Dertien ministers gebleven Lachend terug in Londen Priesters: studente Revolverfiets of fietsrevolver was wel bezeten Sadat naar VS Woordvoerder Na hinderlaag van Palestijnen Charta 77 stopt Brieven moreel Carter ontkent niet van Moro Akkoord over ministerraad Boete na oproep Uitsluitend bestemd voor treinen in Rhodesië Shellboycot beslissing neutronenbom Nederlaag voor Indira Gandhi 4 >ef an Derde dag duiveluitdrijvingsproces ^et rij ten rek Christen-democraten ord eur »ma Verrassing PARTIJTJE GROTE HOOGTE HENNEMAN TELEFOONTJE HF* w 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL DONDERDAG 6 door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) itoe rlid (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het nieuwe kabinet, dat de Franse premier Barre gisteren in Parijs bekendmaakte, is wat samenstelling betreft nauwelijks veranderd. Dertien ministers uit het vorige kabinet Barre zijn gebleven, drie zijn niet teruggekomen en het aantal ministers is met drie uitgebreid. ASCHAFFENBURG. „Elke leek had moeten zien dat hier sprake was van zeer ernstige ondervoeding,” verklaarde de arts dr. Martin Kehler gisteren op de derde dag van het duiveluitdrijvingsproces (exorcisme) in het Beierse Aschaffenburg. (Van onze redactie buitenland) BEIROET-BOEKAREST. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond een korte aanval uitgevoerd op Palestijnse stellingen rond de Libanese havenstad Tyrus. De Britse actrice Vanessa Redgrave arriveerde gisteren op het vliegveld van Londen Haethrow. De acrice arriveerde uit Los Angeles waar zij een Oscar voor haar spel in de film Julia in ontvangst nam en waar zij woedende Joodse betogers moest trotseren. Redgrave wordt een anti-joodse houding verweten, nadat zij een film over de Palestijnen maakte. Nieuw Frans kabinet zonder verrassingen Korte Israëlische (Van onze redactie buitenland) Nieuw Kanaalplan bescheiden raad. over de samenstelling van de minister- ieid ster- esto- kooi zend inse iste- r op iers be- los- Dor- oog len. eeft zijn ach april ?teur "den. jaar e lei- ;n op ;teur april n de leeft met ente- "een- moet van ogen isten iden is' de istal- n de i, die >tter- Twee rooms-katholieke geestelijken (de 40-jarige Ernst Alt en de 67-jarige Wilhelm Renz) en de ouders van het meisje staan terecht omdat zij hebben nagelaten medi sche hulp in te roepen. Volgens de dag vaarding zou Annelise Michel zeer waar schijnlijk nog in leven zijn als een week voor haar dood op 1 juli 1976 een arts zou hebben ingegrepen. „Het exorcisme was mij niet onbekend”, zo vertelde dé pater aan de rechtbank. Zijn Een woordvoerder van de Nationale Vei ligheidsraad, Edward Penny, zei dat die beslissing „over enkele dagen” zal worden genomen. De New York Times, die eerder schreef dat Carter de beslissing al wel had geno men en in negatieve zin, meldde gisteren dat de Amerikaanse president zijn besluit momenteel heroverweegt, nu er van veel kanten zware druk op hem wordt uitgeoe fend de neutronenbom wel in produktie te nemen. SALISBURY (UPI). Na twee weken praten zijn de vier leden van de uitvoe rende raad in Rhodesië het eens geworden oom had ook al eens eén geval van beze tenheid in zijn parochie gehad en zelf had hij 15 jaar als missionaris in China ge werkt, waar „de macht van de demonen zeer groot is”. Pater Arnold had ook de literatuur doorgenomen. Al in 1963 had hij het boek „Die damonische Besessenheit” van de Frankfurter Jezuïet Adolf Rode- wyk („Duitslands nummer één van de geesteskunde”) gelezen. Het proces, dat oorspronkelijk morgen zou eindigen, wordt volgende week voort gezet. Er is meer tijd nodig om alle getui gen en getuige-deskundigen te horen. Deze opvatting betekent, dat de christen democraten aan hun standpunt vasthou den, dat onder geen enkel beding mag worden onderhandeld met Moro’s