itspraak derde Russell-tribunaal Moro in brief: tijd dringt Frans voorstel aan EEG: BESLISSING N-BOM NAAR CLIMAX ’n Ei hoort erbij 1 Kritiek van EEG op Israel verwacht Transplantatie mag zonder toestemming Doodvonnis voor twee Palestijnen op Cyprus Van duivel bezeten Vrouw had hersenaandoening Briefbom ontploft op kantoor Britse CP ie iet lat al en lat ils de RAMBLERS SCHIERMONNIKOOG MULL OF KINTYRE VERGANKELIJK OENSDAG 5 i F ‘g ils m )S- jk id- an ris de Bn. in een verklaring uitgeven waarin kritiek wordt uitgeoefend op Israel. (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT. Met algemene stemmen heeft Be jury van het derde internationale Russell-tribu- laal vastgesteld, dat de Berufsverbote in West- )uitsland een ernstige bedreiging van de rechten ran de mens betekenen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De leiders van de negen EG-landen zullen vrij dag en zaterdag tijdens een bijeenkomst in Kopenhagen vrijwel zeker ^7 door Nico Scheepmaker erufsverbote schenden rechten van de mens De 1 1 I Weiger onveilige it olietankers L n ►r iS (ADVERTENTIE) De Amerikaanse opperbevelhebber een i De heuvels zijn blijkbaar bedekt met zo veerkrachtige heide dat je die als trampoli ne zou kunnen gebruiken, schapen met zwarte koppen dragen vachten die als gor dijnen tot aan de grond hangen, en de bevolking schijnt zich ook niet te laten ophaasten, zoals moge blijken uit het ver haal over de boer die met vakantie naar Spanje ging en wilde weten waarom de Spanjaarden het steeds over „manana” hadden. Een vriend legde hem uit dat dit „morgen” betekende, en dat ze daarmee willen aangeven dat ze iets liever niet vandaag deden als zij dit tot morgen kon den uitstellen. „Oef”, moet die boer uit Mull of Kintyre toen gezegd hebben, „ik ben blij dat wij thuis in Kintyre niet even haastig gebakerd zijn!” PARIJS (UPI). De Franse artsen mo gen vanaf gisteren organen van een dode gebruiken voor transplantatie, ook al ge beurt dit zonder voorafgaande toestem ming van de dode of diens familie. Moro schrijft, dat er niet veel meer tijd rest: „Ik ben een politieke gevan gene die in een onhoudbare positie is terechtgekomen door uw bruuske be sluit iedere dialoog met gevangen mensen te stoppen”. Ook zegt hij zich door de leiders van de christen-demo- cratische partij in de steek gelaten te voelen en besluit hij met de hoop, dat God hun geesten moge verhelderen. De Italiaanse regering heeft giste ren echter opnieuw taten weten niet van plan te zijn in te gaan op de eis van de ontvoerders van Moro, de Ro de Brigades, om in ruil voor diens vrijlating leden van Rode Brigades tegen wie momenteel een proces wordt gevoerd, te laten gaan. De vorige week ontving een lid van de Britse „Anti-Naziliga” in Buckinghamshi re een briefbom. Bij het openen van de brief ontplofte de bom, maar niemand werd gedood of gewond en er werd ook geen schade aangericht. De Britse „Anti- Naziliga” is een boven de partijen staande organisatie die strijdt tegen de rassenpoli tiek van het rechtsradicale Nationale front. Het lijkt niet toevallig, dat verschillen de Amerikaanse kranten gisteren meld den, dat een beslissing van president Carter voorhanden is en dat de gezag hebbende New York Times zelfs bericht te, dat Carter dat besluit al heeft geno men en wel in n< gatieve zin. Dergelijke „lekken” de New York Times citeerde niet bij name genoemde regeringsautori teiten zijn niet ongewoon, noch in de Amerikaanse noch in de Nederlandse politiek, en bedoeld om politiek welge vallige krachten te mobiliseren. Als de berichten in de New York Times kloppen zal de president het ongetwijfeld hard te verduren krijgen. Men is het in de Verenigde Staten nog lang niet vergeten, dat Carter vorig jaar de produktie van de B-l-bommenwerper stopzette in de hoop op enige toeschietelijkheid van de kant Dit zei de Franse minister van Buiten landse Zaken, De Guiringaud, gisteren in een bijeenkomst met zijn collega’s uit de overige EEG-landen. Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie zegde op aandringen van de Ook het Pentagon heeft zich de afgelo pen maanden niet onbetuigd gelaten in het onder druk zetten van hun opperbe velhebber, president Carter. Er werd en wordt gehamerd, op de militaire nood zaak van het-wapen, maar vooral ook wordt ontkend dat invoering van de neu tronenbom een verlaging van de atoom- drempel teweeg zal brengen, met derhal ve een grotere kans op een atoomoorlog. Zonder twijfel zal een dergelijke beslis sing van Carter ons land welbekomen en zal die vooral ex-minister Kruisinga van De ramp met de Amoco Cadiz, waarbij meer dan 200.000 ton ruwe olie voor de Bretonse kust vrij kwam, is de vierde aan de Franse kant van Het Kanaal. Daar passeren jaarlijks honderden miljoenen tonnen olie in tankers. De Gemeenschap De advocaat van de twee Palestijnen is in ho ger beroep gegaan. Als dat niet wordt toegewe zen zal het vonnis op 1 aankomst van de twee Palestijnen bij het ge rechtsgebouw in Nicosia Defensie veel plezier doen. Maar het is ook zonder enige twijfel, dat West-Duits- land en Groot-Brittannië, die zich al heb ben uitgesproken voor het NAVO-bezit van de neutronenbom, Carter dit niet in dank zullen afnemen. Wat daarvan de politieke gevolgen zullen zijn, valt nau welijks te overzien, maar het kan een nieuw argument betekenen voor diege nen die al jaren pleiten voor een Europe se atoommacht. Het feit, dat de Verenigde Staten de neutronenbom klaar hebben voor pro duktie is nog geen jaar bekend en heeft overal in de wereld tot felle reacties geleid. Vooral het als cynisch ervaren karakter van dit wapen spaart geen mensen, maar wel gebouwen deed het verzet er tegen, ook in ons land, fel op vlammen. Als Carter tegen dit afschrikwekkende wapen „neen” zegt, is dat een moedige stap. Voor zijn politieke welvaren is het tenslotte te hopen, dat het doel wat hij ermee wil bereiken sfeerverbetering bij de ontwapeningsgesprekken ipet de Sovjet-Unie wordt bereikt. Carter meent dat de produktie zijn politiek van nucleaire ontspanning doorkruist. Hope lijk vindt Moskou dat ook. Van top tot teen besmeurd met olie, wer ken deze vrijwilligers verbeten op het strand van Portsail in Bretagne, pogend de oliebrij te verwijderen na het veronge lukken van de olietanker Amoco Cadiz LONDEN (DPA). Op het hoofdbu reau van de Britse Communistische Par tij in Londen is een briefbom ontploft. Een concierge liep daarbij lichte verwon dingen op. juni worden voltrokken, tenzij de president gratie verleent. Op Cyprus is de laatste vijftien jaar geen 1 e e i. v n li- id es r s De nieuwe LP van Wings, „London Town” bevat tegen alle verwachtingen in NIET „Muil of Kintyre”, dat in Engeland tien weken lang nummer 1 stond op de hitlijst. Is „hitlijst”, vraag ik me opeens ongerust af, nog wel een gangbare uit drukking, of dateert hij nog uit mijn eigen popperiode? Zo ik die al ooit gehad heb. Want ik ben weliswaar een fervente fan van de Beatles (is het waar dat ze uit elkaar zijn?, en zo ja, is het dan niet een even groot verlies voor de muziek in het algemeen als de vroege dood van Wolf gang Amadeus Mozart?), maar om de een of andere reden heb ik me toch niet