MINISTER ALBEDA OVER NIEUW WETSONTWERP: Stoom afblazen Veenendaal beschermt padden Auto vliegt uit de bocht: twee doden Badan Persatuan achter MOET WERKGELEGENHEID ZIJN Miljoenenschade bij brand en dan ditnoq EERSTE DOEL STEUN AAN BEDRIJVEN tegennota van RMS 44 Vrouw gewurgd in Utrecht Nederland steunt Bi ex-politieke gevangenen in Indonesië Verkeersongelukken in weekeinde Ste A. W V Buys (bouw- en houtbonden FNV): BINNEN- EN BUITENLAND 2 M A MAANDAG 3 APRIL 19 7 8 I M1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het collectieve deel van de vermogensaanwasde- ling zal beheerd worden door de vakbeweging. Mogelijk zal ook de overheid een rol in dat beheer krijgen, maar de werkgevers zul len daarvan zijn uitgesloten. Deze punten zullen staan in het nieuwe VAD-wetsontwerp dat volgende week door het kabinet-Van Agt aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. JE weei lijk i G doo een de 300 Bel - DNA-onderzoek Pluimvee-entstof Rhodesische dollar r. Overval Zweefmolen Parachute Sprinter ontspoord Schmidt-Giscard V WEERRAPPORTEN „Technisch beter Chinese luchtlijn MO® r Ki nd er wagend uwen 1 V Minister Albeda van Sociale Zaken liet 0 21 f 4 I 20-jarige Monique van der Burg uit Zwar- tewaal. Zij zaten voorin de auto. Een derde inzittende werd ernstig gewond. DELFT (ANP). Een felle brand op een industrieterrein aan de Buitenwatersloot in Delft heeft zaterdagmorgen voor enke le miljoenen guldens schade aangericht. De bewoners van acht aangrenzende hui zen zijn door de politie geëvacueerd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het industrieterrein zijn verschillen de kleinere bedrijven gevestigd. In het Noordlimburgse Siebengewald is in de nacht van vrijdag op zaterdag door nog onbekende oorzaak een woonhuis ge heel door brand verwoest. Ook de inboedel met alle persoonlijk bezit werd een prooi van de vlammen. De schade wordt geschat op minstens anderhalve ton. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Nederland zal via het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king financiële hulp bieden voor de op vang van ex-politieke gevangenen in In donesië. Die hulp zal zowel via de Indone sische regering als via particuliere orga nisaties verleend kunnen worden. i i OOSTVOORNE (ANP). In Oostvoor- ne zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen nadat hun auto met hoge snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de 21- jarige R. J. M. Mayer uit Spijkenisse en de 8 14 11 15 16 6 17 13 18 13 17 17 13 5 19 17 12 16 14 14 16 16 13 14 15 6 13 15 17 5 18 13 18 16 7 0 0 0 0 0.1 0.2 0.1 0.2 0 1 1 0.1 0.1 o o o o o 0.3 2 9 0 0 35 4 0 0 3 9 0 0 9 0 6 0 10 dat zaterdag blijken in een interview voor de TROS-radio. Daarmee zou het kabinet tegemoet komen aan een belangrijke wens van de vakbeweging, namelijk dat de werkgevers niet bij het beheer van het collectieve deel betrokken mogen worden. De overwinst van de bedrijven zal vol gens het herziene wetsontwerp (het oude dateerde uit het kabinet-Den Uyl) worden verdeeld in een individueel en een collec tief deel. Bij het verdelen van het individu ele deel dat dus aan de werknemers uit het betrokken bedrijf ten goede komt zullen de ondernemingsraden van deze bedrijven een belangrijke stem houden, zei Albeda. Het collectieve deel zal in de vorm van belastingfaciliteiten tot stand komen, stel de hij. Tegen dat laatste heeft de vakbewe ging echter weer bezwaar. Daar vindt men dat het collectieve deel in een fonds gestort moet worden, waarvan de werknemers