krimping personeelsbestand verworpen Jndernemingsraad loogovens tegen eorganisatieplan Hoogste punt a r F Rekenkamer kapittelt ex-minister Stemerdink Vergoeding voor medewerking te laag Arrestant zou TUIN lid Rode het weer BOEKEN Brigades zijn IJmuider Courant artendor AB DONKERS a ERASMUS deCelica iserv.a. f 16.999- +2 j. garantie Barnhoorn TOYOTA k Haarlem Heemstede Ernstige kritiek van Rekenkamer op beleid Waterstaat Haarlem L i - J ra Jl „Een brug te ver” I MOONKUMST SPECIAL het woord is aan... vandaag: Voorlichting Politiek en sport Advies En verder I Nu twee VVD-ers weg uit raad Castricum Oefening ambachtelijk gemaakte massief eiken meubelen EEkl agenda pagina y PLAVUIZENHUIS GEBR. WEHNES! Veel bewolking DE DAMIAATJES” Antiekrestauratie VRIJDAG 31 MAART 1978 (ADVERTENTIE) Shakespeare: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 126 pagina's Wethouder blijft aan I in vele soorten bij: 1 Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 Plavuizenvloeren Complete Badkamers KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Kunst13 Radio en televisie/Strips19 Economie23 Beurs22 Sport27,29 Puzzel25 Medische diensten6 Schrijvende lezers21 Weg en wiel21 Filmpagina17 Boekhandel ft UIDEN. De Ondernemingsraad van Hoogovens heeft de Ifannen van de directie om het aantal arbeidsplaatsen in 1978 en ’9 in te krimpen met 2250 man van de hand gewezen. De gekozen jen van de raad menen dat de noodzaak van deze voorgestelde aatregel onvoldoende is aangetoond. Aangedrongen wordt op een rgvuldig onderzoek naar het benodigde personeelsbestand bij een oduktie van ongeveer vijf miljoen ton staal per jaar. In afwachting in de uitkomsten van een dergelijke studie, vragen de Onderne- ngsraadsleden aan de directie en personeelsbezetting op het huidi- niveau (bijna 20.000 man) te handhaven. IJmuider Courant (Van onze stadsredactie) rol. >rijs: - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Zie verder de plaatselijke pagina’s) (ADVERTENTIES) Zie plaatselijke pagina's (Zie verder pagina 2) I is** <K) Herensingel 175 tel. 317359 Vraag vrijbl. prijsopgave. VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET De aanstaande wéreldkampioenschap- n voetbal in Argentinië hebben onge- ijfeld de aandacht voor en de kennis van t land sterk bevorderd. De schaduw van -- ze, op zichzelf natuurlijk niet zo ver- irikkelijk belangrijke internationale achtmeting is over de gehele wereld oruitgeworpen en heeft zeker niet alleen metbal- of sportliefhebbers geraakt. llln Nederland en in sommige andere lan- Bn is de politieke situatie in Argentinië criterium voor al of niet deelneming luk besproken en wordt eigenlijk nog feeds met enige nadruk beschouwd, al is fel gebleken, dat men, individueel zowel organisatorisch, grote moeilijkheden jhdervindt met de bepaling van een hou sing tegenover de vraag of deelneming een [ondersteuning van de Argentijnse dicta- tuur betekent. n zijn advies over de reorganisatie van ogovens, dat donderdag aan de directie litgebracht, eist de Ondernemingsraad Van Hal maakte bekend dat Hoogovens in het eerste kwartaal van 1978 een staal- produktie heeft behaald van slechts 4,5 miljoen ton op jaarbasis. Gelet op het herstel van de orderpositie, verwachtte hij voor het tweede en derde kwartaal een aanzienlijke verbetering van het produk- tiecijfer. Over het hele jaar genomen hield hij rekening met een cijfer van vijf miljoen ton. Ook voorzag hij een gunstige ontwik keling in de staalprijzen. Het effect van het strakke EEG-beleid was volgens hem al merkbaar. Hij wees erop dat een vërho- ging van de prijzen met vijf percent, voor Hoogovens extra inkomsten inhoudt van 120 miljoen gulden per jaar. lige gevolgen hebben voor het personeel. Anderzijds wil de raad verbetering,in de bedrijfsvoering zo snel mogelijk realise ren. Daartoe worden gerekend wijzigingen in het produktie-proces, een beter gebruik van grondstoffen en energiebesparingen. In tegenstelling tot de