Polemoloog prof. B.V. Röling: RUIL VAN NEUTRONENBOM TEGEN TUSSEN MOSLIMS EN CHRISTENEN Indonesische arresteren Carter prijst brugfunctie van Roemeense president Carter hernieuwt Europees parlement bepleit energie-offensief samenwerking tegen terreur Gesprek met leiders Patriottisch Front regering laat intellectuelen Bevrijdingsfront van Eritrea SS-20-RAKET ZOU NIET JUIST ZIJN bereid te praten. „Sjevtsjenko wil zijn functie neerleggen” Protesten Secretaris-generaal Waldheim: Bezoek Komend weekeinde: Motor Hr 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 1 3 19 7 8 APRIL ntje antse ngen jners heeft 'igen. geld, en of ld op 1. De ngen epro- oek ing ach- Ke- aan Van erlid ivijs- ing ol in zich be- irec- bu- >are- )UW, gen. jaar gen, n de eeds >ek »rat ario rgd slag 1 gis- toen agd ?hte- t om i aan en mikt zijn n de BEIROET (AP). Leden van de Arabische vredesmacht hebben met tanks en raketten de elkaar bevechtende moslims en christenen bestookt gedurende de vierde dag van de ongèregeldheden in Beiroet. Gisterochtend waren er 21 mensen gedood en meer dan 90 gewond, aldus een plaatselijk politierapport. w lag nde ilde van 'ens j de ioeg aan. ner- weg ids- nen het Zeel reid MV (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Secretaris-generaal van de VN, Wald- (Van onze redactie buitenland) ■i (Van onze redactie buitenland) Zij zullen dan ontvangen worden door zowel de uit voerende raad, als het pas geformeerde kabinet. Dins dag werd de benoeming be- Namens de VN is meegedeeld dat Wald heim dit weekeinde in Wenen zal zijn en dan naar het Midden-Oosten gaat. Hij zal op tijd in New York terug zijn voor het bij wonen van een speciale Vergadering van de Assemblee over het toekennen van gelden aan de vredesmacht der VN in Libanon. Die bijeenkomst begint op 20 april. Bij de explosie verloren 12 personen het leven en kwamen dodelijke radio-actieve deeltjes vrij, aldus een officiële Syrische verklaring, welke werd verspreid door het Syrische Arabische persbureau. Syrië heeft bij de vredesmacht van de Verenigde Naties op de hoogvlakten van Golan een klacht ingediend. Het beschul digt Israel van een „barbaarse en wreed aardige schending van internationale be palingen tegen het gebruik van dergelijke atoomcellen op burgerterrein”. Ook bij het ministerie van defensie lijkt men overigens geen voorstander te zijn van een ruil van de neutronenbom tegen de nieuwe Russische strategische raket. Kolonel G.C. Berkhof van de De- fensiestaf verklaarde op de bijeenkomst dat ruilen van de neutronenbom tegen Russische concessies wel nagestreefd moet worden, maar dan niet tegen de SS- 20-raket. „Je moet geen appelen tegen peren willen ruilen”, zo zei hij. Volgens Berkhof zijn' wederzijdse af spraken over het produceren van deze neutronenwapens overigens uit westelijk Journalisten die toestem ming hebben gekregen de vrijlating bij te wonen mo gen geen verslag doen van de omstandigheden waar onder de gevangenen ver keerden. Minister van Jus titie Claypole verklaarde de beperking door te zeg gen dat de bestaande wet ten dit niet toestaan. Het parlement deed dit naar aanleiding van de ontvoering van de oud-premier Aldo Moro, die al bijna vier weken gevangen wordt gehouden door de Rode Brigades. oogpunt niet reëel. De neutronenbom is door het Westen juist bedoeld als wapen tegen de grote tankovermacht van het Oostblok. Voor de Russen geldt dat argu ment echter nauwelijks. Beter zou daar om zijn de neutronenbom uit te ruilen tegen een vermindering van de Russi sche tankstrijdkrachten. Prof. Röling noemde overigens het idee dat de Russen het Westen zullen aanval len „waanzinnig”. Volgens de Groningse hoogleraar moet men wel een hele goede reden hebben om een militaire alliantie, met meer dan een half miljard mensen, Carter uitte vooral lof over de rol die Ceaucescu gespeeld heeft bij het bevor deren van de directe vredesonderhan delingen tussen Israel en Egypte. die tot de tanden bewapend is, aan te vallen. „En die reden is er niet”. En