Uitsp VVD-er in debat over Europees Sociaal Handvest: K) op Koningin ontmoet Waldheim Mt tiji h Tr ms toe boycot Israel gaan onderzoeken Kind bedolven onder huisvuil bevoegdheden verloskundigen Boycot van wijn uit Zuid-Afrika gevraagd en dan dit noq Microbenproces in Wenen Vrouwengevangenis in Amsterdam al te klein Kamer wil meer „Kamercommissie moet Arabische AmroPrivérekening STAATSSECRETARIS HAARS: 55 WALDHEIM OPENT NIEUW GEBOUW VREDESPALEIS KOET 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL WOENSDAG 5 (Van onze parlementsredactie) Ondertekend Slechte indruk Gehoord bij de Amro Bank. (9) Amin DEN HAAG (ANP). De Tweede-Kamercommissies voor Buiten landse Zaken, Handelspolitiek en Economische Zaken hebben gisteren besloten het Kamerpresidium te vragen een bijzondere Kaïpercommis- sie in te stellen en deze te belasten met het onderzoek naar de effecten op het Nederlandse bedrijfsleven van de Arabische boycot inzake Israel. Forel Geleidehond Ooievaar Gestoord Hess Terug FRANJ Ie jury 5 aal vas )uitslan« an de n Vrouwen Nieuw bierflesje Op bezoek Pil DEN HAAG. De regering moet op korte ter mijn met een uitspraak komen over het stakings recht voor ambtenaren. Dit eiste gistermiddag het VVD-Kamerlid De Voogd van de ministers Albeda (Sociale Zaken) en De Ruiter (Justitie). Tijdens de ri £2 O o Kan ik als Amro Privérekening- houdcr nu ook gemakkelijk een reisverzekering afsluiten? ..s w bespreking van het Europees Sociaal Handvest dat geratificeerd moet worden dreigde hij zono dig de Kamer om een uitspraak te vragen. Een meerderheid steunt de invoering van het recht, waarbij echter uitzondering wordt gemaakt voor verschillende vitale groepen. Kwetsbare groepen O o o LUX! dag en i feen ver Niet apart e e< over stakingsrecht ambtenaren - WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 0 18 9 kt '1 I I President Amin van Oeganda heeft gis teren zijn misnoegen geuit over een stre ven in de VS naar een internationale boy cot van Oegandese koffie. Hij nodigde Amerikaanse Congresleden uit eens een kijkje te komen nemen in Oeganda. On langs nog zei Amin in een toespraak van de Amerikaanse president Carter te hou den als „van een broer”. Om dit probleem op te lossen, is een paviljoen in Maastricht aangewezen als vrouwengevangenis, met twaalf plaatsen. De stichting van een derde inrichting voor vrouwelijke gedetineerden is volgens de staatssecretaris onvermijdelijk. 7 7 7 7 8 8 7 6 9 8 9 18 16 11 15 8 13 14 5 14 13 10 15 17 8 11 11 19 17 11 17 13 20 18 6 14 13 19 20 3 3 1 1 5 5 4 1 5 6 1 13 8 2 7 4 7 5 0 0 0 0 o o o o o o o 2 13 0 0 0.1 1 0 o 0.1 0.1 o 1 o o o 9 0.5 0 1 0 1 0 0.1 o o o o o ring. Het PSP-kamerlid wil van minister De Ruiter weten of deze bereid is maatre gelen te treffen opdat gevangenen de ver gadering kunnen bij wonen. HEERLEN (ANP). De zesjarige Eddy Frissen uit Heerlen is gisteren dicht bij huis onder een enorme hoeveelheid huis vuil bedolven en op slag gedood. Het kind speelde samen met een neefje in een niet omheinde voormalige zilver- zandgroeve aan de HeeVenweg op een diepte van rond 25 meter. De spelende kinderen werden verrast door een vracht wagen die vanaf de rand van de groeve een lading huisvuil loste. Eddy Frissen werd hieronder bedolven. Zijn neefje kon nog tijdig aan de lading ontkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omwonenden hebben er zich al vaker over beklaagd dat de voormalige groeve niet is af gerasterd en vrij toegankelijk is voor kinderen. Het onderzoek noemen de Kamercom missies noodzakelijk, gezien hetgeen begin februari dit jaar door het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) in een zwartboek onder de titel „De Arabi sche boycot en Nederland” bekend werd gemaakt. Het zwartboek noemde dertien gevallen, waarin Nederlandse bedrijven en de Nederlandse regering toegeven aan