Bonden op manifestatie tot regering: DI1 Japonnen Orkestleider Cl ov h Politie verijdelde Zuidmolukse actie in Asser café-restaurant Mogelijk weer wapens van VS naar Turkije Politiek protest bij Oscars Thor Heyerdahl steekt zijn vlot in brand Vredesleger op Cyprus in financiële nood Jongens lieten trein ontsporen Ray Noble overleden Twee doden bij auto botsing Damiate Pers JAPONNEN, VROUWELIJK EN ELEGANT DAMIATE EXTRA LIPS AUTOTRON DRUNEN IJmuider Courant f49.50 zondag 23 april a.s. Tricotages... GRIEKEN WOEDEND NA GERUCHTEN combi-shop AL DERTIG JONGEREN AANGEHOUDEN Witte Huis ontkent bericht over afwijzen neutronenbom Verdachte Utrechtse moord aangehouden BABYLIJKJE GEVONDEN Xi Z/< BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 se Ze< naar Reisschema AMSTERDAM. (ANP) Als de regering bij de besprekingen met de Industriebonden van daag niet bereid blijkt mee te werken de werkgelegenheid in de scheepsbouw te behou den kan zij op actie rekenen. Op de scheeps bouwbedrijven in de hoofdstad zoals ADM, ND SM en Verschure, liggen de actieplannen al klaar. Deze geslaagde bijeenkomst kan als een schot voor de boeg worden beschouwd. Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Vogelzang brengt dit voorjaar en zomer een nog modieuzere en vrouwelijkere collectie. Ook jeugdiger, want dat wil tenslotte iedere vrouw. Met maten, prijzen en „smaken verschillen” is bij Vogelzang plezierig- rekening gehouden. Als U bij Vogelzang komt zult U het zelf zien. In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organi seren wij een dagtocht op Nic. I veel r zijn r: en ee hoofd Dekei BI Opstapplaatsen (met vertrektijden) ij: vens raac nisa uitg< een getu pak, het een reec vooi verx VEI de gat se am nieuw Rodier, Mamut, Iril en diverse Italianen zorgen bij ons voor uw tricot-feestje. Goede wijn behoeft geen krans. Als U bij Vogelzang komt zult U het zelf zien. 4 r (ADVERTENTIES) Zonodig actie in scheepsbouw (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Kaarten a zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. Haarlems Dagblad: p l Dit zei D. Vissers, districtshoofd van Industriebond NW gistermiddag aan het slot van de manifestatie voor het behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw op het Mosveld in Amsterdam-Noord. Enkele duizenden ar beiders van NDSM, ADM, IHC-Verschure, van de VFM- bedrijven Stork, Werkspoor-Diesel en Stork Amsterdam namen aan deze bijeenkomst van de drie industriebonden deel. Ook Jaap Meijnikman van de Industriebond NW had laten weten dat de bonden zich op actie beraden als de opstelling van de regering naar het oordeel van de vakor ganisaties niet gericht zal zijn op behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen in de scheepsbouw en zware- apparatenindustrie. Burgemeester Polak van Amsterdam noemde het de bat over de scheepsbouw in de Tweede Kamer vorige week een teleurstellende ervaring. Zelfs de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken gaven volgens burgemeester Polak blijk van een verregaande onderschatting van de problematiek. Hij herhaalde op de meeting in Amsterdam dat het niet gaat om ruim 3000 arbeidsplaatsen, maar dat er door de plannen van het kabinet in totaal 6000 arbeidsplaatsen op het spel komen te staan. „Wij willen met de regering praten over de vraag welke ander mogelijkheden er zijn dan dat onmogelijke plan om meer dan 6000 mensen op straat te zetten. Uitgangspunt daarbij is voor ons het voortbestaan van de NDSM en een perspectief voor ons gebied. Samen met u, samen met de vakbeweging, samen met de politieke partijen in Amster dam zal uw gemeentebestuur zich daarvoor inzetten”, riep de burgemeester de deelnemers aan de manifestatie toe. Grote Houtstraat 26-30 Haarlem J NEW YORK (AP). Het vredesleger van de Verenigde Naties op Cyprus heeft met ernstige financiële problemen te kampen. Dit kan er mogelijk toe leiden dat verschillende eenheden naar huis ge roepen zullen worden. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties deed gisteren een drin gend beroep op de leden voor snelle finan ciële hulp om de internationale vredes macht in stand te kunnen houden. Er is een tekort van 50 miljoen dollar. De vredesmacht op Cyprus wordt, in tegenstelling tot die in het Midden-Oosten, alleen geschraagd door vrijwillige bijdra gen. Waldheim merkte op dat de sterkte van de buffertroepen hierdoor al van 4000 naar 2500 man moest worden terugge bracht. Vorig jaar oktober trok Finland zijn troepen terug omdat de financiële lasten te groot werden. Ook Oostenrijk, Engeland, Canada, De nemarken en Zweden hadden volgens Waldheim geklaagd over de in verhouding buitengewoon hoge financiële lasten die zij als contribuerende landen moesten dra gen. Deze situatie, zo zei Waldheim, heeft enkele van hen gedwongen hun verplich tingen te herzien. DEN HAAG (ANP) Twee jongens van 15 en 16 jaar uit Zoetermeer hebben be kend op 1 april stenen te hebben gelegd tussen de wissel van de sprinterlijn bij station Meerzicht in Zoetermeer. Bij de aangehouden Zuidmolukkers zijn veel jongeren tussen 14 en 18 jaar. De politie wil nog steeds geen enkel commentaar geven over de aanhouding van het grote aantal Zuidmolukkers. nog in voorarrest. Ook gisteren zijn weer enkele Zuidmolukse jongeren opgepakt. Bij de gemeentelijke sociale dienst in As sen werd een jongeman plotseling door de politie meegenomen. Dat gebeurde ook twee weken geleden. De Utrechtse recherche acht de kans echter gering dat de gearresteerde, die alle medewerking aan het onderzoek geeft, de dader is. Vrijdagmiddag heeft de verdach te een bezoek gebracht aan de flat van de vermoorde mevrouw Kroonbergs. Nadat de Lochemer vrijdagavond hoorde dat Ju dith Kroonbergs dood in haar flat was aangetroffen door haar vader, heeft hij zich bij de Utrechtse politie gemeld. Het Gerechtelijke Laboratorium onderzoekt of op de kleding van de verdachte bloed sporen zijn te vinden. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (AP). In Washington is weersproken dat de Amerikaanse presi dent Carter al een besluit heeft genomen over het in produktie nemen van de neu tronenbom. Vandaag schrijft de New York Times dat Carter tot de slotsom was gekomen dat produktie van het omstre den wapen niet past in zijn ontwapenings- beleid en daarvan heeft afgezien. Woordvoerster Claudia Townsend van het Witte Huis verklaarde: „Voor zover wij weten, heeft de president nog geen beslis sing genomen inzake de neutronenbom.” Ook een regeringsfunctionaris, die onbe kend wenste te blijven, verklaarde dat Carter nog niet tot een besluit is gekomen en dat het bericht van de „New York Times” onjuist was. De krant schreef van „regeringsfunctio narissen”, die niet genoemd werden, te hebben vernomen dat het besluit van Car ter wellicht later deze week zou worden bekend gemaakt. De president zou hebben overwogen dat de Sovjet-Unie door een dergelijke beslissing hopelijk op haar beurt terughoudendheid zou betrachten bij het in haar arsenalen opnemen van andere kernwapens. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 IJV langd gevol aanle orgai staal: voor geled houd ontm te B wete het I Ond« renti at gi bl W sc dl g< Het gevolg was de ontsporing van de sprinter doordat een wissel niet werkte. Na een onderzoek door de Zoetermeerse recherche en de spoorwegrecherche kon den de jongens worden aangehouden. De Nederlandse Spoorwegen hebben nog niet kunnen vaststellen hoeveel de schade be draagt. Aa werk com: de s Wim werl houc vens striji voor Jan dien teve CPI* neer proc Rini in I een pari van N stul spr< One con beg De dra I CA in i Ve SOI de vo ve: mt le h (2 te nr ge: gr: bij dir zo da di< In ha na o\ he ze be BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 FNV-voorzitter Wim Kok hekelde de werkgevers omdat volgens hem bij de cao-onderhandelingen gebleken is dat zij zich met kracht verzetten tegen het arbeidsplaatsenbe- leid van de vakbeweging. De regering beschuldigde hij er van dat deze niet met de 900 miljoen gulden steun voor de scheepsbouw in de hand de werkgevers in deze bedrijf stak had gedwongen het arbeidsplaatsenbeleid van de vakbeweging te aanvaarden.” (Van onze redactie binnenland) ZEELAND. De 46-jarige M. van den Wijngaard uit Uden en zijn tienjarige zoon Johannes zijn gisteren bij een autobotsing om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de kruising in de plaats Zee land. Hun auto kwam daar in botsing met een auto die op de Midden-Peelweg reed. In Meijel in Limburg is gistermiddag de zesjarige Ronald Verstappen om het leven gekomen. Het kind, dat op de stoep aan het spelen was, rende plotseling de weg op. Een naderende vrachtwagen kon niet meer uitwijken. Het jongetje was op slag dood. Zeker is in elk geval dat Bellevue in het weekeinde van 18 en 19 maart enkele dagen na de beëindiging van de gijzelings actie in het Provinciehuis diverse activi teiten heeft afgezegd. Volgens personeel van het bedrijf dat ook zalen verhuurt, gebeurde dat op aanraden van de politie. Inmiddels gaat de politie nog steeds door met het aanhouden van Zuidmolukse jon- gdren uit Assen. Er zijn al meer dan 30 jongeren voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Negen van hen zitten (Van onze redactie binnenland) ASSEN. Het café-restaurant Bellevue in Assen is doelwit geweest van een bezet ting door Zuidmolukkers. Vermoedelijk een compleet plan daarvoor is gevonden tijdens een huiszoeking op 16 maart bij de overvallers van het Drentse Provin ciehuis in een Zuidmolukse wijk van As sen. Er zouden ook foto’s van het horeca bedrijf bij zijn geweest. De politie ont kent overigens dat tijdens de huiszoe- keing een bezettingsplan is gevonden. DJIBOUTI (Reuter). De Noorse zee vaarder Thor Heyerdahl heeft zijn vlot „Tigris” in brand gestoken uit protest tegen de oorlogen die in de Hoorn van Afrika worden gevoerd. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplein (Haarlem Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Westzijde 23 - Zaandam; Wandelweg 34 - Wormerveer Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Plaatskaarten voor deze dagtochten zijn tevens verkrijgbaar bij het reisbureau NZH- Cebuto, Stationsplein perron D te Haarlem. Lips Autotron, op 1 juli 1972 officieel geopend, is een permanente tentoostelling met de old time automobiel als hoofdthema. De gebouwen, in Brabantse boerderijstijl uitge voerd, zijn het geesteskind van Anton Pieck. De geëxposeerde kollektie old timers, ongeveer 220 stuks (109 verschillende merken), gaat door voor een der mooiste ter wereld. 8.15 uur Beverwijk - voor ingang station NS 8.25 uur IJmuiden - NZH-bushalte „Marktplein” voor het postkantoor. 8.45 uur Haarlem - Stationsplein perron K 9.00 uur Haarlem - parkeerterrein winkelcentrum Schalkwijk t/o kantoor Haarlems Dagblad. 8.15 uur Krommenie - voor ingang station NS 8.30 uur Zaandam - Typhoongebouw, Westzijde. Het vervoer per luxe touringcar, eenmaal gratis koffie met gebak, de lunch, entree voor Autotron, en diner, zijn bij de prijs inbegrepen. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. In Griekenland en op Grieks Cyprus is een storm van verontwaardiging losgebarsten na berichten, dat de Amerikaanse president Carter een einde wil maken aan het verbod op wapenverkopen aan Turkije. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Gis voorl Dit embargo werd in 1975 ingesteld, na de Turkse inval op Cyprus. De woede van de Grieken en Grieks-Cyprioten richt zich vooral tegen het feit, dat Turkije ten aan zien van Cyprus nog geen enkele concessie heeft gedaan. Amerika heeft steeds het wapenembargo aan dergelijke concessies gekoppeld. Op Cyprus liet minister van Buitenlandse Zaken, Rolandos, de Ameri kaanse zaakgelastigde in Nicosia weten, dat hervatting van de wapenverkopen aan Turkije de Griekse houding alleen maar zal verharden en zal leiden tot aanzienlijke verslechtering in de betrekkingen tussen Cyprus en de Verenigde Staten. De Griekse minister van Defensie Averoff, noemde het „onjuist” en „onrechtvaardig” als het embargo zou worden opgeheven voordat Turkije „logische” voorstellen in zake Cyprus zou hebben gedaan. Het opheffen van het verbod op Ameri kaanse wapenverkoop aan Turkije, dat in Washington overigens nog nergens offici eel is bevestigd, zou een gevolg zijn van de Verzamelaar en eigenaar is de heer M. Lips, die tevens oprichter is van Lips B.V., een groot internationaal bedrijf met als voornaamste produkt: de scheepsschroeven en Lips Aluminium, waarvan de naam recentelijk is gewijzigd in Alcoa Nederland B.V. Dwalend door Lips Autotron komt de bezoeker in kontakt met negentiende-eeuwse vervoersmid delen, die toen net zo'n opzien baarden als de eerste maanlanding een aantal jaren terug. Wanneer men de degelijke konstrukties van b.v. de Spijkers, Rolls Royces, Mercedessen en Renaults, ziet, weet men waarom ze zo gemakkelijk de tand des tijds weerstaan hebben. Een van de bijzonderheden van Lips Autotron is, dat alle tentoongestelde automobielen, waarvan het grootste deel in „eigen huis” gerestaureerd is, kunnen rijden. Als leider van het te Londen gevestigde Mayfair-orkest verwierf Noble in de jaren dertig grote bekendheid. Hij schreef liedjes als The very Thought of you, Good night Sweetheart, The Touch of your lips en I hadn’t anyone till you. Noble woonde sinds 1933 in de Verenigde Staten. - dIN (ADVERTENTIES) bevindingen van drie hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die de vorige week een bezoek aan Turkije hebben gebracht. De Turkse premier Ecevit zou bij die gelegen heid de Amerikanen hebben overtuigd, dat er pas concessies zijn te verwachten na opheffing van het wapenembargo. Verder zou Ecevit hebben gedreigd de 26 Ameri kaanse bases, in Turkije, die na het instel len van het embargo moesten worden ge sloten, helemaal te laten afbreken en het Amerikaanse personeel naar huis te sturen. Het Amerikaanse Congres gaat donder dag beginnen aan de behandeling van het in 1976 gesloten akkoord tussen de VS en Turkije over Amerikaanse militaire hulp. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse politie heeft al sinds de nacht van vrijdag op zaterdag een 45-jarige man uit Lochem in arrest, verdacht van de moord op de 33- jarige mevrouw Judith Kroonbergs uit Utrecht. Heyerdahl arriveerde vorige week woensdag na een tocht van tien weken van het zuiden van Irak, via de Perzische Golf en over de Indische Oceaan bij de kust van Djibouti waar hij en zijn tien medeopva- renden de „Tigris” in brand staken. In Djibouti verklaarde Heyerdahl giste ren dat hij zijn vaartuig met name in brand had gestoken uit protest tegen het feit dat de burgeroorlog in de Ethiopische provincie