Collectie tijdelijk ondergebracht in Haags Gemeente Museum Doek Poussin kan Warmklinkende volheid worden hersteld in spel Willem Brons Boek van Maand voor puzzelaars 8 koffie a HAG Xm- coffeïnevrij Koffie Hag probleemloos lekker! HACmag Watersporthavens in vogelvlucht bekeken wij ontvingen iredius: wegbereider voor de nieuwe visie •1H Vier klassieke vampierverhalen Paren in onvrede onthult verveling Vetus vaargidsen met luchtfoto’s Schuberts kunst tot haar recht gekomen r CO kmerikaan Johnson vint muziekconcours I I I I KUNST 19 7 8 APRIL <3 I 7 f I extra fijne melange L HAARLEM. De betekenis van het Schubertjaar werd giste ravond door pianist Willem Brons geaccentueerd, door op het door hem in het Haarlems Concertge bouw gegeven recital, de beklem mende Sonate in c van het dit seizoen herdachte romantische genie, centraal in het programma te plaatsen. DEN HAAG. Er zijh musea in ons land waarvan je houdt, niet deen vanwege de belangwekkende collectie, maar ook vanwege de v.ak ondefinieerbare sfeer die er hangt. Het zijn vaak oude musea, een bet je stoffig en donker, met rustige misschien wel bedaagde suppoos- tn die in dezelfde tijd lijken te zijn geboren als de getoonde schilde ren. Het licht is er vaak slecht en de financiële middelen gering om en grote stroom publiek aan te trekken. Wat misschien helemaal niet z jammer is, want van een dergelijk museum moet je in alle rust tonnen genieten. Het zijn musea van een sfeer. VOENSDAG 5 4---- St WW - f r bibliotheek (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) i JOHAN VAN KEMPEN PIETER TAFFIJN utotoA Het betreft hier dan de eerste (D958) van de laatste drie kolossale sonates die Schubert heeft geschreven en waarvan de grondtoon allereerst somber is. Maar al onderstreepte Brons in zijn vertolking bij voorbeeld niet zozeer de demonie van de Tarantella die de finale van deze sonate vormt en al was er in de benadering van het geheel trouwens een soms misschien wat eenzijdige gerichtheid op het lyrische aspect; ook in deze belichting kwam Schu berts kunst tot haar recht. Willem Brons lijkt in zijn uiterst beheer ste pianistiek een warmklinkende „vol heid” na te streven (eerder dan een opti maal helder klankbeeld met scherpe con touren), waarbij dikwijls een ongewoon grote aandacht voc de linkerhandpartij- en opvalt. Subtiele gevoeligheid en tegelijkertijd de zorg voor evenwicht in het, de totaal- structuur versterkend stemmenverloop, werd bij deze pianist waargenomen in de ter inleiding gespeelde prelude met fuga in bes, uit Bachs Wohltemperierte Klavier. Ronduit magistraal van visie en tech nisch kunnen was Brons’ weergave van Beethovens Diabeili-variaties, die tenslot te de bekroning van dit, door een vrij klein maar enthousiast publiek bezochte recital vormde. (Van onze kunstredactie) UTRECHT. Het nege nentwintigste Boek van de Maand, dat deze week in het Spoorwegmuseum te Utrecht is gepresenteerd, is speciaal bestemd voor puzzelaars. Het heet „Spe len met puzzels”, is samen gesteld door Pieter van Delft en Jack Botermans en uitgegeven door de Be zige Bij. Vanaf morgen ligt het in de boekhandel, tot en met 6 mei voor de prijs van 21,50; daarna gaat het 34,50 kosten. „Spelen met puzzels” be vat precies tweehonderd bladzijden met meer dan duizend puzzels plus oplos singen, waarvan ongeveer honderd om zelf te maken. De samenstellers, vormge- vers-illustratoren, hebben veel van de puzzels zelf ont worpen en geconstrueerd en hebben tevens een uitge breid onderzoek naar de geschiedenis van de puzzel verricht. land; binnenkort wordt het uitgebracht in Brazilië. De tweede prijs (tweeduizend gulden) ing naar de Nederlandse fluitist Harrie tarreveld. De Engelse pianist Philip lead bereikte de derde plaats. Hij ontving jftienhonderd gulden. De slotavond van M concours werd bijgewoond door prins (aus. Zoals zijn kennis niet altijd vlekkeloos is