Arabische boycoteisen ten aanzien van Israel. De eisen zijn, dat de Nederlandse firma’s verklaren dat de produkten, welke zij naar de Arabische staten exporteren, niet bestaan uit Israëlische onderdelen. Israel is, dat het Midden-Oostenconflict naar Nederland wordt overgebracht. „Ne derlandse ondernemingen moeten onder druk van buitenaf besluiten of ze al dan niet met Israëlische firma’s contact zullen LEIDEN (ANP). De Boycot Outspan Actie in Leiden heeft de wijnimporteurs Jevline Ltd in Alphen a.d. Rijn en R. ten Voorde in Apeldoorn in een brief ge vraagd op te houden met de verkoop van Zuidafrikaanse wijnen. Een aantal klan ten van de bedrijven had de BOA attent gemaakt op een reclamecampagne voor Zuidafrikaanse wijnen, aldus de brief. De handel in Zuidafrikaanse produkten betekent directe steun aan het apartheids- regirne in Zuid-Afrika, zo schrijft de BOA. Zij haalt een uitspraak aan van premier John Vorster, die luidt: „Iedere keer als een Zuidafrikaans produkt wordt gekocht, wordt een nieuwe bouwsteen toegevoegd aan de muur van ons voortbestaan”. houden. De concurrentiepositie van de be drijven, die met Israel zaken blijven doen, verslechtert ten opzichte van de bedrijven die met Israel breken”, aldus het zwart boek. Begin vorige maand deelde het Kamer lid Van Houwelingen (CDA) tijdens een bijeenkomst van de Werkgroep Israel mee, dat zijn fractie graag openbare hoorzittin gen zou willen houden om vertegenwoor digers van het Nederlandse bedrijfsleven te horen over de medewerking aan de Arabische boycot van Israel. Vanaf 1 juni a.s. mag in het Brielse- Maascomplex ook met een speciale hengel gevist worden. Met deze vrijstelling maakt minister Van der Stee van Landbouw en Visserij het mogelijk dat vanaf die datum de in deze wateren uitgezette forel wordt bevist. De gesloten tijd voor snoek wordt gehandhaafd, zodat een voor 1 juli gevan gen snoek onverwijld moet worden terug gezet. Prins Claus heeft gisteren vijfhonderd gulden aangeboden aan het Blindengelei dehondenfonds voor de aanschaf van een geleidehond. Dat gebeurde op het terrein van de Willem Lodewijk van Nassaukazer- ne in Appingedam. Het geld is ingezameld door de manschappen van de kazerne. Elke maand betaalt elke soldaat één gul den. Eens in de twee maanden kan dan een hond worden aangekocht voor het fonds. In een reigerkolonie bij Voorschoten is een ooievaar sinds het begin van de week op zoek naar een nest. Het is voor het eerst dat een ooievaar een plaatsje zoekt in de veertig jaar oude kolonie. Niet alle nesten zijn daar bezet en de reigers schijnen de bezoeker te accepteren. Een carrillon bij het hoofdkantoor van Daftrucks in Eindhoven, dat ter gelegen heid van het vijftigjarige jubileum door het personeel aan de directie is geschon ken, blijkt de televisies in de omgeving ernstig te storen. In verband daarmee is het carrillon tijdelijk buiten gebruik ge steld. Een onderzoek zal moeten uitwijzen hoe de storing wordt veroorzaakt. De om wonenden waren overigens niet alleen slechts te spreken over de storing van de tv, die elk kwartier optrad in de vorm van zwarte balken, maar ook over het feit dat ze iedere vijftien minuten naar hetzelfde wijsje moesten luisteren. Het Kremlin heeft de westelijke verzoe ken tot vrijlating van Hitlers plaatsvervan ger Hess afgewezen. Dat zou, aldus het Kremlin, neerkomen op amnestie voor het fascisme. Dit heeft de Russische ambassa deur in de DDR, Abrasimov, gisteren ge zegd op een persconferentie in Oost-Ber- lijn. Twee uit de 17de eeuw daterende bijbels die uit de St. Laurenskerk in Rotterdam waren gestolen, zijn terecht. Bij de oplos sing van een reeks inbraken vond de poli tie de bijbels tussen de buit. In verband met de inbraken werden zes arrestaties verricht. De Voogd, die voor het eerst als Kamer lid een rede hield, wees erop dat zijn fractie stakingen van ambtenaren ziet als een uiterste middel voor hen om de inhoud van een nog vast te stellen regeling te beïnvloeden. Een aparte regeling vindt hij nodig omdat de overheid eenzijdig de ar beidsvoorwaarden voor ambtenaren vast stelt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tunis DONDERDAG 6 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 7.05 uur onder 20.22 uur Maan op 6.37 uur onder 19.11 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.48 uur en 15.08 uur Laagwater 10.51 uur en 23.17 uur h. bew. zw. bew. zw. bew h. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. regen h. bew. geh. bew. motregen motregen geh. bew. onbew. motregen geh. bew. 1. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. zw. bew zw. bew. mist regen onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew ono ono no no no ono ono no ono no nnw nw n nno nno no no n n ono windst. no ono ono nno no windst. nw windst. nno nw no windst. nnw n nnw n zo n zzo z Uitsluiting op eenzijdige wijze door Ne derland betekent volgens hem dat ons land een slechte indruk zou maken bij de part- ner-landen. „Er is geen sprake van dat met een beroep op dit artikel Nederland zijn grenzen zou moeten openen voor grote aantallen buitenlandse werknemers”, zo weersprak hij een ander argument. KOI’ brief christ de oir moers nieuw vrijkc 7 6 -0 8 7 3 6 4 S 7 5 II 7 6 12 8 6 8 15 DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer wil dat verloskundigen grotere be voegdheden krijgen. Zij moeten, naar de mening van een meerderheid in de Kamer, voortaan ingeschakeld worden bij de voor lichting over geboorteregeling en het ma ken van uitstrijkjes ter controle v^n baar moederhalskanker óók op niet-zwange- re vrouwen en verder moeten zij met de huisartsen toegang krijgen tot de fysio logische verloskundige afdelingen van al gemene ziekenhuizen. Dat is gisteren ge bleken bij het debat over de bevoegdheden en de titel van verloskundigen in de Twee de Kamer. In de door de regering voorgestelde re geling beperken de anticonceptie voorlich ting en de baarmoederhalskanker-contro- le door verloskundigen zich uitsluitend tot zwangere vrouwen. PAK gen va gebrul beurt ming (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). WENEN (DPA). Een rechtbank in Wenen houdt zich sinds gisteren bezig met de vraag, of microben plastic kunnen eten, zoals „microbenonderzoeker” Her bert Schaden (53) beweert. het \x/eer cü Mor tijd rt gene i terecl sluit mens door i cratis voele: God 1 De ren e van i van c de B vrijla teger word (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vorige maand in gebruik genomen vrouwengevangenis in de Amsterdamse Bijlmermeer is nu al te klein. Uit een beleidsnotitie die staatssecretaris van Justitie mevrouw mr. E. A. Haars (CDA) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt dat er behoefte is aan ongeveer honderd plaatsen voor vrouwelijke gevangenen. De vrouwenafdeling van de „Bijlmerbajes" kan aan slechts zeventig gedetineerden plaats bieden. In de Australische deelstaat Victoria mogen vrouwen voortaan ook een drankje drinken in de hotelbars, die tot nog toe alleen voor mannen toegankelijk waren. Voortaan zal een barkeeper die een vrouw een drankje weigert, strafbaar zijn. Een bankdirecteur die weigert een vrouw kre diet te verschaffen op grond van haar sekse, is eveneens strafbaar. Dit alles vloèit voort uit een wet „gelijke mogelijk heden” die gisteren in Victoria van kracht is geworden. Er komt binnenkort een bierflesje met een wijde halsopening op de markt, dat moet appeleren aan de smaak van de .jon ge consument”. Het is een flesje dat in een handomdraai kan worden geopend en dat zo’n wijde hals heeft dat het ook als drinkglas kan worden gebruikt, aldus de Verenigde Nederlandse. Glasfabrieken. De gewenste bijzondere