EUROPESE TOP GEËINDIGD Spaanse oud-president begraven Vijf doden tijdens begrafenis Kapuuo KREMLIN WIJST BESLUIT OVER NEUTRONENBOM AF Doden door hongersnood op Flores „Zonder enige betekenis 0 j b Staatsgreep in Somalië snel onderdrukt Honderdduizenden dakloos in Mozambique w en Kapitaalstromen uw Israel gebruikte fragmentatie-bommen lest nks erd age VOGELS VAREN MA YUAN lag BLOOKER-EFFECT een BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL MAANDAG 1 O 1 ten ten WINDHOEK. In Katutura in Namibië zijn zaterdag vijf leden van de Ovambo-stam gedood tijdens incidenten bij de begrafenis van de vermoorde Herero-leider Kapuuo. Volgens de politie braken de ongeregeldheden uit toen Ovambo’s, die voor het merendeel de onafhankelijkheidsbeweging SWAPO steunen, welke beweging door de Herero’s voor de moord op Kapuuo verantwoordelijk wordt gesteld, stenen begonnen te gooien naar de stoet die de kist van Kapuuo volgde. Onmiddellijk daarop openden Herero’s het vuur. Tijdens de schietpartij werden tenminste tien Ovambo’s gewond. door Nico Scheepmaker^ icht Van onze speciale verslaggever) KOPENHAGEN. Nauwere nonetaire samenwerking moet de tern worden van een gemeen- chappelijke strategie van de ïuropese Negen, gericht op eco- lomisch herstel. Met deze strate- [ie willen de regeringsleiders uit le Europese Gemeenschap aan reden op de economische topcon- ërentie met Amerika en Japan lalf juli in Bonn. '-sèj W - ifi IM L» j Weer gevechten in Beiroet Met gebalde vuisten en onder het zingen bewapening matigt in ruil voor stopzetting van de produktie van EEG-strategie voor economisch herstel (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/DEN HAAG. In een eerste officiële reactie op n in rhet het van st op n in kind igen aan ten. die erd leze de lige reer ten. mi- nw. !gd. Met dit plan een officiële verklaring )leef achterwege eindigde zaterdag de jeriodieke Raad van regeringsleiders van ie Negen in Kopenhagen. Naast de beken- le voornemens, als een streefcijfer voor iconomische groei 4,5 percent te berei- :en in juni 1979 werd voor het eerst :inds geruime tijd gesproken over grotere labiliteit tussen de wisselkoersen van de Europese munten. ro stierf na de burgeroorlog in Frankrijk, in ballingschap. Gisteren werd hij in alle eer in zijn vaderland begraven. Honder- duizend mensen woonden de begrafenis bij. wapens omvat. Het telegram was ondertekend door de Italiaanse bisschop Luigi Bettazzi, opvolger van kardinaal Alfrink. Zater dag nam de bestuursraad afscheid van de kardinaal die sinds 1964 internationaal president van Pax Christi is geweest. Volgens het persbureau Nieuw China is de beslissing van Carter de produktie van de neutronenbom uit te stellen, een gevolg van de Russische propagandacampagne.” Het persbureau citeerde ex-president Ford, die eerder verklaarde, dat afzien van de invoering van de neutronenbom een „ernstige fout” zou zijn. De leider van de democratische partij in de Amerikaanse Senaat, Byrd, heeft zaterdag gezegd, dat het besluit van Carter er waarschijnlijk toe zal leiden, dat de Senaat een nieuw Salt- verdrag niet zal goedkeuren. Ook zei Byrd te geloven, dat de aarzeling van Carter te maken heeft met de houding van de NAVO-landen in Europa: „Wij hebben interesse van huif kant nodig om de president een steuptje in de rug te geven”, aldus de senator. „Tenslotte is het in hun eigen goede belang, want elke oorlog van dit soort wordt op hun grondgebied uitgevochten.” ging („Pin ze daarop vast”; was de op dracht aan Van Agt) was vervuld. Alle industrielanden dus ook Amerika worden in de strategie opgeroepen de olie- importen te beperken. w Een boer in de Zuidlibanese plaats Kfar Tibnit toont twee niet geëxplodeerde