De Brulboei wil Pengebouw als dependance S Gevel aan Popelstraat voor instorten behoed FNV-leden scharen zich achter vakbondsleiding t I I I Witte Tejater wordt om zeep geholpen" Ik koop geen fiets. Ik koop een Raleigh. Bij f I NOTA SUGGEREERT GEBRUIK BENEDENETAGES ALS JONGERENCENTRUM n BREUK IN CAO-OVERLEG HOOGOVENS DEFINITIEF z Rheumacollecte bracht bijna twintig mille op „Herfst in Riga” subliem komediespel Ontspanning en vorming Mankement gevolg van renovatie” Wk VËLSEN-IJMUIDEN 5 19 7 8 APRIL Kennemerlaan 76-78, IJmuiden, Tel. 15726 i»« 1 VELSEN. Geheel volgens de verwachtingen heeft ook het pu bliek uit de IJmond zich de gele genheid niet laten ontgaan Mary Dresselhuys en Ko van Dijk, twee top-figuren van ons Nederlands toneel, gezamenlijk in een kome die te zien optreden. Vandaar dat de Velsense Stadsschouwburg dinsdagavond bij de opvoering van Alexej Arbusows toneelspel „Herfst in Riga” vrijwel geheel was uitverkocht. Hetgeen voor beide acteurs sinds de première in oktober een vertrouwde ervaring moet zijn geworden. Waarmee dan tevens nog geregeld wordt bewezen dat met goed toneel over al volle zalen kunnen worden ge trokken. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Buurthuis De Brulboei wil het jongerenwerk verplaat sen naar het Pengebouw aan de Kanaalstraat. De huidige accommoda tie van deze buurt is onvoldoende om het huidige jongerenwerk te kunnen voortzetten, wil dit tenminste niet ten koste van andere buurthuisactiviteiten gaan. Het plan is nu, in de visie van het buurt huis, om twee van de drie benedenzalen van het Pengebouw tot vier kleine ruimten te verbouwen en om de kelder in te richten als disco. In deze vijf ruimten zal een passend onderkomen te creëren zijn voor de dikke driehonderd jongeren die nu wekelijks buurthuis De Brulboei bezoeken. In een nota over deze zaak hebben Brulboeibestuur en staf hun mening uiteen gezet. De nota dient als praatstuk bij de onderhan- delingen met wethouder H. J. Scheeper, die in eerste instantie de initiatieven van het buurthuis positief waardeert. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De leden van de Industriebonden NW en NKV hebben gisteren in overgrote meerderheid hun instemming be tuigd met het voorstel van de vak bondsleiding om het C AO-overleg bij Hoogovens af te breken. Het aanbod om 1,5 percent van de prijscompensatie beschikbaar te stellen in ruil voor een experiment met de vijfploegendienst is voor lopig ingetrokken. 4 (WOENSDAG 5 (ADVERTENTIE) Behalve verdeelde meningen, viel bij JAN VAN DAM wenst is: veel jongeren kunnen hierin hun agressie een beetje uitleven. I van ig in i Ha tt de waal Indo- n de tiero- vee •gie cht iten van veer de twee maanden een popconcert zal voldoende zijn. VELSEN. De Rheumacollecte, die van dertien tot achttien januari in Velsen werd gehouden, heeft bijna twintig mille opgebracht. De woning Popelstraat 5 is geen geval op zichzelf. Het pand Popelstraat 4 (aan de overkant) vertoont hetzelfde verschijnsel maar dan aan de tuinkant. en buitenmuren, lekkende vloeren in doucheruimten en ondeugdelijke vloeren als gebreken die direct met de slecht uitgevoerde reno vatie verband houden. Toen het werk aan de gang was heeft hij als ex- bouwvakker al gewezen op de gevolgen die van een verkeerde aanpak te duch ten waren. „Om te begin nen is de kwalitiet van de woningen vooral en dus de omvang van het renova tiewerk niet grondig ge noeg bekeken”, zegt hij. Tijdens het werk zijn de gevels onvoldoende gestut en dat is volgens Kiewiet de directe verklaring voor de AAN ZIJN zijde bevond zich een Mary Dresselhuys, die als getalenteerd kome- diënne alle speelse en tragi-komische as pecten, rijk genuanceerd en steeds precies getimed in het geding heeft kunnen bren gen, waarmee een dergelijk figuurtje fris en volkomen natuurlijk dient te worden gekarakteriseerd. Ontwapenend kome diespel van het zuiverste water, waarmee deze voorstelling tot een der grote