Er waren maar weinig menselijke kwalen waartegen Van Tuyll geenmiddelhad »k Als inspraak écht en professioneel wordt vinden B. en W. het niet leuk meer 52 ne DRONKENSCHAP BESTAAT MET MEER. COZA INSTITUTE, S' 1 15 Kan ingegeven worden in Hofleverancier Maagdendrop TELEURGESTELDE LUUD SCHIMMELPENNING Ambtenaren Voetzweet Zoethoutboom CU G CS Bestemmingsplannen Een monster van het merkwaardige Coza Poeder wordt gratis toegezonden. Koffie,HTiee, Melk, Likeur, Absint, Bier, V ater of in het voedsel, zonder dat het noodig is, dat de dronk aard er iets van af weet. 62. Chancery Lane. Londen 49. Engeland. AMSTERDAM 1978 APRIL ONDERDAG 6 s ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL I „Dat gevoel van teleurstelling was er al langer, maar dat dit kon gebeuren daar ben ik be roerd van, dat had ik nou echt niet verwacht.” Luud Schimmel- pennink is het zat. De hele kwes tie rond de Belgische toekomst van de Brakke Grond (cultureel centrum) waarbij de gemeente inspraak toezegde aan het wijk centrum d’Oude Stadt om ver volgens die belofte met voeten te treden heeft voor hem de deur dichtgedaan. Hij legde het voor zitterschap van het wijkcentrum neer. Betreurt nu eigenlijk te goed van vertrouwen te zijn ge weest: „we hebben de fout ge maakt de belofte te serieus te nemen, te denken: nu doen we niets, we wachten netjes op de inspraak”. al r De oude dame heeft zich aan dachtig geposteerd voor de toon bank in de drogisterij die zij on bewust in het aantal jaren van geconserveerd verleden tracht te evenaren. Waarschijnlijk is ze binnengelokt door het doek „op heffingsuitverkoop” dat de gevel in de Paleis straat ontsiert. Ze laat haar ogen langs de houten planken langs de muur glijden, waarop de afgeprijsde artikelen staan. Tubes tandpasta, ogen- schaduw, shampoo, scheerkwas ten. Bestelt dan uitgerekend iets dat niet is afgeprijsd, laat het teleurgesteld weer opbergen om dan de winkel weer te verlaten. Al die tijd heeft ze zich volstrekt niet gehinderd gevoeld door de aanwezigheid van wachtende klanten achter zich, die in aantal verdubbeld door de spiegels op de deuren, de winkel vol maken. Iemand vraagt of de winkel écht weggaat en mevrouw Maissan knikt gelaten ja vanachter de toonbank. i Het COIA POEDER bezit de wonderbar e eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank /bier, wyn, absint enz.) bj den dronkaard op t© wekken. Het COXA. POEDER werkt zoo onopge merkt en zeker, dat de eclit- renoote. de zuster of de dochter den verslaafde het hem toe kan dienen, van zonder zyn medeweten, en zonder dat het noodig is. dat de pauUnt ooit behoeft te weten, waaraan h^j zjjne redding te danken heeft. Het COXA POEDER h*eft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizen den personen van schaamte en oneer gered, en deze peit-onen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. H»*t Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen. die daartoe aanvraag doen, een boek met dank betuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onsebadelijk te zqh. Cor- respondent ie In al!« talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in alle apotheken en in het volgend depót te Adam: A. VAN TUIJLL, 13 Paleisstraat. Onze depothouder reikt het atlest+mboek gratis j uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza poeder is bet eenige afdoend middel I i I i t I van ie at de 6 te Paleisstraat Mevrouw Maissan achter de toonbank van de door uitverkoop geteisterde winkel. Nog tot voor kort kwamen mensen in de winkel voor dit zeer speciale wondermiddel tegen dronkenschap. mogelijkheden ontbraken de winkel een nieuwe impuls aangepast aan deze tijd te geven. Het was voor Luud bepaald niet de eerste keer dat hij zijn neus stootte bij de gemeente, alleen was deze keer nu net te veel. „Als je dit nou voor je werk doet, je geld ermee moet verdienen, okay, ieder een heeft wel ’ns wat rottigs denk je dan. Maar dit werk doe je uit vrije wil. Omdat je zo gemotiveerd bent of omdat je het gewoon leuk vindt. Nou, dan krijg je hier wel ’n klap van.” Ik kan me echt wel vinden in een redelijk constructief pro ces, maar ik ben niet de persoon om