CARTER WIL SPOEDIG RHODESIE-OVERLEG Namibische kritiek op Solidariteitsstaking bij Volvo in Zweden Bestrijdingsschip onderhandelen werkzaamheden Russelltribunaal eindigt zitting Rode Brigades zouden willen I ff „Smal Agt” stopt plan westelijke vijf I „Regering VS wil wapenembargo Turkije opheffen Steun aan Belgische werknemers FOYLES KIPPIGHEID BLAUWE OGEN BRIEFJE 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL MAANDAG 3 door Nico Scheepmaker erval Daden HM Klacht i iolen GOTENBURG. De staking bij Volvo in België zal worden gevolgd door solidariteitsacties in de Zweedse fabrieken van Volvo. De nu al een week durende staking in de Volvofabriek in Gent betreft 1300 van de 1500 werknemers die werkzaam zijh in de personenautoafdeling, 300 in de lichte vrachtautoafdeling en 180 mensen in de reserve Belgische afdeling. rzoek htlijn tionale ;t is de :o heeft iterdag rd mee- tie van aei-Lai, IC, de jrlucht- 00 kilo- aratsji, aakt ert sbischa lollar uwen poord n Haag rok van aar Den van het jedt, dat i wissel bij het >nd had- jongens van het ntstof wordt gemaakt uit eigen voorraad bijvoor- beeld reservedelen te gaan leveren aan pliüm Europa en de Verenigde Staten die oor- t zoge- (EDS). (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Minister van Defensie Weizman zal binnenkort weer naar Cairo gaan voor besprekingen met president Sadat, moge- )HUte lijk jn je iOOp van deze of de volgende week. President Sadat heeft dat den 27 in een interview met het blad „October” gezegd; in Israël was daar al rtfesti- eerder op gezinspeeld. trijfël Carter, die al eerder gepleit had voor Weizman gaat weer naar Cairo De Israëlische regering heeft in een offi- Zaterdagavond protesteerden ongeveer 35.000 Israëliërs in Tel Aviv tegen de politiek van premier Begin delmut handelsverdrag China-EG sard d’ gscom- en Gi- lebben onomi- op het isteren cabine iduide- n werd enden, n won- erwon- rs. Vol wijten (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) eenstemming met het beleid van de rege ring van Israel, en van de premier, aldus Dajan. Hoe de stemming binnen het kabi net is, valt moeilijk te peilen, aangezien over de discussies het volstrekte stilzwij gen wordt bewaard. Belangrijker wordt nu ook de buitenpar- lemeritaire discussie. Zaterdagavond vond in Tel Aviv een grote' protestdemonstratie plaats tegen Begins politiek, waaraan 25.000 mensen deelnamen, onder de leuze „Vrede is belangrijker dan een Groot-Is- rael”. De "demonstratie was georganiseérd door 350 reserve-officieren, die de afgelo pen maand al een brief schreven aan Be gin, waarin zij een verlegging van Begins prioriteiten eisten. Syrië heeft bij de waarnemers van de Verenigde Naties een klacht ingediend over een Israëlische schending van het troepenscheidingsakkoord yan 1.974. Een Israëlische eenheid zou de bestandslijn geïnfiltreerd hebben en mijnen hebben gelegd in dichtbevolkt gebied bij de weg tussen Damascus en Deraa. De landmijnen hadden de dood van ne gen Syrische militairen en drie burgers veroorzaakt. De Syrische regering stelt Israel verantwoordelijk voor de gevolgen van dit „misdadige incident”. De VN-waarnemers zijn belast met het toezicht op de naleving.van de troepen- scheidingsovereenkomst. Buitenlandse Zaken en dat eraan deelge nomen dient te worden door vertegen woordigers van de V.S., Engeland, de twee guerrillagroeperingen, gebundeld in het Patriottisch Front, de zogenaamde frontlijnstaten en de Rhodesische rege ring van Ian Smith. Hij was ook van mening dat de V.N. op de conferentie