evene menten van dit toneelseizoen kon worden verheven. HET IS uiteraard bijzonder moeilijk om, zonder een enkele repetitie te hebben bijgewoond, het aandeel van Peter Oost hoek als regisseur in deze perfect verlo pen voorstelling te kunnen onderschei den. Maar gelet op de uitkomst moet deze niet gering zijn geweest. Zo kon men Ko van Dijk met een voortdurend stijgende bewondering gadeslaan. Hij is nu een maal een geweldig acteur, getuige bij voorbeeld de manier waarop hij een klei ne pauze neemt, alvorens te antwoorden op Lidia’s vraag waarom zijn vrouw hem heeft verlaten. Gedurende deze korte stil te bouwt hij een enorme dramatische spanning op, om deze te ontladen met een simpel: „De oorlog!”. EN VAN GOED toneel is hier inderdaad in alle opzichten sprake geweest. „Herst in Riga” is een hoogst subtiel geschreven spel over twee mensen, een directeur van een herstellingsoord en zijn patiënte, wier bei der leven nogal triest is verlopen. Chirurg Rodion Nikolajevitsj heeft zijn echtgenote in de oorlog moeten verliezen en leidt sindsdien een volkomen vereenzaamd be staan. In feite leeft hij alleen nog maar voor zijn in Japan verblijvende dochter, doch haar bezoeken worden steeds zeldza mer en het ziet er naar uit dat zij ook dit jaar verstek zal laten gaan. Ook Lidia Vasiljevna heeft altijd met de nodige moei lijkheden te kampen gehad, als actrice is zij langzamerhand in de kassa van het circus terecht gekomen, terwijl zij boven dien reeds lang geleden door haar echtge noot werd verlaten. DEZE TWEE mensen ontmoeten elkaar nu in de herfst van hun leven en na hun eerste kennismaking ziet het er niet naar uit dat tussen hen een nauwer contact zal ontstaan. Hij, een enigszins teruggetrok ken, wereldvreemd geworden figuur en zij, toch nog bruisend van energie en in staat tot een charmante koketterie. En hiermee is dan zo ongeveer alles verteld, want de verdere handeling is geheel geba seerd op de manier, waarop deze twee verloren figuren er uiteindelijk toch in slagen elkaar te vinden. Heel menselijk en met veel waarachtig gevoel door de Russi sche auteur omschreven, waarbij het hem gelukte door middel van beurtelings amu sante en tragische tafereeltjes deze lang zaam groeiende genegenheid tot een ac ceptabele climax te herleiden. isie, dat de jas- taal stig De leden besloten tot deze opstelling tijdens een drietal bijeenkomsten in het ontmoetingscentrum De Schouw in Vel- sen-Noord. Van de gelegenheid om zich ’s morgens, ’s middags of ’s avonds uit te spreken over het beleid van de bondslei- ding, werd iets minder gebruik gemaakt dan bij voorgaande gelegenheden. Vooral de ochtendzitting werd matig bezocht. In totaal werden de drie vergaderingen bij gewoond door naar schatting 550 leden. inge- Istad ie in eest, inde rege- t. "ing jen van vol age- de nis zijn i Het plan dat nu door de Brulboei aan de wethouder is voorgelegd, is zoals dat wordt genoemd een groei model. Het huidige activiteitenpakket kan er draaien met de beroepskracht van de Brulboei en zijn vrijwil ligers. Ook de financiën vallen nog onder het pakket van dit buurthuis. Naar verwachting van de Brulboei zullen echter de activiteiten - onder de dwang van een groeiende belangstelling - wel snel moeten worden schoolde en ongeschoolde arbeiders op scholieren met maximaal het opleidingsniveau lbo en mavo en op bezoekers die qua mentaliteit en problematiek daarbij aansluiten. „Een groep”, aldus het rapport, „die nu al - en straks - voor een groot deel tot de kans arme groepen behoren”. De leeftijden variëren van 12 tot 20 jaar. „We hebben een belangrijk deel van’ onze strijdlust verspeeld door bij voorbaat 1,5 percent beschikbaar te stéllen”, zo zei één van de aanwezigen. „Er heerst onder het personeel grote onvrede over dat loonof- fer. Daarmee heeft de bond de eerste slag verloren”. Opgemerkt werd dat in de fa brieken negatief is gereageerd op de plan nen van de vakbo d. „Zijn wij eigenlijk wel representatief