Röling gelooft er niet in dat de Russen zomaar een massale aanvalsoorlog zul len ontketenen. Bovendien verwijt Röling het Westen de motor te zijn van de bewapeningswed loop. Alle nieuwe ontwikkelingen op wa- pengebied blijken steeds eerst door het Westen te zijn gedaan, waarna het War- schau-pact meestal pas enkele jaren later volgde. Het af zien van de neutronenbom Gevraagd wat hij zou doen wanneer Sjevtsjenko van gedachten zou veranderen en erop zou staan zijn dienstverband tot 1980 te volbrengen, antwoordde Waldheim dat hij zijn rechtskundig adviseur al opdracht heeft gegeven een standpunt voor te bereiden. GENÈVE (AP). Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren in een vraaggesprek met een Zwitserse radioverslaggever gezegd dat zijn Russische medewerker Arkady Sjevtsjenko van plan is zijn functie bij de V.N. neer te leggen en in de Verenigde Staten te blijven. Hij zei dat de Rus zijn secretariaat telefonisch van zijn voornemen op de hoogte heeft gesteld en hem een brief heeft gezonden. „Sjevtsjenko heeft mij al laten doorschemeren dat hij wil stoppen”, zei Waldheim. „Hij wil enige opheldering met betrekking tot zijn contract, maar ik heb de indruk dat hij wil stoppen. Onder deze omstandigheden wordt dit een zaak tussen de regeringen van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten”. „Dit is geen provocatie, men heeft hem er niet in laten lopen en hij wordt niet in dit land vastgehouden”, verklaarde woordvoerder Tom Reston. Waldheim, die zei dat hij inmiddels van het Russische standpunt terzake op de hoogte is gesteld, herhaalde dat Sjevtsjenko had gesproken van „geschillen tussen hem en de Russische regering”. In zijn telefoongesprek met het secretariaat van de V.N. heeft de Rus gezegd in de Verenigde Staten te willen blijven, aldus Waldheim. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren met de meeste nadruk een Russische verklaring van de hand gewezen als zou het verdwijnen van Sjevtsjenko een provocatie zijn en dat de man zelf tegen zijn zin wordt vastgehouden. Dit deelde de Deense minister van Buitenlandse Zaken Ander sen, in zijn functie van voorzitter van de EEG-ministerraad, aan het Europees parlement mee. Deskundigen uit de EEG-landen komen over tien dagen in de Deense hoofdstad bijeen om zich over het probleem te buigen. De leiders van de twee grootste fracties in het parlement, de Westduitsers Ludwig Fellermaier (socialist) en Egion Klepsch (christen-democraat) leverden gisteren scherpe kritiek op het besluit van de Amerikaanse regering dat ertoe kan leiden dat de levering van Amerikaans verrijkt uranium aan West-Europa opnieuw wordt gestaakt. In de Verenigde Staten is vorige maand een wet van kracht geworden die beoogt de controle op het gébruik van door Ameri ka geleverd uranium en eventuele doorlevering aan derde landen te verscherpen, teneinde de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. De Deense minister Andersen verklaarde in het parlement ervan overtuigd te zijn dat „een positieve, voor alle landen aanvaardbare” oplossing zal kunnen worden gevonden. Hij dacht hierbij kennelijk ook aan Frankrijk, dat heeft laten blijken verscherpte Amerikaanse controle als een onaanvaardbare in menging in Europese zaken te beschouwen. is volgens hem een middel om die ont wikkeling nu eens te stoppen. De Rotterdamse hoogleraar in de ra- dio-biologie, prof. dr. D.W. van Bekkum, een erkend deskundige op het terrein van radio-actieve straling in Nederland, stelde op de bijeenkomst dat de mensen nog veel te weinig weten van de biologi sche gevolgen van de neutronenbom. De neutronenbom is een gevolg van weten schappelijke onderzoeken, maar we mo gen daar de wetenschap niet op aankij ken, zo zei hij. Niet het fundamentele onderzoek kan kwaad, maar de toepas- sing daarvan, want die moeten we ter discussie stellen. Dat door de weten schappelijke wereld nooit tegen andere atoomwapens is geprotesteerd, komt vol gens hem voort uit het feit dat die gedu rende de Tweede Wereldoorlog