fance en Owen met lege handen Journalist 14 jaar Zuidafrikaanse hoofdredacteur Qoboza: Prins was twee uur ontvoerd Twistpunt in gesprek onafhankelijkheid Namibië ZUID-AFRIKA WIL WALVISBAAI HOUDEN tawt^’döët beroep op Rode Brigades zonder proces in gevangenis Balpenhorloge m i o I i 1'. GEMISTE KANS NEDERLAND Volgens Amnesty i BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 18 APRIL INSDAG (Van onze redactie buitenland) Ir 9 trade idorp i in Co en vooi let is dt dat he en vai aan he Je dooi nheden zittei ndf agm opei rpedi sehai Ie vie zen o lie. I ofacu trede n we or he erko eide door Nico Scheepmaker^ r nit SALISBURY. De Rhodesische premier nith en de drie Afrikaanse leden van de litvoerende Raad, Moezorewa, Sithole en x hirau, hebben gisteren in ruim vijf uur du- u nde gesprekken met de ministers van Bui- arimi inlandse Zaken Vance (Verenigde Staten) en 1 Park 'atriottisch Front van Nkomo en Moegabe. Op 2 g ove Na het gesprek gisteren in de Rhodesische hoofdstad kraci ilisbury, werd alleen overeengekomen, dat „serieuze, jzoe wezen la6n9d’)wen (Groot-Brittannië), weinig enthousias- ^00‘ ie getoond voor het Brits-Amerikaanse plan ,-ragei eel te nemen aan een conferentie met het Rhodesië voelt weinig B3 brede conferentie voor (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) staat op het standpunt dat Walvisbaai integraal onderdeel is van Namibië. honger- (Van onze redactie buitenland) i >eld om 100.000 nse stil- hebben sade in t gehou- apartheidswetten in Namibië, onder lei- -gua de re doel- „Wij denken, dat zij eens geleden en liefge had hebben en dat zij open zullen staan voor de woorden: Gij zult niet doden.” gedetailleerde en weloverwogen aandacht” zal worden gegeven aan de voorstellen voor een conferentie van alle partijen. JOHANNESBURG. De blanken in Zuid-Afrika zullen wanneer zij in de hoek worden gedreven voor hun leven vechten. Het Westen moet in dit opzicht geen illusies hebben. De Afrikaander (de boer) zal alles vernietigen wat in dit land bestaat. En dat zal tot een bloedbad leiden... Dat is de mening van Percy Qoboza, de zwarte hoofdredacteur van het verboden blad The World in Johannesburg. Vorig jaar op 19 oktober werd hij zonder opgaaf van reden opgepakt door de Zuidafrikaan se veiligheidspolitie. Vijf maanden later werd Qobozoa vrijgelaten. Een maand na zijn vrijlating werd hij hoofdredacteur van het zwarte dagblad The Post. Qobozoa meent dat als men druk op Zuid-Afrika wil uitoefenen om het te dwin gen zijn apartheidsbeleid te veranderen, dit uiterst zorgvuldig moet gebeuren. De Afrikaander moet zijn gezicht, zijn waar digheid, niet verliezen”. Hij voorspelt een bloedbad wanneer er tegen Zuid-Afrika economische sancties worden onderno men. „Economische sancties zullen een economische chaos veroorzaken en chaos zal tot een bloedige confrontatie leiden’.. U' waarschuwt dus tegen internationa le economische sancties tegen Zuid-Afri ka? „Precies. Wanneer ik met mijn familie 8000 mijl hiervandaan zou wonen, wan neer ik in Washington of in Londen zit, dan zou ik zeker voorstander zijn van sancties, maar hier, te midden van mijn familie, doe ik dat zeker niet.” Tijdens het proces tegen een aantal le den van de Rode Brigades in Turijn, zei de leider van deze terreurorganisatie, Renato Curcio gisteren, dat de terdoodveroorde ling van Moro door zijn kameraden niet alleen is gericht tegen Moro zelf maar tegen het hele Italiaanse politieke systeem. Politie en militairen zetten intussen de jacht op