DAKBEDEKKING VAN PLAT DAK Smeedijzeren hek VERNIEUWEN ■zz Zelfbouw tuinkast TUINKALENDER VOOR APRIL 1 7///MWW w I Informatie ,Wat eet je het liefst?’Pasta’ 9,- 5,- BURDA SERIE UJTGEBREID ièg r 26 Dek het dak toe Met kalender de tuin in A 1 Bi y Traditioneel Isolatie binnen Zonder grind Siertuin i “I fig. 2 fig. 3 fig- 5 vg4 - ft >4 G.G. Veel ruimte voor gereedschap imo- Van harte aanbevolen. GASTON GOURMET Kropsla, die in de tweede helft van grind nieuwe waterkering l-isolatie [-oude dakbedekking .-dakbeschot rdaktrim Vaak laat de isolatie van een plat dak veel te wensen over. De vermeende hoge kosten, meestal uitgaande van de gedachte dat hiervoor het gehele dak vervangen moet worden, belemmeren vaak elke verdere stap om hier iets aan te doen. Toch bestaan er daksystemen die isolatie en herstel van een plat dak eenvoudig uitvoerbaar en economisch haalbaar maken. Volgens dit principe (zie figuur 1) ligt de isolatie op de dakbedekking in plaats van eronder. (Zie traditio nele methode). De waterkering, het kwetsbaarste deel van een dak, wordt nu afdoende beschermd te gen temperatuurschommelingen, te gen aantasting en veroudering door ultraviolet licht van de zon en tegen léschadigingen door geloop en gerij op het dak. Het onderhoud van het lak wordt, door inperking van deze nvloeden, tot een minimum be- >erkt. Het aanbrengen kan boven- lien onder bijna alle weersomstan- iigheden plaatsvinden. Nadat de bestaande dakbedek king (die wel in redelijke staat moet Bergruimte voor tuingereedschap is in de meeste nieuwbouwwijken maar nauwelijks aanwezig. De schuur is veelal met enkele fietsen, sportat- tributen, binnenhuisgereedschap en blikken verf of beits goed gevuld. En voor meer is geen plaats. Een uitkomst kan een houten tuinkast zijn. Die staat decoratief en biedt ondanks zijn compacte bouw voldoende berging voor de maaimachine, spaden, harken, gieters, schoffels en emmers. Met een beetje handigheid maakt men zelf rekken of haken aan de wanden, waarmee de bergingsmo- gelijkheden uiteraard nog groter worden. De kast is 83 cm diep, 120 cm breed en in de voorgevel 178 cm hoog. De achtergevel komt tot 164 cm. De kast ‘kan door de doe-het-zelver vrij gemakkelijk in elkaar worden gezet. Gegalvaniseerde bouten, moeren en schroeven worden meegeleverd en de gaten zijn al ingeboord. Wie gaat verhuizen, haalt de tuinkast eenvoudig uit elkaar en de zes losse onderdelen, vloer, achterwand, twee zijkanten, voorwand en dakpaneel worden probleemloos elders weer opgebouwd. Verkoopadressen verstrekt N. C. van der Zalm BV, Westeinde 52, Postbus 7, Noordwijkerhout (tel. 02523-2333). zijn) is schoongemaakt, is het mees tal wel voldoende hierop een laag bitumen vilt extra te plakken. Dit om beschadigingen te herstellen die zijn ontstaan tijdens het schoonmaken. Indien het oppervlak van de oude dakbedekking bestaat uit geteerd grind, dan wordt hierop een dunne, losliggende uitvlaklaag van kunst stof (dik circa 3 mm) aangebracht. Op de ondergrond van de herstelde dakbedekking met eventuele uit vlaklaag, wordt nu de isolatielaag eenvoudig los gelegd. Voordat men begint met het op nieuw bedekken van het dak, moet goed worden nagegaan of de dak constructie wel voldoende sterk is voor het extra gewicht, vooral als er van tevoren geen grindlaag aanwe zig is. dikte te leggen. Deze platen worden met warme bitumen op het dakvlak geplakt en daarna met een loslig gend teerhoudend systeem afge werkt, dat de eigenlijke waterkering zal vormen. Het losliggend teerhou dend systeem kan bestaan uit een laag speciaal papier, twee lagen teervilt en circa 3 cm grind. Opmerkingen: - de dakafwerking wordt door deze werkwijze circa 2 cm dikker. Controleer van tevoren of de aansluitingen en de dakranden voldoende hoog zijn of zonodig ver hoogd kunnen worden. - De