TUSSENTIJDSE RAPPORTAGE VAN COMMISSIE OPEN BERAAD Velsen wil e verwijk betrekken overleg „Open beraad’' Rp nt r K 'hr o 5 IONDERDAG 30 MAART 19 7 8 IJMOND I (Van één onzer verslaggevers) Hoogovens Ro-Ro-haven Containerhaven Reactie Rijkswaterstaat J IJMÜIDEN. Aan alle speculaties over de „geheime” plannenma- erij van de Commissie Open Beraad betreffende een Voorhaven bij bmuiden is een einde gekomen nu Gedeputeerde Staten van Noord- lolland een tussentijds verslag hebben uitgebracht over deze mate- ie. Voor de overslag van droog massagoed zoals erts en kolen is een enkmodel ontworpen aan de noordzijde van de IJmuidense haven lood. Voor containeractiviteiten zijn vier varianten op papier ge rucht, gelocaliseerd buiten de kust bij het zogenoemde worteleinde an de zuidpier. Voor een roll-on-roll-off-haven (ro-ro-haven) stem- len GS in met een studie die daarover is gemaakt door het Gemeen elijk Havenbedrijf van Amsterdam. «eg .J JKLgJHi I 1 s WW 1L v 7 's nT I I Modellen en varianten voor alternatieve voorhaven I i meter op diepte moeten worden gebracht. I I 2 1 6 8 3 2 2 1 2 9 9 plan-2 is deze laatste voorziening geprojec teerd aan de binnenkant van de noordpier. Nautisch gezien zou dat voordelen hebben (geringer gevaar van zuigeffect van lang svarende schepen en kans op aanvaring van binnenkomende schepen met afge meerde schepen). GS zijn echter van me ning dat deze voordelen niet opwegen te gen de nadelen verbonden aan plan-2 waarbij een kustlijnverbinding is gedacht ten hoogte van Wijk aan Zee. Het gedeelte binnen de pieren aan de zuidzijde van de IJmond waar plaats zou zijn voor een containerterminal. ontwikkeling vrachthaven in de huidige Haringhaven. ren toch mogelijke locatie voor een ro-ro- haven. Tenslotte stelt het Amsterdamse Haven bedrijf dat de installatie van een ro-ro- worden gezien als een tegemoetkoming in de door Amsterdam verlangde Voorha venfunctie. Aan het „worteleinde van de zuidpier zijn binnen de pieren, maar buiten het kustgebied, vier varianten uitgewerkt voor een containerhaven. In alle situaties is ruimte voor „slechts” twee containersche pen. Amsterdam heeft reeds laten weten dat die capaciteit op de lange duur ontoe reikend is en heeft gesuggereerd dat er plaats voor zeker vier schepen zou zijn als gebruik zou worden gemaakt van het ge bied aan de buitenzijde van de Zuidpier. Deze suggestie heeft de werkgroep niet overgenomen omdat zij van mening is dan in conflict te komen met haar opdracht. Rijkswaterstaat wijst er op dat, ongeacht aan welke variant de voorkeur zal worden gegeven, de Amsterdamse variant niet tot de mogelijkheden zal behoren. De variant die door het Open Beraad als het mepst aantrekkelijk wordt geschetst loopt vanuit het overgangspunt van de oude en de nieuwe pier over een afstand van 650 meter in west-oost-richting naar de kust. Op een afstand van 600 meter uit de kust maakt de kade een knik en richt zich vrijwel loodrecht op het vasteland. De kosten van deze voorziening worden ge schat op 75 miljoen. De terreinvorm en de grootte voldoen aan de minimumeisen terwijl de schepen, in vergelijking met de andere varianten, niet ongunstig liggen. De terreinuitbreiding zal het noodzake lijk maken een stuk van de duinenrij te verwijderen. Die zal moeten worden ver vangen door een verder zeewaarts gelegen waterkering. Een voorlopige verkenning heeft tot resultaat gehad dat een dijk de beste oplossing lijkt te zijn. Gewezen wordt op de gevolgen van een veranderde kustlijn. Die kan volgens Rijkswaterstaat onder bepaalde omstandigheden zand af voeren dat in de havenmond wordt afgezet of erosie bevorderen. Technische aanpas sing van de kustlijn acht men wel reali seerbaar. De nautische bezwaren acht men niet onoverkomenlijk. Het Komitee Anti Voorhaven heeft bij monde van Robert Schoondergang reeds laten weten dat met de Vereniging Mi lieudefensie en de actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee de strijd tegen de plannen van het Open Beraad zal worden voort gezet. >asis i 1978 Van de 68 miljoen kubieke meter specie die daarvoor gebaggerd moeten worden kan een paar miljoen kubieke meter zand gebruikt worden voor de zeewaartse uit breiding van de haventerreinen. Als ver der 6,5 miljoen kubieke meter zand per jaar zal worden verkocht kan gedurende een periode van 10 jaar de zandbehoefte van de provincie Noord-Holland worden gedekt. minder rooskleurig. Het bassin van de