STADSVERWARMING: ELECTRISCH KOKEN EN STOKEN MET DE DEUR DICHT bel Hoe komt de warmte in huis Onrust komt voort V c STADSSCHOUW BURG V E LS E i F De N91 tekstverwerker vanCanada. uit onwennigheid Vrijdag 7 april: De Canadezen veroveren Haarlem voor een gratis proef abonne ment HA! Koelwater centrales opnieuw gebruiken PWN-DIRECTEUR OVER SAMENVOEGING KANTOREN F I 99 B 0 s CS c CS o I E I es Afsluiting Meerstraat Russische dansers in Stadsschouwburg OMS IBM Xerox NQ4 Micom S( bi Sales 1977* NQ1 NQ2 Toneel in „Wijk aan Duin” Tekstverwerker OMS 103 inOMS-trein. Onze mobiele staf geeft u een demonstratie. 6 DIN 19 7 8 APRIL DINSDAG 4 AFWEZIG JAKOB SMIT H 1 Vogelenzang: IJmuiden: Liever geen bezoek aan huis ENGEL SCHUITEN r KAMERMUZIEKSERIE OMS Nederland bv tekstverwerking Postbus 133,2600 AC Delft. Telefoon 015/560082/560159/ 561320 i 4' IJmuiden: Heemskerk: IJmuiden: IJmuiden: Heden is in volle vrede van ons heengegaan de heer Heden overleed zacht en kalm, na een kort stondige ziekte, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader weduwnaar van Neeltje Paap in de ouderdom van 95 jaar. Namens de familie: J. van der Veer IJmuiden, 2 april 1978 „Huize Breezicht”, Keizer Wilhelmstraat 1 Corr.-adres: Havenkade 45 De overledene is opgebaard in het Uitvaart centrum aan de Eemstraat 27 te IJmuiden. Bezoek aldaar van 19.00 tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 5 april om 14.00 uur op de begraafplaats „Duinhof” te IJmuiden Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer op de begraafplaats. vr. 7 KALINKA - Russische Oekraïns zang- en dansensemble J. J. Zo’n dikke dertig jaar geleden brachten ze ons kauwgom, vrijheid en sigaretten.Nu: de bevrijdingvan het |||P Nederlandse kantoorleven. ||f De tekstverwerker OMS-103. Nummer één in Canada. Verslaat nu ook hier de bekende giganten op harde feiten: Op z’n prijs bijvoorbeeld en ook binnen de scherpste kalkulatie is de OMS 103 beter! HERVATTING PRAKTIJK a.s. maandag 10 april (023) 319053 di. 25 DE PARVENU OF DE BURGER EDELMAN di. 4 HERFST IN RIGA vr. 28 NOORDHOLLANDS PHILHARMO- NISCH ORKEST E dei Bo zat leg cs CS X 5 o U o co ÖQ Een CAj^AP gaine geeft uw figuur verantwoorde steun én korrektie 5 o U W-f s, ball MT Che ver< voll din; nan Ian, die dut leid kas een in 1 te APRIL J. A. M. Lith, tandarts (O weduwnaar van Boukje Jagt in de ouderdom van 97 jaar. W. Smit B. J. Katérs-Smit A. Dekker-Smit Smit M. Smit-van Leeuwen J. Linnenkamp-Smit F. Linnenkamp F. H. Smit C. D. Smit-Bleeker Klein- en achterkleinkinderen Bloemendaal, 2 april 1978 Huize „Buitenzorg”, Conollyweg 2 Corr.-adres:» Scheldestraat 92 te IJmuiden di. 18 HOLLANDS HARPKWINTET N93 ‘I Vader ligt opgebaard in het „Uitvaartcen trum” Eemstraat 27 te IJmuiden, alwaar geen gelegenheid tot bezoek. De crematie vindt plaats donderdag 6 april a.s. om 13.30 uur, in het crematorium te Velsen, halte Driehuis-Westerveld. Vertrek vanaf Scheldestraat 92 circa 13.10 uur. Gelegenheid tot condoleren in één der ont vangkamers van het crematorium na afloop van de plechtigheid. k Onze demonstratietrein brengt het oprukkende front van OMS tekstverwerkende systemen binrien uw bereik. De OMS-103 is beter. Die theorie kunt u hard zien worden: Station Haarlem, spoor 14,7 april 1978. van 10-19 uur. Join the Winner! 5 o#-: 1 w VA B d i Speciaalzaak Prijzen: gen. Het water uit de wa terleiding wordt in dat toestel langs de hete ver warmingsbuis (warmte wisselaar) geleid. Dat lei dingwater kan zo worden opgewarmd tot 60 gra den, te gebruiken in de keuken en de douche. Een wervelende show met spektakulaire dan sen, authentieke zang en kleurrijke folkloristi sche klederdrachten, alsmede een balalaika- orkest. f37-500,-exd.btw (huuren lease ook mogelijk) Waarneming voor spoedge vallen op de spreekuren der overige tandartsen. ANEGANG 25 HAARLEM TEL. 324532 BEVERWIJK. In verband met werk zaamheden aan de wegverharding zal de Meerstraat tussen het Stationsplein en de Raadhuisstraat, met ingang van dinsdag 4 april gedurende drie weken voor alle rij- verkeer worden afgesloten. De daar gevestigde bedrijven zal men alleen kunnen bereiken öf van de zijde van het Stationsplein öf van