0 ,Hoe sy van Campen ’t Paelgeldrecht verloren l oor veiligheid van scheepvaart en kusten ra I ■H| B be to rming V Op weg naar eenheid in JSl ,,De bakens moeten er netjes bijliggen” 43 1 Ta V. door Eli Vlessing S3 «P z> 7® i <4 L j Veiligheid laren Bi jSh "...1 SDE ZEE IN NIEUW BOEIEN GESLAGEN A r .TWTt plaatsen van tonnen en bakens waren de havenautoriteiten gerechtigd zogenoem de „paalgelden” te heffen van de schepen die gebruik maakten van de door de Kam- pense autoriteiten uitgezette routes. In de loop der eeuwen verplaatsten de handels- verhoudingen zich. Amsterdam werd het centrum van de handelsscheepvaart. De paalmeester, belast met in incasseren van de paalgelden, verplaatste zijn zetel zelfs van Kampen naar Amsterdam. De ver standhouding tussen de autoriteiten van de beide steden werd er niet beter op. Om ruzie te vermijden kreeg Amsterdam in 1451 van Kampen toestemming om de paalgelden te innen. Daarvoor moest een vergoeding worden betaald aan de kwij nende bandelsstad. Toch bleef een stevige ruzie niet uit. Kampen zag zich genood zaakt steeds grotere uitgaven te doen om dat de zeegaten groter en dieper werden en men daardoor grotere tonnen en lange re kettingen nodig had. Een kostbare ge schiedenis die niet of nauwelijks bestre den kon worden van de Amsterdamse huurpenningen. Moeiteloos verhoogde de hoofdstad de paalgelden tot het viervou dige van het bedrag dat Kampen ooit als tol- of paalgeld had geëist. Wel werden de vergoedingen aan Kampen van tijd tot tijd verhoogd maar niet in verhouding tot de werkelijke kosten die met het leggen van de bakens gemoeid waren. In 1518 werd er nog onderhandeld en de overeen komst tussen beide steden verlengd. In 1523 beklaagde Amsterdam zich over on- In 1578 raakte Amsterdam het paalgel- drecht weer kwijt aan Enkhuizen. Een beloning van de Prins van Oranje omdat „dien van Enkhuisen, die voor de vrijheit soo veel gedaen hadden, toen Amsterdam met de Spanjaerden tegen het Vaderlandt aenspande”. Op 21 april zit de grote klus er op. Dan zal alleen het afwerken nog een paar maanden in beslag nemen. Routinewerk. Dat afscheid van het karwei zal niet hele maal onopgemerkt voorbij gaan. In de kantine van het Loodsgebouw in Den Hel der zal een klein feestje worden gebouwd. De mannen mogen hun vrouwen meene men. In vogelvlucht zullen flarden van het IALA-avontuur misschien nog wel even worden opgehaald. Op die feestelijke avond en mogelijk later. Thuis bij moeder de vrouw en de kinders. Of gewoon aan boord bij de maten. Want de mannen van de betonningsdienst zijn specialisten die niet gewoon zijn aan de weg te timmeren. Zijn vertrouwd met de zee, waar ze zich verantwoordelijk voelen voor de veilig heid. Lekko Lekko Lekko! om uit het water te worden getild. Het stoot een paar afschuwelijke loeiende kre ten uit het binnenste van zijn stalen ziel. Dan spannen zich de kabels. Het gevaarte hangt een moment in de lucht en wordt dan snel en behendig dwars over de breed te van het schip af gelegd Het o verzetten van de ankerketting op de nieuwe boei, die nog tegen het boord ligt gevlijd, is een karweitje van een paar minuten. Ratelend valt hij over het gangboord en verdwijnt in de diepte. De verbinding met de „Vlissin- gen” wordt verbroken. De nieuwe „Schul pengat" ligt er netjes bij. Kapitien Marijs beduidt naar de brug dat de thuisreis kan worden aangevangen. De hydrografische diensten van de deelnemende landen hebben er intus sen voor gezorgd dat alle zeekaarten zijn aangepast en herdrukt. De algehele coördinatie is in handen van de Britse hydrografische dienst in Londen. Van hieruit worden schepen in het gebied waar men bezig is boeien te vervangen er van in kennis gesteld als een wisse ling definitief is. In het „Bericht aan zeevarenden”, boekwerkjes en pam fletten is ruime aandacht besteed aan de grootscheepse actie. Een actie die uitsluitend en alleen bedoeld is om de veiligheid van schepen en kustlanden naar beste kunnen te bewaken. 