Tien jaar operette bij .VIDES Benatzky’s als jubileumvoorstelling Extra plaatsen van ANBO Over IJmuiden gesproken J 1 Voetletsel bij ongeval in walserij bij dagtochten „Im weissen Rösll AFSCHEID VAN DE SUEZ-BOOT hciven- berichten I SL 11 Klaverjassen £3 jp 19 7 8 APRIL - WOENSDAG 5 t Jubileum tr. c Lubbers - 3 Ratten Lubbers - 2 Station Bomen VELSEN. De leden van het Velsens operettegezelschap „V.I.D.E.S.” moeten toch wel het nodige voor hun mooie liefhebberij overhebben. Nu de opvoeringsdata van Ralph Benatzky’s populaire operette „lm weissen Rössl” immers inmiddels alweer dicht zijn genaderd, besloten zij namelijk met vrijwel algemene stemmen spon taan ook nog op zondag te gaan repeteren, teneinde het publiek straks enige perfekt ingestudeerde voorstellingen te kunnen aanbieden. Er bestaat ditmaal dan ook een gegronde reden voor het streven naar enige extra verzorgde opvoeringen, omdat zij zijn bedoeld als jubi leum voorstellingen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het gezelschap. IJMOND Ml e 1 •r r HONDERD JAAR geleden zag de pre dikant en tevens streekbeschrijver Jaco bus Craandijk de „mailboot op Java” van de maatschappij Nederland vertrek- e e n „V.I.D.E.S.” werd aldus in 1968 opge richt, nadat mevrouw Truus van der Vis erin was geslaagd in Velsen enige fervente liefhebbers van de operette voor haar plannen warm te maken. Men ging daarbij van het standpunt uit dat wat in Haarlem met twee bloeiende operetteverenigingen was gelukt, ook voor de IJmond mogelijk zou moeten zijn. Als leidster en regisseuse van de kinderoperettevereniging „V.I .D.E.S.” had Truus van der Vis met dit genre trouwens al de nodige ervaring op- gedaan. Helaas was dit jeugdensemble door allerlei omstandigheden al enige tijd niet meer tot het geven van een voorstel ling in staat geweest, zodat men eenvoudig kon besluiten dit gezelschap onder dezelf de naam nieuw leven in te blazen, maar dan met volwassen leden. Op deze wijze kreeg Velsen na ruim dertig jaar (Sam Vlessing!) dan eindelijk weer een eigen I operettegezelschap. Lezer NN: „Ik mag graag de stukjes lezen „Wat vertel je me nou?” maar met wat verteld werd over de weg naar Lub bers ben ik het niet eens. Geen Amster dammer die met de boot naar Velsen kwam zal langs het Hof naar Wijk aan Zee zijn gegaan. Deze mensen gingen door het park Rooswijk langs de straat weg naar het melkhuis van Jansen en verder naar Wijk aan Zee, wat hun doel was. Café het Hof aan de Hoflaan lag dicht bij de sluis en zou wanneer men met de IJmuider boot naar Velsen kwam een veel te grote omweg geven. Het Hof werd dan ook uitsluitend door Umuidenaren bezocht”. HOEWEL EEN tweede lustrum in feite niet tot de „echte” jubilae behoort, is het bestuur van dit gezelschap toch van me ning geweest dat de goede artistieke pres taties van „V.I.D.E.S.” gedurende de afge lopen tien jaar stellig enige speciale aan dacht rechtvaardigen. Vandaar dat men besloot Ralph Benatzky’s nog altijd popu laire operette „lm weissen Rössl” te gaan spelen, bij wijze van jubileumvoorstellin- gen. Waarschijnlijk een goede keuze, want deze operette werd reeds driemaal ver filmd en betrekkelijk kort geleden ook nog met groot succes door „De Hoofdstad Ope rette” opgevoerd. Zodat door dit alles be kend gebleven liedjes als „lm Salzkam mergut da ka’mer gut lustig sein” en „lm weissen Rössl am Wolfgangsee” ongetwij feld nog een grote aantrekkingskracht op het publiek zullen uitoefenen. MET HET VAN dit gezelschap bijna De heer C. J. de Goede, Umuiden: „Ging men de middensluis over dan leidde een kolenpad schuin omhoog naar de Hoflaan. Links was de „Blikken- buurt”. Er stonden links en