Activiteiten worden uitgebreid Ambassade houdt uitzending Chili- film tegen mensenrechten in Oeganda Chaban-Delmas voorzitter Frans parlement Lof voor ontvoerders Aldo Moro Ontvoerde baron zou dood zijn Prinses Irene Commissie voor Vance bepleit produktiestop splijtstoffen 1 in Spanje Musical-Evita Peron S8 1 HAASTKLUS HAGEDISMANNEN Volgende maand opening omstreden vliegveld Ji TOÉVAL GADEGESLAAN I I 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 es rf nd ek nd en |s ‘g de en de ;r- en irs en ;n. ■ht Ier en sst us (Van onze redactie buitenland) d JERUZALEM-CAIRO. De Israëlische beweging „Vrede Nu” heeft na het succes van haar eerste bijeenkomst zaterdagavond in Tel Aviv, besloten nu ook in andere steden bijeenkomsten te gaan houden en „vredeswachten” te plaatsen bij grote instellingen in Israel. door Nico Scheepmaker MONROVIA (Reuter/DPA). De Amerikaanse president Carter heeft gisteren Zuid-Afrika gewaarschuwd, dat er ernstige meningsver schillen met de Verenigde Staten zullen ontstaan, als Zuid-Afrika het toezicht van de Verenigde Naties op de verkiezingen in Namibië negeert en de Zuidwestafrikaanse volksbeweging SWAPO van die verkiezingen uitsluit. I Vredesbeweging in !S Carter waarschuwt Nieuwe steun voor Giscard w (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) ö- Eer). lachende prinses Irene neemt bij aankomst in Madrid een forse bos bloemen in ontvangst, gegeven door haar man. >J1 i -i gel- zijn srse zijn jik- van me- ga's lad- het len an- lOg ijn in t is de ide de- ie In een brief aan Carter vraagt Vance om de oprichting van een werkgroep die zijn ideeën op dit punt moet concre tiseren. De minister gaat er van uit, dat het stopzetten van de produktie van splijtstoffen, zoals plutonium en ver rijkt uranium, het controleren van een akkoord over beperking van strategi sche wapens, bijzonder zal vergemak kelijken. Functionarissen in Washing ton zeiden, dat het voorstel van Vance tegen het einde van de volgende maand afgerond kan zijn en daarna kan wor den voorgelegd tijdens de speciale zit ting van de Verenigde Naties over ont wapening. Het plan van de Amerikaanse be windsman zou in de hoogste regionen van het Pentagon zeer slecht zijn geval len. Zowel de Amerikaanse minister van Defensie, Brown, als de chef-staf van het Amerikaanse leger, zouden te gen zijn. De vredespolitiek van premier Begin biedt geen enkele basis voor kritiek,” aldus Ehrlich. „Die beweging is eerder een obstakel dan een bijdrage voor het bereiken van vrede. Vice-premier Jadin, een van de gematig den in de coalitie, betuigde algehele steun aan het vredesplan van Begin en minister van Vervoer Amit zei, dat de beweging „ons veeleer van vrede verwijdert, omdat ze de Arabische onverzettelijkheid aan- moedigt.” In Zuid-Libanon is het Israëlische leger begonnen met het „uitdunnen” van de troepensterkte. De gedeeltelijke terugtrek king van de Israëliërs heeft te maken met de komst van het VN-vredesleger. De se- cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim, zei gisteren dat de situatie in Zuid-Libanon betrekkelijk rustig is, al wordt hier en daar nog wel geschoten. TOKIO (Reuter). Het bij de bevolking fel omstreden vliegveld Narita bij Tokio, wordt maandag 21 mei in gebruik gesteld. Dit hebben de Japanse autoriteiten gis teren bepaald. De opening is verschillende keren uitgesteld na bloedige botsingen tus sen politie en betogers. Vorige maand nog werd de verkeerstoren vernield, waardoor de opening op 30 maart niet kon doorgaan. (Van onze redactie buitenland) TURIJN. Leden van de Italiaanse Rode Brigades die momenteel in Turijn worden berecht, hebben gisteren de ont voerders van oud-premier Aldo Moro lof toegezwaaid. Het zoeken naar de op 16 maart ontvoer de politicus is intussen nog in volle gang. In de steden Rome, Genua en Pescara hield de politie gisteren grootscheepse zoekacties. Er werden diverse arrestaties verricht. Sinds kort kan de politie mensen 24 uur vasthouden die hun identiteit niet kunnen of willen aantonen. De wet werd op 26 maart aangenomen. Een van de vijftien leden die terecht moet staan, Giorgio Semeria, voegde daar aan toe, dat het echter niet noodzakelijk is dat Moro wordt gedood of letsel wordt