Acti onvoldoende Vanavond in Den Haag pr Dodelijk ongeval sp applicatie MR. A. MULDER LID VAN RAAD VAN STATE Voorzitter Iccan tijdens hoorzitting: in VNZ pleit weer voor fluoride- Een op de drie auto’s remt r van organen DEN HAAG (ANP). Vandaag begint een nieuwe actie waarbij de bevolking wordt gevraagd zich bereid te verklaren na de dood organen en weefsels af te staan ten behoeve van transplantatiedoeleinden. In de nieuwe actie werken samen het Ne derlandse Rode Kruis, de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Genees kunst, de Nierstichting Nederland, de Stichting eurotransplant, de Nederlandse Groeistichting, de Nederlandse Brand- wondenstichting en de hoornvliestran- splanterende oogartsen. en dan dit nog Nieuwe actie voor afstaan l Pi i Vi '44 ANWB-onderzoek: WERKGROEP VAN ZIEKENFONDSRAAD: iiliRi ml i IJ ■i i BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 D I N Achteraf Proces Tegen Prominente kolommen Dakloos na brand Niet haalbaar Versnippering Klooster in brand Veranderen - Op bezoek Saboteurtjes Beschadigd Gegapte buiksprekersgrappen JER1 na het beslote „vrede - DEN HAAG. (ANP) Tijdens remmentests die de ANWB op 29, 30 en 31 maart in Apeldoorn heeft gehouden, bleek van 31 percent van de geteste auto’s de remwer- king onvoldoende te zijn. Zestien percent van de automobilisten moest de ANWB wegens andere mankementen aan het remsys- teem adviseren de auto naar de garage te brengen. De ANWB heeft de tests uitgevoerd op de remmentestbank van de techno- mobiel die zij sinds 20 maart in gebruik heeft. Prijs Verontrusting .ÉS gif c Basis (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Ondanks een uitdrukkelijk verbod van de legerlei ding gaat een groep leden van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) vanavond in Den Haag toch in uniform demon streren tegen eventuele plannen om een tweede Nederlandse brigade in West-Duitsland te legeren. De soldaten hebben voor de demonstra tie zelf geen toestemming nodig, maar het dragen van het uniform daarbij is hen verboden. De VVDM stoort zich echter niet aan dit verbod. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft zich in haar nota over het Molukse probleem te gemakkelijk afgemaakt van de vraag of het streven of het streven naar een RMS rechtmatig is. Dit heeft de voorzitter van de stichting Iccan (opbouwwerk onder Molukkers) drs. Brüsewits, gisteren tijdens een hoorzitting van de bijzondere Kamer commissie voor de Zuidmolukse problematiek gezegd. Hij zei dat het de regering zou hebben gesierd als zij in de nota had verdisconteerd dat er in de loop der jaren een reeks psychologische blunders is gemaakt. „Dat had een basis kunnen scheppen voor overleg over een te voeren beleid.” Eigen bijdrage I l VVDM negeert verbod op uniform demonstreren in 19 0 De 44-jarige in Amsterdam wonende Italiaan B. Frasca is gistermiddag om het De demonstratie in Den Haag vindt plaats bij het Congresgebouw, waar de NAVO-opperbevelhebber, de Amerikaan se generaal Haig, een bijeenkomst van de Atlantische Commissie bijwoont. Haig heeft zich in het verleden meermalen uit gesproken als voorstander van de legering van een extra brigade dopr Nederland in de Bondsrepubliek. „Deze zaak heeft dus wel degelijk be trekking op de belangen van de soldaten”, aldus een woordvoerder van de WDM. „Het gaat ons om de woon- en werkom standigheden in Duitsland. Wij zien het verbod om in uniform te mogen demon streren dan ook als een aanval op onze vrijheid van meningsuiting”. Volgens de woordvoerder wil Defensie alleen maar proberen geen slecht figuur te slaan tegen over generaal Haig en andere buitenland se gasten door toe te staan dat Nederland se soldaten in uniform demonstreren. 