Kans van slagen in Bonn en Londen gering geacht Jansen (PPR) en dan stelt vragen dit noq Airborne Bij NS-goederenvervoer 285 museum arbeidsplaatsen minder Kritiek Zuidmolukkers op minister Gardeniers Door protesten vertraging in opslag Zoutlozingen op Rijn gaan voorlopig nog wel door Commissie kent houders van Spoedig besluit over opvolging Neptune-toestel ‘i koopsompolis „1 over „Almelo” CRM neemt adviesorgaan niet serieus Cart wille bant Zwarte lijst Uw woninginrichter weet hoe goed het is! tretford Spanningen 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 APRIL VRIJDAG I 4 VRIJ c Waarborgen BEU Als reorganisatie rond is Rode Kruis-bezoek Brandslachtoffers Vernielzucht Huize Hartenstein in Ooster- beek, de nieuwe vestiging van het Airbomemuseum. Op 11 mei zal prins Bernhard het museum ope nen. Het Airbomemuseum was in kasteel Doorwerth in Doorwerth gevestigd. Ongeregeldheden W ater schapslasten Bokkensperma Debatje (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt en de ministers Van der Klaauw en Van Aardenne willen vandaag trachten een beslissing te nemen over het definitieve voorstel van Nederland aan de beide Urenco-partners, Groot-Brittannië en West-Duitsland, inzake de voorwaarden voor levering aan Brazilië van verrijkt uranium uit de UNC-fabriek in Almelo. Jazzy” volkslied^y Vlaggetjesdag Jeu de Boule^r^” 1? Gevangenisstraf Amsterdam Mogelijk vandaag besluit over B e Het be: Perovic zou plannen hebben gemaakt on een staatsgreep te plegen. 9 9 9 9 (Vj voorlop i het \x/eer WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 22 0 Jansen vraagt of, als het vetorecht voor 9 maart al verloren was gegaan, de regering uiteen wil zetten hoe zij op die datum nadrukkelijk heeft kunnen ver klaren dat de mogelijkheid van het vetorecht gebruik te maken nog be stond ten aanzien van leveringen door Urenco aan Brazilië, ongeacht het her komstland van het materiaal. Als het vetorecht pas na 9 maart verloren is gegaan, moet de regering aan Jansen duidelijk maken bij welke besluitvor ming en-of welke overeenkomst dat dan wel gebeurd is en waarom de rege ring de Kamer daarvan niet op de hoog te heeft gebracht. De minister zou in Washington geen en kele steun hebben gekregen voor het stre ven van de Nederlandse regering naar nieuwe waarborgen tegen misbruik van plutonium voor kernwapens door Brazilië. Het kabinet kreeg eind januari van de Tweede Kamer (de motie-Van Houwelin- Die personeelsvermindering wordt vol gens een woordvoerder van de NS mede mogelijk gemaakt door de ingebruikne ming volgend jaar van het nieuwe moder ne Rotterdamse rangeerstation „De Kijf hoek”. „De opzet van dit rangeerterrein is om hetzelfde te doen met minder kosten”, aldus de woordvoerder, hetgeen er volgens hem op neerkomt dat er minder personeel nodig is. Zoals bekend is, maken de personeelskos ten bij NS 70 procent uit van de totale kosten. Een ander probleem waarmee de spoor wegen kampen is het gedeeltelijk verlies van het ertsvervoer naar West-Duitsland. De vervoersfederatie FNV sprak vorige maand de vrees uit dat dit de nekslag Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zw. bew. regen regen sneeuw motregen h. bew zw! bew regen zw. bew regen sneeuwbui regen 4 11 9 10 8 0 0.1 1 2 1 0 0 02 1 4 3 0.2 0 0 5 2 0 0.1 0.1 6 21 0 0 0 11 1 0 0 0 0 0 0 10 7 4 1 12 0 02 0.1 0 gen) de opdracht deze waarborgen te ver krijgen. Hoewel de Amerikaanse regering het eens is met Nederland over de gevaren die rijzen als men plutonium in Braziliaanse handen laat komen, zien de Amerikanen geen oplossing in sterkere waarborgen in het contract tussen de Urenco-partners en Brazilië. President