van zelf compenseren Woningverlies stadsvernieuwing in Amsterdam De Amro Bank fh is er vooralle spaarders. Ü5 0/ Wijkvergadering Oud-IJmuiden N Magde overheid als gedragen? gastenboek faillissementen particulier De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. 4 itl 1 Wi r 11 O IJMOND 19 7 8 1 3 APRIL DONDERDAG Planologiestudenten: z staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar rekening. En wat op de Spaar-Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. 4 Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2°/o over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft Rlt> ze een kus krtft van een knappe prim, wordt ze wakker IDdn moet het bij |r mij zeker lokken, wrf i UnniDDELï AllemachtigWat it> Sneeuwwitje schoon!. Staten in twee kampen rieur zich tijdens de vergadering aftekende. (ADVERTENTIE) I Suske en Wiske in De Efteling door Udo J. Buys Koningin Fabiola: sprookje HIJ HAD OOK nog een onderonsje 5 r Li Grondpolitiek scheidt Provinciale 7o op de is ge- itwik- e suc- secto- edrijf indse- jassa- c-pas- lland taald otste arde- i Air m 22 isdag men- r een door >p de AMSTERDAM. „De gemeente Am sterdam heeft voor de voortgang van haar stadsvernieuwing geen overloop nodig. pen. „Maar dat is dan ook een stad waar ik vreselijk veel Van houd”, zei hij. discussie te brengen. Anderzijds vond hij, dat men niet te star aan de agenda moest vasthouden. Het kwam het CDA kennelijk slecht uit, om hangende de collegevorming een duidelijke politieke keuze te doen. Gedeputeerde Van der Knoop voelde zich gebonden aan de eis van de grootste frac tie (PvdA), dat de grondpolitiek nog deze zittingsperiode in de Staten zou moeten worden behandeld. Tenslotte werd duidelijk dat de kwestie in het college van GS aan de orde zal worden gestéld. Wanneer het daar op stemmen aankomt, wint links met vier gedeputeerden tegen twee van het CDA. In de Staten is de krachtsverhouding 41 a 42 voor links tegenover 38 a 37 voor rechts. Bovendien is waarschijnlijk dat een deel van het CDA zich bij de progressieven zal opstellen. met Ton van de Ven, die hem als ontwerper opvolgt op De Efteling. Vol gende maand wordt Het Spookslot geo pend en die nieuwe attractie is vooma- Paul Geerts: nieuwe Suske en Wiskevader. (rechts) VANDERSTEEN, die „pas” 65 is en dus nog zeventien jaar jonger dan Pieck, heeft een troonopvolger. Dat is tekenaar Paul Geerts, die al tien jaar aan Suske en Wiske werkt. „We maken vier nieuwe titels per jaar en verzorgen ook de strips die in 23 Nederlandse kranten worden afgedrukt”, vertelde hij. De gek ke gokker was het eerste werk dat hij helemaal zelf tekende. ;rmij- ncern i zelf- zullen edrijf atend Maat- jft in- i voor :jk” IH- h- hij- lan- ik en it u oei afle Hen oor- A L timis- i- en duch- i voor ver- iveau akan- :r ex- tour- vorig annu- „D A AR VOOR INKTE IK de potlood tekeningen van meneer Vandersteen”, vertelde Geerts, die zijn werk nu ook vertaald weet in het Spaans, Frans, Duits en Engels. In Amerika heet het avontuur lijke tweetal Willy en Wanda en hun avonturen worden ook uitgebracht in de Scandinavische landen en Zuid-Afrika. ;tegen e DC- Een m. De ar een het i 1979 ipt bij an de rts de wship én van leur... ?en ire len ijte- )èn /ing. kent, irole koel ik IJMUIDEN. Hedenavond wordt in De Brulboei door het wijkcomité Oud IJmui- den een wijkvergadering belegd. Er zal onder meer verslag worden uitgebracht van de wijze waarop het wijkcomité een alternatief verbeteringsplan voor 5 woon huizen aan de Bloemstraat aan de gemeen te heeft aangeboden. Dat plan is woens dagmiddag tevens onderwerp van discus sie geweest met de Commissie voor Volks huisvesting. Ook daarvan zal verslag wor den uitgebracht. De vergadering begint om 8 uur. tS? Wegens gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank op 11 april 1978 opgehe ven het faillissement van: Gijsbertus Hendrikus Gerardus Haak, wonende in IJmuiden, Eikenstraat 10, h.o. Haak’s Loonpakbedrijf- en Kartonnage, uitgesproken op 29 november 1977, cura tor mr. W. J. J. Lamers in Amstelveen. PIECK SCHONK VANDERSTEEN ook nog een ets en zei over diens 65 jaar: „dat vind ik eigenlijk nog piepjong”. De bijeenkomst vond hij erg geslaagd. „Erg leuk hoor, erg gezellig”, zei hij toen we naar Overveen terugreisden. Had hij het dan niet vermoeiend gevonden al die gesprekken? „Nee, daar heb ik geen last van”, schudde de 82-jarige tekenaar die gedachte van zich af. Het woningverlies door de stadsver nieuwing kan in tegenstelling tot wat B. en W. van de hoofdstad beweren ge heel binnen de gemeentegrenzen worden opgevangen. Dat staat in het rapport „Bouwen binnen de perken” van een groep planologie-studenten van de Uni- versiteit van Amsterdam en de techni sche hogeschool in Delft. Het rapport is donderdagmiddag in Amsterdam gepre senteerd. 6 ling niet. Van der Knoop was bovendien de mening toegedaan, dat overheidsactivitei ten op de grondmarkt een prijsdrukkend effect zou hebben. Tenslotte stelde gedeputeerde Laan voor, om de principiële discussie te ver schuiven naar de laatste zitting van de Staten in oude samenstelling, eind mei. Dan zou de nota Provinciaal Grondbeleid voor kennisgeving kunnen worden aange nomen, en GS zouden van de Staten de uitnodiging kunnen krijgen om de zaak uit te werken en nadere voorstellen te doen. Toen brak de politieke strijd helemaal uit, en het was zonneklaar, dat daar de strijd om de collegevorming achter de melijk het werk van Van de Ven, vertelde Pieck, die toch nog elke maand één dag op De Efteling doorbrengt en adviezen geeft. i (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Mag de overheid grond aankopen en daarmee de belangen van commerciële projectontwikkelaars en speculanten torpederen. Om deze vraag ging het woensdag eigenlijk bij de behandeling van de Nota „Provinciaal Grondbeleid” in een vergadering van een speciaal voor dat doel bijeengeroepen Statencommissie ad hoe. Dat het een uiterst principiële zaak was bleek uit de scherpe scheiding der geesten, die vriendschap uitgegroeid”, aldus de 82- jarige Pieck, die tijdens zijn zwerftoch ten door het Vlaanderenland menig avontuur heeft beleefd. Zoals in Antwer- Anton Pieck had ook een onderonsje met Ton van de Ven, die hem als ontwerper bij De Efteling opvolgt. KONINGIN FABIOLA VAN BEL GIË is er de uiteindelijke oorzaak van dat de uit haar land afkomstige striphel den Suske en Wiske met hun nieuwe avontuur op De Efteling in Kaats heuvel zijn beland. Het door haar ge schreven sprookje „De Indische w a t e r 1 e 1 i e s” is in het sprookjesbos van De Efteling uitgebeeld en speelt een hoofdrol in de Efteling-Elf jes, zoals het nieuwste avontuur van Suske en Wiske heet. HET WAS DAN OOK geen wonder dat Pieter Kluft, verkoopdirecteur van de Standaard Uitgeverij juist De Efteling had uitgezocht om het nieuwe avontuur te presenteren. En Willy Vander steen, de „vader” van Suske en Wiske overhandigde daar het eerste exemplaar aan de ontwerper van De Efteling, de beroemde in Overveen wonende teke naar Tinton Pieck. En zo was er een ontmoeting van twee giganten uit de te kenaarswereld, die met hun scheppingen dagelijks opnieuw vele duizenden men sen weten te boeien. „IK BEN STEEDS een grote bewonde raar van uw werk geweest”, zei Vander steen tegen Pieck, die hij telkens aan sprak met „meester Anton Pieck” en die hij kende als een groot bewonderaar van Pieter Breughel en het Vlaanderenland. OVER HET FEIT dat hij De Efteling als locatie voor zijn 168ste Suske en Wiskeverhaal had gekozen, zei Vander steen dat hij nu eens