BURGEMEESTER VAN EINDHOVEN KRIJGT TOEZEGGING Windhoos treft Kloosterzande Waardevolle OVER ZIN VAN DIERPROEVEN ikonen gestolen Na ontsporing gekanteld Beeldhouwer Albert Termote overleden aangekondigd ht Infuusinfectie: Pvt IJmuider Courant vrouw overleden CNV kwaad op VNO in inzake Zuid-Afrika Dollar flink omhoog Pulitzerprijs voor Henry Kamm Veranderingen in Witte Huis Hongerstaking beëindigd Sjevtsjenko weigert verzoek terug te keren Argentinië door juristen beschuldigd Damiate Pers 1 Nederland krijgt meer profijt van aardgas SYMPOSIUM Damiate evenementen I CORSO HARTELIJK HOLLAND s Onderzoekers: I Koersverschillen zetten resultaat Shell onder druk Reductie f 1 ■- Op de entreeprijs van corsotentoonstelling voor de lezers van Damiate Pers. Explosief pi BINNEN- EN BUITENLAND 4 19 7 8 APRIL 1 8 DINSDAG N S D r voor de Deze bon aan de kassa inleveren. Ook d< I s gesloo] dienst pompen en kompressoren uit voorraat! leverbaar (Van e< IJMU onderw f zwanenburg tel.02907-3541 Honc im de i 3agter i Velsen Jaar s laam 1 Zaterdag 22 april Haarlem - Bollenstreek - Noordwijk Corso - Lionsfeest Corso tentoonstelling in Lisse: Hobaho veilinghallen werkeli Het h; aan de kend al zijn hui dwijnei een nie Evenali foor za de tw bouwdi Welkom in de veilinghallen op: donderdag 20 april van 17.00 uur - 24.00 uur. vrijdag 21 april van 11.00 uur - gShJlh 23.00 uur 43 sprookjesachtig versierde wagens, waarbij ook de Corso-wagen van Haarlems Dagblad. Tussen de praalwagens leuke terrasjes; oud-Hollandse ambachten; publiek jurering e.a. attracties. I I O spl' loodst bracht (lering breidii verval Ibeelds (ADVERTENTIE) Woonwagenbewoners laten harde acties achterwege I Aanleiding voor de onrust onder de (Van onze kunstredactie) K (Van onze redactie buitenland) I 1 I I (ADVERTENTIE) I l 0,70 145,- J I I I I. I inwilligen van redelijke eisen Van der Spek vraagt de drie bewindslieden een beleid uit te stippelen dat aan die eisen tegemoet komt Nijmegen zijn doorgaans brons. Een weigering van burgemeester Van der Lee afgelopen vrijdag met de woonwa genbewoners te spreken leidde die dag tot acties van de bewoners waarbij een kruis punt in Eindhoven werd bezet en de spoor lijn Eindhoven-Roermond met brandende autowrakken werd Versperd. De bezetting van het kruispunt De Be renkuilen leidde toen tot een grote chaos in de Eindhovense binnenstad. De woonwa genbewoners willen meer inspraak in het woonwagenschap en willen ook dat het bestaande woonwagencentrum in Eindho ven blijft bestaan en niet wordt versnip perd over een aantal kleinere centra. Vier van de zeven woonwagenbewoners die in verband met het blokkeren van de spoorlijn bij Eindhoven zaterdag werden gearresteerd zijn gisteren vrijgelaten. Het PSP-Kamerlid Van der Spek wil van de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken), De Ruiter (Justitie) en Gardeniers (CRM) weten waarom het afgelopen weekeinde '-een grote politie-inval is gedaan in het regionale w oonwagenkamp in Eindhoven. Het Kamerlid vindt dat de overheid zelf Het symposium is georganiseerd door de Utrechtse biologenvereniging, die ermee wil bereiken dat de discussie over het proefdierengebruik gaande blijft. De orga nisatoren gaan er echter niet van uit dat het gebruik van proefdieren op universi- teiten en in de industrie zonder meer moet worden verboden. Wel zijn de biologen van mening dat ieder geval van dierproeven kritisch moet worden bekeken en waar mogelijk gestreefd moet worden naar een vermindering ervan. De acties, waarbij autowegen en spoor wegen werden geblokkeerd door de woon wagenbewoners, zijn volgens het Kamer lid het gevolg van frustraties over het niet De buit van de inbrekers, die via de achterzijde het pand zijn binnengedron gen, bestaat voorts uit nog drie