Doorspelen tot óf spel of man dood is XI R „Natuurlijk betalen de amateürclui I -ƒ Ml tg 1 Afgekeurd i voor lichamelijke 1 inspanning S M Naar zuiden door Jan Blijboom IGE Droomhuis <1 Blauwe plekken Honkballen Nuttige les ''J Time-out Joop Brand Dankbaar ND L in een aangepaste levenswandel ook merkbaar is. Eén hoop rest De Goede nog om in het voetbal actief te Gerrie de Goede, ooit jaren lang een enfant terrible in richting Spekholzerheide, tijdens een kort ogenblijk van het betaalde voetbal en vooral daarom nog steeds niet bezinning toch bekennen dat die afkeuring hem wat uit de herinnering van velen verdwenen, zal er aan doet. Ondanks de wetenschap dat hij het bij eerdere moeten wennen dat zijn naam niet meer in de sportko- medische controles al een beetje had kunnen voorzien én ■I lommen van kranten en/of tijdschriften zal opduiken. Na de verzekering van de specialist „dat hij met die kwaal se 9e specialist in Maastricht na uitgebreide onderzoeken tot straks als trainer bij een amateurclub te mogen werken het advies hebben gebracht elke vorm van lichamelijke wanneer hij binnenkort voor het D-diploma is geslaagd, inspanning te vermijden. Zijn goede humeur lijkt onder het onherroepelijke afscheid niet te lijden. Maar zo dertien jaar betaald voetbal en bijna twee seizoenen wel honderd kan worden”, per slot van zaken is gezond- centrumspits bij de Limburgse hoofdklasser EHC moet heid het rijkste bezit en het laat niemand onberoerd te de nog steeds zwaar besnorde 33-jarige globetrotter zijn moeten leren leven met een defect, hóe weinig daarvan voetbaltas met inhoud als een herinnering beschouwen. Het is afgelopen met voetballer Gerrie de Goede. Op medisch advies. Hartklachten die een vooraanstaande blijven: toestemming om onder soepele voorwaarden Ai 7^ i i rrie de Goede ■atie; seen oetbal alleen nog ael ui i lang ik van een ander ook”. T MMMM ebied i Rudi Glockner uur. STOPPER spreek nistratif aarlem meer 01 gekleurde plekken zichtbaar wor- relaties sur va rd-Ho- Het gebeurde allemaal toen de Hoensbroekse amateurvereniging EHC het nuttig oordeelde haar spelers uit de selectiegroep weer eens 0 uur. luidelijki interes afdelint veg 1 lt jreekun atie ver- abied n plaatselijke verdoving. De sporen nformaii daarvan zijn nog duidelijk te zien”. er: p w izaker aan een medische controle te onderwerpen. Tijdens een van de tests, eidin e rai )ondi to p Om aan te tonen dat zijn woorden wel degelijk ernstig moeten worden genomen knoopt Gerrie de Goede de bovenbroek los, zet de duimen ach ter het elastiek van de onderbroek en trekt het textiel zó ver decent naar beneden dat in de liesstre ken twee enorme bont en blauw rijden op een fietsergometer, trok de kleur uit Gerrie de Goedes gezicht weg en liep de poisc'ag onnatuurlijk hoog op. De inspanning bleek te veel te zijn. Een tweede poging leidde tot dezelfde sympto men. Een reden voor de leiding van EHC om zijn produktieve spits topscorer in de hoofdklasse van het amateurvoetbal met drieëntwintig doëlpunten uit vier en twintig wedstrijden, gevolgd door de Haarlem mer Lloyd Headley (EDO) door te sturen naar een cardioloog in Heerlen. Die oordeelde het aan de hand van de uitslag raadzaam dat De Goede zich onder behandeling zou stellen van een bekende professor in Maastricht. richten die tot een verhoogde pols slag kan leiden. Nou daar kan je het op je drieëndertigste jaar na zo’n lange periode van topvoetbal mee doen”. Zolang dat niet is gebeurd, is het een goed gebruik in de professionele voet balsport dat er wordt doorgespeeld, ter