besluit seizoen Mascha Winterink registreert Deelneemster luchtvervuiling in Velsen de buurt waar je In de landelijke kranten nooit over leest” I rs 1 landelijke fluoridetest Filmavond in de Brulboei uur vervroegd =MANSCHAPPEN EN MATERIEEL IN STAAT VAN PARAATHEID j "Ergebeuren Merdingen in I r 1 i «I 4" Carillonklanken financiering recreatiepark „Entre Nous” Raad bespreekt f ina ncieriiiQ nt Algemeen bestuur Stisa vergadert woensdag 1 ■■Mn I Vriendenactie VAK levert 3500 op Geen spreekuur Bin ■lüL CRM-minister bezoekt jubileumviering Bond zonder Naam Protestantse Begrafenisvereniging 4 O 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 APRIL Coördinator In de landelijke landelijk nieuws. 4 - (Van een onzer verslaggevers) Maandagochtend om drie uur zal het startschot en aangeboden. Of huizen. Of personeel. In de regionale KAPITEIN G. SCHOL dubbele krant met landelijk èn plaatselijk nieuws. Nieuws waar u dagelijks bij betrokken bent. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN ^ZATERDAG 1 In de landelijke Want in feite is kranten leest u bijvoor- de regionale krant een beeld niet wat er in de gemeenteraadsverga dering besloten is. Evenmin vindt u in de landelijke bladen de bioscooptijden, kerkdiensten en de advertenties waarin koopjes in uw omge- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met wind uit het noorden krijgt het zuidelijk deel van de gemeente Velsen volop zijn deel van de fabriekswalm afkom stig van de Noordkant van het Noordzeekanaal. Een kwalijk riekend mengsel van stof en gas verbindingen. „Fris is anders”. Dieper gaan de reacties meestal niet van de bevolking die ermee heeft leren leven. Het schadelijk effect op de gezondheid van mens, plant en dier komt niet aan de orde. Wél bij de vijftienjarige Ma scha Winterink uit Santpoort- Zuid. Zij is een van de achthon derd deelnemers aan een fluoride test van de Stichting De Jonge Onderzoekers in Nijmegen. Knol len van het gladiolenras Sneeuw prinses zijn daarbij het basisma teriaal. I I I I ving worden gevraagd Veilig IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. ‘™°er IA LA-systemen x Adres: helft IJMUIDEN. ekou-pallen voor een grootscheepse actie voor de Nederlandse kust. Een lknietj>aar honderd man van het loodswezen en vier zogenoemde beton- toene lings vaartuigen zullen worden ingezet om over een gebied van 7000 ^^ierkante zeemijlen 425 lichtboeien en bakens te vervangen. De rn eenJperatie is de tweede en voor Nederland laatste fase van een veilig heidsverbetering voor de internationale scheepvaart die staat onder me enluspiciën van de IALA (International Association of Lighthouse rlJzen Authorities). JU »-fe. - Nederlandse kust uitgerust met moderne kustbebakenmg 1 (ADVERTENTIE) Woonplaats: .coördinator. uur uur ikomst lamen- uur af Isingel Penne er het >nst en nende en ge- teiten rijzen eiling k wat ’ooral Kapitein G. Schol zal als districtcoordi nator de operatie vanuit een centrale post in Den Helder leiden. Vanaf het moment lat het plan voor de actie vaste vorm kreeg Is hij belast geweest met de voorbereiding. De uitvoerende fase is door hem tot in de finesses uitgewerkt. Het grote probleem is namelijk dat iedere „boei- of bakenwissel” terstond onder 71e aandacht wordt ge bracht van schepen die zich in het gebied bevinden. „Wij weten natuurlijk exact waar, welke boeien komen te liggen. Die zaak is com pleet in kaart gebracht. Voor de scheep vaart in het gebied waar de operatie zal plaats vinden zullen wij in Den Helder direkt kontakt onderhouden met de beton- ningsvaartuigen. Zodra een wissel heeft plaats gevonden worden wij daarvan in kennis gesteld, aldus kapitein Schol, die daaraan toevoegt. „Ogenblikkelijk wor den deze gegevens doorgeseind naar Enge land. Van daaruit wordt de scheepvaart ingelicht. Niets zal worden nagelaten om enige vorm van verwarring te voorkomen. Op alle manieren worden kontakten on derhouden middels telex-, radio- en tele foonverbindingen”. De meetresultaten worden in het najaar doorgespeeld naar het Instituut voor Plan- teziektenkundig Onderzoek waar al twin tig jaar onderzoek verricht wordt naar fluoriden en andere vormen van luchtver vuiling. Van de achthonderd deelnemers aan het DJO-project komen er honderdentwintig uit Noord-Holland. Na