Bowlingteam NMB rukt op 1 De Amro Bank fh is er vooralle spaarders. (g Zandvoort vraagt GS om vaststelling noodplan 3 Telefoon van levensbelang voor bejaarden en alleenstaanden” Westerhout en „de colick” 1 Viermiljoenste aansluiting in Hoofddorp EN gens ook met een verzadiging te maken te hebben. Hij ging dan ook steeds in op het gevaar voor de werkgelegenheid. De heer Wit maakte zich zorgen over de steeds verdergaande computerbesturing in de te lefooncentrales, wat ten koste gaat van arbeidsplaatsen. Ook vreesde hij voor het teloorgaan van werk in de toeleveringsbe drijven. Omdat het zakenleven steeds meer wensen heeft op het gebied van de telecommunicatie, zag de hoofddirecteur daar wel enige impulsen voor de werkgele genheid in. Hetzelfde geldt voor de inten sievere service van de PTT aan particu lieren. LUK De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. f- '-.^W STRANDVERVUILING DOOR OLIE I Verzadiging n I - 3- staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar rekening. En wat op de Spaar-Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft - MO r :-. te i IJMOND ’SvalL ,a. 4 r «KI XS; Mu»* 1628 werd dit toch nog kleine comple: 1 - *w f 4 (Van onze streekredactie) (Van een onzer verslaggevers) I W: D Voorts vergeleek de staatssecretaris Ne- (ADVERTENTIE) e Pnt Games Competitiestand Poule 1 In zijn toespraak verklaarde de heer Wit, dat er in Nederland momenteel 170.000 mensen staan te popelen om ook een tele foonaansluiting te krijgen. Dat is 10 pro cent meer dan verleden jaar. Volgens Wit moet men drie maanden wachten voor de eerste aanleg, terwijl de wachttijd na een verhuizing anderhalve maand bedraagt. De hoofddirecteur liet weten, dat de be langstelling voor het telefoontoestel veel hoger is dan verwacht werd. In 1969 werd berekend, dat in Nederland in 1980 zo’n 4,3 miljoen telefoonabonnees zouden zijn. „Velen hebben de schouders opgetrokken, daarmee hun ongeloof aangevend”. De heer Wit zei te geloven, dat onder meer het ver achterblijven van de kosten van de telefoon bij de algemene prijsontwikke ling er de oorzaak van is dat reeds in 1978 de 4-miljoenste aansluiting bereikt is. Uit een acht jaar oud rapport citeerde hij, dat er in het jaar 2000 7,2 miljoen telefoonaan sluitingen zijn. Wit verwachtte echter dat aantal al in 1990 bereikt te hebben. Mevrouw Smit-Kroes was gisteren de gast van PTT Telecommunicatie. Deze dienst heeft onlangs in Hoofddorp de 4 miljoenste telefoonaansluiting tot stand gebracht. Dat gebeurde bij de familie R. van Tol in de nieuwbouwwijk Hoofddorp- Bornholm. Ir. 0. Wit, hoofddirecteur van Telecommunicatie, bood het echtpaar een ivoorwit telefoontoestel aan plus een extra apparaat voor in de slaapkamer. tal telefoonaansluitingen komt de laatste jaren voornamelijk ten goede van de cate gorie lagere inkomens en bejaarden”. Ze vertelde, dat bijna bij alle zelfstandi gen en hogere inkomensgroepen een tele foon in huis staat. „Maar vooral bij alleen staanden en bejaarden is het bezit van een telefoon van levensbelang. Dankzij het toestel zijn deze mensen minder geïso leerd. In geval van nood kunnen zij contact opnemen met de buitenwereld. Het bezit van de telefoon verlengt als het ware het zelfstandig functioneren van de mens bin nen de maatschappij”'. het Van Na de staatssecretaris voerde burge meester C. van Stam van Haarlemmer meer het woord, omdat in zijn gemeente toevallig de 4-miljoenste telefoonaanslui ting was gevallen. Hij nam de gelegenheid te baat om de bewindsvrouwe en de hoofddirecteur van de PTT Telecommu