voor wat er onder het personeel leeft?” vroeg een vakbondslid tijdens de ochtendbijeenkomst. „Er is in december door zeshonderd mensen beslist over de portemonnee van twintigduizend personen”. Vanachter de bestuurstafel werd gewezen op de statuten die nu een maal bepalen dat het te voeren beleid wordt vastgesteld door diegenen die de vergaderingen bezoeken. En wie het laat afweten, heeft geen recht van spreken meer. Verwarring en onzekerheid hadden zich meester gemaakt van sommige leden. Zij wisten niet meer waar ze aan toe waren en lieten dat af en toe heel duidelijk blijken. Metselaars bezig met de vernieuwing van de gevel die voor passanten gevaar opleverde. <tro- dere' strie ij de Bij tlan- een kun- rika- niet bij land idse dan It te aan- itair I be- on- I ppa- Met het jongerenwerk, zo motiveert de Brulboei ita- het plan, richt dit buurthuis zich op de groep ge- ikt. De collecteopbrengst is van alleen be- 1 zuiden het kanaal. Per wijk waren de opbrengsten als volgt: Santpoort-Zuid 2566 gulden, Santpoort-Noord 4950 gul den, Velsen-Zuid 1400 gulden, Driehuis 2329 gulden en IJmuiden 8353 gulden. Totaal is dat 19.599 gulden geworden. Minder enthousiast is gereageerd door de Stichting Witte Tejater, de gebruiker van de eerste etage van het Pengebouw. Voorzitter Bram de Goe de: Theater is een stille activiteit en dat zijn die activiteiten voor jonge ren niet. Ik ben bang dat het Witte Tejater om zeep wordt geholpen door de overlast die nu binnen het buurt huis bestaat. Natuurlijk is het goed dat het buurthuis wordt geholpen, maar het is jammer dat niet meer de nadruk wordt gelegd op een nieuw buurthuis. Dit is een noodoplossing en er zou naar een fundamentele op lossing voor de wijk moeten worden gezocht. De activiteiten verdragen el kaar niet zonder dat het gebouw goed wordt aangepast. Zo ben ik bang dat een tijdelijke oplossing voor het buurthuis een blijvend probleem wordt voor het Witte Tejater. In elk geval zal overleg zeker nodig zijn over wat er precies in het gebouw gaat gebeuren”. „Ik geloof niet”, zegt Scheeper, „dat de verschillende activiteiten el kaar hoeven te bijten, als er goede afspraken worden gemaakt. Het heeft er trouwens steeds ingezeten dat be neden jongerenwerk tot stand zou komen. Hier heb ik op zitten wachten en ik zal er met grote spoed aan werken, al weet ik niet of realisering voor september al lukt”. „Belangrijk voor het werken met deze groep vinden wij de kleinschaligheid, geborgenheid en huiselijk heid. Die kleinschaligheid moet een garantie zijn voor een persoonsgericht sfeer. Dit om het bezoekersaantal te kunnen overzien en hen persoonlijk te leren ken nen. De aanspreekbaarheid van de jongerenwerker is zo gewaarborgd”. Aan grote of massale activiteiten is ?h te nauwelijks behoefte, aldus het rapport. Eens in onge- >r de van e en Van anse I, de fide t At- dienstplicht. Derde poot in het gebeuren is het pas gestarte informatiewinkeltje waar informatie wordt verstrekt over sociale zaken als loon, werk en werk loosheid, huisvesting. Andere activiteiten die momen teel voor de jongeren op het Brulboeiprogramma staan zijn de brommerclub, modelbouwclub, film, jazz- en beatballet. Voor dit geheel aan activiteiten schiet de huidige accommodatie te kort, "aldus de nota. Ruimte gebrek doet niet alleen de buurthuisgebruikers onderling botsen, het oude gebouw heeft talloze mak kelijk te slopen onderdelen en is door de verschillende etages en onduidelijke indeling niet te overzien. Belangstellenden moeten momenteel worden gewei gerd, omdat de ruimten te klein zijn. Mogelijkheden voor een eigen stekkie dat naar eigen voorkeuren is in te richten, zijn pr nauwelijks: de kelder die bestaat uit twee ruimtes van vier bij vier meter, en waarin de bar en de disco zijn ingebouwd, is veel te klein en de brandbeveiliging deugt niet. De clubs voor model bouw en ballet bijvoorbeeld vinden plaats in de film zaal. Deze zaal wordt doorlopend door