aan het kenteren MJIT NOTA VAN ONDERNEMING BLIJKT: STAND HYPOTHEEKRENTE Valutabeweging beheerst Ploegendiensten schadelijk voor gezondheid tussen de bedrijven door beurs deze week Tij voor olielanden Amerikaanse geldmarkt STEEDS GOEDKOPERE DOLLAR DERVING VAN INKOMSTEN ikui it 5 Kg I 13 i ECONOMIE 19 7 8 ATERDAG APRIL (Van onze financiële redactie) Verlies Hero Manipulatie Sarakreek VOLGENS ILO: Gusto Damrak a.a. I uit ent en riek. D'r even tussenuit. Lekker ontspannen. In bos. Op hei. Strand en water. We kómen nog eens ergens, met de auto. 1 Mi Verkeersplan herstructurering Ivan IHC Holland NV gaat 312,5 |nln. kosten. Van dit bedrag %ordt 232,5 mln. ingebracht ijioor de Nederlandse overheid. •De rest wordt bijgedragen door IHC Holland zelf, zo blijkt uit de hota „Voorgenomen herstructu rering van IHC Holland NV” van de onderneming. Volkswagen UTRECHT. De olieprodu cerende landen, verenigd in de OPEC, maken zich zorgen over de voortdurende koersdaling van de Amerikaanse dollar, die voor hen een steeds grotere der ving van inkomsten betekent. In ternationaal worden de olieprij zen immers nog altijd in dollars uitgedrukt. De gedachten gaan nu uit naar een systeem waarbij Hoger dividend Norit Bührmann-dochter entn, ROTTERDAM (ANP). De pandefroorgenomen jevingt idvies. an mal vrijdag] aandag 0.30-11 NBM/N 259551 o, «j Cutterzuiger mVet°prf een pakket andere valuta’s de »n, doi basis vormt van de olieprijzen. >n 2 f B.OOOI >rdl 8 at Ian4> .k. (Van onze redactie economie) De huidige personeelsbezetting van IHC Rentepercentages per 1 april. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer 01- Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Ned. Middenstandsbank variabel Hg 1 .1 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. (ADVERTENTIE) 018 Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam 1,25 1,25 1 It i verschillen van inzicht worden verschoven naar 4 mei. Afsluitprov. in proc.: iers, o: ertificaten als dividend over 1977 uit te -1 r [eren aan aandeelhouders van IHC Hol- and. Dit komt overeen met een dividend Van 10 pet., aldus de nota. De huidige activiteiten van IHC Holland ruime 9. gas- 'oning i mer 9x ikamer vde st( jin op Vrar Met het overleg ter zake wil het even wel niet vlotten. Begin deze week zou men bij elkaar zijn gekomen en dan nog Voor de offshore-divisie hebben het meerderheidsadvies van de commissie en het daarop volgende standpunt van de betrokken ministers IHC doen besluiten de produktie bij IHC Gustó BV te beëindi gen en de engineeringsactiviteiten voort te zetten. De uitbreiding van de goed rende rende deelnemingendivisie met haar on dernemingen in het buitenland zal worden voortgezet. Aan de moeilijkheden in het Nederland se' deel van de groep zal grotendeels het hoofd kunnen worden geboden dankzij aanzienlijke door de overheid toegezegde steun. IHC zal hierin bijdragen door het inbrengen van middelen uit de deelnemin gendivisie.-De omvang van deze aan het buitenland te onttrekken middelen is vol gens de nota aan beperkingen onderhevig, daar de continuïteit van dat gedeelte van het concern niet in gevaar mag worden gebracht. Daarom wordt voorgesteld om enerzijds over te gaan tot oprichting van een bagger- bouwgroep en anderzijds de deelnemin- gen-divisie van IHC Holland NV zelfstan dig te maken. Zoals gebruikelijk de laatste tijd rea geerden de effectenbeurzen scherp op de koersval van de dollar. Wall Street uiter aard het meest, maar ook het Damrak. De Newyorkse effectenbeurs begon deze week met een koersdaling van acht pun ten tot juist even boven de 750, maar kwam woensdag al weer boven de 760. De schrik duurde dus kort en er werd Maar dit verklaart niet alles. Het tij is voor de olielanden aan het kenteren. Het aanbod van ruwe olie op de wereldmarkt is te groot geworden. Om bij ons land te blijven: in 1977 nam de invoer van olie af, al is ze nog hoger dan in 1975. In de Europese Economische Gemeenschap als geheel steeg de olie-invoer vorig jaar nog 1,1 procent. Een jaar eerder was dat 7,4 procent. Deze ontwikkeling zal verder gaan. In ieder geval zal de betekenis van aardolie voor de energievoorziening in de EEG relatief teruglopen. In 1976 was de Ge