aan de kant staan vergapen toen John, Paul, George en die ene namaak-Beatle hun befaamde grachtentocht door Amsterdam maakten. Ik was en ben natuurlijk ook te oud voor die flauwekul, ik had de Beatle- leeftijd in de glorietijd van The Ramblers, en ik kan me niet herinneren dat de meis jes in mijn klas toen regelmatig flauw vielen bij het zien of horen van Theo Uden Masman en Marcel Thielemans. Maar ik weet nog heel goed dat we elkaar in de eerste en tweede klas van de HBS eraan herinnerden dat we, zodra de lessen afge lopen waren, als de gesmeerde bliksem naar huis moesten omdat The Ramblers die dag op de radio kwamen, en wie weet wel het boemeltje van Purmerend zouden spelen! De vrees is gewettigd, dat Muil of Kinty re de komende zomer overspeeld zal wor den door toeristen, en dan vooral door het type Wings-fans dat weinig van het hen zo vertrouwde vertier zal aantreffen: disco bars en dergelijke. Je moet het je ongeveer voorstellen als Schiermonnikoog, dat van de ene dag op de andere internationale bekendheid krijgt door een prachtige song van Vader Abraham: „Schie-ier, monnik- OOG, met je vloedlijn en dui-huinen” ik merk al doende dat Muil of Kintyre en Schiermonnikoog hetzelfde metrum en hetzelfde ritme hebben! In alle landen komt Schiermonnikoog, gezongen door Vader Abraham met het Schevenings vis- serskoor op de achtergrond, als nummer 1 uit de bus, en bij miljoenen ontstaat het koortsachtige verlangen om dat zo fraai bezongen Schiermonnikoog met zijn jut ters en vissers te aanschouwen. Charter vluchten, een opbloei van het particuliere initiatief bij de eigenaars van boten en bootjes die de toeristen in een sfeer die aan Duinkerken-1940 doet denken naar het ei land overzetten, rijdende discobars, WC’s en EHBO-posten, hulpdiensten voor drug gebruikers in nood, en overal waar je komt die stem van Vader Abraham: „Schie-ier, monnik-OOG, met je meeuwen en scha- hapen”.... g is B- m fi rn le m at le f e- n- et et e- T- 1 achtergrond Het lijkt intussen ook wel zeker, dat Car ter als hij beslist de neutronenbom niet in produktie te nemen, wat zijn naaste politieke omgeving betreft, vrijwel alleen zal staan. Het is geen geheim, dat zijn topadviseurs in meerderheid tot aan maak van dit wapen hebben geadvi seerd. En niemand, ook topadviseurs van een Amerikaanse president niet, vindt het leuk als er niet wordt geluisterd. NICOSIA (Reuter). Een rechtbank in Nico sia op Cyprus heeft twee Palestijnen ter dood ver oordeeld wegens moord op de hoofdredacteur van het vooraanstaande Egyptische dagblad Al Achram, Joussef Dibai. Ja, onze generaties zijn veel tekort geko men vergeleken met de huidige popgene- ratie, maar daar staat tegenover dat wij de oorlog nog even hebben meegemaakt! Hoe dan ook, de Beatles zijn verdwenen, de Ramblers bestaan nog, en met „Muil of Kintyre” heeft Paul bewezen dat hij het nog steeds kan, ook zonder John. „Miche le”, „Yesterday”, „Muil of Kintyre”.zij zullen, met nog een handvol Beatles-melo- dieën, deze eeuw ongetwijfeld overleven. En „Muil of Kintyre” is nu al een even bekend geografisch begrip als indertijd Penny Lane in Liverpool, zoals Alan Road in de kleurenbijlage van The Observer van 26 maart 1978 opmerkt. Kintyre is een schiereiland dat links van Glasgow als een lange slurf omlaag reikt naar de rechterbovenkant van Noord-Ierland, en Muil of Kintyre is het uiteinde van die olifantsslurf. bevrijdingsorganisatie PLO een akkoord met Cuba heeft gesloten voor het verlenen van militaire hulp aan de Palestijnen en voor het zenden van Cubaanse technici. De Sovjet-Unie heeft