Haringhaven vindt men smal. Verbreding zou ten koste gaan van de terreinstrook ten zuiden van de Haringhaven die men hard nodig heeft voor oeverfaciliteiten. De afmetingen van deze haven zijn zodanig dat grotere schepen niet kunnen worden behandeld. Ook het afmeren van vissers schepen aan de noordoever zal, met het oog op een veilige navigatie moeten wor den beëindigd. Een ander bezwaarlijk punt is de smalle toevaartweg en de daarin aanwezige boch ten. Nadere voorzieningen hierin acht men onvermijdelijk. In eerste instantie zullen maatregelen moeten worden getroffen om schepen met een lengte van 80 meter af te meren. In een later stadium zullen voor zieningen moeten worden geschapen om schepen met een lengte van 140 meter op te vangen. Daarvoor zal de diepte met 3 me ter dienen te worden vergroot. De noodza kelijk geachte omzet van 300.000 ton goe- Vrijwel alle participanten in het Open Beraad tonen zich voorstander van de gedachte die in plan-1 tot uitdrukking is gebracht. Het Staatsvissershavenbedrijf stemt in met nadere bestudering. Evenzo het Rijksloodswezen. Rijkswaterstaat wil plan-2 niet bij voorbaat geheel uitsluiten. De gemeente Amsterdam vindt dat het alternatief voor de overslag van massa goed voldoende perspectief biedt om te worden uitgewerkt. Mocht aan de ver wachtingen die het plan in zijn huidige omvang biedt niet kunnen worden vol daan dan wenst Amsterdam zich het recht voor te behouden terug te vallen op het voorhavenproject In zijn oorspronkelijke vorm. Het gemeentebestuur van Zaanstad bepleit naast instemming met nadere bestudering van plan-1 een verruiming van de studieopdracht die het mogelijk maakt de zogenoemde „Amsterdamse va riant” binnen het kader va'n het Open Beraad tot de mogelijkheden te laten be horen. Het gemeentebestuur van Velsen stelt zich op het standpunt dat het de conclusies van het Open Beraad niet voor zijn politieke verantwoordelijkheid kan nemen en is van mening dat de gemeente raad een uitspraak moet doen nadat de bevolking is geraadpleegd. Met het Staats vissershavenbedrijf tekenen GS tenslotte aan voorstander te zijn van schetsplan-1 en ook geen moeite te hebben met de Aan het interimverslag van de Commis sie Open Beraad is door Rijkswaterstaat een notitie toegevoegd die betrekking heeft op de ontwikkeling aan de noordzij de van de IJmond, dus op het overslagbe drijf- In grote lijnen kan men zich vinden in de gedachtengang van de werkgroep. „Toen wij de plannen die nu openbaar zijn gemaakt in december in de publiciteit brachten werden wij door gedeputeerde Van der Knoop beticht van bedrog. Wij zouden feiten hebben verdraaid en teke ningen in omloop hebben gebracht die „niets bewezen”. Wel, het zijn dezelfde tekeningen die nu in het Interimrapport worden vrijgegeven voor publicatie. De plannen van het Open Beraad hebben de zelfde bezwaren als de vroegere voorha venplannen. De zaak is nu alleen wat min der geconcentreerd. Wij zijn van plan om onze acties een meer landelijk karakter te geven. GS hebben buiten Provinciale Sta ten om over dit rapport al onderhandeld met minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. Dat is dus de plaats waar wij ons ook zullen melden”, aldus Schoonder gang die daar aan toevoegde dat het rap port van de Commissie Open Beraad voor hem en zijn mede-actievoerders geen nieuwe elementen bevatte op grond waar van men tot andere gedachten zou' zijn gekomen. De Werkgroep Open Beraad, door de Commissie Open beraad ingesteld om uit breiding van de havenfaciliteiten uitslui tend te beoordelen op technische/economi- sche mogelijkheden, stemt, met betrek king tot een roll-on-roll-of-terminal, in met hetgeen hieromtrent door het Gemeente lijk Havenbedrijf van Amsterdam in grote lijnen is aangegeven. Het bedrijf heeft de IJmuidense Haring haven beoordeeld op zijn gebruikswaarde voor dat doel. Het acht de locatie in con currentie met Rotterdam, ten opzichte van Engeland gunstig. Een sluitende exploita tie wordt mogelijk geacht als in de IJmui dense haven een jaarpakket kan worden afgehandeld van omstreeks 300.000 ton goederen. Voor de outillage van deze ro-ro- haven acht men de beschikbare bouwrijpe grond in de naaste omgeving bevredigend. De oeverlengte heeft voldoende lengte. De toegangsweg tot het havengebied zal moe- K deren zou kunnen oplopen tot 450.000 ton. ten worden verbeterd. Vanaf de waterzijde acht men de situatie Van de kant tan het