rechts ook wat villa’s. De uitspanning van Lubbers had een stemmig ingerichte theetuin. Aan het einde van de Hoflaan leidde een klinkerweg van zo’n drie, vier meter breed naar Wijk aan Zee. In mijn jeugd heb ik gehoord dat die klinkerweg was aangelegd om de grond duurder te ma ken; bouwgrond is nu eenmaal meer waard dan duingrond op deze wijze hoopte men de ver koop te stimuleren. Ik herinner me dat er inderdaad borden stonden met de mededeling „Bouwter rein te koop”. Oud-Velseroorder: „Naar aanleiding van wat lezer Raspoort over bomen schreef: opzij van café Boogaard en voor het huis van Zoontjes stonden geen bo men. Vlak daarbij, voor het huis van schoenmaker Stromer, stonden wel twee bomen (en de pomp) en voor de hulpkerk van Veldman ook maar twee. De bomen Zelfs op zondag, zoals redds werd gesigna leerd. Hiervoor heeft dirigent Edwin Wolf opnieuw de muzikale leiding in zijn be kwame handen genomen, waarbij hij zich tevens weer wist te verzekeren van het sterk bezette „Haarlems Operette Orkest”. De regie is van Arnold Alons, waarbij Piet Post fungeert als repetitor voor het ruim vijftig zangers en zangeressen tellende koor. Bij de Vissershaven en bij de drogerijen van vis in het duin zaten de ratten wel. Dus: ’s woensdags of ’s zaterdags in de middag op jacht, ook wel eens met een hond. En dan moest ik ze naar het poli tiebureau brengen. Daar gingen de dode beesten in een vuilnisemmer. Wij kwa men te weten dat die emmer ’s avonds werd geledigd aan de bootsteiger, in de die achter het Stadhuis staan zijn in 1898 geplant in voortuintjes van de huizen die aan de zuidzijde van de Kal- verstraat stonden en toen bewoond wer den door Verduin, Alders, Bleeker, Bak ker, Glas en Broekhuizen. De bomen zijn geplant door Bleeker die eigenaar van de huizen was. Deze stonden recht tegen over de manufacturenwinkel van me vrouw Van Roden en de kruidenierswin kel van Kochx, dus niet bij de zogenoem de Beurs, zoals Raspoort vertelt.” afvalbakken van de Amsterdamse boot. Dus wij ’s avonds op snor en ja, daar gingen dan een of twee ratjes in een oude krant om de volgende dag weer op het politiebureau in geld te worden om gezet; de stuivers gingen in de pot want dat was wat. Maar verraders had je toen ook. Ik kwam weer eens met een ratje bij Koster. Hij keek me aan en zei: die heb je zeker bij de bootsteiger opgezocht want hij is een beetje „overdays” (oud). Nou ja, je fantaseerde er maar zo’n bee tje op los maar uiteindelijk waren we toch onze handel kwijt voortaan werd van elke rat die bezorgd werd de staart afgehakt en weg waren onze extra stui vers.” IJMUIDEN. Een 31-jarige inwoner van Anna Paulowna werd maandag met verwondingen aan beide voeten in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen na een ongeval in Koudbandwalserij la bij Hoogovens. Bij het inwerkingstellen van de heftafel bij de zogenoemde hardingswalsen raakte hij bekneld tussen deze heftafel en de rand van het walsbordes. Fracturen aan beide voeten waren het gevolg. Claudia 7, Bremen; Holsatia, Bremer- hafen. Woensdag aangekomen: Silloth Stag, Kingslynn; Fridel, Londen, IJmuiden; Quangzing, R’dam, IJmuiden; Tor Scandi navia, Noordzëe. Woensdag vertrokken: C.V. Staghound, Felixtowe; Trans Germania, Antwerpen. i- n e r r e r De heer M. P. Kocx, Santpoort: „De op 8 maart geplaatste foto is genomen aan de achterkant van het station Velsen. Nummer een op de tweede rij is de rangeerder Coen Hamers. Hij woonde aan de Willemsbeekweg, naast de Pa terskerk en had daar ook een beelden winkeltje. Nummer twee op de tweede rij is m.i. Post die naar ik meen later opperman in de bouw is geweest.” Over-station en omgeving binnenkort meer bijzonderheden. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, belt u liever dan 023-378601). r t e 5) ie tr BEVERWIJK. De Beverwijkse Har monie Kapel houdt vrijdagavond 7 april een klaverjasdrive in het Harmoniege- bouwtje aan de Groenelaan. De leiding is in handen van de heer Roose. Aanvang 20 uur. stelling worden geconstateerd, zodat men een voorstelling eerst diende te Ijerhalen, om uiteindelijk van elke operette drie op voeringen te moeten geven. Nu met Gert Willems als regisseur, waarbij Edwin Wolf nog altijd de dirigeer staf bleef hanteren, werden vervolgens operettes als „Bocca- cio”, „La vie Parisienne” en „Banditen- streiche” op het repertoire geplaatst en verleden jaar speelde „V.I.D.E.S.” zelfs een echte opera: Lortzings „Tsaar en tim merman”. Vrijwel steeds voor uitverkoch te zalen en met uiterst lovende recensies in de „pers”, waarbij geregeld op het onge woon grote en gedisciplineerd zingende koor werd gewezen. DE EERSTE opvoering van „lm weissen Rössl” zal dinsdag 18 april in de Velsense Stadsschouwburg worden gegeven, met nog twee herhalingen op donderdag 20 en vrijdag 21 april, telkens om 20 uur. De belangstelling hiervoor van de zijde van verenigingen en instellingen is al zo groot gebleken dat er voor de eerste en derde voorstelling nog slechts weinig plaatskaar- ten beschikbaar zijn. Vandaar dat de ver koop nu voornamelijk op de donderdag avond wordt geconcentreerd, voor welke opvoering nog een ruime keuze kan wor den geboden. Toegangskaarten kosten tien gulden per stuk, met een rijksdaalder reductie voor houders van het C. J.P. en de bejaardenpas. Zij zijn verkrijgbaar bij me vrouw I. de Waard, S. P. Kuijperplantsoen 23, IJmuiden, telefoon 02550-11918 en voor Beverwijk en Heemskerk bij me vrouw J. Severein, Kruisbeeklaan 1, Vel- sen-Noord, telefoon 02510-24807. JAN VAN DAM „WAT LEVEN en gejoel aan boord! Javaanse bedienden en Europese hof meesters, matrozen en sjouwers draven heen en weer. Daar klinkt in de verte de muziek; trommels roffelen, trompetten schetteren. De troepen komen. Ongewa pend marcheren de grijs gedoste koloni alen tussen de rijen der infanteristen, begeleid door de officieren met hun orangesjerpen. Daar stijgen de kolonia len de loopplanken op. O, als gij de geschiedenis van al die mannen eens kende! Wat al verwoeste levens, wat al bedrogen verwachtingen, wat al aangrij pende lotwisselingen! Gesjeesde studen ten, rijkelui’s kinderen wier vader bankroet heeft gemaakt, onbedachtza- men, in dronkenschap overgehaald om te tekenen, leeglopers, door het hoge handgeld verlokt, arbeiders die geen werk hadden, wakkere kerels die in Indië vooruit willen komen, kinderen van armen die voor hun ouders „zich verkocht" hebben in bonte mengeling gaan zij voorbij. In Indië zullen allen, waar ’t nodig is, vechten als leeuwen of duivels.” Een repetitieavond bij het Velsense operettegezelschap „V.I.D.E.S.”, waar weer enthousiast wordt gewerkt aan de voorbereiding voor de jubileumvoorstelling van „lm weissen Rösll”. spreekwoordelijk geworden enthousiasme wordt dan ook alweer enige maanden lang aan de vele voorbereidingen gewerkt. r w in de wandeling Suezboot geheten naar het voormalige Batavia (thans Ja karta) vertrok. Reeds voor de aankomst van de boot waren velen op de middens luis aanwezig om familie, vrienden en bekenden een laatst vaarwel toe te roe- pen. -Bij aankomst volgden wederzijdse luide begroetingen en de laatste nieuwtjes werden gewisseld in een blijde stemming. HOE VERANDERDE dit beeld als een zware stoot op de fluit het sein gaf tot vertrek. De loopplank werd weggesjord en de trossen losgesmeten. Dan ervoer men dat