ACTIEPLAN VIA ENERGIEBESPARINGSADVISEUR Velsen ten strijde tegen onnodig energieverlies minister op problemen Gemeente kan plotseling ctie ook goedkoop renoveren Moestuinen ontoelaatbaar op agrarische grond s Gemeentebestuur wijst s 'raai resultaat voor „Sri Lanka BOKST [IEUWE ATTRACTIE IN GEBIED SPAARNWOUDE VISSERIJBEDRIJF IJMUIDEN Inzet RENOVATIEPLAN OUD-IJMUIDEN 17 MILLE VOORDELIGER It Gemeente plaatst waarschuwingsborden 1 RUIM 23 MILLE VOOR AMBULANCE Dwarsligger Voorkeur TM 4 5 ONDERDAG VELSEN-IJMUIDEN I 3 APRIL 19 7 8 (Van één onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) er het invoeren van energiebe sparende maatregelen in de ge meente. Na een inventarisatie van de mogelijkheden heeft het college een nota opgesteld waar in een aantal aanbevelingen wordt gedaan. SLSEN. Aan de noordelijke oever van het Zijkanaal C (Recrea- igebied Spaarnwoude) gaat na zes jaar voorbereiding het licht op oen voor de aanleg van een jachthaven. Het bestuur van het jcreatieschap Spaarnouwde is akkoord gegaan met de verpachting n circa drie hectare buitendijks land, aan de watersportvereniging Jmond” die hiervan ruim de helft voor de havenaanleg gaat gebrui- >n. Het markeren van de toekomstige haven met piketpaaltjes kon it kri- jensdag als officiële start worden beschouwd van het havenproject n van helemaal op kosten van „IJmond” wordt uitgevoerd. Br VELSEN. Het college van B. en W. zal de gemeenteraad in zijn vergadering van donderdag 27 april een zogenoemde Ener- gienota aanbieden. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een verzoek van het Raadslid H. A. de Boer (CDA) die reeds in december 1976 vragen stelde ov- (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Een gemeentelijke nota over het visserijbedrijf in IJmuiden is voor het gemeentebestuur aanleiding geweest om de problematiek die hierin aan de orde wordt gesteld onder de aandacht te brengen van Haagse bewindslieden. In een schrijven aan het ministerie van Landbouw en Visserij en een gelijkluidend schrijven aan de Stuurgroep Onderzoek Positie Visafslagen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dringt het gemeentebe stuur aan op maatregelen van de zijde van de rijksoverheid die de faciliteiten aan de visafslag in overeenstemming brengen met de behoefte aan die faciliteiten. Door een aantal omstandigheden is dat een zaak die niet meer in evenwicht is en derhalve leidt tot verontrustende exploitatietekorten. r VELSEN, - Wethouder J. W. Meijer van Volks huisvesting wil het alternatieve renovatieplan van het Comité Oud-IJmuiden graag als uitgangspunt nemen bij hernieuwd overleg over dit punt dat woensdagavond in de Commissie Volksgezondheid werd aangekondigd. Hij heeft zelf echter een nieuwe en goedkopere oplossing achter de hand. Na ge sprekken eerder op de dag met de kerngroep van het wijkcomité kondigde de wethouder een nieuwe ge spreksronde aan met om de tafel een tweetal aanne mers, leden van de kerngroep, vertegenwoordigers van de Dienst Volkshuisvesting en tenslotte deskun digen van het Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing die via het wijkcomité Oud IJmuiden bij het omstreden renovatieproject betrokken raakten. Daarbij komen het ontwerp van „Oud-IJmuiden én een „gemeentelijk alternatief” in discussie. Massief eiken LEKTIMMBAK met bovenblad normale prijs 195,- deze week 159,- i Jachtclub „IJmond” krijgt een haven aan Zijkanaal C selier 1 verbindingsweg naar het recreatiege- W Het terrein van De jachthaven aan het Noordzeekanaal die volgend jaar ontruimd kan worden, (onder) (ADVERTENTIE) slaan van een damwand, gevolgd door n hun De Kennedyschool scharrelde op een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiim ur ir uiten- g en- d Van ibom. ng de spun- rking linde- iamen met mensen van Rijkswater- at was het „IJmond”-bestuur hiervoor r boot naar het werkterrein gekomen, plaats waar de jachthaven komt is er de weg alleen voor tweewielers en en de spoorbaan naar IJmuiden die een agrarische bestemming heeft. B. en W. van Velsen vrezen gebruik in kleine kaveltjes als volkstuin van de grond (1 ha) die mo menteel te koop wordt aangeboden. Dit grondgebruik wordt beschouwd als een vorm van openluchtrecreatie waarmee het open karakter op onaanvaardbare wijze wordt