toegebracht. „Wij geloven niet dat het noodzakelijke is Moro te elimineren. Moro maakt thans in een volksgevangenis de zelfde psychologische marteling van het geïsoleerd gevangen zitten door als wij”, aldus Semeria. durende reis naar Afrika en Zuid-Ameri- ka. Chaban-Delmas had zich als „partijloze” voor het voorzitterschap van de Franse Tweede Kamer kandidaat gesteld, die gis teren voor de eerste keer in zijn nieuwe samenstelling na de verkiezingen van maart bijeen kwam. Chaban was en is een gaullist van de oude garde. De steun die hij voor zijn kandida tuur verwachtte en ook kreeg kwam echter van de coalitiepartijen binnen de regering, die niet tot de gaullistische RPR van de Parijse burgemeester Jacques Chi rac behoren. De tweede klap was, dat Edgar Faure verloor. Het is voor het eerst sinds het vertrek van Chirac als eerste minister, en zijn zegetocht in de verkiezingen voor het De man die de veel begeerde voorzitters- zetel verloren heeft is de 69-jarige Edgar Faure. Hij was aanhanger van de radicale partij van de oprichter van het weekblad „l’Express”, Jean Jacques Servan Schrei ber. Hij bleek de uitverkoren kandidaat voor een verlenging van zijn voorzitter schap te zijn van de gaullisten, aangevoerd door Jacques Chirac. Het Franse kiezersvolk had de manoeu vres die aan de kandidaatstellingen ten grondslag liggen, met argwaan gevolgd. Gaullistenleider Chirac had zijn parle mentariërs opdracht gegeven op Edgar Faure te stemmen. De eerste klap voor Chirac gistermiddag was, dat dit bevel niet door zijn gehele aanhang was opgevolgd. NAIROBI (UPI). President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren de instelling van een commissie voor de mensenrech ten in zijn land, bekendgemaakt. De commissie, de ressorteert onder het ministerie van Justitie, zal samenwerken met de VN-commissie voor de mensen rechten. Parijse burgemeesterschap, dat hij zo’n tegenslag te incasseren krijgt. De hoop van president Giscard is nu, dat jongere gaullisten zich aan de greep van Chirac zullen willen onttrekken. Premier Barre is druk bezig zijn regering te vor men. Het moment voor politieke carrière makers om op hun tellen te passen. De president speelt ditmaal keer op keer goed. Want natuurlijk was Chaban zijn kandidaat, al hebben alle betrokkenen dit met stalen gezichten officieel ontkend. Deze commissie „moet de houding van Oeganda uitleggen aan het buitenland en de voor het leven benoemde landspresi- dent adviseren over de toestand op het gebied van de mensenrechten”, aldus de Oegandese radio. Hij heeft zijn voorstel zondag met de Belgi sche politie besproken. Naar schatting zijn in Oeganda onder het bewind van Amin een kwart miljoen mensen uit de weg geruimd. De laatste maanden is het echter volgens diplomaten in de Oegandese hoofdstad Kampala, op merkelijk rustig. Een Nederlandse privédetective, Ben Zuidema, die indertijd heeft geassisteerd bij de opsporing van de gestolen schilde rijen van Picasso, heeft zich bereid ver klaard als tussenpersoon te fungeren tus sen de familie Bracht en de ontvoerders. Het toeval zit ’m hierin, dat Dimitri Fren kel Frank op anderhalve week na precies vijftig jaar geleden in München geboren werd en dat zijn vader, de tachtigjarige violist Georg Frenkel Frank, op het mo ment van Dimitri’s geboorte, als Stehgei ger stond te spelen in hetzelfde gebouw waarin nu, een halve eeuw later, de pre mière van het stuk van zijn zoon wordt gegeven. Toen was het echter nog geen schouwburg, maar een groot restaurant, te vergelijken met het vroegere Heek op het Rembrandtplein, waar ook gemusiceerd werd door Boyd Bachman of Malando terwijl de gasten zaten te eten of te teaën. Waar moeten we de bron van zulke fou ten nu eigenlijk zoeken? Ik heb er Mar- greet Commelin-Reiss even over opgebeld, die behalve de moeder van Tim en Jeroen Krabbé (een part-time job) ook een van onze beste filmvertaalsters is. Haar eigen ervaring is, dat zulke „tikfouten” op de drukkerij gebeuren (in een andere film signaleerde ik bijvoorbeeld nog „deparste- ment,’ en „hergergde”). Die tikfouten wor den gefotografeerd en op de film gezet en als ze daar eenmaal op zitten, is er weinig meer aan te doen. Maar is er dan geen