Kunst van het huishouden IT '•'Een uit de hand ik gelopen hobby k1 F 1I7S vragen informatie aan amateur-sterrenkijker door Wim van Zutphen OMGAAN MET GELD KAN WORDEN GELEERD door Leens Macaré VOOB OP8TEIXEN VAN BTOGET Overzicht Stichting Geen egoïsme 9’ Knelpunt Ik ben vroeger als soldaat in de tropen geweest. Toen ik op een nacht weer „Omgaan met geldSteeds meer mensen krijgen het machteloze gevoel dat ze van deze kunst steeds minder terecht brengen. Er verschijnen publikaties over jonge gezinnen in Nederland die op een verontrustende manier in geldnood zitten. De Wageningse ingenieur Stein, die onlangs promoveerde op het onderwerp „Financiële problemen onder jonggehuwden concludeert naar aanleiding van een onderzoek onder ruim 90 jonge gezinnen, dat meer dan 70 procent van de door hem ondervraagde echtparen financiële problemen heeft en dat bij ruim 30 procent zelfs van een financiële crisis moet worden gesproken. De vage opluchting die men voelt als ook anderen blijken te tobben met het verschijnsel „iedere maand eerder naar de bank om geld te halen”, brengt geen oplossing voor een probleem, dat in heel wat gezinnen spanningen veroorzaakt. 9 J^ens de wacht had, doodde ik de tijd met het observeren van de prachtige heldere £me?terrenhemel. Hoe langer ik keek, des te meer raakte ik van al dat moois, zo rd onvoorstelbaar ver van me vandaan, onder de indruk. Ik merkte al gauw dat al die n, Sterren niet gelijk waren. Elke nacht ontdekte ik meer, zoals planeten, vallende ^iterren, nevels en ga zo maar door. Ik werd gegrepen door die fascinerende ïan ‘sterrenhemel en dat ben ik nu nog”. aan tl ld W zaken in huishouden Het is maar goed dat de stichting er is, want Hennie Gosemeijer is zelf te beschei- Gosemeijer is een gelovig mens. „Zelfs dat kleine beetje dat wij maar weten van het heelal zit zo wonderlijk in elkaar, dat het onvoorstelbaar is dat dat zomaar is ontstaan. Alles is op elkaar afgestemd, alles heeft een functie. Zoiets geweldigs moet gemaakt zijn. Dat kun je natuurlijk niet bewijzen, maar de meeste mensen die zich met sterrenkunde bezighouden, heb ben daarvoor ook geen bewijs nodig". Momenteel beschikt hij over twee kij kers, waarvan de lenzen diameters hebben van 15 en 20 centimeter. „Toen ik weer eens had uitgebreid, was de ruimte groot genoeg om publiek te ontvangen? Ik heb een tijdje geweigerd op de vele verzoeken welijk gesprek, bij voorkeur bij de aan vrager thuis, waarbij dan in gezamenlijk overleg tussen budgetdeskundige en ge zin de financiële knelpunten worden op gespoord die dat gezin zelf niet meer ziet. Wat zijn in de praktijk die knelpunten? van de plaatselijke WV om mensen toe te laten, maar uiteindelijk ben ik toch door de knieën gegaan. Ik wil namelijk geen egoïst zijn”. „Soms wordt het me naast de volledige dagtaak die nodig is om het brood op de plank te krijgeh, allemaal wel wat te veel, maar ik wil niemand teleurstellen en daar- Budgetconsulente Schortinghuis: „Vaststaat wel dat geen twee gezinnen met elkaar kunnen worden vergeleken. Daarom is het individuele contact zo belangrijk voor de budgetadviseur. Je krijgt inzicht in de levensstijl van de aanvragers,je kunt samen uitdokteren waar in hun gezinsleven de duurtepieken zitten en of die kunnen beknot dan wel uitgesmeerd. Samen bepraten of bepaal de grote bestedingen wel opwegen tegen andere belangrijke behoeften van het gezin. Zulke oplossingen kun je niet op dringen, de mensen moeten de zaken zelf tegen elkaar willen afwegen”. kan de groei van eën gezin, de onmacht tot sparen dan wel onderlinge onenig heid over de besteding van het gezinsin komen, tot financiële moeilijkheden lei den. In Nederland is, afgezien van het eerder genoemde onderzoek van Stein, nog maar weinig bekend over zulke ach tergronden. „Voor mensen die ongetrouwd gaan samenwonen, is dat orde op financiële zaken stellen eigenlijk nog belangrijker. Vaak zie je daar zeer slechte afspraken over het beheer van financiën, zowel bij jongeren als bij ouderen. Veel narigheid kan worden voorkomen door een aantal belangrijke dingen zwart op wit te rege len, eventueel door een notaris te laten vastleggen”. Tijdgebrek, het zichzelf geen tijd gun nen, speelt