Op alle fronten PRODUKTSCHAP WIL BOTER BIJ VISVANGSTBEPERKING m 1 l 33 o MP* heerst gebrek aan controle R I fifw dg "1 25 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL VRIJDAG 1 4 Voorzichtig Reclame aan o Prijsverschil Ontstemming n bovf ainervt an laa óór 2 iljoena vermindering van hun mogelijkheden. In de eerste bestuursvergadering na dat gesprek zu.len de ontwerpverordenin gen weer op de agenda komen. Uitwijken Biologisch-dynamisch i.Tel.i a Reus ig. D t in DEN HAAG (ANP). Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Vi- sprodukten heeft gisteren de behande ling van enkele ontwerpverordeningen ter uitvoering van de tussen acht EEG- landen gemaakte afspraken inzake vis- vangstbeperking uitgesteld. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij Ihad de medewerking van het schap ge- ivorderd aan de uitvoering van die af- spraken, die onder meer een flinke ver mindering van het Nederlandse tong- en schol quotum inhouden. Het produkt- schapsbestuur wil nu eerst in een ge- Isprek van de minister vernemen, welke i compensatie de vissers, en ook handel en verwerking, kunnen verwachten voor de e vra - 7 Kwaliteit reformprodukten blijft achter bij exorbitant hoge prijs :itante 'ullem (Van onze redactie binnenland) gkuno anbevi /an dt ijbewi ten Kontakt de zogenaamde diëten en kruiden die met massa’s de Een ander punt dat Konsumenten Kontakt graag gecontroleerd (Van onze Haagse redactie) Komst groot aantal Turkse christenen moet internationale aandacht krijgen Ministeriële vertegenwoordigers, in de vergade ring aanwezig, konden nu nog slechts meedelen, dat de Europese Commissie eind vorig jaar een ont- werpcompensatie-voorstel heeft gedeponeerd, dat echter nog niet opgenomen was in het pakket van voorgestelde maatregelen waarover de EEG-visse- rijministers in hun laatste vergadering hebben ge sproken. Vertegenwoordigers van handel en verwerking achtten de kans dat er voor hen bij de EEG een compensatieregeling in het vat zit, nihil. Van han- delskant werd gesteld dat er, afgezien van enige In het begin van de vergadering gingen er stem men op om de medewerking aan uitvoering van de afspraken maar meteen te weigeren Algemeen achtte men ze funest voor het Nederlandse visserij bedrijfsleven. 3en: iverzo sel”. Tien procent van de bevolking koopt wel eens een reform- produkt. Dat reformhuizen duurder zijn dan „gewone” winkels vinden de kopers geen bezwaar, want de produkten zijn immers ook stukken beter. Maar zijn die artikelen nu zoveel gezonder dat ze een hogere prijs aanvaardbaar maken? Pater Stenenker, Carmeliet in Alme lo, belast met de zorg voor de christen- Turken, en mr. P. Muller, coördinator van het opvangteam Turkse christenen in Twente in Hengelo, menen dat de regering, die een zeer streng beleid voert ten aanzien van vreemdelingen, op humanitaire gronden niet anders kan beslissen dan dat de vluchtelingen in ons land worden opgenomen. „We vragen van het kabinet, dat nog eens wordt afgewogen nieuwe informatie in de overwegingen te betrekken. Uit die nieuwe informatie zal men dan erva ren, dat het leven van christenen in Oost-Turkije veel slechter is geworden dan al het geval was en dat de mogelijk heden voor deze bevolkingsgroep ook in West-Turkije, dus ook in Istanboel, niet meer aanwezig zijn”, argumenteer de mr. Muller het bezoek aan de CDA- Tweede-Kamerfractie. Terugkeer naar Turkije lijkt voor de meesten onverantwoord, omdat hun leefsituatie er ernstig gevaar zou lopen. „Bang voor ons leven zijn we niet, maar we willen wel christen blijven. Je bent christen-idealist”, zei Ilya Aksan, tolk- begeleider van het Twentse opvangte- De Nederlandse regering gaat er vol gens de stichting ten onrechte vanuit dat waar staatsvervolging ontbreekt, geen sprake kan zijn van vervolging in de zin van het Vluchtelingenverdrag en de Vreemdelingenwet. Van een ech te vluchtelingenstatus is voor deze Turken dus duidelijk geen sprake. Hu- Reder Parlevliet: „Als je hieraan meewerkt teken je je doodvonnis”. (Wat later in de vergadering sprak hij zich met tegenzin toch nog voor medewer king uit om als Produktschap tenminste nog een vinger in de pap te houden). Groothandelaar Gouda: die verordeningen zijn er gewoon om het bedrijf kapot te maken. Straks, door het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij