POSTCODE Nieuwe tanks duurder dan werd berekend brood en apotheker duurder eb het weer 32 Hazekamp gaf geen inzage in casinocijfers Treinen rijden weer normaal VAN DER VOORENS BROOD Mijn geld via de bankgiro... linister van Buitenlandse Zaken Dajan: Margarine, hét woord is aan... vandaag: teer de grond in? IJmuider Courant Sovjet-Unie zou Brazilië uranium Fokker gebaat bij Franse opvolger van Neptune QQfbank mort nededand JE LEEUW SOETEMANbv 2 MAKELAARS willen verkopen F Jl agenda pagina 4 Leren luisteren Oranjegala 3 Meer zon Aten uw grootouders het ook al? Cor g I Beurskens! Minister Scholten aan Kamercommissie: ■at, i Patriottisch Front wil praten op basis van plan Engeland-VS E.H.C.O. b.v. Sinds 1918 in Haarlem e.o. ZATERDAG 15 APRIL 1978 (ADVERTENTIE) Tertullianus: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 139 Industriebonden NVV en NKV: 2 2,3 - pagina'? Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Tefl de oeu- 193 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips. Sport Chaos in Eritrea Wagtmans als coach Parijse galerieën 11 14,15 PTT r-lO* 4,5,6, 7 9 'o Pus Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Israels minister van Buitenlandse Zaken Dajan eft gisteravond voor de televisie gezegd dat Israel met Jordanië reid is te onderhandelen op basis van resolutie 242 van de Veilig- idsraad. Volgens Dajan omvat deze resolutie vier elementen: ontrui- ng van bezet gebied, vrede, erkende en veilige grenzen, en onderhan- lingen. Deze elementen zijn volgens Dajan alle vier van toepassing Israels buurlanden Egypte, Jordanië en Syrië. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (ADVERTENTIES) LH-CO..." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lijn betoog kwam in grote lijnen neer op 1 advies tot overschakeling op kolen als irgiebrandstof, omdat die fossiele reser- enorm groot zijn en er eigenlijk geen ite technische problemen bestaan die enwinning zouden kunnen verhinderen vertragen. Dergelijke problemen voor- g drs. De Bruyne wel degelijk ten aan- >n van de kernenergie en ook wat alter- itieve energiebronnen als zon, wind en tijden aangaat. Enigszins zonderling was het, dat in zijn toog op geen enkele wijze werd gerefe- srd aan het sociale en medische aspect 1 de kolenwinning, namelijk aan het feit kolen op grote tot zeer grote diepte en en door mensenhanden uit de schoot aarde moeten worden gehakt. Tenzij De Bruyne stilzwijgend uitging van de •rweging, dat „de mijnwerker” voor- id tot het verleden behoort in de indu- ieel ontwikkelde samenleving en dat enwinning uitsluitend zal kunnen ge iten door louter mechanische proces- i, zoals vergassing. )e president-directeur van Koninklijke e drs. De Bruyne heeft dezer dagen in 1 lezing over het dreigende energiete- ■t nog eens nadrukkelijk aangedrongen een grotere bezorgdheid (en een daar- igekoppelde activiteit) ten aanzien van dreigende energietekort, dat zal optre- 1 door uitputting van de aardgas- en (voorraden op de wereld. lajan wilde niet rechtstreeks antwoor- i op de vraag of zijn uitspraak betekent Israel bereid is ook op de westelijke daanoever gebied af te staan. Maar ordvoerders van zijn ministerie verdui- ijkten dat Israel bereid is te onderhan- en op basis van een „territoriaal com- mis” met Jordanië, als dat land komt t een voorstel in die richting. Jog tamelijk kort geleden was in ons id de mijnwerker een normale verschij- ig, die ook zelf in geen enkel opzicht de ruk maakte dat hij tot mensonwaardi- arbeid was gedoemd. Hij was wel over- gd van zijn belang voor de energievoor- ning des lands en tevens van het feit dat zijn werk onder zeer moeilijke omstan- 'heden verrichtte, zodat hij op hoge be ing rekende. Een beloning die hij dan kreeg, want zijn loon lag tamelijk ver ven het