naar haar mening ook nogal eens mee achter de schermen van be paalde financiële problemen. Daarmee bedoelt ze dat mensen zich vaak de tijd Een kwestie van eens orde op zaken stellen, een overzicht maken van inkom sten, vaste uitgaven, vaste lasten”. Het begrip budgetvoorlichting is al ge ruime tijd onderwerp van overleg tussen een aantal instellingen die zich met deze voorlichting bezighouden: de stichting economisch huishoudelijk beheer, het VIG (Voorlichtingsinstituut in Rotter dam) en de stichting huishoudelijke voorlichting HVP, die budgetvoorlich ting als deeltaak doet. niet gunnen om de consequenties uit te rafelen die samenhangen met zaken als het afsluiten van een grote verzekering, het kopen van een huis, de financiering van een grote aankoop. „Om bijvoor beeld eens grondig uit te rekenen wat er straks allemaal moet worden terugge schroefd als die grote financiële stap definitief is gezet”, zegt ze. De stichting economisch huishoudelijk beheer heeft het begrip „welzijn” hoog in haar vaandel geschreven. Het gaat de stichting, blijkens de tekst van haar pro gramma, niet alleen om een stuk zakelijke consumentenvoorlichting, maar om „een nieuwe bewuste levensstijl” waarbij dat welzijn vooropstaat, met veel aandacht voor een goed gebruik van tijd, geld en energie. De individuele budgetadviezen die de stichting economisch huishoudelijk be heer op verzoek geeft (zie bijstaand arti kel) kunnen schriftelijk worden aange vraagd op het postadres van de stichting, Lobelialaan 34, Den Haag. Van het inko men van de aanvrager hangt het af of bet in gezamenlijk overleg op te stellen „geld- bestedingsplan” al dan niet gratis wordt verstrekt. Onder auspiciën van de Nederlandse Gezinsraad zal binnenkort als resultaat van dit overleg, aan de overheid een rapport worden aangeboden over toe komstige vormen van budget- en consu mentenvoorlichting, gezien in een veel bredere visie dan momenteel gebruike lijk. Een toekomstvisie die in de richting van een „nationaal instituut” tot voor lichting en vorming van de consument gaat. „Budget- en consumentenvoorlichting zouden eigenlijk al op de kleuterschool moeten beginnen. Zoals in Canada en de Verenigde Staten, waar het begrip al op kleuterscholen is geïntegreerd. Je ziet daar bijvoorbeeld projecten over goede voeding, verwerkt in aanschouwelijk on derwijs”, zegt Addy Schortinghuis. kunstmaan in de gaten te houden, die in mijn observatiegebied zou moeten elimi neren. Dat gebeurt echter niet zo vaak. Ik heb wel eens een kunstmaan zien verbran den, maar dan was het niet voorspeld. Zo’n succesje van de eigen waarneming bel je natuurlijk onmiddellijk door naar Ame rika”. gelopen hobby”, noemt hij het zelf. En Gosemeijer doelt daarmee op het feit dat hij naast een volledige dagtaak nagenoeg alle vrije uurtjes bezig is met Een begrip dat de budgetconsulente vaak hanteert, is „het krijgen van inzicht en overzicht” in en van het brok inkomen dat periodiek ter beschikking staat. Maar dat is vaak juist het probleem voor men sen die het machteloze gevoel hebben dat die periodiek beschikbare brok na de eerste hap op onverklaarbare wijze ra zendsnel gaat slinken, en bovendien al klamme handen krijgen bij de gedachte dat ze ter controle van hun uitgaven een soort boekhouding moeten gaan op zetten. Addy Schortinghuis: „Goed met geld omgaan, is echt niet zo eenvoudig in deze tijd. Er zijn zoveel dingen van buitenaf die de besteding van het geld beïnvloe den, er is zoveel veranderd in betalings- gewoonten en methoden. Je kunt je inko men niet groter maken dan het is. Maar mensen kunnen wel leren om hun finan ciën te overzien, zonder daar 'een inge wikkelde boekhouding voor op te zetten. De voorzieningen die hij voor de bezoe kers moest aanbrengen, betaalde hij tot voor kort uit eigen zak. Dat ging een aantal mensen dat veel waardering had voor de „Welzijn” is ook de titel van een vierde lige cursus die de stichting in samenwer king met de Nederlandse Gezinsraad en het schriftelijk onderwijsinstituut PBNA heeft samengesteld over „de kunst van het huishouden”. Vier deeltjes, elk voor iets meer dan tien gulden te koop in de boekhandel, waarin onderwerpen aan de orde komen als voeding en huishoudelijke administratie, sparen en krediet, belas tingen en verzekeringen, zakgeld en kost geld, inkomsten en sociale zekerheid, maar ook wonen en milieubeheer, veilig heid en gezondheid, beroepskeuze en het baas zijn over eigen tijd. De bijbehorende schriftelijke cursus moet afzonderlijk worden gekocht bij PBNA in Arnhem. De Denekamper kan boeiend over zijn liefhebberij praten. Het fijne van de man is, dat hij zijn ervaringen probeert over te brengen aan anderen. „Vroeger speurde ik met een klein sterrenkijkertje de hemel af. Je wilt echter steeds meer aan de weet komen van de sterren en hun metgezellen.