stellen Vandaal wilde laat zich niet uitvergroten Werkteater met tent door land De Springplank” voor het grote ballet Zojuist verschenen: Auto- Aquarellen, tekeningen en wandkleden bij de SBK I I Wim Drion: monumentaliteit Kyung-Wha Chung speelt Alban Berg met subtiliteit WIJS... J3A-1 daad” Van Gogh vernield Onderzoek gedrag van disc-jockey’s weinig zinvol Initiatief Nederlands Danstheater moet kloof naar beroepspraktijk overbruggen Vol geschiedenis, kunst cultuur, uitspattingen toewijding, liefde passie, list bedrog, durf vakmanschap. Kortom: de bloem der natie in al zijn facetten! 9? J Romantiek blootgelegd in vioolconcert te dl te Antwoord minister CRM: door Peter Huysman Het stijgende peil Rudi Dingjan tot directeur benoemd SBK-Amsterdam te te te p* f29,50 i:;' 21 KUNST 19 7 8 APRIL DONDERDAG 6 0 r leest Uitgegeven door Sijthoff 128 pagina's met vele kleurrijke illustraties, fraai gebonden. Feestelijke introduktie HAARLEM. Een van de posi tieve kanten van de kunstkritiek bestaat uit het aanreiken van nieuwe gezichtspunten aan de le zer. Het lijkt*daarvoor bijna een dwingende voorwaarde te zijn dat de criticus zich onthoudt van al te persoonlijke opvattingen die voor een grote groep van geïnteresseer den geen draagkracht hoeven te hebben. Toch kan je er als criticus niet altijd aan ontkomen om een persoonlijke inbreng te introduce ren. Wie kunst beschouwt anders dan langs cerebrale weg en men behoeft daarvoor geen criti cus te zijn toetst zijn eigen emotionaliteit aan het bewust ob ject in de hoop er iets van terug te krijgen. 7 WM KK Haal nu de buitenmode binnen Echte Bobos Tuinbroek, gewassen canvas. In rose, camel en beige. Eerste kwaliteit t-shirt met lange mouw. 100% katoen, in 6 modekleuren. (na 31 mei a.s. f34.95) r N I I (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP). Het Werktea- CEES STRAUS (AD VER TENTIE) DEN HAAG. Een eenvoudige ruimte, TL-licht, twee grote spiegels, een barre (een houten leuning) en een tweedehands vleugel van 2000 gulden. „Niet de billetjes zo laten zien”, schalt het door de studio. „Die pirouette niet doen als een kunstrijdster op de schaats! Absolute rotzooi!” verloren. Het is alsof er een vergrootglas op het kleine werk wordt gezet waardoor wel de details zichtbaar worden maar de onderlinge samenhang verloren is gegaan. derlandse muziekuitgevers en auteurs”, al- DEN HAAG (ANP). Mevrouw Garde- niers, minister van CRM, acht het weinig zinvol een onderzoek in te stellen naar de vraag of sommige programmamedewer- kers bij de omroep op ontoelaatbare wijze te werk gaan. Zij antwoordt dit op schrif telijke vragen van de Tweede-Kamerle- den Worrell en De Vries (beiden PvdA)/ Deze hadden bij de minister geïnformeerd naar berichten als zouden disc-jockey’s en programmamakers bereid zijn tegen ver goeding bepaalde platen extra veel te draaien. dus de minister, „die zich benadeeld of geboycot achten door een vermeende han delwijze van sommige programmamede- werkers”. Bij de NOS noch bij het ministe rie zijn, zo zegt zij verder, echter klachten over dergelijke handelingen binnenge komen. Of er inderdaad iets niet in de haak is, kan echter alleen een nader onderzoek uitwijzen, maar een dergelijk onderzoek vindt mevrouw Gardeniers weinig zinvol. Zij vreest dat het niet tot resultaten zal leiden. Wel dient te worden onderzocht welke maatregelen moeten worden getrof fen om dergelijke handelingen in de toe komst eventueel te voorkomen. De minis ter zegt, de regeringscommissaris voor de omroep te zullen verzoeken daartoe een werkgroep in het leven te roepen. De resul taten van de werkgroep worden aan de kamer meegedeeld. Wim Drion toont in de bovenzaal van de Stichting Beeldende Kunst dit wandkleed in Ars-Protis techniek dat hij de naam Palo Alto meegaf. bracht. Dit aanbrengen geschiedt door verhitting, de verschillende soorten textiel smelten als het ware samen. Het effect in Drion’s werken komt net als in zijn aqua rellen heel doorzichtig over, maar het mist de krachtige visie die op het kleiner for maat wordt aangegeven. Het lijkt er dan opeens op alsof Drion