ikonen, in prijs variërend van 10.000 tot 3750 gulden, twee Perzische tapijten, tihnen, koperen en bronzen kandelaars, enkele schilderij tjes en reprodukties en vier zogenaamde godslampjes. WASHINGTON (Reuter). Er zullen wijzigingen komen in de staf van het Witte Huis. Dit heeft president Carters woord voerder Jody Powell gisteren gezegd na dat de staf en leden van het kabinet twee dagen in het presidentiële buitenverblijf te Camp David in Maryland bijeen waren geweest. Uit de opstelling van het VNO leidt het CNV af, dat deze werkgevers liever zaken doen met de zogenoemde schakelcomité’s (arbeiderscomité’s per fabriek) dan met de zwarte vakbonden. Het CNV is juist van mening, dat deze comité’s zijn opgericht om de vakbeweging buiten de deur te houden. Ze hebben ook geen onderhande- lingsbevoegdheid en ze zijn volledig afhan kelijk van de werkgevers. Het CNV vindt het VNO-standpunt on begrijpelijk, omdat het functioneren van schakelcomité’s in strijd is met enkele in ternationale arbeidsverdragen van de in ternationale arbeidsorganisatie in Genève, die de vrijheid van vakorganisaties en het recht van onderhandelen door vakbonden regelen. Ook de werkgevers hebben die verdragen onderschreven. Het CNV meent dat de in het VNO georganiseerde Nederlandse werkgevers geen bijdrage leveren aan de totstandko ming van rechtvaardiger arbeidsverhou dingen in Zuid-Afrika. „Het VNO speelt de blanke machthebbers, die gebaat zijn bij handhaving van de huidige situatie alleen maar in de kaart”, aldus het CNV. 4800 woonwagengezinnen is de brand die enkele weken geleden woedde in een kamp bij Rotterdam. Daarbij verloor een kind het leven. Omdat de wagens dicht op el kaar stonden was de materiële schade groot: zeven caravans en een aantal auto’s gingen verloren. De woonwagenbewoners wachten vol gens mr. Buis al jaren op uitbreiding. Het ministerie van CRM streeft er sinds 1972 naar kleine „subkampen” in te richten om de grote centra te ontlasten. „Maar de provincies maken volgens Buis bepaald geen haast met dit spreidingsbeleid. Nog geen enkele provincie heeft de spreidings- plannen uitgewerkt, aldus Buis. Van de honderd extra kampen zijn er bas negen klaar. Sjevtsjenko herhaalde, dat hij in de Ver enigde Staten wil blijven. De Rus had zondagavond een onderhoud met een on bekend gebleven hoge Russische functio naris. Sjevtsjenko had tegenover zijn land genoot zijn bezorgdheid geuit over het lot van zijn gezin, dat onlangs naar Moskou terugkeerde. Maar de Russische functio naris had gezegd, dat dat geen probleem was. kon het omgevallen treinstel omhoog worden gehesen en wegge sleept. Het treinverkeer kon gisteravond worden hersteld. In 1972 vernietigde Termote, aan wie in 1951 de Jacob Marisprijs werd toegekend, bij het opheffen van zijn atelier vrijwel alle gipsen modellen. Hij bleef daarna wel werken; zo was hij tot voordat hij vorige week ernstig ziek werd bezig aan Vrouw van Lot, een beeld dat hij niet heeft kun nen voltooien. verklaarden wel een donker gekleurde raai te hebben gezien. Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant AMSTERDAM (Reuter). De Ameri kaanse dollar is gisteren ten opzichte van de belangrijkste internationale valuta’s flink in waarde gestegen. Dit houdt voor al verband met de enorme stijging van de effectenkoersen op de New Yorkse beurs van vrijdagavond, een ontwikkeling die zich gisteren verhevigd voortzette. De omzet op de Newyorkse effectenbeurs be reikte tijdens het eerste uur van de handel een recordomvang van bijna zeventien miljoen aandelen. HILVERSUM (ANP). Uit een kunst handel aan de Havenstraat in Hilversum zijn dit weekeinde kunstvoorwerpen ge stolen met een totale waarde van ruim 60.000 gulden. Het duurste stuk is een 38x34 cm metende ikoon, voorstellende