10. Schij iessel-C 149. De P. KI ■108 Br itowash ul 21El ids. Jasr de Bee> 79. Ein< n Dulk-I - Rottere >esstraat In de tuin van het Loodswezen in Den Helder neemt het aantal kleurrijke bakens en boeien van dag tot dag af. Grote stalen bloemen, waarvan er elke dag enkele tientallen worden geplukt om te worden overgeplant op het woelige water van de zee. Kleine merktekens in de soms blauwe, maar meestal grauw-groene oneindigheid. Schakels ter grootte van een stip in de gigantische keten van veiligheid voor de zeescheepvaart Kort nadat de autoriteiten in 1970 maar weer eens om de conferentietafel gingen zitten was een tragische gebeur tenis nodig om iedereen er van te over tuigen hoe belangrijk uniformiteit van bebakening en interpretatie van de re gels wel was. In het Kanaal liepen de Brandenburg en de Niki op het wrak van de gezonken tanker Texaco Carrib- bean. De markering van het wrak was geheel correct maar de interpretatie die er aan werd gegeven verschilde. Niet minder dan 51 mensen verloren bij die ramp het leven Het nieuwe systeem dat toen lang zaam maar zeker gestalte kreeg kan worden beschouwd als de grootste ge mene deler van alle in gebruik zijnde systemen. Internationale algehele ver vanging leek een te kostbare zaak. Dat was dan ook de reden dat Noord- en Zuid-Amerika slechts ten dele wilden meedoen. Alleen de VS beschikt al over zo’n 30.000 betonningselementen Afspraken over uniformiteit beston den niet of nauwelijks. Dat gaf proble men toen in de tweede helft van de negentiende eeuw het scheepvaartver keer sterk toenam. Door het gebruik van verschillende vormen en kleuren werd het aanvankelijk zo eenvoudige systeem knap verwarrend. In 1835 werd de zaak in Nederland in handen gelegd van de Inspecteur Generaal van het Loodswezen dat reeds toen onder toezicht stond van de minister van ma rine. Het duurde zo’n slordige vijftig jaar voor men een jeetje orde op zaken had. De opkomst van de lichtboei gooi de toen weer roet in het eten. Terwijl men er in Europa de voorkeur aan gaf bakboordboeien van een rood licht te voorzien, plaatste men bijvoorbeeld in Amerika het rode licht op stuurboord- boeien. In 1936 leek er sprake te Zijn van eensgezindheid over een systeem dat men het „Genève-systeem” noem de. Door de tweede wereldoorlog kwam er van de uitvoering niets terecht. In 1955 werd het Genève-stysteem meer algemeen toegepast. Men hield zich echter niet consequent aan de vastge stelde regels. dwijnt in de koude nevel. De matrozen van de „Vlissingen” hebben de „Schulpengat" op het dek verankerd. Een topteken wordt aangebracht. De steven van het beton- ningsvaartuig klieft de golven van het Marsdiep. Over het Breewijd gaat het on der de Razende Bol en de Haaksgronden richting Schulpengat. De roerganger volgt nauwkeurig de instructies van stuurman J. Meerman, die van tijd tot tijd zijn radar raadpleegt om het mistige vaargebied te verkennen Voor kapitein Marijs, wiens werkterrein normaal in en om de Zeeuwse wateren ligt, is het gebied voor de kust, van Noord- Holland niet nieuw. „Ik heb de „Vlissin gen" in 1968 uit Den Helder gehaald en hier toen ook nog een tijdje gevaren. Va ren doe ik trouwens al vanaf m’n veer tiende jaar. In dé oorlog zat ik ook op het water. Ik voer op de ..Harer Majesteit Isaac Sweers". Ik ben twee keer getorpe- In mei 1977 barstte een stuk beton- ningsactiviteit los. In nauwe samenwer king hebben Engelsen, Fransen en Bel gen de eerste boeien volgens het genor maliseerde systeem uitgelegd in de Straat van Dover. De Nederlanders slo ten tijdig aan. Men kwam tot over de noordelijke monding van de Nieuwe Waterweg. Op dat punt werd op maan dag 3 april 1978 de draad weer opgeno men. Nederlandse betonningsvaartui- gen werden ingezet bij deel-2 van de operatie IALA. Die operatie ge noemd naar International Association of Lighthouse Authorities is momen teel in volle gang. Op het altijd woelige kustwater van de Noordzee worden ou de boeien vervangen door nieuwe exemplaren. Over een paar maanden hoopt men de zaak tot in de puntjes te hebben afgewerkt. Dan is het aan Duitsland en de Scandinavische landen om „aan te sluiten”. Behendige handen hebben de vuile last snel vastgesjord. De hele operatie heeft nauwelijks tién minuten geduurd. De „Vlissingen" wendt de steven. De man schappen gaan naar binnen. Daar is de koffie. Kapitein Marijs roept het loodskantoor op en meldt de wisseling die tot stand is gebracht. Hij krijgt instructies „over en sluiten". De operatie IALA draait op