bekostigde structuurmaatregelen, ook nooit iets gedaan is om voor de handel de gevolgen van de vangstbeperking te compenseren. werking mag toedichten. Dat is puur bedrog. Het wordt hoog tijd dat er controle komt op deze praktijken”. manitaire overwegingen die tot een voor de vluchtelingen positief resul taat zouden kunnen leiden, worden niet in de beoordeling betrokken. Dat is er de oorzaak van dat zeer recent een jong vluchtelingenechtpaar uit het Be- nelux-gebied moest uitwijken naar een ander Europees land, waar het al even min welkom is. vreesde hij, kan men maatjesharing wel in Ierland, Denemarken en Schotland kopen, maar niet meer in Nederland. De laatste maand is onze markt ook overspoeld met schol uit Denemarken. De aanvoer van makreel is ook al door andere EEG-landen van Nederland overgenomen. Ontstemming heerste bij het bestuur omdat een aan de voorzitter gerichte brief waarin het ministe rie medewerking vroeg voor een effectievere con trole op naleving van de tong- en scholvangstbeper- king, niet ook de gewone bestuursleden bereikt had. Omdat de officieren van jusitie een snelle opsporing van overtredingen wilden, zou het Produktschap iedere vrijdag moeten weten wat er die week aange voerd was, om die gegevens snel naar het ministerie te kunnen doorspelen. De Economische Controle Dienst houdt wel controle op de winstmarge die fabrikanten en importeurs berekenen. Veel re formprodukten worden geïmporteerd en aangezien buitenlandse fabrikanten niet te controleren zijn, moet de Economische Con trole Dienst afgaan op de inkoopprijs van de importeurs. Die prijs kan nog wel eens schommelen als de grondstof van het produkt duurder of goedkoper wordt. Achter de biologisch-dynamische (kortweg b-d) landbouw gaat de filosofie schuil dat de huidige teeltmethode schadelijk is voor zowel mens als milieu. De bedoelingen zijn uiterst nobel en gebruikers van b-d-produkten willen niet meehelpen aan het bevuilen van het milieu door allerlei chemische troep, en daar naast willen ze die chemische middelen ook niet zelf eten. In de b- d-landbouw worden alleen „natuurlijke” middelen gebruikt tegen bestrijding van insekten en om de groei te bevorderen. „Maar denk nou niet dat die commissie werkelijk orde gaat scheppen in de chaos”, aldus een woordvoerder van de belangen organisatie. „Die mensen zijn er nog helemaal niet uit wat de beste methode is om produkten te onderzoeken en intussen vliegen ze elkaar in de haren om heel andere belangen dan die van de consumenten”. Voor deze „softe sector van geitewollensokkendragers”, zoals vaak de alternatieve hoek smalend wordt genoemd, geldt even eens dat voorzichtigheid geboden is. „Plantaardige bestrijdings middelen zijn minder onschuldig dan vaak wordt gedacht”, aldus Konsumenten Kontakt. De middelen waarmee „onbespoten” fruit wordt bewerkt, pyrethrum en derris bijvoorbeeld, doden ook insekten en zijn dus net zo goed schadelijk voor het milieu. Uit onderzoekingen wordt ook niet duidelijk dat produkten die op biologisch-dynamische wijze zijn gekweekt, nou zoveel gezonder zijn. „Wel duurder”, zegt Konsumenten Kontakt. „Bovendien blijkt ook hier weer dat er niet of nauwelijks controle bestaat. Uit een test naar het nitraatgehalte van sla en andijvie bleek dat weer. Nitraat is een kleurzout, dat wordt gebruikt om de bacteriegroei tegen te gaan en het produkt een mooi kleurtje te geven, waardoor het beter oogt. In beperkte mate gebruikt, is dit zou onschadelijk. Uit een test bleek dat zowel de „natuurlijk” gekweekte groente als de „gewone” een bepaald nitraatgehalte bevatten”. Het ministerie van Landbouw probeert wat helderheid te schep pen in de wazige alternatieve hoek. Er is een commissie Onder zoek Biologische Landbouwmethoden, die wettelijke eisen wil gaan verbinden aan produkten. Goedgekeurde produkten zouden dan een keurmerk moeten krijgen, zodat de consument daar wat houvast aan heeft. Bestuurslid Bakker (Nederlandse Vissersbond), voor wie dit de afscheidsverklaring was: „Als de controle in 1978 zo streng is, hoe kan de Nederland se kottervloot dan nog in stand worden gehouden”. EEG-politiek wordt boven het belang van de vissers gesteld, meende hij. Voorzitter B. A. de Jonge zei de indruk te hebben dat er in Brussel misschien een minimale stillig- vergoeding uit de bus kan komen. Of daar dan