graag een verhaal in Nederland wilde laten spelen uit sympa thie voor het Nederlandse publiek. „Dat is me nu al 32 jaar trouw en vijfenzeven tig percent van de brieven die we krijgen komt uit Nederland” vertelde hij. Met het nieuwe deeltje wil de tekenaar ook aandacht vragen voor de gehandi captenzorg, die ook koningin Fabiola na aan het hart ligt. OOK ANTON PIECK toonde zich erg tevreden met de nieuwe aandacht die zijn sprookjesbos kreeg. „Toen we vij fentwintig jaar geleden begonnen had ik nooit verwacht dat Suske en Wiske hier nog ooit hun intrede zouden doen”, lach te hij tegen Vandersteen. PIECK VERHAALDE tegen de schrij ver over zijn liefde voor het Belgische land. „Het is altijd prettig kennis maken met onze zuiderburen”, zei hij en herin nerde aan zijn vriendschap met Felix Timmermans. „Toen hij in Scheven- ingen woonde had hij een etsplaat waar hij geen raad mee wist. Ik heb hem toen geholpen en daar is een hechte schermen in meespeelde. De WD zette alles op alles om te voorkomen, dat de zaak in de Staten aan de orde zou worden gesteld. Want dan zou vrijwel zeker de zaak ten gunste van links worden beslecht. In het CDA bleek tweespalt: het Statenlid Roozen schaarde zich bij de WD. De CDA-gedeputeerden echter liéten duide lijk doorschemeren, dat de zaak in mei zou moeten worden behandeld in de Staten. Het CDA-Statenlid Korte deed een poging om het gat te dichten, kwam met een enerzijds-anderzijds betoog. Enerzijds was hij het oneens met zijn fractiegenoot Roozen, dat het onfatsoenlijk zou zijn om de zaak op de valreep in de Staten ter Lambiek heeft het in het nieuwe avontuur even voorzien op Doornroosje. „Het grondbeleid is daarom een privaat rechtelijke ondersteuning van het pu bliekrechtelijk instrumentarium”, zo for muleerde gedeputeerde Van Dis de me ning van de meerderheid van de com missie. Gedeputeerde Van der Knoop wees er op dat de provinciale nota niet meer was dan een eerste aanzet tot onderzoek van de mogelijkheden van een eigen dienst grond beheer als instrument in het ruimtelijk beleid. Hij zei er bij, dat het mogelijk is dat zich nog vraagpunten voordoen op het financiële vlak. We komen voor de vraag of het gerechtvaardigd is om bepaalde zaken uit de provinciekas bij te passen, zo stelde hij. De gedeputeerde hield vast aan het be lang, dat een provinciale dienst grondbe leid zou kunnen hebben bij vroegtijdige grondaankopen. Hij noemde in dat ver band ook de besprekingen, die GS in een vroeg stadium, nog voor de planologische beslissingen waren genomen, had gevoerd met de gemeente Haarlemmermeer over de NORON-bouwplaats. Daarin was het belang van een slagvaardig grondbeleid gebleken; het belang van het tijdig be schikbaar hebben van grond, waarheen agrariërs kunnen uitwijken, wanneer de NORON-bouw ruimte gaat vragen. Van der Knoop was niet onder de indruk van de argumenten van de heer Selman, dat het onjuist was om nu, terwijl op nationaal niveau beslissingen in zicht zijn over het voorkeursrecht voor gemeenten en een wijzing van de onteigeningswet, met een provinciaal grondbeleid te star ten. „Ik koester niet de illusie, dat daarmee de ideale oplossing is gevonden. Ongeluk ken kunnen allang gebeurd zijn”, aldus de gedeputeerde. Ook het argument van de heer Simonsz, dat de overheid zich zou gaan gedragen als projectontwikkelaar en gemeenten voor het blok zou kunnen zetten, schoof hij terzijde. Van der Knoop: „Met deze rege ling willen we juist voorkomen, dat grond- exploitanten ons voor het blok zetten”. De drie gedeputeerde wezen ook de beschul diging van de hand, dat de overheid nu zou gaan speculeren. Dat was beslist de bedoe- WD en een deel van de CDA-fractie hadden ernstige principiële bezwaren te gen het idee, dat de provincie grond gaat aankopen en