STAAN ER TULPEN IN HET PARADIJS? SPELEN MET PUZZELS N vierkant maken J FRAAI UITGEVOERD BOEK VAN DE MAAND: HET BOEK VAN DE TULP: vier eeuwen geschiedenis van een bloembol Londens doolhof door Kees Tops door Chiel Evers Driftig telen Handelsgeest I puzzelarsenaal om dol van te worden. t dt.) Het paradijs. Dat moet iets vreselijk moois zijn. Ruisende beekjes, een oranje-geel ondergaande zon, sappig goen gebladerte dat zachtjes ritselt in een milde bries. Eén lange reclamefilm voor shampoo, sigaretten of frisdrank dus eigenlijk. Maar wat zei voormalig EEG-commissaris ir. Lardinois onlangs in Lisse? Dat de Keukenhof het plekje in Europa is dat het meest het begrip paradijs benadert. Een Hof van Eden vol tulpen. Sinds Pieter van Delft en Jack Botermans twee jaar geleden aan het sammenstellen van „Spelen met puzzels” begonnen, is er door hen heel wat afgetekend, -gezaagd, -gezweet en ook -gesakkerd. Zelfs, zo bekende Pieter van Delft tijdens de presentatie van dit Boek van de Maand, is Gods naam meermalen genoemd, en niet altijd in een gepaste context. Dit laatste zal menige afnemer van het boek met hen gemeen hebben, want, tenzij je het vermogen bezit om datgene waarop je je met maniakale drift hebt gestort tijdig terzijde te leggen, is dit rx. P A Voer voor puzzelmaniakken r i i zonder laarlem V ia neerrt irenof De heer Lardinois denkt daar kenne lijk anders over. Met die mening bevindt hij zich in goed, althans gefortuneerd gezelschap. Dat blijkt uit het pas ver schenen Boek van de Tulp. Auteur Tom Lodewijk beschrijft daarin hoe sultans, keizers en andere vorsten zich in vervlo gen tijden wentelden in een destijds on voorstelbare luxe: een perk met tulpen. Paleistuinen werden met luttele bollen omgetoverd tot wat toen in mensenogen kleine paradijsjes waren. Het Boek van de Tulp beschrijft in honderd zeer rijk geïllustreerde bladzij den de opmars van de tulp vanuit het duistere Azië, via de hoven van Turkse heersers tot op Nederlands teakhouten salontafels. In zijn triomfmars sommi gen geluk brengend, anderen in het fi nanciële bankroet stortend. Eens een ge wild statussymbool voos rijke heden, te genwoordig verkrijgbaar op elke tochti ge straathoek. Er ontstond een levendige windhandel in tulpebollen, waarbij de prijzen de pan uitrezen en bolletjes menigmaal van eige naar verwisselden terwijl ze nog diep in de gi-ond zaten. Een crash kon niet uit blijven. Duizenden waren bankroet toen na een jaar of wat de windhandel volle dig in elkaar klapte. Het is de meest enerverende episode uit de geschiedenis van de tulp, waaraan in het boek terecht ruim aandacht wordt geschonken, zowel in geschrift als in beeld. Overigens ontdekten de Hollandse kwekers pas aan het einde van de vorige eeuw de tulp in zijn natuurlijke oer vorm. De in bollenkringen vermaarde Haarlemmer (deze stad was toen nog werkelijk het centrum van de bollencul tuur) Van Tubergen zond een legertje ontdekkingsreizigers naar centraal Azië. In de onherbergzame streken van Turk menistan, Tasjkent, Afghanistan en Ar menië troffen zij de wilde tulipa’s aan. Een vondst die een heel nieuwe generatie cultuur-tulpen zou opleveren. was uiterst krap: gouden tijden voor spe culanten. Het Boek van de Tulp, geschreven door Tom Lodewijk, is uitgegeven door A. W. Sijthoff in Alphen aan den Rijn. Het is fraai en rijk geïllustreerd en kost tot 31 mei 29,50. Daarna betaalt men vijf gul den meer. Van Delft en Botermans kwamen op het idee voor dit boek, tijdens het samenstel len van het laatste hoofdstuk van „Spelle tjes uit heel de wereld”, dat drie jaar geleden bij uitgeverij De Kosmos ver scheen. Dat hoofdstuk behandelde enkele puzzels en mede-samenstellers Van Delft en Botermans toen nog geen doorgewin terde puzzelexperts besloten dat onder werp uit te bouwen. Ze begaven zich dan ook als ontdekkingsreizigers in de puzzel- wereld en concluderen nu dat het „een moeizame maar boeiende reis” is geweest. Een gravure uit 1637, waar mee een zekere Chrispijn van de Passe de spot dreef met de windhandel in tulpen. Achter op de zeilwagen zit de bloemengodin