een oproep in het tijdschrift De Jonge Onderzoekers kwa men verrassend veel reacties binnen uit de Zaanstreek, Amsterdam, en een aantal uit Haarlem en Heemstede. Uit Velsen doen vijf particulieren aan het fluorideproject mee. sultaat van de fluoridetest is tegen oktober bekend. De deelnemers sturen elke maand een formulier in waarop gegevens over hun kweekbedden worden ingevuld. Te beginnen met mei wanneer de testplanten al een flinke hoogte hebben bereikt. gend zuidwestelijke wind de „schone kant” van de gemeente Velsen. „Geen resultaat is ook resultaat”, zegt Mascha’s vader die het experiment met de gladiolen met aandacht volgt. Hij geeft het vak „milieutechniek” aan de IJmond- MTS in zijn woonplaats. „Ons milieu wordt in een gemeente als Velsen aan alle kanten bedreigd”, zegt hij. De appel valt niet ver van de boom bij de Winterinks aan de Harddraverslaan. De film van deze week is een echte, ouderwetse piratenfilm. Een Amerikaanse productie, waarin alles draait om het be roemde Spaanse goud. Aanvang half acht dus, in De Brulboei aan dé Kanaalstraat in IJmuiden. VELSEN. Met een voorstelling op dinsdag 11 april in de Stadsschouwburg aan de Groenweg maakt de christelijke toneelvereniging „Entre Nous” voor dit seizoen een einde aan haar activiteiten. Opgevoerd wordt Pinky, een blank ne germeisje”, toneelspel in drie bedrijven door Cid Rickett Summer. De regie is weer in handen van George Janssens. De rolver deling hiervoor vermeldt onder meer de namen van Gré Bakker, Wil van Wolferen, Rien Hagen, Nel van der Ketterij en Paul Ruygers. De voorstelling begint om 20 uur. Met gratis medewerking van vooral jon geren wordt dit jaar voor het eerst op uitgebreide schaal onderzoek verricht naar het voorkomen van gasvormige fluo riden in de atmosfeer. De Stichting De Jonge Onderzoekers werkt bij dit project nauw samen met het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie. Op het hoofd kwartier van DJO in Nijmegen is Wim .1 IJMUIDEN. De gebruikelijke filma vond die elke dinsdag in buurthuis De Brulboei voor jongeren wordt gehouden, begint komende dinsdag om half acht in plaats van half negen. De regeling is ge troffen om de bezoekers na afloop van de film nog de gelegenheid te bieden in de tienerkelder nog iets te drinken. (Aankruisen wat gewenst wordt.) IJmuider Courant. Bevèrwijkse Courant. Stuur mij 14 dagen gratis uw krant ter kennismaking. Daarna neemt u kontakt met mij op om te horen of ik een abonnement neem. Ik neem direkt een abonnement en ontvang de eerste vier weken uw krant gratis. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaalabonnement. VELSEN. De wethouder van sociale zaken, Th. C. Witte, en de wethouder van openbare werken, J W Meijer, houden maandag geen spreekuuf. Janssen coördinator. Hij spreekt van een zuiver wetenschappelijk project met op voedkundige waarde. Mensen zonder wetenschappelijke scho ling wordt de kans geboden in de éigen woonomgeving een beeld van de luchtver ontreiniging te krijgen. De testmethode is eenvoudig. Iedere deelnemer krijgt een pakketje thuisbezorgd met vijftien gladio lenknollen van het ras Sneeuwprinses en hetzelfde aantal van de variëteit Sunflo wer die immuun is voor fluoride in de lucht. Mascha Winterink pootte donderdag de dertig knollen in de achtertuin van haar ouderlijk huis aan de Harddraverslaan. Op een diepte van acht centimeter en op de onderlinge afstand die op de meegestuur de teeltaanwijzing staat aangegeven. De humusrijke zandgrond, niet te droog en goed op temperatuur, lijkt optimale groei kansen te bieden. Of de gladiolen puntgaaf opgroeien hangt helemaal af van de zuiverheid van de lucht. Gasvormige fluoriden veroorza ken verkleuring van de bladpunten. Op het DJO-hoofdkwartier in Nijmegen kan de fluorideconcentratie in de lucht vrij nauwkeurig uit de lengte van die bladver- kleuringen worden afgelezen. Het groei proces wordt door Mascha nauwkeurig gevolgd zodra de eerste sprietjes straks boven de grond komen. Het ras Flower song is als controlemiddel bij de fluoride test betrokken. Als aeze ongevoelige va riëteit het slecht doet moet de oorzaak niet bij luchtvervuiling worden gezocht en is het testmateriaal waardeloos. Het eindre- VELSEN-NOORD. De geldinzame ling voor