Leider Pakistan MBFR-o verleg zou belangrijk stadium naderen kondigt openbaar ophangen aan lijven in lamibië” Japan geeft ILO grote bijdrage „Troepen Zuid-Afrika Parlement Italië vergadert onafgebroken over abortuswet Bondsdag keurt wetten tegen terrorisme goed Turkije doet nieuw aanbod inzake Cyprus PARADE (de zachtere vieux) ÜW PARADE Er was eens een Pa te Hoogmade, En zeer zacht ook moest zijn, Die ging bij z’n slijter te rade, Om een vieux die zeer fijn, Carter en Ceausescu willen economische banden versterken Olie Amoco Cadiz stroomt weer terug naar Franse kust Hoofdpunten ■I Vorster: Voorspelling 3 BINNEN- EN BUITENLAND APRIL 19 7 8 VRIJDAG I 4 sliei zoek 1 ffers ff O Pa pakte natuurlijk Parade. ucht ra HE straf isten Doe mee aan de limerick- wedstrijd. rma ;den zeker en en heden Vol- akten igere- in een Sikhs, Sikhs- laakte ►ulei/™;— BonJ -T- m het 31jfersAfrika) m vijl 'an d< sdag lag 27 eiding sot. In ks het an het 1 de BEIROET (AP). Er is gisteren in Beiroet een vredesmacht in het land, die voor het merendeel jestand gesloten tussen de rechtse Libanese leiders bestaat uit Syriërs. Vlileta die over eigen legertjes beschikken en de Arabische Bestand tussen christenen en vredesmacht in Beiroet Het bestand is ingegaan om 19 uur plaat- (Van onze redactie buitenland) V (ADVERTENTIE) I INH Htr ERVEN LUCAS BOLS ALC35?=/j 'ehou- holen, ;ft het ?ht tot ;eveer in ons waren ade in jg 467 lulden rur en neeste i in de derde roken lingen en ha le op ebben kt on itena range- wordt aat en ieiijke tijd en was het eerste sinds zondag, t Tito alge- et het zorde- assen, tan de effing lelijke sverre lingen ie tot (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) Tijdens de strijd is grote materiële scha de ontstaan. Het Syrische granaatvuur zou meer dan 200 woningen hebben vernield en of zwaar beschadigd. De radicalen vormen een dwergpar- tijtje, dat er van overtuigd is in zijn eentje het echtscheidingsreferendum van 1974 te hebben gewonnen en sinds dien meent dat de Italiaanse republiek alleen nog per volksstemming^ gere geerd dient te worden. Alle andere partijen zijn er van overtuigd dat Italië met name op dit spannende ogenblik overal behoefte tisten. Er worden grote beloningen uitge loofd voor de ontdekking van „verdachte woningen”. Het Westduitse parlement vergaderde gisteren ook over de neutronenbom. Een voorstel van de CDU-CSU om van de regering te eisen dat zij openlijk haar bereidheid uitspreekt voor het stationeren van deze bom op Westduits grondgebied, werd verworpen. In plaats daarvan nam de Bondsdag een motie van SPD en FDP aan waarin gesteld wordt dat de neutronenbom gebruikt dient te worden als onderhandelingsobject bij de gesprekken tussen oost en west over aan heeft, behalve aan een referendum over een punt dat de bevolking zo diep zou kunnen verdelen als de abortus. Daarom wordt er haast gemaakt met de nieuwe wetgeving, waarvoor een duidelijke meerderheid in het parle ment bestaat. De christen-democraten blijven prin- voornemens is het conflict op vreedzame wijze te regelen. Maar minister van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali zei gisteren van oordeel te zijn dat geduld geboden was, omdat de onderhandelaars der twee landen „nog maar aan het begin stonden van een lange weg”. President Anwar Sadat van Egypte heeft dr. Isaac Lewin, hoogleraar ge schiedenis aan de joodse universiteit „Yes- hiva" in New York uitgenodigd naar Egyp te te komen. Prof. Lewin heeft de uitnodiging, die vervat was in een brief die de Egyptische delegatie bij de Verenigde Naties heeft gepubliceerd, aanvaard. President Sadat geeft daarin als zijn overtuiging weer dat de joodse organisaties, en met name die zich wijden aan een helder en diepgaand onderzoek van de situatie in het Midden oosten, zoals de universiteit „Yeshiva”, actief en doelmatig kunnen bijdragen aan