te L( Overleg nodig over vreemdelingenbeleid Cs be ne VVN-actie voor van Psychiaters in brief aan KNMG: A ir en dan dit nog veiligheid wielrijders WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN VOOR „Gemeenten ELEKTROSHOCK ZIJN OVERBODIG” vragen ten onrechte leges” Hl MINISTERS BELOVEN TWEEDE KAMER: DOOR DERDE-WERELDBEWEGING Derd KARAMANLIS INVITEERT VAN AGT Vereniging Eigen Huis: 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND APRIL DONDERDAG 6 Kernproef (Van onze parlementsredactie) Amnesty/Iran 1 Spaanse grondwet Aardbevingvrij Vrijgelaten Gesprek Kakatoe Kamerlid Akkoord Hoofdredacteur Afscheid Boersma duizend wettelijke Bedrijfsleven Voorstellen van de oppositie om het overheidspersoneel dit recht onmiddellijk toe te kennen door ratificatie van het Europees Sociaal Handvest lijken hierdoor tot mislukking gedoemd. DEN HAAG. De regering komt vóór 1981 met een wettelijke regeling van het stakingsrecht voor ambtenaren. Ds ministers Albeda en De Ruiter zegden de Tweede Kamer gistermiddag toe een motie van de VVD-er De Voogd en de CDA-er Van Dam te zullen uitvoeren. AS( was t Kehle (exon Ds Red op Hae uit Osc Juli zij mot wor ver1 ove: 1 Toestemming UTRECHT (ANP). De Nederlandse Vere niging voor Psychiatrie (ruim duizend leden) vindt wettelijke voor schriften inzake de elek- troshockbehandeling overbodig. Wel meent ze, dat toepassing van deze therapie met een aantal waarborgen moet worden omgeven. Gevaren V Voor 1981 regeling voor stakingsrecht ambtenaren ■<k. t (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN men 1 0 21 I De 20 jarige dochter van de Italiaanse spaghetti-miljonair Mastromauro is giste ren vrijgelaten door de mensen die haar op 29 januari hadden ontvoerd. Haar ouders hebben voor haar vrijlating de helft be taald van het oorspronkelijk geëiste los geld van 2,5 miljoen gulden. Uit de diergaarde in Rotterdam is gister nacht een achtjarige witte kakatoe gesto len. De dief heeft het gaas van de kooi doorgeknipt en het dier dat drieduizend gulden waard is meegenomen. De algemene ledenvergadering van de Amsterdamse afdeling van de PPR heeft dat Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben gisteren op Paleis Soestdijk een afscheidslunch aangeboden aan de am bassadeur van de republiek Costa Rica, dr. Jorge Miranda Martinez. De oud-minister van Sociale Zaken, drs. J. Boersma, is als opvolger van mw. Han- nie van Leeuwen aangewezen als lid van de Noordatlantische Assemblee. Deze as semblee wordt gevormd door parlementa riërs uit de vijftien NAVO-landen. Dr. van de De minister heeft naar de mening van deze beweging in het kader van ontwikke lingssamenwerking te kennen gegeven, nog nauwer te willen samenwerken met het particuliere bedrijfsleven, zowel het Nederlandse als het multinationale. Tege lijkertijd zou de minister de Derde-Wereld- beweging beperkingen opleggen op het Minister De Ruiter die net als zijn ambtsvoorganger Van Agt in februari vo rig jaar het stakingsrecht in principe erkende, wilde vasthouden aan uitzonder ingsbepalingen voor ambtenaren. Hij wees „Ook na het einde van de koloniale peri ode bleven de gewone mensen in de meeste ontwikkelingslanden in een positie van afhankelijkheid. De geldstroom van de rijke landen naar de zogenaamde ontwik kelingslanden heeft de situatie van de gro te massa in de derde wereld niet verbe terd”, aldus de open brief. Volgens de N3WB blijkt uit de beleids maatregelen van de minister dat deze het behoud van goede diplomatieke betrek kingen met regeringen van ontwikkelings landen als Indonesië, Brazilië en de Filip pijnen belangrijker vindt dan de vrije voorlichting over de afhankelijke situatie van de bevolkingen in deze en een groot aantal andere ontwikkelingslanden. „Wij kiezen voor solidariteit met de on derdrukte bevolkingen, met hun strijd