water- kerende laag moet bij de dakrand met behulp van een speciaal alumi nium daktrim of met een houten den of koperwormen. Salie, hysop en tijm jagen slakken op de vlucht. In de eerste week van april kan de druif nog ingesnoeid worden. Ge beurt dit later, dan verliest de plant onnodig veel sap. Bloeiende frultbo- mfen dienen tegen nachtvorst te wor den beschermd. te grond (350 tot 500 kilogram stal mest of 200 tot 350 kilogram tuinturf per are; ook compost is mogelijk). De ingezaaide grond moet vochtig knellat worden afgewerkt (zie fi guur 3). x. Naast het plakken, worden de pla ten ook nog met zogenaamde bouw- plaatnagels met vólgringen (aanbe volen volgringen van 3 cm doorsne de) aan het oorspronkelijke dak vastgespijkerd. De stalen ornamenten zijn an derhalve centimeter breed en de hangijzers kunnen worden be vestigd aan gemetselde stenen palen of betonpalen. Bestaande muren kan men voor zo’n ijzeren hek ook benutten. Met behulp van pluggen wordt het hek op een lat van 2,5 centimeter dikte geschroefd en deze lat bevestigt men aan een muur of paal. Let erop dat de smeedijzeren tuinaf scheiding de goede hoogte heeft. Als regel varieert die van 85 „Wat eet je het liefst?” is een verzameling eetrubrieken door Philip Mechanicus, die eerder verschenen zijn in het weekblad De Tijd. Nu gebundeld door de uitgeverij Querido. Het is uiter aard geen echt „kookboek” ge worden. Het is een serie be spiegelingen, mijmeringen, ideeën, herinneringen, doorwe ven met hier en daar een goed recept. „Ontdek waarom pasta niet dik maakt”, schrijft Anna del Als leesboek, voor wie van heel korte verhaaltjes houdt, komt het nog het best tot zijn recht. Voor wie Mechanicus’ stijl kent, is het een „must”. „Pasta” is de verzamelnaam voor alle meelspijzen die de Ita liaanse keuken kent. Het is het meest nationale, maar ook inter nationale voedsel dat er bestaat. Boeren en prinsen, arm en rijk, iedereen eet het in Italië vrijwel dagelijks. Het kan zijn als voor-, hoofd-, tussen-, of als nagerecht. Voor de liefhebbers van de Ita liaanse keuken is er een boek verschenen bij uitgeverij Bert Bakker B. V. getiteld: „Alles over Pasta”, door Anna del Conte. Het traditionele principe (zie fi guur 2) is meer van toepassing als de dakbedekking, door te weinig on derhoud, kleine scheurtjes vertoont of zelfs aan het vergaan is. Bij dit Soms is het ook mogelijk de dak bedekking op een andere manier weer in een goede staat te brengen. Nadat het grind zo goed mogelijk is verwijderd, wordt op het dak een mengsel van perlite en asfaltbitu- men aangebracht. Dit wordt dan op het dak licht uitgewalst. Door een laagdikte aan te passen, kan het dak weer zo gemaakt worden dat er geen waterplassen meer blijven staan. Op deze extra laag wordt een nieuwe dakbedekking gelegd als waterke ring. Voor isolatie van het dak, is het mogelijk deze aan de binnenkant aan te brengen, onder tegen het dak beschot. Hiervoor kunnen vele ver schillende materialen worden ge bruikt. centimeter tot bijna twee meter, waarbij men er rekening mee moet houden dat de hekken on geveer 8 cm boven de grond moeten hangen. Inlichtingen ove- r echt smeedijzeren hekken en poorten vertstrekt Van der Zalm BV, Westeinde 52, Noordwijker hout (02523-2333). Er is keuze uit vuren, grenen of western red cedar en de dakbedekking is van groen asfalt. Desgewenst kan men ook de binnenkant afgewerkt krijgen met sisalkraft. Dat biedt dubbele bescherming tegen roest op tuingereedschap. Als de dakranden te laag zijn of als de dakconstructie te zwak is voor de extra belastingen van het grind of van de betontegels kan het vol gende constructieprincipe worden gebruikt. Hierbij wordt geen grind of ander zwaar materiaal als ballast gebruikt. De isolatieplaten worden nu op de oude, schoongemaakte dakbedekking met bitumen vastge plakt. Met deze bitumenlaag wordt ook een mooi vlak dak gekregen. Het boek leest prettig. Er staat een schat aan foto’s en tekenin gen in het historisch gedeelte, maar ook spaghetti-sprookjes en de spaghetti-western is zelfs niet vergeten. Caruso en Mario Lanza draven op met korte kemachtige uitspraken over hun lievelings kostje, maar ook Sophia Loren, die eens gevraagd naar hoe de Amerikaanse vrouw er net zo aantrekkelijk zou kunnen uit zien als haar Italiaanse soortge noten, antwoordde: „Ze zouden meer spaghetti moeten eten!”