het versnellen van het vredesproces in het betrokken gebied. WENEN (AP). Een vertegenwoordi ger van het Warschaupact heeft gisteren verklaard dat het overleg in Wenen over de wederzijdse troepenvermindering in Midden-Europa (MBFR) een nogal belang rijk stadium is genaderd. Hij ging hier echter niet dieper op in. De overige voorstellen betreffen terug gave van een stuk „niemandsland” dat tussen de Turkse en Griekse gemeenschap ligt. Bovendien hebben de Turken voorge steld een overkoepelende federatie op Cy prus op te richten. Er zou een parlement moeten worden benoemd voor heel Cy prus, maar ook de Turkse en Griekse gemeenschap moeten elk een parlement krijgen. De Turken willen verder vluchtelingen laten terugkeren naar hun oude woonge bied. In dit alles zien zij „voldoende speel ruimte” voor een nieuwe onderhandelings ronde met de Grieks-Cyprioten. Secretaris-generaal Waldheim heeft 30 uur gevraagd om de uitvoerige tekst van de voorstellen te bestuderen. Zij werden in BREST (AP). Door de wind en het getij zijn vele tonnen olie van de Amoco Cadiz vanuit zee weer teruggestroomd naar de stranden van Bretagne, zo hebben officiële bronnen in Frankrijk gisteren gezegd. me”), besloot het hoogste Duitse rechtscol lege in december tot voorlopige opheffing van de regeling. Gisteren werd dit besluit definitief. LONDEN. (Reuter) De Pakistaanse leider generaal Zia Oel-Haq heeft aange- kondigd, dat er in zijn land meer mensen in het openbaar zullen worden opgehan gen en getuchtigd bij het streven naar zuivering van Pakistan. proef i bok. i inge- tmati- s ver- n was ik ge- jecon- vloei- id van Israel heeft zich gisteren ontevreden ge toond over de snelheid waarmee de VN- troepen in Zuid-Libanon gestationeerd worden. Vice-premier Yigael Yadin zei in Haifa dat Israel voor het probleem stond hoe te voorkomen dat Palestijnse guerril lastrijders Zuid-Libanon weer binnendrin gen tussen het vertrek van de Israëlische troepen en de aankomst van VN-militairen in. Israel overhandigt deze militairen van daag acht dorpen tussen de Chardali- en de Aqiyabrug, daarmee de tweede j'ase van gedeeltelijke terugtrekking voltooiend die dinsdag werd ingeluid. Noorse en Iraanse VN-militairen zullen de zone ten zuiden van de rivier de Litani overnëmen, ‘1 ig van ;evan- jl van welke len in e laat- i naar inver- 'edeti- eisen i een e voe- takin- WASHINGTON (UPI,DPA(. Presi dent Carter en president Ceausescu heb ben gisteren de besprekingen van twee dagen afgerond. In een gemeenschappelij ke verklaring beloven ze de economische banden te versterken en te streven naar ontspanning in Europa en de rest van de wereld. cipieel gekant tegen de wet, waarvan de hoofdpunten zijn: 1. abortus is wette lijk geoorloofd in de eerste drie maan den van zwangerschap; 2. de ingreep wordt in alle openbare ziekenhuizen op staatskosten uitgevoerd; 3. de uiteinde lijke beslissing ligt uitsluitend bij de vrouw. Maar na de verwerping van hun preliminaire tegenwerping, dat wette lijk toestaan van abortus in tegen spraak zou zijn met het grondwettelijke recht op leven en gezondheid, beperken zij zich tot tegenstemmen, zonder de behandeling opzettelijk te hinderen. Het besluit om dag en nacht te blijven vergaderen, betekent dat de wet in drie dagen door de Kamer kan worden aan genomen. Daarna verplaatst het debat zich naar de Senaat, waar op papier eveneens een meerderheid van voor standers bestaat, maar waar de chris- ten-democratische tegenwerping over de ongrondwettelijkheid van het ont werp vorig jaar geheel onverwacht werd aangenomen. Het lijkt aanneme lijk dat ook in de Senaat deze keer de wens zal overheersen om het dreigende referendum te voorkomen, zodat de wet ook daar op tijd zal worden aange nomen. log wat vuren gehoord, maar de zich daar standhoudende sluipschutters werden niet neer onder vuur genomen door de Syri- iche