NDU OPTIMISTISCH OVER TOEKOMST AeSie/’ I Netto-winst Grontmij steeg half miljoen tussen de bedrijven door helpen Bijna 2 miljard voor Leyland Amro Privérekening (ÖJ bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). FNV akkoord met prijzenwet Dankzij deelnemingen Werklozen mogen ouderen niet Rotterdamse hoogleraren in VN-blad: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1'^ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I wereldbekend aroma „De Kortenaer Hogere winst verwacht o o 13 ECONOMIE 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 Gehoord bij de Amro Bank. (8) Minder winst Volvo Deense handelsbalans Op bezoek Dividend Transatlantic Akzo Melkpoeder Niets CNV-bestuurders 7a publikatie van de Verenigde Naties. rx Verplicht ROTTERDAM (ANP). Landen, die beschikken over buitengaatse i olie- en/of gasvoorraden, doen er verstandig aan de maatschappijen, I die deze voorraden kunnen exploiteren, niet al te ver de duimschroe- I ven aan te draaien. Deze mening verkondigen prof. P. Odell en dr. Kenneth Rosing, beide verbonden aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, in het jongste nummer van Natural Resources Forum, een Krediet }- (Van onze financiële redactie) Een goede manier voor een land om alleen maar doordat de banken dan niet osenda Gander r (ADVERTENTIE) Andriessen tegen meer Export 'au Maü DEN HAAG (ANP). Werkloze jonge ren mogen zieke of oudere mensen niet helpen door bijvoorbeeld de vuilnisbak naar beneden en weer naar boven te brenger». ROTTERDAM (ANP). Mede op grond van de gang van zaken in de eerste maan den van 1978, heeft de directie van de Nederlandse Dagbladunie (NDU) goede verwachtingen voor de naaste toekomst. LUXEMBURG. Minister Andriessen (Financiën) voelt weinig voor verhoging van de begroting van de Europese Gemeenschap. Alleen nieuwe taken rechtvaardigen nieuwe uitgaven, betoogde de bewindsman gisteren in Luxemburg. De ministers van Financiën en Buitenlandse Zaken van de Negen bespraken daar de prioriteiten die de Europese Commissie heeft aangegeven met het oog op de EEG-begroting voor volgend jaar. snd tot t recht,.’. vrijdag n Etten-Le JW, leek', bij afrit ciële betrokkenheid kan de motivatie stij- gèn en de produktiviteit toenemen. Daar door zal de verzwakte concurrentiepositie tegenover het buitenland zich herstellen, wat voor de drukkerijen van het grootste belang is. Mogen regering en volksverte genwoordiging zich deze voormalle onder nemingen geldende waarheid realiseren bij de behandeling van de Wet op de Vermogensaanwasdeling, zo schrijft de NDU-directie. Het boekjaar 1977 is voor de NDU een bijzonder jaar geworden: een jaar van belangrijke vooruitgang, zowel in omzet als in rentabiliteit in nagenoeg alle secto ren, waarin zij actief is. De omzet aan derden steeg van ƒ330,9 mln tot ƒ415,2 mln en de nettowinst van 7,1 mln tot ƒ10,3 mln. Dat is per aandeel van ƒ250 nominaal over het verhoogde kapitaal een toeneming van 122,76 tot 171,05. Voor gesteld wordt het dividend vast te stellen op 20 pet in contanten (v.j. 16 pet in contan ten) of naar keuze 16 pet contant en 4 pet in agio-aandelen (y.j. 12 pet contant en 4 pet in agio-aandelën). te werken met oliemaatschappijen is, zo menen de beide Rotterdamse weten schappers, het oprichten van een staats- maatschappij, die deelneemt in de exploi tatie van een veld. Op die manier worden de belangen van een regering dezelfde als die van de oliemaatschappij. Het gevolg daarvan zal zijn, aldus Odell en Rosing, dat de ontwikkeling en produktie van be paalde voorraden maximaal worden gesti muleerd. En wat kan een wereld, die bin nenkort te kampen krijgt met een tekort aan energie, zich beter wensen, aldus de beide Rotterdamse wetenschappers. De Nederlandse staatssecretaris zei ook dat beperking van de landbouwuitgaven, zoals de commissie voorheeft, zijn instem ming heeft. Hij noemde met name aanpas sing van bepaalde marktordeningen en geleidelijke vermindering van de monetair compenserende bedragen (in- en uitvoer- subsidies om de eenheid van markt te De regering neemt de aanbeveling van de National Enterprise Board over om het bedrijf in staat te stellen tot 1981 