met dat grote vlak geen raad weet. Hij vervalt in niets terzake doende details en de aanvankelijk groot aangezette lijn wordt geheel uit het oog De Engelsman Simon Mottram, eind dertig, vroeger solist van het Nederlands Dans Theater (NDT) in Den Haag, geeft les aan de aspirantengroep van het NDT, die tot De Springplank is gedoopt. Vier meis jes en twee jongens (de derde jongen is ziek) werken zich kapot, glimmen van het zweet, zijn op een gegeven moment volko men buiten adem, gaan niettemin in een hels tempo door. En in een mengsel van Engels, Frans en Nederlands voegt hij eraan toe: „Jullie zijn de crème de la crème van Holland. Jullie moeten jezelf van trots op de borst slaan. Het moet van binnenuit naar buiten spat ten!” En hij geeft even een voorbeeld: een adagio, een pas-de-deux, een grand pas, een pirouette. De Haagse wethouder van kunstzaken heeft vorige week het speciaal voor De Springplank tot studio verbouwde pak huis aan het Groenwegje 121-122 geopend. Hier moet het initiatief van de leiding van het Nederlands Dans Theater, namelijk het helpen overbruggen van de kloof tus sen de balletopleidingen in ons land en de steeds meer eisende beroepspraktijk, tot ontplooiing komen. In deze studio kunnen de zeven leerlingen, die bij audities door Mottram zijn geselecteerd, bij wijze van spreken dag en nacht terecht. De „zeven” hebben al een volledige op leiding achter de rug. Ze zijn onder meer afkomstig van het Brabants Conservatori um (Elsa van der Heyden), de Rotterdamse Dansacademie (Ellen Schuylenburch), de Academie van Nel Roos (Annegien Sneep en Laurina van der Vusse), het Scapino- ballet (Peter Buil) en het Stedelijk Insti tuut voor Ballet in Antwerpen (Anthony Vandecasteele); de zieke Eduard Wubbe komt ook van Scapino. De aanvullende opleiding die zij nu van het NDT krijgen, duurt twee jaar. Zij zijn overigens gewoon in dienst van het Danstheater, worden „redelijk” betaald ter hoogte van het mini mum jeugdloon. „Het is in ieder geval meer dan een beurs,” wordt er opgemerkt. (Tot het einde van de maand, van dins dag tot en met vrijdag van 13-17 uur en bovendien op donderdagavond van 19-21 uur). En dat gaat nu eenmaal niet. Zodoende wordt er noodgedwongen steeds vaker een beroep op buitenlandse dansers gedaan.” Rudi Dingjan is afkomstig uit de finan- cieel-economische wereld. Hij is dnder meer hoofdredacteur geweest van het fi nanciële weekblad Beursexpress. De SBK Amsterdam heeft in 1977 een forse groei doorgemaakt. Het aantal abon nementen liep op van 3200 naar 3800 (een stijging van bijna 19 procent), terwijl er 4500 keer een werk werd uitgeleend. Het aantal omruilingen bedroeg 16500, terwijl er 2000 werken (schilderijen, grafiek, ob jecten) werden verkocht. De helft van de leden van de coöpera tieve vereniging „Het Werkteater” heeft een opzet voor het kinderprogramma ge maakt. De andere helft deed het voor de avondvoorstelling. Voor de uitwerking wordt geruild zodat iedereen bij het ont staan van de stukken is betrokken en er gespeeld kan worden in een wisselende bezetting. Aan het zomerprogramma wer ken ook „De Roomsoezen” mee, een groep je van zes musici. Tot nog toe zijn 54 speeldagen vastge legd. Begonnen wordt op 17 mei in Ensche de. Daarna slaat het Werkteater zijn tent nog op in: IJmuiden, Haarlem, Den Haag, Utrecht, Tilburg, Arnhem, Rotterdam, Leiden, Eindhoven, Delft, Groningen, Nij megen en Amsterdam. ter gaat de komende zomer met een tent door Nederland. Het repertoire vermeldt voor deze trip zowel een middag- als een avondprogramma dat in tenminste veer tien steden wordt uitgevoerd. De dader heeft volgens een woord voerder van de recherche uit wraak ge handeld. Gezien zijn artistiek niveau zou hij namelijk niet langer in aanmerking komen voor een uitkering krachtens dé Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR, de vernieuwde contraprestatieregeling). Hij wilde daarom een ’’daad” stellen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Een 31-jarige kun stenaar heeft gistermiddag in het Stede lijk Museum in Amsterdam met een zogenaamd Stanley-mes een