5 9 1 5 10 11 12 Namens de stichting Iccan spraken ook de heren Mantouw en Metekohy. Zij be pleitten de instelling van een landelijke overlegcommissie die het sociaal-cultureel beleid moet coördineren. Plaatselijke or ganisaties die zich met dat werk bezighou den, veroorzaken slechts versnippering, aldus Iccan. De heer Tuhumury secretaris van de Molukse wijkraad in Assen, verweet de regering 27 jaar lang het streven naar een RMS tegengewerkt te hebben. Tuhumury leverde felle kritiek op de „tweeslachtige houding van Nederland”, die volgens hem kapingen en gijzelingen in de hand werkt. Enerzijds, zo zei hij, steunt Nederland or ganisaties als de PLO en de ETA, maar anderzijds sluit het de ogen voor het ver langen van de Zuid-Molukkers naar een RMS. Tuhumury beschuldigde de mari- In tegenstelling tot de legerleiding vindt de soldatenvakbond dat dit bij deze zaak wel het geval is. De WDM is tegen de legering van de tweede brigade (3500 man), lijkvormig”: het speelt plaatselijke behoeften. en kleuterzorg), (voornamelijk preventieve) bejaardenzorg, niers van poging tot moord omdat ze tij dens wapenzoekacties op borsthoogte zou den hebben geschoten. Mw. Kappeyne maande de spreker enige voorzichtigheid in zijn woordgebruik te betrachten. Ongeveer zeventig procent van de Nederlandse bevolking is vrij willig lid van een kruisvereniging en betaalt contributie. Handha ving van de vrijwillig opgebrach- té contributie ca. 88 miljoen is volgens de heer de Vries noodzakelijk. In de eerste plaats omdat de lasten van het kruis werk voor de overheid niet mo gen stijgen door een overgang zorg voor mensen met chro nische aandoeningen en het in bruikleen beschikbaar stelléh van verpleegartikelen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Mr. A. Mulder, secretaris-generaal op het ministerie van Justitie, is per 1 juni benoemd tot lid van de Raad van State. Dit heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gistermiddag bekendgemaakt. Mr. Mulder is ^inds 1965 secretaris generaal. Op de vraag van commissielid mevrouw Wessel-Tuinstra (D’66) hoe de Gerakan Pattimura de samenstelling van een nieuw inspraakorgaan ziet (zoals in de regerings nota voorgesteld) zei Rinsampessy dat de samenstelling van het huidige inspraakor gaan te RMS-gericht is. „Dat moet veran deren”, aldus Rinsampessy. Elias Rinsampessy, sterke man binnen de Pattimura-beweging, verweet de rege ring in haar nota een paternalistische op stelling. Hij pleitte voor het (met over heidssubsidie) stimuleren van initiatieven die binnen de gemeenschap ontstaan in plaats van maatregelen van bovenaf. De heer Mulder, die 61 jaar is, zei giste ren dat hij met gemengde gevoelens het besluit zag, waarbij hij per 1 juni is be noemd tot lid van de Raad van State. Hij zei het werk op het ministerie, in alle> opzichten boeiend en ook plezierig ge- Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM is gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Hij zal daar deelne men aan een conferentie van bewinds lieden die verantwoordelijk zijn voor de sportzaken in de landen van de Raad van Europa. Een Romeinse rechter gaat 36 perso neelsleden van het chemische concern Montedison aan de tand voelen, 32 van hen wegens het verrichten van betalingen aan o.a. politici en vier wegens benadeling van de staat. Deze vier hebben bewerkstelligd dat radio’s die aan het leger zouden moe ten worden geleverd niet nieuwe in Italië geproduceerde radio’s waren, maar opge lapte toestellen uit overtollige Amerikaan se oorlogsvoorraden. Vier kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar blijken de daders te zijn van vier aanslagen op de Duitse spoorwegen in Saarland. In één geval waarin de kinde ren een ijzeren staaf op de rails hadden gelegd liep een locomotief aanzienlijke schade op. De saboteurtjes zeiden hun „werk” als een spelletje beschouwd te hebben. Het Franse dagblad Quotidien de Paris heeft gisteren voor één dag de rollen omge keerd en tal van prominenten uit het Fran se politieke en culturele leven de gelegen heid gegeven eens zelf de kolommen van de krant te vullen. De lezers konden onder meer genieten van een sportverslag van de hand van ex-premier Chaban Delmas en een televisierecensie van de schrijfster Frangoise Sagan. Een felle brand heeft gisteren in het Heilig-Hartklooster in Steyl bij Tegelen voor zeker een miljoen gulden schade aan gericht. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Niemand liep letsel op. Een 27-jarige Italiaan heeft gisteren met een mes een schilderij van de Franse schil der Nicolas Poussin in de National Gallery zwaar beschadigd. Het gaat om het doek „De aanbidding van het gouden kalf”, één van de negen Poussins die de National Gallery in de collectie heeft. Volgens de directie van het museum is herstel van het schilderij mogelijk. Wat de dader heeft bewogen het schilderij te beschadigen, is niet bekend. Hij zou vandaag voor de rechter in Bow Street worden geleid. Elf leden van de familie Ramsoedit zijn dakloos na een brand in hun woning in Eindhoven. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door een lekkende gasmeter in de kelder, heeft voor 45.000 gulden schade aangericht. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Kan een buikspreker copyright doen gel den wat betreft zijn grappen of die van zijn „partners”? Dat gaat een groep Zwitserse impresario’s onderzoeken. Deze heren zijn woedend op de 27-jarige Zwitserse buik spreker Klidy, die er een gewoonte van maakt in volle zalen en voor de tv-came- ra’s te geuren met grappen van collega’s zonder dat die daarvoor toestemming had den gegeven. ö- Ee ontvi He' wind van l len. van van gen E3 8 12 10 -3 7 7 7 11 16 13 5 4 3 7 7 7 -3 6 6 2 9 7 5 0 0 0 0.4 0 0 0.2 0 0.4 0 0.3 1 1 0.2 0 Zij scho die i zal i wijk neer Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Venen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis (V NEI defen: staan ter vi Veren heeft interr de pr bruik pens, In e om d die zi; tisere het s splijt: rij kt akkoi sche kelijl ton zi tegen afger den a ting wape Mf ne ii vliet In autoi er g neut: polie gaan de S eeuv geen mon Bij de actie wordt gebruik gemaakt van een eenduidige codicil: een wilsverklaring waarin men anderen toestemming ver leent om na de dood over de organen te beschikken. tü 3 tü 0 0.1 o o 0.1 o o o o o 0.1 8 o 0.5 0 0 0 o o o 1 o 3 0 0.2 VNZ-secretaris A. Slotboom dringt in verband hiermee in het blad „Inzet” van de vereniging nogmaals aan op het snel opnemen van fluoride-applicatie in het ziekenfondspakket. Het opbrengen van fluoride op tanden en kiezen wordt beschouwd als een alter natief voor de door het parlement ver worpen drinkwaterfluoridering. Als de ze methode eens per half jaar wordt toege past, kan ongeveer 50 a 60 percent van het effect worden bereikt dat fluoridering van het water zou hebben gehad. Op het ministerie van Defensie laat men zich niet uit over eventuele strafmaatrege len tegen de demonstranten. De Koninklij ke’ Marechaussee zal bij het Congresge bouw aanwezig zijn. De demonstratie ver hinderen is op zich niet mogelijk, maar de WDM-woordvoerder zei te verwachten dat de marechaussees de betogers zullen meenemen voor verhoor, waardoor feite lijk toch hetzelfde bereikt zal worden. Ook kunnen de soldaten altijd achteraf be straft worden. De WDM bestrijdt het dienstbevel dat door de Bevelhebber der Landstrijdkrach ten tegen het demonstreren in uniform is uitgevaardigd. Volgens de grondrechten vóór militairen is het betogen in uniform alleen toegestaan indien „algemeen voor militairen geldende arbeidsvoorwaarden aan de orde zijn”. leven gekomen toen zijn auto tijdens een inhaalmanoeuvre in de Raadhuisstraat tussen een tram en een bus gekraakt werd. De tram moest worden opgehesen om y het wrak te kunnen verwijderen. Tijdens de hoorzitting kregen ook Mo- lukkers die niets van het RMS-streven moeten hebben, de gelegenheid het woord te doen. De 27-jarige J. Ubro, wiens familie afkomstig is van de Grote Kei-eilanden, zei het volkomen met het standpunt van de Nederlandse regering eens te zijn; Neder land kan en mag noch historisch noch juridisch het RMS-streven steunen, zei hij. Hij zei dat wat de RMS-aanhangers willen, niet haalbaar is. Ubro bepleitte meer reizen naar Indone sië in het kader van de dialoog en de oprichting van een gemengde commissie waarin alle Molukse organisaties zouden moeten zijn vertegenwoordigd. De com missie zou de taken van het inspraakor gaan van CRM moeten overnemen. Volgens de heer Ubro zijn gebrek aan vooruitzichten en aarzeling met het aanne men van de Indonesische nationaliteit er de oorzaak van dat veel Zuidmolukse jon geren niet naar de Molukken willen. Hij zei dat de Indonesische autoriteiten gedwon gen zijn toe te geven dat er voor hen geen werk is. maakt door de levendige persoonlijke ver