Kamercommis sie zal zelf haar werkwijze moeten bepa len. Bij de Kamercommissies voor Buiten landse zaken, Handelspolitiek en Econo mische Zaken leeft de wens, dat de nog in' te stellen commissie gebruik maakt van het sinds kort vastgelegde wettelijke recht om zelfstandig, te besluiten een enquête te houden. Dan is het gemakkelijk allerlei betrokkenen onder ede te horen. Alle' een w< een n van zi aan nieuw vertra het mi en de One gehou lie va overg ste or De PvdA’er Albers vond het vreemd dat het wetsvoorstel wel voorzag in soepele regelingen en recht op bijstand voor Ne derlanders in de andere aangesloten lan den, maar dat omgekeerd Nederland dit niet voor de buitenlanders wilde laten gel den. „De betrokken werknemers hebben sociale premies en belasting betaald en kunnen hun rechten op sociale uitkeringen doen gelden, aldus'de socialist. Het verdrag werd in 1961 in Turijn on dertekend door onder meer ons land nadat de Raad van Europa in het begin van de jaren vijftig het initiatief tot de opstelling van het Europees sociaal handvest (ESH) had genomen. Het legt de sociale doelstel lingen van een groot aantal Europese lan den vast. Als zodanig wordt het wel verge leken met het Europees verdrag ter be scherming van de rechten van de/mens waarin de fundamentele vrijheden gere geld worden. Zes EEG-landen en Noorwe gen, Ijsland, Cyprus en Oostenrijk hebben het verdrag tot nu toe ondertekend. Het ESH bevat bepalingen over o.a. het Vergezeld van een aantal ambtelijke ad viseurs gaan minister Van der Stee van Antilliaanse Zaken en staatssecretaris Van Lent van Defensie op 8 april naar de Antillen. Ze zullen er tot de 21ste blijven. Het gaat om de reis die werd uitgesteld in verband met de toestand bij KSH. De provincie Gelderland laat onderzoe ken of de verhalen juist zijn dat koeien minder snel drachtig worden dan vroeger doordat het grasland waarop zij grazen bemest wordt met afvalstoffen van zuiveringsinstallaties. Daarin zouden nog restanten van „de pil” zitten, die niet vol doende worden verwijderd. ren en spoorwegpersoneel wordt opgehe ven. Dit uit 1903 stammende verbod en het ontbreken van een algemene stakingsrege- ling leidden elf jaar geleden ook tot de vertraging waarmee Nederland en de an dere Benelux-landen het handvest behan delen. In afwachting van de definitieve regeling wil de regering de ambtenaren nog steeds voorlopig buiten de regels van de internationale overeenkomst houden. Het Kamerlid Van der Hek (PvdA), voor zitter van de Kamercommissie voor de Handelspolitiek," zei desgevraagd het in het zwartboek van het CIDI aangeroerde pro bleem ernstig te vinden. „Het Nederlandse bedrijfsleven wordt kennelijk gebruikt ten behoeve van de buitenlandse politiek van andere landen”, zei Van der Hek. Het zwartboek stelde, dat één van de gevolgen van de Arabische boycot van Weer in binnen- en buitenland C tn •2'5) Ja, hoor. Dat maken we ook voor u in orde. .ÉS SS e® De beleidsnota van staatssecretaris Haars zal een van de gesprekspunten zijn bij de openbare vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Justitie die maandag wordt gehouden. Daar komt het gehele gevangenisbeleid van de regering aan de orde. Het PSP-kamerlid Van der Spek heeft over deze bijeenkomst vragen gesteld aan de minister van Justitie. Hij wil dat ook gedetineerden, die tenslotte de meest direct betrokkenen zijn bij het ge vangenisbeleid, aanwezig moeten kunnen zijn bij de openbare commissievergade- ■o- S o 1 Koningin Juliana opende gisteren in Den Haag het nieuwe gebouw voor het Internationaal Gerechtshof. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties was ook aanwezig. Op de foto is hij in gesprek met de koningin. verschillende verdere wijzigingen ge vraagd. Zo drongen de oppositie en de liberale fractie er bij de regering in amen dementen op aan de regelingen voor bui tenlandse werknemers in ons land verder uit te breiden. Het CDA stelde de ministers vragen over het buiten de goekeuring hou den van betreffende artikelen. Van Dam: „Beide uitzonderingen betreffen een kwetsbare groep in onze samenleving, waarvan duidelijk moet zijn dat zij zoveel mogelijk met Nederlanders in gelijke posi tie moet kunnen verkeren.” DEN HAAG. hr aanwezigheid van koningin Juliana heeft dr. Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de VN, gistermid dag het nieuwe gebouw van het Internatio naal Gerechtshof dat is gebouwd in de tuin van het Vredespaleis geopend. In het trappenhuis van het nieuwe gebouw onthulde de president van het Internatio naal Gerechtshof, Jiménez de Aréchaga, een steen met een spreuk van Cicero. Zowel Waldheim als Jiménez uitten in hun toespraken hun erkentelijkheid aan Nederland, dat zo’n belangrijke rol heeft gespeeld bij het totstandkomen van het gebouw. recht op arbeid, het recht op billijke ar beidsvoorwaarden, veilige en hygiënische arbeidsomstandigheden, vrijheid van or ganisatie, collectief onderhandelen inclu sief het recht van staking, bescherming van de gezondheid, sociale zekerheid als mede bepalingen over het recht van het gezin op sociale, wettelijke en economi sche bescherming. Ook wordt het recht op bescherming en bijstand van migrerende werknemers en hun gezinnen geregeld. In 1966 diende de regering het wetsont werp ter goedkeuring van het ESH in. Op 13 januari 1967 volgde de Memorie van Antwoord op vragen van de vaste Kamer commissie en verscheen een eerste nota van wijziging. Hierin werd voor het eerst het artikel over het stakingsrecht (ook geldend in de particuliere sector) buiten de ratificatie gehouden. Sindsdien is de be handeling van het verdrag vertraagd tot in januari vorig jaar het eindverslag van de vaste Kamercommissie voor Sociale Za ken verscheen. In mei verscheen daarop de derde (en laatste) nota van wijziging. De Kamer heeft de regering gisteren om Zeg, nu heb ik toch de 1ste prijs in een schoonheidswedstrijd gewonnen. Kan ’t geld nu ook op m’n Amro Privérekening gestort worden? Natuurlijk mevrouw. Even uw rekeningnummer opgeven en ’t komt in orde. De aanklacht luidt, dat Schaden een bedrieger is. Schaden wekte in 1973 opzien, toen hij van de mogelijkheid sprak een microben- stam te kweken, die plastic en andere kunststoffen biologisch vernietigt. Het Ne derlandse verpakkingsconcem Van Leer verzekerde zich van de rechten van het onderzoek van Schaden en betaalde hem tot 1975 jaarlijks twee miljoen schilling 300.000). Toen het concern echter vergeefs op de patentrijpheid van de „plastic vretende microben” wachtte, klaagde het Schaden wegens bedrog aan. Het proces zal min stens twee weken duren. In de v tezorgdh ien-Oost< lan de Is In de L iet blad Bovendk ierufsvert nacht: de Samenvc ribunaal tondsrepv ijk wordt; Dit alles frankfort Regering moet uitspraak doen I Vooruitzichten voor vrijdag Zonnige perioden en vrij koud. Aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp.: omstreeks 3. graden, max. temp.: omstreeks 9 graden 1 Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Roethof (PvdA) wees er daarentegen op dat de rechtspositie van ambtenaren en personeel in de particuliere sector zoveel overeenkomst is gaan vertonen dat aparte regelingen niet nodig zijn. Ook Nypels (D’66) en Jansen (PPR) verzetten zich te gen een uitzonderingspositie voor ambte naren. Namens het CDA vroeg Van Dam de regering over de stand van zaken in het overleg met de ambtenarenorganisaties o- ver het stakingsrecht. De gesprekken tussen de regering en het overheidspersoneel zijn er de oorzaak van dat bij de Eerste Kamer al enkele jaren een wetsontwerp op afhandeling wacht waarin het stakingsverbod voor ambtena- Q, 82

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2