eenheden. ir ee» wan e dek legen kt mei linger len ei Voor ter del] Het is het grootste afzonderlijke bedrag dat is toegezegd aan de ILO sinds de direkteur-generaal van de organisatie, Francis Blanchard, had opgeroepen een vrijwillige bijdrage van 5,6 miljoen dollar (12 miljoen gulden) te leveren als compen satie voor het verlies aan fondsen van de Verenigde Staten. Tot nog toe is er een bedrag van 5 miljoen dollar (10,75 miljoen gulden) toegezegd. Toen de Japanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Masao Sawaki, de bij drage bekendmaakte, sprak hij de hoop uit dat de bijdrage de aktiviteiten van de ILO in Aziatische landen zou steunen. De VS trokken zich terug uit de ILO omdat deze organisatie op het stuk van de mensenrechten met twee maten zou me ten. Dit had tot gevolg dat de ILO het met een kwart minder aan fondsen moest doen. Diplomaten deelden echter mee te ver wachten dat de onderhandelingen tussen Grieks- en Turks-Cyprioten door de Turk se actie zeker weer op gang zullen komen. Deze werden een jaar geleden bij gebrek aan concrete Turkse voorstellen afge broken. in om amen wer(j gisteren in enige christelijke wijken Bondsdag aangenomen wet, die dit onder zoek wilde afschaffen, in strijd met de Grondwet. Tegelijkertijd bepaalden de constitutionele rechters in Karlsruhe dat die dienstweigeraars die tussen augustus 1977 en december 1977 een beroep op de nieuwe wet hebben gedaan, als zodanig blijven erkend. De nieuwe wet, waardoor dienstplichti gen via een briefkaart bekend konden maken dat zij liever vervangende dienstplicht wilden vervullen, is maar kort van kracht geweest. Nadat de CDU-CSU- oppositie had geklaagd bij het constitutio nele hof (oppositieleider Helmut Kohl noemde de regeling „briefkaartenpacifis- )ië, niet zal worden overgedragen aan de toekomstige regering van het onafhanke lijk geworden Namibië. De verklaring van de Zuidafrikaanse premier moet een grote teleurstelling zijn voor de V.S., Canada, Frankrijk, West- Duitsland en Engeland, die in de afgelopen tijd getracht hebben Vorster tot een soepe ler houding inzake Zuidwest-Afrika te bewegen. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Roelof Botha, heeft laten weten dat de Amerikaanse minister van Buitenlandze Zaken Cyrus Vance en diens Britse collega David Owen, het komende weekeinde in Pretoria met de Zuidafri kaanse autoriteiten van gedachten zullen wisselen over de Namibische problema tiek. Het ziet er echter niet naar uit dat de partijen in het conflict hun standpunten spoedig zullen veranderen. De bevrij- •s wei: dingsbeweging van Namibië, de SWAPO, staat erop dat de sterkte van de Zuidafri kaanse troepen tijdens de overgangsperio de naar de onafhankelijkheid tot 3000 man wordt teruggebracht en dat Walvisbaai ook onafhankelijk wordt. De Zuidafri kaanse regering is het niet met dit stand punt eens, zoals ook gisteren weer geble ken is. heefl sn vooral te Beiroet, de strijd was opge- ar eet aaj(j tussen rechtse christelijke strijders loego dat ii oudei (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse Bondsdag heeft gisteren de wetsontwerpen ter be strijding van terrorisme, die ingediend waren door de regeringscoalitie van SPD en FDP, goedgekeurd. Deze goedkeuring gebeurde met drie stemmen meer dan de vereiste volstrekte meerderheid (252 stemmen). Alle afgevaardigden van de oppositiepartij CDU-CSU stemden tegen. ROME. Sinds gistermorgen blijft de Italiaanse Kamer dag en nacht in zitting voor de behandeling van de abortuswet. De reden voor deze mara thon is de obstructie van de Radicale Partij, die het er op aanlegt de discus sie zo lang te rekken tot haar aanvraag om een referendum over de abortus kwestie automatisch in werking treedt. Van de 275 amendementen op het ingediende wetsontwerp zijn er 230 afkomstig van de radicalen, en over ieder amendement nemen alle vier de