Moro’s ontvoerders onvermin derd voort, maar nog steeds zonder succes. Gistermorgen werd een massale zoekactie gehouden op het eiland Elba na een ano nieme tip. De actie leverde niets op. De beide ministers van Buitenlandse Zaken bereikten de vorige week in Dar es Salaam wel een akkoord over een brede conferentie met de leiders van het Patriottisch Front, Moegabe en Nkomo. Zij het, dat dit akkoord onder voorbehoud werd gegeven. Ook de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Botha, verzette zich niet tegen een dergelijke confe rentie. Botha zou de vorige week zelfs zich bereid hebben getoond dit standpunt kenbaar te maken aan premier Smith van Rhodesië. bisschop Moezorewa, die tegen de Brits-Amerikaanse voorstellen protesteerden en spandoeken droegen met teksten als „Weg met de conferentie van Amerika en Engeland” en „gekozen leiders, geen opgelegde”. HONGKONG. (Reuter) Amnesty In ternational, de organisatie voor de rech ten van de mens, heeft gisteren bekendge maakt, dat een journalist in Singapore ruim veertien jaar in de gevangenis heeft doorgebracht zonder proces en zonder dat tegen hem beschuldigingen zijn ingé bracht. Een woordvoerder van Amnesty, Ri chard Reoch, zei voorts, dat ook op de Filippijnen en in Indonesië dergelijke ge vallen voorkomen, maar dat in Indonesië de meeste gevallen van langdurige deten tie zonder proces voorkomen. land als mensen worden behandeld. Zij moeten de menselijke waardigheid respec teren, precies zoals men dit in Amsterdam of Frankfort doet. Maar deze buitenlandse firma’s doen niet wat zij dienen te doen. Het is niet noodzakelijk om mooie verkla ringen af te geven, maar om druk uit te oefenen. Zij moeten zich zorgen maken over de woningen en de levensomstandig heden van de mensen, die voor hen Wer ken. Zij doen dit ook voor hun blank personeel. Maar blijkbaar hebben zij geen belangstelling voor de zwarte mens. Zij moeten de zwarte vakbonden erkennen en zij moeten voor een betere opleiding van hun personeel, maar ook voor de kinderen zorgen. Ik vraag niet om aalmoezen, maar om een zinvolle bijdrage tot de ontwikke ling van dit land.” KIEL (AP). Prins Moritz von Hessen, een kleinzoon van de vroegere Italiaanse koning Victor Emmanuel III, is gisteren door drie mannen twee Zwitsers en een Italiaan ontvoerd, maar binnen twee uur weer door de politie bevrijd. Kun je nog trots zijn op je luchtvaart maatschappij als die zelf geen trots kent en voor zijn korte verhalen te rade gaat bij een Amerikaans egalisatiebedrijf als Rea ders Digest? In de vijf dagen dat ik in Parijs was heb ik eens genoteerd hoe vaak ik, zonder er speciaal naar te zoeken, een Nederlandse naam of begrip tegenkwam. Hier volgt de oogst: Heineken (reclame), Father Abraham with the smurfsong (op de BBC in de hotelkamer), instructies in Sheraton Hotel voor de gasten onder meer in vlekkeloos Nederlands, een Nederlands meisje aan de balie van hetzelfde hotel, Karei Appel (gouache in galerie), De Telegraaf en het Algemeen Dagblad (in kiosken), de KLM, Bruynzeel (in warenhuis), achgot! (uitroep van vertedering van Nederlandse bij de aanschouwing van een babykleertje in La fayette), Corneille, Kees van Dongen en Theo van Doesburg op een tentoonstelling, Sylvia Kristel in Emmanuelle, Escher, Dick Bruna en Willem (Holtrop) in de boekhandel, evenals „Tante Leny” van Joost Swarte, Jos SteUinj*(in kranteartikel over films), Rembrandt, Utrecht (verzeke ringsmaatschappij), Eindhoven (schuil naam voor PSV op Franse sportpagina’s), Rep