. Vanaf half april kan bloemkool in te open grond worden gezaaid. Door hoogstens twee gram zaad uit te strooien op een vierkante meter grond, krijgt men stevige, groei- krachtige planten. Vóór het zaaien Wordt met de bovenste laag aarde roldoende vochtige turfmolm ver lengd. Het kweken van bloemkool tan alleen een succes worden als leze op een zonnige, vrij gelegen plaats wordt verbouwd. Het meest geschikt is humusrijke, lichte klei grond, die rijk is aan voedingsstof fen. Als men niet zelf zaait, maar de Planten bij een kwekerij koopt, is het aan te raden ze in april tegen nachtvorst te beschermen met speci ale schutkappen. Als alles goed gaat, kan de in april uitgeplante bloemkool al in juni worden ge oogst. Voorgekiemde vroege aard appelen worden vanaf half april ook gepoot in humus- en voedselrijke grond. De rijen moeten zestig centi meter uit elkaar liggen, wil men een goede opbrengst krijgen. X.x V- We kunnen hierbij kiezen voor het zogenaamde „omgekeerde dak”, waarbij de isolatielaag op de water- kerende laag wordt aangebracht, of voor een meer traditionele opbouw van het dak. Dit laatste vooral als de waterkerende laag vergaan of ge scheurd is. Tot slot kunnen we de oude dakbedekking opnieuw be plakken en de isolatie aan de onder kant, van binnen uit, aanbrengen. principe wordt de isolatielaag op de oude dakbedekking aangebracht met een nieuwe waterkerende laag eroverheen. Als ballast wordt hier op weer grind gelegd. De oude ver sleten dakbedekking in zijn geheel weg te halen geeft onnodig veel werk en risico’s. Een’ regenbuitje zou veel ongemak en schade kunnen geven. Men maakt de oude dakbedekking dus goed schoon en verwijdert het grind. In de praktijk lukt dit maar gedeeltelijk omdat het onderste grind op den duur één geheel is gaan vormen met de ondergrond. Daar om zal het dak vlak gemaakt moeten worden door op deze ruwe onder grond isolatieplaten van circa 2 cm Gemiddeld moeten ongeveer 12 nagels per m2 worden gebruikt. Langs dakranden en dergelijke moeten ongeveer 18 nagels per m2 worden ingeslagen. Nadat de isola tieplaten goed zijn bevestigd, kan hierop de waterkerende laag gor den geplakt, (zie figuur 4). Opmer king: bij de dakranden moet ook hier de bovenste laag goed aanslui ten. (Zie figuur 5). Conte, „bestudeer aandachtig het verhaal over de herkomst van de spaghetti en kies dan de saus die bij uw stemming past. Het uur der waarheid is aange broken”. Tot slot is het raadzaam een des kundige te raadplegen, voordat met isolatie- en dakverbeteringen wordt begonnen. Om onnodige risico’s te vermijden kan het gratis advies van de bouwmaterialenleverancier, me dewerkers van een bouwwinkel en zeker van het Bouwcentrum, Weena 200 te Rotterdam (010-11 61 81) al tijd uitkomst bieden. Focus Elsevier BV:, Serie Burda Culinair: 200 recepten voor de koude keuken: 200 bakrecepten; 250 soepen, sausen, salades; 200 slankrecepten. De serie Burda Culinair is hiermee uitgebreid tot acht deeltjes en er zullen er nog wel meer volgen, gezien de grote hoe veelheid recepten, die de uitge verij van het gelijknamige Duit se damesblad al jaren over de lezeressen heeft uitgestort. Weinig origineel, vertaalwerk dus; in Spanje werden de boekjes gedrukt, zodat er voor Neder landse schrijvers en grafici wei