voorkoming van oneigenlijke pauzes in het spel, veroorzaakt door komedie spelende Italianen die tijd willen rek ken of het nuttig oordelen een afkoe lingsperiode in te lassen om de aan valsdrift van de tegenstander in de kiem te smoren. zag staan Dat was niet fair. Ik mag dan graag een geintje maken, maar ik durf te zeggen dat ik altijd open ners die ik ooit heb gehad. Die man probeerde altijd iedereen in een goe de situatie te brengen. Voor mij is het een onbegrijpelijke zaak wat er er in Volendam met 'Brand is ge beurd. Daarom ben ik erg blij voor hem dat hij weer terug is bij Go Ahead Eagles. Als iemand een con tract verdient dan is hij het wel”. Wanneer het aan Gerrie de Goede had gelegen zou hij langer dan drie seizoenen deel hebben uitgemaakt van Haarlems selectiegroep. Maar uitgerekend de man met wie hij eer der al niet goed had kunnen óp schieten, Barry Hughes, kwam daar zijn opwachting maken. Herinnert De Goede zich: „We hebben toen een slapt, de geblesseerde speler oef ent dus ook daardoor invloed uit op het spel en ligt daarom hinderlijk buitenspel. treien overgaan naar de betaalde clubs MW, Roda JC en FC VW. Hier hoeven ze niet zo nodig naar een B-contractje te hengelen in de hoop ooit nog eens bij de selectie te komen. Het is veel lucratiever te blijven waar ze zijn”. ■319296 7 58 Met op elk paar een spotje gericht. En óp de bar de laatste voetbaltas. Is dat geen leuk idee?” Zó teleurgesteld was de belofte volle De Goede dat hij het voetbal resoluut aan de kant schöof en zich verbeten ging toeleggen op honkbal len als achtervanger. Maar hoewel het hem in deze tak van sport niet slecht af ging bleef de oude liefde trekken. Hij koos vervolgens voor de Amsterdamse amateurclub P en T die drie seizoenen van Gerrie’s Er zijn trouwens wel meer situaties waardoor verdedigers verrast kunnen worden, zoals bij buitenspel dat wordt kenhui m is» persft«r herinnering Er zit wel iets in om in de normale gevallen door te laten spelen tot er een natuurlijke pauze in het spel optreedt, omdat het met die ernstige blessures meestal wel meevalt, en de slachtoffers over het algemeen na wat beenstrekoe- feningen ogenblikkelijk weer in staat blijken een sprintje aan te trekken, als de bal hun richting uitkomt. Spelers blijven bovendien niet altijd roerloos vanwege blessures liggen, soms willen ze op die manier de aandacht af leiden van zoéven begane missers, of gewoon even uitrusten van alle vermoeienis sen. Dikwijls wendt een speler (als Nederlander denken we dan ogenblik kelijk aan een Italiaan, dat spreekt vanzelf) ook een blessure voor om op die manier de „time-out” voor zijn ploeg te versieren die in andere sporten reglementair kan worden aangevraagd als een ploeg even in de vernieling zit. En ook gebeurt het wel dat een speler een blessure acteert om op die manier, na een seintje vanaf de bank waar de trainer zit, via de toesnellende verzor ger de nieuwste tactische ingrepen van de trainer te weten te komen. Lorenz Hilkes „lag dus in het straf schopgebied van Ajax op sterven na dood te wezen, toen de FC VVV’ers een aanval opzetten, die via Oostrom en Van der Weide bij Kurcinak eindigde, die tamelijk vrij voor Schrijvers staan de de bal scherp in de-hoek schoot: 1-1. Tijdens al die WV-combinaties lag Hilkes in duidelijke buitenspelpositie als een werpheuvel voor het Ajax-doel voor anker (voor Pampus is misschien nog beeldender), en het is in de scheids- rechterswereld een goed gebruik dat in zo’n geval gefloten wordt voor hinder lijk buitenspel. En dat kan. Hilkes