gisteren volledige steun beloofd aan de Palestijnse comman do’s, die weigeren hun posities in Zuid- Libanon over te dragen aan soldaten van de VN-vredesmacht. Volgens hoge diplo matieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet delen de Russen de argwaan van het PLO tegen de bedoelingen van de troepen van de Verenigde Naties. Het Israëlische dagblad Haaretz schreef gisteren, dat naar verwacht wordt alle Israëlische militairen tegen het einde van deze maand zullen zijn teruggetrokken uit het zuiden van Libanon. In de verklaring wordt gesproken over lezorgdheid over de situatie in het Mid- len-Oosten als gevolg van de verstarring an de Israëlische houding. In de Libanese hoofdstad Beiroet meldt iet blad Al Achrar, dat de Palestijnse (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Onveilige olietan kers moeten geweerd worden uit alle Eu ropese havens. De EG-landen moeten dit afspreken als eerste stap ter voorkoming van milieurampen zoals met de olietan ker Amoco Cadiz aan de Bretonse kust. Wat betreft de uitwerking van Berufsverbote is het tribunaal tot de conclusie gekomen dat deze leiden tot een „algemeen klimaat van angst om politieke rechten uit te oefenen”. Vele mensen, aldus het voorlopige rapport, bedrijven zelfcensuur en politieke terughoudendheid omdat zij bang zijn dat een andere houding hun kansen aan het werk te komen vermindert. „Creatieve mogelijkheden worden ingesnoerd en men buigt zich voor de druk van de conformiteit”. ASCHAFFENBURG (Reuter). In het duiveluitbanningsproces in het Beierse Aschaffenburg, hebben gisteren vijf art sen verklaard, dat het slachtoffer, de 23- jarige Anneliese Michel, een hersenaan doening had die mogelijk epilepsie-aan- vallen veroorzaakte. Het proces wordt gevoerd tegen twee geestelijken die op de vrouw duiveluitdrij ving toepasten en tegen de ouders die geen medische hulp inriepen. Anneliese Michel stierf in juli 1976 aan ondervoeding. van het Kremlin en voorstanders van de harde lijn in het Amerikaanse Congres zullen ongetwijfeld hameren op het uit blijven van wezenlijke tegemoetkomin gen op het punt van de wapenbeheersing van de kant van de Sovjet-Unie. En onge twijfeld ook zal men een „neen” van Carter tegen de produktie van de neutro nenbom, uitleggen als een nieuwe-ver- geefse-concessie aan het adres van Moskou. Franse bewindsman toe snel te zullen ko men met voorstellen om de veiligheid van de tankervaart te verhogen. De Guirin gaud bepleitte ook een Europese studie inzake verbetering van de technologie. De bestrijding van milieurampen en internationale sancties tegen schepen die ruimen en tanks spoelen in bepaalde kust zones. van de NAVO-troepen in Europa, Alexander Haig, gaf gisteravond, nadat hij kennis had genomen van het bericht in de New York Times, al vast een paar schoten voor de boeg. Volgens de NAVO- commandant getuigt het van onbegrip voor het karakter van het afschrikkend vermogen, als politici suggereren dat de invoering van de neutronenbom de atoomdrempel verlaagt. Integendeel, al dus Haig. Het uitbreiden van de moge lijkheden (zo heeft elk beroep zijn eigen jargon- T. N.) vergroot juist de geloof waardigheid van het westelijk vermogen een aanvaller onaanvaardbaar zware verliezen toe te brengen, aldus Haig. zich beziggehouden met twaalf gevallen van Berufsverbote. Deze zijn geselecteerd uit een „aanbod van vijfhonderd. De voorzitter van het Russell-tribunaal, de in ballingschap levende Joegoslavi sche historicus Vladimir Dedyer, betreurde het feit dat geen enkele voorstander van Berufsverbote was ingegaan op de uitno