Gesprek gevraagd over industrie krl-sector aterdag Gero nog r r Mumenthal maakt einde tan herstel dollarkoers SPELEN Aantal werknemers van Philips zal ook dit jaar verminderen Vervanger van gloeilamp op komst 100 man weg 198 I I 52~Uit vraaggesprekken met leidinggevende functionarissen blijkt: tussen de bedrijven door 1 floemenveilingen blijven open op MET PUZZELS II I 1 11 w N Duphar 21 Te weinig benut "SPELEN MET PUZZELS? IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34.50. Lening Chili Houthandel Key Dividend Econosto Inventum Splijtstof Japanse scheepsbouw f M American Express (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In de Nederlandse industrie is sprake van een algemeen pessimisme over de toe zal blijven dalen. De steunmaatregelen van de overheid vormen een onoverzichtelijk geheel, waardoor veel van de doeltreffendheid verloren gaat. Er is een krachtig, langjarig en in ieder geval beter overheidsbeleid gewenst. Nieuwe industriële activiteiten moeten worden aangepakt. Een boek om bi j te tandenknarsen en te watertanden, om soms gek en dan weer gelukkig van te worden. Dat is "Spelen met Puzzels" een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels,variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams. meetkundige legpuzzels, polyvor- men, luciferpuzzels. constructie- puzzels. magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels.doolhoven en labyrinten, draadpuzzels, getallen puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels nu als Bock van de Maand bij de boek handel. Meer winst ICU Hoger dividend AMEV Superunie f )QNDE R D AG 13 APRIL 1978 ECONOMIE lomst. Het zicht op nieuwe ontwikkelingen en de 41 laarmee samenhangende voorspelbaarheid van de S oekomst lijken afgenomen. De werkgelegenheid Nedlloyd: slechter van Nederlandse industrie Aldus enkele belangrijke conclusies een zes- DEN HAAG (ANP). De bloemenvei- 29i L80 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ïlaties I Pessimisme over toekomst ritische opmerkingen gemaakt. Algemeen was de constatering dat het de De ondervraagden betwijfelen of wel den door verzwakking van hun concur- ntiepositie, niet voor de handel, die met i sterker wordende buitenlandse con- irrentie te maken zouden krijgen, niet >or de werknemers, omdat afzetverlies nslotte ook verlies van arbeidsplaatsen >t gevolg zal hebben. Zaterdagarbeid hoort bij de bloemenbe- ijfstak, meende voorzitter Hogewoning, de personeelsproblemen lost men niet door op die dag de veilingen te sluiten. <-clair laten. Ib 9 9 9 9. 0 0 0 o o o o 41 a bloemenveilingen vorig jaar goed or een omzet van bijna 1,5 miljard gul- n zijn er echter volgens voorzitter >gewoning van overtuigd dat zo’n slui- ig geen goede zaak zou zijn: niet voor de Op vragen die de minister tijdens een ersconferentie werden gesteld over de logelijkheid dat de Verenigde Staten le gen is naar zijn mening ervoor te zorgen dat de „fundamentele ontwikkelingen” de goede kant opgaan. Verdere ontwikkeling naar grotere orga nisatievormen wordt gewenst geoordeeld, waarbij de noodzaak om in groot verband op te treden wordt gecombineerd met de voordelen van „kleinschaligheid”. Voor de industrie in een klein land als het onze is internationalisering bijvoorbeeld door buitenlandse vestigingen of door gezamen lijke projecten veelal onontbeerlijk, zo werd gesteld. Vooral voor technisch hoogwaardige produkten wordt nauw contact met de afzetmarkt gewenst geoordeeld. Dit is een voorwaarde voor het maken van aange; paste ontwerpen en goede serviceverle ning. Ondernemingen in tal van bedrijfs takken wordt daardoor de gelegenheid ge boden om een internationaal sterke con currentiepositie op te bouwen. Omdat een belangrijk deel van ons nationale inkomen aan export wordt ontleend, is gezamenlijk optreden van overheid en bedrijfsleven in het buitenland van groot belang. In een vroeg stadium en veel meer dan nu moet er overleg komen tussen de over heid als opdrachtgever en de industrie. Op dit gebied