plannen uit te voeren die 850 miljoen pond (ruim 3,4 miljard gulden) aan overheidsgeld ver gen, aldus een schriftelijke verklaring van de minister. - ir MINISTER ANDRIESSEN handhaven). Met de monetair compense rende bedragen zijn jaarlijks vele honder den miljoenen gulden gemoeid. Minister Andriessen drong nog aan op „cijfermatige onderbouw” door de com missie bij de opgesomde prioriteiten. Het is erg moeilijk te spreken over prioriteiten als je niet weet hoeveel geld er mee ge moeid zal zijn, aldus de bewindsman, die hiermee echter voorbij leek te gaan aan de aard van het prioriteitendebat, dat een louter politiek karakter heeft. Europees commissaris Tugendhat zei cijfers in dit stadium niet zo wezenlijk te vinden. Er werd een winst gemaakt van 3,06 miljoen gulden tegen 2,6 miljoen in 1976. De bouwsom lag, zoals verwacht werd, iets beneden die in 1976, 367 miljoen tegen 384 miljoen. Voor het lopende jaar rekent de direc tie van de Grontrhij op een totale bouw som van rond 400 miljoen gulden, terwijl opnieuw de resultaten van de Grontmij zelf mogelijk een lichte teruggang te zien zullen geven. De deelnemingen zullen opnieuw een verbetering van de resulta ten laten zien, zodat het totale resultaat vergelijkbaar kan zijn aan dat van het afgelopen jaar. De directie schrijft in het vandaag ver schenen jaarverslag dat de orderporte feuille voor de eerstkomende jaren zoda nig is, dat ook de verdere toekomst van de Grontmij met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Het resultaat over het afgelopen jaar werd o.a. nog in ongunstige zin beïnvloed door de afbouw van de activiteiten van de wegenbouwdochter MUW. Het lopen de jaar zal de laatste fase van die afbouw haar beslag krijgen. Ir. J. J. Westerhof, DE BILT. Hoewel de resultaten van de Grontmij in De Bilt het afgelo pen jaar wat zijn achtergebleven, zorg den de deelnemingen ervoor dat de net towinst toch hoger uitkwam dan in 1976. spectieven biedt. steeds de kostenontwikkeling, 85 per cent van de kosten zijn loonkosten, ter wijl bovendien de concurrerende buiten landse consultenbureaus hun contracten veelal in dollars aanbieden, hetgeen door de lage dollarkoers een scherpe concur rentie geeft. Het Volvo-concern heeft het afgelopen jaar een winst vóór toewijzingen en belas tingen gemaakt van 351 miljoen Zweedse kronen. Dat is minder dan in 1976, toen dit cijfer 582 miljoen kronen bedroeg. De brutowinst van 1976 en 1977 na bijzondere baten en lasten komt op resp. 583 miljoen kronen en 465 miljoen. In februari heeft het tekort op de Deense handelsbalans 1006 miljoen kronen bedra gen tegen tekorten van 1919 miljoen in januari en 1240 miljoen in febrftari van het vorig jaar. Om na te gaan hoe er door Nederlandse bedrijven kan worden deelgenomen in de projecten van het derde vijfjarenplan van Nigeria, is gisteren een Nederlandse han- delsmissie van Schiphol naar Lagos ver trokken. De reis zal drie weken duren. De delegatie telt 24 leden van 22 bedrijven. Cultuurmaatschappij Transatlantic zal aan de eind juni te houden jaarvergade ring voorstellen over 1977 een onveran derd dividend van 5 pet uit te keren. De raad van bestuur van £kzo is van plan dr. ir. M. Geerlings voor te dragen als opvolger van dr. ir. H. Kramers, die met pensioen gaat in mei 1979. De heer Geer lings is sinds 1969 in dienst van Akzo als coördinator voor technische strategie en research bij Akzo-Pharma. De werkgroep Beter Zuivelbeleid, de Ne derlandse werkgroep van veehouders, is verontrust over de plannen van de Europe se Commissie de interventieregeling voor magere-melkpoeder met ingang van 1 ok tober op te schorten. Dat betekent volgens de werkgroep een daling van de melkprijs op den duur. Als de EEG namelijk geen melkpoeder meer koopt, zal de kaaspro- duktie stijgen, en dat heeft weer een daling van de kaasprijs tot gevolg. De tweede verkenningsboring in blok Q7 op het Nederlandse deel van het continen taal plat, door de NAM voor rekening van Shell en Holland Sea Search uitgevoerd, heeft niets opgeleverd. De algemene vergadering van het CNV heeft gisteren drie nieuwe bestuurders be noemd. Het zijn drs. G. Terpstra, mr. D. van de Kamp en