Nieuwe Ponton voor Orion Publiek welkom in stadhuis en s burgerlijke stand PSP-VERKIEZINGSAVOND OVER IJMONDPROBLEMATIEK Jongetjes gooien twintig ramen in schouwburg Ree aangereden um OIG dankzij vrijwilligers paraat voor .gehandicapten 1st i ,“S It I VELSEN JAARVERGADERING MET JUBILARISSEN STICHTING BIJ KOPEREN JUBILEUM KRAP BIJ KAS SPANNING IN TOP BIJ BOWLINGBOND svós] VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG 29 MAART 19 7 8 J w VERKIEZINGSUITSLAGEN z Selectie Igmg Leugenaars Aftakeling (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De particuliere hulpverlening aan gehandicapten loopt in Velsen in vaste banen binnen de OIG (Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten) die deze week 12‘A jaar bestaat. Ge&o opzienbarend jubileum maar toch een terugblik waard voor een stichting die vrijwel zonder subsidie geheel op de inzet van vrijwilligers drijft. Het zeven man tellende bestuur beschikt op dit moment over meer dan tachtig vrijwilligers voor de activiteiten die, zoals de naam al zegt, op ontspanning voor gehandicapten gericht zijn. (Van één onzer verslaggevers) IJMOND. Pure verontwaar diging overheerste de betogen die Titia Bos en Roteert Schoonder gang gisteravond hielden op de verkiezingsavond die door de PSP was belegd in het Alpha- jongerencentrum in Beverwijk. Eerstgenoemde, als statenlid aan- gekondigd als spreekster over de situatie bij Hoogovens en Schoon dergang, als kandidaat-statenlid geïntroduceerd als spreker over Voorhaven en Open Beraad, haal den, voor een gehoor van circa veertig overwegend jonge aan hangers, hun gram over de de wijze waarop GS buiten Provinci ale Staten om, met de rijksover heid aan het onderhandelen zijn geslagen over het hete hangij zer. Voorhaven. X'. DB i S’ OVERLEDEN: GEBOREN Titia Bos zette de standpunten die door moeten Een een vacantietrip die in 1975 bij uitzondering tot over de landsgrenzen voerde. Vacantieweken Blije gezichten bij thuiskomst jr r Gebrek aan democratie ster aan het waarnemingsvermogen van s revenuen UMUIDEN. Met ingang van heden zullen de competitiestanden en uitslagen van de Bowlingbond Umuiden wekelijks in de Umuider Courant worden opgeno men. De 32 spelende teams van de huislea- gue zijn verdeeld in 4 poules van 8 teams, die per speelperiode 3 games spelen. Er wordt gespeeld op maandag- en dinsdag avond in het Bowlingcentrum „de Pla neet”. IJMUIDEN. Enkele jongetjes van ze ven, acht en negen jaar hebben dinsdag bij de Pieter Vermeulenschool in IJmuiden twintig ramen kapot gegooid. De afdeling jeugdpolitie en de wijkagent zijn ingeschakeld om het onderzoekje rond deze baldadigheid te leiden. delijk niveau onveranderd worden nage streefd nog eens op een rijtje. Ze hekelde de wijze waarop Provinciale Staten had den ingestemd met de zogenoemde Noron- stad als alternatief voor het, volgens haar zeggen, volkomen mislukte beleid inzake de overloop. De IJmuidenaar J. Dienaar, nu nog be stuurslid, was in 1965 mede-oprichter van de stichting. Er zat toen in Velsen nog weinig lijn in de hulpverlening aan gehan dicapten. Wat aan ontspanning geboden werd kwam in hoofdzaak neer op de schouders van familieleden, buren en per soneel van (bejaarden)tehuizen waar veel van de huidige leden nu nog woonachtig zijn. Vervoer en begeleiding door een on derlegd vrijwilligersteam zijn sinds de op richting van wezenlijk belang voor de taakstelling in de statuten omschreven als „ontspanning bieden aan invaliden en ge handicapten die daar prijs op stellen”. Er zijn nu driehonderd leden. Geestelijk of lichamelijk gehandicapten die regel matig