voor Flinke winst stijging bij Banque de Paris Staking bij Volvo Gent BONDEN VREZEN SLUITING PHILIPSBEDRIJF 15 PvdA en CDA tegen voordelen investeerders in Randstad tussen de bedrijven door TOT ZIENS BU U THUIS. MP 99 i I Amro Privérekening OfèiÉ In WIR- RSV-D1RECTEUR SCHOLTE OP SYMPOSIUM: Omzet met 13 procent gestegen Communisten winnen in Spanje vakbondsverkiezingen DIRECTIE: GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN >nnenia wijziging van Van Aardenne Ideeën wedstrijd over energiebesparing I „EEG kan niets doen aan Zwitsers bankgeheim" 28 ECONOMIE DONDERDAG 30 MAART 19 7 8 (Van onze financiële redactie) DEN HAAG Brief FME Te duur Gehoord bij de Amro Bank. (7) Onder druk Scheepsbouw am** AMSTERDAM (ANP). KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) koestert een zeker optimisme over een verdere verbetering van de rentabiliteit in het per 1 februari begonnen boekjaar 1978-1979. De voorzitter van de Raad van Bestuur, drs. J. Bons jr., zei in een toelichting op het jaarverslag aanwijzingen te hebben, dat in de eerste paar jaar de koopkracht zal worden gehandhaafd en gestimu leerd. Suiker-cao M&aalstaking Sigaren-cao Rorento Stad Rotterdam ROTTERDAM, AMSTERDAM. De Banque de Paris et des Pays Bas NV ziet op een gunstig jaar terug, waarin de netto-winst met 47 percent steeg tot 10,7 miljoen en het ba lanstotaal toenam met 41 percent tot 2,4 miljard. Er wordt over 1977 een dividend van twaalf (v.j. 10) percent uitgekeerd. Het aande lenkapitaal is direct en indirect voor 90 percent in handen van de Franse bankgroep Banque de Pa ris et des Pays Bas SA en voor 10 percent in die van de Britse bank Warburg. Cao baggerbedrijf (ANP). Het hergebruik van nJ schepen is de enige mogelijkheid Sonnema Berenburg. De hartverwar- mende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste ge zelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. 29 - om de crisis in de scheepsbouw op korte termijn te boven te komen. 765 Op langere termijn kan een oplos ij sing gevonden worden door de scheepsbouwindustrie te richten - op de ontwikkeling van vergevor- i«! derde en meest doelmatige scheepsvaartsystemen. fluit AV Yxfl oplossing voor de crisis 78J 0 (ADVERTENTIE) Bijenkorf Beheer elai: optimistisch (ADVERTENTIE) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH I 5 A Volgens hem is Elcoma Valkenswaard een «iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH 1 y Sonnema >e I I ib I I I I I I I I I I t >e I I I t I I I I I I I I Bij Elcoma Valkenswaard werken nog 195 mensen. Via natuurlijk verloop zijn er de afgelopen iaren al 230 afgevloeid en dit Kan ik de acceptgiro voor ’t luister- en kijkgeld ook via m 'n Amro Privérekening betalen' Geeft u maar. Hebt u uw handtekening gezet en uw rekeningnummer ingevuld? topman een lichtpuntje voor de scheeps bouw in de Westeuropese landen. Hij waarschuwde echter voor een te drasti sche inkrimping van de werfcapaciteit. Behalve de ernstige gevolgen, die dit heeft voor de werkgelegenheid, zal een te ver gaande afslanking uiteindelijk leiden tot een nieuwe onevenwichtigheid in de wereldscheepsbouw. Tenslotte zal de ken nis van het ontwerpen van schepen en de produktie bewaard moeten blijven, als de scheepsbouw het in de toekomst wil over leven. De heer Scholte vroeg zich daarom af of men zich niet moet concentreren op een uitgewerkt sloop- en bouwprogramma. jaar zullen nog eens 80 arbeidsplaatsen komen te vervallen. Gistermiddag presenteerden de indu striebonden van het FNV samen met enke le leden van de ondernemingsraad het zwartboek, waarin een negental eisen is opgenomen. Zo wordt gesteld dat er geen overplaatsingen meer mogen plaatsvin den. Ook eisen de bonden