Jimmy Carter heeft de beleidslijn vastgelegd: er dient helemaal geen plutonium te worden geproduceerd. Landen die verrijkt uranium kopen, kun nen dat alleen krijgen op voorwaarde dat ze de afgewerkte reactorbrandstofstaveh terugsturen naar de VS. Deze houding van de Amerikanen, die al heeft geleid tot problemen met afnemers van verrijkt uranium (zoals Euratom, de Europese Gemeenschap voor Kernener gie, die uranium inkoopt voor de negen EEG-landen), is nog veel stringenter dan Bijna tegen beter weten in zal het kabi net-Van Agt toch trachten in een brief aan bondskanselier Schmidt en premier Callaghan aanvullende waarborgen voor te stellen in verband met de levering van verrijkt uranium door Urenco aan Brazi lië. Hoewel Schmidt en Callaghan in Ko penhagen nauwelijks met Van Agt heb ben willen praten over de UC-kwestie, is wel duidelijk geworden dat ook deze laat ste poging de Nederlandse deelname in het UC-project te redden, weinig kans van slagen heeft. Waarschijnlijk volgende week zal de Ka mer intussen alvast een debatje houden over de UC-kwestie, naar aanleiding van een interpellatie van PPR-lid Leo Jansen. Na enig heen- en weergepraat besloot de Kamer gisteren Jansen deze interpellatie toe te staan. ter moeten beloven de opwerkingsfabriek (waarin het gevaarlijke plutonium wordt geproduceerd) niet in werking te stellen alvorens de drie Urenco-partners en Brazi lië het eens zijn geworden over een metho de on) het plutonium zonder risico voor misbruik op te slaan. Nederland zou bereid zijn garant te staan voor de kosten van een mogelijke mislukking van een dergelijke regeling. Dat wil zeggen: Brazilië zou schadevergoe ding kunnen eisen. ondertekend Frankrijk, tot spanningen binne het inspraakorgaan, de twee medewerkers, Henk Smeets en mr. Usman Santi, overwegen ontslag te nemen, „omdat het zo niet langer gaat”. Smeets: „We moeten eenvoudig meer man kracht hebben en de minister heeft het perspectief daarop bepaald niet vergroot”. Het is volgens Mual niet alleen een kwes tie van geld. Het ministerie van CRM neemt het adviesorgaan gewoon niet se rieus, zegt hij. Om alle informatie moet gevraagd worden, meestal moeten we alles zelf uitzoeken, of het nu om huisvesting gaat of om onderwijs, aldus drs. Mual. Binnen enkele maanden zullen alle Rijnoeverstaten de Rijnverdragen heb ben geratificeerd. Dinsdag en woensdag buigt het Nederlandse parlement zich ov er drie Rijnverdragen. Het gaat om een aanvullend verdrag waarmee de EEG partner wordt in het verdrag van Bern. Dit is een overeenkomst van de vijf Rij noeverlanden ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging in algemene zin. Daarnaast zij er nog twee verdragen die de Rijn moeten beschermen tegen che mische stoffen en tegen zout. Met het ratificeren (goedkeuring parle ment) van de Rijnverdragen, zal het lozen van chemisch afval op de Rijn aan strenge regels worden gebonden. Er zullen op een zwarte lijst een aantal stoffen worden op genomen die niet meer in de Rijn mogen worden af gevoerd. Op een grijze lijst ko men chemische stoffen te staan die slechts in zeer beperkte mate geloosd mogen wor den. De ministers van de Rijnoeverstaten moeten het echter nog eens worden over de duur van de overgangsperiode. Want in de praktijk is het niet mogelijk dat de lozing van kwalijke chemische stoffen van de ene op de andere dag kan worden stopgezet. Milieugroepen in binnen- en buitenland betwijfelen of de Rijnverdragen op rede lijk korte termijn enig effect zullen hebben wanneer niet wordt vastgelegd op welke termijn de lozing van gevaarlijke chemi sche stoffen moet worden stopgezet. Tot op heden