l POSITIEF ADVIES NA ONDERZOEK DOOR PROVINCIE Recordverlies Vecht voor je werk IN Vijfploegendienst Vangstcijfers vastgesteld voor 1978 van 153,5 miljoen bij Estel lö CfiHMIHN •NMKS nHiUfin bij Pen een succes I IJmuider Courant vandaag: Uitstel van executie En verder Russische president naar Bondsrepubliek Nieuwe keus het woord is aan... Boeien Plan HAAFtL£M.:^ FNV-bonden breken CAO-overleg met Hoogovens af I het weer Aanhoudend vrij koud Bedankt Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door Ihm Siikes Einlsmii» ageenbetófopt I 3 Nederlandse visserij I agenda pagina KWa* DINSDAG 4 APRIL 1978 WAARIN OPGENOMEl^ DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN y 68ste jaargang no. 129 4E KWARTAAL 1977 2,3 5, 6, 7,9 J J ij (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Noronstad en Velserbroekpolderstad komen voor op Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport 10 13 14 a NIJMEGEN/IJMUIDEN. Als gevolg van de aanhoudend ver slechterende situatie op de Euro pese staalmarkt zijn de resultaten van Estel over het 4e kwartaal van 1977 nog weer ongunstiger gewor den dan in de daaraan vooraf gaande periode. Met een verlies van 153,5 miljoen is hetiresultaat van het 3e kwartaal 1977 93,1 miljoen) met ruim 60 miljoen overschreden. Over het hele jaar 1977 kwam het verliescijfer daar mee op ƒ416,9 miljoen. (1976: ƒ69 miljoen). jj Telefoonbeantwoorders Josh Billings: I - pagina's (ADVERTENTIE) Verse koffie n™ toed bologdo broodjos. het lijstje, dat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (PEN) heeft gemaakt van nieuwbouwplaatsen, waar stadsverwarming kan worden verwezenlijkt. Zowel in de Velserbroekpolder als tussen Haarlem en Hoofddorp (Noronstad) is plaats voor een zodanig aantal woningen (3500 a 4000) in een zodanige dichtheid (minstens 35 wonin- gen per hectare), dat stadsverwarming er rendabel kan zijn. Ook het BLOEMENDAAL. De direc tie van het Provinciaal Electrici teitsbedrijf Noord-Holland (PEN) hoopt dat in de maand juni een beslissing genomen kan worden over het al dan niet invoeren van een vijfploegendienst. Het gaat hierbij om een eventuele over- gang van de huidige vier- naar een vijfploegenstelsel zonder dat de arbeidstijd wordt verkort. Van half januari tot eind maart heeft het PEN haar volcontinuperso- neel (250 w'erknemers) in een vijf ploegendienst laten draaien. Van te voren was voor die proef een periode van tien weken afge sproken. voorgenomen bouwtempo in deze bouwplaatsen is hoog genoeg om aan de rentabiliteitseisen voor de aanleg van stadsverwarming te kunnen voldoen (800 woningen per jaar, waarmee de onrendabele aanloopperiode tot 5 jaar kan worden beperkt: In vijf jaar staan er dan de 4000 woningen, die nodig waren om stadsverwarming rendabel te maken). is zeker. 2 Bw... j,.. .JM M Urn u id er Courant i O DUSBABA ir HOVENKAMP iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiii (Zie verder pagina 4) (zie plaatselijke pagina’s) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De arbeidsonrust in de zware metaalbe drijven en de scheepsbouw speelt zich, zoals men heeft begrepen, af rondom de vraag of onrendabele bedrijven zich mo gen ontdoen van personeel om op die ma nier te proberen uit de rode cijfers te raken. De vakbonden en ook de provincia le en gemeentelijke besturen die met een drastische vermindering van de werkgele genheid in hun regio worden geconfron teerd, staan op het standpunt dat gedwon gen ontslagen slechts in geringe mate en als uiterste noodmaatregel kunnen wor den getolereerd, maar de bedrijfsdirecties wijzen op de lege orderportefeuilles en de sombere vooruitzichten wat de afzet, voor al naar het buitenland, betreft Regerings steun (er is bijna 1 miljard toegezegd) kan ruwweg op twee manieren worden aange wend: tot behoud van arbeidsplaatsen of tot sanering van de bedrijfseconomie na afvloeiing van het overtollige personeel. Het onderzoek naar de mogelijkheden van stadsverwarming vindt plaats in het kader van het streven naar een zuiniger energieverbruik. De mogelijkheden en on mogelijkheden op het gebied van de Ener gievoorziening en de alternatieven zijn uit eengezet in de