Twijfelachtige penalty's gaven Barcelona nog hoop Barcelona nog geen Lourdes CORSICA STAPELGEK DOOR 14) OVERWINNING BASTIA ANDERLECHT STRAFT FOUTEN KOELBLOEDIG AF FC Twente’s topspelers lieten het weer afweten i Liverpool schakelt Borussia weer uit i 1 Rj MADRILEENSE KRANT: 1 Zelfvertrouwen LJ Nooit meegemaakt SPORT 19 7 8 APRIL 1 3 DONDERDAG (Van onze speciale verslaggever) - 18.75 toen. tering. dat Cruijff werd aangetrokken - al weer zes seizoe nen terug - heerste in de Spaanse havenstad de gedachte, dat Barcelona een onoverwinnelijk team was geworden, zowel in eigen land als daarbuiten. I J 1 hadden moeten zorgen. Vanaf het moment Maar niets was minder waar. Sinds de komst van Cruijff is El Barca er pas één keer in geslaagd het landskampioenschap te veroveren en kon het team in de Europese bekertoernooien ook al geen echte vuist maken. ■R BARCELONA. Veel geld, een geweldig com plex en de beste voetballer van de wereld heeft Barcelona tot zijn beschikking. Ondanks die drie belangrijke factoren heeft de Catalaanse formatie de laatste jaren niet kunnen schitteren. Spijtig voor de aanhang i en jammer voor de pijlers (Cruijff, Neeskens en oefenmeester Michels), die voor het I succes ■IM - FINALE VOOR PSV NA KEIHARD DUEL Jan van Beveren is kansloos tegen de slimme effectbal van Fortes, waardoor Barcelona op 2-0 kwam. UW jen in A (Van onze sportredactie) ntle. >ers De tweede wedstrijd tussen Bastia en I net iiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim n!70 BRUSSEL. De voorspelde ontknoping verborg geen verrassingen. Welgeteld dertig minuten liet Anderlecht het onvolwassen FC Twente gisteravond in de waan, dat het zijn minimale kansen op het bereiken van de eindstrijd in het toernooi om Europa Cup II nog levend kon houden. Een mislukte sliding van Frans Thijssen op een crosspass van Benny Nielsen, de maker van het enige doelpunt veertien dagen geleden in Enschede, was er toen de oorzaak van, dat Arie Haan alle nog sluimerende Twentse illusies simpel omver kegelde. Die fout, de zoveelste van FC Twente in de heksenketel van het Emile Versé-stadion, betekende de genadeklap voor de formatie van Spitz Kohn. Dat Rob Rensenbrink kort na de rust uit een strafschop de overwinning nog een extra dimensie gaf, was voor het verdere verloop van de ontmoeting nog nauwelijks van betekenis. eel, niet kan doorstoten naar de Europese top. Het is hetzelfde euvel waarmee PSV jaren kampte, hetgeen de ploeg nog altijd niet volledig overwonnen lijkt te hebben. Geen mens zal durven ontkennen dat FC Twente een goed seizoen doormaakt. Na de magere competitie van het jaar daar voor, waarin de Twentse formatie zelfs geruime tijd tot de degradatiekandidaten behoorde, is FC Twente andermaal bezig met een opmerkelijk sterk seizoen, dat vermoedelijk zal worden afgesloten met een UEFA-Cupklassering. Maar daarmee lijkt de formatie van Spitz Kohn tevens het plafond van zijn mogelijkheden te hebben bereikt. Voor de internationale plaatsbepaling vormde de confrontatie met Anderlecht in dat opzicht een uitstekende graadmeter. Aanzienlijk beter in elk geval dan de Euro pese bekerontmoetingen met een sterk overschat Glasgow Rangers en de ama teurs van Bran Bergen en Vejle BK. Ook Spitz Kohn, bezig aan zijn zesde seizoen als hoofdtrainer bij de Enschedese voetbalstichting, kan moeilijk tot een an dere conclusie geraken, maar het moet juist hem enorm veel deugd hebben ge daan