Russische partijleider op reis naar Siberië Studenten Indonesië bereid tot dialoog Giscard d'Estaing ontvangt Mitterrand Conferentie zeerecht loopt vast Afluisterschandaal in Bondsrepubliek Op vijf april Westeuropese Russisch voorstel op conferentie in Genève „actiedag" tegen werkloosheid SWAPO ontkent deelname aan moord op Kapuuo VAN GOGH TELEFOONBOEK Oproep Weer binnen ministerie van Defensie China ontwikkelt plan voor versneld inhalen achterstand 2 W QE N S D A G 2 9 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 1 NA- ezoel i vak Start politieke consultaties geluk imp uit ouder oemd lingen straat in ’en ver n. Grai ooid er i de ver iceerd >otage gisteren orlijnen ss opge- sn daar- en. Per. ich niet BEIROET/VERENIGDE TIES/JERUZALEM/CAIRO (Reuter, AFP). De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft de Ver enigde Naties laten weten alles te zullen doen om de VN-vredes macht de kans te geven haar taak uit te voeren. De PLO-leider deed deze belofte na een onderhoud met de commandant van de vre desmacht in Libanon, majoor-ge- neraal Emmanuel Erskine. isseri rnpain :hters taking voorde liet ver- staking Ook de nkt wor ikerij ii sn drui len. De persei n stillig. >m meer stakers lezoel PLO-leider Arafat belooft steun aan VN-vredesmacht er Een groep Aziatische landen, waaronder Regeringszegslieden, die onbekend wensten te blij- Een woordvoerder van de huidige minister van De fensie, Hans Apel, zei nog geen commentaar te kun nen leveren. „Ik kan mo menteel niet zeggen of en wanneer wij commentaar zullen geven”, voegde hij eraan toe. plotse pt door is be rlandsï j en bil •moer» ninister r was al ie repa conon» jen van oek aar PEKING (DPA). China wil zijn ach terstand van 15 a 20 jaar op kapitalistische Vice-president Adam Malik zei maandag op een persconferentie dat hij een open gesprek met de studenten wilde hebben om de verschillen van inzicht met de rege ring op te lossen. Malik zei het ermee eens te zijn dat de studenten radicale standpun ten blijven innemen, maar waarschuwde hen niet de straat op te gaan. De voorzitter van de Studentenraad van het „Instituut voor Specialisatie en weten schap” (IKIP), Tatok Darmanto, zei dat het aanbod een goed teken van de regering is dat zij een open politiek wil volgen. „Dit kan ook betekenen dat de regering wil luisteren naar de sociale onrust”, zei Dar manto. Een andere studentenleider van de in vloedrijke universiteit van Indonesië Said Mustofa, zei dat de studenten als een socia- Volgens Vetter zullen er internationale demonstraties wor den gehouden in Duitsland en Nederland, waaraan behalve Nederlandse en Duitse werknemers tevens arbeiders uit Frankrijk, België en Luxemburg zullen deelnemen. Sri Lanka, alsmede vele westerse en socia listische afvaardigingen, steunen de her benoeming van de voormalige ambassa deur op grond van een van te voren ge maakte afspraak. Het conflict dreigt nog dagen voort te duren, terwijl zodoende belangrijke onderwerpen betreffende het universele zeerecht niet aan bod komen. Ondanks zijn vijfjarig bestaan is de con ferentie er niet in geslaagd ook maar enige overeenkomst te bereiken in zaken als regulering van de zee en de zeebodem, verantwoordelijkheid voor vervuiling, be scherming van het zeemilieu, en de mate van controle die landen behoren uit te oefenen binnen de zgn. 200-mijlszone. In Italië hebben arbeiders m de chemie een werkonderbre king gepland van vier uur. Voorts zouden ook de arbeiders in de textiel en in de werktuigbouw voor korte tijd het werk neerleggen. In Rome wordt een algemene staking verwacht, in