en de onderne mingsraad dat de vestiging in Valkensw aard open blijft, terwijl gelijktijdig het aantal arbeidsplaatsen moet worden gega randeerd. Een andere eis is dat er werk wordt overgeheveld naar Valkenswaard. Wat dacht u, nu heb ik toch geluk in de toto gehad. Kan ik deze cheque op m’n Amro Privérekening laten overschrijven? Vanzelfsprekenden gefeliciteerd, meneer. wet van het kabinet-Den Uyl, die voorzag in een regionale investeringstoeslag van 12 percent voor het gebied buiten de Randstad boven een algemene basispre mie van 11 percent. Minister Van Aardenne wil nu de basispremie verhogen tot 23 percent. Ook wordt de overheid verzocht, erop toe te zien dat scheepsbouwondernemin- gen zich niet' gaan bewegen op terreinen van de toeleverende industrie. Ook zou de scheepsbouwsubsidie niet mogen worden gebruikt om de activiteit respectievelijk capaciteit op het gebied van de toeleveren de industrie te vergroten of te heracti- veren. Tenslotte vraagt de FME in zijn brief aan minister Van Ardenne dat voor die sectoren van toeleverende industrie die in bijzondere omstandigheden verkeren, de mogelijkheid worden geopend, onder de zelfde voorwaarden als voor de scheeps- bouwindustrie in aanmerking te kunnen komen voor een verliesparticipatie-rege- ling zoals die ook voor bepaalde orders voor de scheepsnieuwbouw geldt. liersbreestraat, Ferdinand Bolstraat, Lin- naeusstraat) teleur. Ook de omzetontwik keling van de Bijenkorf in Amsterdam bleef achter. De KBB-topman weet deze ontwikkeling aan de moeilijke bereikbaar heid van de binnenstad voor het autover keer. Het instituut heeft onder het motto „wel zijn bewaren door energie besparen” een prijsvraag uitgeschreven. Daarmee wil het KIVI een nieuwe im puls geven aan het denken over besparing op het energieverbruik. Voor de prijs vraag zijn vier categorieën ingesteld. Voor elk ervan heeft de Stichting Voorlichting Energiebesparing in Nederland (SVEN) een prijsje van 500 beschikbaar gesteld. Lezers van het KlVI-blad „De Ingenieur” vormen de jury. gezond bedrijf. De afbouw kan zijns in ziens dan ook alleen maar gezien worden als onderdeel van het plan van Philips om de komende drie jaar nog eens tienduizend arbeidsplaatsen in Nederland te laten ver vallen. In een persbericht zegt Philips dat er bij Elcoma-Valkenswaard geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Philips zegt in het persbericht de -zorg voor de werkgelegenheid met de bonden en de ondernemingsraad te delen. De onderhandelingen over de coa voor de suikerindustrie (7000 werknemers) zijn gisteren vastgelopen. Volgens bestuurder J. Dijkman van de Industriebond NKV dreigt er een conflictsituatie omdat de werkgevers voorstellen hebben ingediend die volgens de werknemers een verslechte ring van de bestaande situatie inhouden. GENT (BELGA). In Gent in België, zijn alle 2000 Volvo-werknemers gisteren in staking gegaan. De actie wordt door de vakbonden ge steund. De staking is bedoeld als protest tegen het feit, dat de werkgevers voor de tweede maal, meer mensen hebben ontsla gen dan met de vakbonden was overeenge komen. De Zweedse autofabrieken Volvo en Saab komen in grote moeilijkheden als de Westduitse metaalstaking niet binnen en kele weken wordt beëindigd. De staking kan voor 20.000 werknemers van Volvo en 5000 werknemers van Saab gevolgen heb ben. De voorraden van bepaalde onderde len zijn al erg geslonken. De onderhandelingen over een cao voor de 4500 werknemers in de sigarenindustrie zijn gisteren afgerond nadat de vakbon den hadden geconstateerd dat de werkge vers uiteindelijk met hun pakket voorstel len het uiterste bod hadden gedaan. De bondsbestuurders zullen de onderhande lingsresultaten nu met