ont voerders, de Rode Brigades. In Rome wordt het niet uitgesloten, dat het niet zozeer de bedoeling is van de Rode Brigades Moro te doden maar meer om hem zo diep mogelijk te vernederen en politiek te vernietigen. Als dat lukt is het voor hen waarschijnlijk nuttiger de politi cus vrij te laten dan een martelaar van hem te maken. Intussen blijven de klopjachten van de politie op de ontvoerders voortduren. In het noordoostelijk gelegen Piemonte door zochten de afgelopen dagen driehonderd man politie en carabinieri alle grotten, bouwvallen en afgelegen boerderijen in deze streek. In het verleden hielden de Rode Brigades in dit gebied ontvoerden gevangen. (Van onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) LONDEN. Het in 1974 door de Brit ten afgelaste tunnelproject onder het Kanaal naar het continent is nieuw le ven ingeblazen, maar deze keer door de Britse en Franse spoorwegen. Het nieuwe project is bescheidener dan de vorige opzet, zal minder kosten, en uitsluitend bestemd zijn voor treinver keer. De kosten worden geraamd op ruim 2 miljard gulden en de tunnel zal in 1985 in gebruik genomen kunnen worden. De in Frankrijk had men meer wijzigingen verwacht, vooral na de verklaring van president Giscard d’Estaing kort na de verkiezin gen, dat de nieuwe regering zijn beleid zou weerspiegelen van het tegengaan van de felle politieke tegenstellingen tussen links en rechts in Frankrijk. Hij zei toen een kabinet te willen, dat een „bredere nationale unie” zou kunnen voorbereiden. Een van de verrassingen is, dat minister van Buitenlandse Zaken, De Guiringaud, is aangebleven. Deze bewindsman zorgde ze vereenvoudigde tunnel zal alleen voor enkelspoor gebouwd worden, waardoor de treinen afwisselend alleen naar Enge land of naar Frankrijk rijden. Geschat wordt dat de tunnel 120 treinen per dag kan verwerken voor zowel passagiers als vrachtvervoer. De oversteek van kust tot kust zou 40 minuten in beslag nemen, de reis van Londen naar Parijs ongeveer 4 uur. De Britse en Franse spoorwegen die kennelijk al diep in de verwezenlijking van deze plannen zijn gedoken, hopen dat de EEG fondsen beschikbaar zal stel len voor de kosten van de constructie. ernstige en gevaarlijke daad.” Ondanks deze kritiek zei Dajan op een persconfe rentie na afloop van een vier uur durend gesprek met Ceausescu, dat het onder houd „bevredigend, nuttig, vriendschap pelijk en opbouwend” was geweest. Dajan zei verder, dat Israel wacht op een Ameri kaans initiatief om het vredesoverleg in het Midden-Oosten weer op gang te bren gen: „Wij wachten op de Amerikanen”, zo zei de minister, „ik geloof niet dat we op dit ogenblik veel kunnen doen.” Dajan toonde zich niet pessimistisch: „Wij zouden graag verder gaan en wij menen, dat er een goede kans op vooruit gang bestaat,” aldus de Israëlische be windsman. Naar aanleiding van Ceausescu’s stand punt, dat Israel zich uit de bezette ge bieden moet terugtrekken en de Palestij nen hun eigen staat moet gunnen, zei Da jan: „Ik mocht niet van president Ceause scu verwachten, dat hij van mening zou veranderen, enkel en alleen omdat ik hier twee dagen ben geweest.” Wanneer zowel de EEG als de twee be trokken landen er hun goedkeuring aan hechten, zal de bouw omstreeks 1980 kunnen beginnen. Barre heeft overigens wel laten blijken greep op het financiële en economische beleid te willen houden. tijdens een paar bezoeken aan Afrikaanse landen voor nogal wat opschudding door dat hij af en toe niet de juiste toon wist te treffen. De volgens de statistieken populairste vrouw van Frankrijk, Simone Veil, is verder in de ministershiërarchie gestegen. Ze was minister van Volksgezondheid maar heeft nu het ministerie voor het Gezin gekregen en daarmee ruimere bevoegdheden. Ze staat nu in belangrijkheid op de derde plaats. Uit het nieuwe