na verloop van tijd, bijvoorbeeld via aande len, kunnen profiteren. Ex-minister Boers- ma, de opsteller van het vorige ontwerp, noemde vrijdag de fiscalisering van het collectieve deel een aantasting van zijn ontwerp. Minister Albeda zei zaterdag echter dat het ontwerp van het kabinet-Van Agt een verbeterde versie is. „Men moet bereid zijn niet zonder meer te zeggen: het oude wetsontwerp was een minimum. Als men ons ontwerp ziet zal men constateren dat het sociaal meer aanvaardbaar en tech nisch beter is”. De eenzijdige aandacht in de steunverle ning voor de grote en zeer grote onderne mingen noemde hij uit een oogpunt van werkgelegenheid onwenselijk. „Een duide lijke industriepolitiek van de overheid met een meer structurele aanpak dient reke ning te houden met het feit dat weliswaar grote bedrijven en concerns van belang zijn voor de economie, maar dat toch nog altijd zo’n vijftig procent van de werkgele genheid zich bevindt in bedrijven met min der dan honderd man personeel”, aldus Buys. Problemen bij deze kleine bedrijven ■fr In het historisch museum ..De Dubbele Palmboom” in Rotterdam is een stoom- weekeinde gehouden. Duizenden mensen kwamen kijken hoe de vaak zeer oude machientjes stoom af bliezen. Ook buiten waren attracties. Op de foto: een stoom- brandspuit uit 1897. ven. De VAD werd destijds door het oude kabinet-Den Uyl aan de werknemers toe gezegd in ruil voor een vrijwillige matiging van die looneisen. „Het zou niet goed zijn hebben een minder spectaculair en schok kend effekt, maar het uiteindelijke resul taat is ër vaak niet minder om. De federa tie bouw- en houtbonden heeft er volgens Buys een dubbel belang bij om de aan dacht te vestigen op het kleine en middel grote bedrijf. In 1975 bevond zich ruim 67 procent van het totale aantal arbeid splaatsen in de bouw bij bedrijven met maximaal honderd man personeel. Ook de ongeveer 52.000 mensen in de hout- en meubelindustrie werken voornamelijk in kleinere bedrijven. De marktvooruitzichten voor het kleine als de Tweede Kamer de VAD alleen maar accepteert in ruil voor loonmatiging. Men moet het aanvaarden omdat men de VAD zelf een juiste zaak vindt”. De vergadering heeft in een resolutie aangedrongèn een beroep te doen op de Nederlandse regering tot steunverlening aan het RMS-streven naar een onafhanke lijke Republiek der Zuid-Molukken. Ne derland zou zijn best kunnen doen de Zuidmolukse zaak internationaal aanhan gig te maken. Ook is aangedrongen het Zuidmolukse inspraakorgaan een wettelijke bestaans grond te geven. In het inspraakorgaan zijn verschillende groeperingen binnen de Mo en 'middelgrote bouwbedrijf zijn volgens Buys niet ongunstig. Hij zei dat de huidi ge marktontwikkeling zowel in de bouw als in de meubelsector aan de kleine en middelgrote bedrijven produktie-techni- sche voordelen biedt. Hij voegde hieraan toe dat deze bedrijven ook grote sociale voordelen bieden door de geringere af stand tussen leiding en produktieperso- neel en de betere mogelijkheden voor me dezeggenschap van alle betrokkenen. Juist deze zaken komen volgens Buys bij de grote bedrijven vaak in de klem. In dit verband herinnerde hij aan de „coup” van ir. Heerema bij Stevin en Ballast-Nedam. Heerema (Antillian Holding BV) heeft gro te pakketten aandelen van deze onderne- niingen opgekocht. Om duidelijkheid te krijgen over de bedoelingen van Heerema rf- Minister Albeda Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking zei dit zaterdag in een radiogesprek. Volgens De Koning zitten vele