DIRECTIE HOOGOVENS VERWIJT ONDERNEMINGSRAAD voor IHD en Kloosterhuis Maarten en Petronella Plakker 65 jaar getrouwd t HUWELIJKSJUBILEUM DOOR BURGEMEESTER OPGELUISTERD Verhuizing routinekarwei CPN-conferentie over staalcrisis VHHP wil CAO-o verleg hervatten Advies over reorganisatie mist realistische aanpak 99 K - 1 saw Soepel verloop Mijlpaal On gewone aan blik Bloemetje Dik tevreden Verbetering VELSEN-IJMUJDEN 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 (Van een onzer verslaggevers) BIJ HOOGOVENS MM r 5 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Huize „Kennemergaarde” in Driehuis staat leeg en ook de gangen en kamers van het paviljoen Velserduin naast het IJmuiden se Zeeweg Ziekenhuis bieden een uitgestorven aanblik. Het IJmuiden se ambulancevervoer bracht maandagmiddag alle bewoners naar hun nieuwe woonadres: het gloednieuwe verpleegtehuis Velserduin aan de Nic. Beetslaan in Driehuis. Het ging om honderd bejaarden, onder wie veel rolstoelpatiënten. Voor hun verhuizing had Kloosterhuis bijna al i zijn rijdend materieel op de weg. Vier ambulances, drie rolstoelauto’s en een vijftal personenauto’s reden vanaf twee uur af en aan bij de hoofdingang van het nieuwe Velserduin die via de inrit aan de Wolff en Dekerlaan werd bereikt. IJMUIDEN. De directie van Hoogo vens betreurt het dat de Ondernemings raad zich in haar advies over de reorga nisatie van het staalbedrijf niet heeft uitgesproken over de wenselijkheid van een sociaal plan. Dat dit is verzuimd, getuigt van een weinig realistische aan pak, aldus de reactie van de directie op het uitgebrachte advies. Temeer daar een sociaal plan in concept vrijwel ge reed is, waarmee gedwongen ontslagen voorkorhen kunnen worden, zo luidt het verwijt. 41 I i - r Si in Driehuis was maandagmiddag de afsluiting van een geslaagde verhuisoperatie. ü- Een kopje koffie in het verpleegtehuis ir Nu wordt door de heer en mevrouw Plokker een rustig leventje geleid. Boeken lezen igde iren reef aod- lips inde Tot voor kort zijn de onderhandelin- gen over de werkgelegenheidspara graaf van CAO I en II in gezamenlijke bijeenkomsten van vakverenigingen en directie gevoerd. Deze gesprekken zijn, zoals bekend, volledig vastgelopen om dat Hoogovens weigert de vijfploegen dienst in te voeren op de wijze zoals de Industriebonden van het FNV zich dat hadden voorgesteld. Om verdere stag natie te voorkomen, wil de VHHP het overleg over de afzonderlijke CAO II hervatten. Bestuurslid mr. R. de Horn zei gisteren dat die gesprekken „gauw bekeken kunnen zijn”. De voorstellen van de VHHP lijken acceptabel voor de directie. De Vereni ging eist geen reële loonsverbetering en blijft op de zogenoemde nullijn zitten. Wel vraagt de VHHP een volledige prij scompensatie, een verzoek dat door de directie waarschijnlijk zal worden in gewilligd. Deze ontwikkeling zou ertoe kunnen De bewoners van het oude Velserduin kwamen het eerst aan bod. Twee uur was de officiële begintijd van de verhuisactie, maar om kwart voor twee reden de eerste ambulances voor bij de ingang van het paviljoen aan de Tuinderstraat. „Om de bewoners onnodig wachten te besparen” zegt de heer N. Kloosterhuis die halver wege een toch wat ongewone middag op een rimpelloos verlopen verhuisoperatie kon terugkijken. De verhuizing naar Driehuis betekent een verandering ten goede voor alle be trokkenen. Mevrouw Kessler maakt in het Het is meer dan vijfenzestig jaar geleden dat de oorspronkelijk Vlaardingse Maarten Plokker tijdens de traditionele avondwandeling langs de Oranjestraat in de Egmondse Petronella Glas zijn grote liefde vond. Maarten Plokker, die al op z’n elfde jaar met zijn vader mee naar zee was gegaan als afhoudertje, was toen al stuurman. Vlak na het huwelijk in 1913 zou hij schipper worden, eerst op het kleine scheepje de Derika 6. Vijfenveertig jaar heeft de heer Plokker gevaren. Als kind begonnen op een harings chip, later op de stoomtrawler^ en nog later op de motortrawlers. Zijn laatste schip, in de