- Je bouwt steeds grotere kijkers en plotse ling heb je een sterrenwacht”, aldus Gose meijer. „Waarom, dacht ik, zullen andere men sen niet meegenieten van hetgeen de ster renwacht hun kan laten zien? Ik heb toen de deur opengezet en daarmee ook het hek van de dam. Avond aan avond komen er nu groepen mensen. Er is een lokaaltje gebouwd waar die mensen kunnen wor den ontvangen. Als het weer te slecht is om door de telescoop te kijken, houd ik in dat lokaaltje lezingen en dia-avonden”. (Gose meijer beschikt over prachtige dia’s van maanwandelingen, marslandschappen en ruimtevaartvluchten). Hennie Gosemeijer kan uren onafgebro ken filosoferen over de wonderbaarlijke verschijnselen die zich in de kosmos moe ten af spelen. „Ik geloof dat alle mensen die eeh filosofische inslag hebben ook bevan gen raken van het heelal. Helaas staan de meesje mensen er niet bij stil. Want dege- neq die de moeite zouden willen nemen op een heldere sterrenavond wel even stil te blijven staan, omhoog te kijken en zich erover zouden bezinnen hoe wonderlijk alles in elkaar zit, blijven vaker stilstaan. Zo is het ook bij mij begonnen. En ik weet nu, dat de mensen met al hun kunnen in feite maar onbelangrijke sterfelijke we zentjes zijn, die er veel moeite voor doen het kleine planeetje Aarde, dat om een van de miljarden sterren draait, te vernietigen. Dat klinkt misschien wat sentimenteel, maar het is toch waar. Waar is ook, dat de mens in het machtige spel van planeten, sterren, nevels en kometen niets te vertel len heeft en dat is misschien maar goed ook”. „De hypotheek op een huis is een punt dat tegenwoordig in veel gezinnen een grote rol speelt in de financiële proble matiek”, zegt Addy Schortinghuis, die al zo’n vijfendertig jaar als budgetconsu lente werkzaam is. „Je merkt ook steeds weer dat de samenhang tussen hypo theek en belastingregelingen voor veel mensen toch moeilijK te doorgronden is. Iemands financiële situatie kan ook heel anders worden ten gevolge van, bijvoor beeld, bepaalde overheidsmaatregelen. Wat dat betreft, ontbreekt er nog enorm veel aan de voorlichting van de door- sneeconsument” Concrete financiële problemen blijken in de praktijk ook te kunnen ontstaan bij ingrijpende veranderingen. Zoals een verhuizing, of het wegvallen van een van beide inkomens in een gezin waar man en vrouw allebei werken. Maar evengoed „Om advies bij financiële problemen wordt, jammer genoeg, meestal pas ge vraagd als men het niet meer kan redden en schulden begint te krijgen”. Dit zegt Addy Schortinghuis-Sprangers, budget consulente, secretaresse van de stichting economisch huishoudelijk beheer in Den Haag en directrice van het bureau van deze stichting. Dat bureau krijgt steeds meer aanvragen te verwerken van men sen die een individueel budgetadvies no dig denken te hebben. In een week tijds stroomden er onlangs zo’n vijftig aanvra gen binnen van jonge gezinnen, die het niet meer zagen zitten met het beheer van hun financiën. Maar het zijn niet alleen de pas beginnende gezinnen die het moei lijk kunnen hebben met de balans van inkomsten en uitgaven. Verzoeken om individuele budgetadviezen komen van mensen met zeer uiteenlopende inko mensniveaus. om ga ik er maar mee door”, zegt Gose meijer. ÉHeimie Gosemeijer in ’de ban van de kosmos in feite maar een aalmoes als men weet dat voorbeeld wordt gevraagd een bepaalde Gosemeijer jaarlijks duizenden guldens J J J uit eigen zak moet betalen om alle bezoe kers fatsoenlijk te kunnen ontvangen”, meent een van de bestuursleden van de stichting. De stichting EHB geeft die