Ivie weer PR VE MVV behaalde periodetitel Sparta in glansrol tegen FC Amsterdam Split bij Hajduk Brazilië ontluisterde wereldkampioen voetbal West-Duitsland DUITS ELFTAL MACHTELOOS 7 eerste divisie puntig J tI I p B GROOTSTE PLUSPUNT: SPEL VAN WILDSCHUT v i 4 A: ni Verrassing Voorbeeldig Harde lijn Geblinddoekte J tiu I 30 SPORT 19 7 8 APRIL 6 DONDERDAG DON a fa- i t- W||t> r (Van onze speciale verslaggever) Het enige doelpunt Voetbaltriomf van beperkte waarde (Van onze speciale verslaggever) (Van onze sportredactie) JAN BLIJBOOM r ■X Met nog vijf wedstrijden voor de boeg, is de spanning in de eredivisie ten top gestegen. Telstar is weliswaar reeds gedegradeerd, maar voor de tweede „kandidaat” komen nog een handvol ploegen in aanmerking. In de top is het zo goed als zeker dat PSV als kampioen zal eindigen, maar de andere posities zijn ook nog interessant met het oog op het Europees voetbal. Hiervoor komen ook nog een viertal ploegen in aanmer king. Onderstaand volgt het program ma voor de ploegen aan de kop en in de staart. FC Twente: thuis: Haarlem. Uit: Ajax, AZ’67 en PSV. Ajax: thuis: Spar ta en Twente. Uit: Den Haag en PSV. AZ’67: thuis: Haarlem en Twente. Uit: GA Eagles en Telstar. Sparta: thuis: •Haarlem en Utrecht. Uit: Ajax,Vitesse. Voor de staartclubs: Vitesse: thuis: NEC, Sparta. Uit: Den Haag, VW. Haarlem: thuis: PSV. Uit: AZ, Sparta en Twente. VW: thuis: Feyenoord en Vitesse. Uit: NAC en Roda JC. Amster dam: thuis: NAC en Roda JC. Uit: Feyenoord, GA Eagles en Sparta. GA Eagles: thuis: Amsterdam, AZ en Tel star. Uit: Volendam. Ook Willy Kreuz, de Oostenrijker, die contractueel voor vier ton getransfe reerd kan worden. Adjunct-directeur Stephan: „Maar van Atletico Madrid hebben we tot nu toe taal noch teken vernomen." Hoewel het management van Feyen oord in principe alle 17 aflopende con tracten wil verlengen, mag iedereen die elders meer kan verdienen weg. Wel blijkt er Franse interesse te zijn voor Wim Til. Stephan: „Stade Reims heeft op een gesprek aangedrongen. Verder kan Go Ahead Eagles ook vol gend seizoen over Dick Schneider be schikken. Maar dan moet er eerst 150.000 gulden op onze bankrekening worden overgemaakt.” TUNIS. Het is lang geleden dat er over Oranje positieve berichten naar het thuisfront konden worden doorgeseind. De vreugde in de KNVB-gelederen over de 0-4 zege op Tunesië behaald met accep tabel voetbal, was dan ook begrijpelijk. Gelukkig echter wisten vooral de spelers onder aanvoering van Ruud Krol de over winning van gisteravond op haar juiste, benerkte waarde te schatten. Relati verend kwam Krol tot de passende analyse van de verrichtingen in het halt- gevulde (30.000 toeschouwers) stadion van Tunis. „Je moet dit resultaat natuur lijk niet overschatten. De pluspunten moeten gewoon worden genoteerd en van daaruit dienen we verder te werken". Verder werken blijkt ook het devies van interim-bondscoach Ernst Happel te zijn. En dat dan wel op zijn eigen, weliswaar omstreden, maar in het verleden toch vaak zo succesvolle wijze. Er wachten hem nog vele problemen (Rensenbrink en Nees- kens, om enkele voorbeelden te noemen), maar de Oostenrijkse oefenmeester wenst onder geen beding af te wijken van de harde lijn. Voor de spelers, die in de oefen duels dingen naar de vier of vijf nog open plaatsen in zijn selectie van 22, is het pompen of verzuipen. En verder geen ge zeur. Ook niet van vedetten. Het was vooral Twente-speler Wild schut, opgeroepen