Eritrea hem had belet Massawa aan te doen. Hij zei een telegram te hebben gezonden naar de secretaris-generaal der Verenigde Naties om tegen dergelijke situ aties te protesteren. Woody Allen, de maker van Annie Hall, ontving Oscars voor de beste film, de beste regie en samen met Marshall Brickman voor het beste oorspronkelijke scena rio. Hoofdrolspeelster Diane Keaton kreeg de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol. De onderscheiding voor de beste manne lijke hoofdrol ging naar Richard Dreyfuss voor zijn optreden in The Goodbye Girl van Neil Simon. Voor de beste mannelijke bijrol werd Jason Robards onderscheiden voor zijn spel als de detectiveschrijver Dashiell Hammett in Julia. Vorig jaar had hij in dezelfde categorie een Oscar ontvan gen voor zijn rol in All the Presidents Men. Als beste buitenlandse film werd Mada me Rosa van Moshe Mizrahi onderschei den, waarin Simone Signoret de hoofdrol speelt. De film Star Wars kreeg de meeste on derscheidingen, zes stuks, voor verschil lende creatieve prestaties, maar geen van de „grote” Oscars. De makers van de film kunnen echter genoegen nemen met het feit dat hun produkt het grootste kassuc ces tot dusverre is. De prijs voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar Vanessa Redgrave voor haar aandeel in Julia van Fred Zinnemann. Deze laatste onderscheiding leidde tot een politiek incident, toen de 41-jarige actrice bij het in ontvangst nemen van haar oscar zei: „U hebt u niet laten intimideren door een troepje zionistische schreeuwers. Ik zal blijven strijden tegen anti-semitisme en fascisme”. Voor het gebouw in Hollywood waar de prijzen werden uitgereikt, demonstreer den leden van de militante Joodse Defen- sieliga, die Vanessa Redgrave van anti semitisme beticht. Aanleiding hiertoe is een door haar gemaakte documentaire The Palestinian. Aanhangers van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) hielden een tegenbetoging. (Van onze kunstredactie) HOLLYWOOD. Bij de jaarlijkse prijsuitreiking van de Amerikaanse Aca demy of Motion Picture Arts and Sciences zijn Richard Dreyfuss, Diane Keaton en de film Annie Hall als de grote winnaars uit de bus gekomen. (Van onze kunstredactie) LONDEN. De Britse dirigent, musi cus en componist Ray Noble is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden in een Lon- dens ziekenhuis. Noble woonde in Santa Barbara in de Amerikaanse staat Califor- nië, maar vloog enkele weken geleden naar de Britse hoofdstad voor een medis che behandeling. 'De Typhoon: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: WEHL. (ANP) Naar de politie van de Oostgelderse plaats Wehl pas gisteren be kendmaakte heeft een landbouwer op Eer ste Paasdag in de Weemstraat in die plaats een babylijkje gevonden. Het kind, een jongetje, moet enkele uren na zijn geboor te in een badlaken zijn gewikkeld en onder een heggestruik zijn neer gelegd. ^In ver- band met het onderzoek heeft de rijkspoli tie de vondst niet eerder bekendgemaakt. Volgens de anatoom-patholoog is het kind levend ter wereld gekomen. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat het een ge welddadige dood is gestorven. Bij aankoop van plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken. De gewenste opstapplaats wordt op uw kaart vermeld. U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. ±10.15 uur: koffiepauze in Terheyden; ±12.30 uur: lunch in Oisterwijk; ±14.30 uur: autotron Drunen, bezoek tentoonstelling, alsmede die van de expositie over de „ontwikkeling van de luchtvaart", en over „50 jaar DAF-trucks"; ±18.00 uur: diner in Nieuwkuyk. BS;.< Is "W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4