de achterban gaan bespreken. Rorento stelt voor het dividend over 1977/78 vast te stellen op 4,65 gulden per aandeel van 50 gulden en daarnaast onver anderd vijf procent in aandelen ten laste van de agioreserve. Het assurantieconcern Stad Rotterdam meldt dat de voor 1977 voorspelde winst inderdaad is bereikt nadat eerst 1,4 mil joen extra was toegevoegd aan de reser- veregulering voor auto- en medische scha de. De brutowinst steeg van 40,3 tot 46,1 miljoen gulden en de nettowinst steeg van 27,7 tot 32,1 miljoen. VALKENSWAARD (ANP). De in- dustriebonden van het NVV en het NKV ■MM en de ondernemingsraad van het Philips- bedrijf Elcoma in Valkenswaard, zijn be vreesd dat de onderneming deze vestiging in de nabije toekomst zal sluiten. Dat is gistermiddag op een persconferentie in Valkenswaard door vakbondsvertegen- woordigers meegedeeld. f-t U Randstad een voordeel van ruim een miljard gulden zou gaan opleveren. Zowel PvdA als CDA bereiden, afzon derlijk van elkaar, wijzigingsvoorstellen voor. De wijziging van de WIR was nodig, omdat de Europese Commissie bezwaar heeft gemaakt tegen de oorspronkelijke )a 0 0 124J (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). n lische ten ;rsen. >r dit n euvel i aan. 1 De SIR geldt echter niet voor investe ringen in bestaande bedrijfsgebouwen, waardoor de investeerders in die gebou wen de 12-percentsheffing zouden ontlo pen. Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken verklaarde gisteravond dat minister van Aardenne de nu naar voren gebrachte problema tiek onderkent. De dividendverhoging zal de laatste niet zijn. De directie, zo vertelde haar voorzit ter drs. W. Werner in een toelichting op de jaarcijfers, wil naar het niveau van de andere banken in ons land; zo’n twintig percent. Met de dividendverhoging wordt tevens vooruitgelopen op een introductie van de aandelen Paribas Nederland op de Amsterdamse effectenbeurs, waarbij het aandelenkapitaal zal worden uitgebreid. Wanneer die introductie zal plaatsvinden, kon de heer Werner overigens niet zeggen. De Paribas heeft thans 23 vestigingen en denkt er in de komende vijf jaar nog een twintigtal bij te openen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer zijn tegen de wijzigingen van het wetsontwerp op de Investeringsrekening (WIR), zoals minister Van Aardenne heeft voorge steld, omdat dit investeerders in de Vertegenwoordigers van de vakbonden en de werkgevers in het baggerbedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over een cao die loopt van 1 april a.s. tot 1 april 1979. Naast de prijscompensatie krij gen de zesduizend werknemers in Neder land een loonsverhoging van 0,5 procent per 31 december en een dag langer vakan tie. De werknemers van 55 jaar en ouder krijgen er drie dagen vakantie bij. Over de 2000 Nederlandse baggeraars in het bui tenland is nog geen besluit genomen. In de memorie van Antwoord bij het WIR-ontwerp heeft de minister al aange- kondigd dat er een onderzoek zal komen naar het verschil in behandeling van investeerders in bestaande en nieuwe bedrijfsgebouwen in de Randstad. 511 «1 35J 561 57) 311 32J 5381 43) «41 551 35J 35J 110) 31) 471 941 551 45) II 511 120) 55J 1661 291 loteeri ijjk heeft aangenomen. Vóór 1985 hoeft KJ 15 o De industrieën die toeleveren aan de scheepsbouw hebbën er in een brief aan minister Van Aardenne van Economische Zaken op aangedrongen, te voorkomen dat zij nadelige gevolgen gaan ondervin den van de teruggang in met name de scheepsnieuwbouw. De deze tak vertegenwoordigende vere niging voor de metaal- en de elektro-tech- nische industrie (FME) heeft in de brief die dateert van 24 maart, er met klem op aangedrongen een aantal verlangens van deze