gemiddelde van een geschoold rkman. Toen kolen overbodig leken te rden en de mijnen dichtgingen, was de jnwerker zelf degene die daar het rdst tegen protesteerde. Met recht, want geschiedenis heeft geleerd dat het niet •gelijk was de mijnstreek voldoende an te werkgelegenheid te bezorgen en voor 1 grote werkloosheid te behoeden. Hoe •eilijk en gevaarlijk het werk in de mij- n ook was, de meeste mijnwerkers zou- n het liever behouden hebben dan hun gen in ledigheid te moeten slijten met n sociale uitkering. toch is de vraag urgent, of bij een her- •uwde kolenwinning weer mensen moe- worden gedwongen in de nauwe, in ie opzichten levensgevaarlijke schach- van honderden meters diep hun boter- •n te verdienen. Elders op de wereld is t vak in stand gebleven, maar de maat- •appelijke zorg om de mens en zijn rkmilieu is bij ons intussen toch wei lanig ontwikkeld, dat de vroegere mijn- I beid zich als mensonwaardig aftekent. it de stelling dat de mensen voor geld tot es bereid zijn, is die vraag niet wezenlijk antwoord. Dajan voegde eraan toe dat het Israëli sche plan voor autonomie van de westelij ke Jordaanover in overeenstemming is met resolutie 242, maar dat bet de andere partijen vrij staat andere voorstellen te doen. De uitspraak van Dajan, gedaan in nauw overleg met premier Begin, heeft tot doel een nieuwe opening te vinden om de on- derhandelingen met Egypte te kunnen her vatten. Al meerdere malen hebben de Amerikanen te kennen gegeven dat presi dent Sadat met Israel zaken kan doen als de joodse staat zijn principiële bereidheid uitspreekt op de westoever gebied te wil len afstaan. Deze formule van Dajan zou die bereidheid uit moeten spreken. Of de nogal ingewikkelde formule vol doende zal zijn om de vredesbesprekingen uit het slop te halen, is nog maar de vraag. Want dat Israel zich bereid verklaart over gebiedsafstand aan Jordanië te spreken, betekent nog niet dat het ook bereid is dat werkelijk te doen. Premier Begin heeft immers steeds gezegd dat over alles te onderhandelen valt, wat bij nader inzien alleen inhield dat ieder met zijn voorstel naar de onderhandelingstafel mag komen. Voor de praktijk heeft dat tot nu toe wei nig of geen consequenties gehad. In ieder geval hoopt de Israëlische rege ring dat deze formule van Dajan de weg kan effenen voor een voortzetting van de onderhandelingen met Egypte, in eerste instantie met een nieuwe reis van minister van Defensie Weizman. Met deze formule ring van resolutie 242 wil Israel proberen Egypte te verleiden tot een gezamenlijke intentieverklaring. Op grond van zo’n al gemene intentieverklaring kunnen Israel en Egypte dan verder over een afzonder lijk vredesverdrag onderhandelen. DEN HAAG. De fabrieksprijs van een kilo margarine gaat maandag met negen cent omhoog. De fabrieksprijs van halvarine wordt vijf cent per kilo hoger. Afhankelijk van de winkelvoorraden zul len deze verhogingen met enige vertra ging doorwerken in de winkelprijzen. De minimumprijs voor een brood van achthonderd gram gaat dinsdag drie cent omhoog. Dat is het gevolg van de prijsver hoging van 2,4 cent per achthonderd gram die broodproducenten de handelaren met ingang van maandag in rekening mogen brengen. Particuliere patiënten die bij een apo theek geneesmiddelen kopen zullen in de toekomst meer moeten gaan betalen. Mi nister Van Aardenne van Economische Zaken en staatssecretaris mevrouw Ve- der-Smit van Volksgezondheid hebben be sloten een tariefsverhoging van 2,5 percent toe te staan. (Van onze redactie buitenland) DAK ES SALAAM. De leiders van het Rhodedische Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe, hebben de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Vance gis teren in Dar Es Salaam meegedeeld be reid te zijn over een vreedzame regeling