ex-politieke gevangenen, die de afge lopen tijd zijn vrijgelaten in problemen. „Het zijn mensen die vaak 12 jaar gevan gen gezeten hebben en helemaal ontwor teld zijn”. Hij toonde zieh bereid een bij drage aan hun opyang te leveren. Nederland zal echter niet via de Indone sische regering bijdragen indien deze rege ring het voornemen uitvoert om aantallen ex-gevangenen in gemoderniseerde kam pen onder te brengen. „Wij geven niet zomaar hulp, maar aan concrete projecten waar we zicht op kunnen houden”, aldus De Koning. Hij zei het uitgesloten te ach ten dat Nederland voor de uitvoering van die plannen geld aan de Indonesische rege ring („je stopt deze mensen dan van de ene gevangenis in de andere") beschikbaar zal stellen Hij stelde tenslotte dat er snel duidelijk heid moet komen over de voornemens van de minister van Volkshuisvesting. „Aan de ene kant is de minister optimistisch over de woningbouwproduktie in de tachtiger jaren, aan de andere kant hult hij zich in vage uitspraken over eventuele bezuini gingen”. De hoogte van de bezuinigingen is nog niet definitief bekend, maar het wordt volgens de federatievoorzitter wel duide lijk dat de laagste inkomensgroepen de dupe zullen worden. man sie w< won beel Eun sprc den serv voer Ben geh. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist motregen regen halfbew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. on.bew. geh. bew. zw.bew. zw. bew. l.bew. l.bew. motregen zw. bew. onbew. onbew. zw.bew. regen zw.bew onbew. geh. bew. zw.bew. geh. bew. onbew. geh.bew. mist zw. bew. halfbew. zw.bew. geh. bew. l.bew. zw. bew. 6 7 6 4 7 5 7 5 7 7 5 12 7 6 4 9 9 2 -5 7 2 3 7 3 5 7 0 9 9 7 10 -4 7 6 -4 8 4 13 10 16 De zwaï norr satie besli solic ga’s. Vo avon tacte dat Maai berd D het stas hed met woc Ver deel Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen. Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis C riaê Oio r d< win vra die der V nu zitt< acti de den D ben de den afd< de i mei me< vuil vui] '1 L. heei Lag lam mij: alle Rhc reg< zwa beheer collectief VAD-deel -> >b> »b c a.kw l De Groniger universiteitsraad wil eerst betere veiligheidsvoorwaarden hebben, al vorens het DNA-recombinant onderzoek aan deze universiteit verder door mag aan. Het DNA-recombinant onderzoek in Gro ningen is niet expliciet vermeld bijde ingediende aanvraag voor een hinderwet vergunning voor het gehele scheikunde- complex in Groningen. Het zogenaamde DNA-recombinant onderzoek houdt zich bezig met het kunstmatig samenvoegen van erfelijkheidsmateriaal van verschil lende organismen. Een van de risico’s bij dit onderzoek is de mogelijkheid dat erfe lijkheidsmateriaal met resisistentie-eigen- schappen tegen antibiotica terecht komen in ziekteverwekkende bacteriën. De dierenvrienden hebben geconsta teerd dat er veel padden huizen op een braakliggend terrein bij de Duivenwal. Tegen de schemering trekken de dieren de straat over naar het kanaal erlangs om te paren. Die oversteek werd vrij veel pad den noodlottig. Het gemeentebestuur van Veenendaal heeft de dierenbeschermers laten weten dat zij bij de dienst gemeentewerken dranghekkenkunnen Jialen om zelf de straat af te zetten. Voor het verkeer hoeft de afzetting geen problemen op te leveren omdat er genoeg andere straten in de buurt liggen. Aan de Duivenwal staan voornamelijk flats voor bejaarden. Intervet International in Oss, behorend tot Akzopharma, heeft een nieuwe pluim vee-entstof ontwikkeld tegen het zoge naamde „egg drop syndrome” (EDS). Sinds enkele jaren