zou de industrie, bijvoorbeeld door ontwikkelingsopdrachten, moeten worden gesteund bij technologische ver nieuwingen. Daardoor kan ook de export positie op lange termijn worden verbeterd. Instellingen als de technische hogescholen en TNO zouden op ontwikkelingsgebied nuttige bijdragen kunnen leveren. Maar de afstand tot de „markt” staat gebruik van deze diensten op grote schaal in de weg. Ir Pannenborg ziet de particuliere ge bruiker er daarom niet direct mee werken. Blumenthal herhaalde voor de zoveelste keer dat het er de Amerikaanse regering bij haar interventiebeleid alleen om is te doen „wanorde” op de wisselmarkten te voorkomen. Hij voegde er (ook niet voor de eerste keer) aan toe dat de VS over ruime financiële middelen beschikken om dat doel te bereiken. De Zwitserse frank en het pond sterling begonnen daarna met een in koers te stijgen, De D-mark werd op hetzelfde peil als voorheen verhandeld. De nieuwe lamp is over ongeveer ander half jaar op de markt, zo is de verwach ting. Philips ligt met de ontwikkeling er van een stuk op de concurrent voor, veron derstelt het concern. (Van onze financiële redactie) EINDHOVEN. Philips is dicht bij een vervanger voor de gloeilamp, die vier keer zoveel rendement oplevert en een vijf keer zo grote levensduur heeft. Dit vertelde dr. ir. A. E. Pannenborg, vice- president van het concern in de perscon ferentie over het jaarverslag. Er is echter één maar: de lamp, een gasontladings- lamp zoals de tl-buis, is, zeker de eerste tien jaar in aanschaf tien keer zo duur als de huidige gloeilamp. Vooral kleinere bedrijven hebben betrek kelijk weinig hooggeschoold personeel; een verschijnsel dat niet bevorderend is voor het vermogen tot het maken van nieuwe produkten. In een aantal bedrijf stakken lijken de mogelijkheden op dit terrein trouwens verminderd. Er zijn ook verzadigingsverschijnselen op bepaalde afzetgebieden te zien. voldoende gebruik wordt gemaakt van het grote (nog steeds stijgende) aantal hoog opgeleide mensen in de bedrijven. In het algemeen stelt men dat de indu striële problemen als gevolg van de scher pe eisen op het gebied van lucht- en water vervuiling niet onoverkomelijk lijken. Wel ontstaan er problemen bij de bestrijding van geluidsoverlast. De industrie weet nog niet goed raad met de aangekondigde eisen. Algemeen werd ook geconstateerd dat de arbeidskosten in ons land zeer hoog zijn, zeker als men op de produktiviteit let. Het hoge ziekteverzuim en de hoge sociale lasten worden opvallend genoemd. Het ontbreken van voldoende mogelijkheden tot beloning van goede prestaties wordt algemeen betreurd. Men sprak veelvuldig zijn bezorgdheid uit over de af nemende arbeidsmotivatie, vooral bij jongeren. Her bezinning op het fungeren van de mens in zijn werkomgeving is gewenst. Rodenburg, die in dit kader over Neder land niets kon zeggen. Wat betreft de gang van zaken in 1977 merkte de president van het concern op, dat noch de omzet 31.164 miljoen, in geld 2 procent meer dan in 1976), noch het resultaat (bedrijfsresultaat 2212 miljoen, 7,1 procent van de omzet tegen in 1976 7,3 procent) zich hebben ontwikkeld volgens de verwachtingen in het vorig verslag uit gesproken. Zoals al bekend gemaakt was de nettowinst 634 miljoen (1976 562 mln.). Dividend 1,70 (was 1,60). Er zijn twee oorzaken van het achter blijven van de verwachtingen. Ten eerste zette het economisch herstel niet door en ten tweede daalde de guldenswaarde van enkele voor de onderneming belangrijke valuta’s verder. Neemt men beide zaken in aanmerking, dan is Philips over de uitkomsten van 1977 niet ontevreden. Als UTRECHT (ANP). De vakbonden en de werkgevers willen een spoedberaad met de ministers van Economische, Socia le Zaken en Financiën over een sociaal plan voor de katoen, rayon en linnenin- dustrie. In die krl-industrie en met name bij de weverijen en de veredelings- sector (ververijen, finishing) staat een ingrijpende herstructurering voor de deur waarbij enkele duizenden arbeids plaatsen