Provinciale Energienota „Problemen en Perspectieven” van het PEN. Deze nota is in oktober vorig jaar door Provinciale Staten besproken. Een van de uitvloeisels van die discussie was de oprichting van een Provinciaal Energie- bureau, dat zich bezig houdt met de ener- gieproblematiek en dus de mogelijkhe den tot besparing, waartoe ook de stads- verwarming behoort. Het gemeentebestuur van Purmerend heeft inmiddels min of meer concrete plannen voor stadsverwarming. Daarover bestaan al eerste contacten op ambtelijk niveau tussen PEN en de gemeente. Ook Amsterdam is een studie begonnen om in het plan Gaasperdam daadwerkelijk tot de aanleg van een stadsverwarmingssys- teem te komen. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN/DEN HAAG. Overeen komstig de voorstellen van de Europese Commissie zijn, na overleg met het visse rijbedrijfsleven, de hoeveelheden zeevis vastgesteld die de Nederlandse vissers in bepaalde gebieden het lopende kalender jaar mogen vangen. Hij zag in de vijfploegendienst naar Zweeds model, die door de directie ter discussie is gesteld, geen basis voor verder overleg. De inkomensachteruitgang voor de betrokken personeelsleden in het eerste jaar vijf percent en het tweede en achtereenvolgende jaren zeveneneenhalf percent 4- was voor Krul onverteerbaar. Hij riep de vergadering dan ook op het standpunt van de FNV-onderhandelings- delegatie te ondersteunen en massaal te protesteren tegen de opstelling van Hoog ovens. Dit zal ónder meer gebeuren tijdens een grote demonstratieve bijeenkomst van de bonden op donderdagavond 6 april in De Schouw in Velsen-Noord. Volgens hoofddirecteur Van Eyndhoven is de proef volledig geslaagd. „Het perso neel heeft het nieuwe ritme als prettiger ervaren”. Via enquêteformulieren laat het elektriciteitsbedrijf de ervaringen nauw keurig vastleggen. Eind mei krijgt het col lege van Gedeputeerde Staten de uitge werkte resultaten voorgelegd. Daarna kan een beslissing Worden verwacht over defi nitieve invoering van de vijfploegendienst. Begin van dit jaar begon men de proef met dat systeem nadat de vorige minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman in november had laten weten niet akkoord te gaan met een proef waarbij de werktijd ingekort zou worden. Het personeel werk te in die zin aan de' vijfploegendienst mee, dat het toezegde zo weinig mogelijk verlof op te nemen. In die proef zaten enkele belangrijke verschillen met de normale vierploegendienst. Zo werden in die tien weken geen twaalf-uursdiensten gedraaid en waren er ook geen zeven nachtdiensten op rij gemaakt. we bewust twee weken om het personeej in de tweede helft van april rustig de onder- zoeksformulieren te laten invullen. Dan moeten we nog analyseren of het mogelijk is continu een vijfploegendienst te draai en. Mogelijk ook kan vermindering van het inconvenient (ongemak - red.) gevolg hebben voor de continudiensttoelage, de 13 zogenaamde groene dagen. Ook moeten wij nog bezien hoeveel extra personeel er in de centrales in Velsen en Diemen nodig zou zijn”. In een toelichting op de cijfers zegt de Raad van Bestuur van Estel dat de maatre gelen in Europees verband die ten behoeve van de staalindustrie zijn getroffen in 1977 de gewenste resultaten nog niet hebben opgeleverd. Door de verdere verslechte ring, aldus de toelichting, zal in nog sterke re mate moeten worden gezocht naar com pensatie in de vorm van afzet naar landen buiten Europa. Een lichte verbetering werd vastgesteld in de divisie staalverwerking. Over het gehele boekjaar 1977 kon deze divisie evenals in het vorig jaar een kleine winst boeken. De personeelsbezetting daalde in het vierde kwartaal met 1310 werknemers. Over het gehele jaar bedroeg die vermin dering 2605 werknemers. De Raad van Bestuur vreest dat de resultaten van de onderneming ook over het le kwartaal van dit jaar ongunstig zullen uitvallen. Het resultaat over het 4e kwartaal van 1977 betekent het grootste kwartaalverlies van Estel sinds de oprichting in 1972. Voor Hoogovens afzonderlijk bedroeg het ver lies in het vierde kwartaal 87,4 miljoen, (3e kwartaal 1977: 51 miljoen). De fanfare en drumband ,,St. Ceaci- lia" uit