GIGANTISCHE SCHOORSTEEN VOOR d Fancy Fair en rommelmarkt Drukte in dienstencentrum bij opening met voorzien s Pres. Krugerstraat herdoopt en vernoemd naar Steve Biko h PRINSES BEATRIX” '9 d deze week topprestaties Bij De Kennemers nationale I iffl 1 ff l Z F 7.F.F.- EN DUINWIJK VERGRIJZEN IN VERSNELD TEMPO Aanzet 1 _4 Baandag FRAAI STAALTJE VAN IJMUIDENSE SCHEEPVAARTINDUSTRIE K A f 1'1 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 APRIL 1 0 I (Van een onzer verslaggevers) SOLIDARITEITSACTIE VAN JONGE COMMUNISTEN IJMUIDEN. Het personeel k*an Scheepsbouw- en aanne mingsbedrijf Mulder en Rijke is drie maanden bezig geweest met de bouw van een gigantische schoorsteen. De grootste in zijn soort die ooit door dit IJmuidense bedrijf aan de Loggerstraat is ge bouwd. Het gevaarte dat een hoogte heeft van 11 meter, 17,5 meter lang en 7,6 meter breed is, is vervaardigd van lichtmetaal en heeft een gewicht van 25.000 kilo gram. In de tuinen van een enor me kraan werd de schoorsteen van zijn bouwplaats getild en aan boord van een schip „gedragen” voor vervoer naar IJsselmonde waar hij gemonteerd zal worden op het in aanbouw zijnde motor schip Prinses Beatrix. Een door Scheepswerf Verolme gebouwde passagiers- en auto-ferry bestemd voor Stoomvaartmaatschappij Zeeland die het schip zal inzetten arby op het traject Harwich-Hoek van Holland. rr"rW"n'nr’r'TrrriT r F»; -I o IB fc OW J4IÉ 4- «if slijk-. 1 0 uur weer ar le- ir Van hem geen verwijt aan het adres van de cijferaars van het Opbouworgaan i uur met vrou- wel- Het schip dat dooi’ prinses Beatrix op de werf van Verolme in Heusden te water is gelaten is naar IJsselmonde overgebracht om te worden afgebouwd. Directeur R. Rijks van het scheepsbouw bedrijf vertelt bijzonder blij te zijn ge weest met de bouwopdracht. „Het is op het ogenblik geen rozegeur en maneschijn in de scheepsbouw. We hebben een behoorlij ke orderportefeuille maar de bouw van deze schoorsteen was voor de afgelopen maanden toch een welkome aanvulling. Het bijzondere van deze schoorsteen”, aldus de heer Rijke”, „is dat hij in zijn geheel is gemaakt van lichtmetaal. Er is 900 vierkante meter aluminiumplaat in verwerkt van 8 en 6 millimeter dikte. Het is een vrij ingewikkelde schoorsteen.” Dat laatste wordt duidelijk bij een kijkje Voor de liefhebbers van poffertjes en van tweede handsgoederen heeft het afge lopen weekend volop gelegenheid gebo den om her en der rond te kijken. Op de Claraschool en Windekind in de Kerk straat in IJmuiden werd een uitgebreide Fancy 'Fair gehouden, terwijl ook in het Leger des Heilsgebouw - en daarvoor - een rommelmarkt gaande was. Voor de Claraschool en kleuterschool Windekind is de Fancy Fair zaterdag met de netto-opbrengst van 3600 gulden een onverwacht groot succes geworden. De hele dag door is de school druk bezocht geweest. Oude boeken waren er te koop, rommel op het schoolplein en zelfgemaak te handwerkjes van de leerlingen. Voor de jonge bezoekers waren allerlei spelletjes opgezet, waarbij vooral het ballen gooien naar portretten van docenten groot en thousiasme wekte. Wanneer men uitgeke ken was, lokten de geuren uit het poffert- jeslokaal, waar oudervereniging en onder wijzers in een prettige samenwerking voor de inwendige mens zorgden. Ook de rommelmarkt van het Leger des Heils is een succes geworden. Talloze ou de meubelen, gebruiksvoorwerpen, kle ding en boeken werden dit weekend in de Edisonstraat verhandeld. Doel van de ver koop was geld voor werkzaamheden van het korps IJmuiden. Totaal werd met de rommelmarkt 9400 gulden geïncasseerd. Overigens zal de schoorsteen na monta ge nog eén stukje worden verhoogd. Aan de voorzijde zal de navigatiemast worden gemonteerd die een lengte heeft gelijk aan de hoogte