directie, be schouwt de Ondernemingsraad, de reorga nisatie als een bezuinigingsoperatie in ver band met de langdurige economische cri sis en niet als een structurele aanpassing van het bedrijf. Volgens de raad ontbreekt het inzicht in de toekomstperspectieven van Hoogovens. Het lijkt erg moeilijk te voorspellen hoe de staalproduktie zich na 1980 zal ontwikkelen. Er bestaan op dit punt grote onduidelijkheden. DE ECHO bakkeu reisvoorschotten in te ruime mate zijn verleend, salarissen aan nieuw personeel te laat werden uitbetaald, dienstwo ningen niet goed werden be heerd. van voorschriften is af besloot destijds op voorstel van de chef van de generale staf niet alle kosten van dë medewerking van land-'en luchtmacht aan de opnamen (Deventer) te berekenen, om dat hij vond dat van de film positieve publiciteit voor het leger zou uitgaan. Ge kozen werd daarbij voor de gedragslijn van de Britse krijgsmacht, die deelneming aan filmopnamen als een oefening be schouwt. geweken en de administra tieve verwerking van schades niet goed is berekend. Het onderzoek van de Re kenkamer werd bovendien be- De rel binnen de WD-Castricum ont stond rond de persoon van fractievoorzit ter Heerschop, die het afdelingsbestuur niet meer in de nieuwe raad wilde laten terugkeren. Raadslid Beekman nam het voor hem op, en werd na aanvankelijk voor het lijsttrekkerschap te zijn gevraagd op grond van zijn actie eveneens op een onverkiesbare plaats gemanoeuvreerd. Gisteravond trok hij daar zijn conclusies uit en kondigde zijn vertrek aan. WD-wethouder Van der Velde legde een verklaring af waarin ook hij zich dis- tancieerde van het beleid van het afde lingsbestuur. Hij blijft wel lid van de lan delijke partij. Ómdat de wethouder het niet opportuun acht zo kort voor de ge- meenteraadsverkiezingeh af te treden, wil hij zijn taak binnen het college tot septem ber blijven vervullen. Na de vergadering voor intern beraad, ging de gehavende WD-fractie met het aanblijven van de wethouder akkoord. Ook de progressieve combinatie, met twee wethouders in het Castricumse college vertegenwoordigd, en het met één wethou der in het college zittende CDA konden zich vervolgens met het standpunt van wethouder Van der Velde verenigen. Voor de raadsvergadering bestond grote belangstelling. Met name de WD was sterk op de publieke tribune vertegen woordigd. CASTRICUM. Binnen de VVD-Cas- tricum is de bom gebarsten. Nadat frac- tie-voorzitter Heerschop van de met vijf man in de Castricumse gemeenteraad ver tegenwoordigde liberale partij eerder de ze maand z’n ontslag als raadslid in diende, liet z’n fractiegenoot Beekman gisteravond bij de aanvang van de raads vergadering weten, eveneens te zullen vertrekken. Inzet van de troebelen vormt de behandeling en de vaststelling van de kandidatenlijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen door het Castricum se VVD-bestuur. De Rekenkamer is het daar helemaal niet mee eens. Door het Nederlandse leger is steun verleend aan een commercieel doel. Waarom, vraagt de Rekenkamer zich verwonderd af, zijn niet óók de personele kosten in rekening gebracht? Het ging toch niet om een zaak van algemeen be lang of liefdadigheid? Als alle kosten wa ren berekend, zou dat in een aanmerkelijk hoger bedrag hebben geresulteerd. Met veel moeite en na inschakeling van de landsadvocaat heeft het departement het aanvankelijk overeengekomen bedrag van ruim 2 ton van de filmmaatschappij ontvangen. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond In Beverwijk en Wijk aan Zee blijken bij de statenverkiezingen nogal wat voorkeurstemmen op plaatselijke kandi daten te zijn uitgebracht. Vooral lijsttrek ker Van der Knoop van de PvdA is door de socialistische stemmers op vrij grote schaal omzeild Het concern Rijn-Schelde-Verolem heeft het afgelopen jaar een fors verlies geleden Hierover kan men lezen op pagina 4. Twee typische maatschappelijke on derwerpen van deze tijd: stakingsrecht en buitenlandser werknemers. De werk geversverbonden staan positief tegeno ver de ideeën voor een stakingswet van de bekende jurist dr Max Rood. De FNV komt op voor de situatie waarin de „gastarbeiders" in ons land vaak moe ten leven, een toestand die niet is om over naar huis te schrijven (Zie pagina economie) BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Schoenmode - accessoires en kleding Grot» Hout»tr»»t 114 H»«r1»m. T»l. 312531 IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel. 378371 Het betreft de 40-jarige Antonio Bellavi- ta. De Italiaan werd opgepakt samen met nog vijf Fransen, in verband met de moord op de extreem-rechtse I "angois Duprat die op 19 maart door een bomaanslag in Normandie orr het leven kwam Veel tweedehands auto's blijken meer kilometers te hebben gereden dan een aantal autohandelaars uit de teller laat blijken, zo heeft het consumentenblad Koopkracht ontdekt (Zie binnenlandpagina) ekking van alle maatregelen die nade- In het algemeen veel bewolking met mogelijk wat regen. In de nacht plaatse lijk mist, matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind Minimumtemperaturen omstreeks 3 graden Maximumtempera turen ongeveer 11 graden ••«w- De IJ-Bunker was gisteravond het decor van een grootscheepse oeferfing van de Rode Kruis Colonne Zestig leden van de IJmuidense brigade namen hieraan deel De Rode Kruisorganisatie is sinds kort opgenomen in het gemeentelijke rampenplan Bij een eventuele ramp zal het Rode Kruis als volwaardig onder deel worden ingezet bij de hulpverle ning. Wat betreft de produktie, aanvaardt de Ondernemingsraad het besluit van de be drijfsleiding om het peil hiervan voorlopig te stabiliseren op vijf miljoen ton staal per jaar. Op grond hiervan wenst de raad een beleid te bepalen voor de kosten en de omvang van de personeelsbezetting. „En dus niet, zoals de directie doet, het aantal werknemers afstemmen op de geleden verliezen”, zo stelde secretaris G. van Hal van de Ondernemingsraad gisteren in een toelichting op het verstrekte advies. Hij deelde mee dat het aantal werkzame per sonen bij Hoogovens in de periode van 1 januari 1975 tot 1 maart 1978 is teruggelo pen met 2514. Momenteel zijn bij het staal bedrijf in IJmuiden 19.909 mensen in ac tieve dienst. ^JIHlIlIlllHIIIIHIIimilllltlIlllUlllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIU Met de dooddoener dat men sport niet in |e politiek moet betrekken komt men er slemaal uit. Een andere vraag is echter of iet alleen het stellen van de vraag „wel of tet naar Argentinië” de Argentijnse junta confronteert met de noodzaak tot bezin- pg op het Argentijnse internationale restige. Moet men de politieke Iranderingen, die in Argentinië zijn aan- ttondigd, zien als een resultaat van die pinning of als een handige manoeuvre n de machthebbers om hun blazoen wat reinigen? De junta heeft de voorberei- ag van een „pluriforme democratie” ngekondigd, voorlopig nog zeer vaag ischreven als een vermindering van het ntal militaire ministers en het toelaten n vakbonden en politieke partijen tot de lemocratisch-representatieve organen”, i feite betekent dit allemaal nog weinig et betrekking tot wat onder „democra- moet worden verstaan, terwijl zelfs de Sag actueel blijft of de Argentijnse junta der „democratie” niet iets verstaat dat eigenlijk niets mee te maken heeft. In ieder geval mag men toch uit de fcklaringen van de junta opmaken, dat I niet zo erg in haar schik is met de nutatie die haar bewind in het buiten- hd heeft verkregen, en dat zij probeert te reputatie wat te verbeteren. Het is een neet dat niet los kan worden gezien van beroering die elders in de wereld is Bgemaakt onder invloed van de komende jórtontmoeting. Men zou dus kunnen tellen dat die beroering gunstig werkt en it de gevolgen daarvan misschien heil- lam kunnen zijn voor de Argentijnse evolking. Het al of niet demonstratief wegblijven 1 m de wereldkampioenschappen heeft nar eigenlijk al niets meer mee te