verschillende groepen gebruikt, zodat het uitlopen van een bijeen komst onmogelijk is. De pits, waar de brommerclub werkt, naast het buurthuis is met zijn twee bij drie meter te klein voor het aantal belangstellenden. Voorts is het binnen de huidige huisvesting van de Brulboei niet mogelijk te voldoen aan de grote vraag naar binnensport, terwijl naar inziens van de Brul- boeimedewerkers sport als wekelijkse activiteit ge- Bij de uitspraak over het tot nu toe gevoer de beleid, waren nogal wat leden die zich van stemming onthielden. De motivering hiervan was dat zij er geen touw meer aan konden vastknopen. „Ik stem niet vóór en ik stem niet tegen, want ik weet echt niet meer waar ik aan toe ben”, riep een werk nemer van Hoogovens enigszins wan hopig. Aan het slot van de vergaderingen wer den enige moties behandeld. Afgesproken werd een telegram te sturen naar minister Albeda. Daarin wordt van de bewindsman geëist geen medewerking te verlenen aan uitvoering van reorganisatieplannen, waarbij de FNV-bonden, als grootste ver tegenwoordigers van de werknemers, niet betrokken zijn. Aanleiding tot dit dringen de verzoek is het overleg over het sociaal plan, waarin nu ook de minister betrokken wordt. Zoals bekend distanciëren de FNV- bonden zich van dit overleg omdat zij eerst duidelijkheid willen hebben over het be- In zijn inleiding haalde vakbondsbe stuurder H. Krul van de Industriebond NW fel uit naar de directie van Hoog ovens die hij er wederom van beschuldig de op klassieke wijze te reorganiseren. Hij beklemtoonde dat er sinds september 1977, toen de bedrijfsleiding de sanerings plannen bekend maakte, vele honderden arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. „Kennelijk is men bij Hoogovens niet be reid te zoeken naar redelijke oplossingen om de problemen het hoofd te bieden. Zolang die wil ontbreekt, slikken wij ons voorstel om dit jaar 1,5 percent van de prijscompensatie in te leveren, in”. „Vroeg of laat”, zo liet hij weten, „zal de directie er toch aan moeten geloven. Ons eisenpakket blijft onverminderd van kracht, maar blijkbaar passen onze wen sen op dit moment niet in de strategie van de werkgeversclub. „Krul wilde zich ech ter niet uitspreken over de wijze waarop het FNV-standpunt moet worden onder streept. Hij kondigde vooralsnog geen ac ties aan. „We zullen nog moeten bezien wat ons in dit stadium te doen staat. Hoe we dwars kunnen liggen, hangt ook een beetje van u af”, aldus Krul tot de leden. Vanuit de zaal werd door verschillende sprekers benadrukt dat de animo binnen Directeur R. van Wet ter van de Woningstich ting Velsen spreekt van een „sociale renovatie” die met maximaal 35.000 per wo ning met moeite rond te krijgen was. „Het rijk stel de een maximum dat voor de slechte woningen in fei te niet toereikend was. Wij hadden de woningen graag ook grondiger aangepakt maar dat zat er financieel niet in”. En over de vakbe kwaamheid van de aanne mer: „Wij gingen niet over één nacht ijs. Met Jacobs hadden we goede ervarin gen bij een eerder renova tieproject aan de Nobel- straat in IJmuiden. Boven dien genoten plaatselijke bouwers bij de aanbeste- In al deze behoefte zou het Pengebouw kunnen voorzien. Naar ontwerp in het plan zullen de twee benedenzalen in vier kleinere delen worden omge bouwd: een koffiebar, die met een tweede ruimte een zaal kan vormen voor film, voorlichting en vergader ingen, een ruimte voor de brommerclub en de model bouw, terwijl de vierde ruimte door het leggen v^n linoleum en de aanschaf van sportmatten geschikt kan worden gemaakt voor de ballet en sporten als judo en karate. De grote popzaal, zo stelt men zich voor, zal voor incidentele concerten worden ge bruikt. De kelder daarentegen kan dienen voor al het bar- en discogebeuren, terwijl daarnaast plaats moet komen voor een kantoortje, een tv-ruimte en een kamer voor tafeltennis en biljart. Het geheel van voorzieningen moet het mogelijk maken te voldoen