volle toeren. Aan de wal gaat al die drukte op zee aan het publiek voorbij. Radio en televisie to nen geen belangstelling voor dit soort kar weien. In Den Helder liggen de betonnen anker- blokken klaar. deerd en één keer gemijnd. Maar dat hoef je niet in de krant te zetten hoor", voegt hij er lachend aan toe. Op de burg bevindt zich de heer J. K. Vreeswijk, inspecteur van het directoraat- generaal van het Loodswezen met als standplaats IJmuiden. Voor hem betekent meevaren een stukje meebeleven van de uitvoering van een plan aan de totstandko ming, waarvan hij zelf zo’n belangrijk aan deel heeft gehad. Over de niéuwe bakens en boeien vertelt hij met een duidelijke ondertoon van tevredenheid „Ja, inder daad, ik ben heel erg tevreden. Niet uitslui tend over het verloop van de operatie, maar nog meer over de manier, waarop alle mensen die er bij betrokken zijn zich inzetten. De mensen van de betonning tim meren nooit zo erg aan de weg. Maar ze tonen bij alles wat ze doen een grote mate van vakbekwaamheid en verantwoorde lijkheid. Aan boord van de schepen merk je gewoon hoe de mensen op elkaar inge speeld zijn Straks bij het wisselen van de boei wordt weinig gesproken, maar ieder een weet precies wat er gebeuren moet en wie Wat moet doen. Het is waarachtig geen peuleschil om deze tien-tons bakens op een flink deinend schip tegen elkaar uit te wisselen Ik kijk er iedere keer weer met plezier naar met hoeveel kennis van zaken dat gebeurt” voldoende betonning in de zeegaten. Ver twijfeld zocht Kampen steun bij het hoofdkantoor van de Hanze in Lübeck. Het haalde niets uit; Op 4 maart 1527 kwam de overeenkomst tot stand waarbij Kampen het recht „die selve seetonnen te leggen" aan Amsterdam afstond. De enige voorwaarde was dat Kamper schepen zouden worden vrijgesteld van paalgeld. Hoe belangrijk dat paalgeld was blijkt ook uit het recht dat men er aan ontleende om van steden als Enkhuizen en Hoorn die vergoeding te incasseren. Tegenover het paalgeldrecht stond de verplichting om binnen- en buitengaats tonnen te leg gen langs het vaarwater van Marsdiep, Vlie en Zuiderzee en het zetten van kapen en vuurbakens op de duinen. s. )e uitvoering van de betonningstaak is handen van het Loodswezen. Het is een ierdeel van een burgerdienst die res teert onder het ministerie van defen- De organisatie is tevens belast met ^'Verlichting, stormwaarschuwings- nsi, kustwacht en radardienst. Taken zeker net zo belangrijk zijn als die fardoor het Loodswezen de meeste be- pidheid kreeg. Het assisteren van de Meins van zeeschepen bij de navigatie het naar binnen en naar buiten bren- i van hun vaartuigen. IKijk meneer, je kan zo n boei nu wel over de muur klappen, de ankerketting overleggen en zeggen klaar is Kees, maar zo iet natuurlijk niet. Bakens en boeien moeten er netjes bijliggen. Geen onnodige deuken er in of bijvoorbeeld een oor er af. 'n boei is een herkenningspunt. Speciaal voor vreemde schepen erg belangrijk. Als je een paar uur of soms nog langer jen maar lucht en water hebt gezien wacht je op het teken, waarop je je bestek hebt uitgezet. Als je het in de peiling krijgt iet er geen misverstand ontstaan. Om de zaak netjes en schadevrij te houden hebben we graag rustig weer. We hebben jezegd de pest aan wind. Het bemoeilijkt ons werk niet alleen, maar verhoogt ook het gevaar voor de mensen die de zaak leten klaren. Soms is dat een gaskous wisselen of een ankerketting controleren De mensen stappen over op de boei, én er hun werk. Je moet zorgen dat je ze ook weer veilig aan boord krijgt. Hoe meer bries hoe groter de kans op brokken, ndaar. Begrijpt u?” De oorsprong van het begrip „be tonning” als verzamelnaam voorba kens en boeien die de scheepvaart de weg moeten wijzen door veilig vaarwater, is gelegen in het gebruik van eenvoudige houten tonnen als vaarrouteaanduiding. Houten ton nen die middels een ketting door een stevige kei op hun plaats wer den gehouden. Reeds eeuwen lang hadden plaatselijke havenautoritei ten er belang bij dat schepen met hun kostbare lading veilig konden afmeren. Een eenvoudige markering die de schepen de weg wezen van en naar zee. te stad Kampen hield zich reeds in de e eeuw bezig met het beveiligen van de irwegen over de Zuiderzee. Voor