en Cruijff, Ajax, Carla Kaper (ge speld Kapper) op tentoonstelling van sui- kerkunst, en „Dutch journalist” (in artikel in The Herald Tribune waarin gemeld werd dat een „Dutch journalist” op een persconferentie van de Tsjechische pre mier Husak een pijnlijke vraag had ge- steld). Veel is het niet, een Fransman komt ongetwijfeld meer fransigheden tegen als hij vijf dagen door Amsterdam loopt. Maar kan hij zich dan net zo lekker in 'het buitenland voelen als wij? Op intercontinentale vluchten van de KLM zult u voortaan niet alleen naar stereomuziek kunnen luisteren, of met de koptelefoon op naar een film kunnen kij ken waar u anders nooit naar toe zou zijn gegaan, maar ook naar korte verhalen kunnen luisteren, die zowel in het Engels als het Nederlands worden voorgelezen. Alweer via de koptelefoon. Tot nu toe zijn er vier verhalen geselecteerd van 7 tot 8 minuten per stuk. Ze zijn afkomstig uit Het Beste of Readers Digest, en ook geko zen door de heer Hein van de Nederlandse tak van Readers Digest. De hoop dat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, die altijd zoveel warme va derlandse gevoelens bij ons wakker roept, een poging wilde ondernemen om het kor te verhaal in de Nederlandse literatuur hoog op te stoten in de vaart der volkeren, vervloog al meteen toen ik las dat die verhalen uit de Readers Digest afkomstig waren. Informatie leerde me bovendien, dat het eigenlijk helemaal niet om korte verhalen in de strikte betekenis van die woorden gaat, maar om informatieve ver telsels, waarvan de schrijvers niet eens naspeurbaar zijn, omdat ze gefabriceerd werden door anonieme medewerkers die blijkbaar „roving editors” heten. Drie van de verhalen worden zowel in het Nederlands als het Engels voorgelezen: „De buikdans neemt het westen in de heupzwaai” is de titel van één verhaal, „De eerste en grootste detective ter wereld”, heet een ander verhaal, en het derde gaat over het beklimmen van een berg. Het vierde verhaal heet in het Engels „I’m going to miss you”, en verschilt van het vierde verhaal in het Nederlands, dat over vliegende schotels gaat. In sommige, zo niet in alle gevallen zijn de „verhalen” bovendien nog de verkorte versies van de artikelen die in Readers Digest hebben gestaan. Het lijkt me bij voorbaat al een gemiste kans. Waarom zou je wel speelfilms met een „story” uitzenden op intercontinentale vluchten (en geen documentaires), en dan vreesachtig afzien van korte verhalen met een „story” omdat ze „makkelijk in het gehoor moeten liggen”. Alsof er geen ge schikte, spannende of humoristische ver halen in de Nederlandse literatuur zouden zijn die zich uitstekend voor dit doel zou den lenen! Zo leest bijvoorbeeld Simon Carmiggelt al jarenlang met succes zijn verhalen voor op de televisie, en die zijn al in het Engels vertaald ook. Bovendien zijn we tegenwoordig ruim gesorteerd in onze korte verhalenschrijvers, en als het per se iets documentairachtigs zou moeten zijn, hebben we altijd nog de reisverhalen op niveau van uiterst leesbare literatoren als Bob den Uyl, Cees Nooteboom, en wie trouwens niet? Er zijn er zelfs die, mits tegen redelijke betaling bereid zullen zijn op de gewenste maat een speciaal verhaal voor de KLM te schrijven waarin woorden als „noodlanding”, „luchtziekte”, „vertra ging”, „bommelding”, „mist” en „doods angst” met bewonderenswaardige tact worden vermeden. terdan lamkal noorzit Nedei :ot 196 rlands ifgelo it bui ambt jevan n voo politi buur as be uden Medet grot onder