nam wel niet aan het spel deel, maar hij leidde alleen al door zijn aanwezigheid de aandacht van de Ajax-spelers af, zij moesten, bij wijze van spreken, „om hem heen” en zouden, ook al werd De ingeburgerde import-Limburger hertrouwd, nu in de zevende he mel met zijn Marie-Louise, in de schoolbanken om het vak metselen goed onder de knie te krijgen ziet het droomhuis al helemaal voor zich, met als toppunt van gelukzalig heid een up-to-date ingerichte bar in de kelder. Marie-Louise: „Daarin komen aan de wand alle acht paar voetbalschoenen te hangen, die Ger rie in zijn loopbaan heeft versleten. Na dertien jaar betaald voetbal, waarvan acht als full prof, zelfs geen wedstrijdje meer bij de ama teurs. Gerrie de Goede heeft zich al een nieuw doel gesteld: zo gauw mogelijk zijn in aanbouw zijnde huis (zelfwerkzaamheid met onder andere zijn schoonvader) afmaken en dan inrichten op een manier die stoute fantasieën moet overtreffen. Daarover: „Door Barry Hughes ben ik daar weg gegaan. Op zeker ogenblik vroeg hij me wat ik wilde gaan verdienen. Ik noemde bedra gen waarop Hughes vroeg of ik niet goed bij m’n hoofd was omdat, zoals hij zei, Dick Schneider veel minder vroeg. Daarop antwoordde ik dat ik Gerrie de Goede en niet Dick Schneider was. Ik hoorde niets meer totdat ik mezelf op de transferlijst opgeheven doordat de bal toch nog door een verdediger werd aangeraakt (ook zo’n boeiende regel die door de meeste scheidsrechters aan hun laars wordt gelapt, waardoor alweer een ver rassend element uit het spel wordt ge haald), een bal die via de scheidsrech ter bij een tegenstander belandt, enzo voort, enzovoort. Als Ruud Krol en Pim van Dord tijdens die scène bij FC VW- Ajax even attent gereageerdhadden als zij gewoonlijk doen bij het buiten- spelzetten van de vijandelijke voorhoe de, hadden zij maar naar Hilkes hoeven toelopen of zelfs wijzen, om hem hin derlijk buitenspel te zetten. Ze bleven echter doorspelen, in plaats van regel recht naar het hoopje Hilkes te lopen terwijl FC VVV fraai liep te combine ren. Alweer een nuttige les voor de toekomst Soms kan deze gewoonte worden overdreven tot een vorm van vakidio tie, zoals in een wedstrijd (als ik me goed herinner AZ'67-Barcelona) toen de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glockner nog minutenlang door liet spelen nadat Asensi zo hard was ge raakt, dat hij lag te krimpen van de pijn. Cruijff (als altijd) besefte dat hier meer aan de hand was dan de gemid delde blessure en sloeg meteen alarm, maar Glockner liet net zo lang doorspe len tot óf het spel, óf Asensi dood was. Het spel won Hilkes na afloop door scheidsrechter Egbert Mulder als een „dood voor werp” betiteld, wel degelijk met een gele of rode kaart zijn bestraft als' zij bij hun pogingen die FC VVV-aanval te beteugelen Hilkes als opstapje zou den hebben gebruikt als ware hij een molshoop. Het feit bovendien dat Hilkes daar zo roerloos lag („Het ging erom dat Hilkes op dat moment van geen enkele in vloed was. Hij lag met zijn gezicht in het gras. Daarbij lag hij niet in de baan van het schot”, zei scheidsrechter Mul der na afloop volgens het verslag in Trouw), maakt het eerder erger dan minder erg. Ik- zou tenminste heviger worden afgeleid door iemand die roer loos op de grond lag, wie weet een hartaanval heeft gehad (zoals Nico Rijnders tijdens een wedstrijd is over komen), dan door iemand die ligt te kreunen en te kronkelen van de pijn. Dan weet je tenminste zeker dat hij leeft! En dan zwijg ik nog maar over het feit dat er zoiets als een gewoonterecht