bommetjes uit een fragmentatiebom, die op 16 maart werden afgeworpen door Israëlische vliegtuigen. Verreweg de meeste tijd besteedden de regeringsleiders van de EG-landen aan de monetaire wanorde en „ontwrichtende ka pitaalstromen”, waarmee opnieuw een vinger in de richting van Amerika leek te worden gericht. Een andere aansporing aan de Amerikaanse president Carter om orde op zaken te stellen, werd zonder de monstratief effect afgedaan: de Negen be sloten een confrontatie over de Ameri- MAPOETO. (UPI) Mozambique heeft gisteren bekendgemaakt, dat meer dan 200.000 mensen dakloos zijn geworden en dat voor miljoenen dol lars schade is aangericht door de ern stigste overstromingen van- de rivier de Zambesi in deze eeuw. Joao Baptista Cosme, directeur van de landelijke commissie voor dorpsge meenschappen, deelde op een perscon ferentie mee, dat de dorpelingen langs de Zambesi bijna een jaar hulp nodig zullen hebben in de vorm van leven smiddelen, kleding en medicijnen om zich te kunnen herstellen. Hij vroeg dringend om internationale hulp. Volgens Cosme zijn er door de over stromingen dit jaar 219.000 daklozen en is bijna 62.000 hectare oogst verwoest. Tot nog toe zijn 45 mensen omgeko men, maar het uiteindelijke aantal 4a 1 hoger liggen. Meer dan 2000 stuks vee zijn verdronken. kaanse uraniumleveranties aan Euratom uit de weg te gaan. Overeengekomen werd, dat de Europese Commissie vijf dagen na het verstrijken Volgens een begin maart van kracht geworden Amerikaanse wet moest Eura tom binnen een maand laten weten bereid te zijn om opnieuw te onderhandelen over veiligheid en controle-eisen bij de Ameri kaanse uraniumleveranties ten behoeve van de Europese kerncentrales. Frankrijk, gepikeerd over het Amerikaanse optre den, blokkeerde tot het begin van de Euro pese Raad een bevestigend antwoord na mens Euratom, dat vóór zondag Washing ton iets had moeten laten weten. Kapuuo was de gedoodverfde toekom stige president van een onafhankelijk Na mibië. Hij werd op tweede paasdag ver moord door twee mannen, die nog niet zijn opgespord. De begrafenis zelf werd een meer dan kleurrijke gebeurtenis. Duizenden Here- ro’s waren in hun uniformen opgemar cheerd en duizenden vrouwen verschenen in hun traditionele klederdracht in rood en zwart. Deze klederdracht stamt nog uit de tijd van de Engelse keizerin Victoria en werd door Duitse en Engelse missionaris sen ingevoerd. Tientallen sprekers voerden in de Her- ero- en in de Afrikaanse taal het woord. De toespraken waren meestal vreedzaam en riepen de Herero’s op geen geweld met van de antwoordtermijn aan Washington zal laten weten bereid te zijn tot praten. Het woord onderhandelen zal niet worden gebruikt. Voorzitter Jenkins van de Euro pese Commissie toonde zich zaterdag vol vertrouwen' dat Amerika het niet tot een stopzetting van de uraniumleveranties aan de EG zou laten komen. President Carter zou daartoe kunnen besluiten op grond van de nieuwe wet. Met Japan moet verder worden onder handeld over maatregelen om het grote Japanse overschot op de betalingsbalans mdt de Eruopese Gemeenschapje vermin deren. De Negen betreuren de geweldda digheden in het Midden-Oosten, zo zei de Deense premier Jörgensen na afloop, ver wijzend naar vroegere EG-verklaringen. Besloten werd ten slotte tot de oprichting van een nieuwe Europese culturele stich ting, deels op basis van het EG-verdrag, deels intergouvernementeel. De stichting zal in Parijs worden gevestigd. Volgens het dagblad Sinar Harapan overleden de slachtoffers in de afgelopen vier weken in het centrale deel van het eiland, waar vijfduizend mensen met een ernstig voedseltekort te kampen hebben. De hongersnood ontstond nadat de laatste oogst door een