zijn betrokken. „We zijn constant bezig opdrachten te krij gen, ook in Saoedi-Arabië, maar ook el ders”. Maar de werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers in de beleidscommissie structuuronderzoek krl kregen gisteren van de overheidsvertegenwoordigers in de commissie te horen dat de overheidsmede- werking aan het sociaal plan minder ver kan gaan dan bij de herstructurering in de spinnerijen waar gedwongen ontslag ge durende een „transferperiode” van een jaar onmogelijk is. Het vorige kabinet deed de toezegging dat bij die herstructurering gedwongen ontslagen zoveel mogelijk zouden worden voorkomen via een goed sociaal plan. De order in Saoedi-Arabië voor het in stalleren van 476.000 nieuwe telefoonlij nen, samen met Ericson en onderaanne mers (totaal 4,75 miljard gulden, waarvan voor Philips een derde) zal drie jaar werk betekenen. De benodigde apparatuur en kabels worden hoofdzakelijk in Nederland gemaakt. In 1978 zal de omzet uit deze order 200 miljoen zijn. Het uitzenden van personeel, voornamelijk leidinggevend, is geen probleem. Of er meer orders in het vat zitten, kon Rodenburg niet zeggen: zich geen wisselkoerswijzigingen hadden voorgedaan, zou de omzet in.gulden niet met twee, maar met elf procent zijn ge stegen. (De aanbieding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt Particuliere Amerikaanse banken heb ben ter ondersteuning van de Chileense economie bijna één miljard dollar (ruim 2,1 miljard gulden) uitgeleend, terwijl met het oog op het schenden van de mensen- I rechten in Chili een eind werd gemaakt aan multilaterale en Amerikaanse over- heidsleningen. Dat blijkt uit de resultaten van een studie die het instituut voor be leidsstudies, een „denkfabriek” van de VN-Commissie voor de Mensenrechten, heeft verricht. NV Houthandel voorheen G. Key zal voorstellen het dividend over 1977 te bepa len op 15 pet (1976: 6 pet) voor de gewone aandelen en op 7,8 pet (6 pet) voor de cumulatief preferente aandelen, aldus het bedrijf. De jaarvergadering is op 23 juni. Econosto NV (technisch groothandel in voornamelijk appendages) zal voorstellen over 1977 een onveranderd dividend van 3 per aandeel van 10 uit te keren, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De jaar vergadering is op 25 mei. Inventum gaat in de jaarvergadering van 29 mei voorstellen het dividend over 1977 onveranderd vast te stellen op 13 pet., waarvan 8 pet in contanten en 5 pet in agio-aandelen. Op grond van de huidige inzichten acht het bedrijf het niet uitgeslo ten dat het resultaat over 1978 lager zal kunnen uitvallen dan dat over 1977. Cogema, dochtermaatschappij van de Franse commissie voor kernenergie, en de Deutsche Gesellschaft für Wiederaufbe- reitung von Kembrennstoffen (DWK) heb ben een overeenkomst gesloten inzake de opwerking van gebruikte splijtstof. Het contract heeft een looptijd van vijf jaar, waarin Cogema voor West-Duitsland 1705 ton afgewerkte splijtstof zal opwerken te gen een vergoeding van 2,5 miljard mark (ongeveer 2,7 miljard gulden). Dat heeft het Franse bedrijf gisteren meegedeeld. Na opwerking in La Hague bij Cherbourg wordt de splijtstof weer ter beschikking gesteld van de DWK, die de werkzaamhe den laat uitvoeren uit naam van vijftien elektriciteitsbedrijven in West-Duitsland. Het contract geldt voor de periode van 1985 tot en met 1989. In het begrotingsjaar dat op 31 maart is geëindigd, hebben de scheepswerven in Japan uit het buitenland bestellingen ont vangen voor de bouw van slechts 200 sche pen van tezamen 2,70 miljoen brutoton vergeleken met orders voor 485 schepen van in totaal 6,36 miljoen ton in het vooraf gaande jaar. Dat heeft de Japanse vereni ging van scheepsexporteurs meegedeeld. De orderontvangst was het afgelopen jaar kleiner dan in vijftien jaar is voorge komen. ■ZEIST (ANP). In de komende jaren rallen door een voortgaande automatise- ng nog eens 100 man moeten verdwijnen j de Gerofabriek, waar men bestek, pan en en servies maakt. Het huidige perso- eelsbestand