omdat Hovenkamp we gens een blessure moest afzeggen, die Happel vooruit had geholpen. „Wildschut heeft een grote prestatie geleverd. Hij was voor mij vanavond ook de enige echte verrassing. Hij heeft als voetballer wer kelijk alles en dus ook een zeer goede toekomst. Na zijn prestatie van vanavond zal ik hem vanzelfsprekend bij mijn groep houden”. Nederland kwam in het eerste part noch op het middenveld, noch in de aanval tot grootse daden. Weliswaar werd er twee keer gescoord na 13 minuten door Nan- ninga met een kopbal uit een voorzet van Van Leeuwen en 4 minuten voor rust door Vermeulen, nadat Nanninga een voorzet van Mühren had teruggekopt maar im- En toch was het ook voor de Twentenaar vooral in de eerste helft niet gemakkelijk voetballen. Happels experiment met twee libero’s in de laatste lijn (Krol en Van Kraay) was namelijk beslist geen succes. De coördinatie in de Oranje-afweer liet erg veel te wensen over en het overnemen van eikaars taak als laatste man leverde keer op keer moeilijkheden op. ponerend waren de offensieve acties zeker niet. Pas na de hervatting, toen ook dank zij de wissel Rijsbergen-Krol de achterhoe de normaal ging functioneren, kwamen de gasten tot goede aanvallen. Dat men daar bij vooral via hoge ballen de weg naar het succes zocht, was met kopspecialisten als Nanninga en Van Leeuwen in de ploeg nier meer dan logisch. ïk Het ogenblik waarop Van Leeuwen in vrije positie de voorsprong van Nederland tot 2-0 vergroot. De Tunesische doelman is machteloos. Nederland wist het overwicht pas in de slotfase, toen Boskamp meedraaide voor de geblesseerde Willy van de Kerkhof, in nog twee treffers uit te drukken. Doel punt nummer drie eiste zonder meer de schoonheidsprijs voor zich op. Vanuit de achterhoede werd eindelijk een snelle counter opgezet. Vermeulen stuurde' ver volgens Van Leeuwen op avontuur en diens voorzet werd vrij ingekopt door Nanninga. DEN HAAG. MVV is, ondanks een nederlaag van 0-1 bij Excelsior, kampioen van de derde periode in de eerste divisie geworden. De enige concurrent, FC Den Bosch, verloor namelijk ook met 0-1 bij FC Groningen. Eerder behaalden PEC en FC Groningen de periodetitel. Aanvankelijk niocht Hughes nog hoop koesteren dat het met de effectieve speel- trant van Sparta wel zou meevallen. Zei hij in de beginperiode: „Een bar slechte wed strijd. Als Sparta zondag zó voor de dag komt zie ik het zeker zitten. Maar helaas is elk duel anders”. Later, veel later in de tweede helft, zou Hughes het woord „he laas” vervangen door „gelukkig”. Want vanaf de vierentwintigste minuut na rust ontketende Sparta op een wijze die Barry Hughes vaktechnisch in opperste verruk king bracht. Door knappe treffers van Balkestein en Peltzer in de eerste helft binnen drie minuten op 2-0 gekomen dreunden de Spartanen vanaf dat tijdstip via weergaloos knap werk van Van Stave ren vrijwel zonder onderbreking naar 4-0. Barry Hughes: „Wat Amsterdam verde digend deed leek nergens op. Wie laat nu bijvoorbeeld zo’n gevaarlijke man als Val- ke frank en vrij opkomen? Onbegrijpe lijk”. Waarmee hij maar wilde zeggen dat hem in ieder geval een straffe mandekking voor ogen staat. Terecht. Want anders kan de strijd van zondag wel bij voorbaat gewonnen worden gegeven. G/A Eagles Telstar 19 18 17 17 9 9 9 10 8 10 11 7 7 7 8 8 2 11 8 8 8 11 12 11 10 8 11 7 5 12 11 10 7 5 7 17 21 12 11 13 In de wedstri statistic Wate van dei Waterk wist O( mers,p HA/ gramn lem dt