vertegenwoordigd moeten zijn. Amerikaanse functionarissen voegden hieraan toe dat men al bezig is een bij eenkomst te beleggen van Engeland, de V.S. en het Patriottisch Front, die dan vooraf moet gaan aan de door Carter bedoelde conferentie. Het handelsakkoord, dat vijf jaar geldig zal zijn, bevat velerlei bepalingen die nauwelijks meer zijn dan verklaringen van goede wil. Belangrijkste doel is „voor het handelsverkeer gunstige voorwaarden te scheppen”. Hoe dat moet gebeuren wordt niet nauwkeurig aangegeven en in feite verandert er weinig aan de handelspraktijk die sinds 1974 tussen de Europese Gemeenschap en China bestaat. In dat jaar verklaarde de Gemeenschap dat zij jegens China de zogenaamde meest-begunstigdeclausule zou toepassen. Dit bete kent dat China op dezelfde voet wordt behandeld als de landen die zijn aangesloten bij het GATT, de algemene overeenkomst van handel en tarieven. In ruil voor dit gebaar zegde China toe de handel met de Europese Negen „met welwillende overwegingen” te zullen behandelen. Men meent in deze kringen dat Carter nog steeds met daden moet tonen dat hij niet meer zo onverschillig tegenover de Afrikaanse problematiek staat als, naar wordt beweerd, de vorige Amerikaanse regeringen. Carter, die eerder een rede President Carter is een cynicus, die met zijn bezoek aan Nigeria, ingegeven door overwegingen van politiek opportu nisme, het recht heeft verspeeld om zich als voorvechter van mensenrechten op te werpen, zo reageerde'de Zuidafrikaanse staatsradio vandaag op Carters reis naar Nigeria. De Zuidafrikaanse regering gaf offici eel geen commentaar, maar de radio Volgens goed ingelichte bronnen is het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nog doende vast te stellen of Israel met zijn invasie in Zuid-Libanon Ameri kaanse wetten heeft overtreden of zijn defensie-akkoord met de Verenigde Staten heeft geschonden. Het State Department is In het nieuwe handelsakkoord hebben de Negen andermaal een gebaar gemaakt aan het adres van Peking. De lijst van beperkin gen op het vrije handelsverkeer, die voor China geldt, ziet er anders uit dan die voor andere staatshandelslanden. Tenslotte heeft China de Europese Gemeenschap al lang erkend en daartoe zijn ds Oostbloklanden nog steeds niet bereid. Een gemengde Commissie bespreekt jaarlijks de uitvoering van het akkoord. De werkelijke betekenins van het handelsakkoord tussen de EEG en China is van politieke aard. Voor Peking is de verbintenis met de Europese Negen een logische consequentie van Mao’s „afwijzing van de twee hegemonieën” (die van Amerika en van de Sowjet-Unie). Het verenigd Europa is in de zienswijze van Peking een natuurlijke bondgenoot omdat EG en China de Sovjet-Unie als belangrijkste gemeenschappelijke vijand hebben. Anderzijds biedt het handelsakkoord ook kansen voor Europe se exporteurs. De Chinese minister van Handel, Li Chiang, die vandaag het akkoord in de Belgische hoofdstad ondertekent wees er vorig jaar juli op dat de Chinese regering het handelsverkeer met het buitenland wil uitbreiden. De handel met China is nog zeer beperkt: 0,8 procent van de uitvoer van de EG ging in 1976 naar' China en het aandeel van China in de invoer van de EG bedroeg dat jaar slechts 0,5 procent. Met één factor hoeft de Zuidafrikaanse regering volgens de radio nu geen reke ning meer/ te houden, en dat is „morele druk van Washington”. Zijn recht om in termen van moraal te spreken en derge lijke druk uit te oefenen heeft president Carter in Lagos definitief verbeurd- Car ter reist vandaag via