bedraagt in Nederland 195 an. Dat verklaarde directeur J. R. Keu- Het teruglopen van het personeelsbe stand met 2 a 3 procent per jaar kan nog wel enkele jaren doorgaan. Philips gelooft namelijk, aldus president dr. ir. N. Roden burg in zijn toelichting op het verslag, dat de recessie, veroorzaakt door de oliecrisis, nog heel lang kan duren. „Zien we maar naar de slechte betalingsbalans van de VS“. ng van Gero gisteren op de aandeelhou- if grer ivig De American Express Company is van plan notering van haar gewone aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs aan te vragen. Een introductiebericht zal op 12 mei verschijnen, aldus de Amro Bank. Zijn opmerking kwam na het sluiten van 8 wisselmarkten in Europa maar zorgde rompt voor een koersdaling van de dollar (New York. inzien van de dollar wat op te poetsen, ötwoordde Blumenthal, dat de Ameri- I |rrV aanse regering het niet wenselijk vindt LIJ CC invullende maatregelen te nemen. De lanier om de dollarkoers omhoog te krij- Vandaar dat Philips zich voor de verkoop allereerst zal wenden tot professionele ge bruikers, hotels met name, waar men wel een sfeervojle lichtbron en dus niet de koele zakelijke tl-buis wenst, maar ook naar het rendement kijkt. (Van onze financiële redactie) EINDHOVEN. Ook in 1978 zal het aantal werknemers van Philips verminderen, aldus het jaarverslag over 1977, het jaar waarin het personeelsbestand van het concern wereldwijd verminderde van 391.500 tot 383.900 mensen en in Nederland van 87.500 tot 84.900. Dat is wereldwijd met twee procent en in ons land met drie procent. De verwachte groei van de omzet (7 procent in hoeveelheid gerekend, evenveel als in 1977) en de noodzakelijke verbetering van de produktiviteit zijn niet groot genoeg om het aantal werknemers op het per eind 1977 bereikte niveau te kunnen handhaven, zo wordt er ter verklaring bij gezegd. Ook de ontwikkeling van de technologie speelt een rol. enote< lelsproblemen bij inkoop en transport. 12,00 5,92 2,22 Deze constructie, gemaakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd dat hij niet in elkaar valt, hoewel er toch geen lijm werd gebruikt. 1,50 »,00 I 00 worden om in Nederland te investeren. De toekomstmogelijkheden van de industrie zijn volgens de meeste geïnterviewden ma tig. In dit verband klonk duidelijk een algemeen pessimisme door. Men zag ech ter de toekomst van de eigen bedrijfstak met meer optimisme tegemoet. Daar ziet men nog veel concrete ontplooiingsmoge lijkheden. i0 10 10 i0 10 0d iO 10 10 10 •0 0 10 >0 o o 10 •0 )0 >0 10 10 iO 10 >0 )0 !0 )0 >0 >0 )0 >0 )0 )0 10b HO >0 :0e >0 50 50 )0 50 50 70 iOb 50 )0 )0 )0 )0 )0 Ie zome 'ngen ^et buitenland opnemen om het (ADVERTENTIE) BOEK VAN DE MAAND: "SPELEN MET PUZZELS? Evenals in voorgaande jaren werd de noodzakelijke personeelsvermindering grotendeels verwezenlijkt door het slechts gedeeltelijk ópvangen van het natuurlijk verloop. In enkele gevallen kwamen col lectieve ontslagen voor, maar niet in Ne derland. In het verslag wordt echter opge merkt dat de raad van bestuur niet de zekerheid heeft in de komende jaren niet tot gedwongen collectieve ontslagen te moeten overgaan. Er zijn overigens geen directe plannen in deze richting, aldus f i fonische ers> die een miljoenenschade zouden outen foersen. oor dit nen eusn ius aan. in ersvergadering in Zeist. In het verleden zijn reeds 300 man ont- "len bij Gero. Het bedrijf heeft thans vestigingen in Zeist (directie en ver- >p) en in Nieuw Weerdinge bij Emmen roduktie van bestek). In België heeft Gero een dochtermaat- ihappij waar 110 man pannen produce- n. Daar zullen de eerstkomende vier jaar sen ontslagen vallen. Het Belgische on- irdeel functioneert volgens het jaarver- >8 „bevredigend”. De overheid heeft tot nu toe tien miljoen ilden in het bedrijf gestopt, dat over 1977 nettowinst heeft geboekt van ,700.000 ilden. In 1976 bedroeg die winst nog igeveer 150.000 gulden. NV ICU, Informatie en Communicatie Unie, heeft de omzet in 1977 met circa 