deelnemen aan de ontspannings avonden (om de veertien dagen in het vaste honk „In de Abeel” te Umuiden), de jaarlijkse uitgaansdag of de vakan tieweek waarvoor elk jaar een Nederland se bestemming wordt gezocht. G. T. L. Kamerbeek-Pals, d., Linden-, straat 32, IJmuiden; N Kluin-de Gier, d., Hemkade 27, Zaandam; G. P. van der Linde-Scheffer, z„ Cederstraat 7, IJmui den; P. van Dijk’e-Christiaans-, z., Hagelin- gerweg 148, Santpoort. De bijeenkomst is belegd in gebouw Vel- serduin aan het Velserduinplein 3-5 en begint om 8 uur. Na het officiële gedeelte zal de avond worden besloten met kienen om fraaie prijzen. IJMUIDEN. Tijdens de jaarvergade ring die vrijdagavond wordt gehouden zul len een paar leden van het NKV worden gehuldigd in verband met hun respectieve lijk 60-, 50-, 40- en 25-jarig lidmaatschap van de Industriebond. COMPETITIESTAND: Poule 1 Poule 2 Drukkerij Haarmans de Planeet Hubo de Lichtboei Lucky Strike Stroet Vivo Poule 3 Poule 4 Drukkerij v.Rixel B Ned. Middenst-Bank Drukkerij v.Rixel A Reisbureau VS. A. de Leidekkers Hairshop v. Westerop eft tot d Het olking ;ot 61,4 ig was hoofd n vrij ••ergens in Nederland" zijn voor de Stichting O.I.G. regel. Robert Schoondergang bracht in herin nering dat actiegroepen er in december in Pnt Pnt 12 12 12 11 8 9 pnt pnt 12 12 10 9 9 8 e laat- ntwik- tegen- ting is ieelde -bruik \mro- ie nog tansie. 'kelijk ikrijk, sn loon- concur- erslech. ■rsnelde ieappa. ingvan sidstijd- ïrkloos- Games Games 9 9 9 9 9 9 Games Games 9 9 9 9 9 9 at op 31 aekblad van Ne- zd somt rzichtig aar vijf ar orga- n verin) sociaal- die sa rt VNO- at men iën met :rk, een ck. de PSP op gemeentelijk, regionaal en lan- ;n ver- ;i. Hun aar. Beraad (het lichaam waarin partijen, be trokken bij de aanleg van een Voorhaven, waren vertegenwoordigd) was gestructu reerd en zich had gemanifesteerd. „Er is nooit sprake geweest van gelijkheid van inbreng. Het dagelijks bestuur speelt, on der voorzitterschap van gedeputeerde Van der Knoop, geen open kaart. Democratie door middel van parlementaire controle wordt op deze manier ondermijnd”. de Ne-' ;nt vanl middel, vlees, r. entager pen. In™‘ Illustratief voor de „uitverkoop” aan Duitsland noemde zij het samenwerkings verband van Hoogovens met het Duitse concern Hoesch. „Sinds die samenwer king”, aldus het PSP-statenlid, gaat Hoog ovens achteruit terwijl Hoesch er weer helemaal bovenop komt. Hoogovens zit in van onbetaalde hulpverleners een vrij strenge selectie toepassen. Het aanbod overtreft de vraag. Als eisen waaraan vrij willigers moeten voldoen noemt hij een goede lichamelijke conditie om het ma noeuvreren met rolstoelen aan te kunnen en voldoende persoonlijkheid om ver antwoordelijkheid te kunnen dragen. Voor vijftig vrijwilligers blijft de hulpverlening beperkt tot vervoer van gehandicapten met de eigen personenauto. Op de lijst van vaste hulpverleners staan vijfendertig na men van mensen die inzetbaar zijn als chauffeur op een van de drie rolstoelwa- gens waarover de Stichting OIG op dit moment beschikt. Met het onderdeel ver voer aangeduid als „rijwerk” gaat de jubilerende stichting meer en meer de pro fessionele kant op. Twee technische men sen hebben als taak de rolstoelauto’s „op de weg te houden”. Om de vervoersaan- vragen in goede banen te leiden is een zogenoemde rijwerkcoördinator dagelijks stand-by met een vast telefoonnummer. Tien jaar geleden ontstond de Invaliden Hulpdienst in Velsen als afsplitsing van de stichting OIG. Het bestuurslid J. van der Schoor spreekt van een breuk die onder een goeddeels vernieuwd bestuur beslist gelijmd moet kunnen