wordt de Europese pluimvee industrie geteisterd door een niewe virusziekte, die zich uit in een sterke daling van de leg. Bij een daling van tien procent geudrende één legperiode van twaalf a dertien maanden betekent dit onder Nederlandse omstandigheden een verlies van ongeveer dertig eieren per kip. en de gevolgen daarvan voor de 22.000 werknemers van Stevin en Ballast-Nedam hebben de vakbonden daar enige tijd gele den al een gesprek over aangevraagd. Dat gesprek is er nog steeds niet geweest. Buys kondigde aan dat de bonden niet van plan zijn om „tot sint juttemis met de armen over elkaar af te wachten”. VEENENDAAL (ANP). De Veenen- daalse dierenbeschermers hebben het op genomen voor de padden in hun gemeente en daarbij hulp gekregen van het gemeen tebestuur. Gevolg is dat een straat in het centrum van Veenendaal, de Duivenwal, de komende tijd dagelijks van vier uur *s middags tot de volgende ochtend voor rijverkeer gésloten wordt met drang hekken. lukse samenleving vertegenwoordigd. De Badan Persatuan heeft genoeg van ge mengde Nederlands-Zuidmolukse com missies als gesprekspartner van Neder land. Volgens de voorzitter van het orgaan, drs. M. F. Mual, hebben die in het verleden steeds gefaald en zijn de Zuidmolukkers zelf mondig genoeg. De Badan Persatuan heeft voorts aange drongen op verbetering van de rechtsposi tie van de Zuidmolukse ex-KNIL-militai- ren. Ook degenen met minder dan vijftieh dienstjaren moeten een pensioen krijgen. De oud-KNIL-militairen zouden voorts pensioen moeten ontvangen over de perio de 1951 (toen ze hun ontslag kregen bij aankomst in Nederland tot 1964, toen er een pensioenregeling kwam. De Badan Persatuan heeft geprotes teerd tegen het beleid van de Nederlandse regering Zuidmolukkers van de tweede en derde generatie in Nederland automatisch aan te merken als Nederlanders. Daarom moeten de mensen zelf ook beslissen, al dus secretaris Poetiray desgevraagd. De 19-jarige Bert de Jong uit Leerbroek is zaterdag verongelukt in Lexmond. In een flauwe bocht raakte hij met zijn auto op de linker weghelft en botste tegen een tegenligger. Zaterdagmiddag is de 9-jarige Frank Witteveen uit het Oostgelderse Varsseveld in zijn woonplaats omgekomen. Hij reed met zijn fiets een kruising op en kwam in botsing met een auto. De 57-jarige Wolter Tjibbe Bonnema uit Delfzijl heeft eveneens zaterdag in het Noordgroningse Bierum het leven verlo ren. Hij stak met zijn brommer een weg over en kwam onder een auto. Het slacht offer stierf ter plaatse. Op de provinciale weg Bussum-Weesp is zaterdag in 's-Graveland de 60-jarige me vrouw M. J. Francois Schnabel uit Hilver sum om het leven gekomen. De auto die zij bestuurde botste frontaal op een tegenlig ger. De twee inzittenden van deze laatste auto zijn ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Naarden. De 45-jarige Karei van Hezik uit Vlijmen is gisteren in een ziekenhuis in Den Bosch overleden aan de gevolgen van een onge luk dat hem in de nacht van zaterdag op zondag was overkomen. Hij viel toen met zijn bromfiets en liep daarbij een schedel- basisfractuur op. UTRECHT (ANP). Steunverlening door de overheid aan het bedrijfsleven moet de werkgelegenheid als primaire doelstelling hebben en ze moet aan stringente voorwaar den zijn gebonden. Aldus voorzitter A. Buys van de federatie bouw- en houtbonden FNV vandaag in Utrecht in zijn openingsrede voor de federatieraad. Hij vroeg zich af of de laatste tijd in Den Haag niet het vrije ondernemerschap in plaats van de werkgelegenheid