Winkeliers in Amstelpark Zwartrijders ZEELEEUWENROTS MN DIGGELEN Rolstoelen in Carré Blindenroute Palestijnen i Onderzoeken ten bate van Amsterdam bij nacht 'w w aktiegroepen, vakbonden en individuele burgers m L I 11 AMSTERDAM MAART 0 N D E R D A G 3 0 19 7 8 Exacte wetenschap ng m. Voorbeelden Begeleiding Politiek >5 hg J 9 I b 1 ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL M 7W /'S Ml 1 O MB fe» I Ze zijn de laatste jaren als paddestoelen uit de grond gerezen. De informatiecentra, de vraagbaken, de ‘hulpposten die zich allemaal dezelfde gemakkelijke naam aanmaten: „winkel”. De wetswinkel, de architektenwinkel, de onderwijs winkel, de chemiewinkel. En nu dan de wetenschapswinkel. In diverse universiteitssteden nog slechts een idee, een plan in Amsterdam een concreet gegeven in het onlangs door de ex-minister van wetenschapsbeleid Trip geopende pandje Sarphatistraat 133. „Hoewel een winkel misschien niet eens zo’n goed word is”, zegt „wetenschapswinkelier” Onno Nieman. „Het kost immers niets”. .öri- -*• - likt De wetenschapswinkel bemiddelt in dat TA •>- ..-v. 4 0 o I I Desgelijks ziet ge een jongeling dwalen, Dronken loopt hij langs de straat, 's Morgens moet hij ’t zuur betalen, Als hij naar zijn werk toe gaat. Wat moet die arme vrouw niet lijden, Die bij de weg om een aalmoes wacht, Armoed drukt van alle zijden: Het is Amsterdam bij nacht. Een uur is ’t, men telt de schijven Bij het zachte licht der maan, Een ieder wil nog langer blijven, Denkt niet om naar huis te gaan, Straat en grachten zijn verlaten, Binnen heerscht nog weelde en pracht, Braspartij bij volle maten: Het is Amsterdam bij nacht. proces, brengt onderzoekers en „klanten” bij elkaar. Een paar voorbeelden. De Bond voor Dienstplichtigen vroeg om onderzoek naar de periode van het militair gezag na de tweede wereldoorlog. Het Documenta tie Centrum Nieuwste Geschiedenis gaf een lifteratuurverwijzing. Het Braziliëco- mité vroeg informatie over het proces van kernenergie-opwekking en zonne-energie en kon van de subfaculteit natuurkunde een rapport krijgen. Release Haarlem vroeg onderzoek naar vrijwillige tehuis plaatsingen in ons land en kwesties van kinderrechtspraak en werd verwezen naar het Criminologisch Instituut Bonger, dat voor informatie zorgde De Vereniging Milieudefensie wou de mogelijkheden overwegen van het neerzet ten van glascontainers in Amsterdam en kregen een rapport van het Instituut Mi lieukunde van ‘de universiteit. Onno: „uit zo’n onderzoek bleek bijvoorbeeld dat er meer mensen in geïnteresseerd waren. De VMD wilde dan zelf dat glas ophalen en je kunt dan zeggen: dat kun je niet aan, begin met een papier-ophaalactie op dit mo ment.” Vakbonden vroegen onder andere om onderzoeken naar ervaringen met deelar beid en naar de manier waarop de molen van werkelposheidswetten overkomt op de mensen. De aktiegroep Middelland vroeg onderzoek naar een huurweigeraktie. Stop de Kindermoord kwam met diverse vra gen over het gedrag van kinderen in het verkeer. Strohalm wilde informaties over de invloed van de energiecrisis van 1974 op de gemiddelde Nederlander. De indus triebond FNV wilde iets weten over de schadelijkheid van een bepaald middel. Een particulier had vragen over de invloed van een reinigingsmiddel op het kunst gebit. Onderzoeken waarvan het resultaat toch zeker in de politiek betrokken zal worden. Wetenschapswinkelier Onno Nieman, hier in de deuropening van het winkeltje in de Sarphatistraat: „Drempels slechten voor wie geen toegang heeft tot universitair onder zoek’’ Komt men door de nauwe stegen, Poesjes vindt men bij de vleet, Zij zijn voor geen spook verlegen, Vraagt hun wie hen iets misdeed. Pst... pst.... fluistert zij, kom binnen, Terwijl zij vriendlijk lokt en lacht, En menigeen verzet zijn zinnen: Het is Amsterdam bij nacht. Drie uur heeft de klok geslagen, Ginds dat paar verlaat het bal, Zij wordt schier door hem gedragen, Uit vrees, dat zij zich stooten zal Tegen een steen haar moede voeten; Zij leunt op hem teer en zacht, Maarzij zal het hem verzoeten: Het is Amsterdam bij nacht. Vraag is Of je daarvoor