schilderij van Vincent van Gogh op ernstige wijze beschadigd. Het betreft het doek La Berceuse (Mme Roland) dat Van Gogh in 1889 heeft geschilderd. Grote Houtstraat 45 Winkelcentr. Gr. Schalkwijk HAARLEM Lange Nieuwstraat Noord Arcade, IJMUIDEN (ADVERTENTIE) J Het is goed dat het NDT met de vorming van De Springpank weer Nederlands ta lent in de groep wil brengen. Nu geeft het tableau de la troupe een beeld te zien dat „steeds verdeé af komt te staan van de Nederlandse oorsprong van het gezel schap”. Dat klopt, want van de 24 NDT- dansers zijn er nog maar vijf Nederlan ders. Van het Nationale Ballet en van Scapino is naar schatting ongeveer 50 per cent buitenlander. Ytike Waterbolk: „In derdaad, het repertoire van de grote bal letgroepen wordt steeds moeilijker”. En een van de cursisten: „Dan moeten buiten landers inspringen. Onze opleidingen kun nen het steeds stijgende peil niet bijhou den. Wij hebben te weinig ervaring.” Zesmaal per week wordt in de nieuwe studio door de Springplank-dansers dage lijks zes tot zeven uur geoefend. Klassieke training van eerder genoemde danspeda- goog Simon Mottram, die de „zeven” die hij uit 35 kandidaten heeft gekozen, voor lopig „het beste materiaal” noemt, waarin hij „toekomst” ziet. Mottram wappert bever niet met grote woorden. Of dit nu De minister zegt dat klachten in die richting haar inderdaad bekend zijn. „Bij de auteursrechtenorganisatie Buma/Stem- ra zijn klachten binnengekomen van Ne- Merkwaardig, een vioolconcert van een beroemde meester, dat na 43 jaar nog zoveel weerstand bij de toehoorders on dervindt. Want inderdaad, de aangehaalde uitspraak van die concertbezoekster staat niet op zichzelf, maar is min of meer symptomatisch voor de reacties van het gemiddelde publiek van de B-serie, waarin het gisteravond onder leiding van Bernard Haitink gegeven concert van het Concert gebouworkest viel. Nu heeft Berg met zijn Vioolconcert gecombponeerd ter nagedachtenis van een jonggestorven vriendin; „Dem Andenken eines Engels” zeker geen toegankelijk werk aan het repertoire toegevoegd. Het mist iedere zinnelijkheid, de harmonisch- constructivistische opzet is (uiteraard) weinig spontaan, de solopartij is helsmoei- lijk maar allesbehalve briljant en de or kestpartij bijna nergens transparant maar eerder aan de groezelige en massieve kant. Dat de innerlijke bewogenheid die Berg tot het componeren ervan heeft aangezet, desondanks uit het muzikale discours kan spreken mag haast een wonder heten en is dan ook meer dan ooit afhankelijk van de wijze van uitvoeren. Wat dat betreft was er dan in deze weer gave wel iets bijzonders aan de hand. Want allereerst zorgde Haitink en het orkest voor ongewone lichtheid, doorzichtigheid en verfijning van de begeleidingspartijen, waardoor de Koreaanse violiste Kyung- Wha Chung alle ruimte kreeg om haar onalledaagse solistische gang te gaan. De ze in Amerika gevestigde, maar uit Seoel afkomstige musicienne heeft in het verle den in samenwerking met het Concertge bouworkest al van haar uitzonderlijke be gaafdheid kunnen getuigen, speciaal in werken uit het romantisch repoertoire. En romantiek, dat is toch uiteindelijk hetgeen wat ook in Berg de kern van de compositie moet blootleggen. Kyung-Wha Chung kreeg dat, mede dank zij de geluk kige samenwerking met het orkest, door die romantische instelling ook voor elkaar. Het geheel kreeg niet de immense lading die Menuhin enige jaren geleden in dit excentrieke werk wist te leggen, maar Chungs subtiele vertolking blonk toch uit door een verrassende intensiteit. Leuk dat deze jonge virtuoze geen ge- makkehjk succes zoekt, maar bereid is om afstand te doen van uiterlijke schittering teneinde een dergelijke ongenaakbare mu zikale materie, waarvan de kracht vrijwel geheel onder de oppervlakte ligt, te tran- sofmreren in een min of meer duidelijke taal. Juist wél toegankelijk voor het gemid delde gehoor is ongetwijfeld Bruckner’s „Vierde”, die na de pauze geprogram meerd stond. In handen van Haitink en het De kunstenaar is gisteravond overi gens al weer op vrije voeten gesteld omdat de