BUDOBOND: BUIGEN OF BARSTEN W.K. Baan’79 in Amsterdam paardenkoersen sportpuntiq Pleidooi van ministers voor TENNIS-RESULTATEN I aanpak doping I I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1^ .^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wereldbekend aroma IIUIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIm SPORT 19 7 8 APRIL □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□.□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O i april r «fe» DONDERDAG 6 Onzekerheid Programma Veel rust nodig Liever in Monte Carlo □In I j Rini Wagtmans wegcoach van KNWU (Van onze sportredactie) ME WEL EENS TEGEN STAAN (Van onze sportredactie) Björn Borg: „Het kan gebeuren dat ik perioden lang geen racket wil zien”. (ADVERTENTIE) Trainingspartijtje (Van onze sportredactie) Export Inmiddels wordt er binnen de aan een i D □□□o ,0 p geldende Zweden ontvlucht om met zijn I familie zijn intrek te nemen in het in vele opzichten „mildere” Monte Carlo. ROTTERDAM. Jimmy Connors heeft op weg naar de alom verwachte finale tegen Björn Borg in het proftennistoer nooi in Rotterdam tot nu toe alleen nog maar trainingspartijtjes afgewerkt. Na in de eerste ronde slechts vier games te hebben afgestaan tegen Crealy gunde hij woensdagavond Johansson niet meer dan een kwartet spellen. Wat Tiriac is voor Vilas is Bergelin voor mij. Omdat hij zelf ook heeft getennist, kan hij me zo nu en dan adviezen geven, ik kan problemen met hem bespreken en verder masseert hij me regelmatig.” Vooral dat laatste is voor Borg die als negenjarige met tennis is begonnen („In die tijd was ik vanaf zeven uur ’s morgens tot ’s avonds zeven uur op de baan te vinden omdat ik zoveel mogelijk, zo snel mogelijk wilde leren”) van eminent be lang. In de finale van het Wimbledon- toernooi tegen Nastase in 1976 kreeg Borg last van een maagspierblessure („Omdat ik toen injecties kreeg werd maar meteen gesproken over doping, maar dat is on zin”) en vorig jaar september moest de ooit van de pijn naar „TeenangeF’-voorziene tennisser in de vierde ronde bij de stand 6- 3, 4-6, 0-1 tegen Dick Stockton de strijd staken vanwege een schouderblessure. Na afloop lichtte hij zijn opgave toe met de opmerking dat hij zijn racket nauwe lijks meer kon optillen. Toen al werd ge suggereerd dat Borgs carrière wel eens snel voorbij zou kunnen zijn omdat hij onder andere met zijn dubbelhandige backhand te veel van zijn krachten zou eisen. Borg nu: „Dat zou misschien het geval zijn als ik er niets aan zou doen. Maar omdat Bergelin me steeds masseert voorkom ik dat mijn spieren stijf worden en kan ik het gecombineerd met een aantal weken relaxen wel volhouden. Alleen die maagspier zit me wel eens dwars. Pas heb ik er nog zo’n last van gekregen dat ik in de kwartfinale in Richmond tegen Newcom be echt niet meer Verder kon. Mijn maag wordt ook regelmatig gemasseerd, maar gelin, die de tactiek van het afwimpelen uitstekend beheerst. Gerulaitis (Vst)Fillol (Chi) 6-0, 6-1. Raoul Ramirez (Mex>—Vijaj Amritraj (India) 6-2, 6-2. Jimmy Connors (Vs)Kjell Johansson (Zwe) 6-3, 6-1. Kim Warwick (Aus)Sandy Mayer (Vst) 6-3, 6-3. Dubbelspel: Okker/FibakBall/Warwick 6-3 en 6-4. Ray Moore (Zaf)/Tonino Zugarelli (Ita)Raymond Pascale (Vs)/Wouter Fok (Ned) 6-4, 4-6, 6-4. Ramirez (Mex)/McNair (Vs)Sanders (Ned)/ Bengtsson (Zwe) 6-2, 6-3. DEN HAAG. De Koninklijke Ne- derlandsche Wielren Unie heeft met onmiddellijke ingang Rini Wagtmans (31) uit Sint Willebrord benoemd tot wegcoach. Wagtmans gaat de Neder landse amateurs begeleiden