in het geheim zijn ontwikkeld en er plotseling waren. Aan de introductie van de neutro nenbom is nu echter een zeer publieke discussie vooraf gegaan, waarin ook de wetenschappers zich hebben gemengd. Behalve van prof. Van Bekkum en prof. Röling staan in het boekwerkje (voor 6,50 verkrijgbaar via uitgeverij Libresso, postbus 23, Deventer) bijdra gen van drs. G.J. Aupers en dr. J. Melle- ma (overde algemene kemwapenont- wikkeling), van dr. O. L. Wolthuis (over chemische wapens) en van dr. J. L. F. Gerbrandy (over biologische wapens). Het boekje bevat uitgebreide beschou wingen over gebruik en werking van de neutronenbom. Dat het alleen kritische geluiden bevat is een gevolg van hét feit dat het ministerie van Defensie ten tijde van de sluitingsdatum voor de bijdragen nog niet met een eigen standpunt naar buiten wilde treden. Carter had dinsdagavond en gisteren een gesprek met de gezamenlijke Congres commissie die deze verschillen moet weg werken. Tegelijkertijd, „bewerkte” James Schlesinger, de minister voor Energieza- ken, een aantal invloedrijke Congresleden. Een republikeinse afgevaardigde, Cla rence Brown, zei na de besprekingen de indruk te hebben dat Carter op het mo ment bereid is elk compromis dat in de commissie wordt breikt, te steunen. Het uitblijven van dé aanvaarding van het energieprogramma heeft bijgedragen aan een versnelde koersdaling van de dol lar. Van diverse kanten is er bij de VS op aangedrongen eindelijk eens vaart te zet ten achter de procedure. Een hoge regeringsfunctionaris heeft verklaard dat Djoenaidi te maken had met een anti-regerinsbeweging op het Instituut van Technologie van Ban doeng. Eerder had hij al toespraken gehouden tijdens verschillende studen ten samenkomsten öp universiteiten, en kritische artikelen geschreven. Soeharto nam geen leden van de PPP op in zijn kabinet omdat deze partij felle kritiek had geleverd op de rége- ringspolitiek tijdens de zitting van het Volkscongres. Het was de eerste keer in een periode van tien jaar dat de PPP door Soeharto van regeringsdeelne- ming werd uitgesloten. Volgens poli tieke waarnemers schijnt de Indonesi sche regering vastbesloten te zijn de partij van de Moslems krachtig aan te pakken. Admiraal Soedomo, hoofd van de Veiligheidsdienst, heeft meegedeeld dat bijna alle onlangs gearresteerde studenten weer zijn vrijgelaten. Vijftig studentenleiders en 100 andere activis ten zullen berecht worden voor hun aandeel in de campagnes tegen de rege ring. De drie die nu vastzitten zijn: Mah- bub Genaidi, plaatsvervangend secre taris-generaal van de PPP, voormalig voorzitter van de Indonesische journa listenvereniging en bekend dagblad- criticus, professor Ismain Soeni, rec- tor-magnificus van de Moslim-universi- teit Moehammadiya en de gepensio neerde generaal Soetomo, die in 1945 tegen het Nederlandse bewind streed. Professor Soeni heeft eerder dit jaar al enige tijd vastgezeten. Het was in de periode van protesten tegen de herver kiezing van president Soeharto. Soeni had verklaard dat enkele generaals van het Indonesische leger zich op onwetti ge wijze hadden verrijkt. Hare crijk, d en r van e Sri -dam adha sek- sveer Hare ihan- dag den het nin- ’en- ter- het i op ver- DAR ES SALAAM, SA LISBURY. Het komende weekeinde zullen de lei ders van het Rhodesische Patriottisch Front, Robert Moegabe en Joshua Nko- mo, in Tanzania bespre kingen voeren met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de VS en Groot- Brittannië, Cyrus Vance en David Owen. CAIRO (DPA). Het bevrijdings front van Eritrea is bereid met de Ethiopische regering te onderhande len, wanneer deze voldoet aan vijf voorwaarden. Dit wordt gezegd in een verklaring, die gisteren in Cairo gepu bliceerd werd door de volksbevrij- dingskrachten. f De regering van Ethiopië moet het zelfbeschikkingsrecht van het Eritrese volk erkennen en bereid zijn met „ver tegenwoordigers van de Eritrese revo lutie” te onderhandelen, omdat die de wettige vertegenwoordigers van Eri trea zijn. Voorts