I PO a i ?into| i s tegei iet m 'ote e ndero chiedi lerlan| ibladej le Hu 1 trijfël $1 en de restaurants. Maar hoewel de Afrika nen hier meer eigendomsrechten op onroe rend goed hebben dan in Zuid-Afrika, moeten ze toch in gescheiden woonwijken wonen. En zolang Pretoria de exclave be stuurt, zal daar geen verandering in komen. Walvisbaai ligt langs de belangrijkste route van olietankers van de Arabische- Golfstaten naar West-Europa. De aanwe zigheid van Russen in de Angolese haven Loeanda is voor Zuid-Afrika een extra- reden om Walvisbaai te willen behouden. Tevens kan Zuid-Afrika vanuit Walvisbaai een oogje houden op het gebeuren in Na mibië. Gezien de Zuidafrikaanse vrees voor een machtsovername van SWAPO in Maar wat kan het Westen dan doen, wat moet Europa doen? „De Europese bedrijven, die hier in dit land investeren, moeten de regering-Vor- ster onder druk zetten. Zij moeten haar erop attent maken dat het politieke risico nog steeds niet tot een minimum beperkt is. Zij moeten gesprekken met de zwarte mensen in dit land eisen. De industrie moet in staat zijn om dat hier te doen, wat men in Bonn, Londen, Brussel en Amster dam predikt. Met andere woorden de fir ma’s in dit land moeten reële mogelijkhe den voor mijn volk bieden. Zij moeten posities voor zwarte mensen scheppen, die tot nog toe door blanken werden ingeno men. En als men zegt dat er geen zwarten zijn dan moeten zij daarvoor opgeleid worden.’” Maar bestaat daardoor niet het gevaar dat Europese firma’s zich met binnen landse politiek in dit land gaan bemoeien en daardoor in een conflict met de rege ring raken? „Ik zeg niet dat zij aan Zuid-Afrika moe ten voorschrijven, wat voor politiek dit land möet volgen. Maar Europese firma’s hebben tegenover de mensen die het hen mogelijk maken hier geld te verdienen, verplichtingen. Morele verplichtingen. Zij moeten er voor zorgen, dat mensen in dit De prins kort na zijn bevrijding tussen twee politiemensen. ht.D Economische boycot zal tot bloedbad leiden Namibië zal de al goed-geoutilleerde mili taire basis in Walvisbaai zeker versterkt worden. De blanke inwoners van de havenstad houden zich goeddeels afzijdig van de poli tieke twist over hun gebied. Hun voor naamste klacht is dat ze meer belasting mpesten gaan betalen sinds Walvisbaai onder rechtstreeks Zuidafrikaans bestuur is geplaatst. Walvisbaai is in de vorige eeuw gesticht als basis voor de walvisvloten. Engeland vestigde hier in 1878 een eerste perma nente nederzetting. Hoewel Zuidwest-Afri- ka later een Duitse kolonie werd, heeft Walvisbaai daar nooit toe behoord. Toen het gebied na de Eerste Wereldoorlog door de Volkenbond als mandaatgebied onder Zuidafrikaans bestuur werd geplaatst, bleef Walvisbaai ressorteren onder de Kaap-provincie. Uit praktische overwegin gen viel de exclave echter - tot vorig jaar - administratief onder Zuidwest-Afrika. Nu loopt, vrijwel de hele in- en uitvoer van Namibië via Walvisbaai. De haven is het eindpunt van de spoorlijn naar de hoofdstad Windhoek. Voor de kust wordt gevist op haring en ansjovis, en in het havengebied staat visverwerkende indu strieën- Bijna eenderde van de inwoners leeft van de visserij. Hoewel Smith sprak van een „opbouwend gesprek” en Vance en Owen de bespreking „nuttig” noemden, lieten de deelnemers informeel weten, dat het gesprek zeer traag was verlopen en nauwelijks iets had opgeleverd. Moezorewa zei zelfs letterlijk: „De Engelsen en Ameri kanen kunnen beter ophouden met hun vliegende diplo matie om hun