steld i pen. S gebrel meerd tweedi wedsti ter Di ken. oorzai aantal het ni progr; turn t Duink het fe weker hopen regen grote Bij Feyenoord gaat men ervan uit dat het geschatte exploitatieverlies de anderhalf miljoen zal overschrijden en wel eens tot twee miljoen zou kunnen oplopen. Stephan: „Maar in mei spelen we eerst drie duels in Noorwegen en vervolgens gaan we op tournee door Syrië, Hong Kong, Indonesië en Aus tralië. Daarmee verdienen we dan weer wat terug.” HAMBURG. West-Duitsland Brazilië. De huidige tegen de vorige wereldkampioen. De ruim 61.000 toe schouwers in het Volksparkstadion van Hamburg kunnen het er niet van af hebben gezien. Zeker niet waar het hun eigen Duitse elftal betrof. Versla gen met de minimale score van 0-1, omdat de vooral na rust oppermachti ge Brazilianen het geluk misten bij schotpogingen, dat hun overwicht ge stalte had kunnen en moeten geven. HAAI ma dat afdelini in zijn len van het do< strijd tl loo do< Gezeik AMSTERDAM. Tomislac Ivic keert aan het einde van het seizoen definitief terug naar zijn oude club Hajduk Split. De huidige Ajax-trainer, die kortgeleden een aanbod van Wil lem II naast zich neerlegde, heeft bij de Joegoslavische club een contract van twee jaar getekend. Het povefe FC Amsterdam hoe is het mogelijk geweest dat deze rammelende formatie Vitesse in Arnhem op de knieën heeft gekregen raakte volkomen van slag af, tastte als een geblinddoekte in het rond en zag tot zijn verbijstering Spar taanse aanvallers én middenvelders als bliksemschichten door zijn linies schieten. De „ontdekking” van Wildschut lijkt overigens geen direct gevaar voor de thuis gebleven Hovenkamp te gaan opleveren. Hij vormt eerder een bedreiging voor Suurbier, die ook tegen Tunesië weer liet zien, dat zijn overgang van Ajax naar Schalke ’04 prestatief gezien allesbehalve een succes is. Terwijl de oud-Amsterdam- mer verkrampt naar zijn vorm liep te zoeken, opereerde de debuterende Wild schut, die over stalen zenuwen bleek te beschikken, op de andere vleugel zowel defensief als aanvallend bijzonder sterk. het een volledig, of het ander, voor honderd percent. Er bestaat een herin nering aan de ploeg die met Vava, Didi, Pele en Zagallo in Zweden voor het eerst wereldkampioen werd. Toen was het voetbal gebaseerd op de aanval, gedragen door de individuele kwalitei ten van enkelen, van wie één de groot ste van allen was. Het elftal van Pele werd daarna nog twee keer wereld kampioen. In Mexico werd het tijdperk van Pele afgesloten. Vier jaar laten kwam een elftal naar Duitsland dat eigenlijk alleen maar verdedigen kon. Het resultaat was een vierde plaats met zes doelpunten in zeven wedstrijden. Drie daarvan tegen het onbetekenéhde Zaïre. Brazilië is opnieuw helemaal ver nieuwd. Coutinho heeft zijn ploeg leren lopen. Het bleek vooral na rust toen Rivelino was vervangen en Cerezzo de rol van spelbepalende middenvelder mocht overnemen. Cerezzo deed het sneller dan de oude meester. Gil pres teerde met de bal aan de voet het meest van allen. Hij stond ook aan de basis van de treffer die winst betekende. De kleine rechterspits buitte een moment van passiviteit van Flohe uit, liet Vogts in het luchtledige grijpen en paste op Zemaria, de rechterverdediger die hem al voorbij was gesneld. Mayer redde, maar de wegspringende bal was een prooi van invaller Nunes, die een leeg doel aantrof en makkelijk scoorde: 0-1. 