Liberia terug naar de Verenigde Staten. wees erop dat Nigeria een van Amerika’s grootste olieleveranciers is. De president van de Verenigde Staten, aldus de radio, speelt onder een hoedje met de „totalitai re heerser van een onderontwikkeld land waar in de loop der jaren grove schen dingen van de mensenrechten aan de orde van de dag zijn geweest”. hiernaar gevraagd door leden van het Amerikaanse Congres. Israel is van zaterdagavond af verstoken van nieuws. Journalisten van dagbladen, de radio en de televisie zijn in staking gegaan. Deze is bedoeld om kracht bij te zetten aan loon- en andere eiseh. Ik wil juist graag met je naar Londen, want samen vinden wij het wel! Ik wijs de weg, jij schuift de ponden, maar mag je, van je kolonel? En zullen zij, van ’t legioen, je kippigheid wel tolereren? En kan je daar, met goed fatsoen, nog bruine kroegen frequenteren? Het beste is toch thuis te blijven, ver weg van Foyles en ’t legioen. Denk maar: „ze kunnen het me doen!” en blijf voor ons je Kronkels schrijven. ól eerst >ben, al- ierzoek lag aan. in Gro- bij de derwet- ikunde- laamde idt zich ivoegen erschil- ico’s bij lat erfe- e-eigen- komen n post- ïkende uit ge- ?t kan- orhou- dvuur- erhan- enkele auto, (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. „Naast heilzaam voor het handelsverkeer is deze handelsovereenkomst van verstrekkend politiek belang”. Dit oordeel is afkomstig van de hoogste ambtenaar op „buitenlandse zaken” van de Europese commissie, de Brit sir Roy Denman. Het betreft de handelsovereenkomst tussen de Europese Gemeen schap en China, die vandaag in Brussel wordt ondertekend. FRANKFURT (ANP). De derde zit ting van het Russel-tribunaal, gewijd aan „de eerbiediging van de mensenrechten in de Bondsrepubliek” is gisteren in Fank- furt afgesloten. De jury heeft twaalf ge vallen aangehoord van mensen die door een „Brufsverbot” waren getroffen. zondag hodesi- ng van lar met hte van ht pro- ta. Vol- >dig als •t en de Har. In ook al drie en Twee weken geleden schreef Simon Car- miggelt in een van zijn Kronkels in Het Parool, dat hij in Londen, na daar acht jaar niet geweest te zijn, vergeefs op Cha ring Cross Road gezocht had naar de grootste boekhandel ter wereld: Foyles. Op de plaats waar Foyles vroeger stond, stond nu een bankgebouw, en een Engels dametje had hem verteld dat Foyles ver huisd was naar Upper Berkeley Street, waar hij, inplaats van de vertrouwde boe- kenopslagplaats van vier verdiepingen verspreid over twee of drie panden met een voorraad van zo’n vier miljoen boe ken, een gewone, keurige boekwinkel aantrof. Dit verhaal verbaasde me. Een half jaar tevoren was ik nog met de roltrappen in het aloude gebouw naar boven gegaan, menige Nederlander had ik daar zien rondsnuffelen, en inderdaad, een telefoon tje met Peter Brusse in Londen leerde me dat Foyles, herkenbaar aan de gele vlag die uit de gevel steekt, nog steeds op zijn oude plek in Charing Cross Road te vinden is. Een hele geruststelling, en voor Carmig- gelt een gerede aanleiding om binnenkort opnieuw naar Londen te gaan raden in België helpen om de actie doel treffender te maken”. De staking in België wordt door de Vol- vo-directie in Zweden een „wilde staking” genoemd die volgens haar volledig onwet tig is. Ruim een maand geleden werd een nieuwe cao tussen bedrijfsleiding en werk nemers in België gesloten waardoor 110 werknemers op straat zouden komen te staan. Volgens de directie heeft een gedeel te van de werknemers en de vakbonden in België zich niet gehouden aan deze schrif telijke