rechter-commissaris geen ter men aanwezig achtte om hem in voorlo pige hechtenis te nemen. Tegen de ver dachte zal proces-verbaal wegens ver nieling worden opgemaakt. De beschadiging is volgens een woord voerder van het museum vrij groot. Het doek is op drie plaatsen doorgesneden en het wordt betwijfeld of het werk volledig kan worden gerestaureerd. De handelswaarde wordt geschat op twee miljoen gulden. Het doek behoort tot de vaste collectie van het museum. Het werd in 1945 door de familie van Van Gogh aan het museum geschonken. Het is voor de tweede keer binnen korte tijd dat in een museum een aan slag op een kunstwerk plaatsheeft. Eind vorige week werd met enkele forse mes halen een schilderij van Nicolas Poussin in de National Gallery in Londen deer lijk beschadigd. De .zeven jonge dansers en danseressen zijn dus eigenlijk afgestudeerd. Maar het probleem is dat zij dan nog niet toe zijn aan het niveau waarop bij de grote gezel schappen wordt gewerkt. Ytike Water bolk, destijds eveneens solistisch actief bij het NDT en nu, naast Arlette van Boven voor „het repertoire”, verantwoordelijk voor de „moderne training” van De Springplank, zegt: „Ze zijn nog niet rijp om direct het toneel op te gaan. Mede om te voorkomen dat ze afgewezen worden, hebben we het initiatief tot deze aanvullen de opleiding genomen. Bij een groot gezel schap als het Nationale Ballet kunnen deze mensen nog wel eens terecht bij het corps de ballet, of kunnen op een andere manier een beetje wennen. Maar omdat wij veel kleiner zijn, zouden de dansers die nieuw aangetrokken worden, eigenlijk direct in het diepe moeten kunnen worden gegooid. Pianist Jan Lichtendahl zet op aanwij zing van Mottram een nieuwe improvisatie in driekwartsmaat in. „Veel te slap,” roept Mottram tegen zijn zwoegende pupillen. >t Het zwaar beschadigde schilderij van Vincent van Gogh, La Berceuse of Ma dame Roulin getiteld. Concertgebouworkest was, zoals bij hen gewoonlijk het geval is bij Bruckner, ook diens „Romantische” Symfonie (ook wel „Pastorale” genoemd) in de praktijk weer een indringende gebeurtenis. Haitink laad zich woensdagavond tijdens de koffie de het natuurstemmingsbeeld met gezon de hartstocht, waarbij de klassiek-even- wichtige totaalvorm evenwel steeds voel baar bleef. Vanaf het eerste thema van de hoorns raakte je op die manier in de ban van deze magistrale schepping. En via het aangrijpende Andante en het beweeglijke Scherzo met de lieflijke Hand ler als trio, werd als in één grote adem de triomferende finale bereikt. JOHAN VAN KEMPEN AMSTERDAM. Soms is het voor een recensent wel leuk om in de pauze van een concert een paar opmerkingen uit het pu bliek op te vangen. In de foyer van het Amsterdams Concertgebouw liet een da me ontvallen: „Nou zeg, als ze vaker zulke moderne werken op het programma zet ten, dan gaat ze dat beslist abonnees kos ten”. En dat sloeg dan op het juist tevoren uitgevoerde Vioolconcert van Alban Berg, de uit 1935 daterende zwanezang van deze atonaal schrijvende componist. Hoe persoonlijk dat is, valt te ervaren bij het werk dat de Amsterdammer Wim Dri on in de bovenzaal van de Stichting Beel dende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht 125 laat zien. Daar hangen van zijn hand aquarellen, tekeningen en wandkle den en het is vooral de laatste categorie die mij een groot gevoel van onvrede geeft. Het is een gevoel dat niet wordt ingegeven door gebrek aan inhoud of technische vormgeving want Drion, vertegenwoordi ger van de geboortegolf van direct na de Tweede Wereldoorlog en op de Rietveld academie in Amsterdam vaardig ge schoold getuige zijn werk, schiet op die punten niet te kort. Het is eerder een gevoel van iets te missen dat in aanvang wel aanwezig is, maar waaraan verder, misschien door de aard van deze kleine expositie, niet wordt voldaan. Wim Drion werkt in een abstract-expres- sionistische stijl met een lyrische onder toon. Zijn basis is het landschap dat hij tot nauwelijks herkenbare vormen herleidt. In zoverre is zijn werk abstract, maar Drion komt wel tot het aangeven van con crete