nationaal nog wat bijgedaan kan worden, is nog onbekend. De „Federatie van Visserijorganisaties” had het produktschap in een brief gevraagd de Nederlandse vissers ontheffing te geven van de plicht, hoeveel heid en plaats van hun vangsten op te geven. In Denemarken bestaat zo’n plicht helemaal niet, al dus de federatie. Voorzitter De Jonge vond dat men voor deze kwestie bij het ministerie en niet bij het produktschap moet zijn. zou willen zien, is het grote prijsverschil tussen het ene reform- produkt en het andere. Het ministerie van Economische Zaken heeft echter weinig vat op deze materie. „Levensmiddelen vallen niet onder de prijsvoorschriften, dus reformartikelen ook niet”, aldus een woordvoerder van het ministerie. „De detailhandel controleren we sowieso niet op zijn prijsbeleid. Uniforme prijzen zouden overigens het hele concurrentieaspect naar de knoppen helpen, en daar is de consument niet mee gebaat”. Een zegsman van landbouw geeft toe dat de onderzoekingen nog in een beginstadium zijn. „We hebben geen maatstaven, daar richt ons onderzoek zich in de eerste plaats naar. Het is voor ons een klemmende vraag hoe we moeten meten of de ene aardappel nou wel of niet beter is voor de gezondheid dan de andere. Dat kwalitatieve keurmerk is dus nog niet binnen afzienbare tijd te verwachten. Tot die tijd blijft het kopen van gezondheidsproduk- ten een gevoelsmatige zaak. Het is een soort geloof dat het beter is, maar aantonen kunnen we het vooralsnog niet”. Asielverzoeken van na 25 februari in ons land binnengekomen Turkse vluch telingen werden tot nu toe in twee in stanties afgewezen. De asielverzoeken werden zelfs versneld .afgehandeld, maar desondanks groeit nog dagelijks de stroom vluchtelingen. „We horen de nieuwkomers heel uitvoerig, om te ach terhalen wat de motieven tot hun vlucht zijn. Je hebt zware gevallen toonbank over gaan. Die diëten zouden helpen tegen allerlei kwalen, tot aan kanker toe, en met die kruiden is het al net zo. Volgens de belangenorganisatie zouden deze artikelen onder de Geneesmiddelenwet moeten vallen. „Het is een slechte zaak dat je zonder meer produkten een genezende of ziekte-voorkomende DEN HAAG. De Nederlandse re gering zal iets moeten doen aan het probleem van Turkse christenen in ons land. Met die boodschap meldden zich gisteren vertegenwoordigers van het opvangteam Twente der Stichting Vluchtelingenwerk Nederland bij Ka merleden van het CDA. Ondanks het feit, dat Nederland al op 25 februari vorig jaar de deur op slot deed voor Armeense en Syrisch-orthodoxe chris tenen, die om hun geloof uit vooral Oost-Turkije vluchtten, komen er maandelijks nog tientallen nieuwe vluchtelingen bij. Voor de groep nieuwkomers is er echter de zekerheid, dat ze in ons land niet welkom zijn en binnen afzienbare tijd weer terugge stuurd zullen worden. am, die zelf een aantal jaren geleden als gastarbeider (en christen) naar Neder land kwam. Zijn aanwezigheid in Twente (en die van Turkse geloofsge noten) bracht er daarna honderden vluchtelingen toe een niéuwe toekomst in vooral Twente te zoeken. Daarnaast zijn er duizenden vluchtelingen ver spreid over heel Europa. Nederlandse politici ook een positief gevolg zal hebben. „We zeggen voortdurend tegen onze landgenoten daar: kom niet naar Ne derland. Als ze toch komen is dat uit pure wanhoop”, meent tolk Aksan. In Twente is gebleken, dat zijn geloofsge noten niet, geleid door materiële ver langens, naar het welvarende Westen zijn gekomen, maaf om hun geloof te kunnen belijden. De meesten hebben werk gevonden, ze zijn gehuisvest in veelal zogenaamde rijksvoorkeurswo- ningen en passen zich snel aan. Ook met de moslim-Turken, die als gastar beiders naar Nederland gekomen zijn, bestaan goede verhoudingen. Er is dus, is de overtuiging van het Twentse CDA-Tweede-Kamerlid Weij- ers, aanleiding om voor deze mensen op de bres te gaan staan. Met zijn collega’s heeft hij daarom een taakverdeling ge maakt, waarbij ook een gesprek met justitiestaatssecretaris mevrouw Haars (CDA) op het programma staat. Daar naast hoopt men wat meer duidelijk heid te krijgen, in de rol die onze am bassadeur in Turkije in het geheel kan vervullen en zal worden bekeken in hoeverre op internationaal niveau iets te bereiken is. „Steeds meer mensen kopen artikelen waar termen als „ge zond”, rijk