Coach Van het Nederend optimistisch WK SOFTBAL NIET IN JAPAN FC GRAETZ OP WEG NAAR HOOFDKLASSE LBILEUMRACES IN HET KOMENDE WEEKEINDE Circuit Zandvoort bestaat dertig jaar zaalvoetbal Nog plaats UITSLAGEN Politieke problemen oorzaak afgelasting L 1 Lekkere koffie is er op gebrand om met Melitta gezet te worden. DAMIATE EXTRA LIPS AUTOTRON DRUNEN EDO ZATERDAG TEGEN UNITAS f49.50 F I 8 SPORT 0 N D E R D A G 1 3 19 7 8 APRIL N naar Reisschema LlLLt In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto te Haarlem organi seren wij een dagtocht op zondag 23 april a.s. Ai I 4 Opstapplaatsen (met vertrektijden) Want bij Melitta maken ze\<^> het betere filterpapier Ze hebben ’t nog zelf uitgevonden ook. Melitta haalt dan ook ’t beste uit uw koffie, welk koffiezetapparaat u ook gebruikt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Van onze softbalmedewerker) v 3 plaatsje op het duinterrein en 7,50 voor een tribuneplaats. vertrokken de racewagens tijdens de eerste wedstrijd op het circuit van Zandvoort (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en 23- koffiepauze in Terheyden; ±18.00 uur: diner in Nieuwkuyk. Het vervoer per luxe touringcar, eenmaal gratis koffie met gebak, de lunch, entree voor X Autotron, en diner, zijn bij de prijs inbegrepen zijn verkrijgbaar bij al onze kantoren. Kaarten a Haarlems Dagblad: raar a>an Desgevraagd verklaarde secretaris-pen- ingmeester Don Proter, dat de Japanse •ganisatoren besloten hadden het toer ooi terug te geven, omdat oorzaken bui- m hun schuld het doorgaan niet mogelijk laakten. Oorzaken, die door Porter om- ihreven werden als „politieke proble- len”. Porter doelde daarbij op communis- sch China, dat al eerder de wens te ken- en gaf aan de titelstrijd te willen deelne- len, maar daarbij van de ISF eiste dat aiwan van deelname zou worden uitge- oten. Een voor de ISF onacceptabele eis. Porter: „Taiwan is tot op heden de aan- igane verplichtingen altijd nagekomen De Typhoon: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: en wij zien derhalve geen reden om in te gaan op de eis van China” Dat China er desalniettemin in geslaagd is het toernooi (voorlopig)~niet te laten doorgaan vloeit voort uit het feit, dat Japan bedreigd werd met het verbreken van de economische banden. Gerechtvaardigd is de vraag waarom de ISF eerdere geruchten om trent de Japanse moeilijkheden niet gron diger onderzocht heeft. Nu staat de ISF voor de moeilijke taak om voor een goed alternatief te zorgen. Een oplossing, die lijkt te wijzen in de richting van EI Salvador. Uiterlijk 21 april zal de ISF nu een beslissing nemen. Porter brengt dan een bezoek aan dit Midden- amerikaanse land en zal de daar aanwezi ge mogelijkheden onderzoeken. Porter weer: „De tijd van voorbereiding is kort en het zal uiterst moeilijk zijn de titelstrijd nog rond te krijgen. We zullen echter onze uiterste best doen”. Houtkamp: „Ook in El Salvador moeten we onze vijfde plaats van Stratford probe ren waar te maken Bovendien zijn we aan onze stand verplicht te bewijzen, dat de trip naar Arizona niet voor mets is ge weest. Het werkklimaat is er niet eenvou diger op geworden, maar al in het verleden heeft de huidige ploeg bewezen juist onder moeilijke omstandigheden tot de beste prestaties te kunnen komen". dor (eind oktoger-begin november) moet Nol Houtkamp zien op te lossen Hij zal de komende maanden moeten werken aan de verwerking van deze teleurstelling Daar naast moet hij zorgen, dat de ploeg na een inspannend seizoen, toch gemotiveerd aan de start verschiint lini- i is (Van