overeenkomst en protesteren zij nu door staking tegen deze cao. Vakbonden noch directie voorzien een spoedig einde van dit gecompliceerde conflict. in Am- Irecord m ge- de stu- km af, verden LAGOS (Reuter). President Carter heeft gisteren op een persconferentie in Lagos meegedeeld dat de V.S. en Enge land proberen op zo kort mogelijke ter mijn een conferentie te beleggen van alle partijen, betrokken bij de kwestie- Rhodesië, in de hoop tot een vreedzame regeling te komen op basis van een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering zal binnenkort haar voor nemen bekend maken om het drie jaar oude wapenembargo tegen Turkije te beëindigen, zo is gisteren in welingelichte kringen in Washington vernomen. Naar wordt verwacht zal president Car ter het voornemen openbaar maken na zijn terugkeer van een reis langs diverse landen. Vorige week was de Amerikaanse onderminister Van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, in Ankara, waar hij besprekingen voerde met de Turkse pre mier Bulent Ecevit. In Washington werd gisteren gezegd dat Carter voorstander is van het opheffen van het embargo zonder dat vooraf voor waarden worden gesteld. Het embargo werd ingesteld na de Turkse invasie van Cyprus in 1975. Tot dusver werd er steeds van uitgegaan dat het embargo slechts zou worden opgeheven als Turkije bereid was tot concessies in de kwestie Cyprus. Het embargo kan alleen met medewer king van het Amerikaanse Congres wor den opgeheven. Daarom is het de vraag of Carter zijn voornemen ook zal kunnen uitvoeren, omdat de pro-Griekse lobby in het Congres erg sterk staat. Morgen zal de jury een uitspraak doen over de resultaten van de zitting. In Janua ri volgend jaar komt het Russel-tribunaal opnieuw bijeen, waarna een „algemeen oordeel” over de situatie van de mensen rechten zal worden geveld. Tijdens de nu afgelopen zitting hebben verscheidene leden van het tribunaal meermalen beklemtoond dat zij de Bonds republiek beschouwen als een democrati sche staat, maar dat zij in de praktijk van de „Brufsverbote” een aantasting van de rechten van de mëns zien. De 180 werknemers in de fabriek voor zware vrachtwagens in Alsemberg werken normaal door. De verzamelde vakorgani saties bij Volvo in Gotenburg hebben nu besloten om deze week te beginnen met solidariteitsacties met hun Belgische colle ga’s. Dit houdt in dat het Volvo onmogelijk iropese or een i sterke ran tien de van ent dit len een >er kip. Volgens deze kranten heeft Mor o een brief zijn derde gestuurd naar zijn politieke secretaris, Nicola Ra,na. De brief zou vorige week ver stuurd zijn vanuit de „volksgevange- nis”, waar de Rode Brigades Mooro al gevonnist zouden hebben. Politie en regeringsfunctionarissen, die op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken het volstrekte stilzwijgen moeten bewaren over deze affaire, wilden vanzelfsprekend niets zeggen over de berichten in de pers. een zwart meerderheidsbewind in Rho desië en Namibië (Zuidwest-Afrika) en ook kritiek had geleverd op het apar theidssysteem in Zuid-Afrika, staat nu van vérschillende zijden onder zware druk om het niet bij woorden te laten. Bij diverse Afrikaanse groeperingen heerst er in dit opzicht een zeker scepticisme. NEW DELHI (AFP, Reuter). Namibische leiders hebben zaterdag kritiek geuit op de vijf westelijke mogendheden die een vreedzame rege ling voor de onafhanke lijkheid van Zuidwest- Afrika willen bewerk stelligen. Over een der gelijke regeling is dit weekeinde in Windhoek in Namibië overleg ge pleegd. Carter, die vier