de zijde van het Meerplein, voor zover de werkzaamheden dat toelaten. len we ook ons milieu. De lucht vervuilen we met afvalgassen. En door het opge warmde koelwater wordt ons oppervlakte water vies warm. In combinatie met de fosfaten uit onze wasmiddelen is dat war me water een verderfelijk milieu, waarin de levenverstikkende blauwwieren gedij en. Dat geeft op den duur stinkend, dood water. Stadsverwarming kan aan dat domme gedoe een eind maken. Het bij de elektrici teitsopwekking opgewarmde koelwater wordt niet op het oppervlaktewater ge loosd, maar met een buis naar de stad gebracht. Dat water moet dan een stuk heter zijn, dan het „afgewerkte” koelwa ter, zoals het thans de centrales verlaat. Dat is thans 12 tot 15 graden in de winter, onvoldoende om een kamer te verwarmen. Technisch is het mogelijk om het koelwa ter bij een hogere temperatuur uit de cen trale te halen (bij 90 tot 100 graden). Dat BEVERWIJK. Tweemaal per jaar geeft de toneelvereniging „Falkland” uit Heiloo een voorstelling in het buurthuis „Wijk aan Duin” en deze opvoeringen hebben inmiddels een uitstekende reputa tie. Donderdag 6 april aanstaande wordt het bekende toneelspel „De bruid in de morgen” van Hugo Klaus uitgevoerd. Komedie van Molière. Regie René Lobo door Toneelgroep Theater met o.a. Bernard Droog, Annie de Lange, Trees van der Donck en Jan Gorissen. BroirDataquest Toneelspel van Alexej Arbuso. Regie Peter Oosthoek. Met Mary Dresselhuys en Ko van Dijk a Orkestconcert onder leiding van dirigent André Vandernoot, met als solist de jonge Russische pianist Youri Egorov Prijzen: 9,- leid en goedgekeurd. De tijdelijke huisves ting gaat een bedrag vergen van ongeveer 700.000 gulden. Het vertrek van de twee staffunctionarissen en in de toekomst twee fitters bespaart het waterbedrijf in ’n jaar 230.000 gulden. De Raad van Toezicht kon na de toelich ting van Sprey eensgezind positief advies over het voorstel voor tijdelijke huisves ting uitbrengen aan Gedeputeerde Staten. I me ad trs 1e rang ƒ15,- ƒ13,- 3e rang ƒ9,- ƒ7,- Kaartver- (met „adjusta” band) I Reparatie* binnen 48 uur mftele service 023-314181 Na h< van c Vorig jaar kocht men een stuk grond in Wormerveer om een gezamenlijke dis- trictsvestiging van PEN en PWN te kun nen realiseren. Het waterbedrijf wil daar de districtskantoren Zaanstad en Bever wijk huisvesten. Ondermeer om de reden die directeur Sprey al vermeldde. Ook speelt mee dat het PWN het goede voor beeld wil geven. Het bedrijf zal in de toekomst een aantal bedrijven moeten overnemen. „En met zestien districtskan toren kun je niet goed werken, dat aantal is te groot”. De tijdelijke huisvesting in Wormerveer is nodig tot omstreeks 1 januari 1982 de nieuwe behuizing kan worden betrokken. De snellere integratie is mogelijk gewor den doordat in Beverwijk het districts hoofd en de chef der administratie zijn weggegaan. Het opnieuw benoemen van die functionarissen zou betekenen dat die Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar via het buurthuis en als men proble men heeft met het vervoer kan daarover contact worden opgenomen met dit buurt huis, Wilgenhoflaan 2c, telefoon 20944. VELSEN. In de Stadsschouwburg in IJmuiden-Oost kan op vrijdag 7 april worden genoten van Russisch-Oekraïense muziek en zang Gesteunt door een tien man tellend balalaikaorkest begint om acht uur ’s avonds een optreden van het Russisch-Oekraïense Zang- en Dansen semble „Kalinka”. Hoe komt de warmte van het verhitte koelwa ter uit de elektrische cen trale in de huizen? Niet direkt. Op een aantal punten in de wijk wordt de buis van het koelwa ter langs een andere wa terbuis geleid. Het hete water in de ene buis staat warmte af aan de andere. Deze buis komt de wo ning binnen bij de meter kast, bij een temperatuur van 90 graden Celsius. Het hete water wordt Voor de opwekking van elektriciteit is warmte nodig. Die verkrijgen we door verbranding van kolen, olie of aardgas. Bijna zestig percent van de energie, die bij die verbranding vrij komt, verdwijnt door de schoorsteen of in het koelwater van de centrale. Een dom gedoe. Elektriciteitscen trales zijn er voor de productie van elektri citeit. Het is