als doelstelling wordt gehanteerd. Weer in binnen- en buitenland De gen worden gemaakt in het openluchtbad, ciële waar helikopters de parachutisten weer sprok uit zullen opvissen. De tweede dag laat het team dat deze zomer ons land vertegen woordigd op de wereldkampioenschappen Desoi in Zagreb, zijn springkunsten zien. ondei omda ber” delin; Sac kelin, alsno ten a ver, form gezie aan e Israe minis regel genp, Sh< voor ploeg Amerikanen die in 24 uur 500 km al nieut duwend aflegden. voor: Buite Aren klaaj Helmut kings voor. De Rhodesische regering heeft zondag 1- opnieuw een devaluatie van de Rhodesi sche dollar aangekondigd. Met ingang van vandaag wordt de Rhodesische dollar met vijf procent gedevalueerd ten opzichte van de Zuidafrikaanse rand en met acht pro cent ten opzichte van andere valuta. Vol gens de regering is de devaluatie nodig als gevolg van teruggang van de export en de koersval van de Amerikaanse dollar. In oktober was de Rhodesische dollar ook al gedevualeerd met respectievelijk drie en zes procent. Bij een gewapende overval in een post kantoor in Breda heeft een onbekende man vrijdagmiddag laat 6800 buit ge maakt. Twee klanten dwong hij het kan toor te verlaten, waarna de kantoorhou der, onder bedreiging van een handvuur- wapen, hem een stapel biljetten overhan digde. De man rende weg en sprong enkele honderden meters verder in een auto, waarin een andere man zat. Bij een ongeluk op de kermis op het Amsterdamse Stadionplein zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. De cabine van een zweefmolen raakte door onduide lijke oorzaak los uit de hengsels en werd het publiek ingeslingerd. Drie inzittenden, een vader en twee dochtertjes, liepen won der boven wonder slechts lichte verwon dingen op envenals twee omstanders. Vol gens de politie is het ongeluk niet te wijten aan nalatigheid van de exploitant. In het Noordbrabantse Uden worden 27 in et en 28 mei in het kader van het sportfesti- eerd val demonstraties parachutespringen ge houden. De eerste dag zullen enkele spron- MOORDRECHT (ANP). De Badan Persatuan, het Zuidmolukse parlement in ballingschap, heeft zich zaterdag gesteld achter de RMS-tegennota van de rege ringsnota over de Zuidmolukse proble matiek. Dat gebeurde op een vergadering in Moordrecht. Ook zijn verkiezingen ge houden, waarbij vijf van de negentien bestuursleden van de Badan zijn vervan gen door vijf jongeren. Ds. Metiary blijft volgens de statuten nog twee jaar voorzit ter, aldus secretaris M. E. A. Poetiray. - era o o o 0.1 MAANDAG 3 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 07.11 uur onder 20.16 uur Maan op 05.09 uur onder 18.29 uur De NS-sprinter Zoetermeer-Den Haag dié zaterdagavond om 22.53 vertrok van station Meerzicht in Zoetermeer naar Den Haag, is even na het verlaten van het station ontspoord. De politie vermoedt, dat kinderen daar stenen tussen een wissel hadden gelegd. Niemand raakte bij het ongeluk gewond. Eerder op de avond had den aldus de spoorwegen, acht jongens stenen gegooid door de ruiten van het stationsgebouwtje. De Westduitse kanselier Schmidt heeft gisteren in Parijs overleg gevoerd met president Valery Giscard d’ Estaing. In een Westduits regeringscom- muniqué werd gezegd dat Schmidt en Gi scard d’Estaing „onder vier ogen” hebben gesproken over internationale economi sche aangelegenheden. het \x/eer Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog met opklaringen. Vooral in de kustgebieden vrij koud. Aantal uren zon 1 tot 9, minimum temperatuur omstreeks 3 