Johannes de Evangelist, met een verkoop waarde van 25.000 gulden. UTRECHT. De Verbondsraad van het CNV is verontwaardigd over de be leidsconclusies die het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen heeft getrok ken na bestudering van de EG-gedragsco- de voor Zuid-Afrika. Het CNV heeft meer waardering voor het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, dat de code zon der beperkingen aanvaardt en dat zijn leden aanbeveelt, haar toe te passen. Nederland komt op dit moment duizend woonwagenplaatsen te kort en van de vierduizend bestaande plaatsen voldoen er twaalfhonderd niet aan de eisen van de wet. Dat is de oorzaak van de explosieve situatie in veel kampen, zo verklaarde mr. L. S. J. Buis gisteren op een persconferen tie in Den Bosch. Mr. Buis is directeur van de Stichting Landelijk Woonwagenwerk. GRONINGEN (ANP). Nederland zal tot het einde van deze eeuw meer inkom sten kunnen betrekken uit de aardgasba ten dan tot nu toe is aangenomen. Dit zegt een groep onderzoekers van de vrije stu dierichting scheikunde aan de Groninger rijksuniversiteit in. het nummer van Eco nomische Statistische berichten van deze week. De onderzoekers geven daarin een verslag van hun studie naar „Baten van het Nederlandse gas: nu en in de toe komst”. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (AP). Arkadi Sjevtsjen ko, de Russische vice-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die onlangs met zijn land brak en onderdook in New York, heeft opnieuw een verzoek van de Sovjet unie terug te keren, van de hand gewezen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I’ *1 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30;19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 KSB VELS maanda gebruik gebouw muiden ’s morgi E. Sand spraak wordt t Meijer, den va: hierop uur ’s i eenkon Albert Termote werd in 1887 geboren in het Belgische Lichtervelde. Hij ontving zijn opleiding aan de Akademie van Beel dende Kunsten te Gent van George Minne en later aan de Rijksakademie te Amster dam van Jan Bronner. Termote woonde en werkte daarna in Amsterdam, Volendam en tenslotte in Voorburg, van welke ge meente hij ereburger is. De kunstenaar was genaturaliseerd Nederlander, ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote en officier in de Orde van Oranje- Nassau. Albert Termote werkte aanvankelijk in NEW YORK. De Amerikaanse jour nalist Henry Kamm is gisteren onder scheiden met de jaarlijkse Pulitzerprijs voor internationale verslaggeving. Hij kreeg de prijs voor zijn reportages over vluchtelingen in Indo-China. ‘Even festiviti dag ’s afdelin Wijk af Industi woordi het onl Velsen een foi van di Groot en Cor Umuk optred Heems Na Luis 1 brengt een o Volha: Toei verkri bij Je muide koster De groep onderzoekers bestaat uit de heren J. G. Koops, L. D. Olthof en D. A. Stoppelenburg, bijgestaan door prof. J. Kommandeur en drs. H. J. M. de Vries. Volgens de Groningse wetenschappers zal de verkoopprijs van het Nederlandse aardgas de komende 25 jaar gemiddeld met 60 procent toenemen (afgezien van verhogingen door schaarste en inflatie). Gebaseerd op guldens van 1975 zou dat een meeropbrengst van zo’n 13 miljard betekenen. Het zou Nederland bovendien enkele miljarden per jaar meer opleveren, wanneer de exportprijs van het aardgas op het internationaal prijspeil van stook olie zou worden gebracht. Volgens de Groningse onderzoekers pro fiteren de oliemaatschappijen Shell en Es so het meest van de lage exportprijzen. De Nederlandse staat verkreeg in 1975 ruim 5 miljard uit de totale netto aardgasop brengsten. Shell en Esso ruim 1 miljard. Shell en Esso nemen elk voor de helft deel in de Nederlandse aardolie Mij. (NAM), en via de NAM in de Nederlandse