eindeloos tegen de klippen op te roeien. Nu moet iemand anders het maar eens overnemen. Iemand die er vers tegeno ver staat.” Dat is, denkt hij, bovendien nuttig omdat je nooit weet in hoeverre dingen juist wel of niet lukken doordat ze aan zijn persoon worden opgehangen. Wijkcentrum d’Oude Stadt behartigt de belangen van zeven stadsdelen in het centrum, met uitzondering van de Jor- daan, de Gouden Reael, en de Eilanden. Het is een goed voorbeeld van wat een wijkcentrum vermag te zijn, als het het traditionele gedragspatroon achter zich laat waarin vooral het accent ligt op het organiseren van festiviteiten als Luilak en Koninginnedag. In de jaren zestig begon zo’n beetje dat proces waarbij buurten actief werden, de almacht van de autoriteit op de tocht kwam te staan, en de aarzelende discussie over het appa raat op gang kwam. De Nieuwmarkt- kwestie en de problemen in de Betha- niënbuurt na de brand waren in het oude stadscentrum de eerste tekenen dat een wijkcentrum een andere, nieuwe taak beschoren was. Drogisterij Van Tuyll, Paleisstraat 13, stammend uit het jaar des heren 1878, de dato 14 juni, haalt net de honderd jaar niet. Door allerlei omstandigheden moet de zaak, die beroemd is om zijn grote assortiment drop, verkocht worden. De toekomst van het pandje met zijn fraaie interieur, het ingélegde plafond en de kroonluchter is onzeker. Mevrouw Mais san is al blij dat de prachtige flessenop- stand, met kristallen handwerk uit Tsje- choslowakijk in zijn geheel naar één ande re eigenaar toe kan gaan. Het pand ver kocht ze aan iemand die haar verzekerde er een oud-Hollandse bistro in te zullen maken en o, beslist, het interieur zou onbe schadigd blijven. Het blijkt dat het pand nu al weer te koop wordt aangeboden met een fikse winst. Speculatie, zucht me vrouw Maissan Verschillende omstandigheden dreven haar en haar man tot de verkoop. Door ontvolking van de binnenstad was hét aan tal klanten de laatste vijf jaar met de helft verminderd en dat deed zich voelen. De verslechterde gezondheid van de heer Maissan speelde ook een rol, niet alleen kon hij niet meer in de zaak staan, maar de Toen de heer Maissan, die voorheen bij een drogisterij op de Bloemendaalseweg in Overveen werkte, de zaak in de Paleis straat overnam werd het importeren waar Van Tuylls kracht in had gelegen steeds lastiger. Grote combinaties namen dat over. in zijn sortering drop, ’s Morgens, vertelt mevrouw Maissan, stonden achter de win kel meisjes de lekkerste soorten drop van Ze moeten dat ongetwijfeld met verve, stijl en stunts gedaan hebben. Een bericht je uit een oude krant: „De firma Van Tuyll die deze week aankondigde dat bij haar op 31 januarij en '1 februarij gratis een doos Gloria Tonic, een middel tegen rheuma- tiek en jicht zou worden uitgereikt, heeft gister meer dan tienduizend van zulke doozen uitgegeven. De toeloop was zoo groot dat op verzoek van de politie de uitdeeling moest worden gestaakt”. En wat te denken van het volgende citaat, uit de „Brieven van Bijltje”, gepubliceerd in 1908 in De Standaard: „Amice, je kent Van Tuyll in de Paleisstraat? De man van alle soorten heilzame medicamenten? Ik waag me niet aan een opsomming; je weet het wel. Doch er zijn maar heel weinig mense lijke kwalen waartegen in Van Tuyll’s winkel geen middel is te vinden”. Vijfentwintig jaar zaten de Maissans hier. Ze waren wel zo verstandig de han delsnaam Van Tuyll op de pui te laten staan. Want wie kende niet dat visitekaar tje, hier pal naast het paleis op de Dam, dat als het ware in het predikaat Hofleve rancier zijn schaduw over het winkeltje had geworpen. Al sinds 1897, sinds Konin gin Emma is het koninklijk gezin hier klant. Voor drogisterijartikelen, cosmeti ca, ook nu nog vanuit Soestdijk. Maar, zegt mevrouw Maissan: niet voor de drop. En dat is toch voor velen juist het artikel waarvoor men hier komt. Met nog een paar kleine zaakjes in de hoofdstad is dit het paradijs van de dropliefhebber. Maar liefst honderd verschillende soorten wa ren er. ies, chil- :ht, Dat was niet altijd zo. De oude Arnold van Tuyll, oprichter van de zaak, liet wél „drop uit de blikken trommel” op