nicatie onder neus te wrijven, dat in de polder maar liefst 15 verschillende net nummers zijn. „De Haarlemmermeer is ruim 18.000 hectare groot en heeft 26 dorpskernen. Door deze uitgestrektheid is het een niet gemakkelijk bestuurbaar ge bied. Eén netnummer voor de hele Haar lemmermeer, die ten slotte één gemeente is, zou ons en de burgers een stap verder brengen. Want ik vraag me af of er van doelmatigheid kan worden gesproken, als ik bedenk dat deze 15 verschillende net nummers voorkomen in vier verschillen de telefoongidsen”. In Zuid-Holland is door Provinciale Wa terstaat zo’n noodplan opgesteld. Dat plan treft een voorlopige regeling voor een pro vinciale alarmerings- en meldingspost die kustgemeenten adviseert en informatie coördineert. Het is een noodplan omdat de studiecommissie uit de provincies nog niet toe is aan een eindrapport. Het rijk vindt dat bestrijding van olieverontreiniging een zaak is voor betrokken gemeenten. Die zijn daarvoor echter niet uitgerust. B. en W. in Zandvoort geven in hun brief aan WD-er Gielen toe dat bij een grote olieramp op de Nederlandse stranden heel wat geïmproviseerd zal moeten worden. Tussen Zandvoort en andere kustge meenten is geen overleg gaande over het probleem, juist omdat men van mening is dichter: „De Heer Campen hebb ick dese middach hier gehadt; mij dunckt hij be- gindt oock de colick in de hersenen te krijgen”. dat de interprovinciale commissie eerst haar oordeel moet geven. B. en W. wijzen erop dat bij de provincie Noord-Holland een nieuw gemeentelijk rampenplan in voorbereiding is. De gemeenteraad zal over enige tijd een voorstel krijgen zo’n plan vast te stellen, opgemaakt naar pro- vinciaal model, om een gelijke regeling in de Noordhollandse gemeenten te verwer kelijken. IJMUIDEN. Er zijn in de afgelopen week wat verschuivingen in de competi tiestand gekomen. Vivo Stroet verloor van E. de Vries, waardoor de Missers op de 3e plaats kwamen. De Nederlandsche Middenstands Bank wist zijn positie te verbeteren door te winnen van Hairshop van Westerop. Drukkerij Haarmans Hubo Lucky Strikes Poule 2 de Planeet de Lichtboei de Missers Poule 3 van Rixel A van Rixel B de Leidekkers Poule 4 Ned. Middenstands Bank Reisbureau VSA Leesmap Sintenie 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 16 15 11 14 12 12 16 12 10 16 16 8 Totaal Pinfall 8138 7196 6745 7092.. 6140 6073 9000 6582 5322 6 7 7043 6706 6115 demand met een aantal andere Europese landen. Nederland neemt met 30 aanslui tingen per 100 inwoners een goede mid denpositie in. Ook wat de ontwikkeling van de telefoontarieven betreft, komt Ne derland volgens Smit-Kroes niet ongunstig uit de bus. In een interlokaal gesprek over 60 kilometer krijgt men alleen in Zweden en Denemarken meer voor zijn geld. In Nederland kan men voor één gulden 259 seconden bellen. In de meeste landen is dat vaak veel minder: West-Duitsland bijvoor beeld slechts 54 seconden. Smit-Kroes ge looft dat de gunstige tarief positie van Ne derland de eerste jaren niet aangetast zal worden, doch zelfs misschien iets zal ver beteren. De PTT-man dacht tegen die tijd overi- S X HOOFDDORP. Het irritante tikken van de telefoonteller bij interlokale gesprek ken wordt niet ingevoerd bij lokale telefoontjes. Binnen een bepaald gebied kan men dus onbeperkt telefonisch met elkaar blijven spreken voor één kwartje. Staatssecreta ris N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zei het gisteren in Hoofddorp aldus: „Een ingrijpende maatregel als tijdtelling voor lokale gesprekken zal niet