storm was vernield. een het van het jgen Elf age- wor- itaat DJAKARTA. (Reuter) In vier door hongersnood getroffen dorpen op het In donesische eiland Flores, zijn minstens 52 personen, veelal kinderen, overleden aan ondervoeding, zo is gisteren meegedeeld in Djakarta. van kste ictie sen- Vele ge- men li in 1 het zuur ding t 34 nan- tend iters iren, akte Hetzelfde was het geval op de Achterpa gina op dinsdag 4 april. Boven een colom van Riemer Reinsma stond met vette let ters: „De vliegende vissen van Guillaume van der Graft”. Reinsma schrijft over een proefschrift van Th. H. van Doorn, over de associaties tussen vliegen en varen, en meldt dan dat Van Doorn ter illustratie van Guillaume van der Graft citeert: onder wolken vogels varen onder wolken vliegen vissen maar daartussen rust de visser Hij voegt daar aan toe: „Wat ook opvalt, is dat Van der Grafts vogels niet zwemmen, maar varen. De con clusie: Van der Graft vergelijkt de vissen wel met vogels, maar omgekeerd niet. De vogels vergelijkt hij met schepen.” En wat mij opviel, was dat „wolken” de tweede keer „golven” had moeten zijn. ïart- oten men tten. ince- S-A, m is trijfël Concrete beslissingen werden niet geno- nen. „Intense voorbereiding en veel vin- iingrijkheid zullen nodig zijn om meer nonetaire stabiliteit te bereiken”, aldus de Franse president Giscard na afloop van iet beraad in het sfeervolle Deense parle mentsgebouw. En voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie zei: „De tijd is rijp voor nieuwe monetaire initiatieven, mede om Europa een sterkere basis te geven voor het overleg met Amerika.” De ongeregeldheden begonnen gis termorgen vroeg toen muitende militai ren poogden het verbindingscentrum in de Somalische hoofdstad Mogadis- joe in handen te krijgen. Korte tijd vielen alle verbindingen uit, maar de aanvallers werden snel door regerings getrouwe troepen verdreven. Tanks trokken de stad binnen en legden een kordon rond het presidentiële paleis. De opstandige officieren hadden ge hoopt, dat andere legereenheden zich bij hen zouden aansluiten, maar dat gebeurde niet. Sedert Somalië vorige maand de oor log om de Ogaden-woestijn tegen Ethi opië moest opgeven, verwachtten diplo maten in Mogadisjoe een staatsgreep. Groepen binnen het leger en de rege rende revolutionaire partij gaven presi dent Barre de schuld van het verliezen van die oorlog. Reuze interessant allemaal, maar is er dan echt niemand (Van Doorn, Reinsma, de redacteur van de Achterpagina, de zet ter, de corrector) die weet dat „Visser van Ma Yuan” een van de bekendste en meest gebloemleesde gedichten van Lucebert, de Keizer der Vijftigers, is) Afkomstig uit de bundel „Van de afgrond en de luchtmens” (1953), opgenomen onder andere in de „Spiegel van de Nederlandse Poëzie”, „Nieuwe griffels schone leien”, „Voor wie dit leest” en nog vele andere bloemlezin gen? De eerste, geciteerde strofe werd door Ludwig Kunz voor de bundel „Wir sind Gesichter” als volgt vertaald: Unter Wolken Vogel fahren Unter Wellen fliegen Fische Doch dazwischen ruht der Fischer en door Johannes Piron voor de bundel „Muscheln der Tieflande” aldus vertaald: Unter Wolken Vogel fahren Unter Wogen fliegen Fische Doch dazwischen ruht der Fischer Wogen of Wellen. Wat is Duits toch een rijke taal! In ieder geval schijnen ze daar wel hun dichters te kennen. Toegegeven, Guillaume van der Graft heeft een bundel en een gedicht geschre ven die „Vogels en Vissen” heten, maar dat gedicht begint met de regels: ik zat in de bioscoop en keek naar een film van Parijs negentienhonderd Die lijken me toch niet verwisselbaar voor de regels van Lucebert Ik dacht: zodra het gedrukt staat, zien de betrokke nen hun blunder wel in en