moet er een volksreferendum komen onder supervisie van de VN, de „Organisatie voor Afrikaanse Een- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als wij van de Russen vragen om in ruil voor het afzien van de neutronenbom af te zien van de invoe ring van de nieuwe strategische SS-20- raket, dan is dat een oneerlijk voorstel. Bovendien zou het Westen eerst eens positief moeten reageren op de verzoe ken van de Russen om een algeheel ver bod op het beproeven van kernwapens in te stellen. Die mening verkondigde de bekende Groningse polemoloog prof. mr. B. V. A. Röling gisteren in Utrecht op een bijeen komst ter gelegenheid van de presentatie van het door de Stichting Bioweten- schappen en Maatschappij in Leiden uit gegeven brochure „Neutronenbom, wa pentuig in opspraak”. Volgens Röling betekent een invoering van de neutro nenbom dat de Russen niet anders kun nen doen dan er zelf ook een te ontwikke len. De ontwapeningsbesprekingen wor den daardoor opnieuw getorpedeerd, zo vindt hij. Röling zei het dan ook te be treuren dah president Carter geen defini tief „neen” tegen de neutronenbom heeft laten horen. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft dinsdag en gisteren nieuwe stappen on dernomen om de aanvaarding van zijn energieprogramma door het congres te bespoedigen. De aanvaarding van de voorstellen wordt al geruime tijd opge houden doordat het Huis van Afgevaar digden en de Senaat verschillend bijge schaafde versies van het programma heb ben aangenomen. mrat gna- dier >n in. r de »t zo ;rke- n die zijn itten 1973 aren F' or de 1, het eling 1 dan n het mers ireau an de tking alijke er in eren n de sec- ’ele- ïoek ffer. ver- Het Front zou, aldus de diplomaten, niet meer ge kant zijn tegen de aanwe zigheid van een vredes- was iona- n le lt de nten. e en 1 120 Generaal Soetomo, bekend onder de naam Bong Tomo, werd ook al eerder voor korte tijd vastgehouden, omdat hij de onrust op de universiteitsterreinen zou hebben aangewakkerd. Het is de eerste keer dat de Indonesi sche autoriteiten tot arrestaties zijn overgegaan na de vorming van een nieuwe regering door president Soe harto. Deze werd vorige maand voor een derde ambtstermijn tot president herkozen. De Syrische regering heeft Israel er gis teren van beschuldigd het conflict in het Midden-Oosten ernstig te verscherpen. Aanleiding hiertoe was het plaatsen van een op atoomcellen werkende radio-ont- vanger op Syrisch grondgebied bij de tele foonkabel van Amman naar Damascus, die op 1 april tot ontploffing kwam, toen Syrische militairen het apparaat aan een onderzoek wilden onderwerpen. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft drie vooraanstaande intellectuelen, onder wie een topfunc tionaris van de Islamitische Partij PPP, laten arresteren. Ze zijn aange houden op last van procureur-generaal Ali Said. heid” en de „Arabische Liga”. Bij dit referendum moet het Eritrese volk kunnen kiezen tussen volledige onaf hankelijkheid, een confederatie met Ethiopië of volledige aansluiting bij Ethiopië. Bovendien moeten zowel Ethiopië als Eritrea de verplichting op zich nemen de uitslag van het referen dum te eerbiedigen. De Rhodesische autori teiten hebben gisteren be kend gemaakt dat zij van daag beginnen met het vrij laten van 461 politieke ge vangenen, bijna de helft van het totaal aantal zwar te nationalisten dat zonder vorm van proces wordt vastgehouden. kend gemaakt van negen zwarte ministers, gisteren die van de negen blanke. Deze laatsten zaten allen reeds in de voorgaande re- heb- gering. De Roemeense president zei verder dat een onafhankelijke Palestijnse staat moet worden gevestigd en dat de grenzen en soevereiniteit van alle sta ten in het gebied behoren te worden gegarandeerd. Het is Ceaucescu’s vierde officiële bezoek aan de Verenigde Staten. Presi dent Carter constateerde dat de Vere nigde Staten en Roemenië een afwij kend politiek systeem hebben maar ook veel gemeen. Beide staatshoofden spraken na hun ontmoeting waarde ring uit over