kabinet zijn prominente partijmensen geweerd. Ook burgemeesters van grote steden hebben, op verzoek van Giscard, geen plaats gekregen. De nadruk is gelegd op technische ervaring en minder op politieke carrière. Premier Barre zelf zal overigens hiet meer de post van Finan ciën beheren. Hij zei gisteren dat die functie hem te zwaar is geworden. Financiën is nu gesplitst in twee ministeries: dat van Economische Zaken en dat van Begrotingszaken. Een voorlopige calculatie stelt het aan tal passagiers dat van de tunneltrein ge bruik zal maken op een 4 tot 5 miljoen per jaar. Die worden dan onttrokken aan de luchtvaartmaatschappijen en de veer boten. Verder zal per jaar 4 miljoen ton aan goederen goedkoper naar en van Engeland vervoerd kunnen worden. Als de onderneming van de grond komt, kan men in ieder geval beginnen met de gigantische speciaal gebouwde graafmachine die sinds 1974 nog steeds in de onafgemaakte aanloop van de tun nel onder 30 meter zeewater staat en die onlangs te koop werd aangeboden. Dit heeft Stanley Swinton, vice-presi- dent-directéur van AP gisteren in Cairo na een gesprek met Sadat meegedeeld. Bij de parlementsverkiezingen in de deelstaat Haryana, werd haar partij door de regerende Janatapartij verslagen. Mevrouw Gandhi, die intensief campag ne heeft gevoerd, beschuldigde de Janata partij van kiezersintimidatie en van het feit dat deze partij voorkomen zou hebben dat de paria’s hun stemmen uitbrachten. WENEN (Reuter). Jiri Hajek, de vroe gere Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken en één van de belangrijk ste figuren achter het manifest voor men senrechten Charta 77, heeft besloten zijn rol als woordvoerder daarvan op te geven. Dit is gisteren gezegd in Tsjechoslo waakse emigrantenkringen in Wenen. Vol gens deze kringen staat de 64-jarige dissi dentenleider bloot aan geweldige spannin gen, sedert het charta werd gepubliceerd en wil hij meer tijd besteden aan zijn persoonlijke zaken. Hajek zou echter wel van plan zijn de dissidenten te blijven helpen bij hun inspanningen voor betere mensenrechten in Tsjechoslowakije. Hajeks terugtrekking als woordvoerder wordt gezien als een ernstige slag voor de beweging voor de mensenrechten. Hij was de derde woordvoerder voor Charta 77 en speelde een grote rol bij het opstellen van documenten over schendingen van de mensenrechten in zijn land. Gegeten werd in een van de beste restau- rants in Parijs, daarna begaf men zich (nog altijd op kosten van de gastheer uiter aard) naar een van de beste hotels, en de volgende dag werd de terugreis weer aan vaard volgens dezelfde procedure: harte lijk afscheid op het station in Parijs, Je roen haastte zich naar het vliegveld, steeg op, maar omdat geen enkel kunstwerk volmaakt is kwam er toen toch een kink in de kabel: mist op Schiphol, uitwijken naar Brussel! Die mensen in de trein moeten vreemd hebben opgekeken toen zij op het Centraal Station hun gastheer niet aan troffen! De organisatie had na de ramp met de Amoco Cadiz opgeroepen tot een boycot van Shell. De tanker Amoco Cadiz, die voor Bretagne in tweeën brak, voer in opdracht van Shell. De consumentenorganisatie had samen met milieugroeperingen opgeroepen tot een boycot van Shell omdat deze maat schappij zou moeten betalen voor de enor me schade aan de natuur. Shell was echter van mening niet schuldig te zijn aan de ramp en daagde de consumentenorganisa tie voor de rechter. PARIJS (UPI). Een rechtbank in Pa rijs heeft een consumentenorganisatie veroordeeld tot een boete van 5.000 gul den voor het schade toebrengen aan het olieconcern Shell. Pater Arnold had de laatste maand voor de dood van de studente wel gemerkt dat zij niet aankwam en dat zij in haar gezicht nogal smal was, maar, zo hield hij de rechtbank bij voortduring voor: „Het me dische gaat mij niets