duur afhankelijk van de betrokken sector. Verdere bijzon derheden zijn volgens Vetter nog niet bekend. Hierover wordt nog door de plaatselijke vakbonden overleg gevoerd. Onder de 30 leden van de Federatie was volgens Vetter overeenstemming bereikt om de invoering van kortere werk tijden in overweging te nemen als een middel om meer arbeidsplaatsen te creëren. De vermindering van het aantal werkuren zou op verscheidene manieren kunnen worden bereikt, aldus Vetter. Zo zou het aantal werkuren per week kunnen worden ingekort, de jaarlijkse vakanties kunnen worden verlengd of de pensioengerechtigde leeftijd kunnen worden verlaagd. Vetter zei ook dat de Federatie een conferentie zal beleggen over de terroristische activiteiten in de verschillende lidsta ten. De vakbonden zullen tijdens de conferentie mogelijkhe den bespreken hoe zij behulpzaam kunnen zijn bij het indam men van het terrorisme. PARIJS (AFP/UPI). De Franse socia listische leider Francois Mitterrand heeft gisteren elk compromis tussen het pro gram van de centrum-rechtse coalitie en dat van de linkse oppositie verworpen en het denkbeeld van een „Nationale Unie”, die president Valéry Giscard d’Estaing op lange termijn nastreeft, afgewezen. Mitterrand deed dit na afloop van een gesprek van bijna twee uur, waarvoor het staatshoofd hem had uitgenodigd. Het was de eerste maal sinds het ontstaan van de vijfde republiek in 1958 dat een Franse president een oppositieleider op het Elysée ontving. De socialistische leider zei het eens te zijn met Giscard over de vestiging van „nieuwe gebruiken tussen de meerder heid en de oppositie”. het liji gelopen litenha je West De mai i in het nton op Een afgevaardigde van „El Fatah”, de militaire arm van de PLO, verklaarde ech ter in Parijs dat zijn troepen het vuur zullen openen op de VN-troepen, als deze een Palestijnse terugkeer naar de bases in Zuid-Libanon zouden tegenhouden. Aboe Iyad verklaarde dat de VN-troepen de Israeli’s moeten terugdringen tot achter de „internationale grens”. Hij zei de VN-vre- desmacht alleen te beschouwen als grens wacht en zij zou zich niet buiten deze taak mogen begeven. Gisterochtend slaagden Zweedse solda ten van de vredesmacht er in eerste instan tie niet in een brug over de rivier de Litani te bezetten. Zij werden onder vuur geno men door Palestijnen, maar nadat Israë liërs met straaljagers tussenbeide waren gekomen, konden zij de brug alsnog bezet ten. Nu is nog maar een brug over deze rivier in handen van de Palestijnen. De Palestijnen beschoten gisterochtend ook Israëlische stellingen in Zuid-Libanon. De Syrische minister van Voorlichting, Ahmed Iskandar Ahmed, heeft laten we ten dat de 30.000 man sterke Syrische troepenmacht in Libanon op haar positie zal blijven en niet op zal trekken naar de rivier de Litani om zo de Palestijnen te verhinderen de rivier over te steken. Israel had daarop aangedrongen. In Zuid-Libanon waren gisteren 1.200 „blauwe helmen” gestationeerd, Fransen, Iraniërs, Noren en Zweden. In totaal moe ten het er 4.000 worden. De Amerikaanse senator Jacob Javits heeft gisteren bekendgemaakt dat de Is raëlische premier Begin eind april of begin mei een bezoek zal brengen aan Washing ton. De Israëlische president zal een ont moeting hebben met de joodse organisa ties in de Verenigde Staten. „Natuurlijk is de mogelijkheid van een ontmoeting met DJAKARTA (REUTER). Verscheide ne Indonesische studentenleiders hebben gisteren verklaard het regeringsaanbod tot een open dialoog te zullen aanvaarden wanneer de schorsing van de studentenra den wordt opgeheven. LOESAKA (AP). De Zuid-West Afri kaanse Volksorganisatie (SWAPO) heeft ont kend verantwoordelijk te zijn voor de moord op het stamhoofd Clemens Kapuuo, leider van de Herero-stam in Namibië. Swapo-voorzitter Sam Noejoma verklaarde gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka: „Niet SWAPO is verantwoordelijk voor het doden van de marionet Kapuuo, maar de verantwoordelijkheid ligt bij het volk van Namibië dat de onderdrukking tegenstreeft”. Kapuuo werd maandagavond doodgescho ten op de stoep van zijn winkel in een zwart stadgebied buiten Windhoek, de hoofdstad van Namibië. Volgens Noejoma was Kapuuo betrokken bij de onderdrukking van de zwar te volksmassa’s in Namibië, dat tegen de wil van de Verenigde Naties in nog steeds onder Zuidafrikaans bestuur staat. In Namibië is gisteren opnieuw een moord gepleegd, nu op de hoge politie-officier E. K. Johannes, een neger met de politiestejj van verdienste. Hij is door twee mannen in zijn woning in Ovamboland doodgeschoten. sen na-1 specia- uit vijf- gen be- jres. Ze sn over rweten- Dalingen de Oost- 200 mijl landen óssen in s elkaar trïjfel AJf door Nico Scheepmaker^ i Edou- cht van jgelaten januari servatie Parijs. gisteren iten van fen van voorar- len 36 gelopen 1 75.000 vernomen dat een commissie zal worden benoemd om te onderhandelen tussen Egypte en de radicale Arabische landen Syrië, Libië, Algerije, Irak en Zuid-Jemen. Deze vijf landen waren niet op de confe rentie vertegenwoordigd. De Libische leider kolonel Kaddafi heeft de Egyptische president Sadat voorgesteld onmiddellijk een gezamenlijk opperbevel in te stellen over hte Egyptisch en Libisch leger. Kaddafi doet dit voorstel met het oog op „de bevriiding van Palestina”. Kolonel Kaddafi nodigde de Egyptische minister van oorlog uit om te praten over zijn plan. De Libische leider noemde het bezoek van Sadat aan Israel een „histori sche fout”, maar hij zei bereid te zijn het verleden te vergeten als de Egyptische president ingaat op zijn voorstel. (Van onze redacteur in de Sovjet unie, Koen Korver MOSKOU. De Rusische partij leider en president Leonid Brezjnjev is gisteren per trein vanuit Moskou vertrokken voor een bezoek aan Sibe rië en aan het oostelijk deel van de Sovjet-Unie. Dit is het gebied dat grenst aan de Russisch-Chinese grens. Aangezien ook minister van Defensie Oestinov met Brezjnjev mee reist, nemen sommige politieke waarnemers aan dat de Russische leider zich mogelijk persoonlijk op de hoogte wil stellen van de militaire situatie in de grensstrook. ven, deelden mee dat in het kantoor van het hoofd van de afdeling „Bijzondere Onderzoeken”, Fritz Josef Rath, een microfoon was gevonden. Deze afdeling is belast met onderzoeken naar corruptie, waaronder de vermeende betrokken heid van oppositieleider en oud-minister van Defensie Franz Josef Strauss bij het Lockheed-schandaal. De Russische premier Kosygin kwam maandag uit Centraal-Siberië terug. Hij heeft daar met plaatselijke functionarissen voornamelijk gespro ken over de economische ontwikke lingen en de problemen die men daar bij moet overwinning. De reizen van premier Kosygin en partijleider Brezjnjev komen kort nadat Peking een Russische oproep tot normalise ring van de Russisch-Chinese betrek kingen van de hand heeft gewezen. Peking meent dat een dergelijke normalisering niet mogelijk is zolang de Sovjet-Unie een zo sterke troepen macht handhaaft langs de Russisch- Chinese grens. Bovendien willen de Chinese leiders dat de Russische troe penmacht uit Buitenmongolië wordt teruggetrokken. Het is de laatste ja- ren niet gebruikelijk dat Brezjnjev