Rode Kruis Colonne bereidt zich voor op nieuwe taak langs sluizen en havens s Hoogste lof voor OIG OR-Hoogovens steunt plan tot verkorting arbeidstijd Bibliotheek Velsen als tak van dienst minder gebonden rentacar OEFENEN EN LEREN VOOR EERSTE HULP BIJ RAMPEN S t it CONTROLE OP SUBSIDIES NOODZAKELIJK iof n en, wm| VAN RIXEL zo’n drukker VELSEN-IJMUBDEN VRIJDAG 3 1 MAART 19 7 8 Realiteit Groot alarm Verschil BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? HUUR EEN VW DERBY 165,- per week excl. benzine 700 km vrij BERENDSEN VERHUUR ZEEWEG 5 IJmuiden - tel. 02550-15544 (Van een onzer verslaggeefsters) iges nhuis (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 II ir r kondigde aan dat de Ondernemingsraad zich opnieuw zal bera den als de directie het advies naast zich neerlegt. In een verklaring zeggen de Industriebonden NW en NKV in het advies een onderstreping te zien van het door hen gevoerde CAO-beleid. Vastgesteld wordt dat het standpunt van de Onder nemingsraad geheel overeenkomt met de opvattingen van de beide industriebonden. Het wordt betreurd dat de Industriebonden CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHP) met de directie regelingen hebben getroffen voor kantoorperso neel dat vrijwillig ontslag neemt. Volgens de FNV-bonden wordt op deze wijze een scheiding aangebracht in de behandeling van de arbeiders in de fabrieken en personeel, werkzaam op ondersteu nende afdelingen. „Het zou opnieuw een blamage van minster Albeda tegenover het Hoogovens-personeel zijn, als hij zijn mede werking aan deze discriminerende maatregel geeft. Wij achten invoering van verschillende regelingen voor groepen werknemers onaanvaardbaar. De regering mag hieraan geen goedkeuring hechten”, aldus de verklaring. De FNV-bonden tonen zich bereid met Hoogovens te onderhan delen over een sociaal plan waarin ook tegemoetkomingen zijn vervat voor diegenen die vrijwillig ontslag nemen. Maar dan moet eerst overeenstemming worden bereikt over een CAO, met inbe grip van arbeidsverkortende maatregelen. zestig colonneleden konden er de nodige ervaring in de praktijk op doen. Een bekende scheepvaartmaatschappij in Amsterdam is de Hollandsche Stoom boot Maatschappij geweest, welke in janu ari 1885 werd opgericht en het kantoor met de etablissementen waren gevestigd aan de Oostelijke Handelskade. De namen der schepen eindigden op „stroom” en zij onderhielden geregelde scheepvaartver binding tussen Amsterdam en Engeland, Schotland, Ierland, Ijsland en Faroër. Met het verdwijnen van de maatschappij zijn ook de gebouwen aan de Handelskade afgebroken. Tot in 1943 is de Hontestroom in de vaart gebleven. Het schip voer toen in geallieer de dienst en ging verloren niet als gevolg van een oorlogshandeling. Na op 9 maart fietsen. Het geld voor de klemmen moet via een extra krediet van B en W komen. De heer P. Jongens vond het merkwaardig dat het geld uiteindelijk door de biblio theek op tafel gebracht moet worden ter wijl het om een openbare voorziening gaat. „Iedereen kan van de klemmen gebruik maken” zei hij. „Ook niet-bibliotheekbe- zoekers”. Directeur J. V. Suurmond dacht er net zo over. Ook hij noemde bekostiging als onderdeel van de bibliotheekexploita- tie merkwaardig”. Bij die opmerking bleef het. Voorzitter W. van Eijk wees op de geldverstrekking door de gemeente bij welke oplossing dan ook, waarmee de dis cussie doodliep. De toekomstige bibliotheek aan het Bur gemeester Weertsplantsoen in Santpoort- Noord krijgt houten stellingen en meubi lair wat volgens de heer Suurmond een huiselijk sfeertje