oorlogsjaren was de Betje, de Rotterdam 16. Voor hij echter deze loopbaan op zee afsloot, had hij drie reddingen op zijn naam gezet. Voor een van die reddingen is een Duitse onderscheiding voor het redden van een kottertje nog een trots familiebezit voor de Pl'okkers. Het leven op zee was niet makkelijk. Thuis zat mevrouw Plokker veelal in de zorgen over het lot van haar man. „Altijd was hij weg”, zegt ze nu, „het is eigenlijk pas van de laatste twintig jaar dat ik wat aan hem heb.” Ook de heer Plokker vindt het best zo. Ondanks de avonturen, vond hij het niet erg zijn zeemansleven op te geven. De armoe, het harde werken, hij heeft het te goed gekend. Dat is ook de reden dat hij zijn beide zonen door liet leren en hen niet, zoals veelal gebruikelijk was, meenam de woelige baren op. oude Velserduin deel uit van de groep rolstoelpatiënten die tegen tweeën gedul dig in de gang op vervoer wacht. Aan de eigenlijke verhuizing is een periode van koffers pakken en het merken van kleding vooraf gegaan. Als 78-jarige beleeft ze de verhuisdrukte heel bewust. „Erg onge woon, maar een verandering met uitzicht op beter”, zegt zij. Haar aanvankelijke bezorgdheid over verlies van dierbare spulletjes heft ze inmiddels van zich afge zet. „Die dingen gebeuren bij elke verhui zing. Allemaal betrekkelijk moet u den ken. Zeker op mijn leeftijd”. De volledige staf van het verpieegtenuis aan de IJmuidense Zeeweg gaat mee naar Driehuis en dat is een geruststellende ge- Het sociaal plan voorziet onder meer in een regeling voor diegenen die intern worden overge plaatst. De betrokken werknemers, die genoegen moeten nemen met een lager geklasseerde functie, krijgen een aanvulling op hun salaris zodat het bereikte inkomensniveau onaangetast blijft. Be halve deze loonsuppletie, is bij interne overplaat singen tevens her- en omscholing in het geding. Ook daarvoor zal een financiële tegemoetkoming van het ministerie van Sociale Zaken worden gevraagd. De ongeveer tweehonderd personen die met functiewijziging worden geconfronteerd, ver huizen vooral van de zogenoemde ondersteunende afdelingen naar de produktiesectoren. Het sociaal plan is voorts van toepassing voor hen die elders, dus buiten het bedrijf, een baan hebben aangenomen. Voor deze categorie zal het pensioenreglement zodanig worden gewijzigd, dat de betrokkenen hun pensioenrechten niet verspe- In „Kennemergaarde” maandagmiddag tussen twee en drie uur hetzelfde beeld als in IJmuiden te zien. Rolstoelpatiënten worden over een ongemakkelijke drempel de auto ingeholpen. Daartusendoor lopen de enkele bewoners die onder geleide zelf nog naar de auto kunnen komen. Voor een praatje is geen tijd. Wél in de koffiekamer Het nieuwe „Velserduin” telt vijf ver- pleegafdelingen waarvan er nu drie in Scholten zei het uitermate jammer te vinden dat de Industriebonden van het FNV volharden in hun weigeren deel te nemen aan de besprekingen over het sociaal plan. „Helaas verschijnen zij niet aan de onderhande lingstafel, terwijl het toch in het belang is van al onze werknemers dat er een goed sociaal beleid wordt vastgelegd”, aldus Scholten. gebruik zijn. In het najaar komen de twee laatste afdelingen in gebruik waarmee de capaciteit op tweehonderd bedden komt. De verhuisdag is ook voor mevrouw A. Bosman, verpleegkundig directrice van het nieuwe tehuis, een mijlpaal die on danks een nauwgezette voorbereiding met enige spanning tegemoet is gezien. Van nervositeit overigens geen spoor bij me vrouw Bosman, medisch directeur F. C. J. Westerweel en de andere stafleden die het gebeuren van nabij gadeslaan of er per soonlijk voor in touw zijn. Een grootscheepse verhuizing als die van maandag heeft het bedrijf Klooster huis niet voor problemen gesteld. Erva ring met soortgelijke operaties in Haar lem (verhuizing Elisabeth Gasthuis) en Zaandam (Juliana Ziekenhuis) bleek van veel nut bij de voorbereiding en uitvoe ring. Vier uur stond voor de nieuwe bewo ners als uiterste tijdstip van binnenkomst