is echter nog niet begonnen aan de bouw voor installaties om het zout diep de grond in te spuiten (injecteren). In de Indiase staat Pendsjaab zijn zeker acht mensen om het leven gekomen en tweehonderd gewond bij ongeregeldheden tijdens een religieuze bijeenkomst. Vol gens het persbureau Samachar raakten vijftig mensen ernstig gewond. De ongere geldheden ontstonden toen leden van een religieuze groepering, de Nihang-Sikhs, een samenkomst van een andere Sikhs- groepering overvielen. De politie maakte een eind aan de schermutselingen. De Tweede Kamer is gisteren met alge mene stemmen akkoord gegaan met het regeringsvoorstel de heffing en invorde ring van waterschapslasten aan te passen. Een en ander zal worden aangepast aan de algemeen geldende regels voor de heffing en invordering van rijks-, gemeentelijke en provinciale belastingen. Tot dusverre was er voor de waterschapsbelastingen een verschillende regime wat leidde tot rechtsongeli j kheid In Canada is een opmerkelijke proef genomen met het sperma van een bok. Vijftien jaar geleden was het sperma inge vroren en onlangs konden door kunstmati ge inseminatie twee gezonde geitjes ver wekt worden. Volgens deskundigen was bij de veeteelt nooit eerder gebruik ge maakt van sperma dat zo lang was gecon serveerd. Het sperma is bewaard in vloei baar stikstof dat een temperatuur had van 196 graden Celsius onder nul. In Dordrecht zijn zes jongens aangehou den wegens vernielingen in twee scholen, kantines en bouwketen. In totaal heeft het zestal, variërend in de leeftijd van acht tot twaalf jaar, een schade van ongeveer 100.000 gulden aangericht. toekom: lijk gew De v« premier voor de Duitslar tijd getr Ier hou bewegei De Zt landse weten c Buitenl; Britse c weekeir kaanse wisselei tiek. Het z partij er spoedig staat er kaanse de naar wordt ook on kaanse punt ee ken is. O nw nno o w zzw windst. windst. no nnw o n no wnw nw w zzo wzw windst. nno zzw z windst wnw windst. wzw n nnw windst. zw 1 -1 5 12 14 WAS1 dent Ci ben gis dagen i ke ver! banden ontspai wereld RC de II zittii abor thon Part sie z< om kwes treec het ii afkoi iedei radii zijn nog i te de Terwijl de Nederlandse regering dus bereid is vrij ver te gaan om de partners en Brazilië tegemoet te komen zij het, blijkens de uitlatingen van de Duitse en Britse regeringsleiders, niet in voldoende mate voor de Tweede Kamer zullen deze nieuwe „waarborgen” zeker ook on voldoende blijken te zijn. 7 8 7 7 7 8 8 7 7 6 3 18 18 12 12 8 12 10 4 4 2 7 16 16 7 7 14 21 15 5 15 8 10 17 17 7 3 9 16 23 19 -0 0 -0 10 2 1 0 8 7 1 1 7 2 2 1 1 2 3 2 2 3 2 0 15 6 1 7 2 1 2 tü s tü w cm De personeelsinkrimping is een onder deel van de gewijzigde opzet van de goe derentreindienst. De spoorwegen hebben enige jaren geleden van de overheid de opdracht gekregen dat in 1980 de kosten van het goederenvervoer door de ver- voersopbrengsten moeten worden gedekt. Zij u Midder king v< gebied* nen en den in Zij zi ring va gen tus bijdrag van de king. Ceau dronge ling va ken en ontwap wens u vervuil pro blei De NS-directie deelt die sombere visie van de bonden echter niet. De Nederland se Spoorwegen trachten de vervoersop- drachten van erts voor de Westduitse staalconcerns weer terug te krijgen. Het vorig jaar zijn lil personen in ons land bij brand omgekomen. In 1976 waren er dat 77. De directe financiële schade in 1977 ten gevolge van brand bedroeg 467 miljoen gulden tegen 413 miljoen gulden het jaar daarvoor. Het spelen met vuur en baldadigheid veroorzaakten de meeste branden. Brandstichting en „de vlam in de pan” kwamen op de tweede en derde plaats. Onvoorzichtigheid bij het roken leverde