geeft. Bij het punt „Nieuwbouw Santpoort’ werd verder het tijdschema genoemd van de voorbereiding die in de laatste fase zit. Er wordt hard gewerkt om de bouwbegroting, het bestek en de tekeningen vóór 2 mei op het stad huis te krijgen. Na behandeling in de com missies financiën, culturele zaken en open bare werken kan het bouwproject daarna nog net op de agenda voor de juniraad. In het gunstigste geval is het project in sep tember terug van behandeling door Gede puteerde Staten, de laatste ambtelijke bar rière. In het najaar van 1979 wordt de oplevering verwacht van het Santpoortse bibliotheekgebouw waarvan de kapitaals- lasten al drukken op de begroting 1979 die donderdagavond werd goedgekeurd. Ook de voormalige bewaarschool aan de Wüs- telaan in Santpoort zit voor dat jaar nog volledig in de begroting verwerkt. p met en de k ver- laven- hun oritei- ssisch lactie) I lamst wordt I naan- am in or het ag is tuige- >n de wilde recht- mden delijk Werden in 1975 de Amstelstroom en de Spaarnestroom verkocht, een jaar later verdwenen de laatste twee „stroomboten” en dat waren de Rijnstroom en de Texel- stroom. Eerstgenoemde werd overgeno men door Vroon N.V. te Breskens en de naam veranderde in Car Express. De tot deze rederij behorende Mediterranean Ex press is de vroegere Amstelstroom. De in 1976 verkochte Spaarnestroom heet nu Athanassios - S en is het eigendom van de Sea Ornament Shipping Co Ltd te Limassol op Cyprus. ARIE VAN DER VEER im- >ye, be- ga- nig ge- lui- ing de het zol- >m- aar /al- ide ?en De grote Rode Kruisbus verschijnt tegen achten. Verschillende ploegen wordeh sa mengesteld en de bunker ingestuurd om de zwaarst gewonden op te halen. En hier treedt het verschil op met de handelswijze bij EHBO: nu is de taak slechts de meest noodzakelijke verzorging te geven en ver volgens de gewonde direct af te voeren naar de „verzamelplaats gewonden”, van waar als het goed isde gewonde kan worden afgevoerd naar een ziekenhuis. Directe en uitgebreide behandeling of ver binding van wonden gebeurt niet op de plek van het ongeval. De pseudo-gewonden in de bunker doen het goed. Kreunen, schelden wanneer ze niet direct worden geholpen, angstig doen en consequent op de koude vloer blijven liggen al duurt het een uur omdat een gebroken been later wordt bekeken dan een slagaderlijke bloeding of de patiënt met een shock. Er wordt gesleept met (Vervolg van voorpagina) IJMUIDEN. De Ondernemingsraad van Hoogovens wil de mogelijkheid voor het personeel om intern van functie te wisse len, dan wel extern te solliciteren naar een andere baan, bevor deren. De voorwaarde hierbij is dat dit gestimuleerd wordt op basis van vrijwilligheid. Evenals de Industriebonden is de raad voorstander van verkor ting van de arbeidstijd, mits zo’n regeling niet leidt tót onaan vaardbare financiële consequenties voor het personeel. Bepleit wordt te onderzoeken in hoeverre hiervoor subsidie kan worden verkregen van de nationale overheid en van de EEG. Voorts zou moeten worden bezien of Hoogovens in aanmerking komt voor financiële bijdragen om de crisissituatie het hoofd te bieden. Als dergelijke steun wordt toegekend, moet de aanwending van die gelden onder toezicht staan van de vakbonden en de Onderne mingsraad. Met klem wordt de directie gevraagd de sanering van de afdeling Nieuwbouw geen doorgang te doen vinden. De directie zou van haar voornemen om deze afdeling drastisch in te krimpen moeten afzien en de problematiek bij „Nieuwbouw” eerst dienen te bespreken met de Ondernemingsraad. Volgende week volgt het eerste