komen haastig met een verbetering, maar woensdag: niets, donderdag: niets, vrijdag: niets, za terdag: niets. Toen dacht ik: langer zwij gen is onverantwoord, elke kwaliteits krant heeft recht op zijn rectificaties! - i In een verklaring over terrorisme, naar aanleiding van de ontvoering van de Itali aanse oud-premier Moro, besloten de ne gen regeringsleiders tot versterking van de samenwerking tegen terrorisme. Indien doeltreffende bestrijding achterwege blijft, zal terrorisme de werking en gronds lag van de democratie aantasten, zo werd vastgesteld. Ook werd nog vastgelegd dat de EG maatregelen gaat nemen om mi lieurampen te voorkomen als die met de olietanker Amoco Cadiz voor de Bretonse kust. geweld te vergelden. Desondanks waar schuwden sommige sprekers dat zij het recht in eigen handen zullen nemen indien de Zuidafrikaanse overheid niet spoedig stappen tegen de SWAPO onderneemt. Verschillende westelijke ambassades hadden kransen gestuurd, waaronder de Duitse en de Franse ambassade. De Ame rikaanse ambassade had een krans ge stuurd waarop alleen te lezen stond: „Voor Clemens Kapuuo van zijn Amerikaanse vrienden.” Gistermiddag kwam het in Katutura tot enkele kleinere incidenten tussen Herero’s en Ovambo’s. Men vreest echter dat de komende dagen nieuwe en bloedige bot singen tussen deze beide stammen zullen voorvallen. Met gebalde vuisten en onder het zingen van de Internationale kijken militante Spanjaarden naar de begrafenisstoet van I de president van de tweede Spaanse repu bliek Francisco Largo Caballero. Caballe- 1 het jtes- hun y. In 1 de wis- tsja- Jga’s ussi- adat had end- ndu- heb- van 3 de BL. De gevechten die werden gevoerd met artilleriewapens en machinegeweren, werden pas beëindigd na tussenkomst van de inter-Arabische vredesmacht, hoofdzakelijk bestaande uit Syriërs. Israel heeft na beschuldigingen vanuit Washington, toegegeven bij de strijd in Zuid- Libanon fragmentatiebommen te hebben gebruikt. Na kritiek van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het gebruik van de fragmentatiebommen door Israel niet overeenstemt met het begrip „zelfverdediging”, gaf Israel gisteren als commentaar, dat alleen militaire doelen met deze vooral voor mensen moordende bommen zijn bestookt. Volgens een legerwoordvoerder in Jeruzalem heeft men met fragmentatiebommen gebombardeerd omdat de Palestijnen Russische Katjoesha-raket- ten gebruikten bij het beschieten van Israëlische nederzettingen. Onze redacteur in Libanon Rienko Wilton tekent hierbij aan, dat hij een aantal dorpen heeft bezocht die door de Israëlische luchtmacht mét fragmentatiebommen zijn bestookt, o.m. El Buss en Rashadiya, en waar geen sprake van is dat hét om louter militaire kampementen zou gaan. In deze plaatsen wonen tienduizenden mensen, mannen, vrouwen en kinderen, in .armzalige omstandigheden. Intussen heeft de Israëlische premier Begin VN-secretaris-generaal Waldheim laten weten, dat Israel Zuid-Libanon pas geheel zal ontruimen als de VN-vredesmacht het gebied onder controle heeft. Dat is, zo zeggen waarnemers, een onmogelijke eis bij gebrek aan mankracht van de kant van de Verenigde Naties. Morgen komen nog een paar honderd Senegalezen en j Nepalezen en dan is de voorraad VN-soldaten voor dit gebied op. En dat zijn er dan I ongeveer 2500 in plaats van de 4000 die er zouden moeten komen volgens de resolutie van I de Veiligheidsraad. ■tj.i. n de )ben lelij- ’ere elijk Het officiële Russische persbureau Tass vond, dat het besluit van de Amerikaanse president „geen werkelijk af zien van het neutronenwapen betekent.” Ook beschuldigde Tass de VS ervan te proberen het defensievermogen van de Sovjet-Unie te verzwak ken door te eisen, dat het Kremlin