aan de behoefte van dagelijkse bezoeken door de jongeren. Het jongerenwerk is te verdelen in drie categorieën. Het sociëteitsachtige werk als disco, praten, kaarten, dansen, daarnaast staat de vorming, die plaats heeft via gesprekken, deelname aan planning van het pro gramma (en daarvoor ook verantwoordelijkheid dra gen) en door het houden van informatieavonden over thema’s als drug- en alcoholgebruik, sexualiteit of IJMUIDEN. De wo ning Popelstraat 5 in de wijk Velseroord krijgt een nieuwe voorgevel. Metse laars zijn deze week in op dracht van de Woning stichting Velsen, de eige naar, begonnen met de sloop van het bovengedeel te dat al enkele maanden vervaarlijk „bol stond”. Mevrouw L. Swart, de be woonster, spreekt van een levensgevaarlijke situatie. Haar woning maakt deel uit van een groep van 182 huizen die enkele jaren geleden gerenoveerd zijn. Zij ziet direct verband tus sen de wankele voorgevel en de renovatie die naar haar oordeel slordig en met onvoldoende kennis van zaken is uitgevoerd. VELSEN. „Ik zie wel brood in dit voorstel van De Brulboei. Het is een aardige aanzet om mee verder te gaan. De activiteiten die De Brulboei wil overplaatsen zijn gericht op de jongeren, voor wie ook het open jon gerenwerk bestemd zou zijn en ik zie duidelijk die stadia van groei”. Al dus de eerste reactie van wethouder H. J. Scheeper over de nota die buur thuis De Brulboei hem heeft doen toekomen over de verplaatsing van het jongerenwerk van dit buurthuis naar het Pengebouw. Gebruik van twee van de drie benedenzalen van het Pengebouw en van de kelder zou voor buurthuis De Brulboei een oplossing betekenen voor het grote ruimtegebrek waarmee men kampt. Hier zouden dan de jongerenactiviteiten plaats kunnen hebben, zo wordt in een nota aan het gemeentebestuur voorge steld. uitgebreid. Mocht dit het geval zijn, zo stelt men zich voor, kan de zaak langzaam worden uitgebouwd en zullen meer financiële middelen en beroepskrachten nodig zijn. Dan zal de vraag opduiken of het jongeren werk nog een dependance van de Brulboei moet blijven, eventueel in samenwerking met buurthuis De Spil of dat het weer - zoals enige jaren geleden de Stichting Pen Jeugdcentrum - er weer een open jonge rencentrum moet komen dat draait met een eigen bestuur, eigen subsidie en eigen beroepskrachten. Dit laatste is officieel de bestemming van het Pengebouw. Van het gigantische gebouw aan de Kanaalstraat wordt momenteel alleen de eerste etage intensief gebruikt door de Stichting Witte Tejater die er to neel, film en jazzvoorstellingen geeft. De Brulboei stelt in de nota de voorwaarde dat met deze stichting een gesprek op gang moet komen over een afstem ming van werkzaamheden en programmering in het gebouw zodat beide groepen gebruikers geen last van elkaar zullen ondervinden. Ook wil men gaan praten met de andere buurthuizen en eventueel andere be trokkenen om te kijken of het noodzakelijk is een samenwerking op het gebied van jongerenwerk tot stand te brengen. De heer J. Kiewiet beves tigt als voorzitter van het wijkcomité Velseroord wat zijn buurtgenote over de renovatie in de wijk be weert. Hij spreekt van „koekebakkerswerk” en kan dat hard maken met een waslijst van klachten die sinds de renovatie bij de woningstichting terecht kwamen. Het renova tiewerk ging in 1974 van start. Vorig jaar werd van het project Velseroord de laatste woning opgeleverd. Uitvoerder was de IJmui- dense bouwfirma Jacobs. Kiewiet geeft onervaren heid van dit bedrijf in reno vatiewerk en onvoldoende toezicht door de architect en bouw- en woningtoe zicht van de gemeente als oorzaak van fouten die zoetjesaan aan het licht tre den in de Popelstraat, Tuindersstraat, de Zan- dersstraat, de Eiken straat en het Tuinder- shofje wadr de gerenoveer de woningen staan. Hij f** 4. W Wgfë ""OW sommigen ook verwarring te bespeuren. wankele situatie later. houd van arbeidsplaatsen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5