30 30 30 30 30 13 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 15 23 37-68 21 40-51 11 22-74 Zonder Cruijff en Neeskens heeft Barcelona woensdag in de uitwed strijd tegen Real Madrid zijn kansen op het Spaanse kampioenschap groten deels verspeeld. Real won met 4-0 en bracht daarmee zijn voorsprong op de Catalaanse ploeg op vier punten. De stand aan de kop van de ranglijst is: 1 Real Madrid 29-39, 2 Barcelona 29-35, 3 Valencia 29-34 (41-25), 4 Gijon 29-34 (47- 36). ROTTERDAM. Het lijkt voor Haarlem nauwelijks een haalbare kaart zondag de uitwedstrijd tegen Sparta tot een goed einde te brengen. Want wat de Rotterdamse formatie gisteravond op Spangen tegen FC Amsterdam liet zien rechtvaardigde slechts één conclusie: een uitgebalanceerd team dat na een trage inspeelperiode eenmaal op toeren bijna niet is af te stoppen. Een chaotische afweer en een machteloze aanval deden bij FC Amsterdam de rest om de debacle (een nederlaag van 6-0) te voltooien. West-Duitsland, in zijn laatste thuis wedstrijd voor Argentinië in het stadi on waar de wereldkampioen in het vo rige toernooi zijn enige wedstrijd ver loor, liep een hele wedstrijd naar zich zelf te zoeken. De ploeg zocht tever geefs, omdat sleutelfiguren als Vogts en Flohe verdronken. Vogts tegen de dartele Gil, Flohe in het overbezette middenveld. Voeg daarbij dat Rume- nigge op links voor rust tegen Zemaria en op rechts na rust vrijwel niets uitrichtte en de Duitse machteloosheid uit de wedstrijd is verklaard. Abramczik speelde in de eerste helft op de rechtervleugel met Edinho, iede re Duitser deed dat trouwens, die via de Braziliaanse linkerflank penetreerde. Abramczik echter moest de ballen ook wel eens afgeven. Dan was het onmid dellijk afgelopen. Fischer werd inge pakt door Amaral, een formidabele verdediger. Bonhof had zijn schietschoenen niet aan en de enkele goede voorzet die voor het doel kwam pakte Leao met de koelbloedigheid van een Britse doelverdediger. Met name in de tweede helft werd de ontluistering van de Duitsers voltooid. Schön stuurde drie vervangers de kou de avond in. Hansi Muller, die het langst mocht, deed het beter dan Worm en Förster. Echter ook de twintigjarige debutant uit Stuttgart kon geen lijn brengen in het matte, slechtbewegende, elftal. De verschillen tussen Duitsland en Brazilië werden in feite alleen maar groter. Brazilië kent geen ontwikkeling in voetbal volgens evolutie, wel via de weg van de revolutie naar principes die in Zuid-Amerika ook op ander en belang rijk gebied gemeengoed zijn. Er is geen langzame groei naar een andere spelty pe in de laatste jaren geweest. Het is of In de eerste oefenwedstrijd in een reeks van acht voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap heeft Iran een aardig resultaat behaald, Joegoslavië, door Spanje geëlimineerd, werd voor 30.000 toe schouwers op 0-0 gehouden. Iran is in Argentinië in groep 4 ingedeeld met Nederland, Schotland en Peru. De kwaliteiten van Iran bleken, net als tijdens de kwalificatiewedstrijden, hoofdzakelijk in de hechte verdediging te zitten. In aanvallend opzicht waren de pupillen van coach Mohadjerani net zo ongevaarlijk als Joegoslavië, dat tij dens het laatste toernooi om het Euro pees kampioenschap op de vierde plaats eindigde. Mohadjerani gebruikte de wedstrijd tegen de .tegenvallende Joegoslaven om enkele jonge spelers te testen. Hij was daar trouwens toe gedwongen omdat zijn beste spelers met het nationale militaire elftal in Frankrijk verbleven. Joegoslavië