11 pet. zien stijgen van 206 mln. tot 228 mln. De nettowinst nam met bijna 14 pet. toe van 6,3 mln. tot 7,1 mln. Voorgesteld wordt over 1977 een dividend in contanten uit te keren van 5,30 dan wel naar keuze 2,50 in contanten en een belastingvrije uitkering van 5 pet. in certificaten van aandelen uit de agioreserve. Over 1976 werd een dividend van 4,80 in contanten of 2 in contanten en 5 pet. in certificaten van aandelen uitgekeerd. De jaarvergade ring is op 24 mei. ICU is houdstermaat schappij van Samsom-Sijthoff, Wolters- Noordhoff en aanverwante bedrijven. AMEV (verzekeringen) gaat aan de op 25 mei te houden jaarvergadering voorstellen het dividend over het vorig jaar met 5 pet. vergrote kapitaal vast te stellen op 5 per gewoon aandeel van nominaal 10. Verder zal per aandeel 0,50 in belastingvrije agio-aandelen worden uitgekeerd. Over 1976 werd 4,40 dividend betaald, terwijl in mei 1977 eveneens 0,50 in belasting vrije agio-aandelen werd uitgekeerd, aldus het concern. Vorig jaar werd een netto winst geboekt van 71,4 mln. tegenover 60,7 mln. in 1976, een stijging van ruim 17 pet. Voor Philips Duphar wordt naar een mogelijkheid voor verkoop van de activi teiten in delen gezocht; voor één deel is men nu in onderhandeling. Al met al zal het afbouwen van deze activiteit nog wel enkele jaren vergen. Eerdere pogingen het bedrijf in zijn geheel te verkopen zijn, zoals bekend, mislukt. AMSTERDAM (Reuter, ANP). Hoewel de internationale valutahandel gisteren mvankelijk teleurgesteld reageerde op de maatregelen die president Carter denkt te men tegen de inflatie in rijn land, trad in de loop van de dag op de wisselmarkten in est-Europa een herstel van de dollarkoers in. De Amerikaanse minister van financië, ichael Blumenthal, meende daar iets tegen te moeten ondernemen e- verklaarde dat j het niet wenselijk achtte dat nieuwe maatregelen ter ondersteuning van de dollar orden genomen. De Coöperatieve Inkoopvereniging Su perunie is tevreden over de stijging van de inkoopomzet in 1977 met 15 pet van 467 mln tot 530 mln. Deze omzet steeg minder dan in 1976, doch volgens Superunie is deze trend algemeen in de levensmiddelen handel, omdat de groei stagneert. De ge middelde afname per lid was vorig jaar 16 mln tegen 13,7 mln in 1976. De ver koopruimte steeg van 112.200 m2 tot 121.800 m2 en de omzet per m2 van 9.800 tot 10.700. Door het vertrek van Konmar naar Vroom en Dreesmann ver wacht Superunie dit jaar een gelijkblijven de omzet. 1041 46,1 I 79 j 130J 31,1 6.1 81.1 23,1 47.1 100; 41; 58; 49; i 55,1 42; 51,1 98,1 95.1 100,11 30; ioi;l 58; 131.' 58, 37. 32 527 ran een verkenning naar knelpunten en *3 logelijkheden bij onze industrie die de 55 lichting Toekomstbeeld der Techniek 35 eeft ondernomen. De gegevens voor dit i,4 nderzoek werden verkregen uit 31, igtal vraaggesprekken, gevoerd met lei- 45 inggevende mensen uit tien bedrijfstak- 57 en. Met name over het industrie- en 4? xportbeleid van de overheid werden vele De Nedlloyd-groep heeft in 1977 de winst zien dalen van 102,5 mln tot 91,4 mln. Aan de op 16 mei te houden jaarvergade ring zal worden voorgesteld het dividend te verlagen van 10 tot 9 per aandeel van 50 nominaal. Voor 1978 wordt een be langrijke daling van het resultaat ver wacht, aldus het concern. 57 161 55 52 68 77, 48 56 146 31 85 li 9« H 56 51 38 3* 259 ngen in ons land zullen na 1 januari 1979 521 ik ’s zaterdags open blijven voor hen die dan wensen te kopen, zelfs als de Ver- 335 üging van Groothandelaren in Bloem- wekerijprodukten (VGB) zou besluiten zaterdag niet meer van de partij te zijn. t. fond Drs. G. Hogewoning, voorzitter van de ereniging van Bloemenveilingen in Ne- i, irland (VBN) liet daarover gisteren in de 2i gemene vergadering van zijn organisatie Den Haag geen twijfel bestaan. De groothandelarenorganisatie wil slui- ig van de zaterdagveiling wegens perso- <*av xvx vw* »x*’0wc-x<-v 132. 128, aatste jaren minder aantrekkelijk is ge-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21