Protest tegen procedure rond bouwvergunningen Overval op tankstation op Schiphol en momument Hoorzitting over PEN Skwispd- F door F/ Bl’* h Films in de ijmond Jachthuis Met nieuwe moed... it. Stichting Santpoort in beroep tn BEVERWIJK Ledenvergadering Doka City Theater Kennemer Theater l\o'. Luxor IJMUIDEN Stadsschouwburg 7 IJMOND 19 7 8 APRIL 1 3 s J g- et- id- het Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 t 1 4 DONDERDAG (r—- J V rï’ti LM I Voor de vijfling van verleden week (zie foto) S: ■MM Met KWISPELdoor op stap valt pre cies op de dolle dinsdag dat in plaats van een warm lentezonnetje een sneeuwta- deze dame van Belgische herkomst zich tegen alle pogingen om haar te ver drijven. VELSEN-NOORD. Dinsdag 25 april houdt de Velsennoordse winkeliersver eniging Doka de jaarlijkse ledenvergade ring, waarop voor deze keer op de agenda staat de promotie van de Wijkerstraatweg en de Breesaperhof als winkelcentra. VELSEN. Het PEN heeft bij de ge meente Velsen een verzoek om Hinder wetvergunning aangevraagd voor de uit breiding van het hoofdmagazijn in IJ muiden en voor het vergroten van de capaciteit van een c.v. ketel in een PEN- pand aan de Ampèrestraat in IJmuiden. Op de vierde afdeling van het stadhuis liggen alle stukken voor belangstellenden ter inzage. Op uitnodiging van de gemeentelijke commissie voor de beroeps- en verzoek schriften kreeg de Stichting Santpoort op 20 januari gelegenheid haar stantpunt toe te lichten. Op advies van deze commissie besloot de gemeenteraad het bezwaar schrift van de stichting niet ontvankelijk te verklaren. De Stichting Santpoort heeft nu de Raad van State gevraagd deze be schikking van de gemeenteraad te ver nietigen. SCHIPHOL (ANP)./Bij een overval op het zelftankbenzinestation van Total op Schiphol-centrum hebben twee gewa pende mannen dinsdagavond ongeveer tweeduizend gulden buitgemaakt. Bij de overval zijn geen gewonden gevallen. De daders zijn nog voortvluchtig. Om ongeveer kwart over negen drongen de twee mannen het kantoox’ van het tank station binnen en bedreigden daar de kas sier met een mes en met een revolver. De kassier gaf de avondopbrengst uit de kas, die ongeveer tweeduizend gulden be draagt. De sleutel van de kluis wist hij echter niet te vinden. Toen de kassier naar deze sleutel zocht kwam een bekende van hem het kantoor binnen. De overvallers sleurden deze man naar binnen en grepen hem vast. Het rinkelen van de bel die aankondigt dat er een automobilist in aan tocht is, deed de overvallers op de vlucht slaan. Volgens de zegsman van de rijkspolitie, dienst luchtvaart, die de zaak in onderzoek heeft, vroegen de mannen om de inhoud van de kas en om de inhoud van de kluis. Voor het hoge duingebied bij Wijk aan Zee hadden de plannenmakers uit de tijd overigens ook nog iets anders bedacht om de vijand te verhinderen dekking te zoeken achter de duinen bij een landing. Men wilde de duinen tot aan het strand eenvoudig egaliseren. „Het niets beteke nende dorp van wijk aan Zee zou dan moeten verdwijnen”. Het aardige en trieste van „geschiede nis” is, dat deze zich altijd weer herhaalt. Werden er toen snode plannen gesmeed om Wijk aan Zee te laten verdwijnen om de Engelse invasie tegen te houden, thans In dat jaar kwam er een heel nieuw bewind toen Lodewijk Napoleon werd verheven tot Koning van Holland. worden er om heel andere redenen boze plannen gemaakt om de kustlijn aan te tasten en Wijk aan Zee dood te drukken. Op woensdag 26 april zal in het stadhuis van Velsen een hoorzitting worden gehou den, waar ieder mondelinge bezwaren kan inbrengen. Tot 2 mei kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend, waarbij rrioet worden aangetekend dat beroep tegen een uiteindelijk besluit alleen mogelijk is voor diegenen die hun schriftelijk ingediende bezwaren op de hoorzitting hebben toege licht Het geschoten wild werd verzameld op een hoge kar met rekken, waarmee men aan het einde van de jacht triomfantelijk naar het jachthuis reed. Hazen en konij nen hingen dan aan die rekken. Jachtopzieners en stropers waren ei kaars vrienden niet, althans niet in het jachtgebied. De stropers zaten er menig maal ’s avonds op te wachten dat het licht in het jachthuis uit ging. In de veronderstelling dat de jachtopziener dan wel naar bed zou zijn, begonnen zij te stropen, maar dat wist ook de