een medewerker) HAARLEM. De wedstrijd tussen Ujii- tas en EDO in de hoofdklasse A van het amateurvoetbal wordt op verzoek van de thuisclub reeds zaterdagmiddag gespeeld en begint om 16.45 uur. Al ver voor de zevende augustus 1948, toen de eerste race op het circuit van Zandvoort plaatsvond, bestonden er plan nen om tot een racebaan in Nederland te komen. Al in het begin van deze eeuw hadden Italië (Monza), Frankrijk (Mont- Ihéry) en Engeland (Brooklands) een cir cuit. Het ingenieursbureau Buvani onder zocht in 1930 voor het eerst serieus, of zo’n racebaan ook in Nederland te verwezenlij ken was. Er bestonden toen plannen om in de buurt van Apeldoorn of Arnhem (op het landgoed Johannahoeve) een baan aan te leggen. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De races, die het komende weekeinde op het circuit van Zandvoort worden gehouden, staan geheel in het teken van het 25-jarig bestaan van de Nederland se Autorensportvereniging en het 30-jarig jubileum van het circuit. Ter gelegenheid hiervan zijn de toegangsprijzen hetzelfde als in 1948, dat wil zeggen 2,50 voor een „Nieuwe clubs zouden zich echter wel moeten aanpassen aan de nieuwe regels”, vindt Henk van het Nederend die als debuterend zaalvoetbalcoach met zijn team dit jaar hoge ogen gooit en volgende maand ook nog de wissel- prijs gaat verdedigen in het zaalvoet- baltoernooi, dat Zandvoortmeeuwen organiseert in de Zandvoortse Spor thal. Van EDO heeft men dit verzoek van Unitas zonder meer ingewilligd. De gast heren uit Gorinchem schijnen volop in de festiviteiten te zitten rond het 80-jarige bestaan. Het is daarom triest voor de vroe gere club van oud-international Frank Wels dat in het jubileumjaar tot degrade ren is gedoemd. Bij EDO stapt masseur-verzorger Bert v.d. Wiel aan het eind van dit seizoen op. Met hem vertrekt ook Kappenberg als trainer-begeleider van het interregionale jeugdelftal. Beiden zijn vijf seizoenen bij EDO in dienst geweest en vertrekken in de beste harmonie. 0KLAHOMO CITY/HAARLEM. Vol trekt onverwachts is gisteren de medede- jng, dat de wereldkampioenschappen Lftbal in Japan geen doorgang zullen pinden, als een bom in het Nederlandse Lftbalwereldje ingeslagen. Een bericht, jat bondscoach Nol Houtkamp niet alleen Laangenaam verraste, maar dat ook hij venals de speelsters en het bestuur van e KNBSB uit een dagblad moesten ver enten. Oorzaak van dit alles: een persbe- icht, dat ons land bereikte via het secre- iriaat van de Internationale Softbal Fe- eratie uit Oklahoma City. Naast coach Houtkamp was ook bonds- secretaris Theo Vleeshouwer onaange naam verrast „Nog op 2 februari heb ik een officieel schrijven van de Japanse organisatoren gehad omtrent het kampi oenschap. Niets wees op problemen. En juist nu van onze kant alles geregeld is komt deze mededeling”. Over de wijze van informatie door de ISF is Vleeshhouwer evenmin te spreken. „Een typisch voor beeld van Amerikaanse voortvarendheid". De vraag of Nederland eventueel in El Salvador zal deelnemen wil de bondsse- cretaris graag bevestigend beantwoorden. „Als het team representatief is, staat niets deelname in de weg. We kunnen moeilijk op een dergelijk internationaal evenement ontbreken. Gaan we niet dan zijn alle inspanningen ten aanzien van Arizona voor niets geweest”. Een groot deel van de problemen ver bonden aan de verschuiving naar El Salva- Wanneer op 25 april de wedstrijd tegen Bloemendaal in een overwinning eindigt kan Van het Nederend zich op gaan maken voor de strijd in de hoofd klasse, iets waar de coach met een groot vertrouwen naar uitkijkt. „Ik zie het wel zitten met dit team. We hebben een sterke kern en met wat aanvulling zullen we een goed figuur kunnen slaan. Spelers als Henk van Ingen, Ton Smit, Cees Bilderbeek en mijn broer Ron vormen een hechte eenheid, te meer daar drie van de vier ook nog samen in RCH spelen en elkaar dus door en door kennen”. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplein (Haarlem Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Westzijde 23 - Zaandam; Wandelweg 34 - Wormerveer Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Plaatskaarten voor deze dagtochten zijn tevens verkrijgbaar bij het reisbureau NZH- Cebuto, Stationsplein perron D te Haarlem. Lips Autotron, op 1 juli 1972 officieel geopend, is een permanente tentoostelling met de old time automobiel als hoofdthema. De gebouwen, in Brabantse boerderijstijl uitge voerd, zijn het geesteskind van Anton Pieck. De geëxposeerde kollektie old timers, ongeveer 220 stuks (109 verschillende merken), gaat door voor een der mooiste ter wereld. Belangrijke stap in de totstandkoming van een racebaan is de actie van de toen malige burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen. Hij was enthousiast geworden voor een baan in zijn eigen badplaats door de vroegere boulevardra ces in Scheveningen en andere buitenland se vakantieoorden. De KNAC toonde zich ook geïnteresseerd en zo werd in 1938 een 2284 meter lange baan aangelegd. Op 3 juni viel de vlag voor de eerste autorace in Nederland. Onder de aanwezigen bevond zich ZKH Prins Bernhard. Nortier won in een BMW. In het thans lopende seizoen werd besloten met een reserveteam in te schrijven, wat tot gevolg had dat de coach van het eerste zijn taak niet meer kon behartigen, doordat hij in het twee de team het doel ging verdedigen. Zijn opvolger werd Henk van het Nederend, die nu met zijn team op de rand van de hoogste afdeling staat. 8.15 uur Beverwijk - voor ingang station NS 8.25 uur IJmuiden - NZH-bushalte „Marktplein voor het postkantoor. 8.45 uur Haarlem - Stationsplein perron K 9.00 uur Haarlem - parkeerterrein winkelcentrum Schalkwijk t/o kantoor Haarlems Dagblad. 8.15 uur Krommenie - voor ingang station NS 8.30 uur Zaandam - Typhoongebouw, Westzijde De crisisjaren echter maakten geld schieters huiverig om aan een dergelijk project mee te werken. In 1937 werd de stichting Nederlandse Auto- en motoren banen opgericht. Op 18 december 1936 kwam de Nederlande Auto Race Club tot stand, die bijeenkomsten belegde, films draaide en het racen propageerde in Ne derland. Een van de stimulerende krach ten was J. B. Hugenholtz. Nog steeds Was er echter geen circuit in Nederland. Is de krachtsverhouding tussen hoofd- en eerste klasse niet erg groot? „In het afgelopen seizoen werd in de (Van een medewerker) HAARLEM. De FC Graetz organi seert in de maand augustus de strijd om het kampioenschap van Haarlem. Voor dit toernooi, waaraan uitsluitend teams uit de gemeente Haarlem mogen deelnemen, kunnen nog een aantal te ams worden ingeschreven. Dit kan ge beuren bij de heer M. Bloem, Spaarn- damseweg 630, Haarlem. Telefoon 379230. Verzamelaar en eigenaar is de heer M. Lips, die tevens oprichter is van Lips B.V., een groot internationaal bedrijf met als voornaamste produkt: de scheepsschroeven en Lips Aluminium, waarvan de naam recentelijk is gewijzigd in Alcoa Nederland B V. Dwalend door Lips Autotron komt de bezoeker in kontakt met negentiende-eeuwse vervoersmid delen, die toen net zo’n opzien baarden als de eerste maanlanding een aantal jaren terug. Wanneer men de