aan”. Overigens had hij aan beide voeten van het meisje „won den” gezien, die door haarzelf, haar fami lieleden en ook door hemzelf voor stigma ta werden gehouden. Britse parlementariërs die voordien al- tijd'huiverig zijn geweest bij het idee dat Engeland zijn eilandenstatus zou opge ven door een vaste verbinding met het continent, lijken nu minder bezwaren te hebben omdat het Britse lidmaatschap in de EEG een betrouwbare en snelle ver binding noodzakelijk maakt voor de con tacten met Brussel en straks met het Europarlement in Straatsburg. NEW DELHI (AP). De Indiase oud- premier Indira Gandhi is er met haar Congrespartij niet in geslaagd de succes sen, behaald bij vorige deelstaatver kiezingen de afgelopen maanden, gisteren voort te zetten. Ik zei natuurlijk yes of course, ik werd doorverbonden, en toen bleek het Jeroen Henneman te zijn. Hij zat in die tijd in een geheel verlaten villa aan de Engelse kust, had als voetbalfreak niets over Feyenoord gehoord op de Engelse radio, was met de laatste Engelse muntjes die hij in huis had naar een telefooncel gelopen die midden in de vlakte stond en waarin het licht, niet brandde, en had onder die barre omstan digheden toen in eerste instantie ook nog te horen gekregen dat ik nooit van hem gehoord had... Geef toe, een typisch Hen- neman-object als je het in beeld zou kun nen brengen! hard een am- Rica, tesië uur de kar- niet i bij aep on- s in on- AI on- ide- Zo vierde hij een paar maanden geleden zijn verjaardag met een tiental vrienden in Parijs. Hij verzorgde eerst hun TEE-trein- reis le klas van het Centraal Station in Amsterdam naar Parijs, deed zijn gasten in avondkostuum uitgeleide op het station, repte zich toen naar Schiphol, vloog naar Parijs en was toen weer bijtijds op het Gare du Nord om de anderen, zoals het een goed gastheer betaamt, te ontvangen. Prozaïsten onder u zullen nu misschien zeggen: wat een geldverspillerij, en wat een gedoe, met dat heen en weer gevlieg tussen station en luchthaven! Juist hun zal het echter deugd doen te vernemen, dat die opzet ten dele uit zuinigheid es nood gebo ren werd. Uit nood, omdat Jeroen Henne man na jaren geleden in België uit de gevangenis te zijn ontsnapt (hij zei daar iets over in de uitzending) daar nog steeds door de politie gesignaleerd staat, waar door hij voor alle zekerheid België alleen op grote hoogte pleegt te doorkruisen. Ge zellig mee met de anderen in de trein droeg dus het risico in zich dat de verj aarspartij halverwege op onaangename wijze zou worden onderbroken. En de anderen ge zellig mee in het vliegtuig, zou de kosten maar weer extra hebben opgejaagd. Je roen Henneman is dus gewoon het prototy pe van de zuinige Hollander.... Als u dinsdagavond verzuimd hebt naar „Beeldspraak” te kijken hebt u iets bijzon ders en ook iets aardigs gemist. Die dingen gaan soms samen. „Jeroen Henneman en de zorgeloze gedachte” heette het pro gramma en Jeroen Henneman liet daarin iets zien en horen van wat hij als kunste naar maakt en denkt. En doet. Want de lijfspreuk „mijn leven is werken” is in vele opzichten op hem van toepassing in zover re althans dat zijn manier van leven vaak samenvalt met zijn manier van werken. drs. Han- l van :e as- enta- nse len. een tale rij- als- len- >nt- tnie gd De twee andere woordvoerders waren Jan Patocka, die een jaar geleden overleed en de acteur Vaclav Havel die het opgaf nadat hij vier maanden gevangen had gezeten. CAIRO (AFP). President Sadat van Egypte heeft „in principe” een uitnodi ging aanvaard om 1 mei in Amerika de algemene vergadering van het persbu reau „Associated Press” toe te spreken. Het verjaarspartijtje in Parijs zou je een „georganiseerde Henneman” kunnen noe men, maar hij heeft ook eens in een situa tie verkeerd die hem ongewild in een „Henneman-situatie” bracht. Ik denk