jachtop ziener die wel eens in het donker en laat het jachthuis verliet om met meer succes de stropers te betrappen. Voor „mooie verhalen” over dat stropen en jagen hou- t i „Docter Vlimmen” gaat in City zijn Met (prolongatie) „The Car”, het lichtzin nige gedoe in „Het huis der manzieke vrouwen”, de vechtfilm „The outlaw Jo sey Wales” en „De drie Musketiers” biedt het Kennemer Theater voor elk wat wils. In de pittige tekenfilm beleeft de beroem de musketier d’Artagnan van tekenaar Alexander Dumas heel wat opzienbarende avonturen, die zich in galop afspelen op de muziek van Michel PolnareffEen verruk kelijke film voor jong en oud. loopt tot aan de Noordzee, om de vijande lijke troepen (Engelse) bij een onver hoopte landing in Noord-Holland den verderen doortocht te betwisten, kun nende alleen die streek niet geïnundeerd worden. Men heeft om den aanleg en het doel van dat belangrijke werk aan de vergetelheid te ontrukken in ene der bat terijen (de eerste in de wildernis) een vierkant arduinstenen monument ge plaatst, zijnde een stompe pyramide ter hoogte van drie ellen twintig duimen, waarin op de voorzijde een grote ronde wit-marmeren steen (medaillon) met de woorden „Si vis pacem para bellum - 1800”. NAAM: Sparta LEEFTIJD: 3 jaar RAS: Mechelaar SOORT: Teef PRIJS: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 0P HETï GEZICHT Eerder heeft de stichting als haar me ning bekendgemaakt dat de garantie die een bestemmingsplan voor het behoud van de woonomgeving geeft, vervalt door het toepassen van de procedure volgens arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Alleen wanneer de wettelijk voorge schreven procedure ter inzage leggen van voorbereidingsbesluit en ontwerp-be- stemmingsplan wordt gevolgd, zo meent de stichting, kunnen de burgers zich van de Voorgenomen veranderingen in hun omgeving op de hoogte stellen en dege- wenst bezwaren daartegen indienen. SANTPOORT. De Stichting Sant poort is bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in beroep gegaan tegen een beschikking van de gemeenteraad van Velsen. Hierbij werden de bezwaren van de hand gewezen die de stichting had gemaakt tegen het herhaaldelijk toepas sen van de procedure volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ten behoeve van verbouwingsplannen die door een bestemmingsplan niet kunnen worden toegelaten. Voor deze-werken werden gebruikt 25000 eiken palisaden, 2000 voet gording en 3080 batterijplanken. Een militair kampement was ingericht in de duinen tussen Beverwijk en Wijk aan Zee onder •commando van kolonel Chassé. Na ver koop der kruitmagazijnen en palisaden zijn de batterijen in 1806 door de militai re bezetting verlaten. tweede week in. Het boek waarnaar het scenario geschreven is was voor katho lieken ooit verboden lectuur vanwege de anti-clericale strekking die in de film ove rigens nergens aan de oppervlakte komt. Peter Faber speelt de veearts die het op het Brabantse platteland voortdurend met zijn omgeving aan de stok krijgt. Levend buiten het gebruikelijke patroontje is hij een bruikbare zondebok. Hij krijgt het vaderschap aangemeten van de baby die zijn ongehuwde dienstbode ter wereld brengt. Hij werkt zich hieruit dankzij een vriend die de echte vader weet te ontmas keren. City heeft voor zondagmiddag de film „Africa Express” op het progrmma staan. voren had gebracht. Bovendien werd de aandacht gevestigd op een wederom bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingediend verzoek de noodzakelijke ver klaring van geen bezwaar niet af te geven. Het zogenoemde jachthuis, dat tame lijk recentelijk, na 1968, is afgebroken behoorde oorspronkelijk toe aan de fa milie Boreel van „Westerhout”, maar het werd later verhuurd aan Baron van Tienhoven die het beheer voerde over het jachtgebied. Het jachthuis omvatte twee volledige woningen voor de jachtopzieners die in dienst waren bij Baron Van Tienhoven en buiten die twee woningen was er nog een tamelijk grote ruimte, waar de jagers na de jacht bijeen kwamen en een maal tijd gebruikten. Jachtopzieners waren onder meer Van der Kolk en Scheffers. Mevrouw Van der Kolk moest indertijd op de normale jachtdagen koken voor de jagers, maar tweemaal per jaar was er een groot diner en dat werd dan gebracht door de beken de kok Sand uit Beverwijk, zo werd ons verteld. Er zullen ook