van het Rhodesische vraagstuk te praten op basis van de Brits-Amerikaanse voor stellen. HAARLEM. Tussen Haarlem en Uit geest rijden sinds kwart over acht gistera vond de treinen weer normaal. De boven leiding, die gistermorgen vroeg door een kapotte stroomafnemer was stukgetrok- ken is inmiddels gerepareerd. Het baan vak Alkmaar-Castricum was eerder op de dag al weer berijdbaar. Een belangrijke Amerikaanse functio naris, die anoniem wenste te blijven, ver klaarde dat Nkomo en Moegabe onder voorbehoud akkoord zijn gegaan met de aanwezigheid van een VN-macht en een Britse commissaris gedurende de over gangsperiode. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Owen, die ook bij de besprekingen met Nkomo en Moegabe aanwezig was, had eerder op de dag al verklaard te verwachten dat beide guerrillastrijders zich soepeler zouden gaan opstellen. (zie ook pagina 3) Het treinverkeer op de lijn Eindhoven- Geldrop werd gisteravond kwart voor tien hervat, nadat brandjes op de spoorbaan waren geblust. Puin- en vuilafvoer per container DEN HAAG (ANP). De vernieuwing van de tanks bij de Nederlandse land macht zal meer gaan kosten dan ex-minis- ter van Defensie Vredeling in 1974 bij de begroting heeft geschat. Hierdoor zal de vervanging van de verouderde Centurion en AMX-tanks, met als kandidaten de Duitse Leopard II en de Amerikaanse XM I, nog uitkomen boven de van 1,4 mil jard naar 1,7 miljard bijgestelde meerja renraming voor dit project. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft twee maanden geleden nog geweigerd, de kwartaalverslagen over bruto-ontvang- sten van casino’s ter vertrouwelijke inza ge aan de Tweede Kamer te geven. De PvdA-Kamerleden Haas-Berger, Castri- cum en De Kam hadden hier al op 9 december van het vorige jaar om ge vraagd. In ‘een reactie op de inmiddels bekend geworden belastingkwijtschelding van 40 miljoen gulden, waartoe het kabinet deze week heeft besloten zegt mevrouw Haas- Berger: „Inzage in het kwartaalverslag was voor de Kamer heel interessant ge weest omdat de toen bestaande belasting schuld daar zeker in vermeld zou zijn. Nu moeten we voor gegevens wachten tot het jaarverslag naar buiten komt en dat kan nog wel tot half mei duren”. Dit jaarver slag loopt voor Zandvoort over de periode vanaf de opening op 1 oktober 1976 en voor Valkenburg vanaf 6 mei 1977. Dit heeft minister Scholten van Defensie de vaste Kamercommissie voor Defensie meegedeeld in zijn eerste rapport over dit onderwerp. De nieuwe opzet van dit militaire pro gramma is volgens de minister nodig naar aanleiding van de materieelvoorziening van het in tanks en anti-tankwapens veel sterkere Warschau-pact. Perioden met zon en plaatselijk een bui. Maximumtemperaturen circa 8 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weersverwachting van het KNMII geldig tot zondagavond: Een belangrijke zaak in het leven is leren luisteren naar een ander. Je kunt die gave van nature bezitten. Je kunt ook proberen je die eigen te maken. Of de managerscursus, die daarvoor spe ciaal in het Schiphol-hotel Ibis wordt gegeven, ideaal is, is iets anders. Pieter van der Vliet luisterde mee in Ibis. Iedereen heeft van de Post bericht ontvangen, dat hij een code bij zijn adres moet voegen. Om moeilijkheden rond de lettercombinaties te voorkomen had de PTT „SS, WA en SD” zelf al niet opgenomen in de lijst. Nu blijkt dat voor sommigen de combinatie WC ook on verteerbaar is. We zijn eens een kijkje gaan nemen bij de miljoenenstroom aan poststukken (twaalf miljoen per nacht) in Utrecht. De postcode zal versnelling van verzending geven. Cor Beurskens is een merkwaardige acteur. In de Funhouseprodukties wekt hij de indruk een toneelknecht te zijn en in de VPRO-serie, die zich in Waldolala afspeelt, is hij de zielkundige