niet grenzen moet trekken, kriteria moet aannemen, waar binnen een onderzoek „geoorloofd” is? Onno: „Dat doen we niet, althans nu niet.” Als iemand als Glimmerveen nou zou ko men? „Dan is er inderdaad geen goed argument om hem af te wijzen. Je zit met hetzelfde dilemma wat betreft de kosten: sommigen zouden best wat kunnen beta len, maar dat doen we niet. Het uitgangs punt was op dit moment om drempels te slechten voor wie geen toegang had tot universitair onderzoek. Later kunnen we dan zien of er nieuwe drempels moeten komen. De nadelen wegen op dit moment niet op tegen de voordelen”. Ondanks enkele financiële problemen is de winkel vorig jaar zomer officieus gaan draaien vanuit het Van 't Hof instituut. De „echte” winkel in de Sarphatistraat is ech ter pas onlangs geopend. Wat weer niet wil zeggen dat men daar nu meteen hard naar toe moet rennen: over circa twee weken zullen de beide „winkeliers”, genoemde Onno en Bart van der Lugt, beide kandi- daatsassistenten er pas echt hun stand plaats hebben. De bedoeling is dat er dit jaar een vaste kracht wordt aangesteld. Het bestuur van de Wetenschapswinkel is voor de helft samengesteld uit mensen uit het universitaire leven, voor de andere helft uit klanten. De verdeling van die klanten: voor de helft vakbondsmensen, want, zoals Onno zegt: de bonden kunnen daadwerkelijk iets met de resultaten doen op een breed front. En voor de andere helft aktiegroepen. Zo staan op de nominatie of zijn inmiddels al bereid gevonden: de Stichting Vara Ombudsman, de Vereni ging Milieudefensie, Derde Wereld Bewe ging, Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing, Vrouwenhuis en Onderwijs groep Amsterdam. De Wetenschapswinkel wil voor heel Noord-Holland functioneren. Wie zich met bepaalde onderzoeken tot de winke liers wil wenden kan dat, ook als Onno en Bart straks definitief „kantoor” houden in de Sarphatistraat, het beste eerst schrifte lijk of telefonisch doen. Het adres: Sar phatistraat 133, telefoon 020-5222417. Winkeliers zijn meestal niet de grootste voorstanders van de afsluiting van stra ten voor autoverkeer. Dat het autoge bruik wel eens (dit stuk zit vol eufemis men) tot opstoppingen wil leiden deert hen niet zo: dan wordt het openbaar vervoer tenslotte ook opgehouden en dat heeft best zijn voordelen. Zo lazen we in City Nieuws, het blad van de Vereniging City Amsterdam, de volgende understa tement als aansporing tot de winkeliers in de (smalle) Utrechtestraat: „Mensen die in een stilstaande tram zitten lezen graag. Zorg daarom voor grote leesbare etalagekaarten”. Zo niet in de bus: in verband met lande lijke bij de wet vastgestelde bedragen blijft de boete daar zes gulden. Theater Carré maakt trots bekend dat voortaan rolstoelgebruikers ook naar voorstellingen kunnen, zonder dat ze hun stoel hoeven te verlaten. Bij iedere voor stelling kan voortaan één rolstoel op een gereserveerde plaats staan. Ja zelfs kan er, een groepje met zes rolstoelen in! Als u nog zonder kaartje in de Amster damse tram wilt meereizen doe het dan in ieder geval vóór 1 april. Scheelt u negen gulden in de boete, want vanaf de volgende maand komt het zwartrijden in tram en metro op vijftien gulden te staan. Waarachtig een geweldige verbetering, dat men in een theater van ongeveer 1950 stoelen zomaar bereid is een plaatsje af te staan voor een rolstoelgebruiker! Voor deze gunst wel éven bespreken, anders wordt het zo dringen. Zeven dagen voor de voorstelling begint graag. Men kan telefonisch contact opnemen met het nummer 020-226177, toestel 4. 