langere reizen maakt in de Sovjet- Unie. v Inmiddels heeft de Libanese radio alle met verlof gestuurde militairen opgeroe pen zich voor 15 april op hun bestemming te melden. Militairen die niet aan de op roep zouden voldoen riskeren ontslag. De oproep geldt voor alle militairen en burgerpersoneelsleden van het 18.000 man tellende Libanese leger dat tijdens de burgeroorlog werd ontbonden. Volgens welingelichte kringen in Beiroet vormt de oproep een voorspel tot een algehele mobi- lisatie-order om het gezag van de staat in Rome (AP). Vakbonden uit 18 Westeuropese landen zullen op 5 april een „actiedag” tegen werkloosheid uitroe pen. Naar schatting 40 miljoen arbeiders zullen op die dag actie voeren uit protest tegwi de toenemende werkloosheid in Europa. Alleen in Griekenland en Italië hebben plaatselij ke vakbonden stakingen uitgeroepen om aan de actiedag kracht bij te zetten. Bijzonderheden van dit Europese protest werden gisteren bekendgemaakt tijdens een persconferentie van de Europese Federatie van Vakbonden in Rome. Voorzitter Otto Heins Vetter, tevens leider van de Westduitse vakbond, zei dat het besluit tot actie was genomen in november tijdens een verga dering van de Federatie in Brussel. „Werkloosheid is niet een puur Italiaans probleem of een probleem van elk land apart”, zo zei Vetter. „Het is een Europees probleem dat met geza menlijke actie in alle landen moet worden aangepakt, met hier en daar een aanpassing aan de plaatselijke situatie”. president Carter niet uitgesloten”, zo liet het ministerie van Buitenlandse Zaken weten. GENÈVE (AP). De VN-conferentie over zeerecht liep volgens verwach tingen al direkt na aanvang van de zeven de zitting vast op de benoeming van een nieuwe president. Het betreft hier de her verkiezing van Hamilton Shirley Amera- singhe van Sri Lanka, waartegen de La- tijnsamerikaanse landen fel gekant zijn vanwege zijn leiding bij de trage en moei zame besprekingen zoals die in 1973 ge start zijn in New York. Onlangs verloor Amerasinghe zijn post als Sri Lanka’s VN-ambassadeur als gevolg van een rege ringswisseling. Zuid-Libanon te herstellen en een snelle terugtrekking van het Israëlische leger te bewerkstelligen. Arabische ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren overeenstemming bereikt over de „hoofdlijnen” van een for mule voor het bijleggen van de inter-Ara- bische geschilpunten. De secretaris-gene- raal van de Arabische Liga, generaal Mah moud Riad, heeft dit in Cairo meegedeeld. Hij sprak na een drie uur durende bij eenkomst van elf ministers en zes ambas sadeurs op de tweede dag van de conferen tie. Geprobeerd wordt de scheuring tussen Egypte en de tegenstanders van Sadat’s vredesinitiatief met Israel te helen. Er wer den geen details gegeven over de overeen stemming. In welingelichte kringen werd verstrekkende politieke ge volgen kan hebben. Dit bu reau mag in geen geval bin nen de Bondsrepubliek opereren en zich alleen be zighouden met spionage- activiteiten buitenslands. De microfoon zou ge plaatst zijn door de federa le inlichtingendienst, wat PLO-leider Arafat en de commandant van de VN-vredes- macht in Libanon (rechts) bestude ren samen een kaart van Zuid-Li banon, het gebied waar de VN-troe pen worden gesta tioneerd. BONN (AP). Een maand nadat minister van Defensie Georg Leber als gevolg van een afluister schandaal moest aftreden, is gisteren in Westduitse regeringskringen verno men dat opnieuw een soortgelijk geval aan het licht is gekomen, ditmaal in een van de politiek ge zien gevoeligste afdelin gen van het ministerie van Defensie. bladen