degelijke konstrukties van b.v. de Spijkers, Rolls Royces, Mercedessen en Renaults, ziet, weet men waarom ze zo gemakkelijk de tand des tijds weerstaan hebben. Een van de bijzonderheden van Lips Autotron is, dat alle tentoongestelde automobielen, waarvan het grootste deel in „eigen huis” gerestaureerd is, kunnen rijden. De Tweede Wereldoorlog was geen belem mering voor burgemeester Van Alphen om de plannen voor een circuit verder te ontwikkelen. Er werd een terrein gevon den in de duinen ten noorden van de badplaats. Van Alphen ontwierp een wan delweg, waarop geraced kon worden en uit het buitenland kwamen adviezen, hoe men de zaak het beste kon aanpakken. In de jaren direct na de oorlog was Nederland meer bezig met de wederop bouw dan met het bouwen van een autocir cuit, waardoor de ontwikkelingen in Zand voort stagneerden. Pas in 1948 kwam er weer schot in de zaak, toen Van Alphen opgevolgd werd door Mr. H. M. van Fene- ma. Fenema zet „Den Haag” onder druk en hij kreeg gedaan, dat er een wegdek Haarlem (Kennemer sporthal): tweede klas C: Hempie Hempie-FC Beek 1-3; Geel Wit- Blom Boy 1-1; DVS-CBS 5-5; Vermande zn.- Telefonia 3-2; res. eerste klas B: DGX Smul 2- Geel Wit 2 3-3; res. tweede klas C: DVS 2-De Mon 2 2-2; res. derde klas E: RCH 2-Martin de Vries 2 5-2; DVS 4-Loek Anderson 3 0-10; Onze Gezellen 2-Aurora ’75 3 1-2; North End 2-DSC ’74 4 4-4. Hillegon: eerste klas C: Buikx Sport-Palet Entege 3^t; tweede klas E: De Mon-Bakker zh. 5-1; res. derde klas J: Lansing Bagnal 2- De Mon 3 0-11; Concordia 2-VrouWentroost 2 5-3; res. derde klas K: Vanka 2-De Krim 2 4-2. Nieuw-Vennep: eerste klas C: De Krim- Wilho 6-3; derde klas H: Meervogels-’t Karre- wiel 3-3; derde klas J: SCW-Zandvoort ’75 6- 3; res. derde klas J: J. M. Bakker 2-Zand- voortmeeuwen 2 7-0. Beverwijk: derde klas B: Slot Assum- burgh-Waasdorp 2-5; Korsie Boys-’t Keiltje 4- 3; Vergulde Wagen-Esso Heemskerk 1-3; Bes- seling Boys-GBO Sport 6-1res. eerste klas A: Fransen Schoot 2-STC 2 3-2; Sport Schoone 3-Sport Schoone 2 1-2. Heemskerk: tweede klas A: WBH-De Ezel 0-3; CVG-RobSlob2-l; Jutters-BlackBirds 1- 1De Klok-Griffioens 3-1Heemskerk-’t Har tje 3-6; derde klas B: Nijman S.-Wijk aan Duin 4-4. Haarlem (Kennemer sporthal): tweede klas D: FC Lootsma-Komduur 2-3; FC Luykx- Internationaal 1-3; Van Meeuwen BC-Van Essen Boys 4-4; Tum Tum-FC Schaaper 1-2; derde klas E: Fluor-Vermeer Vr. 1-6; res. eerste klas B: Bloemendaal 2-Kennemerland 2 2-2; IJmond ’73 2-De Kleine Beurs 2 5-1; res. derde klas D. Ripperda 2-De Brug 2 1-1Van Meeuwen BC 2-DSS 3 3-5; Haarlem-Geel Wit 3 1-8. Haarlem (Spaarnehal): res. tweede klas C: Spaarnevogels 2-Aurora ’75 2 0-3; res. derde klas F: Geel Wit 4-DVS 5 4-5; Blom Boys 2- Figee 3 1-3; Ripperda 3-HFC 2 5-2; res. derde klas G: SC Kinheim 2-Aurora ’75 4 3-4. werd geplaatst in de duinen, plus tribunes en pits. Het circuit was eindelijk daar en op 7 augustus 1948 vond de eerste race plaats op de huidige baan. Er werd in hetzelfde jaar een Stichting Sport en Toerisme opgericht, met Hugen holtz als adviseur, van de gemeente. Hu genholtz werd een jaar later benoemd tot directeur van de Stichting. Dat is hij geble ven tot 1974, waarna hij werd opgevolgd door de huidige directeur van het circuit van Zandvoort, Johan Beerepoot. In die 30 jaar vanaf 1948 is er heel wat veranderd aan het circuit. De pits zijn helemaal gemoderniseerd, terwijl de baan al ciiverse keren is geasfalteerd. Ook op het gebied van veiligheid is veel gedaan. De baan heeft ook buiten de grenzen een grote naam opgebouwd, vooral door