aangetast. Het bedoelde terrein be hoort tot het karakteristieke overgangsge bied tussen natuurgebied (duinlandschap) en het open cultuurland (polder- en bollen- Ook de overige activiteiten rond de expositie in het PEN-gebouw droegen bij tot het eindresultaat dat de verwachtin gen ruimschoots heeft overtroffen. Opmerkelijk is het aandeel dat de scholen hebben gehad, door het organi seren van strandlopen, waarbij sponsors werden aangetrokken voor iedere afge legde kilometer per leerling, werden de volgende bedragen bijeengelopen. Pleia- denschool 1700 plus 500; Óssendorp- school 1800 plus 500. Om de besparing van energie zo doel treffend mogelijk te begeleiden overwee gt het gemeentebestuur een energiebe- sparingsadviseur aan te stellen Deze ministerie van Economische Zaken heeft zich over deze materie als positief uitge laten. Een vorm van energieverlies waar al jarenlang tegen wordt gestreden is het verlies van aardgas als gevolg van lekke leidingen. Van de totaal 214 kilometer gasleiding in de gemeente is 100.000 me ter gelegd na 1963. Dat gedeelte vertoont geen gebreken. Van de resterende 114 kilometer is ruim de helft op lekkage gecontroleerd. Aan het laatste deel zal met de grootste spoed aandacht worden besteed etaal- a (die vaartuigen van de leden e dag Cata- ië (die O. □jour- >egon, n ;ing te is met laten et een it, net listen. ouderavond 335 bij elkaar en voegde daar nog een bedrag van 480 aan toe verkregen door middel van le communie en kerkactie. De Kruisbergschool teken de voor 500 plus nog eens 1500. De Samvro collecteerde bij gelegen heid van een lezing door de heer Jongens over Sri Lanka. Resultaat 130... De boekjes die door de leerlingen van het Ichthus College werden gemaakt over Sri Lanka leverden ƒ315 op. Uit de batik- verkoop resteerde een batig saldo van 1281; de bibliotheek haalde f 230 uit de verkoop van gebruikte boeken. De Oud Katholieke kerk hield op palmzondag een kerkcollecte die 502 in het zakje bracht. Eep collecte in Het Braambos was goed voor ƒ110 terwijl de Kennemer Vrouwenbond bij een onderlinge collecte met 80 haar steentje bij droeg. Binnenkort hoopt het organiserende comité bekend te maken wanneer en op welke wijze de ambulance voor Galle zal worden overgedragen. Aangemoedigd door het succes is men vast voornemens de contacten met Sri Lanka op de ingeslagen weg te blijven onderhouden. VELSEN. Een bedrag van 23.666,- is het resultaat van de actie die in de week van 15 tot 22 maart is gehouden ten behoeve van de aanschaf van een ambulance voor de stad Galle op Sri Lanka. Hoewel het het Sri Lanka-comité niet is gelukt om voldoende collectanten te vin den voor de huis-aan-huis-collecte heeft dit onderdeel van de actie niet minder dan 8.793,- opgebracht. De exploitatie van de bar en het restaurant door jonge lui van de Wereldwinkel bleek goed voor ƒ3.000,-. anse- er, de ief te hetp 1 1 'i Bij de aanleg van woonerven in het woongebied Wijkeroog (PEN-dorp, Velsen-Noord) blijkt een daar gevestigde zakenman dwarsligger. Verkeersdrempels geven onoverkomelijke proble men voor vrachtverkeer naar en van zijn bedrijf. De gemeente overweegt hervestiging elders. Over de voorwaarden wordt on derhandeld. De man zit aan de Van Nidekstraat illegaal en dat speelt hierbij een rol. Er zal een definitieve keus gemaakt worden. Een combinatie van beide ontwerpen behoort ook tot de mogelijkheden, aldus wethouder Meijer die aankondigde in de eerstvolgende commis sie volkshuisvesting (op 24 mei) met iets concreets te komen over de vijf proefwoningen aan de Bloemstraat waarom het gaat. lingen op de wal is een bedrag van ruim ton gemoeid. De toekomstige jachtha- i kan met een steigerlengte van vierhon- d meter aan circa 240 boten ligplaats den. Dat betekent een uitbreiding ten ichte van de haven die sinds 1970 aan noordelijke oever van het Noordzeeka- 61 (derde rijksbinnenhaven) in gebruik .Daar is voor circa 200 plezierboten plaats. De vereniging „IJmond” werd in 65 opgerjcht Tot eind vorige maand was n ledenstop van kracht omdat de accom- jdatie in IJmuiden voor verdere groei t meer toereikend was. De havenaanleg rdt in twee aparte gedeelten aanbesteed .teren uitgevoerd Eerst komt begin mei t. De eveer af- en baggerwerk. Er moet 30.000 ku- Een oordeel over het alternatieve