tak van industrie, waarin enkele tienduizenden werknemers werken, te rea liseren. De FME vraagt de minister onder meer, bedragen in West-Europa gemiddeld 750 dollar en in Japan 350. In Zuid-Korea zijn die 200 tot 225 dollar de ton. De scheepsbouwindustrie zal een andere weg moeten in slaan, waarbij de overheid de helpende hand kan bieden. „Als de scheepsbouwlanden de werven massaal blijven steunen zoals nu gebeurt, dan zal de crisis nog veel langer duren", aldus de heer Norman. Hij schat de huidige overca paciteit van de scheepsbouw op 140 mil joen ton. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de verwachtingen voor 1978 niet hoog zijn gespannen in verband met de trendmatige ontwikkeling van de Nederlandse econo mie. Nader gevraagd zei drs. Werner dat de winsten van de banken dit jaar wel onder druk zullen komen door het teruglo pen van de rente. Voor het overige ver wacht hij wel een terugkeer van de kre- dietvraag, met name door het kleinere en middelgrote bedrijfsleven. De eerste helft van 1977 waren de resul taten minder bevredigend, in het tweede halfjaar kon de bank ten volle profiteren van de ruime rentemarges, met als gevolg een als geheel verhogend resultaat. De voorschotten en de kredieten op mid dellange termijn die de bank verstrekte, gaven slechts een toeneming van 13 pet te zien tot 1,1 miljard, omdat de kre- dietvraag van het bedrijfsleven nog steeds tegenvalt. Wat aan groei ontstond, was vooral te danken aan kredietverlening aan particulieren (Woninghypotheken, enzo voort). De kredietverlening aan binnen- en buitenlandse bankiers vertoonde een krachtige expansie. Dat was de belangrijk ste oorzaak van de sterke groei van het balanstotaal. 1051 46,1 U 1321 311 61 811 23) «I 1021 431 531 531 521 37,1 531 971 971 951 301 104) «1 1376 L— 4**i> Het zwartboek is aangeboden aan de directie van Elcoma Valkenswaard en aan burgemeester Van Zwieten van Valkensw aard. De bonden zullen vandaag een ge sprek hebben met de directie die al heeft laten weten dat bij die gelegenheid „wel licht een sociaal plan kan worden vastge steld”. Guus Fonteijn (Industriebond NKV) zei tijdens de persconferentie dat de bonden echter alleen maar bereid zijn te praten over de eisen die zijn opgenomen in het zwartboek en nergens anders over. De Zweedse regering wil de in moeilijk heden verkerende scheepsbouwsector met een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden van een bankroet proberen te redden. Prof V.D. Norman van de Noorse school voor economie en bedrijfsvoering in Ber gen acht de overheidssubsidie aan de sloop van schepen een te dure maatregel. Steun aan de scheepsbouw is een aan vaardbaar alternatief, ofschoon de scheepsbouwindustrie in de Westeuropese landen en Japan zijns inziens in de huidige vorm niet kan voortbestaan. Zij zal nimmer kunnen concurreren met de werven in landen als Korea en Taiwan. De arbeidskosten per ton scheepsruimte maar daarnaast op investeringen in de Randstad een heffing van 12 percent instellen. Zo zou het voorde'el van inves teren in de Randstad via de bestaande Wet Selectieve Investeringsregeling (SIR) worden teruggebracht tot de oor spronkelijke 11 percent. MADRID (DPA). Bij de eerste vrije vakbondsverkiezingen in Spanje sinds 40 jaar blijken de door communisten be stuurde „arbeiderscommissies” (CCOO) duidelijk gewonnen te hebben van de soci alistische algemene arbeidersunie (UGT). Volgens het Spaanse persbureau EFE is de verdeling bij de verkiezingen van bfe- drijfsraden, die sinds januari in 30.000 bedrijven gehouden zijn, als volgt: Arbeiderscommissies 47.111 afgevaar digden - 37,8 percent; UGT: 38.671 afge vaardigden - 31 percent; Onafhankelijken 15.844 afgevaardigden - 12,7 percent; USO (socialistisch) 7381 afgevaardigden - 5,9 percent. De overige 24 vakbonden telden nauwe lijks mee. 96) 57J Dit is de mening van drs. J. II. Scholte, directeur-marktontwikkeling van Rijn- 43j Schelde-Verolme, die gisteren deelnam aan de discussie over de Europese scheep- 14U vaart en scheepsbouw in het Hilton Hotel >«U in Rotterdam. Daar wordt een driedaags internationaal symposium gehouden on- 396J men niet te rekenen op een evenwicht J tussen vraag en aanbod. Toch ziet de RSV- "I* De heer Scholte verwacht, dat het her- 284,1 stel in de scheepsbouwindustrie langer op zich zal laten wachten dan men aanvanke- der auspiciën van het Nederlands Mari- fondse tiem Instituut, in samenwerking met de scheepvaart instellingen in Bergen (Noor- - wegen), Bremen (Duitsland) en Gdansk (Polen). In 1977-1978 is de omzet met 13 pet gestegen tot 2060 miljoen. Dit stemt over een met de verwachtingen die vijf jaar geleden werden uitgesproken bij het berei ken van de 1 miljard omzetgrens. De winststijging (voor belasting met 26,5 pet tot 35,4 mln. na belasting met 23,5 pet tot 20 mln) noemde de heer Bons tegen de algemene economische situatie bezien een gunstig resultaat. Het marktaandeel van KBB in de totale detailhandel is opnieuw iets gestegen van 2,5 naar 2,6 pet. „Wij achten het van groot belang onze binnenlandse basis sterk te houden maar richten daarnaast het oog op het buiten land. Hoewel we op dit moment geen con crete plannen hebben denken we wel aan de VS, waar reeds eerder contacten zijn geweest. Die zijn toen afgesprongen. Wij zullen het vooral zoeken in samenwerking (overneming, deelneming) met lokale part ners”, aldus de heer Bons. In het tweede halfjaar is de omzetstij ging iets achtergebleven. Volgens de heer Bons vertoonde vooral de maand oktober eën deuk. Sinterklaas was niet slecht maar ook niet buitengewoon goed. De heer Bons wilde aan deze ontwikkeling echter geen algemene conclusies vastknopen. Wel wees hij op het achterblijven van de omzet van een achttal Hema-vestigingen. In Amsterdam stelden de omzetten van vier Hema’s (Nieuwendijk, Regu- DEN HAAG (ANP). Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) daagt iedereen uit ideeën te lanceren voor de besparing van energie. Deze besparing zal nodig zijn om het „failliet van een tech- nisch-wetenschappelijke cultuur” te voorkomen. „Hergebruik schepen mogelijk DEN HAAG (ANP). De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, kan niets doen om de moei lijkheden op te lossen waarmee sommige EEG-landen als gevolg van het in Zwitser land bestaande bankgeheim te kampen jk hebben. Zij zegt dit in antwoord op vragen van W M ^een Luxemburgs lid van het Europees parlement, de socialist Willy Dondelinger. Hij had eraan herinnerd, dat Zwitserland heeft geweigerd gehoor te geven aan ver zoeken om inlichtingen over bankrekenin- gen door Italië en Canada in verband met onderzoeken naar omkoopaffaires. Volgens Dondelinger zou de commissie Italië moeten steunen, door namens de negen de Zwitserse autoriteiten te vragen het bankgeheim te regelen, of althans in deze kwestie iets minder star te zijn. er streng de hand aan te houden dat de overheid bij het verstrekken van rente subsidies bij export en ook bij het verlenen van verliescompensaties erop let dat 90 percent van de toeleveringen in Nederland worden besteld. Voorts vraagt de FME de regering, dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie voor toeleveringen ten minste één Neder lands bedrijf dat geen onderdeel is van een scheepsbouwconcern, tijdig offerte vraagt. 1MJ 5 50ji '"fl. Dit is de mening van drs. J. II. Scholte, a

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29