en voorbe reiden op de internationale wielere- venementen. Zijn belangrijkste doel zijn de Olympische Spelen in 1980. Dit jaar zal Wagtmans voornamelijk stage lopen aan de zijde van Joop Midde link, die 18 jaar bondscoach was. De Brabander tekende bij de KNWU een voor die blessure schijnt kennelijk geen afdoend middel te bestaan.” Uitslagen van de Engelse eerste divisie: Aston Villa-Nottingham Forest 0-1, Ever ton-Liverpool 0-1. Schotse eerste divisie: Celtic-Hibernians 2-1. Door een overwinning in de derde test match hebben de cricketers van Australië hun achterstand op West-Indië verkleind tot 1-2. In de eerste innings nam Australië een voorsprong: 286 tegen 205 runs. De tweede innings sloten de Westindiers af met het forse aantal van 439 runs en de derde zege leek binnen. Maar de Australi sche batsmen kozen onvervaard, en met succes, voor de aanval. Voor het verlies van zeven wickets was de overwinning, de eerste in de serie van vijf, op de 362e run een feit. Totalen: Australië 205 en 439, Australië 286 en 362 voor zeven. lijkheid en zelfverzekerdheid waarvan hij ook in zijn boek („Bjom-tennispelaren”) getuigt constant in praktijk gebracht. Zijn spelregel luidde toen dat je met ijs in je maag dient te spelen en dat je te allen tijde het hoofd koel moet houden. Enkele dagen voor de alom verwachte finale van het proftennistoernooi in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam tegen Jim Connors, klinkt echter wat onzekerheid door in de Rini Wagtmans was een keuze van de KNWU uit zeventien sollicitanten. Daar waren erbij, zoals Wagtmans, die door de Unie gevraagd werden. Wagtmans durfde- niet zelf te solliciteren. „De functie van coach van een aantal jonge renners vereist een aantal kwaliteiten. Borg trof zijn Amerikaanse concurrent in januari van dit jaar voor het laatst. Eerst in de finale van het Masterstoernooi, waarin Connors de sterkste bleek onder meer omdat Borg enkele dagen tevoren nog had moeten spelen bij een lichaams temperatuur van 39 graden („Voor de par tij tegen Gottfried in de voorronde heb ik me zelfs moeten terugtrekken; toen ik te gen Connors speelde was ik nog veel te zwak”) en vervolgens in Boca Raton waar Borg revanche nam. Veel meer waarde hecht Borg echter aan het feit dat hij Connors vorig jaar juli tijdens het belang rijkste tennisevenement van het jaar, Wimbledon, versloeg. „Het Masterstoer nooi is mooi, het eigen toernooi van WCT in Dallas ook, maar Wimbledon spreekt nog altijd veel meer aan, ook al is er veel minder geld aan verbonden.” „De Zweedse pers heeft een tijd lang slecht over me geschreven. Niets was goed aan me. Waarom zou ik dan voor Zweden gaan spelen? Na die overwinning van mij op Wimbledon is de relatie met de pers een stuk verbeterd, daarom wil ik nu weer Daviscup spelen. Niet alleen omdat het altijd fijn is om in je eigen land te tennis sen, maar ook omdat ik van mening ben dat het een morele plicht voor iedere spe ler zou moeten zijn om voor zijn land uit te komen. Drie jaar geleden heeft Zweden de cup gewonnen. Dat deed me echt wel wat.” JAN PREENEN De Brit pleitte voor een bredere opzet van het onderzoek. „Sportartsen in Euro pa moeten meer en langs eenvoudiger weg met elkaar in contact treden om te voorko men dat kampioenschappen en Olympi sche medailles gewonnen kunnen worden door „gedoopte” atleten”. Charles Palmer, de secretaris van de internationale sportfederatie, wees op het voordeel van een eigen, landelijk centrum voor doping-onderzoek. „De controle ver- DEN HAAG (ANP). De wereldkampi