doorgaan. Sinds 1973 zijn in Nederland de kosten van telefoongesprekken niebmeer verhoogd en in 1977 zijn de entreetarieven en de abonnementsgelden gestabiliseërd. Het is mijn bedoeling dit beleid voort te zetten”. ZANDVOORT. Het college van B. en W. in Zandvoort vindt het gewenst dat Provinciale Waterstaat in Noord-Holland een noodplan opstelt voor bestrijding van strandvervuiling door olie. Het college zal bij het provinciaal bestuur aandringen op de vaststelling van zo’n plan. Dit antwoordt het college aan het raadslid mr. A. N. J. - - Gielen die vragen had gesteld naar aanleiding van een interimrapport van een interprovinciale commissie. De plaats yan Hairshop van Westerop wordt nu ingenomen door Leesmap Sinte nie. Volgende week wordt de belangrijke wedstrijd gespeeld tussen Drukkerij Haar mans en Hubo. De uitslag van deze wed strijd is van groot belang voor de totaal stand van de maandag en dinsdagleague samen. Staatssecretaris Smit-Kroes vond de verzadiging van de telefoonmarkt een ver heugend verschijnsel. „We naderen een situatie, waarin vrijwel alle gezinnen en alleenstaanden een telefoon hebben. Naar verwachting zal dat omstreeks 1985 het geval zijn. De sociale functie van de tele foon wordt in verhouding tot het zakelijke steeds belangrijker. De groei van het aan- Begin juni 1641 is hij met Joachim van Wikkevoort en de ook al beroemde Bar- laeus de gast geweest van de gebroeders Balthasar en Johan Coymans op Wester- hout en in augustus werd een tegenbe zoek afgelegd in het Muiderslot. Tegenwoordig zouden we een telefoon tje plegen, zo van „Komen jullie nou eens bij ons”. Hooft schreef de volgende uit nodiging: „Nu zouden wij ons van de eere en volle siere, genooten op Westerhout, geirne wreeken. En hoewel er kleene kans toe en onz geweer te kort is, wij maeken ons sterk daertoe te geraeken. Wij bidden U dan op ’t hartelijkste, ge lieve nevens U.E.E. waerde wederhelf ten, zonder ’t meebrengen van de zoete* stantijn Huygens, ook al zo’n beroemde Joffre Sophia te vergeeten, ons, in ’t laetste der naestkoomende weeke, met U.E.E. bezoek te vereeren en eenighe daeghskens bij te woonen. Wij verwach- ten ook Joffre Tesselscha enhaeren vry- er om welstaens wil, den H. Barlaeus”. Barlaeus was in 1619 om zijn remon strantse gevoelens ontslagen als hoogle raar in de wijsbegeerte te Leiden en fungeerde sedert 1632 als professor aan de Illustre School te Amsterdam. Hij was een der meest bekende Latijnse dichters van zijn tijd en een beroemd geleerde. Tot de Muiderkring behoorde ook de beroemde Amsterdamse bouwmeester Jacob van Campen en die bracht in het voorjaar van 1640 een bezoek aan de hofstede „Het Gulden Kruys” aan de Breestraat, maar zijn gastheer schrijft daar niet zo’n leuk briefje over aan Con- langs opnieuw uitgegeven, in 1902 ver schenen „Gids voor Beverwijk”. De „Rooswijksche laan” was toen nog een zandweg naar Westerhout. Hij beschrijft het landgoed als volgt: „Hier komt men door een vriendelijke streek, waar de aanblik op bos- en wei land het oog van de wandelaar aange naam aandoet; eerst laag kreupelhout, dan weer hoog geboomte. De heerlijke dennengeur zal zeker iedere wandelaar nopen dieper adem te halen en verster kende lucht met ruime teugen in zich op te nemen. Een prachtige allee van den nen en verderop een dal links van de weg, beplant met hoge naaldbomen, doen haast vergeten, dat men zich in Kennemerland bevindt”. Sepp vertelt ook, dat men in de tijd dat Westerhout tot het bezit van jonkheer G. S. Boreel behoorde - rond 1900 - men een bezoekkaart bij