bestaat: de spelers weten dat er over het algemeen in zo’n geval voor buiten spel wordt gefloten, hun aandacht ver- Het was duidelijk: de naturen van een Barry Hughes en een Gerrie de Goede botsten; twee figuren die on wrikbaar op een eenmaal ingeno men standpunt kunnen blijven staan. Daarom scheidden hun we gen tot beider opluchting. Voor De Goede werd het een enkele reis Haarlem, waar hij het aanvankelijk erg naar de zin had. Over die perio de: „Dat was vooral te danken aan Joop Brand, een van de fijnste trai- Het is een lachertje volgens Gerrie de Goede dat de KNVB, tegen beter weten in vast blijft houden aan zui ver amateurisme. Zijn mening: „In het bestuur amateurvoetbal heerst té veel de stropdasmentaliteit. Laten ze toch verstandig, zijn en serieus overwegen naar Westduits voor beeld tot het invoeren van een onaf- hankelijkheidsklasse te komen. Dan ben je meteen af van het gedonder dat er nu na afloop in kleedkamers wordt uitbetaald met de voet angs tvallig tegen de deur. We moeten gewoon openlijker worden”. Gerrie de Goede pakte zijn boeltje bij elkaar en zette de neus van zijn auto richting zuiden des lands, waar hij het was 1973 zijn handteke ning zette onder een contract bij Roda JC „Twee ontzaglijk fijne sei zoenen, een onder Hennie Hollink en een onder Bert Jacobs, heb ik daar gehad. Inmiddels had ik het sterke gevoel gekregen onder de mensen te zijn eh daarom bleef ik na mijn tijd bij Roda JC in het zuiden hangen. Ik kwam in contact met de hoofdklas ser EHC. Daar heb ik altijd erg prettig gespeeld. En financieel heb ik er ook nooit spijt van gehad”. Zo’n vijf minuten na de rust van FC VVV-Ajax zeilt er een hoge bal voor het doel van Ajaix, Piet Schrijvers loopt uit (en als Piet Schrijvers uit loopt dan lóópt er iets uit!) en hij bokst de bal boven het hoofd van de West- duitse spits van FC VVV, Lorenz Hil kes, het veld weer in. Het kan ook zijn dat zijn vuist het hoofd van Hilkes raakte die daardoor zelf de bal weerver het veld in kopte, dat zijn details die je bij zulke luchtgevechten bij het doel gebied nooit exact kunt nagaan, maar feit was in ieder geval wel dat Hilkes, als door de bliksem getroffen, roerloos op het veld bleef liggen. Gewond, ster vend of dood, dat kun je in zulke geval len pas constateren zodra het spel dood is, dus als de bal over een van de zijlijnen óf uitlijnen is verdwenen, of als de scheidsrechter om welke reden dan ook heeft gefloten. scoringsdrift kon profiteren alvo rens het gereglementeerde betaalde voetbal weer voorrang kreeg. Het werd drie seizoenen RCH, zeker niet en eerlijk ben geweest. En dat ver- de slechtste periode in zijn nogal turbulente loopbaan die vervolgens bij Go Ahead voor één seizoen een zoveelste dimensie kreeg. gesprek gehad over wat er in voor gaande jaren tussen ons was ge weest. Aan het eind hiervan gaf hij me een hand. Vervolgens werden er contractbesprekingen gevoerd waarna ik helemaal niets-meer hoor de. Totdat ik tot m’n stomme verba zing merkte dat ik op de transferlijst was gezet. Zoiets vind ik onbehoor lijk. Dat was de tweede keer dat Hughes me zoiets flikte. Laten we eerlijk zijn: als spelers moet je sa men het geld verdienen. Maar als een trainer daar aan gaat tornen dan vind ik dat een kwalijke zaak”. Ondanks al het voorafgaande ben ik van mening dat Egbert Mulder terecht heeft laten doorspelen, en het doelpunt terecht heeft toegekend. Ik ben hem er zelfs dankbaar voor. Het „hinderlijk buitenspel wordt in Nederland veel te snel uit de trucendoos van de scheids rechter getoverd, om