nooit de bedoeling geweest om daarbij tevens de Elfstedentocht onmoge lijk te maken, door verwarming van het oppervlaktewater en de buitenlucht. „Deur dicht! Ben je in de kerk geboren? We stoken niet voor de buren!” Bijna wa ren wij verwend en gewend geraakt aan centraal verwarmde woningen die kreet vergeten. Die kreet, die onze ouders ons toeriepen, wanneer we de kamerdeur openlieten, waardoor de genoeglijke, maar o zo kostbare, kolenwarmte kon ontsnap pen. Want plotseling was er die gasbel onder Slochteren, en die was zo groot, die kon niet op. Heel Nederland u weet wel, 12 miljoen oliebollen ging over op aard gas. En onze steenkoolmijnen de modernste van Europa gingen dicht. Het is nu 18 jaar na de ontdekking van de bel van Slochteren. En ofschoon we sidns- dien „en masse” de kerk hebben verlaten, wilden we weten er geboren te zijn. Met christelijke offerbereidheid deelden we rijkelijk van ons gas uit, maar natuurlijk niet zonder daarvoor een hoge welvaart in ruil te krijgen. We stookten als gekken voor de buren en lieten deuren en ramen royaal open. En nu? Bezorgdheid alom, want er is toch een bodem ontdekt in het aardgasvat. Op verzoek van het ministerie van Economische Zaken sluiten we weer deuren en ramen, doen we de gordijnen dicht. Want het kaarsje brandt op. Het kaarsje van onze wereldbol. We hebben ook ontdekt dat onze elektri citeitscentrales in feite met de deuren open stoken. Zestig percent van de kostbare warmte gaat zomaar verloren. En dat niet alleen. Want met die zestig percent vervui- (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. „In Beverwijk zitten we met ons bedrijf midden in een wijk die een woonfunctie heeft. De huis vesting op zich is goed maar de stad ziet ons graag uit die wijk verdwijnen. Het districtskantoor in Zaanstad is juist slecht gehuisvest en zocht daarom ander onderdak. Vandaar het plan die twee kan toren in Wormerveer te combineren. De integratie kan nu sneller plaatsvinden dan de directie had voorzien en daarom die tijdelijke huisvesting”. PWN-direc- teur Sprey maandagmiddag in een verga dering van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. Punt van bespre king was de tijdelijke huisvesting in Wor merveer voor twee genoemde districts kantoren van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland. bestaande uit: Abbie de Quant, Edward Witsen- burg, Jaring Walta Gerrit Oldeman, Harro Ruy- senaars. Prijzen: 6,- (Vervolg van pagina 1) Bij de opwekking van elektriciteit gaan we te werk als een kind, dat een boterham met hagelslag klaar maakt, maar de oorlog niet heeft meegemaakt: Een grote berg korrels op het brood, gladstrijken met een mes en wat er dan aan weerskanten vanaf valt de vuilnisbak in. Ergerlijke verkwisting, waarover al menig vermanend woord aan tafel werd gesproken. Maar een zelfde soort verkwisting bij de elektriciteitsopwekking wordt sinds jaar en dag als vanzelfsprekend geaccepteerd. door de buizen en radia toren van de centrale verwarming geleid en verlaat de woning bij een temperatuur van 70 gra den. In de meterkast zit ten ook kranen, waarmee men het hete water bui ten de woning kan hou den. Er is ook een meter, waarmee de afgenomen hoeveelheid warmte kan worden gemeten. Het he te water komt onderweg in de woning ook de warmwaterinstallatie te- Moderne vormgeving van een hulp-warmtecentrale in het uni versitair centrum De Uithof te Utrecht. Het ontwerp is afkomstig van Architectenbureau Wouda te Utrecht. .9 hete water is wel warm genoeg om ruimten te verwarmen. De moeilijkheid is echter, dat siecnts een gebied van enkele kilometers rondom de centrales van dat hete water kan profite ren. Moet het water een langere weg afleg gen, dan koelt het te veel af. Of de buis wordt te duur. Van het hete koelwater van de centrale van Velsen zou dus wellicht nog de Velserbroekpolderstad gebruik kunnen maken, maar zeker niet de veel verderaf gelegen Noronstad. Voor de Noronstad zou dan een eigen warmtecentrale moeten worden gebouwd, die tevens de huizen van elektriciteit voor ziet. Een gegeven bij dit systeem van stads verwarming is, dat de warmte- en elektri citeitscentrales een gelijkmatige hoeveel