meer toegelaten dan vorig jaar. Toen waren het er 204. Dit is gebeurd in het kader van het „Akkoord van Helsinki”, dat voorziet in uitwisseling van informatie tussen Oost en West. De Russische autori teiten hebben dat gisteren bekendge maakt. Tegenwoordig zijn in de Sovjet-Unie 220 kranten en andere bladen uit het westen te verkrijgen. Onder de bladen die dit jaar pas voor het eerst werden toegelaten beho ren het Amerikaanse weekblad „News week”, „Vorwarts” en de „Süddeutsche Zeitung” uit de Bondsrepubliek en het Franse socialistische dagblad „Unité”. GENÈVE (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren voorgesteld een internatio nale groep deskundigen in te schakelen om de ontwikkeling van nieuwe massa- vemietingingswapens te voorkomen. De Russische gedelegeerde Viktor Likha chev heeft dit voorgesteld op de Geneefse ontwapeningconferentie. Ie kracht behandeld zouden moeten wor den en niet als een oppositiegroep. Studen tenactivist S>yarifuddin was ook blij met het aanbod maar zei dat de regering eerst de studentenraden zou moeten „ont dooien”. De regering heeft alle studentenraden geschorst na de botsingen tussen militai ren en studenten die protesteerden tegen herverkiezing van president Soeharto door het Volkscongres. Meer dan 240 stu denten werden gearresteerd en zeven bla den in Djakarta mochten tijdelijk niet ver schijnen. Nee, dat wist u allemaal niet, en daarom is het goed dat de journalistiek bestaat. Want dankzij die journalistiek weten we nu een hoop meer dan we zonder journa listiek zouden hebben geweten. Ik bedacht dat terwijl ik „Het Dossier Van Gogh” las, de Nederlandse vertaling van het boek van Ken Wilkie, dat tegelijk met de Engelse editie aan de openbaarheid zou worden prijsgegeven. Het wonderlijke van het boek is dat Wilkie erin aantoont dat je ook over een zo wereldberoemd man als Van Gogh, die 88 jaar geleden overleed (in 1890), en over wie duizenden boeken en artikelen zijn geschreven, toch altijd nog nieuws kan vergaren en in dit geval zelfs „hot news”. Gewoon een kwestie van journalis tiek: de brieven en archieven gebruiken als start voor een „investigation” en niet als onherroepelijk eindpunt, en daarbij vooral niet denken dat er niets nieuws meer te ontdekken valt. Wilkie vertelt in zijn boek over de avon tuurlijke lotgevallen van Henri Porter die van zijn hoofdredacteur (van het maand blad Holland Herald, gratis verkrijgbaar in alle KLM-toestellen) de opdracht krijgt om in drie weken een stuk te schrijven over Vincent van Gogh, en die als een Razende (bereisde) Roeland alle pleister plaatsen van Vincent langs trekt, en daar bij voortdurend met zijn ene neus in de andere boter valt. Nu eens lijkt het een roofridderroman (als hij de mensen van kennis berooft waarvan zij niet wisten dat zij die bezaten), dan weer een goudzoekersverhaal (met behulp van een Londense postbeambte annex Van Gogh-fan spoort hij de klein dochter op van Vincents eerste liefde, en wat vindt hij bij die kleindochter? niet alleen foto’s van die kleindochter, maar in de doos met oude glasnegatieven ook nog een tekening van Vincent van het huis waarin zijn geliefde woonde en hij kost ganger was!) Soms lijkt het een pastiche op „het lijden van de jonge Werther” (als hij beschrijft hoe weinig slaap hij genoot tijdens zijn speurtocht, en hoe getourmen teerd hij nu en dan in Vincents huid kroop), en soms ook een chronique scan- daleuse, als hij aantoont dat zowel Vincent als (hoogstwaarschijnlijk) zijn broer Theo aan syfilis hebben geleden. Bij tijd en wijle roept Kenneth Wilkie herinneringen