renovatieplan van „Oud- IJmuiden” noemde hij gisteravond onmogelijk omdat van een schets en niet van een uitgewerkt bestek wordt uitgegaan. Boven dien worden geen kostencljfers genoemd, wat de wethouder voor een goede beoordeling toch wel noodzakelijk noemde. In het verdere overleg gaat het om twee ontwerpen. Het plan van het wijkcomité, uit te voeren voor „minder dan 65.000,- per woning, en een alternatief renovatieplan van de gemeente waarvan de heer Meijer de kosten grofweg op 60.000,- per woning becijferde. Een nieuwe troef in het overleg die de wethouder nog achter de hand houdt. Uit de PvdA-hoek kwam de vraag: „Waarom vana vond ook deze oplossing niet op tafel gebracht? In ieder geval die :e meter grond verwijderd worden. De iwe haven wordt 250 meter breed en ;kt 70 meter het land in. De diepte (circa ie meter) is ruim voldoende voor de torboten, zeilschepen en andere ple- Een vorige maand uitgebracht rapport „Huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuishoudens in Velsen” bleef gister avond onbesproken. De inhoud van het boekwerk komt in een meer leesbare vorm terug in de commissie volkshuisvesting. De heer H. Ummels kondigde dit aan als secretaris van de Stuur groep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishou dens in Velsen. teeltgebied). Wie er grond koopt moet re kening houden mét de interpretatie „be drijfsmatige exploitatie als bollenland, tuingrond en grasland” die B. en W. voor hun „agrarisch” hanteert. Moestuintjes voor particulieren vallen daar buiten. Grondgebruikers op een illegaal volks- tuinterrein aan de Wüstelaan (veehouder Handgraaf) zijn op dit punt massaal over de schreef gegaan. B. en W. willen zo’n situatie elders in het buitengebied voor komen. Op de wal komen een boothelling, een parkeerplaats voor circa tweehonderd au to’s en een kantine met botenloods. De laatste onderdelen van het plan staan pas op het programma na de opening van de eigenlijke haven die in de zomer van het volgend jaar wordt verwacht. Op de oude locatie is door de leden veel werk verzet voor de bouw en het onderhoud van club gebouwen. „IJmond”-voorzitter K. Zwart hoopt bij de bouwactiviteiten bij de nieuwe haven op een zelfde inzet. De ver eniging „IJmond” kijkt al sinds 1971 uit naar een nieuwe accommodatie. De haven met de clubgebouwen in IJmuiden ligt op terrein van Rijkswaterstaat. Het bestuur kreeg zeven jaar geleden al de aanzegging te verdwijnen van het strookje l,and aan de derde rijksbinnenhaven dat bij een haven uitbreiding betrokken wordt. Hervestiging in het gebied Spaarnoude had daarna erg veel voeten in de aarde. De eerste stap was een grondruil tussen de gemeente Velsen en de Stichting Beheer Landbouwgron den. Velsen deed de grond voor de haven over aan de SVL en kreeg daar terrein in de Velserbroek voor in de plaats. Daarna waren lopende pachtovereenkomsten een struikelblok. Door afkoop kon dit gunstig worden geregeld met een veehouder die achter de dijk in de Polder Buitenhuizen gevestigd is. Het havengebied in de bocht van de polderdijk is rond een tuinderswo- ning bebost. Deze situatie blijft bestaan. Ook wordt overwogen om in navolging van Delfzijl en Enschede woningisola- fELSEN. In de berm van de Duin- en uidbergerweg in Santpoort worden inenkort door de gemeente borden ge- latst waarop de bestemming vermeld at van gronden die hier per adverten- te koop wordt aangeboden. De ge ënte Velsen wil hiermee adspirant-ko- rs behoeden voor ondoordachte koop- Usacties. beglazing, het terugbrengen van verlich- tingsniveau’s en het aanbrengen van thermostaatkoppen. Bij vermindering van openbare ver lichting wil men voorzichtig te werk gaan om te voorkomen dat de verkeersveilig heid in gevaar wordt gebracht. Stadsverwarming lijkt een projekt dat bij het realiseren van de Velserbroekpol- nuttig als vergelijkingsmateriaal”. De heer Meijer deed dit af met een verwijzing naar het plan van „Oud-IJmuiden”. „Het is zonder een nauwkeurige kostenbecijfering incompleet. Hetzelfde kan van de gemeentelijke versie worden gezegd. Er ontbreekt in dit stadium nog iets aan”. 