overleg tussen de raad en de directie over het uitgebrachte advies. Aangenomen wordt dat de bedrijfsleiding spoedig daarna besluiten zal nemen. Van Hal allemaal. Twee medewerkers, die straks patiënten in shocktoestand moeten voor stellen, worden naar behoren wit ge schminkt en krijgen zweetdruppeltjes op het voorhoofd geplakt. Het is een lugubere stoet waaruit ieder in de grote opslaghallen van de bunker een plaatsje krijgt toegewezen. Ieder is geïn strueerd over de klachten die zij moeten uiten, wanneer ze het vaantje moeten strij ken, hoe hard ze mogen kreunen. Bloed druipt langs gezichten, handen en armen: iedereen staat gereed voor het grote alarm. Zoals gebruikelijk wordt in De Slinger- muur over de oefening nagepraat. De vraag is of het nieuw opgezette alarme- „Met achter ons ruim twaalf vruchtbare jaren is een beetje voldoening best op z’n plaats. Maar we zijn nog lang niet waar we wezen moeten”. Voorzitter J. van de Berg van de Stichting OIG (Ontspanning Inva liden en Gehandicapten) zei dit donder dagavond tijdens de jubileumreceptie waarvoor drommen mensen naar „In de Abeel” in IJmuiden-Oost waren gekomen. OIG is sinds de oprichting in 1965 een begrip geworden in Velsen en daarbuiten. De heer W. Seppe van het Velsense Rode Kruis benadrukte dat in zijn felicita- tiespeech waarin hij wees op de nauwe banden tussen Rode Kruis en de stichting OIG, die in het Velsense een beetje histo risch gegroeid zijn. De onderlinge relatie was en is erg persoonlijk bepaald. OIG- vloorzitter Van de berg was ookt als colon- nelid voor de Rode Kruis actief. Zieken en invalidenvervoer was al zijn sterke kant voordat hij zich daarin 1965 als OIG- man in ging specialiseren. De heer Sepp herinnerde aan de vele malen dat het Rode Kruis met succes een beroep deed op man schappen en transportmiddelen van de jubilerende stichting. Hij sprak daar zijn grote waardering over uit en overhandig de de voorzitter een geschenk onder cou vert. Ook de OIG-leden kwamen met een fors bedrag over de brug tijdens de feeste lijke receptie, waarvan gedeelten onder broken door muziek en interviews direct door de ziekenomroep RVAZ werden uit gezonden. Voor patiënten van het Zeeweg Ziekenhuis en het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk was hiervoor een directe verbinding gelegd met de feestelijk ver sierde receptiezaal. Wethouder H. van der wordt 1 olie van heeft ij 100 :hade- wordt Zorgvuldig worden de pseudo-gewonden voor de oefening geschminkt. De Lotus mensen kunnen dat prima. Deze jongen zal straks krijsen en gillen omdat hij ernstige brandwonden heeft aan beide armen. VELSEN. Binnen de Rode Kruis Co lonne IJmuiden wordt hard gewerkt aan de nieuwe taken die deze organisatie on der haar bevoegdheden krijgt: de Eerste Hulp Bij Rampen. Nadat het Rode Kruis volgens traditie altijd heeft gewerkt aan de Eerste Hulp bij Ongelukken en voor die tijd ook nog de Eerste Hulp in Oorlogstijd doen zich nieuwe noodzake lijkheden voor. Mocht de IJmond ooit geteisterd worden door een ramp, dan zal de Rode Kruis Colonne samen met de GGD, de brandweer en de politie als volwaardig onderdeel bij de hulpverle ning moeten worden ingezet. Het Rode Kruis zal als enige niet-professionele or ganisatie deel uitmaken van een gemeen telijk rampenplan en nu wordt binnen deze organisatie geleerd en getraind om de nieuwe zaak naar behoren te kunnen uitvoeren. Naast het volgen van cursussen, zijn oefeningen de geëigende weg voor de co lonneleden om te leren. Zo’n oefening heeft gisteravond plaats gehad en zo’n vrachtvaarder als de