het Op de vaste wal in Den Helder worden de vuile boeien gereinigd van aangroeisel. Mosselen en wier bezwijken onder een druk van 110 atmosfeer lat zegt kapitein J Marijs van het be- hingsvaartuig de „Vlissingen”. idagavond om 10 uur is hij vanuit zijn tishaven Vlissingen uitgevaren om deel nemen aan de grootscheepse boei- en cenverwisselingsoperatie IALA, die andag 3 april om 6 uur in de ochtend ir hem en zijn bemanning begint. Aan ird drie boeien die vrijdag al zijn gela- in Hoek van Holland. In de buurt van uiden worden de drie bakens.uitgewis- Dan zet de Vlissingen koers naar Den Ier. Daar wachten Marijs nieuwe in- beties en nieuwe bakens. Op weg naar Marsdiep meldt de 59-jarige kapitein de centrale post bij het Loodswezen in i Helder hoe de eerste bakenwissel is lopen. apitein G. Schol ontvangt daar de tij- g via de middengolf. Hij noteert nauw* irig de vordering van de gehele opera- waaraan behalve door de „Vlissingen” nog wordt deelgenomen door de ilfshaven” uit Rotterdam en de „Bree- rtien” en de „Haringvliet” uit Den der. Ie eerste uren verloopt alles geheel vol- is plan. Dan komen de eerste meldingen nen van een aanwakkerende wind. Een ld uit de noord-oosthoek die vooral in noordelijk deel van het operatiegebied golven opzwiept tot anderhalve meter, t is te veel om zonder nodeloos gevaar actie in dat gebied voort te zetten. De ling van de operatie IALA besluit dan irlopig eerst de boeien in rustig water wisselen Als de weersomstandigheden ■anderen kan het diepe water later wor- i opgezocht. Het is een strategie die in loop van de week geheel aan de ver plichtingen zal blijken te voldoen. Zonder Bemens waardige stagnatie zal het pro I^^^Mimma kunnen worden afgewikkeld >e Vlissingen loopt in de loop van de itend de haven van Den Helder binnen. oude boeien worden gelost en één uwe boei wordt aan boord genomen, i zogenoemde verkenningston bestemd >r het Schulpengat. Hoewel er dekruim- op dé „Vlissingen” overblijft wordt ihts met deze ene ton zee gekozen. De ie „Schulpengat”, die aan boord geno- n zal worden is een brulboei. Een baken t een behoorlijke staart die heel wat mte in beslag zal nemen. Us de „Vlissingen” losgooit komt de elfshaven” net binnen Den Helder ver- Op volle zee neemt de Vlissingeneen imposante brulboei aan boord Kapitein Marijs assisteert bij de operatie Links de nieuwe boei in zee Over het nieuwe IALA-betonningssys- teem vertelt de heer Vreeswijk: „De zaak is erg eenvoudig gehouden. Tot nu toe werkten we in Nederland met 34 modellen. Dat worden er 9. De zogenoemde laterale boeien worden gebruikt voor routeaandui- ding. De cardinale boeien waarschuwen voor gevaar zoals wrakken, ondiepten en stortplaatsen. De gele boeien waarschu wen dat er ter plekke iets aan de hand is, maar dat dat verder niets te maken heeft met navigatie. Nee, ik kan niet anders zeggen dan dat het hele karwei voor ons een prachtklus is. Het idee dat je na zo veel jaren van voorbereiding eindelijk in staat bent de veiligheid op zee te verhogen geeft voldoening. Bij iedereen van onze dienst. Op de kantoren en aan boord van de schepen. Hoezeer die veiligheid nodig is wordt dacht ik door niemand betwijfeld", aldus inspecteur Vreeswijk. Als de Vlissingen vaart mindert lijkt het er op dat het doel van de reis is bereikt. Inderdaad komt recht vooruit iets tevoor schijn uit de grijse mistflarden. Het is de „Schulpengat". Op de deining van iedere golfslag stoot de boei een naargeestig dof- hol geloei uit. Ineens zijn alle hens aan dek. Iedereen weet zijn plaats. De lading wordt opgetakeld. Zweeft een moment boven het dek van het vaartuig dat hem naar zijn plaats van bestemming heeft gebracht.. Dan draait de laadboom uit naar stuur boord. Van verschillende kanten klinkt het „lekko", „lekko” De nieuwe Schulpengat ligt in de golven Een stuk ketting, waar mee hij zal worden verankerd bevindt zich nog aan boord. Het gevaarte, waarvan het grootste deel nu onder water is verdwenen lijkt ineens veel minder imposant. Intussen is de Vlissingen langszij de brulboei gebracht. Een man stapt over en bevestigt de stroppen. Even lijkt net of het enorme gevaarte helemaal geen zin heeft fa- A 'Al s. "Ws

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17