geweest en sommige interpretaties zijn achterhaald, zo was ook zijn keuze van de aangekochte schilderijen nogal eens du bieus. Niet altijd kocht Bredius op kwali teit, ook andere factoren speelden een rol mee, zoals het feit dat hij toevallig van de naam van de schilder had gehoord in ver band met schilders die zijn voorkeur had den. Dat heeft ertoe geleid dat de verzame ling niet evenwichtig werd opgebouwd, dat ze duidelijk een paar zwakke steeën heeft. Iets dat naast de werkelijke topkwa liteit nog eens temeer opvalt. Daarmee hoeft aan het totaal beeld dat Bredius van de 17e eeuw te zien geeft geen afbreuk worden gedaan. In elke tijd zijn er grote en kleine meesters en de groten worden waar schijnlijk nog groter wanneer ze geplaatst worden tegen de prestaties van hun min dere collegae. van Drost, zowel als de schilder zelf tot de voorouders moeten behoren van een inwo ner van Aerdenhout, jonkheer C. G. van Valkenburg. Waarmee de kunstgeschiede nis weer is uitgebreid, want over de her komst van de door Drost geschilderde personages was nog niet veel bekend. El Greco, de grote Grieks-Spaanse schil der, komt in Nederlandse collecties nau welijks voor. Van zijn hand is er een por tret van een heer dat de schilder in de allereerste periode van zijn verblijf in het Spaanse Toledo moet hebben gemaakt. De Rembrandts vormen binnen de col lectie een verhaal op zichzelf. Bredius kocht er twee; een Christus en buste en een Kruisoprichting. De eerste verkeert in goe de staat, incidenteel gesleten en van de tweede wordt de staat goed onder voorbe houd genoemd. Het zijn vrij kleine pa neeltjes waarvan vooral het eerste repre7 sentatief is voor een periode waarin Rem brandt naar een nieuwe opvatting voor zijn Christus-type zocht. LONDEN. Er bestaat een goede kans dat het schilderij van Poussin, dat afgelo pen maandag door een Italiaanse vandaal in de National Gallery in Londen met een aantal forse meshalen deerlijk werd be schadigd, nog kan worden hersteld. De directie van het museum heeft dit meege deeld. De waarde van het doek, dat de aanbid ding van het Gouden kalf voorstelt, be draagt ongeveer 2,25 miljoen gulden. De 27-jarige jongeman is inmiddels voor de politierechter verschenen. Het ligt in de bedoeling dat hij voorlopig nog een week in hechtenis wordt gehouden opdat het gerecht zich op verdere stappen kan beraden. (De collectie Museum Bredius blijft tot 28 mei in het Haagse Gemeente Museum, op werkdagen toegankelijk van 10-17 uur, op zondagen van 13-17 uur en op woensdag bovendien van 20-22 uur). CEES STRAUS In opdracht van een fa brikant van waterspor- tartikelen heeft De Boer Maritiem onder de naam Vetus Vaargidsen een se rie van drie boekjes uit gegeven met luchtfoto’s van Theo Kampa die res- ROTTERDAM (ANP). Het Gaudea- ius-muziekconcours 1978 is gewonnen oor de Amerikaanse klarinettist Edward ohnson. Tijdens het slotconcert, dat insdagavond in De Doelen in Rotterdam erd gegeven, reikte burgemeester André in der Louw de prijs, groot drieduizend lilden, aan hem uit. Van Joos de Momper II (1564-1635) is dit dorpsgezicht in wintertijd. Dergelijke gezichten met bevroren sloten en schaatsende figuren behoren thans tot de geliefdste schilderijen uit de 16e en 17e eeuw. „Een maand in het boevenpak” door Willem Walraven, uitgave Thomas Eras 16,90). „Belle van Zuylen ontmoet Cagliostro’ door Ethel Portnoy, uitgave Meulenhoff 17,50). „Uit de suiker in de tabak” door P. A. Daum, uitgave Thomas Eras 39,50). „De moeder” door Maxim Gorki, uitga ve Pegasus (ƒ24,50). „Belichtingstijd” (gedichten) door Pe ter Zonderland, uitgave Querido 13,90). I ib Weinig pianisten zijn in staat om in de 33, qua vorm en inhoud uiterst heterogene transformaties van het oorspronkelijke thema (een simpel walsje) van dit vijftig minuten durende werk, de spanning vast te houden. Willem Brons trof de diverse karakters in deze typische