van de schoorsteen. De wijkcommissie Zee- en Duinwijk is een afsplitsing van de initiatiefgroep Zee- en Duinwijk, die kort na de voltooi ing van Zeewijk (in 1965) verkennend werk deed. De situatie was in 1970 nog blanco. Voor bejaarden werd in Duin wijk op drie plaatsen iets ondernomen. Zeewijk miste alles op dat terrein. De entresols aan het Zeewijkplein werden voor bejaardenactiviteiten ongeschikt bevonden wegens de trappen. Is bejaar- denwerk in deze piepjonge wijken nou wel zo nodig? De vraag werd in 1971 nog in alle ernst gesteld in een nota over de voorzieningen in de wijk. Initiatieven voor de jeugd zouden voorrang moeten krijgen. Nu de bejaarden zo sterk verte genwoordigd zijn, liggen de kaarten wel even anders. hij. Dat het dienstencentrum uit zijn jas je gegroeid is, kan ook de heer H. van de Wetering alleen maar blij stemmen. Hij was tot na de openstelling voorzitter van de wijkcommissie Zee- en Duinwijk die het gebouw aan het Zeewijkplein be heert. „Het was voor ons een kwestie van invullen. Hier liggen de toekomstige flats en daarbij zijn mogelijkheden voor iets extra’s. Erg veel verder gingen onze ge dachten niet. Wie kon bevroeden dat al les al in de jaren zeventig zo optimaal benut zou worden?” Commissie volkshuisvesting. Woensdagavond om half acht vergadert in het stadhuis de commissie volkshuisves ting. Op de agenda staat het resultaat van het onderzoek naar de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens en de behoefte van deze groepen ten aanzien van de huisvesting. Voorts wordt gesproken over de voort gang van de aanpak van Oud-I Jmuiden en het plan tot verfraaiing van de wijk Wijkeroog in Velsen-Noord. De commissievergaderingen zijn open baar. Voor belangstellenden bestaat de mogelijkheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. n de ings- het iport i be- icia- juni a. al- uur. ?den- leef- 3ene- irdi. 15.30- die de plank in 1972 zo ver mis sloegen. Niet alleen deze cijfers hebben meege- speeld bij een, naar nu blijkt, wat be scheiden opzet van het centrum aan het Zeewijkplein. „In opdracht van de ge meente Velsen werden in 1973 aan het Zeewijkplein 123 flatwoningen gebouwd. „Het dienstencentrum hebben we meege pakt. Maar niet zonder angst en beven. Er was niets op dit gebied in IJmuiden moet u denken. Wie wist toen dat het zo zou aanslaan”, zegt Van Wetter. „Progno secijfers werden toen door mij al met enige scepsis bekeken. De doorstroming in de wijk was niet in de beschouwingen opgenomen. De schoorsteen, het imposante gevaarte, dat door het personeel van Mulder en Rijke gestalte heeft gekregen, is zaterdag onder de nodige publieke belangstelling verscheept. Het heeft aan de Loggerstraat letterlijk en figuurlijk een grote leegte achtergelaten. Een leegte die snel zal wor den gevuld omdat met man en macht al weer wordt gewerkt aan de volgende op dracht. Twee snelle haveninspectieboten voor de stad Antwerpen en een dergelijk vaartuig voor IHC-Verschóeren. Laatstge noemde zal worden geïnstalleerd op een cutterzuiger die bestemd is voor Indo nesië. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Provinciaal Opbouworgaan heeft zich in 1972 lelijk verkeken op de bevolkingsopbouw in Zee- en Duinwijk. De Federatie Bejaar denzorg (voorloper van de Stichting Dienstverlening aan Bejaafden) baseer de zich bij de bouw van het Dienstencen trum Zee- en Duinwijk op prognosecij fers van het Opbouworgaan die ver af wijken van de werkelijkheid. Het woon gebied Zee- en Duinwijk telt op dit mo ment 13.284 inwoners waarvan 919 in de leeftijdsgroep 65-plus. Het Provinci aal Opbouworgaan rekende in 1972 op 700 bejaarden „binnen afzienbare tijd”. De vergrijzing in Zee- en Duinwijk ver loopt echter sneller dan zes jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. De be heerders van hetzdienstencentrum op het Zeewijkplein merken duidelijk het effect: de toeloop overtreft alle ver wachtingen. Het centrum is te klein. Bij de opzet van het centrum is op verkeerde koers gevaren, maar niemand van de direct betrokkenen is daar echt rouwig om. „Wij zijn destijds wat terug houdend aan het werk gegaan”, zegt de heer R. van Wetter, die bij de voorberei ding van de bouw een adviserende stem had. afvoêrgassen. Aan de voorzijde wordt de ze ruimte begrensd door een ruimte die is bedoeld voor de aanvoer van ventila tielucht. Deze lucht wordt afgevoerd via de ruimte aan de achterzijde van de pijp. Opvallend is daar de scharnierbare klep die bijvoorbeeld in geval van brand kan worden gesloten en daardoor het ventila tiesysteem, dat de brand zou kunnen doen aanwakkeren, buiten werking stelt. Behalve de opvallende schoorsteen heeft het IJmuidense scheèpsbouwbedrijf ook de reddingsboten geleverd voor de nieuwe aanwinst van de Maatschappij Zeeland. Zes reddingsboten van 10 meter lengte bij een breedte van 3,5 meter en een hoogte van 1,40 meter plus 2 boten van 8 bij 3 bij 1,20 meter. Elk goed voor circa 100 per sonen. Het dienstencentrum werd bij de ope ning in 1975 beschouwd als een eerste aanzet. Elders in Velsen was meer op dat gebied nodig. Het uitblijven van dienstencentra elders jn Velsen is voor de heer Van Wetter een gedeeltelijke verklaring voor de grote drukte in het gebouw aan het Zeewijkplein. Specifieke bejaardenactiviteiten als cursussen en maaltijden voor alleenstaanden noemt hij zaken die zes jaar geleden beslist niet in de lijn der verwachtingen lagen. Een „koffiekeuken” is niet berekend op zo’n op zich verheugende ontwikkeling”, zegt (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De landelijke Ruiten- boer-wedstrijden, die in clubverband worden gespeeld en waaraan jaarlijks duizenden bridgers deelnemen, is dit keer bij „De Kennemers” tot een ongekend succes uitgegroeid. Het duo Andels-Van Munster bereikte met 184 matchpunten een uitzonderlijk hoge score. De Hoog- Van der Vlugt deed het met 166 maar weinig minder. In percenten uitgedrukt bedroegen de resultaten respectievelijk 73.02 en 65.87 wat nationale topprestaties betekenden. De wedstrijd bij „De Kennemers” stond onder leiding van de heer Van Kesteren en daarmede was een vlot verloop van de drive gewaarborgd. Het welslagen van het treffen is dan ook in belangrijke mate aan zijn kundig optreden te danken. Andela- Op de bouwplaats bij Mulder en Rijke wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking van de schoorsteen voor de Prinses Beatrix, die voorde maatschappij Zeeland zal varen tussen Harwich en Hoek van Holland Het gevaarte in de takels om te worden verscheept naar IJsselmonde. Deze operatie werd uitgevoerd door Europa Kraan BV uit Beverwijk. Van Munster en De Hoog-Van der Vlugt hebben bijzonder sterk gespeeld. De spel len bevatten vele moeilijkheidsfactoren die zij op voortreffelijke wijze wisten te overwinnen. De door hen bereikte scores van 184 en 166 komen bij deze wedstrij den zelden voor en verkregen dan ook een extra aantekening. Uitslagen: Andels-Van Munster 184, De Hoog-Van der Vlug* 166, Berzilay-Wijers 130, Wareman-Wijer» 130, Sprang-De Vries 130, Familie Horbeek 129, Familie Vrees wijk 173, Need-Bode 121, Jongkind-Poecke 119, Arpad-Kesting 119, Barzilay-Wouds- ma 117, Weimar-Peil 184, Persyn-De Vries 101, Kauffman-Heere 81. De viertallen wedstrijden van „De Ken nemers” leverden de volgende resultaten op: Edeling-Spek en Van Amerongen- Moorselaar winnen van Vonk-Snakman en Van der Kuyl-Porck met 17-3. Andela- Fortgens en Van Thiel-E deling delen met Huyg-Muller en Kroone-Berkhout de pun ten: 10-10. Muller-Andela