dat de door hem ingepaste jeugdige talenten Hal var Thoresen en Piet Wild schut in dit soort kapitale duels aanzien lijk minder gebukt gaan onder die mentale last. Uitgerekend dit tweetal bleek gister- Cruijff dat eerste half uur liet zien. Ik kreeg maar geen vat op hem. En na die strafschop werd het nog moeilijker voor mij, maar ik geloof, dat ik me in de tweede helft goed heb hersteld”. avond ook bereid zelf het initiatief te ne men en die verantwoordelijkheid niet van zich af te schuiven. Het niet eens slecht begonnen FC Twen te, dat zich zelfs in het openingskwartier mini-kansjes kon verschaffen, lag tot die tweede Belgische treffer ook volledig met zichzelf overhoop. Pas daarna, nadat er in feite niets meer op het spel stond, vloeide de angst weg. Toen was het echter al te laat. Spitz Kohn: „Voor een trainer, die elke dag met deze spelers werkt en ze van haver tot gort kent, is dat in feite onbegrijpelijk. Je weet tenslotte precies wat die spelers kunnen, maar in het veld ken je ze niet terug. Je hebt een brok routine in de ploeg, maar van die routine vind je dan op slag niets terug. We zitten met een ploeg in de Een direct gevolg daarvan was ook het onthutsend grote aantal individuele fou ten. Pijnlijk was het meermalen om aan te zien hoe Frans Thijssen, FC Twente’s zo vaak geprezen middenvelder, stuurloos op het middenveld ronddobberde. Frank Vercauteren, zijn directe tegenstander, had geen kind aan hem en mocht zich naar hartelust uitleven. Steeds was hij aan speelbaar, zoals dat in feite voor de gehele ploeg gold. Indrukwekkend was vooral het hoge tempo, dat Anderlecht vrijwel tot het ein de ontketende, prijzenswaardig was even- opbouw en het zal daarom mijn belang rijkste taak zijn de jongeren wat zelfbe wuster te maken. Want daaraan mankeert het bij ons”. ter niet, zoals het de formatie ook niets kon schelen dat Cruijff in de 71e minuut een strafschop cadeau kreeg van Wurtz. De aanvoerder werd op reglementaire wijze van de bal gezet door Poortvliet, waarna hij zich liet vallen. Onder ovationeel ap plaus - het leek erop dat het publiek er nog lang niet van was doordrongen dat El Barca was uitgeschakeld - kreeg Cruijff een strafschop toegewezen. Vanaf elf me ter faalde Rexach ook een tweede keer niet. Rijvers kan zich gaan opmaken voor de confrontaties met Bastia. Een gelukkige PSV-trainer na afloop: „De finale om de UEFA-Cup is nu hoofdzaak. Of wij de competitie ongeslagen zullen beëindigen interesseert me niet zoveel meer. Maar wat een gevecht vanavond, hè. De jongens hebben toch weer karakter getoond. Vele zaken vielen namelijk in ons nadeel uit. De penalties waren artiestenstrafschop pen. Alles wat er in een wedstrijd kan gebeuren is ook gebeurd. Bij vlagen vond ik Barcelona toch knap voetballen, maar van vechten hebben ze ook een handje. Ik was er echter op voorbereid; wist dat die praktijken zich hier voordoen”. afstandsschot van Lubse, dat door inval- ler-doelman Mora tot hoekschop werd ver werkt. PSV opereerde slechts met twee spitsen (Deijkers en Postuma) en een zwaar bezet middenveld. Maar ondanks dat kon Bar celona in de beginfase toch vaak verschij nen in het strafschopgebied van de Eind hovenaren. Van der Kuylen en de zijnen kregen geen tijd om rustig uit te verdedi gen en leden bijzonder veel balverlies. Reeds in de eerste minuut gleed Cruijff, vooral in de eerste helft de grote uitblin ker, langs Poortvliet. Maar Cruijff