maken. te vraag alleen al, de bedenkingen, de (ties. de aandacht voor het probleem en I k argumentatie over en weer zijn blijk- aar een werkzaam bestanddeel van in bed, die de buitenwereld kan uitoefenen >P misstanden, onrecht en terreur in het fficiële pakje. De les zou kunnen zijn, dat Wjgen in ieder geval minder heilzaam is fan bekvechten. ’«Bekvechten met een goed doel, zou dat binnen heten. I Mllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiillllllllllllllllll Oude Groenmarkt 12, Haarlem Tel 023-322008 De Ondernemingsraad van Hoogovens heeft in haar advies over de reorganisa tie van het bedrijf gepleit voor arbeids- verkortende maatregelen. Subsidies die hiervoor worden verkregen van rijkso verheid en EEG moeten onder controle staan van de vakbonden en de onder nemingsraad De kortere werkweek mag volgens de raad niet leiden tot onaanvaardbare financiële gevolgen voor het peroneel (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Defensie heeft een veel te lage vergoeding gevraagd voor zijn medewerking aan de totstandkoming van de gedeeltelijk in ons land opgenomen speelfilm „Een brug te ver”. De toen verantwoordelijke minister, Stemer dink, heeft „een voor de Nederlandse schatkist ongunstige beslissing genomen” door slechts de kosten van het materieel aan de filmmaatschappij terug te vragen en geen personeelskosten in rekening te brengen. Dit staat in het Jaarverslag-1977 van de Algemene Rekenkamer. De bewindsman PARIJS (Reuter). In Frankrijk is gisteren een Italiaan aangehouden, die door de Italiaanse autoriteiten wordt ge zocht. Hij zou lid van de Rode Brigades zijn. Voorlichting is nooit het sterkste punt geweest van de gemeente Heemskerk Daar komt verandering in. Een beschei den voorlichtingsbureau gaat binnenkort van start moeilijkt „doordat een en kele uitzondering daargelaten de medewerking van de be trokken ambtenaren veel te wensen overliet”. In antwoord op een klacht hierover heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat meegedeeld dat de oorzaak voornamelijk moet woeden gevonden in „reorga nisatie en een aanmerkelijke personele onderbezetting”. Hij betreurde echter het gebrek aan medewerking. De dienstk- ring Haarlem zal nu de Alge mene Rekenkamer doorlopend verslag moeten uitbrengen. in ons atelier worden uw antieke meube- S l w. if^»»******1**?'^ - .'frjjlrtrii-iV-*- ***440W4******* Ar Ontgoocheld was een deel van de Heemskerkse gemeenteraad, toen bleek dat de houtzaagmolen die twee horeca-ondernemers in deze gemeente willen oprichten geen authentiek exem plaar is, maar een schaalmodel op on geveer éénderde van de normale grootte Het hoogste punt van het nieuwe Scheveningse Kurhaus is donderdagmiddag bereikt. Met het hijsen van de Nederlandse driekleur op de top van het legendari sche bouwwerk werd deze stap in het bouwproces gevierd. Volgend jaar mei moet het nieuwe Kurhaus in gebruik worden genomen. Kosten van het project: 103 miljoen gulden. Het nieuwe Kurhaus zal het centrum vormen van de badplaats, die een totale facelift ondergaat. Het vier-sterrenhotel in het Kurhaus zal 500 bedden krijgen. Per jaar worden 100.000 overnachtingen verwacht. In het Kurhaus komt het grootste casino van Nederland. Het speelhuis met 24 roulettetafels zal vermoedelijk in juni 1979 opengaan. De Nationale Stichting Casinospelen gaat aan huur rond 600.000 gulden per jaar betalen. HAARLEM/DEN HAAG. De organisatie en het comptabel beheer van de di rectie Noord-Holland van Rijkswaterstaat in Haarlem stuiten bij de Algemene Re kenkamer op vele bezwaren. Bij deze dienst, de grootste in ons land, is door de Rekenka mer een „groot aantal fouten en onvolkomenheden” gecon stateerd. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaarver slag waarin wordt gesteld dat bewijsstukken ontbraken, Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten len door 1 e klas-meubelmakers gerestau- reerd E E

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1