oenschappen wielrennen op de baan in 1979 worden definitief gehouden op de betonnen baan van het Olympisch Stadi on te Amsterdam. De afgelopen week keurde een afvaardiging van de UCI (in ternationale wielerunie) de Olympische baan en de parcoursen voor de wedstrij den op de weg (Valkenburg en de autoweg Maastricht-Heerlen voor de 100 km-tijd- rit) goed. Rini Wagtmans: „Na de Olympische Spelen stop ik”. „Net als vorig jaar wil ik me daarna in een club in Londen weer twee weken voorbereiden op Wimbledon”. Na Wim bledon richt Borg zich op de Daviscup waarvoor hij twee jaar lang geen oog heeft gehad. Wie ben ik dat ik die kwaliteiten bij mezelf zie zitten? De Unie zag ze kenne lijk wel. Ik ben blij met dat vertrouwen en ik stort me er dan ook met overgave op”. LONDEN. Op de conferentie voor Europese sportministers werd woensdag een lans gebroken voor een steviger aan pak van de doping-problematiek. Dennis Howell, de Britse minister van sport, laak te het gebrek aan vooruitgang in de laatste tien jaar. „Op dit moment kunnen atleten zich tot vier weken voor een evenement met spierversterkende middelen inspuiten zonder dat wij het gebruik kunnen aan tonen”. John McDonald, Europese directeur van de Amerikaanse organisatie World Cham pionship of Tennis: „Toen ik op Schiphol aankwam zag ik Bjorn staan te bibberen van de kou. Hij wist niet hoe hij in zijn hotel in Rotterdam moest komen en voelde er kennelijk niet zoveel voor te betalen voor een taxi. Onbegrijpelijk. Ik heb daar om tegen hem gezegd dat wie veel ver dient, veel geld aan allerlei dingen moet uitgeven omdat je anders toch een flink deel moet afstaan aan de belastingen. Ik vond het wel grappig. Je verwacht zoiets niet van zo iemand.” Veel last van belastingambtenaren heeft j Bjorn overigens niet. Volgens het „halen- hebben-houden-principe” is de 21 jaar ge leden in het kleine plaatsje Sodertlage (bij Stockholm) geboren Bjorn Rune enkele Al die tegenslagen lijken het zelfver trouwen van Borg, die zegt te leven vol gens de regels van Bergelin („Tennis, eet goed en leef sober”) enigszins aangetast te hebben. Jarenlang stond hij bekend als Bjorn „Ijsberg”, omdat hij de onverzette- a Borg past zijn programma dan ook min of meer aan aan zijn optreden in Londen. Te meer omdat hij dit jaar via een derde overwinning in succëssie de prestatie van de Engelsman Fred Perry (hij won in 1934, 1935 en 1936) kan evenaren. „Connors in Boca Raton verslaan of in Rotterdam is leuk, maar op Wimbledon is het het einde,” aldus Borg die na „Rotterdam” onder meer zal optreden in Monte Carlo, Tokio (een vier-sterrentoernooi met Connors, Vi las en Orantes, waarvan de winnaar 100.000 dollar op zijn rekening kan bij schrijven), Dallas, Rome en Parijs. uit), Warwick (zege op de teleurstellende Mayer) en Gerulaitis, die Jaime Fillol slechts één game toestond, gemakkelijk de kwartfinale. In het dubbelspel werd Wal ter Fok met de Amerikaan Pascale geklopt door het duo Moore-Zugarelli en waren Louk Sanders en de Zweed Bengtsson kansloos tegen Ramirez en McNair: 2-6, 3- 6. Van de Nederlanders is alleen Tom Ok- ker nog in de strijd. In het dubbelspel won hij aan de zijde van d" Pool Fibak met 6-3, 6-4 van het duo Ball-Warwick. ra Borg: „De portier verbindt mensen die naar mij vragen nu automatisch door met Bergelin. Zou dat niet zo zijn dan zou ik ’s nachts geen oog dicht doen. Terwijl ik juist veel slaap nodig heb. Anderen zoals Gerulaitis komen 's nachts pas tot leven, maar ik ben gewend om tenminste negen uur te slapen. Daarom