aan vitaminen” en „zonder conserveringsmiddelen” op staan, zegt Konsumenten Kontakt. De reclame speelt daar jndei handig op in, de fabrikant zet „nieuw” en „nu nog beter” op zijn produkt en verhoogt de prijs. Nu nog mooier, denken we dan vaak, want uit de tests die we regelmatig laten uityoeren, blijkt vaak bitter weinig van die verbetering van de produkten”. Met de reformprodukten wordt, volgens Konsumenten Kon takt, op dezelfde manier gespeeld met de zorg voor de gezondheid van de consument. Reformhuizen, eind vorige eeuw in Duitsland l'l, Va ontstaan en in de jaren dertig naar ons land overgewaaid, verkopen produkten die zeker niet slecht zijn. Maar dat ze zoveel beter zouden zijn is maar zeer de vraag. „De reformwinkelier kan vragen wat hij wil”, aldus Konsumenten Kontakt, „de klanten laten zich bedriegen door een hoge prijs. Dan zal het ook wel goede kwaliteit zijn, denkt men dan. Van een relatie tussen prijs en kwaliteit is volgens ons echter geen sprake. Een recent onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek onder jus d’orange is een mooi voorbeeld. Onder al die merken zat ook een produkt van een reformhuis. Hij kreeg het predikaat „goed" mee, maar produkten die drie keer zo goedkoop waren, kwamen er in de test net zo goed uit. Alle waar naar zijn geld, gaat in zo’n geval dus totaal niet op”. Naast de reformprodukten worden ook artikelen als dieetboter, I honing, stroop, havervlokken en maïsolie verkocht. Vaak stukken duurder dan bij de kruidenier. Ook van deze produkten, zegt Konsumenten Kontakt, is het onduidelijk of ze die hogere prijs [waard zijn. „Bij dit assortiment speelt eveneens het argument mee dat het allemaal gezonder is. Honing zou bijvoorbeeld beter Ivoor een mens zijn dan gewone suiker. Dat is niet bewezen. Reformprodukten zijn een lucratieve handel geworden. Het be lang van de klant, zijn gezondheid, staat bij de fabrikant niet op de eerste plaats. De consument moet zich daar bewust van zijn en zijn goede verstand gebruiken. Wat we de mensen zouden willen aanraden is: zorg voor een gevarieerd, evenwichtig samengesteld tnenu en verwacht niet alle heil van reformprodukten”. edipll Even kwalijk als de te dure reformprodukten vindt Konsumen- (waarbij martelingen en intimidatie niet uitzonderlijk zijn) en lichte (bin- nenkomede leden van families die hier al wonen), maar in één opzicht zijn die gevallen alle gelijk: terugkeer naar Turkije is onmogelijk”, meent mr. Muller. Pater Steneker is er van overtuigd, dat Nederland het probleem van de opvang van Turken niet alleen aankan. Het is volgens hem een zaak van sa menspel met andere landen, vooral in de Europese Gemeenschap. Internatio naal overleg is, op kerkelijk initiatief en met medewerking van de Wereldraad van Kerken, onlangs voor West-Europa begonnen. De deputatie van de stich ting heeft donderdag ook een gesprek met Justitia et Pax gehad en men heeft goede hoop, dat het eerste contact met HILVERSUM. Reformprodukten zijn vaak stukken duur der dan „gewone” artikelen. De suggestie wordt gewekt dat reformartikelen beter zijn voor een mens, en voor zijn gezond heid wil de klant wel een hoge prijs betalen. Volgens Konsumen ten Kontakt, een organisatie die voor de belangen van de consument opkomt, is op geen enkele manier aan te tonen dat reformprodukten werkelijk gezonder zijn dan de wat gangbaar- der artikelen. '17' Samen met de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders (waarin voedseldeskundigen als Lucas Reinders en Rob Sijmons zitten) mm heeft Konsumenten Kontakt een inventarisatie gemaakt van de alternatieve voeding, waaronder naast de reformprodukten ook - het biologisch-dynamische voedsel gerekend kan worden. Het begint met de verzuchting dat'je toch eens wat gezonder zou moeten gaan eten. Je voelt je niet zo best de laatste tijd. Last van darmaandoeningen, zorgen over het cholesterolgehalte in het bloed. Daar krijg je hart- en vaatziekten van, lees je tegenwoordig zo vaak. Welvaartsziektes, waar je je tegen moet wapenen. Reformhuizen. Handel in gezondheid. De Vereniging van Ne derlandse Reformhuizen, met 40 vestigingen in ons land, maakt een miljoenenomzet. Begonnen met het propageren van vegeta risch (zonder vlees dus) eten, nu leverancier van „kwaliteitsvoed- I J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25