diging voor het tribunaal te verschijnen. Daarom moest het tribunaal genoegen nemen met documenten, waarin het stand punt van bond en deelstaten, die bepaalde mensen uit de over heidsdienst hebben ontslagen, is verwoord. Alleen als de dode voor zijn overlijden een wettig document heeft voorgelegd aan een rechtbank waarin hij verwijdering van zijn organen verbiedt, is de arts hier aan gebonden. De bedoeling van de nieuwe maatregel is het bekorten van de vertraging die tot op heden optrad tussen het moment dat een donor werd gevonden en de transplantatie. Onder de oude wet was de arts eraan gehouden eerst toestemming aan de fami lie van een dode te vragen voor hij kon overgaan tot het uitnemen van de gewen ste organen van de dode. Bovendien kwam men ook eenstemmig tot de conclusie, dat de lerufsverbote op discriminerende wijze in praktijk worden ge tracht: de wet treft voornamelijk linkse mensen. Samenvattend kwam de jury van het in Frankfort gehouden tribunaal gisteren tot de uitspraak, dat „het burgers van de Bondsrepubliek op basis van hun politieke overtuiging onmoge- Ujk wordt gemaakt een beroep in overheidsdienst uit te oefenen”. Dit alles werd gisteren op een afsluitende persconferentie in frankfort bekendgemaakt. Een week lang heeft het tribunaal ROME (AFP/DPA/AP). In een brief aan zeven vooraanstaande christen-democratische politici heeft de ontvoerde Italiaanse christen-de- mocratische leider Aldo Moro, op nieuw gevraagd te zorgen dat hij vrijkomt. als geheel voert jaarlijks 500 miljoen ton in. En met de maatschappijen die onder goedkope vlag varen (zoals met de Amoco Cadiz het geval was) gebeuren viermaal zoveel ongevallen als met schepen die on der de vlag van OESO-landen varen, aldüs De Guiringaud. Frankrijk zal op de internationale zee- rechtconferenties van de VN streven naar uitbreiding van de territoriale wateren van de huidige drie naar 12 mijl. Het recht van doortocht voor schepen die onveilig moe ten worden geacht, moet worden beperkt. Tenslotte moeten binnen de 200-mijls-zo- nes op zee volgens Parijs „gevaarlijke ge bieden” worden vastgesteld waar extra toezicht mogelijk moet zijn. De Deense voorzitter van de Europese ministerraad sprak in een aparte verkla ring over de „grote vrees die de ramp met de Liberiaanse tanker bij Bretagne heeft veroorzaakt. Er is sprake van een toene mend gevaar voor dergelijlje rampen en het overleg om dat in te perken, moet worden geïntensiveerd,” aldus de Deense bewindsman in zijn samenvatting van het, debat. (Door Ton Nillissen) De politieke strijd die in de Verenigde Staten woedt over het al dan niet in produktie nemen van de zogenoemde neutronenbom of neutronengranaat, lijkt zijn climax te naderen. Als Carter de beslissing al niet heeft genomen, dan zal die in ieder geval binnen een paar dagen vallen, zo wordt in Washington verwacht. De twee Palestijnen, de 28-jarige Mohammed Khadar en de 26-jarige Sajid Hoessein, schoten Sibai in het Hilton Hotel in Nicosia dood en kaap ten vervolgens een vliegtuig. enkele veroordeelde meer ter dood gebracht, hoewel er doodvonnissen werden uitgesproken. wal Hoe vergankelijk roem is, wordt hèt best geïllustreerd door dit verhaaltje van Nick Tosche in „Penthouse” van april 1978: „Vorig jaar stond ik in een gfammofoon- platenwihkel in Los Angeles, waar twee jonge meisjes in de platenbakken stonden te snuffelen. Een van de meisjes pakte een exemplaar van „Magical Mystery Tour” uit de bak en riep naar haar vriendin: „Hé, moet je kijken! Paul McCartney zat vóór

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3