houdingen met de bewindslieden en de vele medewerkers, te zullen missen. Hij is er intussen dankbaar voor dat hij de kans krijgt nog heel ander werk te doen, waar bij hij kan voortbouwen op de ervaring die hij heeft opgedaan in wetgevende, weten schappelijke en bestuurlijke functies. Het deelnemen aan de rechtspraak is voor hem nieuw en daarom, zo zei hij, een uitdaging. Mr. Mulder heeft na zijn examen gymna sium in Assen rechten gestudeerd in Gro ningen. In 1941 behaalde hij de meesterti tel en in 1949 promoveerde hij op het proefschrift „De handhaving der sociaal- economische wetgeving”. Sinds 1947 kreeg hij een baan op het ministerie van Justitie. Vanaf 1955 bekleede hij de functie van raadsadviseur in algemene dienst bij de afdeling wetgeving. In 1961 volgde zijn benoeming tot ge woon hoogleraar in straf- en strafproces recht aan de universiteit van Leiden. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot secre taris-generaal in Den Haag. Van 1967 tot 1977 is hij naast die baan buitengewoon hoogleraar geweest in het ordeningsrecht aan de Universiteit van Amsterdam. Mr. Mulder heeft een aantal boeken, artikelen en bijdragen aan bundels op zijn naam staan, vooral over kartelrecht, soci- aal-economisch recht, economisch straf recht, administratief recht en bestuursso- ciologie. Van 1952 tot 1973 is hij naast andere nevenfuncties hoofdredacteur geweest van het Nederlands-Belgisch tijd schrift voor economisch en Europees recht. Na 1973 was hij als redacteur aan dat blad verbonden. Van zijn hand zijn tussen 1959 en 1970 ook bijdragen versche nen in het tijdschrift voor strafrecht. Sinds twee jaar is mr. Mulder voorzitter van de Nederlandse Juristenvereniging. omdat de arbeidsomstandigheden voor dienstplichtige militairen in Duitsland aanzienlijk slechter zijn dan in Nederland. Zo hebben de soldaten minder bewegings vrijheid, 22 dagen minder verlof per jaar dan hun in Nederland gelegerde collega’s en ontbreekt het hun goeddeels aan nor male sociale contacten, zo vindt de WDM. Aan prof. J. van Rood, hoogleraar in de invzendige geneeskunde met een bijzonde re opdracht voor immunohaematologie (de leer van afweersysteem en bloed ziekten) aan de Universiteit van Leiden is de Wolf-prijs voor geneeskunde toege kend Hij deelt de prijs met de Amerikaan dr. G. Snell en de Fransman prof. Jean Dausset. Het is voor de eerste maal dat de Wolfprijs wordt uitgereikt. De prijs die ook wordt toegekend voor landbouwwe tenschappen, wiskunde, scheikunde en na tuurkunde wordt toegekend als erken ning van het werk van wetenschappers die een zeer grote bijdrage hebben geleverd aan het welzijn van de mensheid. Prof. Van Rood krijgt de prijs voor zijn werk op het gebied van de weefseltypering, die erg belangrijk is voor transplantaties. dere Ziektekosten (AWBZ) moet worden gebracht. De algemeen secretaris van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, de heer J. de Vries, meldt in het VNZ-blad, dat de werkgroep van de Zieken fondsraad het resultaat van haar studie dezer dagen aan de be leidscommissie van de Zieken fondsraad heeft voorgelegd. Tot dusver is bij het brengen van nieuwe verstrekkingen on der de AWBZ steeds uitgegaan van het beginsel van uniformi teit. De rechten die de Nederlan ders eraan kunnen ontlenen moe ten voor iedereen gelijk zijn. Maar het kruiswerk is niet „ge- Naar aanleiding van het bezoek dat de Griekse premier Karamanlis vandaag en morgen aan Nederland brengt, heeft de Nederlandse afdeling van Amnesty Inter national haar verontrusting uitgesproken over de behandeling van dienstweigeraars in Griekenland. Dienstweigeraars kunnen in Griekenland gevangenisstraf krijgen. Tijdens die straf zouden ze zeer slecht behandeld worden. „Ze krijgen onder meer geen medische hulp, mogen geen bezoek van familie ontvangen en hun post wordt vernietigd of gecensureerd”, aldus Amnesty. Weer in binnen- en buitenland i! mist mist mist mist regen mist mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist h. bew. onbew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. regen h. bew. 1. bew. 1. bew. motregen zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. geh. bew. onbew. h. bew. d o Q.