genoteerd. Het IJmuidense vervoerbe drijf had het verhuiskarwei maandag middag al een uur voor die tijd geklaard. litie 1 op n in 33- uit IJMUIDEN. De CPN heeft in de langdurige economische crisis en de gevolgen daarvan voor Hoogovens, aanleiding gezien een conferentie te organiseren over de problemen van de staalindustrie. De bijeenkomst, waar voor tal van sprekers uit de CPN- geledingen zijn uitgenodigd, wordt ge houden op zaterdag 22 april in het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof te Beverwijk. Medewerkers van het wetenschappelijk bureau van de CPN, het Instituut voor Politiek en Sociaal Onderzoek (IPSC), bereiden de confe rentie voor. IJMUIDEN. Als de impasse in het CAO-overleg bij Hoogovens uitmondt in een langdurig arbeidsconflict, zal de Vereniging van Hoger Hoogovens Per soneel (VHHP) de directie verzoeken de besprekingen over CAO II gewoon voort te zetten. Deze aparte arbeidso vereenkomst is bedoeld voor werkne mers met hogere inkomens. In het zorgvuldig uitgestippelde Tijsche ma was met verkeersopstoppingen, geslo ten spoorbomen en zelfs aanrijdingen re kening gehouden. Bij de verhuisoperatie waren in totaal veertien voertuigen be trokken. De Invaliden Hulpverlenings dienst leverde een bijdrage met twee rol- stoelauto’s en een zeskoppige bemanning waarmee het aantal medewerkers aan de verilizing op 21 kwam. personeelsleden die te kennen geven weg te willen, maar niet kunnen omdat ze financiële bindingen hebben met het bedrijf. Die werknemers willen we de helpende hand toesteken. Het FNV meent dat wij daarmee discrimineren, omdat uitsluitend per sonen, werkzaam in de ondersteunende afdelin gen, van de regelingen profiteren. Dat is waar, maar juist in die afdelingen zijn de problemen’ het grootst”. Irffcolonne rijdend boden de rolstoelau- to’s/de ambulances en de personenauto’s een'ongewone aanblik op de wegen waar langs de bewoners van Kennemergaarde en Velserduin naar Driehuis kwamen. Van oponthoud onderweg was geen sprake. De spoorbomen bij de halte Zeeweg in IJmui- den-Oost en die van Driehuis/Westerveld bleven braaf open gedurende de verhuiso peratie die door de Velsense politie nauw lettend in de gaten werd gehouden. Door het gekozen tijdstip buiten de spitsuren bleek afzetting van kruisende wegen onno dig. Door het soepele verloop van de ritten was iedereên al om drie uur op de plaats van bestemming. dachte voor haar en alle andere wachten den op de gang bij de toegangsdeur. Na een jaar in IJmuiden heeft ze al maanden naar de verhuizing toegeleefd. Zij zal op de tweede etage van de nieuwbouw in Driehuis haar kamer krijgen. Na zes jaar „Kennemergaarde” zegt een opgewekte mevrouw Klijn: „Als de verzor ging gelijk blijft aan daarginds heb ik niets te klagen. Ik heb er best zin in”. Ook andere gezichten staan glunderend bij de inmgang van „Velserduin”, waar iedere binnenkomende een bloemetje of andere presentjes uitgereikt krijgt. Aan de bijeenkomst wordt meege werkt door enkele vooraanstaande communisten, die ieder een aspect van de staalcrisis zullen belichten. Zo zal Wim Schoutendorp, economisch mede werker van het IPSO, een inleiding houden over de betekenis van Hoogo vens als nationale basisindustrie. De strijd voor verbetering van de arbeids voorwaarden wordt besproken door Jan Berghuis die bij Hoogovens in dienst is als bankwerker. Berghuis is tevens lid van het partijbestuur van de CPN. De econoom Pim Juffermans neemt de winsten, investeringen en produktiviteit bij Estel onder de loep. Rinus Haks, lid van Provinciale Staten in Noord-Holland voor de CPN, geeft een toelichting op de voorstellen die de partij heeft gedaan voor de uitbreiding van de werkgelegenheid. Na de inleidingen over deze vraag stukken, volgen discussierondes. Ge spreksleider is Jan Muskee, lid van de Ondernemingsraad van Hoogovens. De conferentie, die om half elf ’s morgens begint, draagt een openbaar karakter. De prijs voor een toegangskaart be draagt 2,50. van het Velserduin waar de bejaarden