kon niet meer bij de bal en liet zich toen maar theatraal vallen. Scheidsrechter Wurtz trapte niet in de truc. It. ide iing •t u >n? ite- to- CH Tegen het eind van het eerste bedrijf groeide het zelfvertrouwen van de Eindho venaren. Van der Kuylen - op dat moment onzichtbaar - bood zich nadrukkelijker aan en ook Willy van de Kerkhof kreeg meer greep op het middenveld. En toen PSV reeds na twee minuten in het tweede part door Deacy, ingevallen voor Postuma („Die jongen moet er nog doorheen”, aldus Rijvers), op 2-1 kwam, was het gebeurd met Barcelona. Michels: „We wisten dat PSV een uitge kookte ploeg is. Die jongens kunnen fout jes knap afstraffen, dat bleek wel bij dat doelpunt dat ze maakten. Er zat voor ons vanavond niet meer in. Barcelona heeft veel gegeven; veel kracht verbruikt. We hebben in ieder geval aangetoond, dat we in staat zijn een goede prestatie te leveren. Dit was het eindpunt. Verder kunnen we niet reiken. Het elftal is niet groots; toont te veel zwakke plekken. Dat moet gecom penseerd worden met hard werken. Het gevolg is wel dat een aantal jongens - Barcelona heeft de laatste maanden ge middeld drie wedstrijden per week afge werkt - op zijn tandvlees liep”. eens de slagvaardigheid en vindingrijk heid die Anderlecht meermalen aan de dag legde. Briljant was nochtans geenszins de ma nier waarop Anderlecht de Twentenaren poogde aan het wankelen te brengen. Het aantal werkelijk uitgespeelde scorings kansen was ook minimaal. De mogelijkhe den die de Belgen desondanks in ruime mate kregen, waren louter een gevolg van Twentse fouten. Nadat op die manier reeds kansen wa ren ontstaan voor Frank Vercauteren, Lu- do Coeck, die deze zomer in Barcelona van een chronische enkelblessure moet wor den afgeholpen, en Jean Thissen, was het na een half uur eindelijk raak, toen Arie Haan de cross-pass van de gevaarlijke Benny Nielsen met medewerking van Frans Thijssen kon verlengen. FC Twente dankte het vervolgens aan een sublieme redding van de uitstekende André van Gerven, dat een kopbal van Benny Nielsen - die daarvoor al een keer alleen voor Van Gerven was verschenen geen tweede treffer opleverde. Dat tweede doelpunt kwam er acht mi nuten na de rust alsnog. De manier waar op die treffer ontstond, was aan twijfel onderhevig (volgens de scheidsrechter haalde Harry Bruggink Francois van der Eist binnen het zestien-metergebied onder uit). Vanaf elf meter liet Rob Rensenbrink zich deze kans echter niet ontnemen om de opzienbarende finale-trilogie van Ander- lecht nog een extra dimensie te geven: 2-0. Pas daarna legde FC Twente de schroom van zich af en kwam de Twentse ploeg met de tot aanvoerder gebombar deerde Theo Pahlplatz (voor Epi Drost) zowaar nog dicht bij een tegentreffer, toen Frans Thijssen op de paal mikte. Hetzelfde was Benny Nielsen pal daarvoor overko men, na gaaf voorbereidend werk van de uitblinkende Rob Rensenbrink. AJACCIO. Aan één doelpunt heeft Bastia voldoende gehad om zich voor de eerste keer in het bestaan te plaatsen voor de finale van een van de Europese beker toernooien. Claude Papi, de Franse international, bracht in de 67e minuut het met 12.000 toeschouwers uitverkochte stadion op Corsica in alle staten van op winding door van buiten het strafschop gebied keihard raak te kogelen. mannen furieus aan te moedigen. Michels, die binnenkort zal horen of zijn contract met Barcelona wordt verlengd, had trou wens toch al geen