maar liefst 630 brandmeldingen op. Volgens ingewijden zou Van Agt de bei de Urenco-partners willen vragen aan Brazilië voor te stellen alle leveringen nor maal volgens schema te laten doorgaan. Daarbij zou de Braziliaanse regering ech Het Rode Kruis mag van de regering van het Zuidamerikaanse Nicaragua de gevan genissen in dat land bezoeken. Doel van het bezoek is te bekijken onder welke omstandigheden politieke gevangenen in Nicaragua worden vastgehouden. De laat ste tijd komen steeds meer geluiden naar voren dat de gevangenen onder onver draaglijke omstandigheden zijn gedeti neerd. Om kracht bij te zetten aan eisen van familieleden van gevangenen een meer menselijke behandeling door te voe ren zijn in het hele land solidariteitsstakin- gen en -demonstraties gehouden. UTRECHT (ANP). Om in 1980 tot een kostendekkende exploitatie te komen van de dienst goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen moeten er vóór dat jaar 285 arbeidsplaatsen vervallen. Deze maatregel is onder meer noodzakelijk door het teruglopende goederenvervoer per rails. De NS hebben becijferd dat er in 1980 nog „slechts” 1.557 man rayonpersoneel nodig is. DEN HAAG (ANP). Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers (IWMI heeft sterk de indruk dat minister Gardeniers van CRM een eind wil maken aan het voortbestaan van dit advieslichaam. De minister komt de toezeggingen niet na die haar voorganger Van Doorn heeft gedaan. Het inspraakorgaan krijgt nauwelijks medewerking van CRM en moet woekeren met een tekort aan subsidie en mankracht. Vooruitzichten voor zondag.' Zonnige perioden, later weer regen. Geleidelijk hogere temperaturen. Aantal uren zon: 1 tot 8, minimum tempera tuur omstreeks 4 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 12 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent nno nno nno f n n n nno n nno nno nw zzo h. bew. veranderl zw. bew zw. bew. regen zw. bew regen on bew sneeuw sneeuw zw. bew. zw. bew 1. bew. regen sneeuw zw. bew. onbew h. bew. geh. bew zw. bew. onbew regen zw. bew. regen onbew. zw. bew h. bew zw. bew. mist zw. bew onbew 1. bew 1. bew betekent voor het goederenvervoer per rails. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/PARIJS. Het ziet er niet naar uit dat de Franse regering vóór 1 januari 1980 de opslag van afvalzout uit de kalimijnen in de Elzas kan regelen. De opslag van zout is ernstig vertraagd door weerstanden in de Elzas van milieugroe pen, boeren en gemeentebesturen ter plaatse. Nederland heeft al 20 miljoen gulden aan het opslagproject meebetaald, maar ondanks de druk yan de Nederland se regering op Frankrijk, lijkt aan de enorme zoutlozingen (van de kalimijnen) op de Rijn voorlopig geen eind te komen. Volgende week dinsdag beginnen in de Tweede Kamer de debatten over de inter nationale verdragen ter beperking van de Rijnvervuiling. De opslag van afvalzout in de Elzas maakt deel uit van die verdragen. Vóór 1 januari 1980 zal het zoutgehalte van de Rijn in drie fasen van elk 20 kilo zout per seconde moeten worden terugge bracht. Momenteel stroomt bij Lobith 350 kilo zout per seconde ons land binnen. Volgens het nieuwe verdrag moet die hoe- commando ontvoerd was en naar Joego Slavië was overgebracht. Het proces dat ii Belgrado tegen Perovic werd gehoudei vond achter gesloten deuren plaats. Volgens de rechter werd dit gedaan om dat staatsgeheimen ter sprake kwamen yerdgi: Weer in binnen- en buitenland (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Eekelen van Defensie gaat over twee we ken naar Parijs voor overleg over de vervanging van de sterk verouderde