te gen Fascisme, economische uitbuiting, rechteloosheid en met hun strijd voor de mocratie”, stelt de N3WB. 20 20 13 14 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o 2 0.1 o 2 7 0 0 1 3 0 0.5 0.1 0 0 2 1 0 0 0 0 0 punt van onderzoek en voorlichting over de rol van het bedrijfsleven. „Langzaam maar zeker wordt het steeds meer Neder landers duidelijk dat de belangen van het bedrijfsleven allerminst parallel lopen met die van de mensen in de ontwikkelings landen. De N3WB beschuldigt de minister ervan dat deze, door subsidies te weigeren of door deze te verbinden aan volstrekt on aanvaardbare voorwaarden, probeert or ganisaties en actiegroepen die hem niet welgevallig zijn het werk onmogelijk te maken of op één lijn te stellen, namelijk zijn lijn. Met de open brief willen de vijftig orga nisaties en actiegroepen verenigd in de N3WB een aanzet geven tot het mobilise ren van de publieke opinie tegen het beleid van minister De Koning. hierbij op de bijzondere status van het overheidspersoneel. Voor hen wijken de arbeidsomstandigheden af van die in het bedrijfsleven omdat de voorwaarden door de overheid eenzijdig worden vastgesteld. De Ruiter wees op de onhoudbare toe stand die zou ontstaan als de rechter een staking van overheidspersoneel rechtma tig zou verklaren waardoor b.v. militairen en politiepersoneel zouden staken. Ds mi nister nam dan ook afstand van het amen dement van de socialist Roethof, die de uitzonderingspositie van de ambtenaar meteen wilde opheffen. De minister zei dat eerst wettelijke re gels tot, stand zullen moeten komen die onverantwoorde situaties op voorhand on mogelijk maken. Hij zei dat de totstandko ming van dergelijke regels zal worden bevorderd, maar hij was daarover niet optimistisch. De Kamer had zich dinsdag in eerste termijn al uitgesproken voor het creëren van üitzonderingen voor verschil lende groepen als brandweer- en zieken huispersoneel en de sectoren orde en vei ligheid. De behandeling van een wetsontwerp dat het stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegpersoneel opheft, zal worden voortgezet, verklaarde minister De Ruiter. Dit wetsontwerp passeerde in 1974 de Tweede Kamer en wacht sindsdien op afhandeling door de Eerste Kamer. Roet hof (PvdA) vreesde, dat de regering dit ontwerp aan wilde vullen met nieuwe be palingen. Ook wees hij op de „heilloze” weg van het voortgaande overleg tussen regering en de ambtenarenorganisaties over het stakingsrecht. In plaats van gede tailleerde regels op te stellen moest men liever de vitale sectoren, zoals orde, veilig heid en gezondheid uitzonderen, aldus het socialistische kamerlid. Een meerderheid van de Kamer kwam gisteren in botsing met de bewindslieden over het toelatingsbeleid voor buitenland se werknemers in Nederland. De regering wil namelijk een uitzondering maken voor de vrije vestiging van onderdanen van de partners in het verdrag over en weer. Daar zijn PvdA, CDA en WD het niet mee eens. maar er bestaat twijfel over de vraag of zij het artikel'ook onverkort toepassen. De PvdA-fractie vindt dat er voldoende mogelijkheden zijn om een beperkt toela tingsbeleid te realiseren, zoals op het ogen blik ook het geval is. Ook de Vreemdelin genwet biedt garanties, zodat het Sociale Handvest béter in zijn totaliteit onderte kend kan worden, aldus de PvdA. Van Dam (CDA) zei dat hij zich niet overtuigd achtte door de uitlatingen van de minister. De Voogd (WD) hield.welis waar niet meer vast aan zijn amendement terzake, maar wilde wel eerst het resultaat van het mondeling overleg afwachten voor hij zijn aanvullingsvoorstel introk. Minister De Ruiter wees er ook nog op dat het Handvest slechts twee gronden kent waarop verblijfsvergunningen kun nen worden ingetrokken. Dit zijn de natio nale veiligheid en de openbare rust en nieuwere behandelingen