minuut rust op de bank. Wat dat betreft lijkt het erop dat hij zijn nuchterheid toentertijd in Nederland heeft achtergelaten. Maar hoe fel Michels vanaf de kant ook te keer ging, Barcelona slaagde er niet in na die 2-0 door te drukken. Het was het geluk voor PSV, dat in het eerste half uur niets presteerde, uitgezonderd dan een hoekschop van Van der Kuylen, die door Brandts niet kon worden ingekopt omdat Amarillo hem de grond in boorde. En een A Rob Rensenbrink kopt in. Twentedoelman André van Gerven ziet het gevaar aankomen, Arie Haan (midden) kijkt gespannen toe. ■A Johnny Rep: Wel in de finale tegen PSV? Met die eliminatie leed de zoveelste po ging van FC Twente om internationale erkenning te krijgen, schipbreuk op een gemis aan voldoende persoonlijkheid en body in de ploeg. Natuurlijk, het is geen schande te worden geëlimineerd door een ploeg met zoveel individuele kwaliteit als Anderlecht bezit, maar zeker voor een trainer moet het inmiddels toch een trau matische ervaring zijn, wanneer niet uit sluitend die klasse, maar veel meer een gemis aan brutaliteit en flair doorslagge vend is. Dan schort er iets aan de eigen waarde van de ploeg, die het geloof in eigen kunnen niet op de momenten waar maakt, dat de prijzen worden verdeeld. De verspeelde landstitel bij Feyenoord, vier jaar geleden, het beker verlies in de finale tegen FC Den Haag, de UEFA- Cupnederlaag tegen Borussia Mönchen gladbach het jaar daarop en de moeizame winst in de verlenging op eerste-divi- sieclub PEC Zwolle vorig jaar in de vader landse bekerfinale, het zijn stuk voor stuk feiten die duidelijk wijzen op het onvol wassen karakter van deze ploeg. Het FC Twente van nu is sterk afhanke lijk van de inbreng van het trio Drost- Thijssen-Mühren, maar dat trio valt to taal weg zodra er werkelijk iets belang rijks op het spel staat. Dat lijkt ook de voornaamste oorzaak waardoor FC Twente, naast een te smal spelerspotenti- BARCELONA. De mooiste reactie in Spanje op de voetbalwedstrijd Barcelona- PSV kwam van de sportredactie van het Madrileense dagblad „Diario-16”. „Barcelona is nog geen Lourdes; met andere woorden: in Catalonië gebeuren geen wonderen, niet met behulp van Johan Cruijff en ook niet met de hulp van Rinus Michels”. De Madrileense pers, die eensgezind van mening was dat Barcelona het nooit tegen PSV kon halen, vond dat Johan Cruijff als een superster over het veld schoot en dat hij gedaan heeft wat hij kon. De Catalaanse pers vond over het algemeen dat Barcelona het veel beter had kunnen doen. Ook vond men in de stad Barcelona dat Cruijff toch wel meer uit deze wedstrijd had kunnen halen. Volgens diverse Catalaanse dagbladen had Johan Cruijff veel meer gebruik moeten maken van verrassingsuitvallen. Zowel de Catalaanse als de landelijke pers in Spanje waren het erover eens dat PSV in de tweede helft de juiste tactiek van de directe aanval had gevolgd. Unaniem had men grote bewondering voor het sterke moreel van de Eindhovense voetbalclub. Rijvers wilde ook één uitzondering maken voor een speler van Barcelona: Johan Cruijff. „Cruijff is nog steeds een enorme artiest. In twee betekenissen dan. Hij voetbalt niet alleen nog altijd uitstekend, maar bovendien slaagde hij er tot tweemaal toe in een strafschop de versieren met stuntwerk dat in Nederland al lang doorzien wordt”. Jan Poortvliet vond eveneens dat beide strafschoppen door Cruijff waren uitgelokt. Poort vliet: „Als