het tempo van de Russische De gemeenschappelijke strategie die de Deense gastheer premier Jörgensen be kend mocht maken, bevat verder bekende onderdelen als een gecoördineerd econo misch beleid, energiebesparing, strijd te gen protectionisme, aanvullende maatre gelen tot bestrijding van de jeugdwerk loosheid en tripartite-overleg met de socia le partners, ditmaal ook over herstructure ring van verouderde Europese industri eën. Nieuw is de erkenning van de regerings leiders van de Negen, dat ook verdeling van beschikbare arbeid een bijdrage tot werkloosheidsbestrijding kan vormen. Premier Van Agt toonde zich hiermee in genomen, omdat hiermee onder andere een wens van de Nederlandse vakbewe- NRC Handelsblad is de Nederlandse kwaliteitskrant, dat weet iedereen. Ze zeg gen het tenslotte zelf, en zoiets zet je niet zwart op wit als het controleerbaar onjuist is. Betekent dat ook dat NRC Handelsblad volmaakt is? Nee, dat nu ook weer niet. Blijkens de artikelen in de kwaliteitskrant weten ze alles van de dingen die niemand weet, en niets van de dingen die iedereen weet. En omdat de eerste categorie veel omvangrijker is dan de tweede, mag men spreken van een kwaliteitskrant. Laat ik van vorige week twee van die „taches de beauté” (ontsierende moeder vlekjes) even noemen. Lezers van deze rubriek kennen het zogeheten Droste-ef- fect, de afkorting voor „Droste-cacaobus- effet” of „Droste-verpleegster-cacaobusef- fect”: op de Droste-bus staat een verpleeg ster die op een dienblad een Droste-cacao- bus draagt, waarop weer een verpleegster staat afgebeeld die. etcetera. Hetzelfde effect kunt u aantreffen op een pak van Brinta, op het busje van Royal Bakery Powder, op een pakje shag van (ik geloof) Douwe Egberts, en natuurlijk op het lees- plankje van aap-noot-mies bij Wim. Wat schreef nu J. M. Bik in de NRC van zaterdag 8 april onder de titel: „De coali tie en het Blooker-effect”? Dat er „op het hierboven geschetste beeld van de serieus te nemen oppositie binnen de regeringscoalitie een soort Blooker-effect van toepassing is. De herinnering aan de alsmaar kleiner wordende verpleegster op de oude Blooker-cacaoblikjes komt in elk geval op etcetera.” We zien hier dus dat Bik het Drost-effect en de Blooker-tijd door elkaar haalt, en blijkbaar is er niemand die dat opmerkt voordat het gezet of gedrukt wordt. Iets wat iedereen weet, weten ze daar niet; ze verwerken het zelfs grootscheeps in de kop! MOGADISJOE (UPI/Reuter/AFP). Een al lang verwachte poging tot een staatsgreep in Somalië, is gisteren snel de kop ingedrukt. I President Barre zei in korte radiotoe spraak, dat een groep ontevreden offi cieren had gepoogd de macht over te nemen maar dat in twee uur tijd de rebellie was overwonnen. Volgens radi oberichten zou een aantal hoge officie ren zijn omgekomen en een ander aan tal gearresteerd. „De regering heeft de situatie volkomen in handen”, zo werd gezegd. I KJ1K vzV/llxx/xvl, UlllVIvIv vtlv II president Carters besluit de produktie van de neutronenbom voorlopig uit te stellen, heeft het Kremlin laten weten die beslissing te beschouwen als een tactische manoeuvre zonder enige betekenis. de neutronenbom. De internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft Carter gisteren dringend verzocht af te zien van de produktie van het neutronenwapen. Deze stap, aldus Pax Christi in een telegram aan de Amerikaanse president, zou het begin kunnen worden van een wereldwijde en wederzijdse ontwapening die alle soorten (Van onze redactie buitenland) I JERUZALEM/BEIROET. Tenminste zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet tussen groepen rechtse en linkse Libanezen. - MR, «F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3