Beethoven-kunst met grote concentratie en overtuiging; in de expansieve maar vooral ook in de ingetogen delen zoals de fughetta en het menuet aan het slot. Superieur pianospel van dwingende kracht. Nog bij zijn leven heeft Bredius het allergrootste deel van zijn verzameling aan de overheid gelaten. Met grote bezwa ren tegen het fiscale klimaat in ons land vertrok hij in 1922 naar Monaco waar hij in 1946 zou overlijden. Hoewel zijn dood werd betreurd, was niet iedereen er rou wig om, want Bredius had tijdens zijn leven veel vijanden gemaakt die zijn ken nis en inzichten niet konden waarderen. Maar de erkenning die hij in brede kringen heeft gekregen heeft zich ook na zijn dood voortgezet. De belangstelling die er heden tendage is voor de 17e-eeuwse schilder kunst en die eerst in de vorige eeuw werd hernieuwd is er een bewijs van. X VIER UITSTEKEND geschreven, klassieke vampierverhalen van de Russische graaf Alekséj Tolstoj (1817- 1875, niet te verwarren met zijn be roemde naamgenoot Ljev Tolstoj) zijn onlangs verschenen als Contact paper back (uitgeverij Bert Bakker) onder de titel Oepyr het Russische woord voor vampier. Er zijn tal van stukken die de reis naar het Haagse museum waard maken, ook al ontbreekt nu nog de typerende sfeer van de oorspronkelijke omgeving. Ik noem bij voorbeeld de opmerkelijke „Bordeelscè ne” die Bredius heeft toegeschreven aan Michiel Sweerts (1624-1666) maar die moet zijn gemaakt door de Utrechtenaar An dries Both (1612/13-1641). Het werk heeft een dubbele bodem: de frivole voorstelling kan ook duiden op „de verloren zoon" waarbij de jongeman die door een tweetal vrouwen op twee manieren wordt uitge kleed, illustratief moet zijn voor de gelijke nis van Christus. Van Willem Drost is een sterk door Rem brandt beïnvloed vrouweportret te zien dat rijk aan expressiviteit is. Naspeuring door dr. A. Blankert, die een wetenschap pelijke catalogus met alle schilderijen van het museum samenstelde, hebben uitgewe zen dat de afgebeelde vrouw, alsmede een groot aantal andere figuren op de doeken Theo Kampa maakte deze luchtfoto die een goed beeld geeft van de drukte in de haven van Volendam. Veylers Museum in Haarlem is er zo een, nar ook het Fries Museum in Leeuwar- ch, het Mr. Simon van Gijnmuseum in Lrdrecht of het Museum Mesdag in Den hag hebben een atmosfeer geconserveerd a natuurlijk volstrekt ouderwets is, nar die toch heel erg aantrekkelijk kan zn voor wie zich aangesproken voelt tot wrbije tijden. van het Nederlands Museum voor Ge schiedenis en Kunst in Den Haag dat zou opgaan in het Rijksmuseum in Amster dam, lange tijd directeur van het Maurits- huis, kunstverzamelaar en vooral ar- chiefvorser en publicist die vele nieuwe gedachten over 17-eeuwse Nederlandse schilderkunst toen nog een bijna onont gonnen gebied zou introduceren. Door zijn reizen naar het buitenland kon hij overal naspeuringen naar min of meer verdwenen kunstvoorwerpen en schilde rijen doen. Zo vond hij in het afgelegen Poolse Gallicië de „Poolse ruiter” van Rembrandt dat toen een eeuw lang „ver dwenen” was geweest. Door publicaties en uitlatingen vestigde hij de aandacht op buitenlandse schilders. Constable, de vroege Turner, Reynolds, de Amerikaanse „Franse” impressioniste Mary Cassatt en Corot hadden daarbij zijn voorkeur, maar het moet gezegd worden dat Bredius met de moderne kunst van zijn tijd meer moei te had. Wat dan wel? „Ik geloof dat ik aan het ouwehoeren ben van verveling”, merkt de schrijfster ergens op. En dat ouwehoeren gebeurt in een uiterst ver moeiende stijl misschien is dat de nieuwe werkelijkheid? Zinnen die in zinloze moten zijn gehakt, op de vreemdste plaatsen woorden die opeens helemaal in hoofdletters wor den geschreven? Dan kan die nieuwe werkelijkheid voor mij gestolen wor den. Evenals trouwens het antieke vrouwbeeld, dat kennelijk met de rea listische invalshoek wordt