radicale kamerleden het woord. Zo zijn ze er in geslaagd sinds maandag nog maar vier van de 22 wetsartikelen te doen aannemen. toon ie enige haven aan diepzeewater in Nami- Door de goedkeuring werd het veto dat de Bondsraad onlangs over de wetten uit- •sprak ontkracht. In deze Bondsraad zijn de regeringen van de elf deelstaten verte genwoordigd. Op grond van de nieuwewetten, die begin volgende week van kracht worden, kan de politie wegversperringen opwer pen en 12 uur lang personen zonder papie ren bij zich vasthouden *er vaststelling van hun identiteit, zelfs indien geen verden king op hen rust. De ordedienst mag voorts huiszoeking verrichten in alle vertrekken van een ge bouw indien vermoed wordt, dat zich ter roristen in dat gebouw ophouden. Tot dus ver moest zij zich beperken tot een nauw keurig gedefinieerde ruimte. Tenslotte kan een advocaat uitgesloten worden van ee» proces tegen van terreur daden verdachte personen, louter op ver denking van illegale samenwerking met extremisten. De verdedigers mogen slechts met hun van terrorisme verdachte cliënten spreken als zij van hen door ven sterglas gescheiden zijn. De Duitse politie is gisteren een nieuw opsporingsoffensief begonnen tegen terro- GENÈVE. (AP) Japan draagt vrijwil lig een bedrag van 1 miljoen dollar (2,15 miljoen gulden) bij aan de begroting van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO. Het doet dit als een compensatie voor de terugtrekking uit de ILO van de Verenigde Staten, zo heeft de ILO giste ren meegedeeld. en afdelingen van de Arabische vredes- nacht. In die periode zijn er volgens de politie te 3eiroet in die stad 102 Libanezen en Sy- ■iërs gedood en ongeveer 300 gewond. Er Hij deed dit in een vraaggesprek met de Britse televisie. De generaal leidt het mili taire bewind dat vorig jaar juli de macht ontnam aan premier Bhoetto, nadat er bloedige onlusten waren geweest naar aanleiding van beweerde verkiezings- knoeierijen. Sindsdien is de staat van beleg van kracht. Dit zal, volgens de generaal, zo blijven tot er verkiezingen worden gehou den. Een datum daarvoor is evenwel nog niet vastgesteld. De openbare bestraffingen zijn nodig om saboteurs af te schrikken, aldus de generaal. Vorige week vrijdag werden 15 personen, onder wie een oud-minister van Landbouw, aangehouden in verband met een beweerd komplot om het Hoogge rechtshof in Lahore en andere gebouwen op te blazen. M Zij willen voorts een regeling voor het Midden-Oosten, gebaseerd op terugtrek king van Israel uit de bezette Arabische gebieden, wettige rechten voor de Palestij- nen en territoriale integriteit voor alle lan den in het Midden-Oosten. Zij zijn het er ook over eens dat bevorde ring van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de Balkanlanden een positieve bijdrage kan leveren aan de versterking van de Europese veiligheid en samenwer king. Ceausescu had er al eerder op aan ge drongen een einde te maken aan de verde ling van de wereld in twee militaire blok ken en meer aandacht te schenken aan de ontwapening. Bovendien sprak hij de wens uit dat de V.S. een actievere rol gaan vervullen bij het oplossen van de wereld problemen. Vertegenwoordigers van de Turks-Cyprioten op bezoek bij secretaris-generaal Kurt Waldheim. V.l.n.r.: Necati Ertekuem, voormalig lid van het Cyprische Hooggerechtshof en prof. Muemtaz Soysal, Turks gevolmachtigde namens de Turkse regering binnen de Turks- Cypriotische gemeenschap. Vanuit de lucht zijn grote veelkleurige olievlekken te zien die terugkomen naar de 120 kilometer lange kust. Deze is al bevuild door de olie uit het wrak van de Amoco Cadiz, die op 17 maart voor Bretagne aan de grond liep en daarbij de grootste kust- vervuilingsramp uit de geschiedenis ver oorzaakte. De terugkeer van de olie naar de kust heeft de hoop de bodem ingeslagen dat de grote schoonmaakaktie door militairen en duizenden vrijwilligers zal slagen en de stranden van Noordwest-Frankrijk weer schoon zullen zijn voor het komende toe ristenseizoen. Aan het begin van deze week werden weer aalscholvers en meeuwen in het ge bied gezien, terwijl de zee weer zijn gewo ne blauwe kleur begon terug te krijgen. hangende de aankomst van een contingent Nepalese V.N.