heid warmte produceren. Voor bepaalde perioden in het jaar en tijdens piekuren (’s morgens als de thermostaten hoger worden gezet en veel warm water wordt gebruikt) zijn daarnaast in de woonwijk hulpcentrales nodig, die aardgas stoken (dat is schoon, geeft dus geen milieuver- ontreiniging in de wijk zelf en omdat de hulpcentrale maar een klein deel van tijd werkt, kost het ook niet zoveel gas). De hoofdcentrale, die aan de rand of buiten de woonbebouwing staat, kan de wat vui lere olie of kolen of andere brandstof stoken. En daarmee zijn we meteen bij nog een belangrijk voordeel van de stadsverwar ming gekomen. Men kan massaal van de ene naar de andere brandstof overgaan, zonder dat de warmte-consument het merkt. De omschakeling is alleen een pro bleem van de centrale. Men hoeft bij dit centraal geregelde systeem niet plotseling bij alle woningen kolenhokken te bouwen of olietanks te leggen. Grote bouwkundige en stedebouwkundige problemen kunnen daarmee worden omzeild. Dat betekent tevens, dat bijvoorbeeld ook de vrijkomende warmte van vuilver brandingsinstallaties kan worden benut. Daarmee lost men dus zelfs drie proble men tegelijk op: de vuilverwerking, de elektricteitsvoorziening en de warmtedis- tributie. Ook de affakkeling in de chemi sche industrie zou zo nog kunnen worden benut. De keus voor stadsverwarming betekent wel, dat iedereen in de wijk elektrisch I moet gaan koken. Het gasnet in de be staande bebouwing is geschikt voor de levering van ongeveer 4000 kubieke meter aardgas per jaar per woning. Hiervan wordt slechts 150 kubieke meter gebruikt voor kookdoeleinden. De rest dient voor verwarming en de warm-water-voor- ziening. Bij stadsverwarming is dat gas i niet nodig voor verwarming en warm wa- i ter. Een gasleidingennet voor 150 kubieke meter per woning kost bijna eveneel als voor 4000 kubieke meter. Dat is niet renda bel en bovendien was besparing van aard gas eveneens het doel van de stadsverwar ming. De stroom voor het elektrisch koken komt uit de grote centrale of uit de warm tecentrale, die ook het koelwater voor de stadsverwarming levert. En zo is het sys teem dus gesloten. We stoken niet meer voor de buren. De deur is dicht. RIEN POLDERMAN Het systeem kost weinig ruimte. Voordeel is, dat het geen zuurstof in keu ken of badkamer ge bruikt (zoals een gas geiser). 2e rang ƒ12,- ƒ10,- Inlichtingen: 02550-15743/15789. koop één week voor iedere voorstelling mensen over een paar jaar hun eigen werk weer moeten laten schieten. Twee man die nu in Zaanstad de genoemde functies ver vullen doen dat werk nu ook in Beverwijk. De heer Sprey: „In Zaanstad werken nu 34 man, in Beverwijk 31. Na de integra tie zullen er vijf tot zes personeelsleden moeten verdwijnen. We verwachten dat via natuurlijk verloop te kunnen op lossen”. De directie is niet van plan het personeel naar Wormerveer te willen laten verhui zen. De langere reisafstanden worden ge heel vergoed. De tijdelijke huisvesting zou moeten worden betrokken per 1 septem ber 1978. Met het personeel is in grote lijnen overeenstemming bereikt. Gesigna leerde onrust onder de werknemers vloeit volgens Sprey voornamelijk voort uit de nieuwe situatie. „De onwennigheid veroor zaakt de onrust. Wij als directie vinden dat genoemde problemen zoveel mogelijk door de werknemers zelf moeten worden opgelost. Het zijn volwaardige werkne mers. Die houding kan wel eens botsen met de verwachting van een andere vorm van leiding geven waarbij de directie de oplossingen aandraagt”. Volgens de PWN-directeur hebben een projectgroep en de medezeggenschaps commissie de vervroegde integratie bege- De groep „Kalinka” telt 50 leden en kreeg eerder in ons land grote bekendheid door een optreden onder Iwan Rebroff in het tv-programma „Zevensprong”. Tij dens de tournee door Nederland is Nadja Kolesnikowa presentatrice van de groep. De aankondiging van het Velsense optre den vermeldt een wervelende show van zang en dans waarbij de folkloristische kleding van de optredenden voor een au thentiek sfeertje zorgt. De voorstelling is een programmapunt van de Velser Kunstkring „Voor Allen”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6