nig overbleef. Jammer. j-grind -isolatie 1 „waterkering [-dakbeschot Tuinkruiden als bernagie, bone- kruid en koriander worden uiterlijk eind april gezaaid in de volle grond. Met het opkomen van allerlei planten verschijnen ook de luizen, ritnaalden en dergelijke. Het is wel zaak bij het bestrijden van deze die ren milieubewust te werk te gaan. Als het enigszins mogelijk is geen chemische middelen gebruiken. Luis verdwijnt als ze besproeid wordt met brandnetelgier (een bos brandnetels vijf dagen in een em mer water laten staan, daarna zeven en spuiten). Rondom een plant neergelegde schijfjes rauwe aardappel of wortel bieden bescherming tegen ritnaal- worden gehouden tot het zaad op komt. De meeste zomerbloemen kunnen in april in de volle grond worden gezaaid. Zonnebloemen doen het goed tegen heggen of langs de niet tegen de zon beschermde composthoop. Ook de Oostindische kers kan eind april in de open grond worden gezaaid. Deze plant is behal ve fraai om te zien ook goed te gebruiken in de keuken. Bladeren, bloemen, knoppen en de nog groene vruchten kunnen op diverse manie ren worden toebereid. De smaak is De gesloten cellen van het isola tiemateriaal zijn ontoegankelijk voor water, zodat het voldoende blijft isoleren als het nat wordt. Bij het leggen moeten open, doorlopen de naden worden vermeden. Tegen het opwaaien en de inwerking van de zon worden de platen bedekt met een laag grof grind (minimaal 4 cm dik). In plaats van grind kunnen ook betontegels of speciale tegeldragers worden gebruikt. Tuinbezitters richten in deze tijd van het jaar de blik op plan ten en snijbloemen, maar zien vaak te tuinafscheiding over het hoofd. Toch kan juist een sierlijk hek de tuin een speciaal cachet geven. Doe-het-zelvers zullen voor dit doel houten palen en bielzen kiezen. Wie echter de voorkeur geeft aan een echt smeedijzeren hek, kan bij gespe cialiseerde tuincentra of de bete re ijzer waren winkels informeren naar hekwerken die zonder pro blemen eigenhandig kunnen worden aangebracht. Voor dit doel zijn hekken, poorten en in- braakbeveiligingsafrasteringen te koop, die bestand zijn tegen zwaar gebruik. nieuwe waterkering isolatie oude dakbedekking dakbeschot [—daktrim april geplant wordt, kan ook begin juni geoogst worden. De plant mag niet te diep in de grond worden gestopt, de kiembladeren moeten dicht boven de aarde komen. De plantafstand is ongeveer 20 bij 20 centimeter. Plastic kappen over de sla stimuleren de groei en zorgen er bovendien voor dat de mussen er niet met het jonge groen var door gaan. Slaplanten die in de zomer worden geoogst, moeten begin van deze maand in de koude bak worden gezaaid. Of anders eind april in de volle grond. Het is beslist af te raden in de buurt van sla peterselie te zaaien, dit gewas trekt luizen aan. De hele maand april kan met tus senpozen radijs worden gezaaid, die na ongeveer een maand weer ge oogst wordt. Rode bieten worden vanaf half april in de volle grond gezaaid op een rijenafstand van der tig centimeter. Ze verdragen geen stalmest. Ook vanaf half april wordt rode kool geplant; witte kool begin april. Salie en rozemarijn rondom de kool verjagen de rups van het koolwitje. Als het niet te koud is, kan in de tweede helft van april gras worden gezaaid op van te voren goed bemes- wat peperachtig en de plant heeft een hoog gehalte aan vitamine C. Leliebollen en gladiolen en dahlia- knollen worden, ato het niet al te koud is, in de loop van april gepoot. lip In 186 bladzijden, tussen „Spaghetti met amandelen” en Taglione met zwezerik” krijgt u werkelijk een zeer grote keus aan zeer smakelijke en voor een groot deel hier onbekende recep ten, die met wat liefde en impro- visatietalent, ook in Nederland op tafel gebracht kunnen worden, 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27