zijn ruiten schilderen en importeerde dat spe ciale vierkante griotje met vanillesmaak uit Frankrijk, maar die tot voor^rie jaar nog verkrijgbare lekkernij was niet zijn enige specialiteit. Arnold van Tuyll en later ook diens zoon waren drogisten, half- apothekers, specialisten in geneesmidde len zonder recepten, fabrikanten van eigen artikelen en vooral importeurs van talloze buitenissigheden uit het buitenland. De problemen liggen beslist niet bij het ambtenarenapparaat, Luud vindt dat je daar prima mee kunt samenwerken. De problemen liggen op het politieke vlak volgens hem. „Dat een college een raad moeten beslissen en controle moeten hebben is natuurlijk niet zo raar. Er zijn genoeg dingen die ook centraal en dver- koepelend geregeld moeten worden. Maar ga je iets voor een buurt doen, laat je dan leiden door beslissingen uit die buurt. Op buurtvergaderingen kunnen alle ins en outs aan de orde komen, projectgroepen hebben daar veel aan. En dat is niet strijdig met de besluitvorming op centraal niveau.” „Als iets echt duide lijk daar is uitgekristalliseerd zou het besluitvormend apparaat ook zó moeten beslissen. Dat proces is er ook wel. Ik denk alleen dat het politieke machtsap paraat dat niet gewenst acht en zich dan veel te veel beperkt voelt. Neem nou de Brakke Grond: dat regelen-ze zelf even, de fijne krenten in hun wethouderspap. En raadsleden zijn ook niet méér dan in schijn opde hoogte”. Het wijkcentrum wil zelf niet politiek zijn. Dat hangt direct samen met de for mule om vanuit de verschillende buurten te werken en van daaruit afgevaardigden voor het bestuur te kiezen in mei. Dat werken vanuit kleine groepen brengt met Dropparadijs in verschillende fabrieken door elkaar te mengen. Zout bij zout, zoet bij zoet. Dat werd dan uitgevuld in de grote laden achter de toonbank, waar de porseleinen knoppen nog de namen van de kruiden van vroeger dragen. Rond 12 uur stond de winkel dan vol en ging de drop per ons eruit. Een ons van één soort een ons met tien verschillende gemengd. Mevrouw Maissan: „Dan had je een zakje verpakte drop, uit de fabriek, en die moesten de mensen niet. Wél die uit de la exact dezelfde alleen door ons uitgevuld. Maar de mensen dachten dat we de drop zelf maakten, wat niet zo was natuurlijk”. Allerlei geneesmiddelen waren er te krij gen. Voetwater tegen voetzweet. Een mid deltje dat „snel en zeker puisten en puk kels verwijdert, vetwurmpjes en Roode Huid”. Tandpoeder. Muggenkaarsjes. Zal ven tegen hooikoorts en tegen aambeien. Haarolie. Medicamenten tegen astma, blaasontsteking, grijze haren. Vermage- ringstabletten. Teercapsules. Staaljodium. Ze kent al de honderd dropsoorten uit haar hoofd. Toch kost het nog even moeite nü om er zo maar een paar te noemen. Na even aarzelen en aandringen van mij wordt er toch heel wat genoemd: de zegel- drop, of maagdrop, ook maagdendrop ge noemd mét de Kokindjes de enige drop die ze zelf lust notabene! Pomfret Cakes, Black Currents, Honey Wafers (Engelse honingdrop, zoals er ook Hollandse en Franse is), zoute schuintjes, ozondrop, Deense knoopjes, Schwartzwalder, lau rierdrop, Westland mix, nachtvlinders, kattetongen, hele katten, kattekoppen. De enige echte zwart op wit, anijspijpjes die men onverbeterlijk ananaspijpjes noemde, witte drop uit Frankrijk, vijzel- drop. De Nederlander is een dropeter, daar is mevrouw Maissan van overtuigd. Ze heeft zelfs geëmigreerde klanten in andere we relddelen, die regelmatig een pakket wil len. In Engeland mogen ze dan nog van zoete drop houden, maar de Nederlander die als kind de drop met de paplepel krijgt ingegoten, kan er nooit meer afblijven. „Zoute haring en zoute drop, dat is het” zegt mevrouw Maissan, „en dan kreeg je Amerikanen in de winkel die het wilden proeven, en buiten zag je ze het 'met een grote boog uitspugen”. Drop voor je verkoudheid, denk je met een. En niet goed voor je gebit vanwege de suiker. Maar wel weer voor je maag. Alle zoete droppen absorberen in hele kleine mate maagzuren en kunnen dus zo’n beet je het effect van Rennies hebben. „Sommi ge mensen met lichte maagaandoeningen kunnen bij laurierdrop baat