Nep- tune-patrouillevliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst (MED). Op korte termijn, rond half mei. wordt de definitieve beslissing over de vervan ging van de Neptune verwacht. Drie vliegtuigtypen komen in aanmerking: de Amerikaanse Orion, De Franse Atlantic Nouvelle Génération en de Britse Nimrod. Nederland wil dertien nieuwe toestellen hebben voor de luchtbewaking van de Noordzee en Het Kanaal. Met de aanschaf van de vliegtuigen is een bedrag gemoeid van ongeveer 800 miljoen gulden. Een belangrijk punt dat meespeelt bij de beslissing rond de opvolging van de Nep tune is de levertijd van de nieuwe toestel len. De Orion kan het snelst worden gele verd. Wanneer nu wordt besteld kan het eerste vliegtuig over twee jaar worden opgeleverd. In 1981 volgen drie toestellen, terwijl de overige negen Orions tussen 1982 en 1984 kunnen worden verwacht. Het nadeel van de Britse Nimrod en de Franse Atlantic is dat deze niet voor 1983 beschikbaar komen. De meeste van de in het Noord-Atlanti- schë gebied opererende vliegtuigen zijn Orions, hetgeen de standaardisatie uiter aard ten goede komt. Bij de aanschaf van alle drie typen kunnen compensatie-or- ders worden verwacht. De Atlantic ligt wat dat betreft het gunstigst in de markt. Uit militair-technisch oogpunt wordt de voorkeur aan de Orion gegeven. d u C tfl Sm Hoewel onder leiding van Van Agt de afgelopen dagen de brief al in grote lijnen is geschreven, wil men toch in elk geval wachten tot minister Van der Klaauw terug zou zijn uit de Verenigde Staten en in het kabinet verslag zou hebben uitge bracht. Van der Klaauw kwam gister nacht in Nederland aan. In de VS heeft hij gesproken met minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, met ontwapenings- onderhandelaar Paul Warnke en met Ge rald Smith, de expert op het gebied van het tegengaan van de verspreiding van kernwapens. DEN HAAG. „Sinds wanneer heeft de regering niet meer de mogelij- heid, op basis van het verdrag van Almelo en de gemengde commissie, niet in te stemmen met een levering van verrijkt uranium door Urenco aan Brazilië?”. Met deze en elf andere vra gen heeft het PPR-Tweede-Kamerlid Jansen zich gericht tot minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse Jeu de Boules Bond organiseert op 29 april vanaf 12 uur eei I toernooi. Op zich niets bijzonders, war< het niet dat de wedstrijden op... twee dek schuiten plaatsvinden. Voor deze gelegen heid zullen de schuiten worden bedekt met FTF een laag zand. Er worden voorzieninger getroffen om te voorkomen dat ballen en spelers in het water terecht Êomen. Voorl de zekerheid wordt een duiker achter deg_ V hand gehouden... '1^ I J Het Noorse ministerie van Onderwijs heeft een nieuwe versie van het Noorse^- N volkslied verboden. Deze versie was uitge- bracht door een Zweedse jazzgroep. Ver spreiding en verkoop van de nieuwe versie is verboden, maar ze mag wel in het open- KAAI baar worden gespeeld. Het nieuwe lied zouZuid-Af het werk van een kunstenaar en het natio-verkjaa] naai gevoel van de meerderheid van hetfc. Noorse volk beledigen. Uit verkoopcijfers „7 blijkt dat overigens niet: in nog geen vijl weken gingen al 3500 exemplaren van diVorster nieuwe versie in Noorwegen over de toon enige bank. bië, niet In Scheveningen is het op zaterdag 27 mei vlaggetjesdag, het feest ter inleiding van het uitvaren van de haringvloot. In rederskringen is dit besloten, ondanks het feit dat tot nu toe geen opheffing van het geldende haringvangstverbod in de Noordzee is aangekondigd. De reders wei- dingsbe geren te geloven dat er dit jaar geen ha- ringvangstquotum komt. Dit mede op grond van wat de visserij biologen hebben