corrector, die bijtijds ontdekt dat „eerbe- tuig” en „gadegeslaan” (dat zullen ook geen tikfouten zijn, maar domweg overge nomen taalfouten) aanleiding kunnen zijn tot taalbederf van de argeloze bioscoopbe zoekers? In de meeste gevallen gebeurt die correctie wel, maar niet zelden is er sprake van een haastklus waardoor controle erbij in schiet. Intussen blijft Begin proberen weer be weging in het vastgelopen vredesgesprek met Egypte te krijgen. Gisteren ontving hij de Amerikaanse ambassadeur Lewis en sprak met hem over voortzetting van de Amerikaanse bemiddelingspogingen. De redactie heeft niet de indruk dat het om een kwalijke grap gaat. De ontvoer ders hadden een losgeld van 52 miljoen Belgische francs (3,6 miljoen gulden) geëist. BRUSSEL (AFP). Bij het dagblad De Gazet van Antwerpen is zondag een ano niem telefoontje ontvangen met de mede deling, dat de op 7 maart ontvoerde Belgi sche baron Bracht door zijn ontvoerders is gedood. Dat ex-restaurant is inmiddels verbouwd tot een schouwburg. Georg Frenkel Frank zal met Dimitri op de première aanwezig zijn en na afloop vele malen een sterk verhaal aan de premièrebezoekers kunnen vertellen. an tar ne- ds- de an Israel groeiende fie d- is je an an de lie re- la- >n- iie rd of. op Tg Dat kan men nauwelijks meer toeval noemen! Op 13 april a.s. gaat in Die Kleine Komödie in München het toneelstuk „Der Freund von Nebenan” in première. Dat is de Duitse vertaling van „In de holte van je arm”, het stuk van Dimitri Frenkel Frank dat in Nederland gespeeld werd met Guus Hermus en Ton van Duinhoven in de man nelijke hoofdrollen en hun echtgenotes Bep Dekker en Ina van Faassen in de vrouwelijke bijrollen. Een typisch fami liestuk dus, dat een paar jaar geleden in een drastisch gewijzigde en gebanaliseer- de Engelse opvoering vernietigende kri tieken kreeg, maar wel zeer lange tijd op het repertoire bleef. Als u voor de verandering een keer een prachtige film wilt zien, moet u naar „Una Giomata particolare” met Sofia Loren en Marcello Mastroianni gaan. Een film die op alle punten een bijzonder verzorgde indruk maakt: regie, spel, aankleding, fo tografie, geluid, noem maar op. Des te afgrijselijker zijn daarom de ondertitels, die op sommige momenten de indruk wek ken door een analfabeet te zijn gemaakt. et il- ry 3k én :al de iet jft is de ris m- m- an Ier de en ter 50- rn en an an gd )e- lië <e- in- ot ?r in jn te m te In Egypte drong president Sadat nog eens aan op een soepeler houding van Israel om de impasse in het vredesoverleg te doorbreken. Tegelijkertijd prees de pre sident de Israëlische minister van Defen sie, Weizman, met wie hij vorige week in Cairo nog besprekingen voerde. Sprekend met verslaggevers zei Sadat, dat Weizman „ernstig voor vrede is” en voegde daaraan toe „de man” te mogen. PARIJS (DPA). Via de rechter heeft de Chileense ambassade in Parijs bereikt, dat een televisiereportage over Chili voorlopig niet op de Franse beeldbuis te zien zal zijn. Zo stond er drie keer „congierge” in plaats van „conciërge”, er stond „hugonoten” in plaats van „hugenoten”, „heertste” in plaats van „heerste”, „eerbetuig” in plaats van „eerbetoon”, „niesen” in plaats van „niezen” en zelfs „heeft gadegeslaan” in plaats van „heeft gadegeslagen”. Carter zei dit gisteren tijdens zijn reis van Nigeria naar de Liberiaanse hoofd stad Monrovia. Het was het laatste bezoek en de laatste dag van zijn zeven dagen Carel Hugo heeft nog steeds geen Spaans paspoort. Zijn nationaliteitsaan- vraag is ingediend en geen enkele Spaanse instantie heeft een negatief advies uitge bracht. Een carlistische woordvoerder vertelde, dat de verlening van een Spaans paspoort aan Carel Hugo slechts een kwes tie zou zijn van enkele weken. Zij gaat in Madrid een huis zoeken en scholen voor haar vier kinderen. Omdat die voorlopig op school in Parijs blijven, zal prinses Irene in de komende tijd dik wijls tussen Spanje en Frankrijk op en neer reizen. De president had ook in Nigeria krachti ge taal laten horen aan het adres van Zuid- Afrika en gezegd vastbesloten te zijn „het kwaad en het onderdrukkende systeem van apartheid” in Zuid-Afrika uit te roeien. Margreet Commelin vertelde, dat ze de film „Nous irons tous au