nu even niet aan dat verhaal, toen hij tijdens een tocht per auto met vrouw en dochter tje dwars door de Sahara in een Marok kaans dorpje werd aangesproken door een enthousiaste Marokkaanse gastarbeider uit Nederland die vloeiend Limburgs praatte zodat zij geen woord van hem verstonden. Nee, ik bedoel de keer dat ik ’s avonds laat werd opgebeld en een Engel se telefoonjuffrouw mij een naam vroeg die mij niets zei, zodat ik antwoordde dat ze helaas verkeerd verbonden was. Mis schien was ik niet zo geconcentreerd die avond, omdat we hadden zitten kijken naar de uitzending van een belangrijke Europacupwedstrijd van Feyenoord. Even later werd ik opnieuw uit Engeland ge beld. Het bleek nu (mijn Engels werd blijk baar gaandeweg beter) dat iemand wiens naam ik niet verstond, mij op mijn kosten wilde bellen, en of ik daarmee akkoord ging? on- ne- in rin- sie. ive- actie op Tyrus Defensie, Buitenlandse Zaken en Land bouw gaan naar de Afrikaanse Nationale Raad van dominee Sithole; de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad van Moezore- wa krijgt Justitie, Recht en Orde, Finan ciën en Wegtransport en chief Chirau’s Verenigde Volksorganisatie van Zimbab we legt beslag op Onderwijs, Binnenland se Zaken en Waterwerken. De drie deelne mende zwarte partijen moeten nog perso nen aanwijzen voor de diverse portefeuil les. Elke zwarte minister krijgt een blanke assistent-minister toegevoegd. De ministerraad zal Rhodesië besturen tot aan de formele machtsoverdracht op 31 deceinber. 5? Een naar het lijkt typisch Amerikaans kunstwerk deze revolverfiets of fietsrevolver. Het werk is te zien in het museum voor Schone Kunsten in San Francisco. (Van onze redactie buitenland) ROME. Volgens Italiaanse christen democratische politici zijn de brieven van de ontvoerde christen-democratische leider Moro, in zulke „abnormale dwang- toestand” geschreven, dat de brieven in moreel opzicht niet aan hem kunnen wor den toegeschreven. De aanval is vermoedelijk bedoeld ge weest als vergeldingsactie nadat eerder een of meer Israëlische soldaten in een hinderlaag, enkele kilometers ten zuiden van Tyrus werden gedood. Het Democrati sche Front voor de Bevrijding van Palesti na heeft die hinderlaag bevestigd. Ook in Jeruzalem werd gisteren een Israëlische soldaat doodgeschoten. Getuigen ver klaarden, dat drie mannen de militair te voet naderden het vuur openden en daar na wegrenden. Op de plaats van de aan slag werd later een jonge Arabier omge bracht. In Zuid-Libanon is gisteren een afdeling van het Noorse contingent VN-soldaten opgetreden tegen een Israëlische patrouil le die een dorp wilde binnentrekken. De Noren verhinderden dat. President Nicolai Ceausescu van Roe menië heeft gisteren tijdens het bezoek van de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Dajan, felle kritiek geleverd op de Israëlische acties in Zuid-Libanon. De president noemde de acties „een zeer WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren tegen le den van het Congres gezegd nog geen beslissing te hebben genomen over de produktie van de neutronenbom. trijfël Hiervan willen de verdachten niets we ten. Zij waren en zijn ervan overtuigd dat de studente door de duivel was bezeten en dat alleen een duiveluitdrijvingsceremo- nie haar kon redden. De salvatorianenpa- ter Wilhelm Renz, die pater Arnold wordt genoemd, kreeg in 1975 toestemming van de bisschop van Würzburg, Josef Stangl, om bij het aan epilepsie lijdende meisje de duivel uit te drijven. Dr. Kehler had op de overlijdensakte van de 23-jarige studente Annelise Michel uit Klingenberg aan de Main gezet dat hier sprake van een „onnatuurlijke dood” bij het tot een skelet vermagerd meisje. Dit leidde tot een gerechtelijk onderzoek en later tot het proces. SS 8

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3