langdu riger blootstaan aan zelfmoord- gevaar of in een ellendige toe stand langdurig verpleegd zullen moeten worden in een psychia trisch ziekenhuis. Het is de vraag, of dat voor hen niet erger en schadelijker is dan de bijver schijnselen van de shock. AMERSFOORT (ANP). De Vereni ging Eigen Huis heeft de strijdbijl opgeno men tegen een aantal gemeenten, die vol komen in strijd met de wet aanvragers van gemeentegarantie op leningen voor een nieuwbouwwoning een bepaald bedrag (leges) laat betalen. Het betreft de gemeenten Arnhem, Bre da, Eindhoven, Enschede, Groningen, ’s Hertogenbosch, Meppel, Nijmegen, Ros malen, Steenbergen en Tilburg, aldus de vereniging vandaag. De bedragen, die zij de aanvragers van een gemeentegarantie ten onrechte in rekening brengen, variëren van 25,- tot 92,-. „Deze gemeenten hebben hun legesver- ordeing gewijzigd. Dit is echter volledig in strijd met de Woningwet gebeurd. Deze bepaalt immers, dat al dit soort stukken vrijgesteld zijn van legesheffing”, aldus de „Vereniging Eigen Huis”. Verder is de goedkeuring nodig van de huisarts of verwijzend psychiater en zal de shockbehan- deling alleen mogen worden toe gepast na collegiaal beraad, met een schriftelijk verslag dat toe gankelijk is voor de geneeskundi ge inspectie. Tenslotte meent het NVP-bestuur, dat deze specifieke behandeling moet worden gecon centreerd in slechts enkele insti tuten die op grond van ervaring en deskundigheid garant kunnen staan voor een verantwoorde toe passing. geven en als dat niet mogelijk is moet die toestemming worden gevraagd aan de naaste familie of de vertrouwensman. Als dat ook niet kan, moet de geneeskun dig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid vooraf toestem ming geven. sprake het tol leidde later t Hiei ten. Z de stu dat a nie hé ter W: genoe de bis om bi duive mom kant fend nemi 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. h. bew. onbew. h. bew. geh. bew. 1. bew. regen geh. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. 1. bew. regen zw. bew. h. bew. geh. bew. regen onbew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew geh. bew. no no no ono no ono no ono no no nw wnw nnw no nho ono no no w ono o o nnw ono nno no nijo wnw windst. ono no windst. no ozo nw zzw n ono w nnw n zzw o -0 2 0 -2 2 0 3 13 9 —3 6 1 1 7 -8 3 5 9 8 2 -0 7 9 6 3 9 -3 4 6 8 -5 1 5 10 15 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis „He zo vei dat fietsers het in het drukke verkeer vaak UTRECHT (ANP). Onder het motto „Laat zien wat je wilt”, is Veilig Verkeer Nederland gisteren een landelijke voor lichtingscampagne begonnen die speciaal gericht is op fietsers. Via affiches en radio- en tv-spots wordt fietsers op het hart ge bonden duidelijk en tijdig richting aan te geven als ze linksaf of rechtsaf willen slaan en goed voor te sorteren. Ook wil WN via de actie een beroep doen op de automobilisten er rekening mee te houden, Wat de waarborgen betreft, zegt het NVP-bestuur, dat de pa tiënt en zijn naasten en/of ver trouwensman zakelijk informa tie moet worden gegeven over methodiek, werking en bijwer kingen van de elektroshockthera- pie en over de gevolgen van het niet toepassen ervan. moeilijk hebben Ook wordt aandacht be steed aan goede fietsverlichting. In 1976 vielen er in het verkeer in ons land 2.432 doden. Onder de verkeers slachtoffers waren 500 fietsers. Belangrij ke oorzaken van ongelukken waarbij fietsers waren betrokken waren het niet of niet tijdig richting aangeven en niet goed voorsorteren. Ruim een kwart (176) van de slachtoffers onder de wielrijders was 65 jaar en ouder Scherpe kritiek op beleid De Koning AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Derde-Wereldbeweging N3WB) heeft in een open brief scherpe kritiek geuit op het beleid van minister De Ko ning van