scheiden doet lijden. De vertrek- kenden werden uitgewuifd en menige traan werd in stilte weggepinkt als som migen het afscheid te machtig werd. Hun gedachten lieten zich raden: „Zal ik hen ooit nog terugzien, hoe zal het hen ver gaan in het verre land?” De komische noot ontbrak niet als Jantje uit volle borst schreeuwde: „Ome Piet, neem je een apie voor me mee?” Op mij als jon gen maakte de meeste indruk als de boot de sluis uitstoomde en de kolonialen op het voor-tussendek hun afscheidslied tweestemmig aanhieven (op de wijze van „O, denneboom”): „Daar gaat-ie weer, daar gaat-ie weer, Hij gaat het zeegat uit. O lieve moeder wees niet boos. Ik ga voor zes jaar naar de Oos(t). Daar gaat-ie weer, daar gaat-ie weer. Hij gaat het zeegat uit.” WIE HET GELUK smaakte met de begeleidende sleepboot te mogen meeva ren beleefde buitengaats een tweede af scheid in de vorm van wederzijdse fluit signalen, welke uitdrukten „Goede reis” en „Dank u”. De boot zette de zuidelijke koers in; de reis naar het verre Insulinde was definitief begonnen. Als dan de lij nen van de vertrouwde vaderlandse kust vervaagden om tenslotte geheel achter de horizon te verzinken, tja, dan moet het zelfs de meest onaandoenlijke passagier een moment vreemd te moede geworden zijn. „Tabé toean, tabé nonja Slamat djalan!” Tot zover de bijdrage aan deze rubriek van lezer W. Hartenberg, wiens eerder gepubliceerde herinnerin gen terecht vele waarderende reacties tot gevolg hadden. ■A- Heel wat voetstappen hebben de „Velseroorders” gezet op dit kruispunt: Zeeweg-Willemsbeekweg. Links de zaak waar sigaren van bekende merken maar ook van eigen handwerk werden verkocht, rechts het pandje van Flora, eens een drukbezochte bioscoop. Links in de straat de winkel van Menist. (Foto ter beschikking gesteld door de fam. J. Böhm-Kramer te IJmuiden.) D» D FILM De heer P.. Visser, Amsterdam: „Eigenaardig hoe het strandbezoek van de Amsterdammers die met de Alkmaar Packet kwamen zich omstreeks 1924 meer en meer van Wijk aan Zee naar Umuiden heef verplaatst. Blijkbaar werd het strand van IJmuiden gemakke lijker te bereiken. Het was nu eenmaal een lange weg naar Wijk aan Zee voor degenen die er via de uitspanning van Lubbers heengingen en de anderen (dat was verreweg de grootste stroom) die er via Rooswijk naar toe liepen. In IJmui den kwamen de bootjes van Japie Visser en Van Oosten in de vaart en voor een habbekrats spaarde men daarmee heel wat kilometers wandelen uit.” De heer P. Jungbacker sr, IJmuiden: „Iets over IJmuiden in mijn jeugd, zo’n 65 jaar geleden. Je kreeg in die tijd voor een gevangen rat vijf cent. Die moest op het politiebureau Willemsplein bij hoofdagent Koster worden ingeleverd. VOOR DE onmisbare operettefleur werden reeds enige kisten vol kostuums besteld bij de firma De Wit in Den Haag en reken maar dat toneelmeester Peter van Warmerdam alweer geruime tijd be zig is met het ontwerpen van de bij deze sfeer aangepaste decors. Ook de belich ting zal uiteraard door hem worden ver zorgd. Ook bij de vele solisten ontmoet men vele bekend geworden namen als Ans Poppe, Cees Borger, Clementine Wolf, Dick Koster en Ingrid Zweedijk. Tenslotte heeft Netty Langewen uit Den Haag de balletten en choreografie voor haar rekening willen nemen. VELSEN. Op 10,17 en 24 april gaat de Algemene Nederlands Bond voor Ouderen (ANBO) weer de jaarlijkse uitstapjes ma ken. Zeeland staat dit jaar als dagtrip voor de leden op het programma. Omdat de belangstelling voor de tripjes erg groot was, zijn nu voor elke reisdag extra bussen ingezet. Dat betekent dat per dag vijftig extra mensen mee kunnen. Wie nog mee wil, kan zich opgeven op de volgende