Hontestroom werden in 1969 verkocht aan Vroon’s Handel en Scheepvaart Mij. te Breskens waarna de Vliestroom de naam Frisian Express kreeg en de Hontestroom werd herdoopt in Shorthorn Express. Voor een korte periode keerde de naam Hontestroom nog eenmaal terug. In 1973 werd de coaster Munte gecharterd, welke voor die gelegenheid'tot in 1974 onder de naam Hontestroom heeft gevaren, toen Procyon genoemd werd en sinds 1976 vaart als Pamir II voor het Rhein-Maas und Seeschiffahrts Kontor te Emden. Op de foto zien we één van de oude stoomschepen, de Hontestroom, welke in 1921 nieuw in de vaart is gekomen na te zijn gebouwd door de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. te Haarlem. Het schip had een bruto inhoud van 1857 ton was 80,90 m. lang, 11,33 m. breed en 6.15 m. diep. De voortstuwingsinstallatie bestond uit een Schotse ketel met een 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Feyenoord te Rotterdam, vermogen 1800 pk voor een vaart van 13 knopen. Werff was kort na acht uur een van de eersten die het bestuur kwam complimen teren. Ook afgevaardigden van de SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaar den) en Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen) maakten hun opwachting. op brancards gelegd en de pseudo-gewon den mogen pas weer gewoon doen, wan neer de brancards is afgeleverd in de bus. Voor sommigen zijn het tegen negen uur voor het zover is, want dan loopt de oefe ning ten einde en is de laatste gewonde ramp nog zo anders zijn, het zal niet voor afgevoerd. In de IJ-Bunker herinneren al- het eerst zijn dat de colonne uitrukt. En leen de bloedsporen en bloedplas nog aan de ervaring die bij de oefeningen is opge- de plotselinge actie. daan, zal dan hard nodig zijn. Dat wordt om kwart over zeven gegeven. De in dit geval plaatsvervangend-colon- necommandant K. van Anken wordt als eerste gebeld: de melding is een ontplofte gastank in de IJ-Bunker, vijftien gewon den, de vraag is of het Rode Kruis kan komen omdat de Ongevallendienst elders actief is. Wanneer om half acht de eerst gewaar schuwde verkenningsploeg verschijnt (twee mensen) is de bunker donker, want het licht is bij de ontploffing uitgevallen. Uit het donker klinken de vreselijkste kre ten. Allereerst moet worden geïnventari seerd: waar liggen welke gewonden. Al leen levensreddende handelingen worden uitgevoerd, verder is de eerste taak van de verkenners om aan de basis (de vaste post van het Rode Kruis is boerderij De Slin- germuur aan de Zeeweg) door te geven hoeveel man er moet komen om hulp te verlenen en welke materialen zij mee moe ten brengen. Een oefening moet zoveel mogelijk de realiteit benaderen. Daarom zijn het enke le mensen die de oefening opzetten, een locatie zoeken, regelen dat er slachtoffers zijn. Voor donderdagavond was de IJ- Bunker aan de haven uitgezocht. Om streeks half zeven verzamelden zich daar de twee organisatoren en de vijftien slachtoffers. LOTUS (Landelijke organi satie tot uitbeelding van slachtoffers) le verde een groot aantal medewerkers, voorts waren enkele Rode Kruisleden aan wezig om zich tot slachtoffer te laten schminken. Op zich is dat al een hoogst interessant gebeuren: De Lotus-mensen zijn hierin ge specialiseerd. Uit potjes, tubetjes en fla connetjes worden de meest nare verwon dingen getoverd. Met plastic, een soort klei en met glicerine worden armen, benen of hoofden bedekt met brandwonden die griezelig echt lijken. Schaafwonden, sne den, een been vol staalscherven, het kan In de grote IJ-Bunker worden tijens de oefening Eerste Hulp