Flora met een bosje tulpen in haarban den. Aan haar voeten drie met zotkap getooide heren, met de veelzeggende na men Leegwagen, Graer-'-k en Leckerbaard. De twee dames voorin heten Ydel Hope en Vergaer Al. De aap in de mast laat zijn uitwerp selen op het dwaze gezel schap neerdalen. Achter de zeilwagen (een voorloper van de praalwagens in het corso?) loopt het volk dat met de tulpenhandel vlug rijk dacht te worden. Wat is daar voor paradijselijks aan? Ze missen de geur van hyacinthen, het vro lijke van sneeuwklokjes en het natuurlij ke van narcissen. Ze missen tegenwoor dig zelfs hun eetbaarheid. De kwekers spuiten er zo lustig op los met chemica liën, dat een maaltje bollen ons lelijk zou opbreken. Neen, liever geen tulpen in het paradijs. Van oorsprong heeft de tulp geen snars met Holland te maken. De bloem kwam pas naar ons land in de zestiende eeuw, via een gezant van de Duitse keizer. Aan het hof van de sultan van Constantinopel tierde de tulp destijds welig. Toen al was het geen zuiver natuurproduct, maar het resultaat van driftig telen. In Holland zagen sommigen wel brood in de bol en keken de kunst van de Turken af. Voor waanzinnig hoge prijzen gingen de eerste Hollandse tulpen van de hand. Toen nog niet hel rood of geei gekleurd, nee alleen bontgevlamde tulpen werden toen mooi gevonden (wat ze ook best waren). Pas later is ontdekt dat de zogenaamde kleur- breking een uiting van virusziekte is. Tulpen zoals vier eeuwen geleden zijn er dan ook haast niet meer te krijgen. Tom Lodewijk beschrijft in zijn boek hoe kwekers en wetenschappers de Hol landse bollenteelt ontwikkelden tot een bedrijfstak van belang. Bekende bollen boeren verschijnen ten tonele en met tal van anecdotes wordt de inventieve han delsgeest van het kwekersvolk aange toond. Ook krijgen allerlei vorsten en notabelen aandacht, die meer dan gemid delde belangstelling voor tulpen hebben getoond. Buiten beeld (althans in de tekst) blijven echter de honderden sei zoenarbeiders die in vaak barre omstan digheden de Hollandse bollenteelt mede zijn faam hebben gegeven. De land- schapbedervende kassenbouw en milieu vergiftigende bestrijdingsmethoden wor den gemakshalve al helemaal over het hoofd gezien in deze lofzang op de tulp. Ook hier waren het aanvankelijk vor sten en andere welgestelde liefhebbers die zich een tulpebol konden veroorlo ven. Als versiering in de tuin, in de ka mer of als bloerrienslinger langs gedecol leteerde damesjurken. In de gouden zes tiende eeuw werd de bloem ontdekt door de nieuwe rijke klasse van kooplieden, die op zoek was naar eigentijdse status symbolen. De vraag steeg, het aanbod zijn gedrukt. Een groot aantal van de opge nomen puzzels is door de samenstellers ontwerpers-illustratoren van beroep zelf bedacht en geconstrueerd. Van iedere opgave is de oplossing vermeld en onge veer honderd puzzels zijn van werkteke ningen en -beschrijvingen voorzien, ten einde ze zelf te kunnen maken. Veel bladzijden besteedt Tom Lode wijk aan het beschrijven van de plaats die de tulp in de huidige samenleving inneemt. Als wekelijks bloemetje in huis, als motief voor tal van versieringen en als nationaal symbool. Boeiender en min der doorspekt van obligate uitdrukkin gen zijn de hoofdstukken waarin de his torie uit de doeken wordt gedaan. nent en uw en: „Spelen met puzzels” bevat meer dan duizend puzzels en ongeveer evenveel il lustraties, verdeeld over tweehonderd bladzijden, waarvan er honderd in kleur Niettemin is Het boek van de Tulp boeiende lectuur voor wie met de bollen teelt te maken heeft, of hij nu zijn brood ermee verdient, in de bollenstreek woont, of alleen maar van tulpen houdt (ook dat schijnt voor te komen). Voor de laatsten bevat het boek tips over de ver zorging van het bolgewas. „niet zo snugger” door. Houdt dat manne tje dus een beetje in de gaten. De tweede waarschuwing is afkomstig van Pieter van Delft, die de aanstaande lezer van zijn werkstuk aanraadt, niet te proberen te veel puzzels achtereen op te lossen, want, aldus Van Delft, „dan word je knettergek”. Zoals in de