adressen: Zeewijkplein 392, Rijn straat 39, Broekhuijsenstraat 3 en Lierstraat 15. Dinsdag vertrokken: Cairnash, Savona, IJmuiden; Monsunen, Odense, IJmuiden; Trentonia, Antwerpen; Schejdeborg, Delf zijl, Zaandam; Kentshore, Contplat, IJ muiden; Talisman, Contplat; Sambi, Par; Jenny Graebe, Hamburg; Leif Erikson, Bergen Londinon, Hamburg; Saturnus, Lerwick, IJmuiden; Helga S, Frederiksvearsk, IJ muiden; Libation, Rochester, Schiehaven, Rouaan; Tor Scandinavia, Noordzee; *2 Dinsdag aangekomen: Ox. Regu- liersgracht, Tolkis Zaandam; Yogyakarta, Antwerpen; CV Staghound, Bremerha ven; Trans Germania, Hamina; Brage, Monrovia; Isla Puna, Antwerpen; Ocean Panger, Bremerhaven; Tor Scandinavia, Gothenburg; Meteor, Waja; Stirling Brigg, ‘Contplat, IJmuiden; Leknes, Mo I Fana, IJmuiden; Alca, Kemi, Velsen. ken. Dat gebeurde nog in Den Helder, waar hij vanaf het Hoofd „stout en fier het prachtig stoomschip door de golven zag klieven”. Een jaar nadat hij zijn hier samengevatte indrukken aan het papier had toevertrouwd, paste de maatschap pij Nederland zich aan bij de eisen van de tijd: ze verplaatste haar activiteiten naar het sinds drie jaar in gebruik zijnde Noordzeekanaal en bracht daardoor veel bedrijvigheid in het piepjonge IJmuiden. Het kanaal, nu voor verreweg de meeste omwonenden niet meer dan een vaarwa ter dat aan de deur voorbijgaat, heeft vele jaren kleur en fleur gegeven aan het toch al bonte leven van alledag in het vlug groeiende IJmuiden. De grote sche pen trokken iedereen die er maar even tijd voor had naar de sluizen. En kleine neringdoenden verdienden er wat extra’s op de boterham mee. OM EEN VOORBEELD uit vele te noe men, oudere IJmuidenaren herinneren zich hoe de dorstigen aan boord van de grote schepen werden gelaafd door een man als „Nakkie” Huyer die een winkel tje had in wat „de Blikkenbuurt” werd genoemd, een woongemeenschapje ten noorden van de sluizen. Huyer zette fles jes bier en kogelflesjes met frisdrank in de vierkante vakjes van zijn langwerpige mand en begaf zich naar de grote sche pen. Terwijl deze werden geschut reikte hij met een lange hengel waaraan een emmer was bevestigd de flesjes aan voor de schepelingen van wie vooral de sto kers goede klanten waren. Extra druk had Huyer het wanneer er kolonialen aan boord waren; aan één mand had hij dan echt niet genoeg. Dat mocht allemaal nog in de jaren dat de in- en uitklaring van de schepen in IJmuiden gebeurde. Het was een klap van jewelste voor de grote maar ook voor vele kleine nering doenden toen aan de gemoedelijke sfeer een einde werd gemaakt en dergelijke handel radicaal werd verboden. HERINNERINGEN aan die tijd van de nu in Santpoort wonende oud-IJmuide- naar W. Hartenberg: „Het was een gezel lige drukte in IJmuiden als ’s zaterdag- middags om de veertien dagen-een mail boot van de maatschappij Nederland DE KEUZE voor het debuut van de nieuwe vereniging yiei op Johann Strauss” operette „Een nacht in Venetië”, waarvan de opvoering daarop 22 april 1969 in de Velsense Stadsschouwburg kon worden gegeven. Het werd al direct een groot succes, mede dank zij de kwalitei ten van dirigent Edwin Wolf en de regie van Truus van der Vis. Het was daarom bijzonder jammer dat zij enige jaren later wegens gezondheidsredenen als regisseu se heeft moeten afhaken. Maar de volgen de voorstellingen van onder meer „De Zigeunerbaron”, „Der Bettelstudent” en „De dochter van de tamboer-majoor” kon den in ieder geval nog onder haar leiding worden gegeven. DAARBIJ mocht ook van de zijde van het publiek een steeds toenemende belang- ömuiden-fi wat vertel je me nou? - d

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7