beheren. De heren Selman, Simonsz (WD) en Roozen (CDA en wet houder van* de gemeente Heemskerk) vere nigden zich rondom het standpunt, dat de overheid zich niet als een particulier moet gaan gedragen. Want als particulier zou de overheid misbruik kunnen maken van de publiekrechtelijke middelen, waarover de overheid nu eenmaal beschikt. Daarmee zou men andere particulieren oneerlijke concurrentie kunnen aandoen. De progressieve fracties (PvdA, PSP, PPR en in dit soort principiële zaken ook de CPN) protesteerden tegen deze voor stelling van zaken. Gedeputeerde W. van der Knoop (PvdA) kreeg daarbij ook bijval van zijn CDA-collega’s Laan en Van Dis. Het was precies andersom: De gemeente lijke en provinciale overheden hebben ver schillende taken: woningbouw, de aanleg van wegen, de inrichting van autowrak kenterreinen, de aanleg van ligplaatsen voor woonboten, de inrichting van woon wagenkampjes enz. Om die taken uit te Ivoeren, heeft de overheid publiekrechtelij ke middelen: streekplannen en bestem mingsplannen, waarmee kan worden be paald wat waar komt, en waarmee bepaal de aktiviteiten op bepaalde plaatsen kun nen worden verboden. Aktiviteiten van projectontwikkelaars en grondspeculan- ten kunnen echter de plannen van een overheid dwarsbomen. Als in een bestem mingsplan wordt bepaald dat er ergens woningbouw moet komen, kan een projec tontwikkelaar juist daar grond opkopen. Hij kan dan de prijs opdrijven en juist dure woningen bouwen, op de plaats waar de gemeente (DAT WIL ZEGGEN De de- mocratisch vertegenwoordigde gemeen schap) sociale woningbouw had willen lebben. Als de overheid de mogelijkheid sou hebben om de speculanten bij de ’rondverwerving voor te zijn, zouden dit soort ongewenste ontwikkelingen kunnen vorden voorkomen. Een provinciaal 'rondbedrijf zou de gemeenten bijvoor- Jpeeld met bepaalde grondaankopen te hulp kunnen komen. De studenten zeggen hun onderzoek te zijn begonnen, omdat Amsterdam anders dan bijvoorbeeld Rotterdam en Den Haag, blijft volhouden, dat de overloop van Am sterdam uit stadsvernieuwingsgebieden naar omliggende gemeenten npdig is. De hoofdstad schat haar woningverlies door stadsvernieuwing op 30.000 (Rotterdam 9.000 en Den Haag 8.000). Volgens plano logie-studenten kan het woningverlies door stadsvernieuwing tot zeker tweeder de worden teruggebracht. Daarvoor is no dig, dat oude woningen minder snel wor den afgebroken en dat als toch tot sloop wordt overgegaan kleinere huizen dan de gemeente Amsterdam wil; ervoor in de plaats komen. Ook moet de gemeente meer braaklig gende en ongebruikte terreinen bebou wen. Alleen al in Amsterdam-Oost, waar de studenten zes maanden lang hun stads- vernieuwingsonderzoek concentreerden, zijn direkt al vijf terreinen aan te wijzen, die nog bebouwd kunnen worden, samen 24,9 hectare groot, goed voor bouwruimte voor 2800 woningen. Dat Amsterdam als enige grote gemeen te overloop nodig blijft vinden, is kort geleden ook de raad voor de stedebouw opgevallen, aldus de studenten, die zich de interuniversitaire studiegroep planologie noemen. De raad voor de stedebouw is met het plan gekomen in Amsterdam-West, - Noord en -Zuid de stadsvernieuwing te onderzoeken. De gemeente Amsterdam is reeds tien jaar bezig met stadsvernieuwing. De be doeling is om ruim eenderde van de wo ningvoorraad binnen tien jaren te ontrui men voor sloop of renovatie. Het gevolg is volgens de planologie-studenten, dat van de honderdduizend woningen in de oude buurten nog geen zestig procent overblijft. Dat percentage kan veel hoger, vinden de studenten. Willy Vandersteen met de ets die hij van Anton Pieck kreeg. Als herinnering aan hun ontmoeting (links). 7°/ /o Hoge rente en direct opvraagbaar. IH i.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11