3 nis 4 5 6 ja by nacht oüciinüÈ De cinema van de Melkweg (Lijn- baansgracht 234) staat deze week in het teken van films over Palestijnen. Tot en met 2 april worden op verschillende tijd stippen dagelijks allerlei films vertoond. De volgende titels staan op het program ma: Strijd om de grond (Mario Offen- berg), De Palestijnen (Johan v.d. Keu ken), Kafr Kassem (Borhan Alawi), Re port from Gaza (Palestine Cinema Insti tute), Brief uit Libanon (G. Sluizer), Kfar Chouba (Samir Nimr), De Droom (J. Vis ser), Les Dupes (Twefik Saleh), De olijf boom (Cinéma Vincennes). Voor nadere inlichtingen over de voorstellingen kan men bellen 020-241777. De meest uiteenlopende vragen, waar voor dan instituten van de universiteiten, subfaculteiten, worden benaderd. In Am sterdam meestal, in enkele gevallen ook daarbuiten. Bij’de vragenstellers zie je ook politieke partijen: de Tweede-Kamerfrac- tie van de PvdA bijvoorbeeld, die onder zoek wilde over de uitholling van de demo- kratie door gemeentelijke adviesorganen. En de PSP in Amsterdam, die geïnteres seerd is in het bestedingspatroon van klein- en grootbehuisden in de hoofdstad. 1 7 1' ren Zie hoe Er is niets nieuws onder de zon, sprak reeds de Prediker. Hetgeen er geweest is, hetzelfde zal er zijn en hetgeen er gedaan is hetzelfde zal gedaan worden. De zon gaat op en de zon gaat onder en hij belicht al eeuwen lang datzelfde woelige Amster dam. En wie roept dat hij tegenwoordig niet meer veilig over straat kan, en dat dat vroeger toch heel anders was, en wie ach en wee klaagt over de toenemende crimi naliteit en het zedelijk verval, hij leze dit gedicht, vergeeld, verbleekt, gevonden in een oude bundel. En hij zal zien dat andere tijden in Amsterdam geen andere zeden betekenen. Het opvallende is dat het initiatief tot de wetenschapswinkel eigenlijk vanuit de exacte hoek is gekomen. Onno verklaart dit vanuit het feit dat de sociale weten schappen alleen al door de aard van hun onderzoeken eerder de maatschappelijke relevantie onderkenden. Steeds meer zie je nu hoe juist die exacte wetenschappen aansluiting zoeken bij de maatschappij een goed voorbeeld in dat opzicht is het milieuonderzoek, dat uitstekend door juist deze wetenschappen kan worden verricht. Sinds de start ongeveer een jaar terug zijn er 200 verzoeken om bemiddeling bin nengekomen, waarvan er vijftig zijn afge handeld en vijftig in de afspraakfase ver keren. De studenten kunnen in het kader van hun studie een project aanpakken. Steeds is er daarbij de waarborg van des kundige wetenschappelijke begeleiding. Via mededelingen in het universiteitsblad Folia Civitatis, en als dat niet lukt via persoonlijke benadering of via contact groepen op de faculteiten worden klant en onderzoeker met elkaar in contact ge bracht. Er kan soms een paar maanden mee heen gaan voor vraag en aanbod bij elkaar zijn gebracht. Soms blijkt de interesse er wel te zijn, I 6 5 5 1 3 2 2' wacht Dron - ken zwaait ny naar al - ie 2 1 1 sto - ren Zin In Werk in Uitvoering, het blad van Publieke Werken in de hoofdstad, lazen we hoe men zich inspant om het Amstel park speciaal ook voor blinden toeganke lijker te maken. In tegenstelling tot ande re tuinen in ons land, die speciaal voor blinden zijn opgezet, met verhoogde bloemvakken, naambordjes in braille, en goed voelbare afscheidingen, zijn er in het Amstelpark nauwelijks aanpassin gen. Alleen bij het deel „bedreigde flora” is een leuning op het bruggetje. Blinden hebben nu samen met de afde ling beplantingen een beschrijving ge maakt van een route, die ze, mits ze kunnen stok-lopen zonder geleide kun nen wandelen. Het deel „bedreigde flo ra” werd hiervoor uitgekozen, omdat hier veel te ruiken, te voelen en te horen is. Er zitten vooral veel vogels doör de rustige sfeer. In proefwandelingen met blinden is genoteerd waarop in de routebeschrij ving de nadruk gelegd moest worden. Zo was het plaveisel belangrijk, en alle ob stakels zoals bankjes en bomen op het pad. De blindenbibliotheek heeft tenslot te de route helemaal in braille uitgetikt. Er is ook een plattegrond in reliëf bijge daan. De routebeschrijving is te bestellen bij de blindenbibliotheek, Molenpad 2, bij mevrouw D. H. Rosskopf, telefoon 020-266465. Bij de hoofdingang van het Amstelpark liggen er ook vijf om uit te lenen. Niet onder doend voor de ver scheurende roofdieren in Artis knauwde dezer dagen een bull dozer de zeeleeuwenrots in het dierenpark tot hapklare brok ken. Het zag er allemaal erg ruïneus uit toen hij z’n tanden erin had gezet, maar je kunt hem noch Artis echt kaalslag verwijten: het was een hoogno dige maatregel. De rots, hon derd jaar oud, was nog wel in redelijke