laten doorsijpelen. DEN HAAG (ANP). De commissie koopsompolissen heeft Kamervoorzitter Vondeling gisteren meegedeeld dat de machtigingen van alle betrokken politici, een kleine 200, (ex)kamerleden zowel als (oud)-bewindslieden thans door de com missie zijn ontvangen. Dit met uitzonde ring van enkele betrokkenen die hun me dewerking aan het onderzoek hebben ge weigerd en één betrokkene die daartoe om gezondheidsredenen niet in staat is. Twintig politici hadden de machtigingen niet volledig ingevuld, maar dat verzuim is blijkens de brief van de commissie door nadere informaties inmiddels goedge maakt. De commissie heeft verder 29 verzeke ringsmaatschappijen aangeschreven die koopsompolissen afsluiten. Zij hebben tot 28 april de tijd te reageren. Eén verzeke ringsmaatschappij heeft om principiële re denen geweigerd mee te werken. Voorts ontbreken van twee politici die aan het onderzoek meewerken nog de verklarin gen van hun belastingsinspecteurs aldus de brief. Ec zijn inmiddels ook gesprekken geweest met die betrokkenen die hebben bekend dat zij of een familielid een koop sompolis bezitten of hebben bezeten. andere politieke misdaden. Perovic heeft m voor£ verklaard dat hij in Zwitserland door eet fUE ;n afdel nacht. In die Beiroet •iërs gec „is iog wat met geweld en met behulp van buitena jfandhoi neer on ;che eer .£o De leider van de tegen president Tito bestan gerichte emigranten-organisatie Mileta die OV€ Perovic is in Belgrado tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens, wat wordt genoemd, samenzwering tegen de staat en seijjke ti, ZATERDAG 15 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 16.45 uur onder 20.37 uur Maan op 13.15 uur onder 2.58 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.38 uur en 21.14 uur Laagwater 3.54 uur en 16.26 uur veelheid met 60 kilo worden terugge bracht. In een later stadium zal aan een verdere afbouw van het zoutgehalte in de Rijn worden gewerkt. De kalimijnen bij Mulhouse en de soda- fabrieken rond Nancy zijn de grootste zoutlozers. De plannen van de Franse re gering om het zout op een diepte van 1,8 kilometer in de grond te stoppen, hebben echter enorme kritiek ondervonden. Mi lieugroepen in de Elzas en in Lotharingen vrezen dat het zout in het grondwater komt. Het bouwen van de zoutputten zou ook vertraagd worden door ingewikkelde onteigeningsprocedures. Nederland heeft 34 procent van dè kos ten van de zoutopslaginstallaties betaald. West-Duitsland betaald 30 procent, Zwit serland 6 procent en Frankrijk zelf 30 procent. In 1976 werd het zogenaamde zoutverdrag ondertekend door West- Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Luxemburg, Nederland en de EEG als zesde partner. In dat verdrag staat onder meer dat Frankrijk het zout zal opslaan. Urenco-voorstel aan partners de Nederlandse (via Urenco) tegenover Brazilië. Gerald Smith, adviseur van presi dent Carter, heeft Van der Klaauw dan ook wel wat sympathie kunnen bieden, maar weinig daadwerkelijke steun in wat in Amerikaanse ogen toch een halfbakken strijd tegen de verspreiding van kernwa pens is. Dat zegt voorzitter drs. M. Mual van het inspraakorgaan. Gisteren heeft het IWM dit naar voren gebracht in een besloten gesprek met de bijzondere kamercommis sie voor de Molukse problematiek. Mual heeft de indruk dat de kamerleden de bezwaren delen tegen de liquidatie van het inspraakorgaan, dat volgens de regerings nota moet opgaan in een brede, gemengde commissie. Daartegen bestaan veel bezwa ren in Molukse kring. Het tekort aan mankracht heeft geleid .o, P 2 ca (ADVERTENTIE) ,?A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2