worden. Persoonlij ke rancune speelt anno 1978 geen rol P. Boender, 76 jr., echtgenoot van: J. C. van der Slikke, Zijkanaal B weg 10, Velsen (zd); E. Bax, 87 jr., weduwnaar van: C. Lagrouw, Brederodelaan 54, Bloemen- daal; J. M. C. Wenders, 93 jr., weduwe van: G. A. Hermse, Zuiderkruisstraat 74, IJmuiden; W. C. van der Wolf, 75 jr., wedu we van: W. Duvalois, Hagelingerweg 197, Santpoort. Robert Schoondergang luistert naar de felle critiek van het PSP-statenlid Titia Bos over het aanvechtbare beleid van de afgelopen zittingsperiode van provinciale Staten. waren geslaagd de aanvechtbare plannen van het Open Beraad in de publiciteit te brengen. „Diezelfde actiegroepen hebben er ook nu weer voor gezorgd dat ondanks het gedraai en het gekuip van het Open Beraad een resultaat in de openbaarheid is gekomen dat even erg is als de de plannen die destijds in de kast zijn geborgen”. Hoogovens zou het Open Beraad hebben misbruikt om zijn gebiedsuitbreiding met 51 hectaren toch te realiseren, terwijl, vol gens Schoondergang, daar alleen toestem ming voor zou zijn gegeven als de produc tie van 11 miljoen ton staal per jaar een dergelijke gebiedsuitbreiding noodzake lijk zou maken. „De actiegroepen zijn na hun publicaties voor leugenaars uitgemaakt, terwijl gede puteerde Van der Knoop daags na die beschuldiging met vrijwel identieke plan nen op tafel kwam”, aldus Robert Schoon dergang die vervolgens de briefwisseling aanhaalde die door actiegroepen was on derschept en waaruit duidelijk was gewor den dat GS buiten Provinciale Staten om met de minister van Verkeer en Waterstaat in correspondentie was getreden over een alternatief model van de Voorhaven. e slage- de aftakelingsfase dië zich kenmerkt door rt daal- minder investeringen en ontslagen in de 7141 in niet-productiegebonden sektoren”. loor de verbeterde situatie bij het IJmuidense D27 tot staalbedrijf onttrok zich volgens spreek- let een r iarkten je buitenstaander omdat de daarvan zouden verdwijnen in de kas van ïstel, de overkoepelende organisatie van de Duitse en Nederlandse poten van het naalconcern. Via de rol die de PvdA volgens haar zou hebben gespeeld in het kader van de mi lieu en arbeidsmarktproblematiek - „een rijage van de socialisten met het CDA 'aarmee de kapitalistische verlangens toch weer werden vervuld” - trok Titia Bos van leer tegen de wijze waarop het Open De strijd tussen de koplopers van de 4 poules gaat zich steeds meer aftekenen en het is de vraag of zij zich tot het eind van de competitie kunnen handhaven. Over dit model merkte Schoondergang op dat er op een onduidelijke manier met twee maten werd gemeten. „Aan de noordoever wordt ten behoeve van een ertsoverslaghaven gedacht aan voor zieningen binnen en buiten de noorder- pier. Aan de zuidkant zou een container haven niet mogelijk zijn omdat de ruimte binnen de zuiderpier ontoereikend zou zijn. Wat zit hier achter? Van integriteit kan geen sprake zijn. In de ontwikkelingen van de afgelopen maanden zag Schoondergang het bewijs dat actiegroepen op parlementair niveau noodzakelijk waren. Tot slot van de bij eenkomst werd de film „Water en Vuur” vertoond die een beeld gaf van de bedrei gingen waaraan het milieu bloot staat bij uitbreiding van Hoogovens en aanleg van de zo zeer omstreden Voorhaven. Met een enorme ponton in zijn kielzog passeerde gistermiddag om de rotsen van Guernsey werd geborgen. Vervolgens zullen plat- half vier de sleepboot Roustebout van het IJmuidense sleepbe- form en booreiland ategeheel worden versleept naar Zuid-Ameri- drijf TSS (Towing- and Salving Services) de sluizen van