speelde overigens ook met een experimenteel elftal, waarin even eens alle coördinatie ontbrak. Dat gebeurde zeven minuten voor het eindsignaal van de zwak leidende Libische arbiter Youssef el Ghoul, die niet alleen geheel ten onrechte twee gele kaarten uit deelde (Willy van de Kerkhof en Labidi), maar die ook keer op keer de buitenspelre gel onjuist hanteerde. Dat Oranje in de laatste minuut nog op 0-4 kwam de door Vermeulen in moeilijkheden gebrachte Kamel passeerde zijn eigen doelman is alleen voor de statistiek nog van belang. De opstellingen: Tunesië: Attuga; Dhouib, Kaadi, Jendoubi, Kamel; Gho- midh, Tenine, Ladibi; Ahid, Hassi en Ben Aziza. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Van Kraay, Krol (Rijsbergen), Wildschut; Jan sen, Mühren, Willy van de Kerkhof (Bos kamp); Van Leeuwen, Nanninga en Ver meulen. Verder werken betekent voor Happel nog drie duels experimenteren om dan ten slotte kort voor het vertrek naar Argenti nië in de zwaarste oefenwedstrijd tegen en in Oostenrijk zijn definitieve keurkorps te presenteren. Met het oog op deze nabije toekomst is de interim-bondscoach zeer tevreden met hetgeen zijn spelers hem gisteravond hebben voorgeschoteld. „Ik ben weer een stap dichter bij de 22”, mom pelde hij. De schijnbaar onbewogen Hughes die zo nu en dan schematische aantekeningen maakte en er in slaagde niet het achterste van zijn tong te laten zien: „Het is natuur lijk wèl zo dat als je eenmaal een ruime voorsprong hebt genomen je als het ware vleugels krijgt”. Waarbij hij uiteraard bliksemsgoed begreep dat het eens te meer van klasse getuigt zulke situaties nog doel treffend uit te buiten ook. En de manier waarop De Goey en Valke dat in de slotfa se deden liet wat dat betreft opnieuw aan duidelijkheid niets te wensen over. i F De uitslagen waren: FC - Dor drecht—SW 3-1; WageningenVeendam 4-1SC Amersfoort—De Graafschap 3-1 ExcelsiorMW 1-0; FC Vlaardinge- nEindhoven 0-0; Fortuna SCHelmond Sport 4-1FC GroningenFC Den Bosch 1-0; HeerenveenWillem H 0-0; PEC Zwol leHeracles 2-1. Polen heeft de oefenwedstrijd tegen Griekenland met 5-2 gewonnen. De schotvaardige Polen hadden bij rust al een voorsprong van 4-0. Er waren 30.000 toeschouwers in Poznan. De doelpunten werden gescoord door La- tp, Deyna (2), Zmuda en Boniek voor Polen en Karayikis (strafschop) en Na- vros voor Griekenland. Mexico, ingedeeld in groep 2 van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft in Guadalajara in een oefenwedstrijd Bulgarije met 3-0 verslagen. De rust stand was 2-0. Doelpuntenmakers wa ren Cristobal Ortega, Guillermo Men- dizabel en Gerardo Lugo. Er* waren 65.000 toeschouwers. Zo is Happel beslist niet van plan de oppo sitie voerende Rensenbrink met speciale egards te behandelen. „Ik heb gelezen”, aldus de coach, „dat hij problemen heeft. Maar dat zegt me niets. Officieel heeft hij niet afgezegd. Of ik contact met hem ga opnemen? Dat zie ik niet zitten. Dat moet van hem uitgaan”. Gezeten op de perstribune spottend: „Ik ben reporter van *de Daily Mirror” volgde Haarlems trainer Barry Hughes met argusogen de strijd. Ten eerste wilde hij er graag getuige van zijn dat FC Am sterdam géén twee punten op zijn ploeg zou inlopen (hij kreeg dus zijn zin) en vervolgens moest er aan de hand van de opgedane waarnemingen voor zondag een tactisch concept worden uitgestippeld om minstens één kostbaar punt aan het totaal van vijf en twintig stuks toe te voegen. DE STAND PSV FC