wel fraaie flessen wijn aan te pas zijn gekomen, want de heren van de jacht zullen zich wel niets hebben ontzegd. Op de dagen van de jacht werden de zogenoemde drijvers opgeroepen, die het wild op moesten jagen om het voor de lopen van de geweren te brengen. Menig Beverwijken zal tegen een kleine vergoe ding een hele dag door het duingebied hebben gesjouwd om de jagers te ge rieven. Over de verdedigingslinie waaraan het monument herinnert en die wij nog ken nen als „de lunettes’' vertelt oud-burge- meester Scholten van Beverwijk: „Van deze veldwerken waren er vijftien hoofd redoutes in de eerste linie, elk voor vier vuurmonden a 12 pond en een aantal stukken a 6 pond. De overige waren „flèches”, die eerst bij een aanval werden bezet met veldgeschut. Deze linie werd voorzien van vier kruimagazijnen, zes wachtloodsen en twaalf kruitkelders. In dè omgeving van „Westerhout”, waar we in de vorige aflevering van deze rubriek vertoefden zijn nog twee objecten die enige aandacht verdienen. Eén daarvan is na 1968 om onduidelijke redenen met de grond gelijk gemaakt. Dat was het jachthuis dat er blijkens de hierbij, in 1968 gemaakte foto nog redelijk fraai bij stond. Het stond aan de Zeestraat, even voorbij de Creutzberglaan, van Beverwijk uit rechts, in het gedeelte waar zich nu een vijver bevindt. Veel ouder is de gedenknaald, waarvan we weer een fraaie tekening vonden in het Wijk aan Zeeër Prentenkabinet. Dit zuiltje staat er nog. Er deden destijds de meest wonderlijke verhalen de ronde over dit gedenkteken, maar inmiddels is de juiste historie wel vastgesteld. Het gedenkteken staat er nu nog aan de Creuzberglaan, bij de Bankenlaan, met de spreuk „Si vis pacem, para Bellum”, oftewel „Wenst gij vrede, bereid u ten oorlog”. den we ons van harte aanbevolen, want er moeten er in Beverwijk en Wijk aan Zee stellig nog vele in omloop zijn. Nu even naar dat gedenkteken. Jaren lang heeft men gemeend, dat het iets te maken had met de inval van de Russen en de Engelsen in 1799. De spraakmaken de goegemeente had er bij bedacht, dat het wel een gedenkteken zou zijn voor een Russische generaal uit het geslacht der Sivispacems. Een andere overlevering vertelde, dat het een monument zou zijn voor gesneu velde Engelse soldaten. Maar de bekende oudheidkundige, ar chivaris van Alkmaar, C. W. Bruinvis, publiceerde in 1901 het volgende verhaal uit de tijd van de Frans-Bataafse armee die strijd voerde met het Engels-Russi- sche leger rond 1800. De archivaris vertelt: „In het jaar 1800 is in de Heerlijkheid Wijk aan Zee en Duin een retranchement of eigenlijk een linie van fortificatiewerken aangelegd ten getale van 30 redoutes en flèches onder directie van de toenmalige luite- nant-kolonel directeur C. R. T. Kraaijen- hoff, welke vanuit de Wijkerbroek bij Oosterwijk in een westelijke richting De stichting merkt in haar bezwaar schrift aan de Raad van State op dat de gemeenteraad op 1 december 1977 volgens het voorstel van B. en W. een verbouwings- plan heeft behandeld voor het pand Span- jaardsberglaan 13 in Santpoort Noord. De raad besloot „het desbetreffend gedeelte van het geldende bestemmings plan Santpoort-Noord in voorbereiding te verklaren”. De stichting diende op 8 de cember een bezwaarschrift joij het ge- meentebestuur in waarbij werd gewezen op de argumenten die zij eerder tegen dergelijke voorbereidingsbesluiten naar Voor de tweede maal in deze bioscoop de Nederlandse film „Doctor Vlimmen” met o.a. Peter Faber. In de zondagmiddagmati- nee „Elke klap is een daalder waard”, eert vrolijke slapstick-western. Twee ban dieten storten zich in een ingewikkelde strijd om het bezit van geld, afkomstig van een bankroof, waarbij de rivalen proberen elkaar af te troeven, wat tot spannende en soms vermakelijke situaties leidt. F \Het Kerbertasiel werd gealarmeerd. Beheerder Kraayenoord bemerkte dat er veel „bluf” zat in het agressieve gedrag van de hond. Met klare taal wist hij het dier tot rede te brengen. Er volgde een rit naar IJmuiden waar Sparta werd opge borgen in een warm hok en in ieder geval werd voorzien van de dagelijkse hap. Zoals te verwachten was werd de asielbe heerder „de grote vriend”. Van de ver zorgsters moest Sparta niet veel hebben. Zo was het althans in het begin. Naarma- ontstond een „run” op het asiel. In de te de tijd vorderde leek het