Loodswezen is echter opgemerkt dat het lossen van ertstankers bemoeilijkt kan worden door de zuig kracht van passerende schepen. Boven dien wordt gewezen op het gevaar van „uitwijken” naar bakboord door schepen die op weg naar de Noordersluis vanuit zee ter hoogte van het Forteiland vaart minde ren. Ook is het Loodswezen van mening dat bij westerstormen, doorzettende gol ven veel vat hebben op schepen die aan de noordoever afgemeerd liggen. Rijkswaterstaat voorziet dat in de vaar geul het ankergebied gedeeltelijk en de I Van de drie planschetsen die ten behoe- re van deze voorziening zijn gemaakt heeft iet merendeel van de belanghebbende lartijen zich uitgesproken voor plan-1Dit ilan behelst een landuitbreiding in zee ussen de noordpier en de kust. Gestreefd rordt naar een zo zuidelijk mogelijke aan- laking op de kust. Het gebied sluit aan op het terrein van ïoogovens. De kadewand van Hoogovens aan het Noordzeekanaal zal worden door- jetrokken tot aan een nieuwe aan te leg gen Averijhaven. Daarvoor zal de noord pier moeten worden doorgraven. De land uitbreiding die op deze manier wordt ver kregen heeft een oppervlakte van 90 hecta ren. Circa 40 hectaren zijn bedoeld voor de Uitbreiding van Hoogovens. De resterende 50 hectaren voor het ertsoverslagbedrijf. Hoogovens stemt in met een nadere bestu dering van dit plan maar tekent daar wel bij aan dat indien de realisering van het totale oppervlak van 90 hectare niet moge lijk zou zijn wel zal worden vastgehouden aan de terreinbehoefte die samenhangt met het denkmodel voor uitbreiding van de productiecapaciteit tot 11 miljoen ton staal per jaar. De kosten van aanleg van het ertsover slagbedrijf volgens plan 1 belopen 160 miljoen. Het voorziet in 300 meter extra kadelengte voor Hoogovens, 900 meter ka- delengte voor het ertsoverslagbedrijf en 400 meter kadelengte voor duwbakken. In De instanties die hebben deelgenomen an het Open Beraad - te weten Rijkswa- irstaat, Rijksloodswezen, Hoogovens, de •meentebesturen van Velsen, Amster- am en Zaanstad en het Provinciaal be- uur van Noord-Holland - beschouwen de ipportage als een afsluiting van hun eer- e verkennende onderzoek. Zij hebben ch voor' wat betreft de uitbreiding van de kvenfaciliteiten binnen de pieren van de Bmond het duidelijkst uitgesproken over en ertsoverslagbedrijf aan de noordelijke gmond-oever. A IJMÜIDEN De Commissie Open hraad is ontstaan uit de behoefte te Verzoeken of de bestaande havenfa- liliteiten in IJmuiden voor de toe- iam$t een ondersteuning zouden kun- ien zijn voor de ontwikkeling van het Iwsterdam-Noordzeekanaalgebied. Deze zaak werd actueel toen Gedepu teerde Staten bij het afwegen van con venties en belangen tussen uitbrei ding van Hoogovens en aanleg van een Voorhaven, hun voorkeur uitspraken toor Hoogovens. Op 16 december 1976 itemde Provinciale Staten in met de Nota van Uitgangspunten waarbij een Voorhaven „naar Amsterdams idee” aanvaardbaar werd geacht. Een mo tie waarin de uitbreiding van Hoogo- tms in relatie werd gebracht met ffpen Beraad binnen de pieren” werd unvaard. Vertegenwoordigers van belangheb- tende partijen verenigden zich in de kommissie Open Beraad. Een werk- tnep uit haar midden heeft nu, onge- wr 1 jaar nadat zij haar werkzaamhe id begon, een eerste rapportage uitge- iïicht. De opvattingen van participanten o- ttr de te treffen maatregelen lopen tiet overal parallel. Met name de ge beenten Amsterdam en Velsen beplei tte volkomen uiteenlopende plaatse- [jjte belangen. Meest opmerkelijke Voorziening is wel de ertsoverslagha- ten aan de noordzijde van de IJmond. foor de uitvoering van deze haven is ten er niet in geslaagd „binnen de peren” te blijven. Toch zullen een aan tel aspecten die met deze uitbreiding in zee verband houden nader worden bestudeerd. Ook is een eerste aanzet jegeven tot ideeën over een container haven en een roll-ori-roll-off-haven. ■A In de knik tussen kust en het uiteinde van de „oude” pier zou een containerhaven tot de mogelijkheden behoren. ,'HO NOORDZEE bk.4,50*/ Gebiedsuitbreiding vooreen ertsoverslag aan de noordoever van de IJmond. Het gestippelde gebied voor Hoogovens. Het gearceerde gebied voor ertsoverslaghaven. RIJKSGRENS HOOGOVENS ri- De Haringhaven, ondanks veel bezwa- haven in de huidige Haringhaven niet mag aanlooproute over een afstand van 20 kilo- van een roll-on-roll-off- -w ,.r -■ rw* -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5