ik ze veroorzaakt zou hebben, zou ik dat nu, na de wedstrijd, beslist wel willen toegeven. Maar het was echt niet zo. Cruijff weet de scheidsrechter echter verschrikke lijk goed te bespelen met woord en gebaar* een gegeven moment te bont in de ogen van Wurtz en ontvingen eveneens geel. PSV-aanvoerder Van der Kuylen: „Ik heb toch heel wat wedstrijden in m’n car rière gespeeld, maar wat er vanavond ge beurde heb ik nog niet eerder meege maakt. Op een gegeven moment zaten m’n ogen dicht met spuug. Dat heeft niets meer te maken met voetballen”. Deacy, die na een duw een tand door zijn lip had gekre gen en tevens een bloeduitstorting had opgelopen boven het oog en Brandts, die rondliep met een gezwollen wenkbrauw, waren de voorbeelden die het bewijs lever den hoe hard er wel was gestreden. Van Kraay: „Alles wat God verboden heeft, haalden die gasten uit. Schoppen, slaan en spugen, het was allemaal nog veel erger dan ik had verwacht”. Ondanks die intimidatiepogingen van de kant van Barcelona, hield PSV het hoofd redelijk koel. Zelfs kwam de ploeg bijna nog op 2-2, maar Deijkers zag zijn inzet door doelman Mora tot hoekschop ver werkt. Het deerde de Eindhovenaren ech- Alle Barcelona-aanvallen liepen via Cruijff, die zich duidelijk wilde revanche ren voor de fluitconcerten die hem in Eindhoven ten deel waren gevallen. Ama rillo en Asensi werden door de Nederlan der op maat bediend, maar het tweetal sprong erg nonchalant om met de moge lijkheden. In de negende minuut was het wel raak. Cruijff werd binnen de beruchte lijnen neergelegd door Poortvliet („niet ik duwde, maar hij”^ zie de PSV’er na af loop), waarna de Franse arbiter Wurtz na een aarzeling toch maar naar de stip wees. Vanaf elf meter het Rexach doelman Van Beveren volstrekt kansloos. De uitzinnige supporterschare bleef de favorieten aanmoedigen en zag de thuis club na 20 minuten op 2-0 komen door Fortes, die op lepe wijze de bal in de linkerbovenhoek deponeerde. „Toen zag ik het niet meer zitten”, gaf PSV’s laatste man Van Kraay na de wedstrijd ruiterlijk toe. En Poortvliet: „Toch wel geweldig wat I Hoe ver Barcelona nog verwijderd is van lenig belangrijk internationaal succes werd I gisteravond aangetoond door PSV. De I Eindhovenaren verloren weliswaar in het |Nou Camp (gevuld met 80.000 toeschou- Iwers) met 3-1, maar dat was voor de Cata- Ilanen bij lange na niet genoeg om over •dertien dagen aan te kunnen treden tegen [Bastia in de finale om de UEFA-Cup. I En toch lagen er kansen voor Barcelona I in het duel met PSV. Zeker toen de thuis- Iclub na 20 minuten op 2-0 kwam en PSV Istormrijp leek. Oefenmeester Michels had dat ook in de gaten en sprong na die Itweede treffer wild de dug-out uit om zijn I LIVERPOOL. Liverpool is opnieuw een te groot struikelblok gebleken voor Borussia Mönchengladbach. Elf maanden na de ondubbelzinnige 1-3 nederlaag in de finale van het toernooi om de meest be geerde Europacup, die der landskampioe nen, in Rome verslikte Borussia zich gis teravond wederom in de Engelse titelhou der. Deze keer zegevierde Liverpool in de tweede wedstrijd voor de halve finales voor het eigen fanatieke publiek met 3-0. Na de nederlaag in Mönchengladbach van twee weken geleden (1-2) was dit resultaat ruimschoots voldoende voor Liverpool zich te plaatsen voor de eindstrijd, die 10 mei in het Wembleystadion wordt ge houden. „Die Engelsen zullen wel als gekken gaan aanvallen”, voorspelde