paradis” tegen haar principe in ongezien vertaald had, omdat er grote haast bij was terwijl de kopie pèts heel laat binnenkwam. Ze had, toen ze voor het eerst het bijpassende beeld zag, nog bijtijds vier enorme fouten voor de overige kopieën kunnen verbete ren. Zij vertaalt ook altijd met de bandre corder en het gesprokene erbij. Ook dan kom je nog vaak voor raadsels te staan als je het beeld er niet bij hebt. In de laatste film van Pasolini werd volgens de bijge voegde tekstlijst gesproken over ene „Wiesman”, en zo klonk het ook. Dankzij een Franse tekstlijst ontdekte ze nog bij tijds dat het Camille Huysmans betrof! In een film van Niki de Saint Phalle (zonder geschreven tekst, alleen geluid) werd over „hommes des arts” gesproken, maar wat mochten dat dan wel zijn: „kunstman nen”? Toen ze de mannen over de grond zag kruipen begreep ze dat er gesproken was over „hommes lézards” oftewel „hage dismannen” (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Een stralende prinses Ire ne is gisteravond vanuit Parijs op het i vliegveld van Madrid aangekomen. Er hebben zich al honderden vrijwilli gers gemeld. Ofschoon de manifestatie van zaterdagavond, waaraan door 30.000 i mensen werd deelgenomen, door minister van Buitenlandse Zaken, Dajan, indru kwekkend werd genoemd, komen nu ook andere kabinetsgeluiden naar buiten Mi nister van Financiën, Ehrlich, zei dat Vre de Nu „riekt naar een militaire putsch.” In de Pravda hebben de Russische autoriteiten de VS gewaarschuwd, dat er geen sprake van kan zijn dat de neutronenbom een Amerikaans mono polie blijft. De krant, het centrale or gaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, schreef, dat „in onze eeuw van technische vooruitgang, er geen sprake meer kan zijn van het monopolie in een nieuw wapen”. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. In de Amerikaanse defensietop is grote opwinding ont staan over een voorstel van de minis ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Cyrus Vance. Vance heeft president Carter aangeraden op internationaal niveau een verbod op de produktie van splijtstoffen die ge bruikt kunnen worden voor kernwa pens, voor te stellen. Volgens de ambassade had de maker van de reportage, José Maria Berzosa, zich verplicht de film voor uitzending aan de Chileense regering voor te leggen. Daar aan zou Berzosa zich niet hebben gehou den. Omdat de verslaggever zondag niet kon worden gehoord besloot de rechter, dat de uitzending moest worden opge schort tot een definitieve uitspraak volgt. trijfël Prinses Irene werd opgepacht door haar man, Carel Hugo, haar schoonzusje Ceci lia, en enkele leiders van de carlistische partij. Direct na aankomst verklaarde prinses Irene, dat voor haar het clandes tiene tijdperk in Spanje nu voorbij is: „Het is ontroerend om na negen jaar verban ning in een vrij en democratisch Spanje te komen, waar de mensen niet bang meer zijn om te praten.” Zuid-Afrika weer PARIJS. De verkiezing van Jacques Chaban-Delmas tot voorzitter van het Franse parlement is een nieuwe steun voor de plannen van president Giscard d’Estaing tot de verbreding van de komende regering naar het politieke centrum. i Carter kreeg in Monrovia een warm wel kom. Toen hij met de Liberiaanse presi dent Tolbert naar het parlementsgebouw reed werd hij door naar schatting honderdduizend mensen toegejuicht. Daarvoor had de Amerikaanse president al tegen verslaggevers gezegd zeer tevre den te zijn over zijn reis: „Ik denk dat het een succesvolle reis was”, aldus Carter, en in elk opzicht veel beter dan we hadden verwacht.” 1 Duizenfen Palestijnse en Libanese vluchtelingen zijn gisteren begonnen terug te keren naar hun woonplaatsen in Zuid- Libanon. Hun onderkomens zijn echter veelal verwoest. Volgens officiële cijfers hebben 250.000 mensen tijdens de Israëli sche invasie hun woonhuizen verlaten. Er zouden bij de gevechtshandelingen ruim 1000 burgers zijn omgekomen. Elaine Paige, 26 lentes pril, heeft alle reden tot lachen. Uit vele kandidaten werd zij verkozen de rol van Evita Peron te spelen in de gelijknamige musical. Eerder trad Elaine op in Jesus Christ Superstar, Billy en in Hair.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3