aanhef al is aangestipt. („Spelen met puzzels” van Pieter van Delft en Jack Botermans is uitgegeven bij De Bezige Bij; als Boek van de Maand kost het tot en met 6 mei ƒ21,50; daarna wordt de prijs ƒ34,50.) Deze conclusie wordt juist weerspiegeld in het bijzonder fraai uitgevoerde (negenentwintigste) Boek van de Maand. De verschillende puzzelvormen zijn over zichtelijk in hoofdstukken onderverdeeld en van een beschrijving van hun histori sche achtergrond voorzien. mulieren en het zoeken van een adres in een nieuwbouwwijk). Twee waarschuwingen zijn tot slot nog op hun plaats. Hoewel puzzelen een ple zierige bezigheid is, kan het de laagste instincten in iemand wakker maken. Iedereen kent wel dat etterige mannetje dat zijn gezelschap op een waanzinnig ingewikkelde puzzelopgave tracteert en dan om de twee minuten pesterig infor meert of men er nog niet uit is. Dat kan het einde van menige vriendschapsband bete kenen, want niemand gaat graag voor Zeventiende eeuwse afbeeldin gen van de „gebroken" tulpen die toen in de mode waren. Pas later bleek dat zulke bonte bloe men een virusziekte hebben. Achtereenvolgens komen aan bod: het Chinese tangram (niet alleen het bekende vierkante spel, maar tevens ronde en hart vormige uitvoeringen), meetkundige leg puzzels (waaronder het ontleden van let ters, zoals in bijgaand voorbeeld), polyvor- men (twee- en driedimensionale „leg”-puz zels van meetkundige figuren), luciferpuz- zels (toelichting overbodig), dominopuz- zels (waarmee veel wiskundige foefjes zijn uit te halen), constructiepuzzels (meest houten stukjes die in elkaar gezet moeten worden), magische vierkanten (ideaal voor mensen met een cijferknobbel), ring-, touw- en balpuzzels (veel gebruikt door goochelaars ook de truc van boeienko- ningen is erop gebaseerd), doolhoven en labyrinten (zelfs driedimensionale), draad- puzzels (met zeer uitgebreide oplossings- schema’s), getallenpuzzels (vaak zeer inge wikkelde beredeneersommen) en verplaat- singsproblemen (waaronder rangeerpro- blemen). Bij veel van de opgaven is het belangrijk volledig originele denkwijzen te ontwikke len, omdat men er doorgaans met de schoolmethodes van logica en doorde weekse redenering niet komt. Het aardige van puzzels in het algemeen is dan ook dat ze een uitstekend middel vormen tegen geestelijk vastroesten en daarentegen het denkvermogen flexibel houden. Hetgeen weer zijn nut kan hebben in het dagelijks leven, waar men vaak zonder het te weten doorlopend puzzels oplost (u hoeft maar te denken aan het invullen van belastingfor- Ik moet er niet aan denken de paradij selijke eeuwigheid temidden van tulpen door te moeten'brengen. Die kille, stijve bloemen met hun huiveringwekkend knarsende stengels en bladeren. Schreeuwend gekleurde kelkjes op waanzinnig rechte stelen, nauwelijks van namaak te onderscheiden. In de tuin staan ze harkerig in het gelid, maar in de kamer kronkelen ze bijkans de vaas uit. Totdat, op een morgen, alleen nog de kale stengels in het water staan. Aan het uiteinde schaamteloos naakt de stamper en meeldraden. En op het tafelblad een slordig hoopje bladeren en wat stuif meel. Een doolhof in te gels op de wand van het Londense me trostation Warren Street. Al is die straat genoemd naar de dochter van een En gelse admiraal uit de zeventiende eeuw, „warren" is tevens de naam van een soort doolhof - waarmee het idee van London Transport verklaard is. De ontwerper van het doolhof heeft uit gerekend dat het de mensen in de regel drie minuten zal kos ten het op te lossen (het is dus niet be stemd voor het spit suur, want dan rijden de treinen om de twee minuten). Een aanwijzing: de goede weg naar het doel loopt niet door het gebied, dat door de zittende vrouw aan het oog van de foto graaf werd ont trokken. Een voorbeeld van een meetkunige legpuzzel. De zeven stukken waaruit deze enorme letter N is opgebouwd, vormden oorspronkelijk een vierkant. De opgave is dan ook, het ding te slopen en er weer een vierkant van te maken. het i ü/eQt der Jifoemiflxiii

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11