Rainer Bon hof somber. Hij kreeg gelijk. Onstuimig ging Liverpool naar voren en al in de zevende minuut moest de Westduitse ver dediging zwichten. Ray Kennedy kopte toen de bal uit een voorzet van de Schot Dalglish achter doelman Kleff (1-0). Met een bijzonder agressieve stijl bleef Liver pool de wedstrijd volledig beheersen. Het was dan ook geen wonder dat de Engelsen nog voor de rust de voorsprong konden vergroten. Kenny Dalglish, de lieveling van het publiek, schoot van even buiten het strafschopgebied raak. Dalglish had de bal met het hoofd op maat gekregen van Steve Heighway, die nauwelijks kon worden afgestopt door Berti Vogts. In de tweede helft bleek nog eens dat Borussiaspelers als Wohlers, Kulik, Del- 'Haye en Nielsen kennelijk aan het eind van hun seizoenslatijn zijn gekomen. Zij konden nauwelijks meer aanvaardbaar te genspel bieden. Borussia was niet bij machte op Anfield Road een doelpunt te produceren, iets waar trouwens nog geen enkele Westduitse club in de historie van het Europese bekervoetbal in geslaagd is. Liverpool was en bleef de beste ploeg. Toen Case er in de 55e minuut 3-0 van maakte kon Borussia alle hoop laten va ren. Het bleef bij 3-0 voor Liverpool, een volkomen verdiende overwinning voor de Engelsen, die bovendien erg tevreden kon den zijn over de recordrecette van 175.000 pond (ongeveer 720.000 gulden). En Cruijff over het spel van Barcelona: „Wij hebben vreselijk gejaagd. Maar om de zuiverheid in het spel te bewaren, moet je af en toe een rustperiode inlassen. Dat deed Ajax in zijn beste tijd ook; dan lekker de bal rondspelen. Maar daar zijn we met Barcelona nog niet aan toe. Wat PSV be treft, die ploeg is me tegengevallen. Wat hebben ze nou in die twee wedstrijden gepresteerd? In Eindhoven, toen ze na een kwartier op 2-0 stonden, hebben ze niets meer laten zien en hier in Barcelona heeft dat elftal geen moment aan aanvallen ge dacht”. Toen Barcelona na die treffer van Deacy in de gaten kreeg dat het voor een verloren zaak streed, gooiden de Catalanen het over een geheel andere boeg. Voor de pauze was Amarillo (na 31 minuten geblesseerd vervangen door Junajo) al tegen een gele kaart aangelopen, terwijl Fortes en Olmo in het tweede part het geel voorgeschoteld kregen van arbiter Wurtz. Duw-, smijt- en trekwerk waren aan de orde van de dag. Maar ook PSV liet zich niet altijd onbe tuigd. Deijkers en Deacy maakten het op Aanleiding tot het eerste doelpunt van Barcelona. Poortvliet brengt Cruijff „ten val en krijgt een penalty tegen, waaruit De Spaanse ploeg op 1-0 komt. Grasshoppers Zurich, dat de thuiswed strijd met 3-2 gewonnen had, leek af en toe meer op een Buster-Keatonlachfilm. Op een doorweekte grasmat het regende gisteren op Corsica onophoudelijk kwa men de 22 spelers tot de vreemdste caprio len. Bastia zonder de geblesseerde Johnnie Rep viel verwoed aan. De Zwitsers hielden onder aanvoering van uitblinkers Montad- don (voorstopper) en Berbig (doelman) koelbloedig stand. Tot de 67e minuut, toen Papi uit een afgeslagen hoekschop alsnog scoorde. Grasshoppers trok massaal ten aanval en kwam in de 86e minuut nog dichtbij dé gelijkmaker. Een kopbal van Montaddon werd met een wonderbaarlij ke save gekeerd door de Corsicaanse doel man Hiard, waarmee hij zijn ploeg be hoedde voor uitschakeling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiim -x»' ;:-x w

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25