IJmui- ka. De bak met een afmeting van 100 bij 34 meter was den. Reisdoel van het transport was Cherbourg. Daar zal het afkomstig van het in Amsterdam gevestigde Amerikaanse bedrijf platform worden afgezonken en worden gebruikt voor plaatsing Federal Commerce, van het booreiland Orion dat onlangs door Bureau Wijsmuller van Het bestuurslid J. van der Schoor spreekt van een groeiende animo zich als vrijwilliger nuttig te maken voor de stich ting. Het bestuur kan bij het aantrekken meer maar vormde wel de achtergrond van een afsplitsing die hij achteraf onver kwikkelijk maar niet onoverkomelijk noemt. „OIG en IHD werken beide voor de gehandicapte medemens. Als dat niet sa men maar uitsluitend naast elkaar moet vind ik dat spijtig. Wat mij aangaat: de deur staat naar ons toe wagenwijd open voor nieuwe toenadering door het bestuur van de hulpdienst”. Op de jubileumviering van donderdag 30 maart volgt in april een kledingaktie bedoeld voor de zomeractiviteiten die zwaar drukken op het OIG-budget. Het inzamelen van lompen en nog draagbare kleding is bekend terrein voor de Stichting OIG. Veel Velsense zakenmensen stellen bestelauto’s beschikbaar voor een inzame ling die vorig jaar voor hetzelfde doel ruim twintigduizend gulden in het laadje bracht. Het lidmaatschap van de Stichting OIG is gratis. Aan de vakantieweek en de uit gaansdag wordt tegen een niet kostendek kende vergoeding deelgenomen. Een groeiende schare donateurs (momenteel circa vierhonderd) is nauwelijks bij mach te de optredende tekorten aan te zuiveren. Een schip van bijleg was van meet af aan het -zaterdagse zwemmen voor geestelijk gehandicapten in het Velserbad. Om het tekort hierop weg te werken kwam vorig jaar negenhonderd gulden binnen uit de gemeentelijke subsidiepot. Voor dit jaar is door de gemeente tweeduizend gulden toe gezegd. Barones M. E. van Tuyll van Seroosker- ken is sinds de start in 1965 bescherm vrouwe van de jubilerende stichting. Het gebouw „In de Abeel” in Umuiden-Oost is donderdag 30 maart plaats van samen komst voor een jubileumreceptie die om half acht ’s avonds begint. enering doegen- van de er men- ■perken, UMUIDEN. Op verschillende plaatsen in de gemeente zullen woens dagavond de uitslagen van de Provin ciale Statenverkiezingen worden ge publiceerd. In de Burgerzaal van het Stadhuis zullen twee TV’s opgesteld staan. Een derde toestel zal de beelden tonen van de voetbalwedstrijd PSV-Barcelona. In de Stadsschouwburg zal het 5- jarig bestaan van de „Vrienden van de Hartstichting” worden gevierd bij de musikale klanken van de Dutch Swing College Band. Ook hier zullen de uitsla gen van de verkiezingen voor het pu bliek op een duidelijke manier worden geprojecteerd. Uiteraard zal het voet- balspektakel niet ontbreken in de Stadsschouwburg. VELSEN. Op de Heerenduinweg is vanmorgen vroeg weer een ree aangere den bij het oversteken. Het dier werd dus danig verwond, dat een politie-agent het dier met een schot uit zijn lijden moest verlossen. Competitieuits lagen: Damco Air Offshore-Lucky Strike 0-4, Drukkerij Haarmans-de Poedels 4-0, Ama- teurs-Hubo 0-4, the Pins-Smurfen 4-0, de Lichtboei-Jupiter 4-0, Stroet Vivo-de Mis sers 4-0, Verkenners-Ede Vries 2-2, de Pla- neet-Neptunus 4-0, de Toppers-van Rixel A 0-4, de Doorzetters-de Leidekkers 0-4, Telegraaf-the Strikes 4-0, van Rixel B- André van Duin 4-0, Hairshop v. Westerop- Reisbureau VSA 0-4, de Komeet-D.S.S. 4-0, Speedy-Melkhandel Jansen 1-3, Leesmap Sintenie-Nederlandsche Middenstands- bank IJmuiden 0-4. ondermijnt open beraad "WO

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5