Heemskerk heeft het vijftig jaar uitgehouden. Zaterdag een feestcon- cert. Onder de Beverwijkse amateurkun- stenaars bestaat veel animo voor de mogelijkheid hun werk drie weken lang in de sociëteit van De Nieuwe Slof aan de burgers te laten zien. Momenteel exposeert er Wietske Bruins. Sommige mensen lijker wijzer te worden in de ouderdom, maar ze worden eigenlijk alleen maar eigenwijzer. BEZORGKLACHTEN: j maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (ADVERTENTIES) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. IXATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 De KVP Beverwijk gaat het opnieuw proberen. Nadat de kandidatenlijst van de politieke adviescommissie door het kringbestuur nietig is verklaard, krijgen de leden woensdagavond 12 april alle kans zich uit te spreken wie van de KVP-kandidaten in het raadspluche mag zitten. Voor de Nederlandse kust wordt met man en macht gewerkt aan de operatie (ALA. Boeien en bakens worden door 4 betonningsvaartuigen verwisseld voor nieuwe exemplaren. De directie van Hoogovens is teleur gesteld over het feit dat de onderne mingsraad van het staalbedrijf zich in zijn advies op het reorganisatieplan niet heeft uitgesproken over het door de directie aangedragen Sociale Plan. Met de uitvoering daarvan is een bedrag van 50 miljoen gemoeid. BONN (AP). De Russische president Leonid Brezjnjev zal begin volgende maand een officieel bezoek brengen aan West-Duitsland. Dit is gisteravond bekend gemaakt door het secretariaat van de Westduitse president Walter Scheel. Volgens de bekendmaking geeft de Rus sische president hiermee gehoor aan een uitnodiging van Scheel en bondskanselier Helmut Schmidt. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. 6en Croniéstraat 31- Tel. 253630-HAAfo LEV Voor de vangst van haring geldt een. vangstverbod in het Skagerrak, het Katte-" gat, de Sount en Belt, het Engelse Kanaal, het Bristol Kanaal, de wateren ten zuiden van Ierland en vooralsnog de Noordzee. Een uitzondering wordt gemaakt voor de zogenoemde „bijvangst”. Vanaf een nog nader vast te stellen tijdstip mag de Nederlandse vissersvloot 3.000 ton harin gen ten westen van Schotland, 715 ton in de Ierse Zee en 4.000 ton ten westen van Ierland vangen. Voor de overige vissoorten werden de volgende toewijzingen vastgesteld:kabel- jauw, 22.138 ton; koolvis, 7.000 ton; ma kreel 2.534 ton (te vangen in de Noordzee). In de wateren ten westen van Schotland, rond Ierland en in dc Golf van Biscaje mag ook nog eens 30.00 ton makreel worden gevangen. De regeling voor tong en schol werd reeds eerder bekend gemaakt. Overproduktie, dus een grotere produk- tie dan de tegen redelijke prijzen nog be- I staande behoefte, is de oorzaak van de ellende. Als men in een zo grote economi sche eenheid als de EEG niet meer in staat is produktie en consumptie op elkaar af te stemmen zonder een catastrofale golf van werkloosheid te riskeren, hoe kan men dan in nationale bedrijven een oplossing vinden? De wereldeconomie laat zich niet dwingen. De dure gulden verhindert een Nederlandse exportbevordering op grote schaal. De ontwrichting van de economi sche machine demonstreert zich over de gehele wereld zo duidelijk, dat in nationale omstandigheden nauwelijks iets zinnigs te ondernemen is om tot een redelijke econo mische sanering bij te dragen. De grootst mogelijke zorgvuldigheid met de beste ding van overheidssteun is geboden en dat is ook waar de vakbonden op aandringen. Maar voor ordergebrek is die steun geen oplossing. De vrees bestaat dat na het opsouperen van de overheidsgelden in de onrendabele bedrijven de klap des te har der zal aankomen. Dit zelfde vraagstuk doet zich in het groot ook voor in de Europese Economi sche Gemeenschap. Het is ih die Europese kring de laatste jaren de gewoonte gewor den met grote subsidies onrendabele pro- dukties op gang te houden, waardoor enor me voorraden consumptiegoederen ont staan die niet kunnen worden afgezet. Het voordeel daarvan is dat de prijzen op peil worden gehouden en de producenten dus kunnen blijven doorwerken, maar het gro te nadeel is de vorming van boterbergen, melkplassen en wijnoceanen, waar