ben ik blij dat Bergelin iedereen keurig op afstand houdt. Ik zou me overigens te kort doen als ik zou zeggen dat ik hem alleen daar voor meeneem. ROTTERDAM. Dat rijkdom en zuinigheid meer met elkaar gemeen hebben dan je zou veronderstellen, toonde de aan het proftennistoernooi deelnemende Bjorn Borg afgelopen maandag aan na aankomst in Nederland. De in Monte Carlo wonende Zweed, die bepaald niet een van de minimum-loners in het professionele tennis kan worden genoemd, voelde er aanvankelijk niet veel voor om zo’n 100 gulden uit te tellen voor een taxirit Schiphol-Rotterdam, terwijl hij daags tevoren dankzij het winnen van de finale in Milaan tegen Vitas Gerulaitis een slordige 30.000 dollar had geïncasseerd. stem van Borg: „Het hangt ervan af tegen wie je speelt maar als ik tegen Connors speel, kan ik echt niet zeggen dat ik voor de volle honderd percent in winst geloof. Het is ook wat moeilijk als je tegen iemand als Connors een negatieve score hebt van vier tegen acht en als je weet dat hij zich op binnenbanen Wat zekerder voelt.” „Hoewel de regering in Zweden inmid dels conservatiever is geworden zou ik niet terug willen. Die verandering zegt mij weinig, ook al omdat ik niet in poli tiek ben geïnteresseerd. Bovendien vind ik Monte Carlo mooier. Ik ben er in totaal zo’n drie maanden per jaar. Regelmatig twee weken, zo tussen de toernooien door. plannen behelzen onder andere het lei den (als manager of ploegleider) van een profploeg, waarvoor hij vorig jaar van sponsors al verzoeken kreeg. Wagtmans maakte er geen enkel punt van dat hij geen vaste verbintenis tot en met 1980 met de Unie heeft afgesloten. Hij ambieerde dat ook niet. „Als’renner tekende ik ook nooit overeenkomsten van langer dan een jaar. Ik vind dat mijn bazen van me af moeten kunnen als gebleken is dat ik de functie niet aan kan”’ BBN ook hard gewerkt nieuwe trainingsopzet, omdat de huidige procedure niet voldoet. Bondscoach Snijders zal in dat verband wellicht ook wat van zijn S bevoegdheden moeten inleveren. Weliswaar zal hij normaal worden contract voor één jaar. De verbintenis kan van jaar tot jaar verlengd worden. Tijdens zijn introductie als coach in het gebouw van de KNWU verklaarde Rini Wagtmans met klem dat hij na 1980 zijn functie weer zal neerleggen. „Ik wil het graag een paar jaar doen. Ik zal me er voor honderd procent voor inzetten, maar na de Olympische Spe len in Moskou houd ik het voor gezien. Ik héb nog andere plannen in mijn leven en die wil ik ook realiseren”. Die I voor Jimmy Connors t - jaren terug het toen nog als progressief CD De 27-jarige Zweed die onlangs zijn eer ste toernooi heeft gewonnen (in Lagos won hij in de finale van Robin Drysdale) had veel te veel ontzag voor de Amerikaan, grossierde in dubbelfouten en bezorgde Connors, die in de volgende ronde wordt geconfronteerd met de winnaar van het duel Lloyd-Stockton geen enkel probleem. De uitslagen van de woensdag gehouden koer sen op Duindigt zijn: LEIDENPRIJS (2040 m): 1. Pele Star (J. Wage- naar) 2.56.3 1.26.4, 2. Orwyn Bush, 3. Pronto Laguna. Winn 2,30 pl 1,80 1,70 2,80 kopp 9,40 trio 134,30. Niet gestart: Poolster B. MINJAPRIJS (2000 m): 1. Pfaltztaler (C. L. M. van Deuren) 2.11.0, 2. Raldo, 3. Carrera. Winn 13.40 pl 3,50 2,50 1,50 kopp 141,90. Niet gestart: Running Bull. RIJSWIJKPRIJS (1600 m): 1. Petra Kid (J. J. de Wit) 2.1O.'9 1.21.6 2. Pepi H, 3. Oscar Star. Winn 17.40 pl 5,00 3,20 5,50 kopp 51,70 trio 2932,00. Niet gestart: Peter van Aduard. VOORSCHOTENPRIJS (2100 m): 1. Remark- quable (A. v.d. Blonk) 3.01.4 1.26.4, 2. Paula Antjes, 3. Roidur. Winn 5,40 pl 2,10 2,00 2,70 kopp 23,70. IGORPRIJS (1200 m): Topsie (M. v. Giste ren) 1.14.3, 2. Phantom Major, 3. Fanthon. Winn 5,60 pl 1,60 1,70 3,40 kopp 15,70 trio 359,60. Niet gestart: Beldale Goddess en Baby Ben. WASSEN A ARPRIJS (2040 m): 1. Rapid Bui tenzorg (M. A. Pools) 2.56.5 1.26.5, 2. Radja, 3. Robin H. Winn 10,40 pl 5,80 5,80 7,00 kopp 87,50. Niet gestart: Patricia Rumelaar en Patri cia Vera. OEGSTGEESTPRIJS (2040 m): 1. Evento (L. Schoonhoven) 2.46.5 1.21.6, 2. Lex Areta, 3. Mac Buitenzorg (buiten weddenschappen), 4. Lea Bond. Winn 1,10 pl 1,20 1,60 kopp 2,00 trio 4,00. ILVICOPRIJS (1800 m): 1. Let Me Go (A. Treanor) 1.58.2, 2. King Morrie, 3. Balan^oire. Winn 3,20 pl 1,60 5,70 9,40 kopp 78,50. RIJNSBURGPRIJS (2040 m): 1. Oroline (Mej. Y. Wagenaar) 2.50.9 1.23.8, 2. Lukie B, i. Martina Norma. Winn 3,40 pl 1,30 1,60 1,60 kopp 10,20 trio 77,80. Niet gestart: Matchless. KATWIJKPRIJS (2520 m): 1. Pearl Olivier (W. P. M. v.d. Pijl) 3.33.6 1.24.8, 2. Mary S, i. Luuk W. Winn 2,40 pl 1,50 1,60 1,80 kopp 10,10. TQTALISATOROMZET: 390.441,-. HAARLEM. Voor de sectie Taekwondo en karate is geen plaats meer binnen de Budo Bond Nederland. Tot die conclusie is een reorganisatiecommissie geko- men in aanbevelingen aan het hoofdbestuur van de BBN. Dit presidium heeft zich inmiddels al achter het rapport geschaard. De districtsafgevaardigden krijgen die voorstellen dan op de voor- jaarsvergadering op 29 april ge presenteerd. In Utrecht wordt het dan buigen of barsten, want het hoofdbestuur heeft al voorzichtig laten weten te zullen aftreden als de voorstellen niet door de verga dering worden aangenomen. ffiJORN BORG: SOMS GAAT HET ^1 Connors: „Tot nu toe gaat het erg lekker. Ik heb het hier ook best naar mijn zin. Het is alleen jammer dat het publiek zo ver van de baan af zit. In Amerika zitten de toe schouwers veel dichter bij ons.” Evenals Connors hadden ook Ramirez (hij schakel de Amritraj, maandagavond nóg de meer dere van OkKer, simpel met tweemaal 6-2 Dan train ik nauwelijks omdat ik in die weken echt tot rust wil komen. Tennis is mooi, ik ben met mijn 21 jaar echt al niet bezadigd, maar als je van het ene hotel hit ribt _lh__i maar vliegtuigen, hotelkamers en tennisbanen ziet, gaat je het soms wel eens tegen staan. Daarom kan het gebeuren dat ik perioden lang geen racket wil zien.” De rust van Borg tijdens de toernooien wordt gewaarborgd door zijn coach Len nart Bergelin, die hem al acht a negen jaar van adviezen voorziet en hem begeleidt vanaf het moment dat Borg als 16-jarige besloot om van tennis zijn beroep te ma ken. Om niet overvallen te worden door fans nam Borg aanvankelijk zelf bij aan komst in een hotel contact op met de receptioniste) aan wie hij het verzoek deed eventuele belangstellenden af te poei eren met de mededeling dat hij alweer naar een ander hotel was vertrokken. De laatste tijd lopen alle telefoontjes via Ber- ^llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllHllllllillllllllllllllIIIIL^ I gehandhaafd als coach, maar niet meer alleen de ploegen selecteren voor de verschillende Europese toernooien. Daarbij zal hij worden geassisteerd door een keuzecom- missie van zeven vooraanstaande nationale trainers. Voorlopig blijft echter nog alles bij het oude. miiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 1DCO j naar het andere reist en alleen JQCU I van in het bijzonder anabole steroïden sterk terugdringen”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29