Ontwikkelingssamenwerking. „In de korte periode dat u minister van Ontwikkelingssamenwerking bent, heeft u beleidsmaatregelen genomen en aange- kondigd die op groot verzet stuiten bij de vijftig organisaties en actiegroepen, aan gesloten bij de Derde-Wereldbeweging”. Twe 40-jari Renz) terech sche 1 vaardi schijn voor I hebbe «s Het ontwerp voor een nieuwe Spaanse grondwet is gisteren gereed gekomen. Daarin wordt het land omschreven als een parlementaire democratie en een sociale en democratische rechtsstaat, waarin vrij heid, rechtvaardigheid en gelijkheid, als mede respect voor politieke verscheiden heid de hoogste waarden zijn. In het ont werp wordt ook het recht op autonomie binnen het kader van de staat vastgelegd. Amnesty International heeft een beroep gedaan op de sjah van Iran zich persoon lijk bezig te houden met de eisen van de in de gevangenis van Qsar vastzittende „hon- derden politieke gevangenen”. Volgens AI zijn de gevangenen sinds 12 maart in hon gerstaking uit protest tegen hun behande ling. Groot-Brittannië gaat morgen een on dergrondse kernproef houden op het Ame rikaanse proefterrein in de woestijn in Nevada. Dit is gisteren vernomen in krin gen van het Britse ministerie van Defensie. Een officiële woordvoerder weigerde ove rigens ieder commentaar. In Tokio is gisteren het hoogste kantoor gebouw geopend dat in Japan met het oog op aardbevingen gebouwd kan worden. Het gebouw, dat zestig verdiepingen heeft uit Klh van elk vier meter hoog, zou bestand zijn tegen de zwaarste aardschokken die zich in het land zouden kunnen voordoen. Aan het begin van de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer is' de heer F. Borgman uit Aalsmeer geïnstal leerd als nieuw Kamerlid. Hij volgt in de CDA-fractie mw. H. van Leeuwen op, die per 1 april een functie bij Ogem in Rotter dam aanvaardde. ingestemd met een stembusakkoord met de PvdA voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Volgens ,de overeen- dat c komst, die nog formeel goedgekeurd moet worden, zal de PPR bij het behalen van twee raadszetels de derde keus mogen doen uit de aan de radikalen en socialisten toegevallen wethouderszetels. Eef Brouwers is met ingang van 15 april a.s. benoemd tot algemeen hoofdredacteur van het Nieuwblad van het Noorden. Brouwers, die sinds oktober vorig jaar adjunkt-hoofdredacteur was, krijgt de lei ding van de dagelijkse gang van zaken op de redactie. De huidige hoofdredacteur Ger Vaders wordt met ingang van 15 april a.s. commentariërend hoofdredacteur. DEN HAAG. - De Tweede Kamer zal niet eerder dan aan het eind van deze maand stemmen over het Europees Sociaal Handvest. Dit zal gebeuren nadat de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en de betrokken bewindslieden nader overleg hebben gepleegd over het vreemdelingenbeleid zoals dat in het Handvest wordt geregeld. Eei lighe besli geno De SA prat rend over raat D< bou1 Raa Afri wa ciën Ven we 1 se Z mer nen les. assi D tot op WA presi den beslii prodi haafd en zo ja, welke waarborgen er dan gewenst zijn. De NZR stel de deze vraag naar aanleiding van de groeiende stroom protes ten tegen de elektroshock. De NVP zegt, dat de shockbe- handeling (elektro-coma-thera- pie) aanvankelijk schromelijk is overschat en te lichtvaardig is toegepast. Er kunnen verschillen de bijwerkingen zijn: heftige angst, voorbijgaande geheugen stoornissen, een organisch psy- cho-syndroom (bij vaak herhaal de toepassingen) en wervelbe- schadigingen (bij ondeskundige toepassing. Bij een goede aanpak zijn deze verschijnselen volgens de NVP echter te vermijden of van zeer tijdelijke aard. Ze vindt de elek- troshocktherapie nog steeds een doelmatige behandeling bij vitale depressies en bij een acuut deliri um. Maar voor deze toestanden De betrokken patiënt zal schriftelijk toestemming moeten 9 