meenschap voor 55 procent van de ener giebehoefte afhankelijk van olie, in 1985 opgelucht en in positieve zin gereageerd op de krachtige weerstand die de dollar na de eerste val aan nieuwe aanvallen wist te bieden. Deze oplopende koersbeweging is des te opvallender omdat de nieuwe Cen- tral-Bankpresident Miller onomwonden heeft toegegeven de prijsstijgingen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid niet binnen de stijging van vorig jaar te kunnen houden. De staatsgarantie voor de financiering van dit schip moet worden teruggegeven, waardoor dit schip geheel uit eigen midde len zal worden gefinancierd. Als gevolg van nog te verrichten investeringen van 25 mln. zal dit bedrag bi de tewaterlating tot 35 mln. zijn opgelopen, aldus de nota. De herstructurering van het Nederland se deel van IHC Holland vergt liquide middelen, die niet meer in voldoende ma te in dat deel van het concern aanwezig zijn. In het bijzonder moet hierbij gedacht worden aan de 15 mln. voor IHC Bagger- bouw, de wellicht noodzakelijke aanvul lende kapitaalinjectie van nog eens 15 mln. en het niet in Nederland aanwezig zijn van voldoende middelen voor de fi nanciering van het boorschip, aldus de nota. procent, zoals het in december deed, te vergeefs overigens. Irak ziet achter de koersdaling van de dollar een manipulatie van de kapitalis tische wereld, met de VS voorop, om zo aan de eigen economische crisis te ont komen. Irak heeft zich in de oliezaak immer fel opgesteld, doet dat nog, maar nuanceert zijn uitlatingen nu toch wat. Gemarkeerd mag worden dat Irak nu de nadruk wil leggen op het programmeren van de olieproduktie, zodanig dat het overschot op de wereldmarkt verdwijnt. De olielanden moeten hun organisatie versterken en een hechtere eenheid vor men om de economische belangen van de bevolking te kunnen beschermen. Gusto bedraagt circa 820 man, zodat reke ning houdend met het veronderstelde be houd van engineeringactiviteiten, er circa 720 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Verwacht wordt, dat het grootste deel van de werknemers, die deze arbeidsplaat sen bezetten, weer in andere bedrijven in het Waterweggebied werk kunnen vinden. GENEVE (AP). In een rapport van de internationale arbeidsorganisatie ILO wordt gezegd dat het werken in ploegen- Annuiteitenhypotheek ABN. Westland Utrecht/standaard no risk budget Opmerkingen: Behoudens enkele aanpassingen naar beneden (Bouwfonds Limburgse Gemeenten en Westland Utrecht hypotheekbank), blijft het hypotheekrenteniveau stabiel op 8'/< a 8'/2%. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel OPEC, zoals die naar voren komt uit de verschillen van inzicht, zo niet het gebrek aan inzicht, over wat er nu moet ge beuren. Samen met minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken is premier Van Agt gisteren vertrokken naar de Deense hoofd stad Kopenhagen, waar zij deelnemen aan besprekingen over de EEG. diensten het gezinsleven van de werkne mers verstoort. 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8.5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,2 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,2 Sarakreek Holding NV heeft het Free State Plaza Shopping Center te Bowie in de Amerikaanse staat Maryland verwor ven. Sarakreek heeft in deze aankoop, die is geschied met overneming van bestaande hypotheken van bijna 4,5 mln dollar, 3,2 dollar geïnvesteerd, zo heeft de onderne ming bekendgemaakt. Bowie (42.000 inwo ners) ligt in de stedelijke agglomeratie van Washington, de hoofdstad van de V.S. en tevens in de corridor tussen Washington en Baltimore, een grote havenstad. Het bedrijfsresultaat van Hero Conser ven is vorig jaar na rentelasten op 2,1 mln negatief uitgekomen. Uit bijzondere baten en lasten resulteerde een positief saldo, terwijl uit de voorziening voor be lastingen in 1977 een bedrag vrijkwam tegenover toevoeging in 1976. Per saldo werd een negatief resultaat, behaald van 724.000 tegen een winst in 1976 van 2,2 mln. Voorgesteld wordt het saldoverlies op de reserve in mindering te brengen. Over 1976 werd nog een dividend van 5 pet. betaald. Het bestuur zegt in het jaarver slag geen aanleiding te hebben te verwach ten, dat het resultaat in 1978 beter zal worden. IHC Holland is bereid deze benodigde fondsen uit de in het buitenland ver diende middelen te putten, mits de verde re uitbreiding van de buitenlandse vesti gingen hiermee niet worden bedreigd. 