A. Molendijk, die respec tievelijk de portefeuilles arbeidsvoorwaar denbeleid, medezeggenschap en sociale ze kerheid zullen gaan beheren. AMSTERDAM (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) stemt in met de overheidsbevoegdheid om mini mumprijzen vast te stellen. kmaar. emste 74. veg ;p. geld voor EEG (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) O Nu blijk ik een oom in Amerika gehad te hebben. En die heeft me een erfenisje nagelaten. Kan ik dal op m’n Amro Privérekening laten overmaken? Zeker, meneer. Ontvangsten uit het buitenland regelen wij ook voor u. Deze bevoegdheid wordt geregeld in het wetsontwerp tot wijziging van de wet Eco nomische Mededinging. In deze wet wor den voorzieningen getroffen met betrek king tot de prijzenbinding en de minimum prijzen. De regering heeft dit wetsontwerp bij de Kamer ingediend en de vaste Ka mercommissie voor Economische Zaken zal zich binnenkort over deze kwestie - buigen. In een brief aan de commissie schrijft de FNV nu, dat de wet een instrument biedt meer bereid zouden zijn het benodigde vreemde kapitaal te verschaffen. Voorzichtigheid blijft ook geboden, al dus Odell en Rosing, wanneer de beslis- LONDEN (ANP) De Britse regering stopt 450 miljoen pond sterling (ruim 1,8 miljard gulden) in het automobielconcern British Leyland via de uitgifte van nieuwe aandelen, zo heeft minister van Justitie Eric Varley aan het Lagerhuis laten weten. Beide wetenschappers wijzen erop dat de produktie uit buitengaatse velden vrij wel altijd reusachtige investeringen vergt, die de maatschappijen alleen op willen brengen, als er voldoende winst tegenover staat. Vandaar het advies, met name be doeld voor die landen (India, Ierland, Togo en Noorwegen), die geen ervaring hebben op dit gebied, een zodanige politiek-econo- misch klimaat te scheppen, dat de voorra den koolwaterstoffen (maximaal) kunnen worden geëxploiteerd De Negen bleken het met de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Volgens de Europese Commissie moeten de weinige middelen die, afgezien van de landbouwuitgaven, beschikbaar zijn, ge richt worden op taken die voor de gemeen schap als geheel van essentieel belang zijn. Van Nederlandse zijde betoogde de staats secretaris Van der Meij (Buitenlandse Za ken) dat daarbij vooral gedacht moet wor den aan de herstructurering van verouder de bedrijfstakken. Van der Meij verzocht de commissie ter zake een inventarisering te maken. heeft de Grontmij ruim 40 percent in handen. De activiteiten van de Grontmij kun nen worden onderverdeeld in fecrea- tieprojecten als zwembaden, renbanen, sportvelden en jachthavens (30 percent), het bouwrijp maken van gronden in uit breidingsplannen en industriegebieden (20 percent), wegenbouw (20 percent), waterbeheersing en dijkbouw (10 per cent), milieuactiviteiten, waterzuivering en afvalstortplaatsen (10 percent) en zand- en kleiwinning (10 percent). Vol gens ir. Westerhof is daarin de komende jaren niet veel verschuiving te verwach ten. Het overgrote deel van de opdrach ten die de Grontmij krijgt, is afkomstig van de overheid, rijk en provincie, samen goed voor 25 percent, gemeenten rond 50 percent, waterschappen nog eens 10 tot 15 percent en de rest van particuliere opdrachtgevers. Via de dochter Houdrin- ge is Grontmij bétrokken bij stadsver nieuwingsprocessen. Een nieuwe activi teit is de milieueffect-rapportering, waarbij de Grontmij bij drie proefpro jecten is betrokken, te weten de afvalver werking in de regio Ede, het ontwerp bestemmingsplan Oost-Brabant en het bergen van de baggerspecie uit het ha vengebied van Rotterdam en Dordrecht. De buitenlandse activiteiten van de Grontmij leggen beslag op 15 percent van het personeelsbestand. Het afgelo- president-directeur van de Grontmij, wil- pen jaar heeft een duidelijke verbetering de tijdens een toelichting op het jaarver- laten zien, terwijl 1978 redelijke per- slag niet zeggen hoe groot de invloed van spectieven biedt. Zorgen baart nog de afbouw van MUW op het eindresul taat fs geweest. De deelneming Delgromij, die zich be zighoudt met het winnen van zand en klei ten behoeve van steenfabrieken, profi teerde van de toegenomen