Twente Ajax AZ’67 Sparta Roda JC Feyenoord NAC Volendam FC Utrecht NEC FC Den Haag Vitesse Haarlem FC WV FC Amsterdam 30 30 30 Enkele uren voor het begin van de wed strijd West-DuitslandBrazilië heeft de Westduitse voetballer Paul Breitner de spe lers van het nationale elftal in een weekbladartikel opgeroepen tot een poli tieke demonstratie tegen de toestanden in Argentinië. Breitner, die in 1974 tot het Westduitse elftal behoorde dat wereldkam pioen werd, stelde de spelers voor de Argen tijnse diktator Videla geen hand te geven als deze hen op het speelveld zou begroeten. De 26-jarige Breitner verweet bondscoach Helmut Schön en Herman Neuberger, de president van de Westduitse Voetbalbond (DFB) dat zij hun invloed niet voor enige vorm van politieke kritiek aangewend hebben. Het antwoord van de voetbalbond op Breitners verwijt was: „Wij hebben geen advies voor ons gedrag in Argentinië nodig, zeker niet van meneer Breitner”. Volgens de DPB zullen de Westduitsers niet als groep aan demonstraties deelnemen, omdat het niet de taak is van een nationaal elftal zich voor of tegen een politiek systeem uit te spreken. De Peronistische verzetsgroep „Monteneros” zal tijdens de WK-ein- dronden in juni geen politieke, contro versiële acties ondernemen. Dit ver klaarde Juan Gelman, de Europese „vertegenwoordiger” van de Argentijn se militante groepering, op een pers conferentie in Madrid. Gelman nam echter geen verantwoording voor mo gelijke gewapende acties van de Monte neros. „Ik vertegenwoordig hier de po litieke stroming binnen onze .groep. Voor het „militaire” karakter ervan kan ik niet spreken.” HeerenveenWillem II 0-0. Scheidsrechter. Wellinga, toeschouwers: 1500. FC GroningenFC Den Bosch 1-0 (0-0). 66. Veldmate 1-0. Scheidsrechter: Gans. Toesch.: 4200. Gele Kaart door Hink en Waalderbosch (FC Groningen) wegens te ruw spel. Wageningen—Veendam 4-1 (1-0). 20. Hazelhek- ke 1-0, 61- Meijer 1-1, 64. Van der Ley 2-1, 66. Hazelhekke 3-1, 88. Van der Ley 4-1. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 3800. Fortuna SCHelmond Sport 4-1 (1-1). 27. Van der Ven 0-1, 45. Titaley 1-1, 61. Zuidersma 2-1,79. Engbersen 3-1, 83. Pfennings 4-1. Scheidsrech ter: Klint. Toeschouwers: 3700. Waarschuwing voor Rummerink (Helmond Sport). FC Dordrecht—SVV 3-1 (1-1). 33 Van de Linde 1-0, 43. Huygen 1-1, 78. Dubbeld 2-1, 83. Klijnjan 3-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 1000. FC VlaardingenEindhoven 0-0. Scheids rechter: Jonker. Toeschouwers: 1000. SC AmersfoortDe Graafschap *3-1 (0-1). 29. Salfischberger 0-1, 49. Van Slooten 1-1, 70. Veld huizen 2-1, 76. Staats 3-1. Scheidsrechter: Jans sen. Toeschouwers: 450. Gele kaarten voor Tren- telman (De Graafschap) wegens gevaarlijk spel, Doorenbosch (De Graafschap) wegens onderuithalen van de tegenstander en Wolfkamp (Amersfoort) wegens onderuithalen van de te genstander. ExcelsiorMVV 1-0 (0-0). 88. Swanenburg 1- 0. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 4100 PEC ZwolleHeracles 2-1 (0-0). 66. Jan Hen- driksen, 1-0 68. Poeh 1-1, 88. Ben Hendriks 2-1. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 6400 van DuitslandBrazilië. Met dit schot maakte Nunes 0-1. RUUD KROL: „Resultaat niet over schatten”. 0 49 68-16 4 44 >58-21 5 42 75-33 5 42 65-27 6 37 48-27 9 30 34-33 10 29 46-41 11 28 34-45 28 44-56 27 35-42 27 35-51 14 27 44-51 11 26 41-59 12 25 35-46 13 24 39-60

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 30