gezinsbudgetadviezen op basis van indi viduele voorlichting. Geen pasklare re cepten voor het hanteren van de gezinsfi- nanciën, maar een financieel bestedings plan, dat tot stand komt via een vertrou- het signaleren van allerlei verschijnse len in het zo onmetelijke en myste rieuze heelal. Talrijke ruimtevaart- en sterrenkundige instellingen doen dik wijls een beroep op Gosemeijer, die soms in de Twentse Volkssterren- jKk wacht naast zijn woning belangwek- kende waarnemingen doet. Zo is hij al jaren medewerker van het Amerikaan- ■k^se ruimtevaartinstituut NASA, dat hem per brief, per telegram of telefo- nisch vraagt waarnemingen te doen. zoals het bewaken van kunstmanen of andere satellieten. BEI De resultaten van Gosemeijers II waarnemingen worden door de op- 11 drachtgevers erg op prijs gesteld. Hij kreeg voor zijn werk al enige keren onderscheidingen, zoals een aantal ja ren geleden de Vanderbilt-prijs, die elk jaar wordt uitgereikt aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van weer- en -sterrenkunde. Hennie Gosemeijer, die alleen een lagere-schoolopleiding volgde, heeft een eigen methode om de banen van kunstmanen en andere he- melobjecten vast te stellen. Hij maak te zich de Engelse taal machtig om onder meer de ingewikkelde codering op kaarten, die ruimtelaboratoria hem sturen, te kunnen ontcijferen. Daar naast geeft Gosemeijer een cursus en houdt hij lezingen voor duizenden mensen, die jaarlijks zijn sterren wacht bezoeken. Al die zaken maken de man, die 54 jaar geleden in Denekamp werd gebo ren, zo bijzonder. In de Volkssterren- wacht spraken we met Hennie Gose meijer over zijn „professionele” hob by, waarvan hij nog steeds bezeten is. Orde op financiële De Denekampse amateur-astronoom >ing Hennie Gosemeijer houdt zich nu al Is, ruim een kwart eeuw intensief bezig )||e met sterrenkunde. „Een uit de hand n. „Natuurlijk is dat een leuk begin, maar i In opdracht van dergelijke instituten be waakt Hennie Gosemeijer satellieten en kunstmanen. De ingewikkelde tabellen die hij uit Amerika en Engeland krijgt, ontcij fert hij zelf. „Omdat ik geen hogere wis kunde heb gehad, heb ik een eigen metho de ontwikkeld om de banen van kunstma nen te berekenen. Ik heb met mijn metho de niet langer dan een kwartier nodig. Op de gekste tijden krijg ik telegrammen of instelling en het werk van de Denekamper, te ver. Er werd een stichting in het leven geroepen, die ervoor ging ijveren subsidies bij de plaatselijke overheden los te peute ren. De koepel van Gosemeijer werd om gedoopt tot Volkssterrenwacht Twente, de eigenaar werd uiteraard directeur. De stichting, waarin mensen uit de gehele regio zitting hebben, heeft het nu voor elkaar dat een aantal gemeenten een subsi die in het vooruitzicht heeft gesteld. Sommigen raken zo geboeid door Gose meijers hobby, dat ze zich opgeven voor de cursus elementaire sterrenkunde, die in samenwerking met andere mensen van de stichting voor de tweede keer in Dene kamp wordt gegeven. „Er geven zich aller lei soorten mensen op voor de cursus. Zo zijn er dit keer vier nonnen bij”, zegt Hennie Gosemeijer. Dat hij kosten noch moeite spaart om velen in de „genoegdoe ning” van zijn hobby te laten delen, blijkt wel uit het feit, dat er nu al over wordt gedacht een vervolgcursus te geven. De amateurastronoom probeert niet al leen de sterrenkundige leek wegwijs te maken in de kosmos, maar zijn sterren wacht fungeert ook als een soort buiten post voor wereldberoemde ruimtevaartin- stituten en observatielaboratoria. Behalve de NASA doen ook regelmatig een beroep op hem het rekencentrum Slough in Enge land en het Astrophysical Observatory Smithsonian Institution in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts, dat de Denekamper in' 1973 betrok bij het project Skylab. den om subsidies te vragen. Hij heeft er al voldoening van als de bezoekers de bood schap die hij hen wil meegeven, ook erva ren. „Ik hoop dat de mensen van de dingen die ze hier zien en te horen krijgen, wat opsteken. En ik weet dat veel mensen zich er ook over gaan bezinnen wat de zin en de functie van het universum is en welke rol de mens daarin speelt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21