staat, maar het water bassin van de vier Californi- sche zeeleeuwen en de kegelrob was zo lek als een mandje ge worden. Jaarlijks moest er acht miljoen liter water in worden gepompt om het water op de gewenste hoogte te houden. Ov er twee jaar moet hier een nieuwe rots verrijzen, waarvan gemeente en provincie onlangs de plannen goedkeurden. Tij dens de verbouwing worden de bewoners zolang geherbergd op het leeuwenterras, en de leeuwen worden onderge bracht in enkele kooien naast hun terras. De ontwikkeling van de Wetenschaps winkel moet men zien tegen een achter grond van verschillende initiatieven van uit de universiteit. jEen belangrijke rol spelen daarbij de biologiestudenten, die al in '76 met hun programma „wetenschap en samenleving” werkten en later het idee overnamen van het „bemiddelingsbureau tot maatschappijgericht onderzoek” dat in de universiteitsraad in de vorm van een motie op tafel was gekomen. De derde poot onder de winkel is ongetwijfeld de stroming binnen de Bond van Weten schappelijke Arbeiders om te komen tot oprichting van instituten voor maatschap pijgericht onderzoek. I 7 6 Zoo is Twee uur klinkt de klok in ’t rond, Loerend sluipt daar iemand heen, Zoekt men, bij hem wordt bevonden, Hij leeft niet van de arbeid, neen, Want door sleutels en instrumenten Brengt hij visites, o zoo zacht. Pas dus vooral op uw centen: Het is Amsterdam bij nacht. Kennis over de toonbank in de Wetenschapswinkel ook een probleem niet in één wetenschap pelijk kadertje te vangen. Onno: „Neem geluidshinder. Dan gaat het op een gege ven ogenblik niet alleen maar om de deci bellen en objectief meetbare zaken. Dan komt er ook psychologie aan te pas.” Zo dat er multidisciplinaire werkgroepen in het leven geroepen moeten worden. maar ontbreken de nodige mankracht en middelen. Aan de Wetenschapswinkel dan de taak daarvoor te ijveren. Soms blijkt 3 s Am - ster - 5 5^6 5 o ja 6 5 7 6 6 vrouw moet ar - moe 3 2 2 3 4 5 7 gend schreeuwt hy wat hy kan Me - I Dat de produkten van deze winkel koste- I loos over de toonbank gaan is juist een I rezenlijk kenmerk. De wetenschapswin- I tel is opgezet voor mensen en groepen I ainder geld en commerciële bijbedoelin gen en het gaat erom dat zij met de aange boden informatie verbetering in hun posi- ie kunnen aanbrengen. Kennis heet het irtikel dat hier over de toonbank gaat, en fe leverancier is de universiteit. Het alou- je adagium dat kennis macht is werd recht gedaan in het feit dat eigenlijk alleen overheid en bedrijfsleven afnemers wa ren. De wetenschapswinkel gaat daar ver- indering in brengen. Voortaan zal de ken nis meer gespreid kunnen worden, want rok burgers, individueel of georganiseerd in buurt-, aktiegroepen, vakbonden e.d. tunnen bij de Wetenschapswinkel terecht mor hun boodschappen. Je kunt wetenschap bedrijven binnen het eiland van de universiteit, je kunt kiezen voor de directe aansluiting op het bedrijfsleven, je kunt ook, en dat doet deze irinkel, de wetenschap in dienst stellen van de maatschappij, onderzoeken doen die niet alleen van nut zijn voor de student, maar tegelijk een bepaald maatschappe lijk doel kunnen dienen. Aktiegroepen, vakbonden, individuele burgers hebben meestal niet de mogelijkheden om tot der- jelijke onderzoeken te komen. Dit in te genstelling tot overheid en bedrijfsleven vaak, zij het niet altijd, hun natuurlijke egenspelers. Wat is dat vooreen drommels leven, ’t Is een leven als de hel, Men zit op zijn stoel te beven, Zoo haastig trekt men aan de schel, Brand! brand! roepen duizend kelen, De brandspuit komt, de burgerwacht, Men kan het toch niet verhelen: Het is Amsterdam bij nacht. 3-3 3 3 3 3 by nacht by duis - ter - nis o 3 2 1 5 56 5|3 3 3 3 dam by nacht 0 ja by nacht by duis - ter - 6 I nig •3 3 5|5 4 1 2 _1 - la ty den Het ia 5 5 2 1- Am - ster - dam by nacht .poesjes vindt men bij de vleet. 571126 7 6 I ly'-den Die schreiend op ’t week-geld 1 G 005 1 3 4 3 2 2 ’t Mid der - nacht - uur doet zich hoo 3 2 1 2 7 5 1 3 4 3 2 wag geit daar die man Stil te en rust doet hy daar ver-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11