graden, maximum temperatuur om streeks 10 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 80 procent. China heeft zijn eerste internationale vliegdienst op Afrika geopend. Het is de lijn Peking-Karatsji-Addis Abeba, zo heeft het persbureau Nieuw-China zaterdag meegedeeld. De openingsvlucht werd mee gemaakt door een officiële delegatie van 21 man, onder leiding van Tsjang Joei-Lai, vice-directeur-generaal van CAAC, de Chinese vereniging voor burgerlucht vaart. De nieuwe lijn bestrijkt 10.000 kilo meter, en vergt 12 vlieguren via Karatsji, waar een tussenlanding wordt gemaakt erf over Zuid-Jemen, Djibouti, de Arabische Zee en de Golf van Aden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De 33-jarige mevrouw J. C. Kroonbergs uit Utrecht, die vrijdag avond dood in haar flat werd aangetrof fen, is gewurgd. De anatoom-pathaloog dr. J. Zeldenrust concludeerde dit uit de sectie, die hij zaterdagmiddag verrichtte. Op het bovenlichaam en het hoofd wer den bovendien steekwonden gevonden. Een regionaal rechercheteam, bestaan de uit 35 man, is een grootscheeps onder zoek begonnen. Vast staat dat het slachtof fer zich tegen haar belager heeft gepro beerd te verzetten. Over de motieven van de moord tast de politie nog in het duister. Dat er sprake kan zijn van een zedenmis drijf sluit de recherche niet uit. Het onderzoek naar de moord heeft vol gens de politie vandaag uitgewezen dat haar werkgever de vrouw voor het laatst in leven heeft gezien. Deze heeft zichzelf bij de politie gemeld. Hij heeft volgens hoofdinspecteur W. Doeven, op de bewus te dag ’s middags een stapel antiektijd- schriften bij haar afgeleverd, die ze later op de middag op een antiekbeurs zou gaan verkopen. Tijdens zijn verhoor is volgens Doeven gebleken dat de man in het trap penhuis van de flat van de vrouw, de man met een hondje is tegengekomen, aan wie hij het flatnummer heeft gevraagd. Een belangrijk verschil is volgens Albe da dat het collectieve deel nu niet meer een overschotje is nadat het individuele is ver deeld. Bovendien was in het oude ontwerp het collectieve deel te zeer afhankelijk van de winsten van slechts enkele ondernemin gen. Ook zouden banken en verzekerings maatschappijen, die tot de grootste winst- makers behoren, er buiten kunnen vallen wegens andere definities van het begrip „overwinst”. De minister zei niet te vrezen dat de vakbeweging nu (met terugwerkende kracht) haar looneisen weer zal opschroe- Twaalf studenten van de hts-a in Am sterdam hebben gisteren het wereldrecord kinderwagenduwen op hun naam ge bracht. Beurtelings duwend legden de stu denten in tien dagen nonstop 1300 km af, waarbij alle hts-en van Nederland werden aangedaan. Het traject leidde vanuit Amsterdam over de Afsluitdijk via Groningen, Zwolle, Heerlen en Vlissingen terug naar het uit gangspunt. De equipe is voornemens deze prestatie aan te melden bij het „Guiness Book of Records” waarin tot dusverre alleen een tijdrit met de kinderwagen staat vermeld. Deze komt voor rekening van een T5 ti ■TE ono ono pno ono no ono ono ono nno nno ono zzo n no w ono no zw no w nnw no w no nno no wst nw nnw ono nnw nw nw nno o ono zo n zzo n nno zzw zw 26 18 DINSDAG 4 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 07.09 uur onder 20.18 uur Maan op 05.42 uur onder 16.44 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.06 uur en 13.35 uur Laagwater 08.54 uur en 21.37 uur „Werkgevers uitgesloten bij s 01 dfc d ets Sm gS 13 14 12 9

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2