-soldaten. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren voor speld dat het vredesoverleg inzake het Midden-Oosten uiteindelijk weer onder auspiciën van de V N. zal worden voortge zet, nu de bilaterale onderhandelingen tus sen Israel en Egypte tot dusverre niets hebben opgeleverd. In een vraaggesprek met het onafhanke lijke Weense dagblad „Die Presse” kondig de Waldheim voorts plannen aan voor een vredebewarende rol van de V.N. in Rhode- sië en Zuid-West Afrika (Namibië). Een aantal Egyptische parlementariërs heeft doen weten dat er een eind moet worden gemaakt aan de vredesonderhan delingen met Israel, zeggen dat uit het gebrek aan voortgang blijkt dat Israel niet erwijs|l IborseJ uitge- i. Ver-, versie open- KAAPSTAD. Premier Vorster van sd zouZuid-Afrika heeft gisteren in Kaapstad nati°verklaard dat de Zuidafrikaanse troepen Voorlopig niet uit Namibië (Zuidwest- teruggetrokken zullen worden, orster deelde ook mee dat Walvisbaai, controle op en beperking van het wapenar senaal. De Amerikaanse minister van Defensie Brown is gisteren in Bonn aangekomen om met de regering te spreken over de neutronenbom en andere nucleaire zaken. Verwacht wordt dat Brown West-Duits- land zal aanbevelen het Awacs-luchtver- dedigingssysteem aan te schaffen. Was hington zou graag zien dat de NAVO sys teem in haar militair pakket opneemt. Het Westduitse constitutionele hof heeft gisteren besloten dat dienstweigeraars zich moeten blijven onderwerpen aan een zogenoemd gewetensonderzoek. Volgens het hof is de in augustus 1977 door de Een Oosteuropese woordvoerder bleek later niet in staat de uitlating van de Pool- se delegatieleider, ambassadeur Tadeuz Stroelak, op te helderen. Stroelak was tijdens de zitting van gisteren de einige spreker. In conferentiekringen is vernomen dat het Noordatlantisch Bondgenootschap (NAVO) nieuwe voorstellen heeft gedaan om het vastgelopen, 'inmiddels vijf jaar oude overleg, weer'op gang te krijgen. De voorstellen zijn in kleine kring besproken en zullen waarschijnlijk volgende week woensdag, tijdens de laatste zitting van de voorjaarsronde, ter tafel worden gebracht. Bijzonderheden van de westerse voorstel len werden niet onthuld. Deze week maakten de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt bekend dat de NAVO bij het MBFR-overleg nieuwe voorstellen zou doen. Geen van beiden maakte echter bij zonderheden bekend. Het overleg is vastgeraakt op het punt van de troepensterkte. Volgens het besten heeft het Oostblok in Centraal-Europa een numerieke meerderheid van 150.000 man schappen en ongeveer 10.000 tanks en moet het meer militairen en wapens terug trekken dan het westen. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Turkije heeft gisteren aangeboden zich op zes punten langs de bestands lijn op Cyprus terug te trekken. Dit aanbod maakt deel uit van een aantal voorstellen die gisteren aan de secretaris-generaal van de verenigde Naties in Wenen overhandigd werden. Afgewacht moet worden welke indruk de voorstellen zullen maken op het Ameri kaanse Congres, dat binnenkort moet be slissen over het voorstel van president Carter tot opheffing van het wapenembar go tegen Turkije. Maandag a.s. moet de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden stemmen over de vraag of zij het voorstel tot opheffing door zal geven Griekse en Grieks-Cyprische kringen met voor behandeling in een plenaire zitting verwachte behoedzaamheid ontvangen. van het Huis.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3