uur lang met het Nige- riaanse staatshoofd, luitenant-generaal Oloesegan Obasanjo, gesprokén had ove- r de kans op een zwart meerderheidsbe wind in zuidelijk Afrika en economische vraagstukken, zei dat de conferentie, zo die mocht doorgaan, gehouden zal wor den op het niveau van de ministers van In Karasbrug in Zuid west-Afrika zelf zei Dirk Mudge, blanke voorzitter van de „Democratische Turnhalle Alliantie” DTA, een partij die haar aanhang vindt onder dé verschillende rassen in Zuidwest-Afrika, op een bijeenkomst van dp DTA dat er thans zo snel mo gelijk verkiezingen moe ten worden gehouden, beeld reservedelen te gaan leveren Europa en de Verenigde Staten die spronkelijk uit België zouden moeten wor den geleverd. „Wij leveren geen enkel re- servedeel meer”, zo verklaarde een woord voerder van de verzamelde vakbonden, Bengt Ekebladh. „We moeten onze kame- Voor het schip was weinig meer te doen, nu de olie vooral tegen de kust is gaan zitten. Het schip is maar een paar dagen actief geweest. Het slechte weer verhinder de dat de „Smal Agt” voor afgelopen don derdag met zijn werk begon. Duizenden inwoners van Bretagne heb ben zaterdagavond gedemonstreerd tegen de olievervuiling van de Bretonse stran den en kustwateren. De betogers eisten afdoende maatregelen om herhaling van de genoemde soort ongelukken te voorko men. Zij droegen borden en spandoeken mee met teksten als „Bretagne is geen vuilnisvat”, en „Vandaag door de olie ver vuild, morgen radioactief”. had gehouden voor het Nigeriaanse „In stituut voor Internationale Aangelegen heden”, kreeg van de voorzitter van dit instituut te horen dat „elk woord dat hij gesproken had, in de komende dagen, weken en maanden grondig geanaly seerd zal worden”. Vandaag ondertekening rijk, West-Duitsland en Canada te zullen blijven verwerpen zolang daarin niet de soevereiniteit van Namibië over de Zuidaf rikaanse exclave Walvis baai niet expliciet wórdt erkend. Simon Carmiggelt bezwoer me dat hij de hele Charing Cross Road oplettend en sober was afgelopen, en reageerde, nadat ik hem mijn stuk met de geruststellende mededeling over de verblijfplaats van Foyles had toegestuurd, met het aan mij opgedragen gedicht FOYLES, dat als volgt luidt: Dat ik, al aardig vroeg seniel aan kippigheid ten offer viel zoekend naar Foyles mijn laatste twijfel, verdween bij ’t I^zen van je Trijfel. Zoiets stomzinnigs zal ik nooit meer doen: ik heb me aangemeld bij ’t Vreemdelingen legioen. Je hebt mijn misslag zeer behendig uitge vonden. Een goede raad: ga nooit met mij naar Londen. SIMON CARMIGGELT Niet alleen een aardig antwoord, maar ook nog in dichtvorm! Binnenkort ver schijnt een boek over Simon Carmiggelt, samengesteld door Tonny van Verre, en de uitgever, Marinus van Raalte, vertelde me dat Simon Carmiggelt een tijdje geleden een briefje terug had, gehad van de beeld houwster die voor de wassenbeeldenmu sea Madame Tussaud in Londen en Am sterdam de figuren maakt van de (tijde lijk) bekende persoonlijkheden. Ze was ook naar Amsterdam gekomen om Simon Carmiggelt van top tot teen op te meten, de kleur van zijn haar en zijn ogen te bepalen, enzovoort enzovoort. Voor die ogen heb ben ze (dit is even een zijsprong) een bak met misschien wel duizend verschillende kleuren en nuanceringen, waarvan er al tijd wel eentje precies bij de ogen van de geportretteerde past, en het is maar één keer gebeurd dat ze een geheel nieuw paar ogen moesten maken. Want zulke blauwe ogen als die man had, was niet in de collectie aanwezig. Dat waren de ogen van Jan Cremer! Om