aan Courths-Mahler wak ker, als hij op deuren klopt en theekopjes omstoot, maar ook is het boek een verlate „love story” als Wilkie met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aantoont dat ene Willy van Wijk, wonend in Rotter dam, een rasechte kleinzoon is van Vin cent, wat de man zelf niet wist. En tenslotte is „Het Dossier Van Gogh” in hoge mate een ode aan het telefoonboek, want vele malen kwam Ken Wilkie op het spoor van mensen en nieuwe gegevens door domweg het telefoonboek te raadple gen en niet bij voorbaat aan te nemen dat dit toch het zoeken van een speld in een hooiberg zou zijn. Hij vond de onbekende tekening van Vincent van zijn Londense huis via het telefoonboek, hij vond het bewijs dat Vin cent aan syfilis leed via het telfoonboek, en hij vond ook de kleinzoon van Vincent via het telefoonboek. Zo eenvoudig is nu de journalistiek, ik wist het om de waar heid te zeggen al, maar het is aardig en nuttig dat het nu ook eens, goed geordend, in een boek wordt aangetoond. Een vast en onwankelbaar geloof in het telefoonboek is een eerste voorwaarde voor goede re- cherchejournalistiek. Volgens de Russen moeten de geleerden hun kennis juist gebruiken om de ontwik keling van nieuwe wapens zoals de neutro nenbom tegen te gaan, in plaats van die ontwikkeling te stimuleren. De Sovjet-Unie heeft dit jaar 16 westerse Wist u dat Gene Wilder, de Amerikaanse acteur, regisseur etc. van ’s werelds vurig ste minnaar, een groot Van Gogh-liefheb- ber en waarschijnlijk ook kenner is? Dat hij de naam zelfs vlekkeloos uitspreekt? Dat hij jaren geleden een pelgrimage heeft gemaakt naar het Kröller Müller Museum op de Hoge Veluwe? En dat hij gedurende zijn diensttijd de briefwisseling tussen Theo en Vincent steeds in plaats van de maarschalkstaf met zich mee droeg in zijn ransel, als een soort drugs tegen „das Militar”? En dat ik hem tijdens de pauze gedurende zijn persconferentie in Amster dam waarin hij dit vertelde, van de weer omstuit beloofd heb het boek „The Van Gogh Assignment” van Kenneth Wilkie op te sturen, dat morgen in het Hilton-hotel ten doop wordt gehouden? Blaam Jefensie nema metro trolere nnenko iden. It de twee e Russi t de Ns jevaren r anke landen in vele takken van wetenschap en in Dei technologie in de komende jaren pogen 1 teniet te doen. Er is een programma opge steld voor versnelde ontwikkeling van in j totaa* 27 deelgebieden van de wetenschap, diQCI zo zej Vice-premier Fang Ji gisteren tot de 197 afgevaardigden naar het nationale Chine- it aanta se wetenschapscongres in Peking. De hoogste prioriteit wordt in het plan Het gesprek met de leider van de sterk ste partij in het linkse kamp maakt deel uit van een reeks besprekingen die president Giscard wil voeren, alvorens tot de vor ming van een nieuwe regering over te gaan. Morgen ontvangt hij de secretaris generaal van de communistische partij, Georges Marchais, en de leider van de kleine links-radicale partij, Robert Fabre, de derde partner in de unie van links. I s gewe De hoogste prioriteit wordt in het plan t. Von; toegekend aan de landbouw, energievoor- 2227 i ziening, ontwikkeling van natuurlijke nedede hulpbronnen, grondstoffenvoorziening, aan d( computers, laserstraaltechniek, ruimte- I technologie, hoge-energiefysica en erfe- lijkheidsonderzoek, alsmede beïnvloeding van de erfelijke factoren. Het ontwerp-plan voor de versnelde ont wikkeling in de komende acht jaar is ter bespreking aan de 6000 afgevaardigden naar het congres voorgelegd. De vergade ring begon op 18 maart.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3