men op den duur geen weg meer mee weet. IJMUIDEN. Districtsbestuurder H. Krul van de Industriebond NVV heeft vanmorgen tijdens een ledenvergadering in Velsen-Noord voorgesteld het CAO- overleg bij Hoogovens af te breken. Het plan om een deel van de prijscompensatie dit jaar 1,5 percent in te leveren als bijdrage voor een experiment met de vijf ploegendienst, trok hij in. Krul vond dat Hoogovens onvoldoende tegemoet is gekomen aan, wat hij noemde, de redelijke verlangens van de FNV-bon den. Hij verweet de directie zich te ver schuilen achter het landelijk werkgevers beleid. „Het gedrag van Hoogovens is aso ciaal. Sinds september vorig jaar zijn vele honderden arbeidsplaatsen verloren ge gaan”, aldus Krul. Droog weer. Eerst veel bewolking, later ook perioden met zon, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachti ge noordoostelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 3 graden. Maxi mumtemperaturen van ongeveer 7 gra den in het waddengebied tot circa 10 graden elders. Een volkomen ineenstorting van de Europese landbouwstand wordt op die manier weliswaar voorkomen, maar op langere termijn wordt een gezonde oplos sing toch steeds onwaarschijnlijker. Mocht de Europese Economische Gemeen schap besluiten minder geld in de subsi dies te steken, dan staat West-Europa voor een failliet van zijn landbouw. Voor de oorzaak van het groeiende ver lies wordt gewezen op de voortgaande daling van de opbrengstprijzen van de walserijprodukten. Ook de lagere bezet- tjng, als gevolg van de gedaalde orderont- vangst, heeft het bedrijfsresultaat nadelig beïnvloed. De produktie van de walserij produkten daalde ten opzichte van het derde kwartaal met 12 percent tot 1.977.000 ton. Bondscoach Ernst Happel kreeg gisteren opnieuw twee bedankjes voor de vriendschappelijke inter land tegen Tunesië, die morgen in Tunis wordt gespeeld. Hugo Hoven kamp (AZ) en Johnny Dusbaba (An- derlecht) reizen, als gevolg van blessures, niet mee naar Noord- Afrika. Pierre Vermeulen van Roda JC gaat wel. (zie verder de sportpagina) Gedeputeerde dr. ir. J. IJff (PvdA) ver klaarde aan het slot van de voorlichtings bijeenkomst in het Schalkererf, dat vol doende informatie was aangedragen om op korte termijn beslissingen over de stadsverwarming te kunnen nemen. De mogelijkheden en onmogelijkheden van stadsverwarming werden behalve door deskundigen van PEN en PPD voor de Statenleden uiteengezet door woordvoer ders van de NV KEMA en de Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschappij (NE- OM), een in 1976 door de Minister van Economische Zaken opgerichte instelling (met als algemeen doel de verbetering van de energiepositie van Nederland). a Dit is gebleken bij een onderzoek dat het PEN samen met de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) en de NV KEMA heeft gedaan naar de mogelijkheid van stads verwarming. De bevindingen van die stu die zijn maandagmorgen bekend gemaakt in een voorlichtingsbijeenkomst voor de leden van Provinciale Staten, gehouden in het Schalkererf te Haarlem. De lijst van nieuwbouwplaatsen, waar stadsverwar ming volgens genoemde criteria mogelijk kan zijn, vermeldt verder Alkmaar-Huis- waard, Hoorn-Kersenboogerd, Purme- rend-plan Midden-West en Gors-Noord, Zaanstad-Assendelft-Noord en Amsterd- dam-Gaasperdam (Bijlmer). Een aantal vertegenwoordigers van Zuldmolukse groeperingen heeft gisteren tijdens een openbare hoorzitting kritiek laten horen op de regeringsnota-Zuidmolukken. Zie pagina 2. Ing. F. H. M. van Eyndhoven: „Ons zijn de afgelopen weken geen belangrijke knel punten gebleken. Er was geen sprake van een onaanvaardbare onderbezetting. Overdag hebben we voor het volcontinu- personeel steeds zinvolle tijdsbesteding gevonden. Na afloop van de proef wachten Warmoesstraat 2 - Haarlem tfn. (023)324309 (achter de Hallen bij de Grote Markt) 3 Kans op stadsverwarming in J nieuwbouw van Noord-Holland ■</A „Vecht voor je werk". Dat was gisteren het centrale thema tijdens de manifestatie van de vakbonden in Amsterdam voor het behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw. 'B

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1