Gasunie. Door de lage exportprijzen lijden ook Shell en Esso een „verlies” van enkele honderden miljoenen bij de aardgasex ploitatie, maar dat wordt volgens de Gro ningse onderzoekers weer gecompen seerd, doordat de twee oliemaatschappij en ook deelnemen in buitenlandse distri butiebedrijven. Zo liggen de prijzen voor kleinverbruikers in België en West-Duits- land ruim boven die in Nederland, aldus de onderzoekers van de Groningse univer- siteit. Door het aantrekken van het pond ster ling tegen het eind van 1977 was de gemid delde sterlingwaarde van de verkopen uit voorraden gedurende het eerste kwartaal van 1978 hoger dan in het vierde kwartaal 1977. Als gevolg echter van de forse daling van het pond juist aan het eind van het eerste kwartaal was de eindkoers veel la ger dan op 31 december 1977. Vanaf de invoering in 1975 van de Ame rikaanse richtlijnen inzake de omrekening van vreemde valuta’s heeft Shell er gere geld op gewezen dat naleving van deze richtlijnen door de groep nodig in ver band met de notering van de aandelen van haar moedermaatschappij in de VS— een ernstige belemmering vormt voor een goed inzicht in het bedrijfsgebeuren en de >ltaten. GENÈVE (DPA/AP). De Internati onale Commissie van Juristen in Genè- ve heeft Argentinië er gisteren van be schuldigd duizenden politieke gevange nen hun verdediging te onthouden door vervolging en tegenwerking van advo caten en rechters. Het in januari door de commissie gevormde „centrum voor onafhanke lijkheid van rechters en advocaten”, meldde in zijn eerste rapport, dat de afgelopen vier jaar 23 rechters en advo caten zijn vermoord, 41 spoorloos zijn verdwenen en 106 gearresteerd of nog gevangen zitten, zonder ooit te zijn aan geklaagd of veroordfeeld. Ook zou een „onbepaald aantal” zijn gedwongen in ballingschap te gaan. Naar aanleiding van dit rapport con stateert de commissie, dat in Argenti nië „op velerlei wijze” de mensenrech ten worden geschonden. De Internationale Commissie van Ju risten is een internationale organisatie uit niet-communistische landen. De commissie heeft een adviserende stem in de Verenigde Naties. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Spijt over de acties van afgelopen vrijdag en de verzekering dat er geen harde acties meer zullen volgen. Dat zijn voor de gemeente Eindhoven de belangrijkste punten uit het gesprek dat gistermiddag is gevoerd tussen een afvaardi ging van de bewoners van het woonwagencentrum „Doolplein” in Eindhoven en de burgemeester van Eindhoven, mr. J. J. van der Lee. Even buiten het station Hoek van Holland zijn gistermiddag drie personen gewond geraakt toen hun trein naar Rotterdam ontspoorde en honderd meter verder is gekanteld. Na enkele uren Op de valutamarkt in Frankfort wefd de koers van de Amerikaanse dollar gisteren officieel vastgesteld op 2,0448 mark ver geleken met 2,0325 bij de „fixing” van vrijdag. In Londen noteerde de dollar 2,0430 mark. Eveneens ruim een pfennig hoger dan vrijdag. Herstel deed zich ook voor ten opzichte van de yen en de Zwit serse frank. De goudmarkt staat ook duidelijk in het teken van het herstel van de Amerikaanse munt. De Londense goudprijs daalde gis termorgen 3,40 dollar per ounce tot 175,10 dollar. Tijdens de middaghandel daalde de goudprijs verder tot 174,30 dollar per oun ce (van 31,1 gram). (Van onze redactie binnenland) KLOOSTERZANDE. Een windhoos heeft gistermiddag een afdak van het ver- veest li enigingsgebouw van de schuttersvereni ging Wilhelm Teil in het Zeeuwse Kloos terzande vernield. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal UTRECHT (ANP). Waarom gebruikt de mens proefdieren en wat voor belang heeft onze maatschappij daarbij? Wat is de wetenschappelijke betekenis van dierproeven en wat is het economische belang ervan? Welke zijn de ethische as pecten bij het gebruik van dieren voor het nemen van proeven? Deze en nog vele andere vragen zullen donderdag het onderwerp van discussie zijn op een symposium over dierproeven, dat wordt gehouden in Utrecht. schuldig is aan de problemen rond de woonwagenbewoners in Zuidoost-Bra- bant omdat zij niet is ingegaan op, naar Van der Speks idee, redelijke verlangens ten aanzien van medezeggenschap, sani taire voorzieningen en de inrichting van de kampen. De column-schrijver William Safire kreeg de Pulitzerprijs voor commentaar en de toneelcrititcus Walter Kerr de kri- tiekprijs. Jim Schweiker van het persbureau UPI verdiende de Pulitzerprijs in de categorie nieuwfoto’s, met een foto van een gegijzel de man die een geweer in zijn nek geduwd krijgt. Ross Baughmann ontving de prijs voor de beste feature-foto. Deze fotograaf van het persbureau AP maakte foto’s van on dervragingen van Rhodesische guerrilla strijders. ASSEN. De infuusinfectie in het As ser Wilhelminaziekenhuis heeft een twee de slachtoffer geëist. Gistermiddag is in het Academisch Ziekenhuis in Groningen de 57-jarige mevrouw E. Stijkel-De Wilde uit Assen overleden. In het Academisch Ziekenhuis worden nog twee patiënten verpleegd die ernstig ziek werden na de infuusinfectie. Ook in Zwolle wordt nog een infuusslachtoffer verpleegd. De infectie brak, zoals gemeld, een maand geleden uit, vermoedelijk door be smetting van de infuusvloeistof. Enkele dagen na het uitbreken van de/infectie overleed een van de besmette patiënten. Volgens Powell was men tot de slotsom gekomen dat de regering onvoldoende ge bruik had gemaakt van de hulpbronnen die zij tot haar beschikking heeft en dat president Carter niet volledig gebruik had gemaakt van zijn macht en autoriteit. „Wij zullen de dingen beter doen”, aldus Carter bij zijn terugkeer in het Witte Huis. STUTTGART. (DPA) De in Stuttgart- Stammheim gevangen zittende, van terro risme verdachte Siegfried Haag, Roland Mayer-en Irmgard Möller hebben hun vier weken geleden begonnen hongerstaking beëindigd, zo is gisteren meegedeeld door het ministerie van Justitie van Baden- Württemberg. Bij geen van de drie kon schade aan de gezondheid worden vastgesteld. Tot grote verbazing van enkele getuigen ging het afdakje plotseling de lucht in. De rijkspolitie informeerde bij het KNMI en kwam tot de slotsom dat een windhoos de oorzaak moet zijn geweest van het plotse ling in de lucht verdwijnen van de golf platen. Tot in de wijde omtrek lagen de stukken van het afdakje verspreid. Zelfs in bomen in de omgeving waren delen golfplaat te- lunger) rug te vinden. In het gebouwtje waren C_l_ geen gasflessen of ander gevaarlijk mate- van Ri, riaal aanwezig. Toen het afdakje de lucht in ging ge beurde dat zonder lawaai. Enkele getuigen yerkee Ongex districts vervaar ROTTERDAM (ANP). Nadelige om rekeningsverschillen door de koersbewe- wa gingen van het pond sterling in de afgelo- ren y^a] pen maanden kunnen op de resultaten over het eerste kwartaal van de Konink-B^^^^ lijke-Shell Groep een nadelig effect heb ben van 200 tot 300 mln pond sterling, zoïpF)p heeft Koninklijke Shell bekendgemaakt. ^LVL hout. Dat materiaal gebruikte hij ook weer meer op latere leeftijd. Zijn monumentale werken als onder andere St. Willibrordus op het Janskerkhof te Utrecht, Don Qui- chotte in het Haags Gemeentemuseum en HAARLEM. Eerst maandagavond is Karei de Grote op het Keizer Karelplein in meegedeeld dat de bekende Nederlandse Niimegen zijn doorgaans van steen of beeldhouwer Albert Polydor Termote af gelopen donderdagavond op 91-jarige leeftijd is overleden in Voorburg. De cre matie heeft gistermiddag in besloten kring plaatsgehad.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4