bedoeld. Een klein citaat. „De teef wordt geacht ge worpen te hebben, de puppies gezoogd en oninteressant, met hangende tepels te wachten op een volgende bevruch ting. Tot de tanden uit haar bek vallen en haar nageslacht herbegint aan de cyclus. Geef mijn portie dan maar aan Fikkie”. Bij de laatste opmerking kan ik me als het om dit boek gaat, van harte aansluiten. (Meer informatie over het Boek van de Maand zaterdag in ons bijvoegsel „Erbij”). Het zijn schitterende verhalen, niet alleen klassiek als letterkundige presta ties, maar ook wat betreft sfeer en benadering van het onderwerp vam pier een onderwerp dat minder be gaafde schrijvers al gauw tot het gro teske, grand-guignolachtige verleidt. Tolstojs verhalen zijn heel wat fijn zinniger en met heel wat meer gevoel voor detail geschreven dan het wat al te gruwelijke omslag zou doen vermoe den; niet alleen de verhalen vormen een uitstekend tegenwicht, maar ook de vertaling van Marko Fondse, die het boek van een nawoord over de schrij ver voorzag. Oepyr kost 17,50. P.A.W. GELIJK MET de groei van de watersport is er de laatste jaren een niet te stuiten stroom uitga ven betreffende dit on derwerp losgekomen. Ondanks het feit dat het steeds moeilijker wordt om in Nederland water sport te bedrijven is men kennelijk niet bang dat de markt overvoerd dreigt te raken met aller lei boeken over scheep vaart. pectievelijk de IJssel- meerhavens, de Grote Ri vieren en de Zeelandha- vens behandelen. Nu is het bestuderen van lucht foto’s altijd een aardige bezigheid omdat het inte ressant is bekende en on bekende plekjes eens vanuit een ander gezicht spunt te bekijken. Het is weer eens wat anders dan je te buigen over de bekende en onmisbare kaarten en almanak. Bo vendien geven de gidsen plezierigeaanvullende informatie over bijvoor beeld de tijden van win kelsluiting en koopavon den in de vermelde plaat sen. De prijs is f 14,95 per stuk. Wat informatie betreft De tekst is op hun aan wijzingen oorspronkelijk in het Engels geschreven door Chris Cooper en Charmian Murley en ver volgens terugvertaald door Bobbo Vié. Dit omdat deze Nederlandse produktie vanaf het begin internatio naal is opgezet: het boek is al verschenen in de Vere nigde Staten, Finland, Frankrijk en West-Duits- Tot de behandelde puz- zelsoorten behoren onder meer meetkundige legpuz zels, polyvormen, lucifer- puzzels, domino- en con- structiepuzzels, magische vierkanten, ring-, touw- en balpuzzels, doolhoven, draadpuzzels, getallenpuz zels, verplaatsings- en ran geer problemen. Het boek is voorzien van ruim duizend illustraties en de helft van het aantal bladzijden is in kleur gedrukt. Nu in nieuwe verpakking van 250 gram Hag, échte koffie, gezuiverd van coffeïne en andere schadelijke bestanddelen. Beter voor hart, zenuwen, maag, gal en lever. tn Den Haag, aan de haastig bereden Ènsegracht staat het Museum Bredius Bt zijn 17e-eeuwse kunst dat je ook tot de degorie van je favoriete musea kunt re- Inen. Wellicht niet meer voor heel lang unt het statige pand uit de vorige eeuw is romenteel gesloten voor een ingrijpende istauratie waarvan het maar afwachten i of de sfeer van vroeger kan worden {handhaaf d. Het museum is dus niet toegankelijk, de ollectie echter wel want die is tijdelijk titoongesteld in de nieuwe vleugel van It Haagse Gemeente Museum. Een mu- sum, dat is opgetrokken in de stijl van de Vi4 lêuwe Zakelijkheid, een architectuur die j| 2h teweer stelde tegen de „duffe” 19e Naast schilderijen (en antiek) legae tsreaius ook een verzameling leKeninyen aan waaruit deze gewassen pentekening komt, voorstellende „Herders en vrouwen bij een bron” van Nicolaes Berchem. Berchem was een Haarlemse kunstenaar die tot de Italianiserende landschapsschilders heeft behoord. Ook het hier getoonde tafereel vertoont dergelijke invloeden. Als we de flaptekstschrijver mogen geloven, gaat deze recensie over „een onthullende nieuwe werkelijkheid”. En dan wel over onthullingen over wat wij liefde noemen. In een begeleidend briefje werd me verder uitgelegd, dat het fenomeen feminisme vanuit „een verfrissende realistische invalshoek” zou worden bekeken. Daarom heb ik „Paren in onvrede” van Hermine Heijermans (Tiebosch, Amsterdam, f 14,90) helemaal doorgeworsteld. Ik kan niemand dat aanraden. Want het enige wat het boek onthuld is een gren zeloze verveling bij de lezer. Geen nieuwe werkelijkheid en geen realisti sche invalshoek. Naast schilderijen (en antiek) legde Bredius ook een verzameling tekeningen aan schiet het boekje „Kroeg voor de boeg”, door uit geverij Becht voor 12,90 op de markt ge bracht nogal te kort, hoe wel er eerlijk verteld wordt dat er slechts een greep van 250 cafe’s en restaurants in water- sportplaatsen gedaan wordt. Maar wat moet je als b.v. Enkhuizen, Haar lem, Durgerdam, Edam, Blokzijl, Sloten en Hui zen niet genoemd wor den en er in Hoorn (vol gens het boekje) slechts drie etablissementen blij ken te bestaan. Gelukkig is er voor de onderne mende watersporter zelf nog wat te ondernemen zonder gids in de hand. WIM WIJNANDS door Roger-Gérard uitgave Standaard I «uw waarin Bredius zijn verzameling op- I kuwde en zijn huis met veel smaak in- I rhtte. Maar het moet gezegd worden: de 1 jesentatie ziet er goed uit, niet in het t nnst door het gebruik van een chocolade tuine kleur waarvan de wanden en schot- 1n zijn voorzien, een overblijfsel overi- fns van de vorige Wijnand Nuyen-exposi- t. Wie was deze Abraham Bredius die wer én van Rembrandt, Teniers, Albert Cuyp, rans Hals en Jan Steen van overal bijeen- facht om, zoals hij wilde, het volk enige sschaving bij te brengen? Bredius werd in 1855 in Den Haag gebo- in. Hij zou een groot aantal kwaliteiten in ch verenigen die hem een grote faam ïrschaften: acht jaar lahg onderdirecteur „Volledig volmaakte oneetbare perzik” (gedichten) door Gerrit Kouwenaar, uitga ve Querido 27,50). „Dichters van deze tijd”, samensteller Paul Rodenko, uitgave Van Kampen 18,50). „De aarde is zo onbewoonbaar als de maan”, roman, door Gerhard Zwerenz, uitgave Van Kampen 31,50). „Macht in overvloed”, ontwikkelingen in het Joegoslavische arbeiderszelfbe- stuur, door dr. R. M. Boonzajer Flaes, uitgave Samsom 39,50). „Marxisme en Filsofie”, door Karl Korsch, uitgave Het Wereldvenster, 28,50). „Politieke superstars”, vedettencultus in de politiek, Schwartzenberg, 26,50). „De allergevaarlijkste opdracht”, oor logsroman door Douglas Reeman, uitgave Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. 22,50). „Schiet neer die bal!”, actuele Neder landse thriller, door Jan Koesen, uitgave De Boekerij 17,50). „De bergrede in het licht van de Vedan- ta-leer” door Swami Prabhavananda, uit gave De Driehoek 14,90). „Bewust ontspannen” door dr. Herbert Benson, uitgave H. J. W. Becht 16,90). „Misdaad” door Virginia Adams, uitga ve Time-Life International Nederland 34,50). „Homeopathie en natuurlijke genees kunde”, door dr. Ch. Sharma, uitgave De Driehoek 19,50). „Voetzonemassage als therapie” door Hanne Marquardt, uitgave De Driehoek 19,50). „Genezing van verkoudheid en infec tieziekten door natuurlijke behandeling”, door dr. Erich Rauch, uitgave De Driehoek 14,90). „Vasten als therapie” door dr. H. Gër- hard, uitgave De Driehoek 14,90). „Het boek van de tulp”, door Tom bo dewijk, uitgave A. W. Sijthoff, prijs 29,50, na 31 mei 34,50. „Het land van de cactus” door Edward Abbey, uitgave Time-Life International Nederland 34,50). „De tuinen van Findhorn”, door leden leefgemeenschap Findhom over samen werking mens en natuur, uitgaven Becht 29,50). „De geschiedenis van British Airways”, door Bart van der Klaauw, uitgave Wyt 14,50). „Fokker verkeersvliegtuigen 1920- 1940” door Bart van der Klaauw, uitgave Wyt (14,50). SB

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11