bij Rampen de zwaarst gewonden het eerst weggehaald. In tegenstelling tot de EHBO, waarbij de gewonde ter plekke wordt behaneld, is nu de taak slechts het hoogst noodzakelijke te doen en verder de gewonde direct af te voeren. brancards, geroepen om driekantsdoeken, om steriele lakens. De jeep wordt van de basis te hulp geroepen met extra man kracht en materialen. In donkere hoekjes ringssysteem klopt, of de gewonden goed liggen en zitten de minder ernstige pa- zijn behandeld, of de volgorde van behan- tiënten te wachten, terwijl via walkie-tal- deling correct is geweest. Want de organi ses wordt geregeld welke patiënt aan de satorische kant van het optreden van de beurt is. In het licht van schijnwerpers Rode Kruis Colonne is nog belangrijker worden brandwonden afgedekt, patiënten geworden. Natuurlijk is het niet vlekke loos. Maar er wordt, zo vertelt waarne mend colonnecommandant Van Anken, aan de oefeningen, die vier of vijf keer in het jaar worden gehouden, veel waarde gehecht. Al zal de praktijk bij een echte vanuit een Britse haven te zijn vertrokken kwam in de morgen van 14 maart 1943 Ijsland in zicht. Bij Skagi moest de „Stroomboot” van koers veranderen om dat verscheidene trawlers van stuurboord kwamen opzetten. Een aanvaring werd zodoende voorkomen maar de Honte stroom liep al gauw bij Skagi aan de grond. Er werd om sleepboothulp ge vraagd De sleepboot Uncas vertrok ter wijl de trawler Tondra en H M.S. Hound eveneens ter assistentie zouden komen Later arriveerde ook nog de sleepboot Empire Piper die er met de Uncas niet in slaagde het vrachtschip vlot te trekken en moest als verloren worden beschouwd. De gehele bemanning werd door H.M.S. Hound o ver genomen en te Reykjavik aan wal gezet. Voor het verongelukte stoom schip kwam in 1957 een nieuw motorschip onder de naam Hontestroom gereed bij de Arnhemsche Scheepsbouw Mij., groot 500 bruto ton met een draagvermogen van 757 ton en toegerust met een Werkspoor diesel van 1040 pk. In april 1957 is dit schip in dienst gekomen en in juni volgde het zus terschip', de Vliestroom. Zowel deze Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Niet alleen de financiële administratie, ook betalingen vallen in de nieuwe situatie tot de bevoedheid van de Openbare Biblio theek. Het bestuur wordt meer baas in eigen huis wat tegelijkertijd een taakver zwaring inhoudt voor degenen die de ad ministratie voeren. Voorzitter W. van Eijk zag met de verandering de weg geëffend voor een meer efficiënte manier van wer ken. Vijf leden van de bestuurscommissie zetten binnenkort met ambtelijke steun een beheersverordening op papier waarin taak, werkwijze en bevoegdheden van de bibliotheek als tak van dienst nauwkeurig omschreven worden. Uit de bestuurscommissie kwamen woensdagavond verwonderde reacties over een uitgave van ruim vijfduizend gulden voor rijwielklemmen die volgens het dagelijks bestuur hoognodig bij de bibliotheekvestigingen aan het Plein 1945 en het Zeewijkplein moeten komen. De ruiten lopen hier kans aan diggelen te gaan door soms slordig neergegooide VELSEN. De Openbare Bibliotheek Velsen wordt „tak van dienst” en krijgt daarmee dezelfde status als het Bedrijf voor Gas en Water en de Dienst Ópenbare Werken van de gemeente Velsen. In de bestuurscommissie van de openbare bi bliotheek werd donderdagavond een gro tere zelfstandigheid op financieel terrein als het grote voordeel genoemd van een statusverandering waarvoor het dage lijks bestuur eerder bij B en W. het initia tief nam. X x

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5