de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie (VAK) heeft een bedrag opge leverd van ruim 3500 gulden. Dit is het resultaat van de actie van de VAK- Vriendenclub, die donderdag werd gehou den. Een vijftigtal collectanten waren daarbij ingeschakeld. Het Alleenstaanden centrum aan het Stratingplantsoen vorm de het verzamelpunt van de VAK-mede- werkers. Daar werd de inhoud van de geldbussen geleegd en geteld. Aan de Vriendenactie werd medewerking ver leend door het Tamboer- en Trompetter korps „Velsen-Noord S.M.” dat een rond gang maakte door het dorp. ■''time De gevoeligheid van bepaalde gladiolen rassen voor gasvormige fluoriden is al tientallen jaren bekend. Hoogovens deed op dit punt ervaring op met een proeftuin waar de gladiool en andere gewassen op gevoeligheid voor industriële luchtvervui ling werden getest. Voor kwekers „onder de rook” van dit bedrijf geldt een schade regeling. Gasvormige fluoriden komen on der meer vrij bij de ertsverwerking en de kunstmestfabricage. De Velsense deelne mers aan de fluoridetest komen alleen uit Santpoort en Velsen-Zuid met een overwe- VELSEN. Volgende woensdag komt in buurthuis De Brulboei het algemeen bestuur van de Stichting Samenlevingsop bouw Velsen (Stisa) in vergadering bijeen. Op de agenda voor deze bijeenkomst staan onder meer de verslagen vanuit het initia- tiefcomité behoud werkgelegenheid in de IJmond, wijkcomité Oud-IJmuiden en de nieuwe wijk Velsen-Zuid. Voorts wordt gesproken over het voorstel voor subsidië ring van de wijkcommissie Velseroord en het aanstellen van een tweede stagiaire bij de Stisa. De vergadering is openbaar en begint om acht uur. Buurthuis De Brulboei is gevestigd aan de Kanaalstraat in IJ muiden. (ADVERTENTIE) j :W!< ui uc myu-iiicue. krant leest u die dingen wel. Plus al het wereld- en landelijk nieuws^,^.--"1'] De verwisseling van het baken- en boei enbestand is volgens directeur van het Loodswezen district IJmond de heer M. C. Willemse niet alleen een kwestie van nor malisering. „Er liggen boeien die al 50 jaar of nog langer dienst doen. Die zijn aan vervanging toe. Een duidelijke verbetering is dat wordt afgestapt van de zogenoemde gasboei. Alle boeien die verlichting voeren zijn ge-electrificeerd.” Het arsenaal van bakens loopt al naar gelang de functie sterk uiteen. Het eenvou digst zijn de „sparren”. De grootste boeien hebben een omvang van 10 kubieke meter en vertegenwoordigen een waarde van 24 duizend per stuk. Er zullen er 30 in de golven van de Noordzee worden gedepo neerd. Kapitein A. Boon is gezagvoerder van de Breeveertien. Hij zal maandagochtend de spits afbijten. Om drie uur zal hij de haven van IJmuiden achter zich laten. Het bete kent het begin van een grootscheepse actie die in enkele dagen zijn beslag moet krij gen. De mensen die zijn betrokken bij de organisatie zijn er voor klaar. „Het enige wat nog roet in het eten kan gooien zijn de weersomstandigheden”, al dus kapitein Boon die zijn met boeien geladen vaartuig tijdens het weekend van Den Helder zal overvaren naar de start plaats van de slotfase voor Nederland van de operatie „lala”. BEVERWIJK. De viering^ van het veertigjarig bestaan van de Bond zonder Naam, zondagmiddag in de sporthal te Beverwijk, wordt bijgewoond door minis ter M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de heer Ramon Espaca, minister van Volksgezondheid in de regering van de Spaanse provincie Catalonië. Deze hoogwaardigheidsbekleder, die voor het eerst een bezoek brengt aan Nederland, is eregast omdat de Bond zonder Naam in Catalonië haar vakantiehotel Sin Nombre beheert. De Catalaanse minister arriveert van daag op Schiphol en brengt die dag nog bezoeken aan onder meer het Haarlemse Elisabethziekenhuis en het Frans Halsmu seum. VELSEN. De Velsense stadsbeiaar dier Hein de Ligt bespeelt zaterdag tussen vier en vijf uur ’s middags het stadhuisca rillon. Gespeeld worden de volgende num mers: 1. Preludium in C (Staf Nees), 2. Va riaties over oud-Nederlands liefdeslied (Cor Kee), 3. a. Alle Vogel sind schön da; b. Le retour des hirondelles, c. Nun will der Lenz uns grüssen (drie voorjaars liedjes); 4. Improvisatie (Hein de Ligt), 5. Variaties over De winter is vergangen (Leen ’t Hart); 6. Allegro moderato (Jan Robbers); 7. Wals (Joh. Worp); 8. Toccata (Géo Clément). Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.; J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 02550 Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers Antwoordnr. 416.2000 VC-Haarlem. VELSEN. De gemeenteraad van Vel sen buigt zich tijdens zijn vergadering van donderdag 6 april over een voorstel van B. en W. om gedurende vijf jaar een jaarlijkse bijdrage van 90.000,- beschik baar te stellen als aandeel in de kosten voor een aantal voorzieningen inshet re creatiegebied Spaamwoude. Het betreft hier onder meer de voltooi ing van de terreininrichting van de golf baan, de inrichting van de kanobaan en de modelbotenvijver en het aanbrengen van terreinmeubilair zoals zitbanken en pick- nicksets. Volgens de meerjarenbegroting van het recreatieschap komt in de periode van 1978 tot 1983 een bedrag van ander half miljoen gulden ten laste van de parti cipanten in het project. Dit betekent voor Velsen een jaarlijkse bijdrage van negen tig mille. Voorts houdt de raad zich bezig met de financiering van de activiteiten van de Stuurgroep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens. Voor de werkzaamheden in 1978 wordt een kre diet gevraagd van ruim 83.000,-. Deze kosten worden later door het rijk vergoed. De agenda vermeldt verder onder meer een voorstel om zonwering aan te brengen in het bejaardentehuis Breezicht. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een motie van de gemeenteraad van Haarlem over de werkgelegenheid bij Hoogovens. De raadsvergadering begint donderdag om half acht ’s avonds en wordt gehouden in het stadhuis van Velsen. (ADVERTENTIE) waar-' Reeds in de dertiger jaren bestond er en Erbehoefte aan een verbetering en een inter- lopen-aationaal erkend betonningssysteem. De kwali-tweede wereldoorlog gooide echter roet in tiet eten. Nadien was er een scheepsramp koor nodig orp de noodzaak van het ver nieuwen van de verouderde en per land nten.aak verschillende bebakening te vervan- jeh en internationaal te normaliseren. Dat at ^beuren in 1971 toen in het Kanaal twee schepen met elkaar in aanvaring kwamen iJ*”» een derde schip op de wrakken van de gezonken vaartuigen liep. Bij deze ramp - voorbekend als de „Brandenburg-disaster” - >r vanswamen 45 mensen om het leven. ld. De hoofd- in november 1976 werd in Kopenhagen rd er bet contract getekend waarbij vrijwel alle len tot Europese, Afrikaanse en Aziatische lan- ïl van Jen instemden met het betonningsysteem- A Dit systeem behelst onder meer dat ervandoor vaarrouteaanduiding „rood” aan ikbaar gakboord wordt gehouden. Alleen in Ame- :tot66-ika hield vast aan het systeem-B dat ie gul- ,rood” aan stuurboord voorstaat. :n niet Behalve vaarrouteaanduidingen werden grove speciale boeivormen, kleurcombinaties en n zijn joptekens vastgesteld voor aanduiding j ging /an aanlooproutès, ondiepten, wrakken en losje. andere plaatsen die door de scheepvaart iienen te worden gemeden. In mei van het vorig jaar werd een begin gemaakt met het wisselen van de Neder- andse kustbebakening. Vanuit zuidelijke richting werd fase-1 voltooid tot een plaats ter hoogte van Noordwijk. Vanaf dat punt wordt maandagochtend begonnen met fa de on- De belangrijkste boeien en bakens vijkse hoopt men in circa drie dagen te wisselen, gj. Afwerkings van de hele operatie zal nog snige maanden in beslag nemen. De Win- Breeveertien zal als eerste betonnings- -N. L. vaartuig met een lading nieuwe boeien a. J. maandagochtend vanuit IJmuiden zee eer-A. Wezen. Zij zal worden gevolgd door de leer 1- Haringvliet, de Vlissingen en de Delfsha- v. d. ven. De voorraad boeien, die een waarde Does- vertegenwoordigt van de vele miljoenen guldens, staat opgesteld in Den Helder en op Terschelling. >m het Cenne- :opeus In de tuin van het Loodswezen in Den Helder staat voor ettelijke miljoenen aan kleurrijke bakens en boeien die volgende week zullen dobberen op de golven van de Noordzee ter verhoging van de veiligheid van schepen en kusten w De Breeveertien wordt geladen in Den Helderen zal met zijn deklast maandagoch tend vanuit IJmuiden zee kiezen. Het begin van een grootscheepse actie voor de Nederlandse kust nd de et als uit de 0 cent ze van .’S -- k

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5