toe doen van de jaarlijks terugkerende For mule 1-races, die elk seizoen weer tiendui zenden naar de baan trekken. Door autosportminnend Nederland is de aanleg van het circuit altijd enorm toege juicht, maar in de loop der jaren is „Zand voort” ook aan kritiek onderhevig ge weest. De Zandvoortse Raad nam in 1970 het principe-besluit, om het circuit op te heffen. Die beslissing werd in 1973 terug gedraaid, zij het dat er beperkende bepa lingen werden opgelegd, met betrekking tot racedagen, trainingsuren en de tijdstip pen, waarop getraind mocht worden. Het anti-circuitcomité voert al jaren een ge vecht voor opheffing van de racebaan met gebruikmaking van alle juridische midde len. Van de zomer dient een hoger beroep tegen het circuit voor het gerechtshof in Amsterdam. Twee jaar geleden stelde mi nister Vorrink een gemengde studiecom missie samen, die onder meer de geluids hinder en de economische effecten van het circuit bekijkt. Binnen twee maanden komt deze commissie met een eindrapport. De Formule Ford 2000 is de eerste groep, die het komende weekeinde aan de start verschijnt. Een dag later (zondag) volgen diverse wedstrijden om het Neder lands en Benelux kampioenschap, waar onder de Renaults 5, Formule Vee en historische ren- en sportwagens. Bij aankoop van plaatskaarten geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken De gewenste opstapplaats wordt op uw kaart vermeld U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. ±10.15 uur: koffiepauze in Terheyden; ±12.30 uur: lunch in Oisterwijk; ±14.30 uur: autotron Drunen, bezoek tentoonstelling, alsmede die van de expositie over de „ontwikkeling van de luchtvaart”, en over „50 jaar DAF-trucks’; HAARLEM. Eén van de drie clubs, die volgend seizoen de hoofdklasse waarschijnlijk zullen completeren is het Haarlemse FC Graetz. De vereni ging werd in 1971 door een stel vrienden opgericht onder de naam Lucky Stars, die zaalvoetbal wilden gaan spelen. Minne Bloem en Jan van Denzen waren de grote drijfkrachten van deze groep. Bloem was tot aan het vorig seizoen de coach van de club die maar een team binnen de lijnen bracht. Vooralsnog wachten Houtkamp en Schuitenmaker echter 21 april af. De dag waarop de beslissing zal vallen of het wereldkampioenschap inderdaad door gaat en zo ja, waar. Pas dan kunnen Houtkamp en de selectie aan de slag. Dan ook mag het bestuur zijn hoofd buigen over de problematiek, die door geselec teerde speelsters, die in hun eindexamen- jaar zitten, ongetwijfeld zal worden aan gedragen, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ hoofdklasse vaak behoudend gespeeld. Vorig seizoen bijvoorbeeld speelde Score in de eerste klasse net zoals alle andere ploegen een aanvallende partij voetbal. In de hoofdklasse moeten ook zij zich aanpassen aan de behoudende speelwijze en ook wij zullen daar niet onderuit komen. Het wordt de nieuwe lingen als het ware opgedrongen”, kwa lificeert Henk van het Nederend het verschil tussen beide afdelingen. Een andere zaak die de zaalvoetbalverenigingen op het ogeblik bezighoudt is de plaats op het shirt waar de verenigingsnaam moet worden geplaatst en de grootte van de letter, waarin dit dient te gebeuren. „Het is voor de kleinere clubs vaak een grote uitgave om nieuwe shirts aan te schaf fen. Het zou daarom redelijk zijn de overgangsregel in te voeren zoals deze op de laatste vergaderingen is aangeno men. Wat inhoudt dat het afdelingsbe stuur dispensatie kan verlenen voor hooguit een periode van twee jaar”. 'w.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29