vormen die in een suggestief ruimte lijk kader worden geplaatst. Dat ruimtelij ke karakter wordt in de aquarellen ver sterkt door de volstrekt transparante schilderwijze, een effect dat ook in de kleurpotloodtekeningen kan worden be reikt, zij het in dat geval uiteraard minder zacht en poëtisch. Het is helder werk dat zich nauwelijks opdringt, dat bijna teder van stemming is, maar dat niet zoet wordt ook al zou je dat makkelijk gaan denken aan de hand van het gebruik van kleuren als rood-oranje en geel. Drion werkt op het relatief kleine vlak van de tekening en aquarel met een monu mentale opzet. En het is daar dat de onvre de met dit werk je bekruipt want het formaat is gewoon te klein voor de ruimte lijke conceptie. De suggestie van diepte en volupie, van maat en afstand in het platte vlak vraagt er om groter te worden aange pakt. Min of meer in antwoord daarop heeft Wim Drion bij de SBK ook enkele wand kleden opgehangen, maar het is juist in dit werk dat de monumentale aanzet prak tisch is verdwenen en plaats heeft ge maakt voor een poëtische taal die met een heel priegelig handschrift wordt neerge zet. Drion gebruikt hiervoor de zogenoem de Ars Protis techniek, hij is geen wever in de traditionele zin van het ambacht. Bij de toepassing van deze techniek wor den laagjes stof in flinterdunne reepjes over de grondlaag van de stof aange- Geen risico lopen. Op het A-1 embleem letten! Dan bent u zeker van 'n goede, gebruikte auto. Grondig geïnspecteerd. Van binnen en van buiten. Elk merk. Bij uw Ford-dealer. Met garantie-bewijs. Auto-wijs zijn unieke talenten-in-spé zijn, daar wil hij geen antwoord op geven. Hij vindt „de wil om te dansen”, „doorzettingsvermogen”, veel belangrijker dan „een mooi gezicht je”. Hij legt er de nadruk op dat balletdan ser een ontzettend zwaar beroep is, dat voortdurend vechten tegen jezelf vergt. Ballet is keihard optornen tegen enorme krachtsinspanningen en vermoeidheid. Zijn leeringen zijn het daar wel mee eens, maar hebben het er graag voor over. Een van hen zegt: „Het is een bepaalde drang. Je moet wel. Het is net als met een acteur, alleen ben je veel meer met je lichaam bezig. Met dat lichaam moet je emoties te weeg zien te brengen, agressie en vreugde proberen uit te drukken. Er moet kracht van uitgaan. En daar is enorm veel training voor nodig.” Een ander vindt: „Dit vak een hobby? Nou, niet voor allemaal, geloof ik. Ik heb echt wel eens dat ik tegen mezelf zeg: gatverdamme, straks weer zo vroeg op en weer er helemaal tegenaan. Oooh, straks mag ik weer dansen, hééérlijk!, zo mooi is het werkelijk niet. We huilen ook wel eens een potje.” Maar, vooral geen medelijden. Het Spar taanse bestaan van een topsporter heeft weinig met dat van een balletdanser(es) te maken. Dat zeggen de zeven uitverkore nen tenminste. Maar als ze opnoemen dat ze dagelijks hun „lijn” erg goed in de gaten moeten houden, dat één enkel glaasje alco hol de volgende ochtend in hun benen zit, dat ze voortdurend aan hun yitaminebe- stand moeten werken en dat ze op een enkele uitzondering na meestal toch wel tegen elven in bed moeten liggen, dan lijken deze mensen allerminst het gezellige leventje van de gemiddelde burger te leiden. Een constant gevecht met jezelf. On voorstelbare inspanningen. Bezig zijn met het vak vanaf je tiende jaar. En weten dat het met je 35e wel ongeveer bekeken is. Dat je dan moet proberen een andere baan op z’n mooist binnen het ballet: leraar, eigen balletschool te vinden en weer met je jarenlang getarte spieren in het gerede te komen. Aftrainen, terwijl je in een afvloeiingsregeling zit. En dat alle maal in de wetenschap dat er maar een paar zijn die werkelijk de top halen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Tot directeur van de Stichting Beeldende Kunst (SBK) Am sterdam is benoemd de heer Rudi Ding jan. De benoeming is per 1 maart van dit jaar ingegaan. De heer Dingjan zal voor namelijk het zakelijk beleid van de SBK bepalen. Daarnaast zal hij de dagelijkse leiding op zich gaan nemen. J ■L -vj

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21