hem te behoeden voor protesten van kwaaie spelers. Het afkeuren van een doelpunt wekt nu eenmaal minder emoties bij de aanval lende partij op dan het goedkeuren van een doelpunt bij de verdedigende par tij, vooral als het om een dubieus en multi-interpretabel doelpunt gaat. Hoe gretig reageren de Nederlandse scheidsrechter en zijn grensrechters niet als zij bij een klimmende kogel in de bovenhoek waarop de keeper kans loos was, nog ergens een aanvaller kun nen traceren die een decimeter buiten spel stond. Hinderlijk? Hij leidde de keeper misschien af! Welnee, de keeper keek de weggekopte bal na, zag de middenvelder aanstormen, die nam de bal op zijn wreef en voordat de keeper boe of bah kon zeggen, lag de bal al in zijn doel. Die buitenspel staande aan valler heeft hij in zijn levensdagen niet gezien, maar reken maar dat het vlag getje dan omhoog gaat en de scheids rechter, na consultatie van zijn grens rechter, buitenspel geeft! Omzien in spijt is er voor De Goe de niet bij. Hoewel hij nooit een absolute topper is geweest en de nodige teleurstellingen in het betaal de voetbal heeft moeten slikken kijkt hij met veel genoegen op zijn wisselvallige periode als broodspe- ler terug. Gerrie de Goede: „Via de Amsterdamse amateurclub ZSGO kwam ik in 1956 bij Blauw Wit te recht, toen nog een van de toonaan gevende clubs in het pas tot stand gekomen betaalde voetbal. Uit vierhonderd gegadigden werd ik ge selecteerd. Zeven seizoenen lang hield ik het bij Blauw Wit uit. Toen werd de betaalde jeugd ingevoerd, waarmee ze mij in de maling wilden nemen. En daar houdt Gerrie nog steeds niet van. Dus stapte ik op”. den. Hierover: „Dat liegt er niet om, dacht ik zo. Tijdens dat onderzoek heb ik drieëneenhalf uur televisie van mijn eigen body gezien. Erg (interessant, vooral omdat de medis- ,’*che staf me vooraf goed had voorbe reid en alles verteld had wat me te wachten stond. En toen kwam enige tijd later de uitslag: Gerrie mag geen lichamelijke inspanning meer ver- Financieel? Bij een amateurclub? Schampert Gerrie de Goede: „Niemand zal me toch willen wijs maken dat het amateurisme overal zuiver is? Kom nou. Vooral in het zuiden is dat voor de grotere clubs geen haalbare kaart. Als je hier vlakbij de grens over stapt en je bent een redelijke tot goede voetbal ler dan kun je als amateur een bij verdienste opbouwen tot 2000 Mark per maand. Dat heeft de Westduitse voetbalbond als maximum regle mentair vastgelegd. Je begrijpt toch wel dat de clubs hier leeg zouden lopen als daar geen vergoedingen van hun kant tegenover staan. Laten we alsjeblieft de realiteit goed in het oog houden. Let maar eens op hoe weinig amateurspelers uit deze con- Gerrie de Goede: „Ik was niet bang omdat ik gevoelsmatig meende iseren dat er niets ernstigs met me aan de hand kon zijn. In het verleden had men namelijk al eens een lichte af- J wijking, een hartruis, geconsta- Iteerd. Maar goed, er werden echo- metingen verricht en daarna moest rvarnj.^ jrje c]agen jn een Maastrichts ritische ziekenhuis worden opgenomen. functio ^aar kreeg ik een hartmeting via i vereis buisjes in de liesslagaders onder relatie „Want”, aldus Gerrie de Goede, „als je vijfentwintig jaar tussen de van hem gebruikelijke kwinkslagen door moet aan de bak bent geweest en altijd hoog hebt gespeeld dan de van origine Amsterdammer in zijn smaakvol inge- kan je niet van de ene dag op de andere alles voorgoed richt» flat, opgetrokken aan de rand van Kerkrade, opzij schuiven Ruud Krol k- I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27