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel 8.5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8.5 8,4 8,25 8,5 8,25 8,5 8,25 8,5 8,3 8,1 8,3 8,3 8,3 8,5 8,25 8,5 8,4 8,25 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 .1,5 U. -T 18870 In tegenstelling tot verschillende West- europese landen, waaronder Nederland, hebben de Verenigde Staten dus niet veel hoop de inflatie in 1978 beneden die van 1977 te drukken. Ook voor de Amster damse koersbewegingen was het rumoer rond de dollar van doorslaggevend ge wicht. De Beurs begon deze week in flauwe stemming, werd vast toen de dol lar zich herstelde, maar remde het opti misme tijdens de daarop volgende reac tie. Het Damrak liet dus een volledige valutabeurs zien. Wel putte men steun uit het voorlopige akkoord in de zware me taal en de scheepsbouw over aanvullen de werkgelegenheid. vinden plaats in een bagger-, een offshore- en een deelnemingen-divisie. De proble men in de Nederlandse produktiebedrij- ven van de bagger- en offshore-divisies zijn onderwerp van studie in de Beleids commissie Scheepsbouw. Deze commissie heeft aanbevelingen gedaan voor de bag- gerdivisie. Deze aanbeveling, die door IHC is overgenomen, houdt in de vorming, met staatsdeelneming, van een hecht samen werkende groep. Op korte termijn zal worden begonnen met het geleidelijk stopzetten van de pro- duktie-activiteiten van IHC Gusto BV. De bouw van het boorschip „CO 950”, die door de opdrachtgever werd geannuleerd, zal na de tewaterlating worden gestopt in afwachting van eventuele afbobw, als een koper zal zijn gevonden. De verdeeldheid is vergroot door het besluit van drie landen, Nigeria, Libië en Algerije, om voor het tweede kwartaal van dit jaar .de olieprijzen te verlagen. Dit vanwege de toenepiende concurren tie uit de Noordzee. Een noodsprong om tegen een lagere prijs meer te verkopen en zo toch meer inkomsten te verwerven. Wij mogen in het Westen hieruit na tuurlijk niet afleiden dat we met de olie wel weer goed zitten, dat het niet op kan en dat het niets kost. Zuinigheid blijft geboden en niet alleen voor Amerika, dat de dollar met name ziet dalen door de grote olie-invoer. Het zou beter zijn wan neer Carters energieplannen werden aanvaard dan, zoals nu al wat merkbaar is, de hoop gevestigd wordt op een tanen de macht van de olielanden. Geroep om steun, ook in de Verenigde Staten zelf, waar ex-president Burns van het Amerikaanse Centrale Bankwezen, die door Carter de laan werd uitge stuurd, luide kritiek uitoefende op de geringe bereidheid van de Amerikaanse regering de dollar daadwerkelijk te steu nen. Kennelijk is achter de schermen deze week flink gebruik gemaakt van de kredietruimte die bij de getroffen rege ling met West-Duitsland en het Internati onale Monetaire Fonds aan de Verenigde Staten was toegezegd. Maar donderdag zakte de dollar al weer één cent in. Blijk baar kon toch niet voldoende uit de steunpotjes worden weggetrokken om een doorslaand bewijs te leveren dat de dollar, behoudens bij tijd en wijle optre dende scherpe reacties op minder gun stig financieel nieuws vanuit de Verenig de Staten, toch inderd rad een wat sta bieler fase is binnengelootst. Misschien zal volgende week president Carter meer duidelijkheid verschaffen als hij voor radio en televisie het dollar- en infla- tieprobleem aan een nadere beschou- Herstructurering IHC Holland beloopt 312,5 miljoen Ook kwam lokaal de aandacht vooral te liggen op de stroom winstcijfers en dividendvoorstellen die nu met de dag groter wordt. Daarnaast werd de nieuwe optiebeurs officieel geopend en hoewel deze een geheel eigen leven op een ook geheel andere plaats zal gaan leiden, worden de optieprijzen wel afgeleid van de koersen die op de gewone effecten beurs worden verkregen. Voor velen is de nieuwe optiehandel nog een onwennig iets en de gemiddelde Amsterdamse beursman kijkt nog duidelijk de kat uit de boom. Voor de kleine effectenbezitter is dit