de gestadige verbetering van de wederzijdse betrekkingen tus sen beide landen. Vance en Owen streven er naar alle partijen in het Rhodesische conflict om de tafel te krijgen. Premier Smith en de uitvoerende raad hebben laten weten tegen een dergelijke bijeen komst te zijn. Beide minis ters gaan maandag naar Rhodesië om te proberen dit standpunt te veran deren. Ceaucescu waarschuwde dat er een uiterste krachtsinspanning moet worden geleverd om vrede in het Mid- den-Oosten te bereiken, „op straffe van ernstige gevolgen”. Hij vond het nood zakelijk dat de Israëlische troepen wor den teruggetrokken achter de grenzen van voor juni 1967 wil de vrede een feit kunnen worden. I macht ten tijde van de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbe- wind en zou ook zijn be zwaren tegen een Britse re geringscommissaris ben laten varen. Deze moet tijdens de overgangsperio de de hoogste macht in handen krijgen. heim, zal een kort bezoek brengen aan het Midden-Oosten en daar besprekingen met alle partijen houden in verband met het naleven van de resolutie van de Veilig heidsraad die de terugtrekking der Israëli sche troepen uit Zuid-Libanon had bevolen. s LUXEMBURG. Het Europees parlement heeft gisteren in Luxemburg de regeringen van de negen EEG-landen gevraagd nauwer samen te werken bij de bestrijding van terrorisme. Met eerbiediging van de democratische rechten en van de in elk van de grondwetten neergelegde waarborgen zouden „concrete, snel werkende en doeltreffende” maatregelen moeten worden genomen. Het bevel van het vredesleger liet weten dat twee Syrische en twee Soedanese sol daten zijn gewond geraakt. De lokale pers sprak van meerdere doden onder de solda ten. De gevechten spelen zich af tussen de christelijke wijk Ein Rummanen en de moslimbuurt Chiyah. Christelijke militieleiders riepen dins dagnacht een staakt-het-vuren uit en druk ten hun volgelingen op het hart zelfs niet terug te schieten. Daarna werd het even rustig, maar de gevechten laaiden na mid dernacht weer in alle hevigheid op. Er werd grote schade aangericht terwijl Syrische troepen met raketten en tanks de scherpschutters van beide partijen be schoten. Het rechtse radiostation „De Stem van Libanon” meldde dat de christe lijke wijk het zwaarst getroffen werd en dat er vele gewonden waren gevallen on der de burgerbevolking. De Palestijnen hebben ten stelligste ont kend iets te makeri te hebben met de gevechten in Beiroet. Zij verklaarden dat het gisteren kalm is gebleven in door Israel bezet Zuid-Libanon. Dinsdag sneuvelde echter een Israëlische korporaal. t Libanese bewindslieden verklaarden gisteren niet tevreden te zijn met de gang van zaken omtrent de terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet gebied. Zij wensen een totale terugtrekking, terwijl Israeli’s nog steeds delen van Zuid-Liba non bezetten. Om hier een eind aan te maken wil Libanon een versterking van de 7N-vredesmacht in het land om de terug tocht te versnellen. WASHINGTON. President Ceaucescu van Roemenië is gisteren door de Amerikaanse president Carter op het Witte Huis ontvangen. De presi dent prees Ceaucescu als een „grote leider van een groot land” en sprak waarderende woorden over de brug functie die de Roemeense leider is gaan vervullen tussen groepen en lei ders in de wereld. Strijd in Beiroet duurt voort De Franse president Giscard d’Estaing heeft het voorstel ge daan om alle Europese diensten die zich bezighouden met de bestrijding van terreur zo nauw mogelijk te integreren en gepleit voor een maximaal gebruik van de vindingen van de moderne techniek. Over dit voorstel is afgelopen vrijdag en zaterdag gesproken op de Europese topconferentie in Kopenhagen, maar daar werden nog geen besluiten omtrent een integratie genomen. Westerse diplomaten deelden gisteren mee dat zij geloven dat het Front zijn voornaamste bezwa ren tegen het Brits-Ameri- kaanse plan inzake de toe komst van Rhodesië heeft laten varen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3