3e borden komen nabij een strook “nd tussen de Duin- en Kruidbergerweg „IJmond” staat met de havenaanleg voor een grote financiële krachtsinspan ning. De leden worden binnenkort warm gemaakt voor renteloze leningen van elk duizend gulden om de haven te financie ren. De exploitatie van de toekomstige jachthaven wordt kostendekkend ge maakt door verhoging van de liggelden die nu aan de lage kant zijn. furictionaris zal voorlichting moeten ge ven aan de burgerij maar ook aan bedrij ven over maatregelen die getroffen kun nen worden om daadwerkelijk iets te doen aan doelmatig gebruik van energie. De aan te stellen ambtenaar zal overi gens in nauwe samenwerking met de dienst volkshuisvesting, bureau voorlich ting en de dienst openbare werken moe ten functioneren. De commissie zat met de vraag: Waar is dat grote prijsverschil aan toe te schrijven? Van vijf aannemers die vorig jaar op uitnodiging van B. en W. voor renovatie van de proefwoningen inschreven zat de laagste op f 77.000,-, voor een rijksubsidie een te hoog bedrag. „Wat toen niet kon blijkt nu opeens wèl mogelijk” aldus een CDA-woordvoerder die aan het alternatieve plan van „Oud-IJmuiden” de voorkeur gaf om het grotere woongenot. „Dat moet centraal staan” zei hij. „Het ontwerp van „Oud-IJmuiden” bevat een uitgebouwde keuken en boven drie slaapkamers met toilet door verhoging van de achtergevel. In het „gemeentelijke alternatief” vervallen de nu aanwezige dakkapellen en is de uitgebouwde keuken geschrapt. Dit was het enige wat wethouder Meijer er gisteravond over wilde loslaten. De discussies over „al of niet renovatie” werden door tientallen inwoners van Oud- IJmuiden gevolgd. Wat de financiële consequenties zijn valt bij benadering nog niet te bezien. Wel wordt aangenomen dat met vermin dering van het aardgasgebruik de finan ciële positie van het gemeentelijk gasbe drijf kan worden benadeeld. Het college ziet in het opvangen van die consequen tie een taak voor de rijksoverheid. IsnSHHa de nieuwe haven. Piketpaaltjes geven de grenzen aan van het toekomstige havenbassin, (boven) at hij in hetletgangers bereikbaar over de verharde jropa k van de Polder Buitenhuizen. Auto petten rkeer naar en van de haven is in de ieuwe komst pas mogelijk na voltooing van ;-Unie uilob- d. Voorlopig moet de aan- en afvoer an in- n materieel en mensen voor de haven oskou »leg per schip gebeuren. uit te r, een óp de de aar,leS van he haven en de voor- a ver- Door deze situatie is een concurrentiestrijd ontstaan tussen beheerders van havens en afslagen. Behalve de vangstbeperkende maatregelen is ook vastgesteld dat haring en makreel rechtstreeks worden afgeleverd bij de verwerkende bedrijven en derhalve de visafslag niet passeren. Het gemeentebestuur wijst er verder op dat in onderscheid met andere Neder landse vissershavens het beheer van havens en aangrenzende terreinen geheel in handen is van het Staatsvissershavenbedrijf en dat de bemoeienis van het gemeentebestuur daardoor betrekkelijk gering kan zijn. Van de 120 hectare terreinen en water, in beheer bij het Staatsvissershavenbe drijf, is thans nog 16 hectare onbebouwd. Een gebied ter grootte van 8 hectare grenst aan de Haringhaven. Waar de Rijksplanologische dienst dit gebied zou betrekken in zijn studie over alternatieven voor het Voorhavenplan spreekt het college als zijn mening uit dat de mogelijkheden daartoe uiterst beperkt lijken. Gelet op de kleinschalige structuur van de bedrijvigheid in de nabijheid van dat terrein gelooft men dat havengebonden activiteiten van dezelfde omvang ter plekke het meest op hun plaats zijn. Het gemeentebestuur verzoekt de bewinds lieden de ruimtebehoefte van het IJmuidense visserijbedrijf te inventariseren en de benuttingsmogelijkheden van de onbebouwde grond te verkennen. Iphoging van het nu nog moerassige 'enterrein komt daarna aan de beurt. tieprojekten ter,hand te nemen. In Delf zijl zijn goede resultaten geboekt door samenwerking van de gemeente met een isoleerbedrijf en een financieringsmaat schappij. Hierbij wordt de besparing aan aardgasgebruik, in geld uitgedrukt, ge bruikt om het isolatieprojekt af te betalen. Bij bestaande en nieuw te bouwen openbare gebouwen wil men bezien weI-\ der zou kunnen worden toegepast. Het ke energiebesparende maatregelen kun nen worden toegepast. Gedacht wordt aan isolatie van spouwmuren, dubbele WONINGINRICHTING Planetenweg 38-42 Tel. 15991

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5