in elke geval een materie waar hij zich voorlopig beter buiten kan houden.. zal dat volgens een schatting van Brussel nog slechts voor 38 tot 43 procent het geval zijn. In absolute zjn betekent het een redelijk constant blijvende invoer van olie. De olie uit de Noordzee gaat intussen meer stromen. Dat biedt niet alleen En geland een kans op economisch herstel en vooral een herstructurering van zijn industrie, het betekent ook meer concur- rentié voor de OPEC, met name in Euro pa, dat wat onafhankelijker wordt. Er worden voorts nieuwe oliewinnin gen voorzien in Mexico, China, de Sovjet unie en Noord-Alaska. In Mexico zouden de reserves groter zijn dan in Saoedi- Arabië. Als dat zo is en als het allemaal uit de grond komt, dan kan dat inder daad de macht van de OPEC zo niet breken, dan toch ernstig verzwakken. Het is opvallend dat Irak nu praat over beschermen van de financiële belangen van de olielanden en niet meer pleit voor een prijsverhoging, in dollars, van 25 De neergaande ontwikkeling van de om zet van winkels en horecabedrijven in de Groninger binnenstad is door de invoering van het verkeerscirculatieplan veeleer ver sterkt dan tot stilstand gebracht. Dit con cludeert de Kamer van Koophandel in Groningen na een enquête waaraan ruim tweehonderd zaken in de binnenstad deel namen. Het aantal winkels en horeca-on- dernemingen in de Groninger binnenstad dat over het laatste kwartaal van 1977 een omzetdaling moest vaststellen ten opzichte van het laatste kwartaal 1976 is bijna ver dubbeld. Het verkeerscirculatieplan is op 19 september 1977 ingevoerd. Waren er in 1976 onder de aande enquête deelnemende bedrijven 60 die beneden de omzet van het laatste kwartaal van 1975 bleven, in het laatste kwartaal van 1977 moesten 109 ondernemingen (vergeleken met 1976) een absolute omzetdaling boeken. De herstructurering houdt in de oprich- pk.Tnïe*n8 van een baggerbouwgroep IHC Bag- fcerbouw met staatsdeelneming, sluiting van de werf IHC Gusto BV, de oprichting "^an IHC Gusto Engineering BV, het zelf- tandig maken van IHC Ine. SA (een Zwit- erse maatschappij waarin de buitenland- voor-ie belangen van IHC Holland zijn gebun- =:”=n1 leid) en de opheffing van de interne ac- van IHC. Het verschil van inzicht heeft allereerst een politieke achtergrond. Saoedi-Ara- bië, het grootste olieland na de VS en Rusland, voelt er niet voor de olie voor de itiek'fc Westerse, geïndustrialiseerde wereld, en met name Amerika, duurder te maken. Dit vanwege de goede betrekkingen tus- AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hiérbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Het bestuur van Volkswagen zal in de jaarvergadering op 4 juli voorstellen over het boekjaar 1977 een dividend van 7 pro cent plus een bonus van één mark per aandeel van vijftig mark uit te keren. In verband met de fiscale aftrekmogelijkhe den voor dividenduitkeringen die na de hervorming van de Westduitse belasting wetgeving zijn ontstaan bedraagt de uitke ring in totaal 12,50 mark per aandeel. Over 1976 werd 4,50 mark uitgekeerd. ezinswi xierne laapkan anbiedf i Staetf De ILO zegt in het rapport ook dat door de ploegendiensten het ziekteverzuim stijgt en slaapmoeilijkheden ontstaan. „Uit experimenten is gebleken dat nacht diensten meer inspanning vergen bij een gelijkblijvende produktiviteit”, en „ploe gendiensten die zijn ingevoerd om zuiver economische redenen, moeten worden be perkt”, staat in het rapport. De ILO riep alle landen op om het voorbeeld van Frankrijk te volgen, dat het eerste land zou zijn dat „bepaalde schadelijke vormen van werken in ploegendienst” heeft ver boden. sen dat land en de VS, die samenhangen met de verwikkelingen in het Midden oosten en de beduchtheid van Saoedi- Arabië voor Russische invloed daar. Daar komt bij dat Saoedi-Arabië aan de olie al zo rijk is geworden dat het met de dollars in zijn bezit nauwelijks raad weet. chap kunt I n mod en st imer, i 1: 3 sl verd.: i ruit I j wete aterrer Kooi Sedert Washington vorige maand met West-Duitsland en het internationale Mo netaire Fonds een steunoperatie afsloot tot ongeveer tien miljard dollar, werd alom geconcludeerd dat de ergste val nu achter de rug was