op ons onderwerp terug te komen: toen zijn wassen beeld klaar was, schreef Simon Carmiggelt de beeldhouwster een briefje waarin hij haar complimenteerde met het resultaat. Ze schreef terug, dat ze die wassen beelden nu al dertig jaar maak te, maar dat hij de eerste was geweest die er even, met een briefje op gereageerd had! Zo aardig is nu Simon Carmiggelt, of beter gezegd: zo onaardig zijn nu de mees te mensen, ook de beroemdsten onder ons! Uiteraard kan ik zijn versbrief niet on beantwoord laten. Mijn antwoord luidt aldus: SWAPO-leider Sam Nujoma verklaarde vol gens officiële bron in New Delhi tijdens zijn bezoek aan India de voorstellen van de vijf, de VS, Engeland, Frank- ;en ge- spron- htbad, ciële verklaring zijn spijt er over uitge- i weer sproken dat Sadat het voorstel van Weiz- aat het man om de politieke en militaire commis- rtegen- sie weer bijeen te roepen, heeft afgewezen, lappen Desondanks is het duidelijk dat de directe onderhandelingen door zullen gaan, ook al omdat Sadat op vrij milde toon aan „Octo ber” zei „eeuwig” met de Vredesonderhan delingen door te zullen gaan. Sadat hoopt op twee mogelijke ontwik kelingen. De ene is dat premier Begin alsnog met nieuwe voorstellen zal komen ten aanzien van de westelijke Jordaanoe- ver, nieuwe voorstellen en geen nieuwe formules. Die kans lijkt uitermate gering, gezien Begins ideologische gebondenheid aan een Groot-Israel. Maar het rommelt in Israel. Minister van Defensie Weizman en minister van Landbouw Sharon kruisen regelmatig de degens over de nederzettin genpolitiek. Sharon pleitte gedurende het weekeinde voor een voortzetting en uitbreiding van Een Israëlische legerwoordvoerder sprak de Syrische beschuldiging tegen en zei dat Israel geen aanval meer tegen Syrië heeft ondernomen sinds het troepenschei dingsakkoord in mei 1974 werd onderte kend. terdam Zwolle, het uit- is deze luiness isverre m staat zan een km al nieuwe nederzettingen in bezet gebied. De voorzitter van de Knessetcommissie voor Buitenlandse Zaken en Defensie, prof. $Card ^rens> van Begins Cheroetpartij, klaagde dat Dajan tijdens geheime bespre kingen de Sinaï al aan Sadat heeft beloofd /verleg voordat deze naar Jeruzalem kwam. Voor zijn vertrek naar Roemenië, gister avond, heeft'Dajan bevestigd dat hij con tacten heeft gehad met Egyptenaren voor dat Sadat zijn bezoek aan Israel bracht. Maar alles wat hij in die gesprekken te berde had gebracht was volledig in over- DEN HAAG (ANP). De „Smal Agt”, het oliebestrijdingsschip van Rijkswater staat, is opgehouden met zijn werkzaam heden voor de Bretonse kust na de ramp met de olietanker Amoco Cadiz. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit meege deeld. ROME (UPI, Reuter). Italiaanse kranten die over het algemeen als betrouwbaar worden beschouwd, hebben gisteren melding gemaakt van een nieuwe brief van Aldo Moro, waardoor de mening is versterkt dat de Rode Brigades van plan zijn on derhandelingen te beginnen over de vrijlating van de voormalige premier. daar de vijf kostbare tijd hebben verspild door te trachten de nationalisti sche beweging SWAPO tevreden te stellen en te vens een internationaal aanvaardbare regeling te vinden Mudge zei dat ver kiezingen niet langer kunnen worden uitge steld daar de spanning in hef gebied groter wordt vorige week maandag werd DTA-leider Cle mens Kapuuo vermoord en dat de SWAPO nu eindelijk moet beslissen of de organisatie dl dan niet wil deelnemen aan het politieke proces in het gebied. -o

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3