É bfi 9 12 11 11 12 8 10 9 13 13 6 17 16 14 14 15 13 14 5 14 14 6 16 18 10 13 16 23 18 11 17 9 11 18 17 7 11 12 18 17 21 De werkgroep heeft evenwel enige basisactiviteiten op een rij tje gezet die overal voorkomen en die naar haar mening onder de AWBZ moeten komen. Dat zijn: het verplegen en begeleiden van patiënt en gezin thuis bij ziekte, invaliditeit, herstel en overlijden, moederschapszorg en kin- derhygiëne (omvattende zorg tij- dens zwangerschap, zuigelingen- naar de AWBZ en in de tweede plaats omdat plaatselijke activi teiten zoals die vanuit de bevol king naar boven komen uit eigen Op het ogenblik is het kruis werk grotendeels afhankelijk van rijkssubsidies, maar de Tweede Kamer heeft bij de laat ste behandeling van de begroting van Volksgezondsheid uitgespro ken, dat het zo spoedig mogelijk onder de Algemene Wet Bijzon- in op streven naar RMS Tientallen vertegenwoordigers uit de Molukse en Nederlandse samenleving wa ren gisteren naar het Tweede-Kamerge- bouw gekomen om hun mening te geven over de regeringsnota over de Zuidmoluk se minderheid die minister Wiegel in janu ari aan de Tweede Kamer heeft aangebo-' den. De bijzondere Kamercommissie onder voorzitterschap van mw. A. Kap peyne van de Copello moet het Kamer debat over deze nota voorbereiden. UTRECHT. (ANP) De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen is erg geluk kig met de uitspraak van staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) dat de tandheelkundige verzorging van de jeugd haar zeer ter harte gaat. no ono no no no no no no no nno windst. zzo n nno windst. no nno windst. nnw o windst. nno wnw w nno ono windst. wnw windst. n nw n no nno nno w n no z nno n zzo windst. w middelen moeten kunnen wor den gefinancierd. De bestaande contributiebeta- ling door het overgrote deel van de Nederlandse bevolking vormt dus het draaipunt in de voorge stelde regeling en financiering. Er bestaat evenwel een reële kans, dat veel Nederlanders bij overheveling naar de AWBZ voor het lidmaatschap van de kruis vereniging zullen bedanken. Van daar dat de werkgroep voorstelt, een eigen bijdrage in te voeren. Die zal dan alleen moeten wor den betaald door mensen die als ze hulp inroepen, geen lid van een kruisvereniging zijn. De Reformatorische Politieke Federatie RPF vindt dat Nederland en Indonesië het al dan niet rechtsgeldig zijn van de RMS- proclamatie moeten onderwerpen aan het oordeel van het Internationaal Gerechts hof. Mocht Indonesië niet voor deze weg willen kiezen, dat zou Nederland de Alge mene Vergadering van de VN om advies kunnen vragen, aldus de woordvoerder van de RPF, drs. Vermaat. Zo’n stap hoeft volgens hem geen erkenning van de RMS in te houden. De werkgroep ZMPS (een werkgroep van Pax Christi Nederland en Vrije Zuid molukse Jongeren) noemde de regerings nota geen discussiestuk maar een beleids nota. De groep verwijt de regering dat de Molukse gemeenschap niet bij het opstel len van de nota is betrokken. Over het RMS-streven onder de Moluk kers in Nederland (dat vrijwel elke groep erkend wil zien) zegt de Gerakan Pattimu ra dat de staatsvorm van de Molukken daar gekozen moet worden. „Maar mocht blijken dat het RMS-streven als nummer één uit de bus komt, dan stellen wij ons i daarachter”, aldus een woordvoerder. WOENSDAG 5 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 7.07 uur onder 20.20 uur Maan op 6.10 uur onder 17.58 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.04 uur en 14.24 uur Laagwater 9.58 uur en 22.32 uur [het \x/€er Vooruitzichten voor donderdag, Schraal en vrij zonnig. Kans op nacht vorst. Aantal uren zon: 3 tot 13, Min.temp.: om streeks 3 graden, Max.temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN „Regering ging te weinig UTRECHT (ANP).— Een werk groep van de Ziekenfondsraad, die zich bezighoudt met een ad vies over het onder de AWBZ brengen van het Kruiswerk, gaat er van uit dat een basispakket van activiteiten van de kruisver enigingen uit deze wet moet wor den gefinancierd en dat de be staande contributies moeten worden gehandhaafd. in op „Basispakket kruiswerk moet in A WBZ d £2 5 4 4 3 5 4 5 4 6 6

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2