en Koningstein- Segboer waren voor Gordijn-Handgraaf en Anten-Van Kesteren te sterk: 18-2, terwijl Wijers-Woudsma en de familie Beeksma de maximale winst (20-0) tegen Wajon-Van Cameren en Beelen-Janssen pakten, 5UW- ssen plan plan srde wor- oge- luis- rden I in het gevaarte waar de laatste hand wordt gelegd aan de afwerking van een isola- tiewand tegen de aluminiümhuid. De schoorsteen is als het ware ingedeeld in drie compartimenten. Het grootste is de „middenkamer” die straks geheel gevuld zal worden door de leidingen voor de rook- VELSEN. Onder toeziend oog van enkele oudere partijleden heeft een tiental leden van de A.N.J.V., de jeugdbe weging van de CPN, zaterdagmiddag tij dens een korte actie de Pres. Krugerstraat in Oud-IJmuiden omgedoopt in de Steve Bikostraat. Op twee lantarens van de straat prijken nu nieuwe naamborden. Ook de oude straatnaambordjes hangen nog, want officieel is de naamsverande ring nog niet. De initiatiefnemers van deze actie hebben zich in een brief tot het college en de gemeenteraad gericht, met het verzoek de naamsverandering te ef fectueren. Het A.N.V.J. heeft deze actie ondernomen als daad van solidariteit met het zwarte verzet in Zuid-Afrika. Als leider van de actie was het Jan Rood die zaterdag in een korte speech op straat het waarom van de gebeurtenis toelichtte. Commissie economische zaken. Om vier uur op de woensdagmiddag komt de com missie economische zaker^in het stadhuis bijeen. Op de agenda voor deze vergade ring staan de ontwikkelingen van de wérk- gelegenheid in de regio, in het bijzonder bij Hoogovens en bij Stork Velsen. Daar naast zal men zich buigen óver de verorde ning op het gebruik van gebouwen voor detailhandelsdoeleinden. Commissie sociale aangelegenheden. Deze commissie vergadert donderdagmid- dag om vier uur in het stadhuis. Gespro ken wordt over het „Beleidsplan oud wor den in Velsen”, de discussienota die is gemaakt door de werkgroep bejaardenbe leid. In de no tja wordt ingegaan op de problemen die spelen ten aanzien van de welzijnspositie van bejaarden in Velsen en mogelijke oplossingen daarvoor. De hoofdzakelijk vierkante werkruimte van het interieur wordt omsloten door de ovaalvormige buitenmantel. De ruimte tussen beiden draagt bij tot de ventilatie rond het rookafvoersysteem van de Prin ses Beatrix. Uit solidariteit met het verzet van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika tegen het apartheidsbewind van Vorster heeft een groepje leden van de A.N.J.V. de Pres. Krugerstraat in Oud-IJmuiden, die is vernoemd naarde blanke leider van de boerenop stand omstreeks 1900, omgedoopt in Steve Bikostraat. Steve Biko was een Zuidafri- kaanse studentenleider die hard heeft gewerkt aan de ontwikkeling van verzet tegen de blanke overheersing. Biko is vorig jaar onder verdachte omstandigheden in een Zuidafrikaanse gevangenis om het leven gekomen. De bewoners van de Pres. Krugerstraat, die huis aan huis waren benaderd en uitge nodigd, toonden echter weinig belangstel ling. Vanachter enkele ramen werden de bewegingen van de jongelui gevolgd. Ook andere buurtbewoners uit Oud-IJmuiden, die via stencils voor de plechtigheid waren uitgenodigd, lieten het afweten. Toch hoopt het Algemeen Nederlands Jeugdverbond dat de bewoners hun adhe sie zullen verklaren ten aanzien van de actie. De CPN en de PPR Velsen hebben dit al gedaan. Voor de groep jongelui is het nu afwachten geblazen wat de ge meenteraad op de 26ste april met hun voorstel zal doen, of de oude blauwe bord jes van de huizen verdwijnen en er nieuwe zullen komen met de tekst: „Steve Bikostraat, studentenleider Zuid-Afri ka.” L i iWirJa Maf w A Mi W l O- x --v -•.-. I - «Ma» ~'V.v J. Xv

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5