dik tevreden blijken. Tevreden over de verhuisoperatie en het nieuwe gebouw dat ze nu voor het eerst in werkelijkheid zien. len. Aan de herziening van dit reglement, die reeds is goedgekeurd door het Pensioenfonds, zijn voor Hoogovens geen kosten verbonden. Wel gelden weer kosten voor loonsuppletie, her- en omscho ling en kosten voor verhuizing. Om het vrijwillig ontslag van werknemers die financiële verplichtingen aan Hoogovens hebben, zoals bijvoorbeeld leningen, niet langer onmoge lijk te maken, heeft de directie met de aan het overleg deelnemende bonden afgesproken, som mige bepalingen uit het concept-sociaal plan nu al rechtsgeldigheid te geven. Voor de kosten hiervan heeft Hoogovens zich garant gesteld- De FNV- bonden hebben inmiddels hun scherpe afkeuring uitgesproken over dit besluit. Zij vinden het on juist dat maatregelen van kracht worden die gel den voor bepaalde groepen werknemers. Scholten: „De invoering van een sociaal pro gram duldt geen langer uitstel. Er zijn nogal wat rf- Een bosje bloemen bij binnenkomst van het nieuwe „Velserduin”. Voor deze be woonster was dit maandag de eerste ken nismaking met een totaal andere woonom geving. usi- lop .on- inta for- den dis- VELSEN. Nadat afgelopen zaterdag met de familie grootscheeps feest is gevierd, heeft het echtpaar M. Plokker-Glas maandag hun 65-jarig huwelijksfeest nog eens in bijzijn van burgemeester P. J. Molendijk herdacht. Want deze derde april is de huwelijksdag van dit echtpaar, dat nu vijfenzestig jaren lief en leed deelt. In hun kamer in de Moerberg, waar het echtpaar Plokker sinds vorig jaar woont, werd het feestje op bescheiden schaal voortgezet. De 85-jarige bruidegom, zijn 87-jarige bruid, de 64- en de 63-jarige zonen met hun echtgenotes en één van de zeven kleinkinderen warep er verenigd om eerst met de huisgenoten koffie en gebak te gebruiken, waarna het bezoek van de burgemeester het feestelijk gebeuren een officieel tintje gaf. cans alle t, de ach- n de adat t Ju- was t hij Het oekt oed- Gisteren zijn de besprekingen over dit plan voortgezet tussen de directie en vertegenwoordi- gers van de Industriebond CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHP). Wederom lieten de bestuurders van de FNV-bonden het afweten omdat zij eerst meer duidelijkheid wensen over het behoud van de werkgelegenheid bij Hoogovens. De heer F. Scholten, hoofd Personeel en Organi satie van Hoogovens, deelde gisteren na afloop van het overleg mee dat het stadium is bereikt waarin met het ministerie van Sociale Zaken bekeken moet worden welke financieringsmogelijkheden van rijkswege aanwezig zijn. De kosten van het sociale programma liggen in de orde yan grootte van zestig a zeventig miljoen gulden. Daarbij is uitgegaan van een benutting van de regelingen, die noodzakelijk is om de problemen bij Hoogovens op te lossen. Algemeen wordt verwacht dat de overheid, en in navolging ook de EEG, een deel van deze som voor hun rekening zullen nemen. Verpleegtehuis Velserduin’ verwelkomde eerste bewoners het hoger personeel van Hoogovens (2000 man) een CAO wordt afgesloten, terwijl voor de overige 18000 werkne mers geen nieuwe CAO zal gelden. de horizon op zee afkijken. Zo groot is de band nog wel, dat hij graag ziet wie er uitvaren en binnenkomen. Maar de momenten van bezinning zijn er ook. Mevrouw Plokker zegt ook: „Dat je zoveel kunt meemaken, twee oorlogen wel, dat begrijp je eigenlijk niet”. •ir Het vijfenzestigjarig huwelijksfeest was voor burgemeester P. J. Molendijk bezoekje waard om het echtpaar te feliciteren, als nieuweling in Velsen’s omstreken maakte hij graaf van de gelegenheid gebruik van de heer en mevrouw Plokker de authentieke verhalen over het oude IJmuiden te horen. Tot zijn grote genoegen kreeg de heer Molendijk van de bruidegom een boekje met oude prentbriefkaarten van Umuiden. Gezellig werd door het bruidspaar aan de hand van de plaatjes herinneringen opgehaald. M 4 v\'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5