de eigenaar moest aan vragen. Volgens mr. H. J. J. Scholtens in het boek „Uit het verleden van Midden-Ken- nemerland” is Balthazar Coymans, heer van Streefkerk, de grondlegger van de prachtige buitenplaats geweest. Hij was de oudste zoon van Balthasar en zijn Antwerpse vrouw Isabeau de Pickere. Zijn vader was de oprichter van het vermaarde handelshuis dat gedurende de zeventiende eeuw tot de allervoor naamste koopmans- en bankiersfirma’s van Amsterdam behoorde. In 1627 werd Balthasar Coymans door aankoop eigenaar van een huis met boomgaard, genoemd de Voorsaet, bene vens van aangrenzende percelen land, onderscheidenlijk geheten de Molenaet, de Noordersaet en de Cruyvesaet. Deze kern van het latere grondbezit besloeg een oppervlakte van bijna zeventien morgen. Het lag tussen de schouwhei- ning langs de Wildernis en de Cleijne Houtwecht (later Westerhoutweg). In 1628 werd dit toch nog kleine complex vergroot met aankoop van de Adriaen Gerritscroft en 1940 roeden wildernis. In 1630 kocht hij het land genaamdDe Rosentreders en 45 roeden duingrond en verder de Abtsakker, de Gerrit Lubben- croft, de Benningcroft en drie jaren later de Kerkcroft. Het herenhuis zelf was meer zuidelijk en veel meer westelijk gelegen dan het huidige Westerhout. Het lag in het landgoed op de plaats die thans in de volksmond nog de „rinnewie” heet en het was door een lange oprijlaan ver bonden met de Westerhoutweg. De doch ter van Balthasar Coymans was gehuwd met Jacob Boreel. In 1682 heeft deze schoonzoon het goed van de erven gekocht. De beroemde Nederlandse schrijver Hooft heeft relaties onderhouden met de Coymansen die neven van hem waren. 1 o F Staatssecretaris Smit-Kroes (links) en echtpaar Tol uit Hoofd dorp dat de viermiljoenste telefoonaanslui ting kreeg. DEZE WEEK wandelen we in het fraaie landgoed Westerhout door een paar eeuwen heen. De stedelijke muziekschool is er nu in gehuisvest en muzikaal zullen de leerlingen geen moeite hebben de eeuwen te overbruggen. Een grote groep bejaarden vindt er een soosruimte en een gelegenheid voor handenar beid, handwerk, enzovoort en zij zullen hun eigen herinneringen hebben aan het huis en het park. IN HET PRENTENKABINET vonden we weer een fraaie prent van de oude Hofstede Westerhout. Bewoners of gasten verlat en'het park per rijtuig, met de hoge hoed op en een parasol in de hand. DE TWEEDE FOTO die wij hierbij afdrukken is in 1911 gemaakt en de derde 1 in 1928. Bij vergelijking van die twee foto’s blijkt dat er in die tussentijd ter weerszijden grote gedeelten zijn bijgebouwd, maar wel fraai in de oorspronke lijke stijl. Competitie-uitslagen: (3 en 4 april) Amateurs-Smurfen 1-3, Poedels-Damco Air Offshore 1-3, Drukkerij Haarmans-Lucky Stri kes 4-0, the Pins- Hubo 0-4, de Lichtboei- de Verkenners 4-0, E. de Vries- Stroet Vivo 4-0, de Planeet- Jupiter 4-0, de Missers- Neptunus 3-1, Telegraaf/Telesport- the Toppers 0-4, Neder landsche Middenstands Bank- Hairshop van Westerop 4-0, de Leidekkers- A. van Duin 3-1, Melkhandel Jansen- D.S.S. 4-0, de Doorzetters- the Strikes 0-4, Speedy- Leesmap Sintenie 0-4, van Rixel B- van Rixel A 0-4, de Komeet- Reisbu- reau VSA 1-3. Hoge rente en direct opvraagbaar. 0P HET J22J2 GEZICHT Vertoefden we vorige week in deze donderdagse rubriek enige tijd bij het oude raadhuis van Wijk aan Zee en Duin, de aandacht wordt nu getrokken door „Westerhout” aan de overzijde en dan wandelen we even mee met Cr. E. Sepp, die zijn indrukken vastlegde in de on- A. ’Ti A te ÏA. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13