en dat de dollar voort aan een wat stabielere fase zou ingaan. Maar het bewijs daartoe moest natuur lijk nog geleverd worden. Deze week nu werd die bewering aan een zware vuur proef blootgesteld, toen eind vorige week bekend werd dat het handelstekort van de Verenigde Staten met het buitenland in de eerste twee manden van 1978 niet minder dan twee en een half miljard dollar hoger lag dan vorig jaar. Dit werd veroorzaakt door een nieuw fors tekort in de februarimaand en het feit dat Ame rika in beide maanden samen nu al zeven miljard dollar aan het buitenland was kwijtgeraakt. Het gevolg was dat de dol lar onder nieuwe zware druk kwam te staan. Vorral in Japan, maar ook in West- win8 zal onderwerpen. Europa en bijvoorbeeld in ons land zakte de waarde, uitgedrukt in gulden, tot een nieuw naoorlogs dieptepunt van 2,13.5. Al spoedig trad een herstel in, dat zich gestadig uitbreidde tot de prijs van circa 2.17, een peil waarop de Amerikaanse munt vóóe de nieuwe terugslag van begin deze week zo ongeveer stond. En dat zonder extra steunmaatregelen waarom overigens wel geroepen werd. Uit deze oproep blijkt ook de innerlijke zwakte: de 'verdeeldheid binnen de De omzet van Norit (producent van ac tieve kool voor industriële en medicinale doeleinden) is in 1977 met 10 pet gestegen tot 89,2 mln (1976: 81,1 mln). De netto winst over 1977 bedroeg ƒ6,7 mln tegen 5,1 mln in 1976, een stijging van 31 pet, zo heeft het bedrijf, in aansluiting op de eind februari gegeven informatie, medege deeld. Aan de jaarvergadering op 9 mei zal een dividend van 6,20 in contanten en een belastingvrije agio-uitkering in aandelen van 0,80 per gewoon aandeel van 20 worden voorgesteld. Over 1976 werd een dividend van 5,60 in contanten uitge keerd. Mét de ingebruikstelling van een nieuwe kunststof-extrusiecoatingmachine door burgemeester J. van Wijk van Vianen is de verdubbeling van de capaciteit van Placoti (Bührmann-Tetterodeconcern) een feit ge worden. Verwacht wordt, dat de vraag naar beklede produkten verder zal stijgen, daar zich regelmatig nieuwe toepassings gebieden aandienen. In de eerstkomende jaren zal een groot deel van de capaciteit van de nieuwe machine worden gebruikt voor het maken van complexen op grote breedtes, bestemd voor de massief- en golfkartonindustrie, aldus het bedrijf. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Beursverhalen van de laatste tijd zijn in feite valutaverha- len geworden. Als basis voor de koersbe wegingen fungeert in elk geval de valu- ta-ontwikkeling en als deze centraal staat wordt vrijwel uitsluitend de Atnerkaanse dollar bedoeld. Ook deze week beheerste die munt weer volledig het beeld op vele effectenbeurzen en dan vooral die van Wall Street en Damrak. Hier verlaten de hoofdfondsen zich vrij wel willoos op het kompas dat de dollar voor hen uitstippelt. Toch zag het ern aar uit dat de nu afgelopen week voor de positie van de Amerikaanse dollar bij zonder belangrijk is geweest. - Baggermaatschappij Bos en Kalis, een dochtermaatschappij van de Koninklijke Bos Kalis Westminster Group, heeft bij Werf van Rees in Sliedrecht een cutterzui- ger besteld. De opdracht behelst volgens Bos Kalis een investeringsbedrag van cir ca 30 mln. De zuiger zal bij de in- dienststelling zijn voorzien van een we reldwijd sleepcertificaat en van een certi ficaat voor het werken in open zee tot 15 mijl uit de kust. De zuiger zal in juni worden opgeleverd. Het totaal ge3nstal- leerde vermogen is 11.800 pk en de maxi male zuigdiepte is 25 meter. IHC Ine. SA zal 25 mln. dividend aan HC Ho sn so pet. siken - en^óiltfOuntantsdienst te ben ringen: HC Holland betalen, waarna IHC Holland en 10 pct. van haar bezit in IHC Ine. zal 52511 .overdragen aan een nieuw op te richten --Nederlandse houdstermaatschappij IHC Inter NV. J IHC Holland zal voorstellen uit de netto- UcOlvinst van 15,9 mln. over 1977 het gehele e acht#eP^aatste aandelenkapitaal van IHC Inter an achthV van bijna 3,2 mln. in de vorm van ICI O, houd ieur H maar informeel, doch de vergadering ingeno moest wegens a kom1 kenooi entree iken, earner Doordi r om v is, bez achten n is di )e max irleend

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13