eigen gezicht te redden en er beter aan doen ons met ons programma om een natie te redden, alleen te laten.” Bij aankomst in Salisbury werden Owen en Vance ontvangen door ongeveer 2000 betogers, aanhangers van De politie, die de drie mannen heeft gearresteerd, maakte bekend dat de 51- jarige prins bij zijn ontvoering enkele rib ben heeft gebroken. Hij zou door een van zijn ontvoerders met een pistool zijn gesla gen en zijn geschopt toen hij zich probeer de te verzetten. Prins Moritz von Hessen werd gister morgen in zijn slaapkamer verrast door het drietal, dat zijn huis, in het noorden van Duitsland, was binnengedrongen. De prins werd in zijn eigen auto meegevoerd door drie mannen. De ontvoering werd echter gadegeslagen door de huishoudster van de prins, die onmiddellijk de politie waarschuwde. De ze zette de omgeving af en kon de boeven na anderhalf uur aanhouden. In het bezit van de drie mannen, die zich bij hun aanhouding zeer verrast toonden en geen enkel verzet pleegden, werden twee pistolen en explosieven aangetroffen. Ze zeiden later een miljoen mark losgeld te hebben willen eisen. Reoch zei verder, dat Amnesty vorige week een beroep heeft gedaan op Cam bodja, onpartijdige internationale waarne mers toe te laten voor een onderzoek naar beweringen, dat honderdduizend tot driehonderdduizend mensen in Cambodja zijn gedood. De regering in Pretoria heeft Walvisbaai vorig jaar rechtstreeks onder Zuidafri- j! kaans bestuur geplaatst. Volgens burge- meester Alwin Prinsloo voelen de meesten van de 10.000 blanke inwoners zich Zuid- Afrikaan en willen ze dat blijven. Maar de 11.000 Afrikanen in het gebied, waar SWAPO een sterke aanhang heeft, willen bij Namibië horen. Walvisbaai is de enige haven van belang aan de 1700 km lange kustlijn van Namibië. De geleidelijke ontmanteling van de ding van rechter Martinus Steyn die het land in deze overgangsperiode bestuurt, werkt ook door in Walvisbaai. De bioscoop ge weeK in <je haven is gemengd, evenals de café’s Buitei mda: lerlan igs d and< slied rel he Golf jweit’be- gelen te olf en de WALVISBAAI (Reuter). De diepzeehaven Walvisbaai, een Zuidafrikaanse exclave aan de kust van Namibië (Zuidwest-Afrika) is een van de grote twistpunten in de besprekingen over de komende onafhankelijkheid van Namibië. Zuid-Afrika, dat Lil Namibië eind dit jaar onafhankelijkheid wil verlenen, staat erop dat deze exclave, 1.125 vierkante kilometer groot, bij Zuid-Afrika blijft. Maar SWAPO, de nationalist!- □ij haai - rlandsi whe beweging die al jaren op kleine schaal guerrilla voert voor onafhankelijkheid, lig moef worden jeschik worden öwerker -Unie in bONDEN-TURIJN. Amnesty Inter- ich aan national heeft gisteren een beroep gedaan naat die <?00r ben ontvoerde Italiaanse christen- dt uitge- j landen knoopt De internationale organisatie zei bereid te ajn met de ontvoerders te praten over de motieven voor hun actie. Ook het Vati- Ulling caan deed gisteren een dergelijk beroep op de Rode Brigades. „Wij geloven niet, dat die Moro in handen hebben, doden om het plezier van het doden”, zo schreef het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano. Een nieuwigheidje op de beurs voor horlogerie en bijouterie in het Zwitserse Bazel. De dame toont het balpenhorloge: een klein uurwerkje, gevat in een balpen die met een riempje om de hals wordt gedragen. -Unie in Joeri de Rode Brigades om het leven var de democratische politicus Aldo Moro, te sparen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3