dier te begrij- kortst mogelijke tijd waren Jan, Jo, Job, pen dat het in goede handen was. De Jaap en Jeroen onder de pannen. Drie in agressiviteit verdween. IJmuideh. Één in Beverwijk en één in Heerhugowaard. De IJmuidense Stadsschouwburg komt leze week met „Helden onder spervuur” Heroes in heil), een film met een spectacu- aire ontsnapping als kernthema. De Ame- ikaanse oorlogsvliegers Carver en Stai- ler belanden in een Duits krijgsgevangen- :amp in Frankrijk waaruit ontsnapping nmogelijk lijkt. Een vluchtpoging lukt och door nauwe samenwerking met een Ingelse ex-arts waarmee de Yankees in iet kamp vriendschap sluiten. Onder een pas aangekomen groep En- else militairen breekt dysentrie uit wat de Ingei se majoor Bakara op een geniaal iee brengt. Na bewerking met verse irandnetels krijgen Bakara en vier mede- evangen een pokdalig uiterlijk. Een acute estepidemie, verklaart de gewezen arts ïgenover de Duiters die daar grif intrap- en. De besmette gevangen zijn een gevaar oor hun omgeving. De bemanning van en vrachtauto die zé quasi naar een hospi- ial moet brengen krijgt opdracht de roep op een eenzame plek om het leven te rengen. Chauffeur en bewakers worden Ijdig overrompeld. Goed en wel in vrij- ieid wordt contact gezocht met Franse verzetsmensen. Bakara slaagt erin een mtvoeringsplan (Actie Kaufmann) op z'n jentje tot een goed einde te brengen. Hij tijgt een Duitse officier in handen met de super geheime verdedigingsplannen die deze op zak heeft. Hij speelt de stukken in ianden van de geallieerden en is daarmee ie held van deze actiefilm. De zondagmid- lagfilm heet in de Stadsschouwburg ,,’t fit in de lucht” een film met George fromby waarmee naoorlogse generaties t>’n beetje zijn opgegroeid. sticht want igers" naant 26 ap april C. Sn en, t( ’latan s, Iep 1; J. Imuid rgeme t. Het De st Hugo at in KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- pijt het wandelpark overdekt. Sparta is duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit- een stevige sierlijke hond. Gedraagt zich ten te wachten. Behalve op woensdag en dienovereenkomstig. Staat stevig stoer te zon- en feestdagen is het asiel dagelijks zijn. Hapt naar haar toegeworpen geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. sneeuwballen en is ook niet te beroerd Zaterdags van 9 tot 1 uur. De nieuwe winkelsluitingswet, de nieuwe Doka-cadeaubon en bestuursver kiezing zijn voorts punten waarover de leden zich moeten uitspreken. Uit het be stuur stellen de heren J. J. J. Jansen, L. C. Bart, P. Castricum en F Heineker zich niet meer herkiesbaar. De heer G. J. D. van der Weert stelt zich wel herkiesbaar, terwijl nieuwe bestuurskandidaat is de heer P. C. Fleuren. De vergadering wordt gehouden in ,,’t Karrewiel” aan de Wijkerstraatweg en begint om acht uur. Het gebeurde in de Spaarnwouderpol- om een weggeworpen stuk hout uit de der Een week of drie geleden. Op het erf witte massa op te graven. van een daar gevestigde boer had Sparta Ze toont zich aanhankelijk en het lijkt zich verschanst in een gedeeltelijk afge- verantwoord de halsband af te doen. Met takelde VW-bus. Niemand begreep hoe grote gracieuze sprongen holt het fraaie het dier daar kwam. Aangenomen mag dier door de witte wereld. Komt op com- worden dat het op zijn zwerftocht deze mando direkt terug. Heeft alleen nog wat schuilplaats had uitgekozen om wat uit te moeite met de begrippen „af”, „zit” en rusten. Waar die zwerftocht begon zal „lig”. ook altijd wel een raadsel blijven. In ieder geval kwam al snel vast te Zoals reeds gezegd is de Mechelaar een staan dat Sparta helemaal niet van plan Belgisch fokprodukt. In haar soort is zij was haar gekraakte onderkomen prijs te qua voorkomen het soberst. Iets kleiner geven. Met blikkerende tanden verzette dan de Duitse Herder maar wel met veel punten van overeenkomst wat karakter aangaat. Een echte plattelandshond die voor alle mogelijke klussen geschikt is. Van nature goudeerlijk mits de behande ling ook maar duidelijk en oprecht is. Aan dat laatste is het waarschijnlijk te danken dat deze, onder benarde omstan digheden aangetroffen „zure” hond, weer helemaal zichzelf is geworden. Een hond die nieuwe moed opvatte om het nog maar eens te proberen. Aan de nieuwe eigenaar om dat vertrouwen niet te beschamen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7