vraag naar baksteen. Van die toeleverende markt De omzetstijging zet zich voort, evenals de, stijging van de rentabiliteit. Een hogere winst per aandeel dan in 1977 wordt be reikbaar geacht, zo blijkt uit het jaarver slag. De directie beoordeelt de vooruitzichten voor het concern opnieuw positief. De in het verleden gedane hoge investeringen^ werpen nu hun vrachten af. Bovendien geeft de groeiende kasstroom meer moge lijkheden de ontwikkelingen in de bedrijfstak te volgen en de basis te verbre den. Deze doelstelling, gericht op de continuïteit van de NDU en de handhaving van de werkgelegenheid kan alleen opti maal worden nagestreefd als het voor het personeel beschikbare winstaandeel ge heel aan hen ten goede kan komen en niet geheel of gedeeltelijk aan derden moet worden uitbetaald. Door grotere finan- I Regeringen moeten met olie Dit kan worden omschreven als „pro- duktieve, dus met geld waardeerbare ar beid”. Het feit dat zij hier geen enkele vergoeding voor krijgen, staat los hiervan. Dit is naar voren gekomen na een bezoek van Haagse raadsleden aan een stadswijk. Bewoners hadden toen gevraagd of de gemeente aan werkloze jongeren een straat kon toewijzen om dergelijke werk jes op te knappen. B. en W. hebben nu laten weten, dat zij zo’n activiteit „niet kunnen bevorderen”. De werklozen zou den kunnen worden gestraft met verlies of vermindering van hun uitkering. Inmiddels is een rapport van de Sociale Verzekeringsraad verschenen. Hierin wordt bepleit pro deo-arbeid toe te staan. Odell en Rosing leggen uit dat een oliemaatschappij het aan zichzelf en zijn aandeelhouders verplicht is te bekijken, waar zij het beste haar geld kan investe- ren, namelijk daar waar de winst het nhem, grootst lijkt. Zou zij dit niet doen, dan werkt zij zichzelf uit de markt, al was het Gemeenschap eens, dat de EEG-activitei- ten vooral gericht moeten worden op her structurering van de industrie, nieuwe maatregelen om jeugdwerkeloosheid te bestrijden, ontwikkeling van energiebron nen, uitbreiding van ontwikkelingshulp aan niet met de Gemeenschap geassocieer de landen, meer geld voor het regionale beleid en de beperking van de landbouw uitgaven. In haar voorstel aan de Negen wijst de commissie er echter op dat de EG-begro- ting, die voor driekwart opgaat aan de uitgaven van het landbouwbeleid, te klein is om werkelijk invloed uit te oefenen. Met circa 35 miljard gulden aan voorziene uit gaven in 1978 komt de Europese begro tingen overeen met 2,5 percent van de begrotingen van de EG-lidstaten of 0,8 percent van het bruto-produkt van de Eu ropese Negen. O Kan ik als Amro Privérekening- houder nu ook met m’n Eurocheques in een restaurant betalen? Ja hoor. Overal in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in Frankrijk en Duitsland. waarmee aan de ene kant een zekere orde ning kan worden bewerkstelligd in het functioneren van het economische leven en anderzijds een ordening kan tegengaan die leidt tot een vrijwel uitsluitend eenzij dig voordeel ten koste van velen. I maatschappijen samenwerken ROTTERDAM (ANP). Landen, die beschikken over buitengaatse Sing een olie- of gasveld in produktie te samen te werken met oliemaatschappijei nemen reeds is gevallen. Een oliemaat schappij laat het alweer van de verwachte opbrengst afhangen hoeveel zij uit een veld wil halen. De produktiekosten per eenheid olie of gas nemen toe naarmate er meer platforms gebruikt moeten worden. Daarom kan een maatschappij soms tot de conclusie komen dat het voor haar voorde- I liger is het grootste deel van de voorraad olie of gas maar in de grond te laten. Het eerste nieuwe standaardfregat van de Koninklijke Marine, „De Kortenaer”, is maandag aan een proefvaart van 3 maan den begonnen om alle technische appara tuur uit te testen. Van de in totaal 12 te bouwen schepen worden er 10 bij De Schelde in Vlissingen gebouwd. (ADVER TENTIE) De wereldbank heeft bekéndgemaakt dat Indonesië een krediet zal worden ver strekt van 40 miljoen dollar ten bate van de ontwikkeling van kleine ondernemin- gën. Daardoor zouden ongeveer 18.000 arbeidsplaatsen gecreëerd kunnen worden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13