10 10 9 9 8 10 9 10 9 7 21 16 10 14 9 8 12 0 15 13 7 -5 15 16 12 7 13 15 17 10 16 8 10 17 16 4 12 10 .5 6 - c <S M ■O'S ■5 o SC Dit blijkt uit een brief van de NVP aan het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst. De KNMG had de NVP om advies gevraagd, nadat ze van de Nationale Ziekenhuis raad de vraag voorgelegd had gekregen of de elektroshockbe- handeling moet worden gehand- Vice-president Malik van Indonesië heeft dinsdag een gesprek van een uur gehad met Goentoer Soekarnopoetra, de oudste zoon van wijlen president Soekar- no. Waarover het gesprek ging, is niet bekend. Soekarnopoetra is erg gezien bij de Indonesische jongeren. Overigens tekent de NVP hier bij aan, dat het nog geenszins vaststaat dat de bijwerkingen en de gevaren van geneesmiddelen als librium en corticosteroïden geringer zijn dan die van de elek troshock. „De berichten over schadelijke nevenwerkingen en vergiftigingen met psychofarma ca nemen in aantal toe”. Een wettelijk verbod van de elektroshock kan volgens' de NVP tot gevolg hebben, dat pa tiënten die geen baat vinden bij 5 DEN HAAG (ANP). De Griekse minis ter-president Konstantin Karamanlis heeft gisteren aan het slot van zijn een daags bezoek aan Nederland minister-pre sident Van Agt uitgenodigd voor een te genbezoek aan Griekenland. De Griekse premier die gistermiddag doorreisde naar Rome, kwam dinsdag in Nederland aan op een rondreis door West- Europa, waarbij hij eerder Kopenhagen en Luxemburg had aangedaan. In de besprekingen op het Catshuis is voornamelijk gesproken over de Griekse toetreding tot de Europese Gemeenschap pen. Premier Van Agt zei dat Nederland met Griekenland op één lijn zit en hoopt dat de Griekse toetreding in 1980 „of nog eerder” een feit zal zijn. De Griekse pre mier heeft verder een uiteenzetting gege ven over het Grieks-Turkse geschil. Nade re mededelingen hierover werden echter niet gedaan. zijn inmiddels andere therapieën ontwikkeld (geneesmiddelen, slaaponthoudingen) die de typi sche bijverschijnselen van de shock missen en die dan ook heb ben geleid tot een drastische ver mindering van de toepassing van deze methode. ü- De schoorsteen van het gemeentehuis van Oudewater heeft weer een gast: de ooievaar. Vader is op het ogenblik druk bezig het nest wat aan kant te brengen voor zijn vrouw die binnen enkele wordt verwacht. De Ruiter en Albeda wezen de Kamer er op dat het steeds in voor buitenlanders gunstige zin van onze wetgeving uitloopt op volledig vrije toegang tot de Nederland se arbeidsmarkt. Als straks Turkije, Griekenland, Spanje en Portugal het Handvest ratificeren, zijn de gevolgen niet te overzien, zo betoogden de ministers. Dat is één van de redenen waarom de regering dit onderdeel van het Handvest niet onver kort geratificeerd wil zien. Een aantal Europese landen heeft dit wel gedaan, het weer Vooruitzichten voor zaterdag. Meer bewolking, maar overwegend droog. Min der schraal. Aantal uren zon: 3 tot 9. Minimumtemperatuur: omstreeks 3 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. VRIJDAG 7 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 7.03 uur onder 20.23 uur Maan op 7.04 uur onder 20.22 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.30 uur en 15.50 uur Laagwater 11.36 uur en 23.57 uur Vertraging bij ratificatie Europees Sociaal Handvest, orde. De Vreemdelingenwet kent nog een grond: het ontbreken van voldoende mid delen van bestaan. De PvdA-er Albers wees erop dat in slechts weinig gevallen het ontbreken van voldoende financiële middelen tot intrekking van de vergun ning leidde. E|e minister vroeg zich daarop af of de Vreemdelingenwet niet wordt doorkruist door het goedkeuren van het artikel in het Handvest. d <D do d es ÏS es Weer in binnen- en buitenland h K f v P Vi p C

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2