vinden”, al dus mevrouw Maissan. teler wordt, over de Nes, de Brakke Grond, over Krasnapolsky bijvoorbeeld en als we dan om inspraak vragen, om invloed van betrokkenen, wordt het moeilijk. Ik denk dat ze ook met grotere dingen best die inspraak willen geven hoor, maar we zijn te professioneel voor ze. We volstaan niet met alleen maar bedankjes. Nou, dat gedonder hoeven ze niet, als het echt wordt vinden ze het niet leuk meer”. Luud: „De wijkcentra kwamen voort- aan tegenover de gemeente te staan, dat bleek vooral bij de Nieuwmarkt”. Het begrip inspraak was geboren, de buurt bewoners wilden een stem bij bestem mingsplannen, uitbreidingen. D’Oude Stadt er, aldus Luud, voor wat er in de buurten gebeurt. „We ondersteunen, we hebben de drukkeri kunnen bepaalde activiteiten ontplooien, zoals het heroine symposium dat vanuit de commissie vei ligheid ontstond. Daarmee konden we een stuk communicatie op gang brengen. We legden contacten met de overheid in allerlei richtingen, zoals bijvoorbeeld over herprofileringen van straten, verkeersplannen Begeleiden, dat ziet hij als de voor naamste taak: „de wijkraad is bepaald geen parlementje dot besluiten gaat ne men vóór de mensen. Wij zorgen alleen dat er iets kan gebeuren. De formule bewaken, maar geen zelfstandige beslis singen nemen. Je hebt een ondergeschik te taak. Met de eenvoudige dingen gaat dat goed, maar zodra het wat fundamen- zich dat mensen op hun capaciteiten en activiteiten worden gekozen, en het ver trouwen van de buurt hebben. Luud is er'/an overtuigd dat als je grotere eenhe- Srtft neemt, de anonimiteit binnensluipt en politiek het enige bindende middel wordt. Dan komen er mensen naar voren die de wijkraad alleen als een politiek aanloopje naar de gemeenteraad zien Dat heeft hij ook tegen op het experi ment van de gemeente in Osdorp en Amsterdam-Noord waar straks wijkra den gekozen gaan worden. Grote wijken waarin juist die politiek dan een rol kan gaan spelen. Voor het gevoel van d’Oude Stadt en daarin staat men niet alleen wil de gemeente zo formele instituten creëren, wat bestuurlijk eenvoudiger werken is. Maar in feite is het een af scherming van de belangen van buurtbe woners vindt Luud. Binnen het „voorzit- tersoverleg” (van voorzitters van wijk centra) en op eeh hearing ook hebben de tegenstanders hun bezwaren verwoord. Desalniettemin gaat het experiment door. Als je het dan als experiment ziet, waarom mogen de activiteiten van d’Ou de Stadt dan geen experiment heten, vraagt Luud zich af. Waarom moeten zij hun verkiezingen maar uit hun eigen potje betalen? Het is overigens niet zo dat Luud Schimmelpennink zich nu helemaal uit het wijkleven terugtrekt. Integendeel. Zo is hij druk doende op de uitgeverij van d’Oude Stadt met de uitgifte van allerlei drukwerk, van vlugschriften tot kleine boekjes. Verder houdt hij zich intensief bezig met het Amsterdamse verkeersprobleem, door zijn aandeel in Amsterdam-autovrij en Amsterdam-fietst en natuurlijk de orga nisatie van de witkarren. Op het moment heeft hij vooral een beetje tabak van het alsmaar prdten met de gemeente, het steeds maar wéér standpunten formule ren <en gelooft dat je misschien nu beter iets concreets kunt doen. Ze weet alles van drop, zelfs de ont staansgeschiedenis. Toont een groot zwart blok, dat aan houtskool doet den ken maar onmiskenbaar naar (laurierjdrop ruikt. Een produkt van de "zoethout boom”, die in de encyclopedie „Glycyrrhi- za glabra” heet en die in Toscane in Italië groeit. De wortels die we ook als kind plachten te kauwen worden voor de drop tot een zwarte kleverige bal gekookt en dat dampt dan in tot het harde blok. In ons land wordt het weer verrijkt met allelei smaakmakers, suiker, zout, anijs, menthol etc. Arabische gom maakt het dan zo dat het ook drop heet, maar sinds de gombo men in de Sahelllanden verdroogden heb- De winkel vond toen nieuwe kracht ben de fabrieken andere vervangingsmid delen moeten zoeken. En zijn daar, vol gens mevrouw Maissan, aardig in ge slaagd. /4 e-z»L In ^283081 -I gaat verdwijnen De fraaie gevel in de Paleisstraat. W'.' - o

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15