van Waldo van Dungen. Kees Tops sprak met de „echte” Cor Beurskens. Staatssecretaris Van Eekelen van De fensie heeft gisteren na een gesprek met zijn Westduitse collega Schnell gezegd dat de Leopard II operationeel enkele plus punten heeft boven de Amerikaanse MX I. Het Duitse voertuig is bijvoorbeeld eerder beschikbaar, namelijk in 1981, het Ameri kaanse pas in 1984. Bovendien is de Ne derlandse industrie gebaat bij een snelle vervanging. Aanschaf van de Duitse tank betekent tevens standaardisatie op dit punt tussen Nederland en West-Duitsland. Een pluspunt van het Amerikaanse wapen is dat het goedkoper is. Een hele reeks Nederlandse artiesten werkt mee aan een speciaal GASTEN- HOEK-ORANJEGALA op zondag 30 april. De Zangeres zonder Naam is er een van en Mieke Telkamp (foto) pre senteert het. Alles erover in GASTEN HOEK. UTRECHT (ANP). De indus triebonden NVV en NKV geven de voorkeur aan aanschaf van het Franse marine vliegtuig Brequet Atlantic bo ven de Amerikaanse Lockheed Orion. De Atlantic of de Orion moeten de verouderde Neptune-patrouille- vliegtuigen van de Nederlandse mari ne gaan vervangen. ARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950 Ik geloof, omdat het ongerijmd is. De materiële behoefte voor tanks ziet er voor de jaren tachtig, wannneer de nieuwe tanks ingevoerd dienen te worden, als volgt uit: 445 nieuwe tanks (Leopard II of XM I) voor de verouderde Centurion en AMX, 316 geleide anti-tanksystemen mo gelijk van het type TOW op pantseronder- stellen, 53 nieuwe bergings- en brugleg- tanks en 66 nog te kiezen pantser-rups- voertuigen. De industriebonden geven aan het Franse toestel de voorkeur omdat er bij aanschaf van dat toestel meer werk aan de winkel is voor de Nederlandse in dustrie en met name voor Fokker dan wanneer men met het Amerikaanse toestel in zee zou gaan. In de „actiekrant” zeggen de bonden dat het Franse vliegtuig weliswaar 24 miljoen gulden per stuk duurder zal uitvallen dan de Amerikaanse concur rent, maar dat die prijs omlaag kan als er meer landen voor geïnteresseerd zouden raken. Door de order aan Frankrijk te gun nen zou Fokker uitzicht kunnen krijgen op een order voor twaalf maritieme versies van de F-27 (voor de Franse marine) en nog eens tien F-28 straal- verkeersvliegtuigen voor de Franse binnenlandse luchtvaartmaatschappij Air Inter. Fokker zou bovendien meedoen aan het Atlantic-project wat 30.000 manu ren werk op zou kunnen leveren. Als de keus op de Orion zou vallen zou de Nederlandse industrie daar veel min der profijt van hebben. De Orion zou alleen werk opleveren voor de optische industrie Oude Delft en voor Philips- dochter Holland Signaal in Hengelo(o), aldus de industriebonden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BRASILIA (AFP). De Sovjet-Unie heeft Brazilië onder een -anglopend con tract verrijkt uranium goedkoper aange boden dan dat van URENCO, de Brits- Westduitse-Nederlandse combinatie, zo heeft directeur Carlos Cilus Martins van de Braziliaanse staatskernenergiemaat- schappij Nuclebras verklaard. Defensie komt eveneens duurder uit doordat het de opzet van het vervangings programma wil wijzigen. Naast het invoe ren van de nieuwe tanks wil dit ministerie ook de reeds aanwezige Leopard I-tanks gaan vernieuwen en meer geleide anti tankwapens bestellen. Die hoeven niet per se van het thans gebruikte TOW-type te zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance (links op de foto) in gesprek met zijn Britse collega David Owen. De twee bewindslieden hebben in Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania, met het Patriottisch Front over Rhodesië ge sproken. A IJmuider Courant ^„Israel bereid te onderhandelen op basis van VN-resolutie 242”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1